„Ik hel) een plezierige tijd gehad" Bestuurs structuur Hofwijck verouderd Oud-badmeester Leget (72) kijkt terug op 50 jaar „Poelmeer Vanuit de flat aan de Narcissenlaan Tcan het echtpaar Leget het oude Poelmeer net zien liggen. Vooral by toet 'bladeren in ztfm oude - foto-album waar we hem zien als aap. cowboy en Neptuüus tij diens de grote zwemfeesten, komen de goede herinneringen allemaal weer boven. Eén of twee keer per jaar was het zwemfeest een hoogtepunt voor de vaste bezoekers van Poelmeer. Dan werden langs dé rand van het bad tribunes in elkaar gezet' die dan bom vol zaten om de schoonspringacties. vanaf een door Leget zelf gebouwde springtoren, of de verrichtingen van nationale en internationale zwem- coryfeeën goed te kunnen volgen. Le get trad meestal op in een zelf ver zonnen komisoh nummer en bij een springnummer. Dat laatste was één van zijn speciale hobby's. Hij heeft zelfs in 1926 in Zaandam de Neder landse titel „popduiken" veroverd. Zijn foto prijkte toen in alle dagbla den en de fotograaf die hem die dag in die lens kreeg, won een prijs voor deze „vogelvlucht". Raadslid v. Belle LEIDEN Voor spoedgevallen wordt de weekeindedlenst van zaterdlag 10 uur v.m. tot zondag 24.00 uur, waar genomen doo'r de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot Cïtyring)H. J. Klaassen. Witte Singel 69, tel. 23089; Wijk II (Groenoord Kooi en Mereniwijk P. L. Tan, De' Sitterlaan 57, tel. 32227 Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadswijk)S. Smit. Cobetstraat 43. tel. 30177; Wijk IV «Zuid West en HaagwegkwartienF. Lahr, Zoeter- wouasesingel 8, tel. 21463. LEIDERDORP G. A. cte Bruyne, Hoofdstraat 8, tel. 22208. OEGSTGEEST E. J. Roelants, Frans Halelaan 10, tel. 53747. VOORSCHOTEN W. van Dam, Falest.rinal.aan 29. tel. 3960 (zater dag) S. v. d. Kooij, v. d. Oyelaan 13, tel. 6951 (zondag). WARMOND A. W. Êots, Prof. Aalberselaan 2. tel. 02522:11393 (van vrijdag 18.00 u. tot zaterdag 10.00 u.); A. de Gijzel, Sweilandstraat 16, tel. 01711-10834 (van zaterdag 10.00 uur tot maandag 8 uur). Apotheken De avond-, nacht- en zandagdienst der apotheken im.de regio Leiden, wordit waargenomen varn vrijdag 23 mei tot vrijdag 30 mei, door: Centraal Apotheek, Bree- straat 74. tel. 20552; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 55482. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam., Apotheek Noord Hofland, Thorbeoke- weg 3, tel. 62877. Zwembroek Zwemmen is altijd een hartstocht van Leget geweest. Hij leerde zwem men in kleine polderslootjes, stiekum, want zwemmen mocht niet. Zijn zwembroek waarvoor hij f 0,10 be taalde verdiende hij. tijdensde marktdagen door de paarden van de veeboeren in de gaten te houden als de heren in de koffiehuzen en café- tjes hun zaken gingen afhandelen. Veertien jaar was hij toen hij bij de Leidse Zwemcluto zijn diploma be haalde, tot stomme verbazing van Redactie Paul Wolfswinkel Badmeester Leget (rechts) als cowboy tijdens het zwemjeest in 1949 samen met caissière Joke en assistent Versluys. Er zal een zeer beperkte moge lijkheid zijn voor niet-kaartenbe- zitters om de revue bij te wonen. I zijn ouders, die niet eens wisten' dat hun zoon kon zwemmen. Met het behalen van dat diploma was de basis voor de carrière van badmeester Leget gelegd. „Toch was ik geen waaghals gaat Leget zijn verhaal verder, „Al vroeg heb ik ge leerd dat water en vuur dingen zijn, die je langzaam moet overwinnen". Vandaar waarschijnlijk ook dat je bij Leget, hoe bang je ook was, leerde zwemmen, want achter die barsheid die hij tijdens zijn lessen aan de dag legde, was er de man die begreep dat de jarenlang ingeprente angst voor water niet dn één klap was ver dwenen. „Ik vond het heerlijk om les te geven, trouwens ik doe 't nu nog", verklapt hij. „De bejaarden geef ik nu nog les in het nieuwe Poelmeer en als het te koud wordt in de overdekte in Wassenaar. Dat doe ik voor niets, ik heb het geld niet nodig, ik heb een goed pensioen. Maar (en hij staat op en loopt naar zijn boekenkast) „kijk eens, 'dit heb ik gekregen van een groepje ouderen (en hij laat een dik boekwerk over sport zien, waarin alle namen van zijn bejaarden-cur sisten prijken) en dit een fraaie biljartkeu, kreeg ik ook van leerlin gen. Geweldig leuk is dat. Blazer Terug naar Poelmeer, zegt hij: „Ik heb altijd geweldig goed met de d- verse besturen kunnen samenwerken, ai moest ik natuurlijk ook wel eens drammen. Neem nou de kleding. We zagen et keurig uit hoor, met witte pantalons, overhemden, blazers, witte schoenen en sokken en stoere pet, maar parktisch was het Pas toen ik dokter Hugenholz na een ongeluk had kimmen overtuigen dat het toch niet zo gemakkelijk was met all die ballast opeens in het waiter te moeten springen, is er verandemg in gekomen. Daarna werd de kleding van de badmeester luchtiger en meer prak tisch en de jeugd die zo eind 1930 heit zwemmen „ontdekte" opdringe riger. Het was al lang niet meer de koffieoliub keurige dames, die 's mor gens een uurtje kwamen zwemmen of verpleegsters, die zich samen met de badman Meten vereeuwigen. Vooral na de oorlog heeft Leget, om het jonge goedje in bedwang te houden, de politie om assistentie moeten wa gen om de orde bij de kassa te kun nen handhaven. Dat ging allemaal wel in het gemoedelijke, want de Oegstgeester agenten waren zelf gfo- te zwemlief hebbers en konden het enthousiasme van de jeugd wel be grijpen. Ze waren er en dat was ge noeg. Ja, ik heb heel wat meegemaakt, knikt Leget. „Je had in het zwem bad altijd te maken met diefsballletjes. Dat heb je nog! Er hoeft er maar één tussen te zitten die niet eerlijk is. Toch vond ik hét vervelend. Op een middag, toen de hele „itroep" weer buiten stond te dringen om naar bin nen te mogen, heb ik de „roeper" ge nomen en gezegd: „Jongens, luisteren jullie eens. Er wordt hier gestolen en ik ken de twee die het doen (dat was niet waar hoor) en als ik weer hoor, dat er iets gestolen is, haai ik ze er uit en lever ze over aan de politie". Dan was het weer een tijdje over. Het omgaan met de jeugd heeft Leget altijd heerlijk gevonden. Hij heeft zich altijd een groot voorstan der getoond van schoolzwemmen. Mede door zijn enthousiasme is het schoolzwemmen in Oegstgeest heel vroeg, „al'in de jaren dertig", her- an de grond ge- De overgang naar het nieuwe mo derne „Poelmeer" heeft Leget niet meer als badmeester meegemaakt. Wel is hij er geregeld te vinden. Als het redelijk goed weer is, zeker drie keer in de wéék. Leget: „Alleen die badhokjes staan zo ver weg, vooral als het koud is; dat ga je op mijn leeftijd goed merken. Daarom zien ze me niét als het zo winderig is Mevrouw Leget, die haar man al tijd trouw heeft bijgestaan „Ze is een geweldige tsteun voor me geweest. En helemaal niet jaloers, ondanks dat ik de hele dag omringd was door charmante vrouwen en zij thuis zat met de kinderen" zegt nu: „Ja dat hij nog zwemt vind ik best, maar naar het strand gaan we niet meer. Ik ben veel te bang dat hij er een uit het water moet halen, want als je met hem aan het strand bent. ge beurt er altijd wel iets". Leget glim lacht; het redden van waaghalzen laat hij tegenwoordig over aan zijn- jongere collega's. Raadsagenda Zoeterwoude ZOETERWOUDE De gemeen teraad komt donderdag 29 mei om 20 uur bijeen. De agenda vermeldt het aanvaarden door de ge meente van schenkingen van Heine- ken Brouwerijen BV en de Handels maatschappij Vos en Co BV het aangaan van een overeen komst met de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken inzake huur en verhuur van visrecht het garanderen van rente en aflossing van een geldlening voor de aanschaf van een nieuwe dentalcar voor de schooltandartsendienst dis trict Alphen a.d. Rijn; het verlenen van medewerking inzake de gedeeltelijke 'nrichting van de aanbouw zijnde Bernardus- school; uitname uit het grondbedrijf van een perceel weiland met recrea tieve bestemming in het plan 'Kern"; uitname uit het grondbedrijf van een perceel weiland in het be stemmingsplan "Hoge Rijndijk" voor scholenbouw; het verlenen van medewerking aan de BV "De Vijver" inzake het in bouw exploitatie nemen van grond in het bestemmingsplan "Hoge Rijn dijk Oost"; begrotingswijzigingen. OEGSTGEEST Dat een korte raadsagenda veel stof tot spreken kan geven bewees gisteravond de Oegstgeesterraad, die zich met som mige zaken langdurig bezighield. VVD-er Briët deelde aan het eind van de bijeenkomst mede zijn raads lidmaatschap niet te continueren. Drukke werkzaamheden noopten hem ertoe dit besluit te nemen. Hij zal waarschijnlijk worden opgevolgd door Reylingh. In eerste instantie werd de streek- energleregeling aangekaart. Wethou der Temminck zei dat er gesprekken zijn geweest met de Leidse wethou ders Van Aken en Van Dam en met vertegenwoordigers van 21 belang hebbende gemeenten. Vervolgens kwam men op 24 april weer bijeen, maar daarvan heeft men van Leiden de notulen nog niet ontvangen. Han-, gende de gehele zaak had men af gesproken nog geen mededelingen over de onderhandelingen te doen. maar Van Aken heeft dit in de Leid se raad doorkruist. Men vergeet daar de gemeenschappelijke energie regeling maar liever en wil een re giofonds instellen, aldus Temminck. Voor de plannen mét betrekking tot de uitbreiding van de openbare bibliotheek, gevestigd in het Rijn lands Lyceum, hadden alle fracties veel sympathie. Aangezien de subsi die van het ministerie van CRM niet te verwachten valt. is er ten opzichte van het raadsbesluit dat in 1974 genomen werd op finan cieel terrein wel het een en ander veranderd. Wethouder Temminck (financiën) werd uitvoerig over de konsekwenties aan de tand gevoeld. Hij- liet zich niet van zijn stuk bren gen en zei dat het financieel wel rond zat. Er komt nog een uitge breid preadvies waarin exact de cij fers met betrekking tot de uitbrei ding voorgeschoteld zullen worden. PPR-er Beckers maakte opmer kingen over het verschenen zwart boek dat de gang van zaken in het bejaardencentrum Hofwijck kritiseert "Het gaat om een ernstige zaak", aldus Beckers, "hoe denkt het colle ge iets te kunnen doen aan verbe tering van verzorging en. verpleging. Ik zou graag zien dat het college een bemiddelende rol speelt". Wet houder GmeMch Meyling zed: „Wij hebben nog geen formele stappen gedaan, maar ons wel op de hoogte gesteld of het zwartboek dêêr be handeld wordt waar het behandeld moet worden: de provinciale inspec tie. Dinsdag wordt er op het Provin ciehuis een gesprek over gevoerd. Wethouder Gmelich Meylingh is uitgenodigd als waarnemer. Van Belle (PvdA): "ik verwacht over deze zaak over enkele maanden toch wel een standpunt van het col lege". Met verwijzing naar de statu ten weesvhij er voorts op dat er op Hofwijck sprake is van een be stuursstructuur die in de jaren '50 passende was maar nu niet meer geldt. Tijdens de rondvraag vestigde Van Belle (PvdA) er de aandacht op dat men nog steeds voorstander was van een mini-provincie-gewest "Oude Rijnstreek". Wij moeten ons daar in de volgende raad over uit kunnen spreken en dat aan de andere ge meenten kenbaar maken", zo stelde hij het zich voor. De heer Kakebee- ke liet zich nog even horen over de busbaan Leiden-Katwijk van zes miljoen en geïnformeerd werd naar de mogelijkheid om te komen tot een fietspad van Buitenlust naar de Wassenaarsweg. "Een aardig idee", konstateerde de voorzitter, burge meester Van Eysinga. Vanavond om 7 uur zal op het terrein van Randstad Sport de jaar lijkse wedstrijd ten bate van het Rot terdamse Zeehospitium worden ge speeld tussen de elftallen van Rand stad Sport en Xerxes. Wijkverpleging LEIDERDORP Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 40131. OEGSTGEEST Interkruis, Lijt weg 7, tel. 54500. VOORSCHOTEN Gezondheids centrum, V. d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND Zr. A. Vriend. Frieaenhonst 23, Sassenheim. tel. 02522-12022. SOS-dienst SOS tel hulpdienst tel 071 25202 Voor allen die Id moellllKhe- Koordstudio zondae vai aangepast voor llchameW* capten Elke donderdag van 15—1< spreekuur Ale Ned Invaliden Bo: Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en gemeenschap Zuldw Gespreksa vonden Gesp re ksa vonden Hendrlkplantsoen 25 Leiderdorp Architecten Rltnland Op werkdagen 26386 Zitting o 9.30 uur op het delwee 4 (bl1 Hooglandse kerk Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau Volkshuis, Apotbekersdllk 33 Dl woe en du 10 36^ vr 7-9 uur aam Mierennest do. Dienstencentrum Van Hogendorpstr. Dienstencentrum Noordelnpieln 2b cel 40483 aigem - Maatschappelijk Werk Bureau MaatschappelUk Werk. Oude Rijn 44^. spreekuur dag. vat» 2— aam. telefoon (071—1 20931 Begijntje Sexueei voorlicntingscentrum. Begijn hof 2 (Rapenburg) Dl 7.80—10.80 uur nam en wo 7 308.30 uur nam Infosentrum Infocentrum Breestraat 66. Lelden. Donderdag 8.f~ zaterdag 24 t LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscü Dagblad B.V Witte Singel 1 Leiden. Poetbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en admini stratie 071-25041. Telefoon redactie 071-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement f 35.90 Per post f 40.30 Jaarabonnement f 132.10 Jaarabonnement per post f 149.70 Losse nummers f 0,50 Abonnementsgelden bi) vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorging van 18.0020.00 u Zaterdag van 16 00—18.00 uur Telefoon 071-30500. Indien uj gesprek 071-34539. VRIJDAG Voor het volk, voor ons dus, is er vanavond een groots feest (Meeuw- feest) geregeld op het Rapenburg. Vanwege die universiteit, nietwaar? Muziek, muziek, plezier, misschien watertrappelen. Dizzy Man's Band, Catapult. Nico Haak, Dolf del Pra- ao, hoempaband, jazzband, honki- tonkconcours en de Ugly Duckies, 'n gezelschap charmante dames, waar van we via bijgaande photographie alvast iets laten zien. Voor zes gul den van acht tot vier uur morgen ochtend. Nou, en is dat niet de moeite waard. Overigenshet massakanspel schijnt toch goed eii veelvuldig te worden meegespeeld: gisteren waren er al ruim 2600 mensen, die in de computer zaten. En dat is ietsje meer dan de honderd, die je her en der hoorde noemen. Tot 7 uur kan mep de deelnemerskaart inleveren op het Pieterskerkhof. Finale om kwart voor 8 in de Pieterskerk. Gra tis. Revu Na twee geslaagde voorstellingen van de Goeie Ouwe Tijd Revue, heeft de organisatie hiervan beslo ten tot een derde uitvoering. Deze zal plaats vinden a.s. zondag 25 mei om 8 uur in de Burchtzaal. Om de stroom bezoekers voor de ze laatste uitvoering op zondag avond te reguleren, werden degenen die nog kaarten bezitten voor de af gelopen voorstellingen verzocht om uiterlijk half acht bij de Burchtzaal Breestraat 19, Twentwel, sociëte.t voorkamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Herenstraat 45. (gebouw Staal wijk) Jeugdsociëteit Time, 7.45-11.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28, Opsn- Soos avond. Ten Kaïerstraat (speeltuingebouw), Bejaardensociëteit Humanitas, 2-4.30 Fred. Hendrikplantsoen. Leiderdorp, gespreksavond Baha'i Gemeenschap. 8 Begijnhof 2 (Rapenburg), sexuoei- informatiecentrum "Begyntje". 11 uur Nieuwe Rijn J.9, club voor alleen staanden, weduwen en weduwnaars. 8 UUSteenstraat 1 b. Wereldwinkel. 12.30- Stadsgehoorzaal. Ie concert in de Beethovencyclus. 8.15 uur nam. Artsen OEGSTGEEST Als zaterdag het vijftigjarig bestaan van de zwemvereniging Poelmeer feestelijk wordt, gevierd, zullen alle bezoekers en bezoeksters zonder moeite de man herkennen die ze de perste beginselen van de zwemkunst heeft bijge bracht: badmeester Jan Leget, voor zijn leerlingen Leget schat zo'n 10.000 natuurlijk mijnnheer Leget. De man met de barse commandostem die ze keer op keer, weer of geen weer het water in joeg. Want zwemmen zouden ze leren en aan jankers en bangerikken had hij weinig boodschap. Maar na die Voor sommigen zo moeilijke leerperiode zijn ze hem verschrik kelijk dankbaar, dat blijkt wel uit de grootse wijze waarop zijn zilveren en veertigjarig jubileum bij "Ppelmeer" is gevierd. Oud-badmeester Leget (72) en zijn eohitgenote wonen sinds twee jaar in een gezellige bejaardenflat aan de Narcissemlaan. Vanaf het balkon kan hij zijn oude werkterrein zien liggen. „Ik heb er een geweldig leuke tijd gehad", zegt hü, als hij samen met zijn echtgenote op het balkon voor onze f otograaf poseert. „Ik kwam in 1926 in dienst van de zwemvereni ging „Poelmeer".", begint Leget zijn verhaal. „Een paar inwoners van Oegstgeest, het zwemmen was toen nog een eMte-sport. hadden van de gemeente gedaan gekregen dat ze een zwembadje moohiten stichten in Poelmeer. Je moet weten dat het allereerste „Poelmeer" een zwem- en badinrichting van het leger was. In de mobilisatie van 1914r—1918 was het in gebruik, later werd het opgeheven en toen zagen d!e heren Bruin, Bor- gerhof Mulder, Timmermans en Van Imgen Schenau, de grootvader van de huidige secretaris, een kans voor de zwemvereniging. Ze kregen subsidie van de gemeente Oegstgeest en kon den daardoor een badmeester aan stellen, dat was ik. We draaiden goed want na een jaar of vijf -konden we een nieuwe zweminrichting bouwen, die teen de modernste in de hele streek was". Afbreken Badmeester Leget zag die verande ringen met plezier. „Ik ben gelukkig met mijn tijd meegegaan". Voor som migen was de knappe, toen nog slanke badmeester Leget zoals de ver geelde foto's leren misschien zijn tijd wel een beetje vooruit. In een tijd dat gemengd zwemmen nog fronsend werd bekeken, begon Leget bij stuk jes en beetjes de afscheidingen tus sen dames- en herenbad -weg te bre ken. Toen een Oegstgeester wethou der aan het begin van het seizoen Leget had alles weer een keurig verfje gegeven kwam kijken, zei de goede man „Leget je bent toch niet bezig 't zwembad af te breken?" Maar Leget, nu niet bepaald een type dat snel udit het veld is geslagen, had zijn wooaidje klaar. „Kijk mijn heer". zei hij. „als ik nu aan het eind van h^ bad Sta kan ik alles in één klap overzien, anders heb je daar twee mensen voor nodig. En daarin moest de wethouder me gelijk geven", grinnikt Leget. In het nieuwe (niet het nieuwste) Poelmeer aan de Haarlemmeritrek- vaart bij de Leidse tol kreeg bad meester Leget ook wat assistentie, zodat hij tussen de middag thuis kon gaan eten. Leget: ,Dat had je nodig. Je moest altijd in een prima conditie zijn. Bo vendien was ik getrouwd en had twee kinderen. Die moesten toch ook hun vader eens zien, want vergeet niet, in het seizoen was het zwembad van 's ochtends zeven tot Is avonds half •tien open". Die lange werktijden hebben Leget het plezier in zijn werk beslist niet ontnomen; steeds weer vertelt hij hoe plezierig die tijd wel is geweest. Badmeester Leget omringd door badnimfen in het oude "Poelmeer". Muziek

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2