DEEL 3 NAAR DE RECLAME MAKERS POLSKI FIAT 125 P Banden worden voor nagenoeg de helft niet echt afgereden Vauxhall komt deze maand met Chevette VRIJDAG 23 MEI 1975 PAGINA 21 Voorschoten was er als de kippen bij, zoals we enige tijd geleden hebben uiteengezet. Die heeft dankzij Skoda al flinke ervaring met importeren uit Oosteuropese landen en heeft ook diepgaand vertrouwen in die produkten. Bo vendien kon de autoseotie van Englebert best een uitbreiding van het assortiment gebruiken en dus werd Polski omarmd. Nieuwe bezems vegen schoon. Der halve hebben wij op verzoek een weekje in Polski Fiat 125 p gere den. Er zijn vier versies: drie se dans en een combinatiewagen. De verschillen in de sedans zitten on der de motorkap: een 1300 cc mo tor met een vermogen van 65 DIN- pk (max. snelheid 145 km per uur), een 1500 cc motor van 75 DIN-pk (155 km) en een 1500 cc motor van 82 DIN-pk (165 km). De prijzen van de sedans zijn res pectievelijk 9.715, 10201 en 10.491 gulden. En dan hebben wij met een de grootste kracht van deze auto's genoemd, wantt zo'n toch re delijk royale wagen voor om en nabij de tien mille is een aanbie ding, waarmee de automarkt niet zo bijster dik is bezaaid. In tegendeel zelfs, men zal ze met 'n hele sterke lamp moeten zoeken. En dan is het in dit geval ook nog inclusief achterruitverwarming en hoofdsteunen. Die prijs moet men dan wel in de ga ten houden als wij zeggen, dat we die Polski toch een aantrekkelijke wagen* vinden. Want natuurlijk zijn wij het met Fiat in Turijn eens, als die zegt, dat deze 125 ei genlijk zijn tijd wel heeft gehad. Het is een model, waarop we zijn uitgekeken. Dat al wat klassiek aandoet. Erg kolossaal. Erg zwaar. Vormgeving is echter altijd een kwestie van persoonlijke smaak. Opvattingen over mooi of lelijk kunnen diametraal tegenover el- maar geeft een weelde aan infor matie. De stoelen zitten vrij goed al is de verstelmogelijkheid niet groot. De versnelling is aan de stugge kant, zoals de hele auto trouwens wat stug aandoet. Neem bijvoorbeeld de besturing. Er is met niet te veel snelheid zelfs veel kracht voor nodig om de wagen om te krijgen. Voor een vrouw zal bijvoorbeeld achteruit parkeren geen sinecure zijn. De remmen functioneren ook heel stug. Ze reageren enorm fel, maar Misschien klinkt het zo vlak achter elkaar gezet een tikkeltje nega tief, maar dan doen wij deze auto toch geen recht. Want we stippen alleen wat tekortkomingen aan, die vaak goed worden gemaakt door de prijs. Wat rumoerig, een starre achteras, windgevoehgheid, het zijn zaken, waar de meeste automobilisten niet enthousiast over zullen zijn, maar waarmee ze heel rustig en wellicht hoogst te vreden zullen kunnen leven. Want dat rumoer laat zich pas horen bij optelsom maken, dan komen we aan een zeer volledig uitgeruste, heel stevig gebouwde en van ro yale afmetingen voorziene wagen. Een massaal brok auto voor een zeer gunstige prijs. Maar ook een auto, waaraan zekere bezwaren kleven. Waarmee men moet leren leven. En dan geloven wij wel, dat men er erg lang mee zal kunnen leven. Want het doet allemaal heel solide aan. En dat is ook wat waard. De grootste en sterkste vrachtauto ter wereld General Motors zegt, dat deze Terex Titan de grootste en sterk ste vrachtwagen ter wereld is. Het gevaarte, dat zou kunnen worden gebruikt bij het exploi teren van ertsen en steenkool, die aan de oppervlakte liggen, is uitgerust met een diesel motor van niet minder dan 3300 pk. De generator in krachtbron kan ge noeg elektriciteit voortbrengen om ongeveer 3500 normale woningen van licht te voorzien. De Terex Titan is ruim 22 me ter lang en ruim 8 meter breed. Hij weegt 256 ton en heeft een laadvermogen van 350 ton. De man, die het gevaarte moet be dienen - de chauffeur-machinist dus - moet meer dan achttien me ter omhoog klauteren om in de cabine te komen. Over de prijs heeft General Motors niets bekend gemaakt. Ook is niet gezegd of er nog meer van zulke giganten zullen wor den gebouwd. De banden werden gefabriceerd door Goodyear Tire en Rubber Company. Ze wegen per stuk 3,2 ton én zijn 3,35 meter hoog. Van de drie miljoen banden, die jaarlijks door de Nederlandse auto mobilisten worden gekocht, wordt 45 procent dus bijna de helft niet normaal afgereden. Daardoor gaat een bedrag van maar liefst 40.5 miljoen gulden verloren. Tot deze toch wel verrassende conclusie kwam Continental Rubber in Amersfoort na èen onderzoek, dat zesduizend afgereden banden om vatte van alle merken en soor ten, zowel radiaal als diagonaal die in het bandenvernieuwingsbe- drijf van de onderneming werden gebracht om van een nieuw loop- vlak te worden voorzien. De steek proef is genomen op vtff achtereen volgende dagen in januari, februari en maart. De banden vielen door verschil lende oorzaken voortijdig uit. Zo'n 19 procent wegens sporings- en uit- lijningsfouten, 14 procent door onbe- lans en defecte schokbrckers en ook 14 procent door te hoge of lage ban denspanning. Gemiddeld hadden de aangeboden banden nog een profiel van 45 pro cent. Op goed afgereden banden moet uit veiligheidsoverwegingen mi nimaal vijftien procent profieldiep- tc aanwezig zijn. Er gaat dus ongeveer dertig pro cent rubber nodeloos verloren. Ge woon door slordigheid. Hetgeen der halve betekent, dat van de drie mil joen banden, die jaarlijks in ons land worden verkocht, 45 procent dat is 1.450.000 banden met dertig procent aan levensduur voortijdig uitvalt. Wat uitgaande van een ge middelde consumentenwaarde van honderd gulden, uitkomt op een be drag van 40.5 miljoen gulden. Een miljoenenverlies, dat met beter on derhoud en meer controle niet nodig had geweest. Nu we het toch over banden heb ben, ook de ANWB heeft zich on langs met deze zwarte auto-onder danen bezig gehouden. Uit een on derzoek van de bond kwam naar vo ren, dat radiaalbanden gewoonlijk langer meegaan dan de conventione le diagonaalbanden. Vooral de ra diaalbanden met een staalgordel zijn een veel langer leven beschoren. Wel tot anderhalf maal zo lang als een diagonaalband. De ANWB merkt op, dat sommige automerken wel eens als banden- (lat dit slechts zelden terecht is. Meestal is het een kwestie van on juiste behandelin en onvoldoende controle. Om lang met de banden te doen is het belangrijk, dat deze op de juiste spanning worden gehouden. Rijden met te harde of te zachte banden geeft extra slijtage. Ook snel rijden en fel optrekken kost heel wat bandenrubber. Terwijl we hierboven al hebben gezien hoe een verkeerde afstelling van de ban den diep in de portemonnai kan ingrijpen. Een kleine wieldoorsnede - aldus de ANWB - kost ook meer banden dan de wielen met een gebruikelijker formaat. Per bandomwenteling wordt namelijk een kortere afstand afge legd en dat gaat stevig meetellen als we aankoopprijs van de banden per afgelegde kilometer gaan omrekenen. De ANWB berekende voor een ze vental merken de bandenkosten per vier banden over 100 kilometer, ge plaatst naast de gemiddelde levens duur voor en achter. Mini 115 ct/100 km 25.000 km Corolla 136 ct/100 km 35.000 km Fiat 127 109 ct/100 km 33.000 km Renault 12 100 ct/100 km 44.000 km Taunus 132 ct/100 km 42.000 km BMW 1600 149ct/100 km 37.000 km Dyane 58 ct/100 km 55.000 km. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Fiat stopte enkele jaren geleden met de produktie van de 125. Toch kan men die 125 ook vandaag de dag fonkelnieuw kopen. Er staat dan achter het cijfer wel een "p", maar voor het overige lijkt het de zelfde wagen. Zoiets kan gebeuren, als men, zoals Fiat links en rechts dochters heeft verwekt. Die dochters komen lang zamerhand geheel op eigen benen te staan. Als ouder kan Je dan wel zeggen, dat zo'n model zijn tijd heeft gehad, maar dochter behoeft dat nog niet met je eens te zijn. Integendeel, het'eigenwijze kind kan rustig doorgaan met het ma ken van die wagens. En dan kan Je zelfs met je eigen wapens worden bestreden. Zoals nu in feite gebeurt met Pols ki Fiat 125 p. Afkomstig uit Polen. Een wagen, die geruime tijd heeft gebivakkeerd in het assortiment van de importeur, die ook de Fiat modellen naar Nederland haalt: Leonard Lang. Maar Lang zag het op een bepaald moment niet lan ger zitten. Hij wilde die Polski- produkten wel kwijt. Englebert in kaar staan. Bovendien heeft dit model enkele grote voordelen, zo als een heel behoorlijke ruimte binnenin - voor vijf personen - en een royale bagagebak, waarin men heel wat kan weg stoppen. Daar staat dan weer zo'n tochtraampje tegenover, dat in de meeste mo derne wagens is vergeten, omdat ten eerste de moderne luchtver versing goed werkt en ten twee de omdat zo'n raampje altijd voor een fluitconcert zorgt. Zoals in deze Polski weer blijkt. De afwerking in het interieur laat weinig te wensen over. Erg goed zelfs. Het dashboard is wat mas sief aandoend, erg strak van lijn, het is heel moeilijk ze te doseren. Als men een tikkeltje te hard. op het pedaal trapt, dreigt men met het hoofd tegen de voorruit te vliegen. Zo zouden we kunnen doorgaan. Het massieve van. de auto wreekt zich bijvoorbeelde- veneens bij het optrekken, De mo tor moet flink wat kracht, leveren om die kolossale massa vaart te geven. Maar is hij eenmaal op gang dan gaat het best en dan is de rode snelheidsstreep dwars over het dashboard met wat aan dringen in de buurt van de 160 km te krijgen. Althans met het model, dat wij reden (1500 cc - 72 pk). hogere snelheden, die starre achter as irriteert voornamelijk op neel slechte wegdekken en de windge voeligheid laait zich ook aileen bij bepaalde weersomstandigheden re gistreren. Maar het is een auto, die tegen een stootje kan. Echt gebouwd voor de niet al te goede Oosteuropese we gen. Stevig, stoer, erg zwaar. Des ondanks kwamen wij in het ben zineverbruik gemiddeld op zo'n één op elf. Lang niet beroerd voor zo'n flinke bak. En in één periode haalden we zelfs één op twaalf. En men kan normale benzine rij den. •Wanneer we dan aan het slot een Hebt u een auto? En bent u een nette burger? Zo eentje die altijd zijn wegenbelasting betaalt,en die natuurlijk, ook keurig zonder gs- rommel zijn f 17,50 heeft neergeteld voor "deel 3" van zijn kenteken- beuijs? Welnu, dan zult u binnenkort gaan bemerken hoezeer de overheid uw medewerking op prijs stelt. U zult gaandeweg overspoeld worden met persoonlijk aan u gerichte reclame van firma's die u nooit uw adres hebt gegeven. Die persoonlijke reclame hebt u te danken aan de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Die heeft alle gegevens van de "delen 3" voor geld doorgespeeld naar een bureau dat onze namen, adressen en verdere gegevens doorverkoopt aan iedereen die er maar voor wil betalen. Dit bureau is Donneley-Vierhand BV in Haarlem, kortweg be kend als Vierhand. Uw naam, uw adres en gegevens over de soort auto die u zich kunt veroorloven worden dus zonder blikken of blozen te koop aangebo den. En u zorgt er zelf voor dat die gegevens "bij" blijven. Daarvoor betaalt u voortaan elk jaar f 17,50 aan de Rijksdienst voor het Weg verkeer. Vierhand krijgt de adressen via de organisatie van de auto-in dustrie, de RAI. De RAI is namelijk de enige die ze van de Rijksdienst voor het Wegverkeer krijgt. (Ja, formeel kan iedereen gegevens krij gen bij de Rijksdienst, want het kentekenregister is, formeel gespro ken, openbaar. Maar dat kost f2.20 per autonummer, en dat zou voor de reclamemakers natuurlijk te duur zijn. Maar de RAI krijgt ze massaal, op computerbanden. Naar verluidt kost dat de auto-orga nisatie niet meer dan 7 cent per kenteken). Waarom krijgt de RAI als enige die service van het Rijk? Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waaronder de Rijks dienst valt, zegt: "De RAI levert de Rijksdienst gegevens over ge- importeerde auto's, die de Rijksdienst nodig heeft voor het verstrek ken van kentekenbewijzen voor nieuwe types". De ene dienst is dus de andere waard. De leden van de RAI hebben op hun beurt veel aardigheid van die adressen doordat ze te weten komen welke mensen bepaalde auto's leuk vinden, of wie in aan merking komt voor reclame voor bepaalde accessoires. Daar is eigen lijk nog niet zoveel tegen. Maar het is ivel vervelend als de postorderbedrijven, boekenclubs en reisbureaus zich op je storten. Kan je niets doen om als burger die niet gediend is van al die persoonlijke brieven van reclamemakers in zijn brievenbus" bui ten het handeltje van Rijksdienst, RAI en Vierhand te blijven? Het ministerie zegt heel lakoniek: „Een particulier kan niets doen om zijn adres daar buiten te houden". En vindt de RAI het gesjacher met adressen, die deze in feite exclusief van het Rijk krijgen, op deze manier niet te ver gaan? „Het is de eigen verantwoordelijkheid van degene die de adressen gebruikt", aldus de RAI. Veel mensen zullen zich kwaad maken over deze praktijken. Eind vorig jaar bleek uit een enquête van post-vervuiler Het Beste, dat 53van het Nederlandse publiek bezwaren heeft tegen ongevraagde brievenbus-reclame. Maar de betrokkenen in de adressenhandel trekken zich daar geen zier van aan? Een kleine twee jaar geleden maakte het Konsumenten Kontakt bezwaar tegen de gestroomlijnde doorverkoop van kenteken gegevens. Toen zei een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat de hete zaak op dat moment "in het beleid werd bekeken". Dat was in september 1973. Sedertdien heeft de Rijksdienst Weg verkeer van datzelfde ministerie, de adressenhandel de vette kluif van "deel 3" toegeworpen. Ook nu kan men uit interne bronnen bij het ministerie te horen krijgen dat er "heel wat woorden over gevallen" zijn. Ook intern bij de RAI zegt men over de handel van Vierhand: „Dit valt naar mijn persoonlijke mening buiten de opzet". Maar de officiële standpunten blijven spijkerhard. De rijkscom puters blijven banden met gegeven maken, die langs een omweg voor elke zaak te koop zijn. Als u eind volgend jaar tijdig opnieuw f 17,50 neertelt voor een nieuw "deel 3", wordt dat niet alleen in dank van u afgenomen door de overheid, maar tegelijkertijd ook door de adressenhandelaren. Vauxhall zit al enkele jaren in de brengen. En dat is een stevig prijsje, hoek, waar de klappen vallen. De Maar het rijdt erg goed, lekker be verkopen liepen terug en nieuwe stuurbaar, erg stil en gemakkelijk modellen, die werden gepresenteerd, hanteerbaar. De eerste indruk was bleken geen weerklank te vinden althans heel wat gunstiger dan we bij het autorijdend publiek. Nu heeft van de laatste Vauxhalls gewend deze Engelse dochter van autogigant waren. De uiterlijke vormgeving is General Motors een nieuw wapen in elk geval ook modern en in ze- in de strijd geworpen. In maart in ker opzicht opvallend. Vooral de Geneve werd de driedeurs Chevette voorkant met aangebouwde spoiler voor de eerste maal aan het publiek en verzonken rechthoekige koplam- getoond. In Engeland is er sindsdien pen springt er nogal uit. flinke belangstelling. En Vauxhall maar hopen, dat ook over- De z.g. derde deur aan de achter zee i van een verkoopsucces zijde betekent, dat de op zichzelf vrij sprake zal zijn. Het merk ondiepe bagageruimte flink kan wor- kan een opkikkertje best gebruiken, den vergroot. Door het naar voren Deze maand begint de verkoop ook klappen van de achterbank kan men in ons land. Maar ja, het wagentje, voor nog meer ruimte zorgen. De dat negentien centimeter korter is pittige moter heeft een inhoud dan de Vauxhall Viva (wat vooral van 1256 cc, die 58,5 DIN-pk kan te merken is bij de gebrekkige ruim- produceren. De wielophanging is ge- te achterin) moet f 10.991. gaan op- lijk aan die van de Opel Kadett.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21