Vernieuwing was nodig n "Een bank die alleen geld geeft, geeft me te weinig." "De NMB geeft me er een visie bij die heel wat meer waard is dan alleen maar geld." De NMB denkt met u mee. Probeer 't. Confessionelen actief voor meer armslag Jubilaris bisschop Bluyssen In juni wordt het zilveren pries terfeest van mgr. J. Bluyssen, bis schop van Den Bosch, gevierd. Voor een geschenk heeft hij een bijdrage gevraagd voor de kerk in Haiti. „Een van de allerarmste van de wereld, waar gebrek is aan de meest elementaire behoeften", zei de bisschop tijdens een ge sprek met de pers. Vorig jaar bracht hij een bezoek aan dat land. Als hoogtepunt van zijn ruim der tien jaar bisschop zijn noemt mgr. Bluyssen het tweede Vaticaans con cilie. "Een gweldige belevenis, waar moeizaam, maar met veel élan is gewerkt aan wezenlijke zaken". Op het concilie is, zo meent hij, beschre ven hoe de kerk kan groeien naar de toekomst. Dat zal een kerk zijn, die minder geïsoleerd is en minder be zorgd om eigen ziel en zaligheid, maar wereldwijd, zich richtend op de hele mensheid. De kerk zal, al dus mgr. Bluyssen, niet meer drij ven op hiërarchische gezagsuit- spraken, maar zal het werk zijn van alle gelovigen in samenspel met de kerkelijke leiding. "Aan de basis moet het gebeuren". Mgr. Bluyssen ziet de kerk in een positieve ontwikkeling. "De vernieu wing was nodig. De tijd vernieuwde zich en de kerk dient dan mee te gaan. De kerk heeft dit geprobeerd hoewel niet altijd even succesvol. Toch zyn we op weg naar een kerk die de mens van de nieuwe tijd kan verstaan en die op diens vragen een evangelisch antwoord kan geven". Zware opgave mgr. Naast hoogtepunten heeft Bluyssen ook dieptepunten Hij noemde in de eerste plaats het overlijden van mgr. Bekkers, die "z&n geweldig markante plaatsin- nam in de vernieuwing van de kerk. Het was een zware opgave deze mens op te volgen". Een ander dieptepunt beleefde hij met het conflict met Lambertus-pa- rochie in Eindhoven. Ook bij andere kerksluitingen zijn er problemen geweest, maar steeds zijn ze eoed opgelost. Hier is echter nooit een goede dialoog tot stand gekomen. Dat hij in 't conflict ernstige fouten heeft gemaakt, gelooft hij niet. Hij hoopt dat er spoedig weer ruimte zal zijn voor een gesprek. Mgr. Bluyssen ziet zich niet zo snel als mogelijke opvolger van kar dinaal Alfrink. "Ik heb er nooit se rieus over nagedacht, maar ik zou er erg negatief tegenover staan. In ons land is het gebruik dat een bisschop functioneert in het bisdom waar hij vandaan komt, en dat is ook het beste. Je moet overigens nogal wat kwaliteiten hebben om een aartsbisschop te zijn van 't kaliber van kardinaal Alfrink". De pluriformiteit binnen het Ne derlands bisschoppencollege waar deert mgr. Bluyssen positief. "We zitten gelukkig niet allemaal op één spoor. Als we binnen ons eigen dio cees maar goed bisschop zijn". Hij waardeert een verscheidenheid van meningen, maar hoopt dat ze in de toekomst minder sterk zullen zijn. Op het ogenblik, zo meent, hij, is er sprake van verscheurdheid en van felle tegenstellingen, en dat acht hij niet goed. Een groep Koreaanse en Ame rikaanse kerkleiders heeft een beroep gedaan op de regering van de Ver enigde Staten een einde te maken aan de steun aan het dictatoriale be wind van president Park Chung Hee van ZuM'-Korea. De kerkleiders zyn van mening, dat de regering Park alle vertrouwen van het Koreaanse volk heeft verloren. Steun aan het regiem zou alleen maar betekenen het verlies van Zuid-Korea, aldus de kerkleiders. MEVROUW G. C. OERLEMANS KAMPIOEN BLOEMSCHIKKEN LEIDEN Gisteravond hebben drieëntwintig leden van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders meege- dongen om het Leids kampioenschap bloemschikken. De tweeëntwintig TOP-BERTIG 1) 4) 3) 5) 2) 7) (10) (14) 6) (15) Love is all, Hoger Glover en Guests; Swing your daddy, Jim Gilstrap; Guitar king, Hank the Knife and the Jets; House for sale, Lucifer; Paloma Blanca. George Baker Sel.; Lovin* you, Minnie Riper- ton; Sailor boy, Ferrari; Girls, Moments en What- nauts; Griechischer Wein, Udo Jurgens; There's a whole lot of loving, Guys en Dolls: Oh boy, Mud; Uncle, Big Mouth/Little Eve; Fox on the run. *fhe Sweet; Song of praise, Husky; Keetje Tippel, Zangeres zonder Naam; How glad I am, Kiki Dee Band; Ein Lied zieht hinaus, Jurgen Marcus; Save me, Silver Conven tion; Bump me baby, Dooley Silverspoon; Ik ben blij dat ik je niet vergeten ben, Joost Nuissl. Don 't do it baby, Mac en Katie Kissoon; Manuela, Julio Iglesias; Bye bye baby, Bay City Rollers; Drink rode wijn, JoeHar- Sing with me, Tony Sherman; Sengidence, White But terflies; Hey mal yo, Johnny en Orquesta Rodrigues; Foxie foxtrot, Nico Haak. en Paniekzaaiers; Take good care of, Three Degrees; My morning sun, Maddog. een heer moesten een verplicht stukje en 'n vrij stuikje ma ken. Voor het eerste, waarvan de punten in het eindtotaal dubbel tel den, kregen allen de beschikking over een aantal anjers en een half bosje freesia's. Voor het vrije stukje mocht iedere deelnemer bloemen en attributen meenemen naar eigen keu ze. De jury, bestaande uit de dames Macville, Hermans en Haaksman van de Kon. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, beoordeelde bij het vrije stukje niet alleen de stijl, kleurencombinatie en afwerking van het stukje, maar ook de aankleding van het tafeltje waarop het bloem stuk stond. Er werd gebruik gemaakt van manden, koperen potten, flessen en zelfs een rieten fietsmandje. Hoe wel de deelnemers ernstig en gecon centreerd bezig waren, heerste er een ongedwongen sfeer. Toen halverwe ge het uur dat men voor het vrije stukje kreeg bij een van de deel neemsters het stukje uit elkaar viel deelde iedereen mee in de teleurstel ling en werd zij gelijk geholpen en opgebeurd. De vijf hoogst geklasseerden, die afgevaardigd worden naar de natio nale kampioenschappen in de Flevo- hof, waren: Kampioene: mevr. G. C. Oerlemans-Overtoom 196 p.; 2. mevr. Lancel-VanEeuwyk 193 p.? 3. mevr. C. M. Colautti 186 p.; 4. mevr. S. Willemse-Zwart 185 p.; 5. mevr. A. Arnoldus-Bergman 181 p. Kandidaten voor stichtingen van de Pieterskerk LEDEN Door de commissie ABA zijn gisteren twee kandidaten voor gesteld voor de exploitatiestichting Pieterskerk en twee voor de stich- vrienden van de Pieterskerk. Voor de exploitatiestichting zijn dat het PvdA-statenlid Jonker en WD-gemeenteraadsid Wessels. Voor de stichting Vrienden van de Pieterskerk werden mejuffrouw Bu ring, raadslid voor de PvdA, en de heer In 't Veld, voorzitter van BOO kandidaat gesteld. De gemeenteraad zal binnenkort een beslissing nemen. Boze boeren contra minister ARNHEM/ASSEN (ANP/AP) Boze landbouwers van het Winters- wijkse anti-landschapsparkencomi té hebben gistermiddag bij Ratum in de Achterhoek een bus waarin minis ter Van der Stee van Landbouw een rondrit maakte, tot stoppen gedwon gen. De boeren gaven de minister de drie nota's terug die onlangs door de regering werden gepubliceerd over nationale landschapsparken en de relatie tussen landbouw en land schapsbescherming. Ze kondigden aan niet voor harde actie te zullen terugdeinzen als de regering gevolg geeft aan voornemen om in het ge bied rond Winterswijk te experimen teren met een nationaal landschaps park. Staatssecretaris Meijer van CRM, de grote motor achter de drie nota's heeft gisteren in Assen op een ver gadering van het Drents Landbouw Genootschap gezegd dat de land bouw tegen een onvermijdelij ke maatschappelijke ontwikkeling ingaat als ze onvoldoende tegemoet komt aan behoeften van anderen om het platteland mede te gebruiken. Als gevolg hiervan zou de agrarische bevolking in een sociaal isolement kunnen geraken. VRIJDAG 23 MEI 1975 De kerkeraad van de hervormde wijkgemeente Sionskerk in Alphen aan den Rijn heeft de centrale over heid subsidie gevraagd voor de uit voering van zijn kerkbouwplannen. De wykgemeente, waarvan ds. S. W. Verploeg de predikant is, be sloot onlangs, de Sionskerk te ver vangen. De beslissing over de sub sidie-aanvrage wordt zeer binnenkort verwacht. Vóór het aflopen van de wet Premie Kerkenbouw zyn bij het desbetreffende ministerie nog 25 aan vragen binnengekomen. Er is een plan gemaakt voor verbeteringen in het interieur van de geref. kerk aan de Mauritslaan te Oegstgeest. Vol gende maand wordt een nieuwe ver lichting aanbesteed en de vervan ging van het "liturgisch centrum" is het volgende punt. Drs. J. H. Buikema te Leiderdorp is in de Ge ref. kerk te Winschoten bevestigd tot zendingspredikant. Over enige tijd hoopt hij met zijn gezin naar Irian (het vreogere Nieuw-Guinea) te ver trekken, waar hij een functie in de zending gaat vervullen. De kerk in Winschoten heeft daarvoor de ver antwoordelijkheid op zich genomen. De heer Buikema is leraar gods dienst geweest aan het chr. lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft te Leiden. Naar aanleiding van een te ver wachten predikantsvacature, bij het emeritaat van ds. Pijlman, heeft de geref. kerkeraad te Katwijk aan Zee een structuurcommissie ingesteld' die zich zal beraden over vragen betref fende de geestelijke bearbeiding van de gemeente. De commissie is ge vraagd, vóór de hervatting van het vergaderseizoen haar rapport aan de kerkeraad uit te brengen. Op za terdag 31 mei wordt in de Irenehal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht een landdag van de Evangelische Omroep gehouden. Medewerking ver lenen een "koor van duizend stem men", de alt Re na te Heemskerk, de bariton Paul Hofstede, Gert en Her- mien, Willa Dorsey, gospelzangeres, en The Rambo's (een moeder, vader en dochter uit Nashville. Tennesee). Sprekers zijn: ds. W. Glashouwer, ds. A. de Reuver, de heer J. Kits en de heer L. P. Doornbos. Uit Katwijk gaat er een bus naar deze landdag. De Sociale Academie op Geref. Grondslag te Ede telt op dit ogen blik 160 studenten. Voor het nieuwe seizoen is de prognose 350 studenten (220 voor de dagopleiding en 130 part-time). De ruimte waarover de opleiding beschikt, is dan geheel be nut. Ds. A. Romein, herv. predikant te Wezep, is benoemd tot adjunct-di recteur. De academie geniet nog geen subsidie van de overheid. Veront rust over de ontwikkelingen met be trekking tot de vervanging van de Starfighter hebben stafleden van de herv. landelijke en provinciale jeugd raden de hervormde synode ge vraagd, zich uit te spreken tegen el ke vorm van nucleaire bewapening. Zij sluiten zich aan bij eerdere uit spraken van de rk vredesbeweging Pax Christi en het Interkerkelijk Vredesberaad. Zestig Anglikaan- se theologen en academici hebben een beroep gedaan op de leiding van de Kerk van Engeland geen officiële status te geven aan het excorcisme. (duiveluitbanning)"Wij zijn bang dat er, nu de praktijk van het excor cisme groeit, er een compromis ge zocht zal worden. Dit zal worden op gevat als het geven van een bijna officiële status aan het excorcisme in de kerk", aldus de onderteke naars. Zij wijzen er op, dat het ex corcisme binnen de christelijke ker ken nergens is ingeburgerd: in de oosterse kerken worden duivels uit gedreven door gebed, de protestant se kerken hebben nooit duivels uitge dreven en de praktijk van het exor cisme in de rJc. kerk is al lang gele den afgenomen. Zij achten het een "vergissing, dat trouw aan Christus van de kerk zou vragen een gebruik in het oude Palestina uit de eerste eeuw, weer in te voeren in het Euro pa van de twintigste eeuw". Dank zij de bemiddeling van "Amnesty In ternationaal" hebben vorig jaar 1403 politieke gevangenen hun vrijheid teruggekregen, een derde meer dan in 1973. Er zijn momenteel ruim 1500 amnesty-groepen in 32 landen. Deze maand wordt met een week einde op Hoekelum (conferentieoord van de Lutherse Kerk) een tweejari ge cursus afgesloten voor gemeente leden die dieper wilden ingaan op theologische vragen, in september wil het seminarium een nieuwe cur sus beginnen. Aan de orde komt on der meer: bijbelse theologie van Oude en Nieuwe Testament, pasto raat (waarbij wordt ingegaan op huis bezoek), dogmatiek, moderne theo logie, ethiek, kringwerk en gemeen testructuur. De cursus bestaat uit twintig maandelijkse bijeenkomsten op zaterdag en vier weekeinden op Hoekelum. Nadere inlichtingen bij prof. dr. C. H. Lindijer, Middenweg 213, Amsterdam-Oost, prof. dr. J. P. Boendermaker, Van Kretschmar van Veenlaan 41 Hilversum, of de heer W. J. van Beek, Adr. van Ostade- laan 123 bis Utrecht. Kardinaal Alfrink hoopt, dat' bin nen het episcopaat het laatste woord nog niet is gesproken over de rap porten van de commissie Pluriformi teit. „Ik wil optimist blijven" zei de kardinaal in de KRO-rubriek .Kruis punt". Bij de bespreking van de beide rapporten had mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, de publikatie ervan voorbarig genoemd. Kardinaal Alfrink verklaarde te blijven prolberen die meniingen bij el kaar 'te brengen en zo te komen tot een gemeenschappelijk beleid. De kardinaal sprak ook de hoop uit, dat beide commissies hun werk willen voortzetten. Op de vraag of de kardinaal vrees de, dat de rapporten de strijd binnen de Nederlandse kerk zouden doen toenemen, zei hij deze vrees wel te delen, maar toch de „stille hoop te hebben, dait die niet helemaal be waarheid wordt". In hetzelfde programma zei Jan Ruiter van de kritische gemeente IJmond blij te zyn met het rapport over de kritische gemeenten. De voortzetting van de commissie en van een gesprek met de kerk, noemde hy een „muSt". Deken Joosten, redacteur van „Waarheid en Leven", noemde het rapport over de meer „rechtse" groe peringen „nogal tarn". Hij meende met name, dat niet duidelyk genoeg naar voren was gebracht, dat de bis schoppen zich duidely k dienen uit te spreken inzake de katholieke leer en de katechese. Ik heb een bank altijd alleen als financier gezien. Ook deze keer stapte ik puur voor geld bij 'n bank binnen om m'n verbouwing te laten financieren. Maar die man van de NMB bleek m'n branche goed te kennen. Na bestudering van mijn plannen, vroeg hij zich af of mijn huidige vestigingssituatie die verbouwings- kosten wel waard was. Hij rekende me voor dat ik met een iets grotere investering in een nieuw pand met een betere indeling en met meer m2een veel hogere omzet kon realiseren. Hij maakte me er bovendien op attent dat er teveel geld vastzat in m'n debiteurenbestand en hoe ik dat kon veranderen. Dit gesprek was de aanleiding voor mijn tweede vestiging. De oude vestiging is gebleven zoals hij was. In de nieuwe zet ik inmiddels tweemaal zoveel om als in de oude. Dat was me met een verbouwing alleen nooit gelukt. Ik denk zelfs al aan een derde zaak. In gezamenlijk overleg met de NMB werd een aflossingsschema vastgesteld, waaraan ik op redelijke wijze kan voldoen, vooral gezien de toenemende rentabiliteit. Nu zie ik m'n bank behalve als financier ook als adviseur die kreatieve oplossingen helpt vinden =MBB| voor de problemen van zijn klanten.Voor mij is de I ^E=l =mbP NMB zó'n bank. Praat ook NEDERLANDSCHE eens met de NMB. MIDDENSTANDSBANK Kardinaal blijft op de bres voor één beleid Raad van Kerken vraagt aandacht voor de jeugd Op de laatst gehouden vergadering van de Raad van Kerken hebben verscheidene leden ervoor gepleit, dat de raad de jeugd bovenaan op zijn prioriteitenlijstje zet. Zij wezen erop dat legio jongeren, de kerken met een zeer kritisch oog bekijken. Aan de andere kant blijken sommi ge ideologieën een aanzienlijke aan trekkingskracht op de jongeren uit te oefenen. Ter vergadering werd ook opge merkt dat enkele confessionele jeugd organisaties een zeer linkse koers varen. Het gevolg is dat massa's jongeren, die con amore de hand aan de ploeg willen slaan voor het werk van de kerken, zich in deze organi saties niet meer thuis voelen. Dit leidt tot de vraag op welke grond deze organisaties overheidssubsidie krijgen. Enige leden van de raad kenden ook een hoge prioriteit toe aan de vragen van intercommunie en ambt. De gelijknamige commissie van de raad hoopt een concept-verklaring over het ambt vóar de zomer aan te bieden. Haar gemeenschappelijke verklaring, over de viering van de maaltijd des Heren is de ledenker- ken al voorgelegd. De Conf essionele Vereniging in de Hervormde Kerk, die ongeveer zes tienhonderd leden teat, onder wie tweehonderdvijftig predikanten, zou binnen de kerk meer willen onderne men dan zy nu doet, maar er is geen gelid en er zyn ook niet vol doende mensen. Dat bleek op de jaarlijkse conferentie, die op Woudsohoten in Zeist werd gehouden. Zo werd een paar Jaar geleden een oommissie gevormd om kerke- raden inzake het nieuwe liedboek ran advies te dienen. Dit adtvies is uitge bleven. De voorzitter van de vereni ging, ids, C. A. van Harten, zei daar over, dat de beslissingen omtrent het Liedboek toch al zijin gevallen en dat adviezen nu móet meer zinrijk zyn. Er zyn, zo zed hij, belangrijker zaken aan de orde, zoals de politieke theo logie en de dogmatiek van prof. Berkhof. De vereniging gaat actie voeren om f. 25.000.- bijeen te brengen en aan bepaalde voornemens uitvoering te kunnen geven. Het hoofdbestuur wil bijv- een aantal theologen samen brengen die Berkfaofs laatste boek zouden moeten bestuderen en daarna indringende gesprekken met hem daarover hebben. Staande de vergadering werd deze actie ingezet. Het hinderde de aan wezigen, dat in een organisatie als die Geref. Bond wèl alleriied activi teiten tot ontwikkeling komen en dat in confessionele kring elk voornemen in onmacht schijnt te moeten ver zanden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19