Belg Gijsemans: eerste trui in Olympiads Toer Mogelijkheden voor v. d. Smissen p> DarX heetnou: "het betere \bromfiets~ Prognose Middelink komt uit Cruijff en Neeskens mee naar Belgrado Tijdens Europees kampioenschap bandstoten SLEUTELS-VALKEN '68 ;VwerkJTc£ _/"n<an tegen een^v stootje. Weergaloze wegligging, 4 versnellingenX kickstarter, accu, voor- en achtergeveerd. Extra: i afsluitbare helmhouder, 2 spiegels, 2 reflectoren opzij van de voor- I r<-Y±l vork, opgebogen 'MjKf uitlaat. Honda SS50Z hééft't V- helemaal. VRIJDAG 23 MEI 1975 Door Henk Kruithof RÜen In de volgwageh glimlachte Joop Middelink. De nationale wegcoach wist het verlies op waarde te schatten. De triomf van een buitenlander, Belg Miel Gijsemans, had hij immers voorzien. „Al tijdens deze (24e) Olypiade's ronde van Nederland," voorspelde Middelink by het vertrek in Den Haag, „zal er anders worden gekoerst dan in de laatste jaren. Onze eigen wieler- Jeugd begrijpt maar al te goed dat ze moeten leren wat internationaler te fietsen. Niet meer dat vliegen uit de start. Dat geduw in de eerste kilometers om niet op de kant van oe weg te komen. Om toch maar vooral in die eerste waaier terecht te komen. Want daar niet bijzitten betekent meteen "gezien zijn." „Nee", profeteerde Middelink, tijdens de ronde algemeen coordinator, „let maar eens op. Er wordt tegenwoor dig een tweede waaiertje gefor meerd. Renners die anders kansloos waren weggezet kunnen terugkomen. En: er is dit seizoen veel meer sDrake van echt een finale rijden. Zoals dat overal in de internationale wielerwereld gebeurt. Heus, de Nederlandse amateur probeert te genwoordig niet alleen anders, maar ook beter te rijden. Meer professio neel". Waarin juist voor de buitenlanders de mogelijkheid schuilt om in een wedstrijd waarin ze in het verleden vaak „zoek" zijn gefietst een belangrijke rel te spelen. „Vooral voor de Belgen", wist Middelink al vooruit, „want ze komen met een equipe vol talent". Natuurlijk: Gijsemans zege in de eerste en langste (167 km) rit was er het doorslaggevend bewijs van. Maar er waren meer feiten die de theorie van de KNWU-coach staafden. Want al moest bij het lossen van Fransman Desplats (al na 20 km) en de Tsjech Jiri Pavlicek opnieuw het ergste voor Olympia's I Dames Northa eindigen met 15-2 zege op HVV 70 LEIDEN De nacompetitie hand bal van de regio Leiden is besloten met de wedstrijden van de dames van Northa tegen HW'70 en de he ren van Sanocel/HVL tegen Apollo. De Northa-dames, die met een straat lengte voorsprong kampioen zijn ge worden, versloegen in hun laatste duel HW'70 met 15-2. Met de rust leidde Northa nog maar met 6-1. Daarna ging de ploeg üit Noordwij- kerhout er meer aan doen, waardoor de score na rust wat sneller op liep: 15-2. De heren van Sanocel/ HVL en Apollo deden voor elkaar weinig onder. Apollo was juist iets attenter en dat resulteerde in een 24-21 zege voor de Oegstgeestena- ren, die dankzji dit resultaat de twee de plaats opeisten achter Northa. Ter afsluiting van de nacompetitie zullen de winnaars, de dames en he ren van Northa, op 29 mei a.s. in I de. Vijf Meihal aantreden tegen de dames en heren van Blauw Wit uit Den Bosch. De dameswedstrijd be gint om 20.30 uur, het duel van de heren begint om 21.30 uur. Daarna zal de uitreiking plaats vinden van de door het Leidsch Dagblad beschik baar gestelde bekers. EINDSTANDEN Dames: Northa 8-16; HW'70 8-10; Sanocel/HVL 8-10; Rijnstreek 8-4; Apollo 8-0. Heren: Northa 8-14; Apollo 8-11; Sanocel/HVL 8-7; HW'70 8-6; Rijn streek 8-2. internationale streven worden ge vreesd, liefst vijf buitenlanders namen plaats in de groep die zich na 85 km bij Hoogblokland afscheidde. Drie Belgen, Gysemams, Vam der Helst en Van der Veken, Kettings Duitse versterking Jurgen Kraft en de Rus Domosjilkin konden volgen toen Van Houwelingen, Hassink en Pirard (Amstel), Hoekstra en Huizen (Baitavus), Caballero's Wil van Helvoirt. Van Gerwen, Gevers, Van der Kruijs, Lubberding en Dohmen (allen Jan wam Erp), Sdhür (met Kraft namens Ketting), Fons van Katwijk en Peer Maas (Soka) en Van Groezen (Van Zandvoort) de pedalen wat krachtiger beroer den. En bij de tegenaamjil, geleid door Toine van den Bunder (Soka) en drie militairen, Ad Tak, Ad Prinsen en Jan Spijker, sloten met Amstels Ter Harmsel, Ruckert en Mohlman, Baitajvus Kuys en Vam Lamoen en Kettings Scheffer en Lenferink ook de Belg Lefevre, Fransman Bertin en Tsjech Labus aan. Waarna in de derde groep, die het Caballero-kwintet Brokelman, Lan- gerijs, Jacobs, Verwey en Verboom op gang trok, naast Hans Koot, Martin Havik, Joop Ribbers, Roelof Groen, Wim Pater en Co Hoogen- doorn ook Kraskov (Rusland), meekwam. kon Gevers niet voldoende helpen. Huyzen en Gijsemans bleven attent. Ook in de eindspurt die Pirard veel te vroeg inzette. Gijsemans: „Die twee Amstel-renners bracnten me „in de stoel' naar de streep". Een kostbaar foutje van de discipelen van Herman Krott, dat Gijsemans zijn zevende seizoenwinst bracht. Een misrekening die de ploegleider, bedroefder over de knieblessure die Jan Ruckert bij een val opliep, ze niet zwaar aanrekent. En die KNWU-coach Middelink ook snel vergaf. Zijn prognose was uitgekomen. „We moeten alleen afwachten of de Belgen hun posities kunnen verdedigen op weg naar en in de Limburgse heuvels'. Gijsemans zou hem gerust kunnen stellen. „Als het op en af gaat", glunderde de eerste drager van de oranje leiderstrui, „hebben wij het pas naar onze zin". Finish van de eerste etappede Belg Gijsemans (r) gaat als eerste over de stn Pirard, Hassink, Schür en Huijzen. Szurkowski zege in Vredeskoers CA STRO VILLARI Het festival van de sprinters werd gisteren in de Ronde van Italië voortgezet. Het was opnieuw de beurt van Erik de Vlaeminck. De Belg won de zesde etappe van Bari naar Castrovillari over 244 km voor Rik van Linden en Marino Basso. De Spanjaard Fran- sisco Galdos had weinig moeite de leiding in 'het algemeen klassement te behouden. Fedor den Hertog staat daarin 29ste, Nidi den Hertog 72ste. De Pool Ryszard Szurkowski heeft voor de vierde maal de Vre deskoers gewonnen. De dertiende en laatste etappe van deze wegwed strijd voor amateurs leverde in War schau een overwinning op voor de Rus Liteatsjev voor de Tsjech Mora- vec en de Oostduitser Schiffner. De Nederlander Henk Botterhuis werd tiende, St. Nicolaas zestiende. In het eindklassement werd de Oostduitser Hartnick tweede. De plaatsen van de 'beste Nederlanders waren 48. Zuidweg, 56. Geldens, 64. St. Nico laas. De Sovjet Unie won het ploe- genklassement, Nederland werd der tiende. De Rotterdamse wielerprof Bas Hordijk heeft gisteren in de Belgi sche plaats Helchteren een koers over 149 km gewonnen, werd deelgenomen door 85 i Uitslag Afspraak Bij Raamsdonkveer (na 110 km) was al te voorzien wat in de plaatselijke omlopen in finishplaats Rijen zou gebeuren. Vlak voor de formaties samensmolten, demarreer de Frits Pirard (20). Gijsemans reageerde miet meteen. „Ik wenkte naar ploegmakkers", lichtte de militaire wereldkampioen toe. Wij hadden geen afspraken gemaakt. Ieder mochit zijn. eigen kans rijden. Maar toch: we moesten er wel bij zijn". Daarom sprong de 21-jarige broer van professional Jos Gijsemans wel krachtig mee toen Gevers, Lubber ding en Huyzen Pirards gezelschap zochten. Met ook Arle Hassink daar nog bij was de strijd beslist. Zowel Amstel als Jan van Erp hadden immers hun voornaamste kandida ten voor de eindoverwinning in de ronde voorop. De twee tijdritten zijn zo in het voordeel van Hassink en vooral Gèvers dat beide ploegen de vlucht beschermden. Caballero, Michelin en Soka/Flan- dria konden meteen als de grote geklopten worden aangeduid. Waar bij de hoog aangeslagen equipe van ploegleider Ben van Erp, nog verder dan in het voorjaar superieure Toine van den Bunder en spurters Peer Maas en Fons van Katwijk, ex-prof Juul Bruessing zag duikelen. De Amstelvener („Van de week heb ik ziek op bed gelegen'.) verloor minuten op het vooruit ijlende zestal. Attent Waarin Hassink zonder succes probeerde Pirard de winst in handen te spelen. Ook Lubberding 1. Emiel Gijsemans (Bel) 167 km in 3.45.53 met bonificatie 3.45.38. ge middeld 44,360 km/u. 2. Frits Pirard (Ams) z.t. met bon. 3.45.43. 3. Arie Hassink (Ams) z.t. met bon. 3.45.48 4. Henk Lubberding (Erp) z.t. 5. Ton- ny Huijzen (Bat) 6. Andre Gevers (Erp z.t., 7. Wil van Helvoirt (Cab) 3.46.52, 8. Etienne v.d. Helst (Bel)1 z.t., 9. Piet Kuijs (Bat) z.t., 10 Fons van Katwijk (SSF) z.t., 11. Yvon Bertin (Fra) 3.46.52, 12. Gerrit Bro kelman (Cab), 13. Gerrie v. Gerwen (Erp), 14. Mathieu Dohmen (Erp), 15. Harry v. Groezen (VZL), 16. Wim Pater (MIC), 17. Rhett van Trigt (Mie), 18 Piet Hoekstra (Bat), 19. Jonny v.d. Veken (Bel), Jan Lenferink (Ket) allen dezelfde tijd 3.46.52 PLOEGENKLASSEMENT 1. Van Erp 11.18.38, 2. Amstel z.t., 3. België 11.19.37. Op de eerste dag staaltaten Ber nard Desplats (Fra) en Miroslav Hajda (Tsj) de strijd. DENHAAG Barcelona mana ger Caraben heeft de KNVB giste ren laten weten, dat Johan Cruijff en Johan Neeskens definitief be schikbaar zijn voor de interlandwed strijd Joegoslavië—Nederland op 31 mei a.s. in Belgrado. Barcelona speelt deze week de laatste wedstrijd voor de Spaanse competitie. Bert van Marwijk is toegevoegd aan de selectiegroep voor de vriend schappelijke interland. De speler van Go Ahead Eagles vervangt Rene van de Kerkhof. De PSV'er wilde zelf wel spelen. Zijn club beriep zich echter op een toezegging van enkele maanden geleden waarin werd over eengekomen dat voor de wedstrijd tegen Joegoslavië geen PSV'ers zou den worden geselecteerd. Onltsllag Hennes Weisweiler, sinds 1964 trai ner van UEFA-Cup winnaar Borus- sia Mönchen-Gladbach, heeft per 30 juni a.s. zijn ontslag ingediend. Weis weiler voerde de laatste weken on derhandelingen met Barcelona. Naar hij gistermiddag verklaarde, is Weis weiler niet ongenegen in Barcelona de taak over te nemen van Rinus Mi- chels, wiens contract niet verlengd werd. Naar verluidt heeft Barcelona hem een aanlokkelijk aanbod ge daan. De huidige club van Weisweiler mag in het toernooi om de UEFA- Cup sportieve winst hebben geboekt, financieel is Borussia er niet beter op- geworden. Bij de zes thuiswed strijden die de Borussen in dit toer nooi speelden kwamen in totaal wel geteld 117.414 toeschouwers naar het stadion. Volgens penningmeester Helmut Grashoff hebben die gezorgd voor een recette na aftrek van alle kosten van ongeveer 56.000 Dmark. De club moet echter aan de groep spelers, nu de UEFA-Cup is behaald, een bedrag aan premies uitkeren dat rond de 200.000 mark ligt. Eddy Merckx naar Tour BRUSSEL Eddy Merckx, de regerende wereldkampioen heeft, na overleg met zijn direc tie, besloten om dit jaar deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk. Merckx zal zich op de ronde voorbereiden in de Dauphine Liberé (2 tot 9 juni), en in een van de kleinere ron den: Ronde van Zwitserland of Ronde van Luxemburg of de Midi Libre. Bovendien zal hij starten in het nationaal kam pioenschap van België op de de grootste tweewleferfabrikant ter wereld. HUlVlJilb inlichtingen: Honda Motor N.V. Lierenstraat 5 Ridderkerk tel. 01804-16300 GRANADA Normaal gesproken zal Christ van der Smissen moeten gaan profiteren van het wegvallen van biljart-artiest Raymond Ceule- mans in het toernooi om het Euro pees kampioenschap bandstoten in Granada. De Belg nam de stap maar de (dunne) rijen van de profs na geharrewar met en sancties van zijn bond in verband met zijn al dan niet afzeggen van een banket. Dat Van der Smissen nu ook direct een serieuze aanval op de titel zal doen, lijkt onmogelijk zolang Ludo Dielis nog amateur is. In Van der Smis seais tweedie internationale toernooi van dit seizoen na Troyes (E.K. 47/2) het Europees juniorenkam pioenschap, dat beneden zijn stand is, meegerekend wijst na de eer ste dag al bijna alles in de richting van een Belgisch-Nederlandse eind strijd. Het scheelde evenwel niet veel of de eerste' partij op Spaanse bo dem was voor de Nederlandse kam pioen een regelrechte desillusie ge worden. De jongste deelnemer stuitte op de oudste particupant, Eduardo Bru- fau, die een onverwacht groot weer standsvermogen had. 25 Beurten lang zoog de Spaanse nummer twee zich als een bloedzuiger vast aan zijn te genstander. Elke demarrage van Van der Smissen werd alert beant woord. Van der Smissen bleef moei lijkheden ondervinden van de fel "afstotende" nieuwe banden van het biljart. Na een sterke ouverture zak te zijn produktie bijna tot het nul punt. Twintig beurten lang. Maar op het moment, dat Brufau zelf wilde wegsprinten, vond Van der Smissen het antwoord op zijn problemen en haalde met een serie vam 42 de om- misbare winstpunt enbimnen. Tegen Brfuau's landgenoot Javier Arenaza speelde de Nederlander zo als het hoort en won royaal. Dielis maakte, eveneens tegen de twee Spanjaarden, geen enkele fout. Wel moest hij tegen Arenaza in de eerste minuten een achterstand van bijna 40 punten goedmaken, maar daarin slaagde hij vorstelijk. Johan Soherz, in eerste instantie aan wezig voor de gezelligheid en pas daarna voor het toernooi, maakte het "onmogelijke" waar. Tegen Francis Connesson, die als een van de weinigen de kwaliteit voor een ho ge serie bezit, maakte hij een ach terstand van 7—70 na twee beurten goed. De Fransman kon geen bal meer raken na een openingsreeks van 15 en 55, terwijl Scherz aan de achterstand begon te puzzelen. De Oostenrijker bleef doorgaan en won met het onthutsende verschil van 80 punten. 200 24 30 8.33 103 24 20 4.29 167 38 29 4.39 200 38 27 5.26 178 27 22 6.59 200 27 42 7.40 91 20 19 4.55 200 20 43 10.00 107 26 19 2.97 200 36 26 5.55 Connesson v. d. Spiegel Siebert Scherz Brufau Van der Smissen Arenaza Dielis Connesson Scherz Arenaza v. d. Smissen De stand ma de eerste dag luidt: Dielis 4 pnt alg. gem. 10.00 h. serie 43 Van der Smissen 4 6.83 41 Scherz 4 6.77 27 Connesson 2 9.14 55 Siebert 2 4.95 29 Brufau 0 4.23 22 Arezana 0 4.33 21 v_ d. Spiegel 0 3.50 20 de ban van Bella Belly ONDER LBDIM6 VAN HUN SPELBEPALER AH BEN KTROMMO UIT HET SHEIKDOM is TunKseenHfE over donderend uit de startblokken aan (zoals Dftrzo Moa uzet) Christ van der Smissen A.s. zaterdag 16.15 uur Kampioenswedstrijd Sportpark „De Vliet". Aangeboden door: KOOREMAN EN ZONEN periode meubelen Nieuwe Rijn 9, Leiden, telefoon 071—23261.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15