Xaviera Hollander is saai en niet mooi 11 Service aan bioscooppubliek niet uit de tijd 11 'My pleasure is my business' Frits van Dongen begon als schoenmaker ANTONIONI BOUWT NIEUWE MYSTERIES NEDERLAND MAAKT GOEDE BEURT IN CANNES VRIJDAG 23 MEI 1975 G. C. Pielanen, bedrijfsleider van Lido en Studio: Door Annemiek Ruygroik LEIDEN Voor de heer G.C. Pie- lanen ("Mijn foto hoeft niet in de krant") zijn interviews een gruwel. Sinds een onaangename ervaring met een Journalist van een andere krant is hij liever niet het onder werp van verhalen in de dagbladen. Over zijn bioscopen mag men schrij ven, over hem liever niet. Heö vorige interview heeft veel misverstanden gewekt, meent de heer Pielanen. Op de vraag wat htf vond van de sexrage in de filmwereld gaf h« alls zijn mening, dat zulke fifflms wel in een behoefte voorzien. Een op merking, die, volgens de heer Piela nen, dioor die interviewer uit zijn ver band werd gelicht. Daardoor begreep niet iedereen dit en niet iedereen nam het in dank af. Daarom is de heer Pielanen nu wat voorzichtig met interviews. Toch wilde hij voor deze keer geen nee zeggen. Een gesprek over zijn 25-jarig dienstverband bij de bioscopen Lide en Studio aan de Steenstraat was niet iets om een bufl aan te vallen. Enige zekerheid wil hij zichzelf wel bieden. Praten met de heer Pielanèn is dan ook meer luisteren, want hij wil zelf het gesprek bepalen. Geen listige vragen: geen misverstanden. En zo komen we te weten, dait hij als jong electricien per ongeluk in het filmvak rolde. Zijn eigen baas had weinig werk en de directeur van het Lido behoefte aan een operateur. Zodoende, Pielanen kreeg er schik in, toonde visie en werkte zich op tot bedrijfsleider. Een die zijn af komst overigens niet verraadt, want zonodig springt hij in het bedrijf bij op alle posten. Desnoods kruipt hij zelf in de kassa als het te druk wordt. Een man die wil, dat zijn gasten zich thuis voelen in "zijn" theater. "We hebben natuurlijk een enorme klap gehad toen die tv in zwang kwam. Die zijn we eigenlijk nog niet te boven. Al is de situatie nu sta biel. Maar je moet je klanten nu een ruim comfort bieden. Anders dienken ze „Waren we maar thuis gebleven. Bij ons pilsje en de gemak kelijke stoel". In dat comfort zit het niet alleen, volgens de heer Pielanen. Je moet als theater ook een behoorlijke service bieden. Dat betekent ook een volle dige personeelsbezetting. "We zijn nog een van de weinige theaters in ons land, die een voltallig personeel in dienst heeft. Ouvreuses, cassières, portiers. Juist het publiek dat niet zo "bioscoop-minded" is, wil uitsteken de service. De aanvangstijden van de films zijn al in geen 35 Jaar veranderd. Toch bellen er bijna elke avond nog mensen op, die vragen hoe laat de film begint. En dan moet je die te woord kunnen staan. Ook met plaatsbespreken, wordt heel wat van onze cassières géëist. Al staan de prijzen op een bord aan de kassa, er zijn toch nog mensen die vragen Als ik die plaats neem, hoe duur is daJt? Waar kom ik dia/n te zitten? Begeleiding van de klanten dus, een kwestie van service, die geens zins uit de tijd is, volgens de heer Pielanen. Evenmin als de onderverdeling in rangen. Ik vind dat die gehandhaafd moet worden. Ook al neemt de werkloosheid toe, toch kan iedereen nog wel een kaartje betalen. En sommige mensen willen nu eenmaal liever iets meer betalen voor een be tere plaats. Da't moet je niet gaan uit schakelen. Ik weet wel, dat sommi ge bioscopen van het standpunt uit gaan, dat alle plaatsen even duur moeten zijn, maar daar ben ik het volstrekt niet mee eens. Ook dat is service aan de klanten. En ik geloof dat je daar alleen maar wint. Ik vind het Jammer dat het in sommige theaters anders is. Want daar verliezen ze gegarandeerd klan ten mee. gvenals met die onderbe zetting. Het is de grootste post, zo veel personeel, maar als je het niet neemt wordt het een rotzooitje. In sommige theaters vliegen daardoor de bierflessen om je oren. Er is geen personeel, dat de orde handhaaft. Er wordt gerookt, geschreeuwd. Een grote puinhoop. En daardoor kunnen ook wij klanten verliezen. Want de mensen denken: „Het is daar een puinzooi, dan zal het in het Lido ook wel zo züm. Ik heb liever, dat het in andere theaters net zo druk is als hier, dat is alleen maar gunstig'. Dat films wel degelijk hun stempel drukken op de agressiviteit van het publiek, is een feit, dat volgens de heer Pielanen zonder meer vast staat. 'We hebben hier twee karatefilms gedraaid. Toen heb ik tegen mijn heer Van Praag (directeur van de theaters Lido en Studio) gezegd: "Nooit meer". Het is gelukkig niet tot onordelijkheden gekomen. Daar voor heeft het personeel de situatie te goed iin de hand. Maar 't was een gejoel en geschreeuw in de zaai. Ik dacht dat gaat publiek kosten. We hadden een paar rechercheurs in de zaal. Na afloop zeiden ze: 'Je had de hele penose in huis". "Het publiek wordt steeds selec tiever. Er blijft natuurlijk een pu bliek van vaste klanten, die koste wat kost iedere week naar het thea ter komen. Maar om die mensen te trekken, die sporadisch een bios coop van binnen zien, moet je wel iets goeds te bieden. Ik ben er eigen lijk wel een beetje trots op, dat we door de keuze van onze films in de loop der jaren duizenden bioscoop- minded" hebben gemaakt. Ik ver baas me trouwens steeds weer over wat een film kan "doen". Toen ik 'Turks Fruit" zag, dacht ik: "Dat wordt een uitloop van 50 procent". Niets was minder waar. Er liepen zo af en toe wel een paar mensen weg, maar nooit liep de helft de zaal uit". Sinds die heer Pielanen im dienst kwam, is er van alles veranderd. De foyer van het Lido-theater werd omgebouwd tot "Studio", een thea ter met een kleinere capaciteit, maar een enorme trekpleister. "Vroeger was het echt het theater voor de studenten. ZoH jaar of tien geleden. De mensen gingen er prat op, dat ze in Studio waren geweest. Ik heb wel eens iemand horen zeg gen: „Ik ben niet naar de bioecoop, maar naar Studio geweest" Een uitspraak die de heer Pielanen nu nog doet glunderen van plezier. Een bewijs te meer van zijn ver knochtheid aan het vak, dat hij voor geen geld ter wereld zou willen mis- CANNES (SP) Nederland hoeft voor het eerst in stijl mee gedaan in het filmfestival. De presentatie van het nationale filmprodukt in het paleis zelf vallt met een levendige stand be paald op, dit keer is er ook een ontvangst georganiseerd tegen over de haven in een restaurant zodat het buitenland er steeds beter mee vertrouwd raakt dat er in Nederland films worden ge maakt. In de buurt liep een. gro te show van korte Nederlandse films en recente hoofdfilms voor geïnteresseerden, de plaatselij-' ke krant, de "Nice-Matin" be steedde aandacht aan de Neder landse dag. Het enige dat een tikkeltje te genzat voor de vele Nederlandse filmvertegenwoordigers, van de overheid zowel als het filmbe drijf was dat Antonioni ruim twee uur nodig had om zijn Jongste film af te rollen, en daar vervolgens voor een nieuws gierig publiek ook nog wel wat over vertellen wilde. De buiten landse toeloop naar de receptie met onze nationale sterren als Cox Habbema, Ronnie Montag- ne, Sander Bais, regisseurs als Pim de la Parra, Wim Verstap pen, René van Nie bleef daar door wat ander de raming, al was de haring er dan ook in een vlot tempo volledig in grage kelen verdwenen. Blijvers Titel: "My pleasure is my busi ness". Hoofdrollen: Xaviera Hollan der, Henry Ramer en Don Cullen. Regie: Albert S. Waxman. Theater: Lido (18). Komt dat zien en stink erin, zou een vrije vertaling van deze film kunnen worden genoemd. Verleid door het boek van de struise Hollandse Vera de Vries, die in de Verenigde Staten een vermogen bijeengaarde in de sexhandel (verhuur van mooie mei den en zo) teken je graag in voor een film, met diezelfde Veertje in de hoofdrol. Je wil het nou wel eens in kleur zien. En het is verschrikke lijk saai en absoluut niet zinneprik- kelend te noemen. Vera is niet mooi. Ze wordt om een volstrekt duiste re reden Amerika uitgezet, in een vliegtuig gestopt en ze moet maar zien in welk land ze onderdak kan vinden. Alleen Saoedie-Arabië heeft interesse, maar zfj niet in Saoedie- Arabië, want ze houdt niet van zand in het badpak. Tenslotte komt ze te recht in een Middeneuropees landje, met volstrekte onbenullen aan de macht, die trouwens zó corrupt zijn, dat een Zuidamerikaanse dictator zich zou schamen. Haar aanwezig heid is een mooie dekmantel pm de immoraliteit van de landsbestuur ders te verdoezelen. Zij zullen haar proberen te arresteren omdat ze 'aanstoot' geeft, en zichzelf kunnen wassen in de blanke onschuld. Wel, zulks gaat dan met "dolkomische", "fel-realistische" scènes gepaard; er verschijnt een dwerg, een lesbi sche psychiater, dames en heren in leer en met zweepjes, enorme fallus sen en zelfs het limonaderietje blijkt andere functies te kunnen uitbeelden. Vera heeft inmiddels kennis gekre gen aan een jonge kunstenaar, die slechts een tafelkleedje beschildert en zich veervolgens verliefd en aan getrokken voelt tot haar en zijn viri liteit op alle mogelijke manieren wil zal en moet tonen. En toch is het kuis. Lager dan de navel komt de camera niet. Of dat de film beter had gemaakt, valt zeer te betwijfelen. Het is vlees noch vis. Het is eigenlijk iiiet eens PAUL WOLFSWINKEL Camera „Qnce upon a time in the West", de uitstekende Western van Sergio Leone. Studio "Some like it hot", de gou we ouwe, die lachsalvo na lachsalvo veroorzaakt. Trianon "Rufus" met Rijk de Gooyer en Cox Habbema. Een mid delmatige thriller over de Haagse gokwereld. Terug iin Leiden Luxor "De hel van Duinkerken" een oorlogsfilm met Jean Paul Bel- mondo in de hoofdrol. Nachtfilms Camera "La grande Bouffe". Rex „De sexavomJturen van die drie musketiers". Kindermatinee Camera "De zotte wereld van Charlie Chaplin". Rex "Tarzans grote gevecht". Rex Vera de Vries, de dame die het allemaal bedacht en de hoofd rol speelt in "My pleasure is my business Naar aanleiding van het overlijden van de 71-jarige Scheveningse filmacteur Frits van Dongen, die grote successen oogstte in Holly wood, hadden wij een gesprek met de nachtclubeigenaar Harry Rade maker. Harry heeft Frits goed gekend, als amateur-tonelist en als filmster. „Hij heetlte wiet Frits v»an Dongen en ook niet Philip Dorn. Zijn echte naam was Hein de Niet". Nachtclub- eigenaar Harry Rademalker weet zich de overileden filmacteur, de enige Nederlander die iin Hollywood rede lijk succes oogstte, nog goed te her inneren. „Wij waren vrienden van elkaar. Hein had een schoenmakerijtje op de hoek van de Noordwijkstraat en de Dirk Hogenraadstraat Een lange, slanke man, aantrekkelijk gezicht die een hobby had: toneelspelen. Hein kwam uit een gereformeerd gezin. Zijn vader was bomvisser en is tijdens zijn werk op zee gebleven. Zijn moeder, die de traditionele kap droeg, verstootte hem omdat acteren niet in overeenstemming was met de beginselen van het geloof. Zelfs toen Hein terugkeerde uit Amerika en ettelijke pogingen aanwendde zijn moeder te bezoeken, wenste zij hem niet te ontvapgen". Hein was zo verzot op toneel dat hij zijn schoenmakerij sloot en zijn geluk ging beproeven in Neu Babelsberg, waar de UFA-studio's gevestigd waren. Jammer genoeg kreeg hij daar geen been aan de grond. Hij kwam niet verder dan wat figurantenrolletjes en keerde tenslotte teleurgesteld terug naar Nederland. Rademaker: „Dat was in 1934, 1935, precies weet ik het niet meer. Vlak voor de oorlog is hij gedrost naar Amerika. Als Scheveningse vissers zoon viel het hem niet moeilijk een plaats te vinden op een boot van de Holland Amerika Lijn. Hij verdiende zijn reis met werken aan boord. In Hollywood nam hij de naam Philip Dom aan en had spoedig succes met een aantal rollen. Het ging hem kanmedijk zo goed dat hij enkele keren is teruggeweest, samen met zijn vriend Leo Fult. Hij noemde zich Frits van Dongen. Onder die naam kwamen ook zijn films uit in Nederland." "Bedverhalen van de pornogirl", ja, diaar vallen natuurlijk hele boek delen van te vertellen. Vooral als je het zo druk hebt als deze welge vormde dame. „Scènes uit een huwelijk" (van Ingm'air Bergman, met o&. Lily TM- man, Erland Josephson en Bibi An- dersson), Alhambra 1, Tuschinski 2, Amsterdam en Grand, Rotterdam. "Rosemary's baby", (van Roman Polanski, met o.a. Mia Farrow en John Casavetes), Alhambra 2, Am sterdam. "Kind van de zon", (van Rene van Nie, met o.a. Josee Ruiter, Ramses Shaffy en Huib Broos) City 4, Am sterdam. "Moord in de Oriënt Expres", (van AUber Finney, met o.a. Jngrid Berg man, Sean Connery en Vanessa Red grave), Studio 2000, Den Haag. „L'Invitation" (van Olrande Goret- ta), The Movies, Amsterdam. Haagse bioscopen i 9.15 uur, zo. ook 4.45 Apollo 2: „The StonekJller", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. Asta: "Tommy", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Bijou: "Huil niet met je mond vol" dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. Camera: "My pleasure is my bu siness", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur. za ook 4.38 uur. 18 jaar. Cineac: "The towering inferno" dag. 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee: "Vol gas met Herbie", dag. 9.30 11.30 1.30, 3.30 en 5.30 uur. AL Corso: "De slag om de Apachen- pas", dag. 2.00 en 8.15 uur, za. 2.00 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 915 uur. 18 jaar. Du Midi: "Rooie Sien", dag. 8.15 uur, do. 8.15 uur, vr. en za. 7.00 en 9.30 uur, zo. 4.15, 7.00 en 9.30 uur 14 jaar. Kindermatinee: "Pinocchio", za. zo. en woe. 2.00 uur. AL. Euro: "Gejaagd door de wind", dag. 1.30 en 7.30 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 14 jaar. Kindermatinee: Winnetou het grote opperhoofd" za. zo. en woe. 1.30 uur. AL. Flora: "Butterfly", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. Kriterion: „Vincent, Francois, Paul en de anderen", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Metropole: „Aardbeving", dageL 2.00 en 8.00 uur, zo. 2.00, 5.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. Odeon: "Rufus", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. Olympia: "Gangster story", dageL 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar. Passage: "Keetje Tippel", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. Rex: "De mokervuist van Shang hai Joe", dag. 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 uur. 18 Jaar. Royal "70: „De duivel heeft veel vrienden", do. vr. en zo. 2.15, 7.00 en S.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur, zo. 2.00 en 9.30 uer. 18 jaar. Royal: "De blinde samoerai", do. vr. en zo. 2.15. 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur, za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Studio: "Op herhaling in het meis jesinternaat) t", dag. 2.15. 7.15 en 9.30 uur, za 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. Studio 2000: „Moord in de Oniënt Expres", dag. 8.00 u., zo. 1.00 en 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee: „Win netou en Old Surehand", za. en woe. 2.00 uur. AL. Hein was lid van de Scheveningse Volgens Harry Rademaker was Hein toneelvereniging „Tot Onderling wat snobbisch geworden de laatste Vermaak", die in het toen nog jaren. Hij wenste nooit iemand van culturele centrum „Seinpost" vele de pers te ontvangen voor een uitvoeringen gaf. Vooral wanneer interview. Hij had zijn schoenma- Heon. de Niet meespeelde waren die kershamer meegenomen naar Ame- voorstellingen uitverkocht. rika. Daar liet hij hem een Rademaker: „Hij wias een Jongen goudbladbehandeling ondergaan en met talent. Ik heb hem nog gezien bevestigde hem aan zijn voordeur in het stuk „De fabrieksbaas". Als hij als klopper. Harry Rademaker nu aan het ziekbed gekluisterd, was een goede vriend CANNES (SP) Michelangelo Antonioni heeft zijn ei dan toch gelegd in het Cannes-festivaL Na mens de Italianen, die hij precies een jaar geleden zo diep verfoeide omdat zij bezwaren hadden tegen zijn documentaire over het land van Mao. Enfin het is bijgelegd en on dertussen blijkt de film aan zijn der de titel te zijn toegekomen: "Pro- fession: reporter". Na "The passen ger" en gewoon 'The reporter". Goed nieuws voor degenen die vooral "Blow up" uit zijn oeuvre hebben gewaardeerd, want zijn jong ste en intussen alweer geruime tijd ge leden opgenomen film heeft met het onpeilbare mysterie van de Lon- dense fotograaf het meest van doen. Nu gaat het dan om een Engelse tv-reporter, die de wereld rond trekt naar de plaatsen waar maar brand haarden te vinden zijn. Hij sjokt door de Sahara en belandt in een afgelegen hotelletje, waar hij een andere Brit dood aantreft. De gele genheid voor David Locke om met deze onbekende van identiteit te wis selen, want de reporter is zijn werk, zijn echtgenote, zijn hele status moe en dus verwisselt hfj de foto's in de twee paspoorten. De Journalist kan overlijden en 'n levensgroot raad sel tegemoet treden, want hij veet uitermate weinig van de man in wiens schoenen hij is gaan staan. Een agenda met afspraken is onge veer het enige. Eigenlijk een typisch Hitchcock- gegeven. Maar het accent valt bij de Italiaan anders uit, zeker niet lakoniek-humoristisch. "Progession reporter" is een fascinerende jacht naar menselijke identiteit geworden van 'n filmer die meer dan met men sen zelf met ruimten om hen heen werkt. Als "Profession-reporter" niet zijn allerbeste film is dan vloeit dat voort uit de minder dwingend ge toonde ruimte-architectuur, die zijn voornaamste waarmerk steeds is ge weest. Maar die zullen velen even tueel graag willen ruilen voor de met sfeer talent opgediende myste rie

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11