V S brengen 3 Cambodjaanse kanonneerboten tot zinken &aktueel DRIE AMERIKANEN GEGIJZELD IN LAOS NAAST HET NIEUWS Engeland is op weg om onregeerbaar te worden' Luchtmacht verijdelt afvoer bemanning Mayaguez CHINA VOOR AMERIKANEN IN EUROPA EN AZIE Israël ongerust over toestand aan grenzen DONDERDAG 15 MEI 1975 WASHINGTON/BANGKOK (AP/Reuter/AFP) Aan de actie van de Amerikaanse mariniers, die vanochtend vroeg de bemanning van de Mayaguez en het schip zelf uit Cambod jaanse handen bevrijdden, ging gisteravond een spectaculaire luchtaanval op Cambodjaanse marineschepen vooraf. Ameri kaanse militaire vliegtuigen hebben daarbij drie Cambodjaanse kanonneerboten tot zinken gebracht en waarschijnlijk vier an dere beschadigd. Volgens het ministerie van Defensie in Was hington was de actie bedoeld om te voorkomen, dat de Cambod- janen Amerikanen van boord haalden van het gekaapte vracht schip. Woordvoerder Joseph Laitin van Het grote probleem 1 het Pentagon zei dat er al enige kanten was echiter dat deze actie geschoten de Ameri- niet ze de opvarenden van op Amerikaanse vliegtuigen. Tot de het wachtschip zich bevonden. Een aanval op de kanonneerboten overgegaan, omdat er aanwijzingen gens bepaalde berichten nog aan waren dat de Cambodjanen van plan boord bevinden, terwijl anderen op het eiland Koh Tang zouden zijn en boord te halen. Ook had wellicht ook enkele op het Cambod- i het vermoeden dat de Cambod- jaanse vasteland. Onder dezelaat ste groep zouden zich degenen be- het eiland vinden die gewond Koh Tang gebracht, het vasteland wilden overbrengen, maandag. bij de beschieting en entering op De "Mayaguez" lag toen nog anker bij Koh Tang, aldus Laitin. Hij deelde mee dat die Amerikaan se vliegtuigen vóór hun aanval de betrokken schepen hadden gewaar schuwd. Andere zegslieden van het Penta gon zeiden dat helikopters Amerikaanse luchtmacht g-epoogd Cambodjaanse drenkelingen op te vissen maar zij waren luchtdoelvuur verdreven. Door de Amerikaanse actie De meeste leden van het Ameri kaanse Congres hebben met instem ming gereageerd op de beslissing van president Ford de Amerikaanse luchtmacht met geweld te laten op treden tegen de Cambodjaanse ka nonneerboten, de Slechts enkele Congresleden vonden hadden de reactie van de president overdre- of al te haastig en een volksver door tegenwoordiger sprak van overhaast optreden. Een woordvoerder van het Witte den alle Cambodjaanse bewakings- Huis zei dat leden van Ford's staf iartuigen bij de "Mayaguez" in de dinsdagavond al begonnen grond zijn geboord of verdreven, leiders waardoor de weg vrij zou zijn poging om het vrachtschip bevrijden. De onderzeeboot jager Ford ''Holt" bevond zich toen al in de i geving van het eiland Koh Tang waar de "Mayaguez" lag. plan PARIJS (UPI) Uit Franse geringskringen is vernomen, dat de den, noemde Ford Chinese eerste vice-premier Teng "gepast, Hsiao Ping tegenover Franse lei- zakelijk, ders te kennen heeft gegeven, dat Pe- De Democratische ssroator van Mas- kine zich zoveel zorgen maakt, ten sachusetts. Edward M. Kennedy. i de Sowjet-Unie, dat het tn Azië en Europa. T'eng had ook laten doorschemeren, dat Peking niet zal aansturen op middellijke hereniging Vietnams en bereid zal zijn voorlo- pie i die dins- "waanzin, een actie die werd onder zonder dat gedacht dag premier Soeleimam Demirel een bloedneus sloeg. De 34wjarige Vural de gevolgen voor Thailand. Onsel wordt beschuldigd van schen- "De premier had de Amerikanen ding van de grondwet. Gevraagd duidelijk laten weten dat hij niet naar zijn beroep verklaarde Onsel wenste dat Thailand zou worden ge- het Congres op te bellen hen van de situatie op de hoogte te te brengen en hen te zeggen dat militaire maat regelen te nemen als de Cambodia- nen zouden proberen de bemanning van het Amerikaanse schip naar het vasteland te brengen. De Democratische senator van Ida ho, Frank Church, verklaarde dat de actie van de Amerikaanse lucht macht gerechtvaardigd was en de Republikeinse senator van Tennes see. Howard Baker jr.. noemde het ontreden "geheel en al gepast.'" De Democratische senator van Missou ri. Stuart Symington, zei: "Ik keur alles goed dat nodig is om de be manning weer terug te krijgen." Afgevaardigde Bob Michel, de vi ce-fractieleider van de Republikei- in het Huis van Afgevaardig- maatregelen 'gepast, gerechtvaardigd en nood- De duikbootjager Holt, die als eerste van het Amerikaanse vlooteskader het gebied van de scheepskaping bereikte. Direct na de aankomst van het schip ging de luchtmacht met vliegtuigen vanaf het vliegdekschip Coral Sea tot de aanval op de Cambodjaanse schepen bij de gekaapte Mayaguez over. echter van mening dat uit de niet gekant is tegen voortgezette eerste berichten "blijkt dat de Ver- Amerikaanse militaire aanwezigheid enigde Staten wellicht met onge wenste overój'ld'he.id t>e werk zijn ge gaan". Kennedy zed dat hiet nog on duidelijk is "of wel alle diploma- de ^twee tieke mogelijkheden waren uitgeput." Een functionaris van het Thaise met het be- Ministerie van Buitenlandse Zaken afzonderlijke staat heeft het optreden van de Ameri- Zuid-Vietnam. kaanse luchtmacht tegen de Cam bodjaanse kanonneerboten tot "pi- ratsrij" bestempeld. Doodstraf voor klap In Turkije De actie van de Amerikaanse lucht- heeft de openbaar aanklager de dood macht, aldus de functionaris, straf geëist tegen JACKY WEER EEN KENNEDY LONDEN (AP) Mevrouw Jaqueline Onassis wil haar naam weer gaan veranderen tot Jac queline Kennedy, aldus meldt de Londense Daily Express. Jacqueline was eerst getrouwd met president John Kennedy, die op 22 november 1963 in Dal las in Texas werd vermoord. Daarna trad zij in het huwe lijk met de Griekse scheepsmag- naat Aristoteles Onassis, die o- verleed op 15 maart jongstleden. De bedoeling weer de oude naam te gaan voeren was vol gens de krant "eerder gemoti veerd door haar trouw aan de naam Kennedy dan aan haar omtrouw aa-ri d'? van Onassis". Als Jacqueline nog eens in A- merika in de politiek mocht gaan, hetgeen een oude ambitie is. "dan zal de naam van Ken nedy daarbij zeker van groot nut kunnen zijn". Vienitïama (Reuter) B1j anti- Amerikaanse betogingen in Laos zijn gisteren vernielingen aangericht in kantoren van Amerikaanse diensten. In de zuidelijke stad Savannahket vielen betogers het huis van de pro vinciale gouverneur binnen en hiel den daar drie mammen vast vain een Amerikaans hulpprogramma, die toevallig in het huis waren. Volgens diplomatieke kringen in Vientiane willen de anti-Amerikaanse betogers het drietal vasthouden totdat een regeringsdelegatie uit Vientiane hun eisen komt bespreken. Ze schijnen uitwijzing van Ameri kanen te verlangen, stopzetting van de Amerikaanse bijstand en maat regelen tegen de resterende rechtse ministers. De Amerikaanse ambassa de in Vientiane staat niet in recht streeks contact met Savannakhet, maar men meent niet dat de drie Amerikanen gevaar lopen. De heftigste rellen speelden zich af in de koninklijke residentiestad Loeang Prabang, 250 km ten noor den van Vientinae. Studenten bezet ten het plaatselijk radiostation en eisen het aftreden van de rechtse NACHTELIJK SPEL IN ZANDBAK De Haagse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een uitgebreide zoekactie gehouden naar twee jongetjes van zes en negen jaar, die door hun stiefvader om tien uur 's avonds als ver mist waren opgegeven. Om half vier in de morgen werd het twee tal gevonden. Rustig spélend in een zandbak op een speelplaats niet 1 t hun huis. NA 33 JAAR GEHOOR WEER TERUG Een plotseling opklinkend geratel van machinegeweren tijdens een toneelvoorstelling bracht het gehoor weer terug aan een Finse oorlogsveteraan, die 33 jaar lang doof is geweest. Het "wonder" ge beurde een week geleden im het stedelijk theater van Kouvola tij dens een opvoering van de "Onbekende soldaat", waarin de laatste oorlog van Finland tegien de Sowjet-Unie wordt behandeld. "Na het eerste machinegeweergeiratel begon hij te huilen", verklaarde een veteraan, die naast de dove zat. "Hy zat daar maar en bleei huilen. We vroegen hem wat er gebeurd was en toen bleek dat hi) zelfs het zachtste gefluister kon GIER LANDDE IN DE BEEMSTER Op aanwijzing van een plaatselijke valkenier is in de Beemster een vale gier gevangen. De aaseter een jong en vermoedelijk wild exemplaar is. naar men aanneemt op hoge luchtstromingen naar hier afgedwaald. Het ministerie van CRM_ waar de vangst gemeld, heeft tot nog toe geen geval van vermissing doorgekregen De roofvogel (vleugelbreedte 2.70 m) zal pér KLM naar Algerije wordien gebracht en de vrijheid herkrijgen. MEER CRIMINALITEIT BIJ VROUWEN De vrouwenemancipatie gaat in de criminele wereld met spron- gjen vooruit, zo heeft het hoofd van de afdeling misdaadvoorkoming van de Verenigde Naties verklaard. "In de ontwikkelde landen is de criminaliteit in eïke categorie bij vrouwen drie tot vijf keer zo snel gestegen als bij mannen", zo zei hij tijdens een persconferentie Maar de vrouwelijke misdadigers blijven nog in de minderheid. ZEEPFABRIEK KGMT BELOFTE NA Myrtle was 36 jaar geleden een welgedane zuigeling van ruim aoht kilo, die een handelsreiziger in zeep op een idee bracht. Hij bracht een bezoek aan de ouders van de baby en bood aan, Myrtle voor haar verdere leven gratis van zeep te voorzien, indien haai moeder haar zou willen noemen naar een welbekend zeepprodukt Myrtle's moeder nam het aanbod met beide handen aan. Mevrouw Palimolive Barnard, een "gezéllige dikke huisvrouw", heeft nu ein delijk haar beloning gekregen voor al de zesendertig jaar dat de zeepmaatsohappij, door een of andere omissie, zich niet aan haa: belofte heeft gehouden. Mevr. Paimolive Barnard heeft een aanbod van 36 kisten zeep evenwel van de hand gewezen en daarvoor ln de plaats een cheque aangenomen van ongeveer 1900 gulden. Boven dien krijgt mevrouw Barnard van nu af aan ook nog elk jaar een kist zeep van het bekende merk. ENORME VAL OVERLEEFD Twee glazenwassers hebben met hun gondel een val gemaakt van de 22ste verdieping, en het overleefd. Dit gebeurde toen de 30-jarig#» Gilles Campeau en de 43-jarige Pierre Piche bezig waren glazer. te lappen van de wolkenkrabber van de Canadese omroep, die ir het centrum van Montreal staat. "We waren druk bezig en ineens schoten we naar beneden", aldus Campeau. Zij kwamen met hur gondel terecht op een betonnen dak. De mannen hadden op ta. van plaatsen in het lichaam beenderen gebroken en Piche liep ook een hoofdwond op, alhoewel geen ernstige. Ze waren bij be wustzijn toen zij door de brandweer werden bevrijd uüt de wrak stukken, maar leden hevige pijn. Hun toestand is niet kritiek. gouverneur van de stad. Vervolgens werd het huis van de gouverneur die niet thuis was —bestormd 'en werden vernielingen aangericht in het kantoor van een Amerikaanse hulpdienst. Alle Amerikanen in Loeang Prabang waren al per vlieg tuig overgebracht naar Vientiane. In Vientiane besprak het kabinet het aftreden van vier rechtse minis ters in het afgelopen weekend, en de mogelijkheden voor hun opvolging. Het ontslag van de vier ministers is aanvaard. Politieke kringen achten het mogelijk dat de vier vrijkomen de portefeuilles bezet zullen worden door meer gematigde rechtse politici. De Verenigde Staten gaan deze week een begin maken met de evacuatie van ambassade-personeel uit Laos dat niet direct noodzakelijk is voor het functioneren van de am bassade. Dat is gisteren bekendge maakt door een woordvoerder van 't Ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, naar aanleiding van de gijzeling van drie Amerikaanse functionarissen. Op het ogenblik verblijven ongeveer duizend Ameri kanen in Laos. ADVERENTIE TEL AVIV (AP) In militaire kringen in Israël is men zich onge rust aan het maken over de toe stand aan de grenzen die men be schrijft als slechter wordend. Jordanië verzamelt troepen in de buurt van het door Israël bezette Jordaanse gebied. Een officier zei: Over het alge meen zijn wij meer bezorgd over legers dan over een stel terroristen Aan die laatste wordt te veel aan dacht besteed terwijl de Arabische legers toch onze voornaamste vijan den zijn. Militaire waarnemers te Tel Aviv zijn van oordeel dat de kans dat er op korte termijn een nieuwe oorlog uit zal breken klein is, maar dat de ontwikkelingen van de laatste da gen toch wijzen op vijandelijkheden die zich konden ontplooien. Israël maakt zich er ook ongerust over dat Egypte mocht trachten zijn militaire kracht aan de oostelijke oever van het Suezkanaal uit te brei den, het gebied dat verleden jaar door de Israëlische troepen na het door Kissinger bereikte akkoord was verlaten. Volgens deze overeenkomst zou de Egyptische militaire kracht in deze sector beperkt moeten blijven tot 7.000 man, 36 stukken artillerie van geringe draagwijdte en 30 gevechts wagens. Egypte zou volgens Israëlische be richten hebben doen doorschemeren meer troepen naar de overzijde van het kanaal willen brengen zogenaamd ter bescherming van het Suezkanaal dat op 5 juni voor het verkeer wordt opengesteld. Kernexplosie De Verenigde Sta ten hebben gisteren hun krachtigste ondergrondse kernexplosie ln bijna twee jaar teweeggebracht. De bom, genaamd Tybo, werd op een diepte van 765 meter tot ontploffing ge bracht en deed gebouwen in Las Ve gas op hun grondvesten schudden. Londen „Engeland is op weg onregeerbaar öe worden en slaap wandelt een sociale revolutie binnen". Deze opmerking van Enic Sevaireid, een van de meest gezaghebbende Amerikaanse televisiecommentato ren, heeft Engeland in een soort staat van alarm gebracht. Zo zelfs dat premier Harold Wilson genood zaakt was direkt na zijn terugkomst van de Gemenebestconferentie in Jamaica een vol uur voor de Britse televisie te verschijnen om de 57 miljoen verontruste Britten te vertellen „dat er niets aan de hand was". De opmerkingen van de Amerikaanse commentator wees Wilson als „borrelpraat" vam de hand. Politiek gesproken hadden de opmerkingen van Sevareid voor Wilson niet ongelukkiger kunnen komen. Het werkloosheidscijfer in Engeland nadert het miljoen. De produktie van de Britse industrie heeft een absoluut dieptepunt bereikt. Het pond sterling bereikte gisteren zijn laagste koers sinds 1971. De inflatie gaat in de richting van de 30 procent. Volgens sommigen zal dit percentage nog voor het einde van het jaar stijgen tot 50, waarmee het levensgevaarlij ke stadium van hyperinflatie wordt bereikt. De vakbonden weigeren hun looneisen te matigen en de regering is niet in staat hen daartoe te dwingen, zonder een openlijk conflict te riskeren dat onherroepe lijk zal leiden tot nieuwe verkiezin gen, die Wilson zich op dit ogenlbik niet kan permitteren. Volgens Sevareid en de Londense Times zijn het vooral de vakbonden, die onder communistische of ex- treem-liinkse invloed staan, die het land economisch aan de rand van de afgrond brengen. Sevareid gelooft zelfs dat de communisten binnen de Britse vakbeweging bewust of onbewust er op uit zijn Engeland economisch zo zwak te maken, dat het „geen effectieve rol meer kan spelen in de NAVO, wat weer precies zou passen in de plannen-op-lange-termijn van de Sowjet-Unie". Wilson zou de vakbonden willen aanpakken, maar de politicus Wilson zit muurvast. De vakbonden worden gesteund door de linkervleugel van de Labour-partij, onder leiding van Anthony Wedg wood Benn, de minister van industrie, wiens ideaal is het is de hele Britse industrie te nationalise- Omdat minister Benn daarmee al aardig op weg is, heeft het Britse verbond van werkgevers inmiddels gedreigd alle medewerking aan de regering te zullen weigeren als zij daar geen stokje voor steekt. Wilson kan zich voorlopig niet van Benn ontdoen, zonder van hem niet alleen een politieke martelaar te maken, diaar ook een serieuze kandidaat voor het leiderschap van de Britse Labourpartij. Wilson heeft voor het in de EG blijven van Engeland geen steun van de vakbonden, het merendeel van de socialistische kiesdistricten, de lin kervleugel van zijn partij, de meerderheid van de parlementaire fractie in het Lagerhuis en een-derde van zijn ministers. De uitslag van het EG-referendum op 5 juni zal min of meer bepalend zijn voor de politieke toekomst van Wilson als partijleider en premier. Zegt het Britse volk „neen" tegen de EG, wat overigens tegen alle verwachting zou zijn, dan blijft er voor hem weinig meer over dan op te stappen. Volgt het Britse volk het advies van Wilson en de zijnen en zegt het „ja" tegen de EG, dan zal hij in een aanmerkelijk sterkere positie komen. Vast staat, dat hij zich dan in eerste instantie zal ontdoen van Wedgwood Benn in ruil voor een onvermijdelijke ruzie met de vak- bondien en de linkervleugel. Daarna zal hij zijn tanden moeten laten zien aan de vakbonden. Labour won de twee laatste verkiezingen voornamelijk door te verkiezingen voornamelijk door te bedoven dat het sociaal-contract tussen regering en vakbonoen de hoge looneisen zou beteugelen en dat er geen confrontatie-politiek zou worden gevolgd zoals door Heath. Labour heeft tot dusver inderdaad een conflict met de vakbonden uit de weg kunnen gaan. door aan de looneisen toe te geven. Een gevolg daarvan is wel geweest, dat het sociaal contract in de praktijk waardeloos is gebleken en dat de inflatie elke maand hoger wordt. Of Wilson in staat zal zijn de vakbonden te beteugelen is een tweede. De premier heeft reeds aangekon digd het opnieuw op vrijwillige basis met de vakbonden te willen proberen. Het. probleem daarbij is echter altijd dat de TUC, het Britse NV, die de onderhandelingen met de regering voert, de aangesloten bonden op geen enkele wijze kan dwingen zich aan eventueel met de regering te maken afspraken te houden. De TUC kan hoogstens adviseren. Met het huidige sociaal contract is wel gebleken hoe weinig waarde een dergelijk advies in de praktijk heeft. Deze jeugdige jas is ontegenzeglijk fraai van lijn en in de juiste lengte, terwijl details als manchetten, kraag, ceintuur en schuine steek- zakken zeer geraffineerd zijn. Er zijn 3 verschillende uitvoeringen: Lamssuède. In de kleuren sand en bottlegreen ^0— Lamsnappa. Kleuren wintercream en aneline 589r Kalfssuède of metis. In de kleur Wyoming (groen) Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9