Soepeler regeling illegale arbeiders Beroering rond Gijsen Politie maakt eind aan grote zwendel 'Openhartige' bespreking tussen Ford en Den Uyl Uit in de Randstad Kamer akkoord met stroomlijning van universiteiten het heerlijkste toetje, één brok gezondheid DONDERDAG 15 MEI 1975 PAGINA 7 AMSTERDAM Stadsschouwburg: 16 mei, 20.00 uur en 19 mei, 13.30 uur, de Neder landse Operastichting met „Madame Butterfly"; 17. 18 en 22 mei. 20.15 uur. Fons Jansen met „Kwartetten". Concertgebouw: 22 mei, 20.15 uur, het Nederlands PhiÜhairmonisch Orkest o.l.v. Gennady Rozjdjestwnensky. Brakke Grond: 20 en 21 mei. 20.00 uur. Theater Tardüeu met ..Echo's": 22 mei. 21.00 uur. optreden van Marjol Flare. Nieuwe de la Mar: 17, 18. 20. 21 en 22 med. 20.00 uur. „De diag waar op de paus gekidnapt werd". Klein Bellevue* 16, 17, 18. 21 en 22 mei 20.00 uur. Rob van ReUn met „Exegese" Shaffy Theater: 16. 17. 20. 21 en 22 med. 20.30 uur (17 med ook 24.00 uur». Baal met „La Plagiata"; 16 en 17 mei. 20.30 uur. De Groep met „ZaïfJikiri": 16 en 17 mei. 20.30 uur, de Amsterdamse Mime- liga met Gevlekt»": 16 en 17 med, 24.00 uur, Frans Smulders en Ineke Cohen met „Aan de hand aan de lijn20 mei. 22.00 uur. het Amsterdams Volks-, Salon- en Amusementsorkest21 en 22 mei. 22.00 uur, jazz. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 16 med, 20.15 uur, het Amsterdam Pu blieks theater met „De goede mens van Sezuam" van BertoDt Biecht; 17 mei 15.00 tot 23.00 uur. Manifestatie Aktiverend Thea ter ten bate van de internationale Nieuwe Scène uit Antwerpen: 20, 21 en 22 med, 20.15 uur, het Zuidediük Toneel Globe met „Spo ken" van Ibsen. Groote Schouwburg: 21 med, 20.15 uur. Toneelgroep Theater met „Wat een gekke man... en z'n vrouw dan?" blijspea van Alan Avckbourne. De Doelen: Grote zaal: 17 med. 14.00 en 16.00 uur, openbare repe titie van het Rotterdams Danscentrum; 15.00 uur, orgelconcert door Joham Th. Lemckert; 18 mei, 19.30 uur. het derde Song festival Euromast; 21 med, 12.45 uur, Koffieconcert door het Amos-kwartet. Kleine zaal: 19 mei, 20.15 uur, Jazz uit Japan door het Yosuke Yasmashita Trio; 20 mei, 19.30 uur, gevarieerd pro gramma. Piccolo Theater: 16 t/m 22 mei, 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met „Kafka KK"; 18 mei. 14.00 uur. Kindertheater Wiedus met de jeugdmuslcal „Liegbeest". Hofpleintheater: 16, 17, 18, 21 en 22 mei, 20.15 uur, Gerard Cox en Frans Halsema met "Wat je zegt dat ben zelf". Sportpaleis Ahoy: 19 med, 20.00 uur, popconcert door Banry White en het Love Unlimited Orchestra. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 16, 17 en 22 mei, 20.15 uur, de Haagse Comedie met „Wat een geweldige rotzooi" van Ionesco; 18 mei. de Haagse Comedie met „De Venetiaanse tweeling" van Cario Golldoni; 19 med, 20.15 uur, de Haagse Comedie met „Don Juan", blijspel van Molière; 20 en 21 mei, 20.15 uur. Toneelgroep Cen trum met „De babyfoon" van Herman Lutgerink. HOT-Thealer: 16 t/m 22 mei, 20.30 uur, Mime-Festival. Diligcntia: 36 en 17 med. 20.15 uur. „The Sunshine Boys", blijspel van Neil Simons; 20 mei, 20.15 uur. Silvie Gazean, viool en Anne Oueffelec, piano. Theater in de Steeg: 16 en 17 mei .20.30 uur, de Amsterdamse MI- meliga met „Otto B. WuSt'. Circustheater: 17 med, 20.15 uur, optreden van Ramses Shaffy en Liesbet h List. Openluchttheater Zuiderpark: 18 mei, 15.00 uur, uitvoering door het „Ensemble Vocal"; 19 med, 15.00 uur, Kindervoorstelling „Pau- 3us de Boskabouter"; 21 med, 14.00 uur, Haags Sprookjes Toneel met „Zwaan kleef aan". LEIDEN Pieterskerk: 19 en 20 med, concert door Lyra Academica, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal: 21 med, 20.15 uur, Récdtal, Sylvie Gazean, viool en Anne Queffelec, piano. Kasteel Duivenvoorde (Voorschoten)15 med, 20.30 uur, concert harp en fluit. UTRECHT (ANP) Met de ar restatie van twaalf mensen heeft de politie een eind gemaakt aan een zakelijk perfect georganiseerde zwen del. waarvan veel - meest kleinp - Nederlandse bedrijven de dupe ziin geworden. Zij zijn er - volgens voor lopige schattingen - minstens een miljoen gulden bij ingeschoten, het geen voor sommige van deze bedrijf jes waarschijnlijk de ondergang be tekent. De "oplichting op grote schaal" werd gepleegd via het overnemen van in geldnood verkerende of "te- ge" BV's en NV's. die daarna in zo kort. mogelijke tjjd zoveel mogelijk goederen kochten en die - als de leveranciers op betaling gingen aan dringen - werden "overgeplaats" naar een andere stad. De goederen die werden ingekocht varieerden van dameskousen en zeep poeder tot machines en scheepson- derdelen. Er werden ook grote be stellingen in het buitenland gedaan, terwü de club zich verder nog be zig hield met handel in verdovende middelen, diefstal van auto's en het oplichten van banken in Utrecht, Hilversum en Amsterdam. Om een bonafide indruk te ma ken. werden de zaken altijd buiten gewoon representatief ingericht: kan toren met telefoons tellen, telex, fo- tocopieerapparaten en - om met de politie te spreken - een mooie tele foniste-secretaresse en een of twee goed geklede heren. Offertes wer den meestal per telex gevraagd en in de aanvraag werd met techni sche gegevens geschermd om te la ten blijken dat het om goed inge schoten zakenmensen ging. Zodra schuldeisers op betaling gin gen aandringen, werd de zetel van de BV of NV overgeplaatst en werd er een nieuwe directeur benoemd, wiens enige taak het was failliet te gaan. De overplaatsing van het be drijf werd correct geregeld via de notaris en de Kamer van Koophan del. Schuldeisers die het oude tele foonnummer draaiden vernamen via een antwoordapparaat dat het be drijf was overgeplaatst, dat er een reorganisatie op komst was en dat er een nieuwe directeur was be noemd. De bende had ook een bedrijf in Engeland opgericht, Grenules ltd. Daardoor kon nog ondoorzichtiger worden gemanipuleerd. De 'zakenlieden' maakten grote reizen, onder meer naar de Verenig de Staten en Canada. Een van de 'directeuren' werd op een gegeven moment ontslagen. Omdat hij een fors salaris had, kreeg hij een ww- uitkering van f no,- per dag Via de nv's en bv's werden ook gestolen goederen verkocht. Verder bestond er een direkte lijn met Amerika waar regelmatig par tijen hasj-olie naartoe werden ge bracht. Inkoopprijs in Nederland 8.000 gulden per kilo, verkoopprijs in de VS 10.000 tot 12.000 dollar. De bende heeft met de volgende bedrijven gewerkt: NV inthamij in Dordrecht (inmiddels failliet gegaan met een schuld van f 300.000), Top Nederland BV in Utrecht (failliet met een schuld van f 300.000), NV Breta in Utrecht (nog niet failliet, schuld eveneens plm f 300.000;, Van de Broek aannemingsmaatschappij in Breda (totaal schuld nog niet be kend), NV Berlemon in Soest, aan nemingsmaatschappij Centraal Ne derland en Frenules ltd. Volgens de pèlitie illustreert deze zaak, hoe grote jongens op het ge bied van de misdaad zich op het ogenblik 'organiseren' en zich om ringen met financieel en juridisch deskundigen. "Een waarschuwing voor bonafide zakenlieden', aldus de poli tie. DEN HAAG (ANP) In de reguleringsregeling voor il legale buitenlandse werknemers zijn belangrijke wijzigin gen aangebracht. De opvallendste hiervan zijn: de peildatum (het tijdstip van binnenkomst in Neder land) is verschoven van 1 november 1973 tot 1 novem ber 1974, er behoeft geen werkgeversverklarmg meer te zijn en het is niet nodig aan te tonen, dat die werkgever loonbe lasting en sociale premies heeft afgedragen, de werkloze buitenlandse werknemer, die illegaal bin nenkwam, heeft zes maanden de tijd ander werk te zoe ken. Samenwerking Nederland en Roemenië verstevigd BOEKAREST (ANP) Koningin Juliana en prins Bomhard hebben gistermorgen aan het begin van de tweede dag van him staatsbezoek aan Roemenie een bezoek gebracht aan een van de nieuwe woonwijken van Boekarest. Het koninklijk paar, dat werd be geleid door president Ceausescu en diens vrouw, bezocht daar enkele van de pas gereed gekomen wonin gen, daarna reed het gezelschap naar het polytechnisch instituut van Boekarest voor een kort bezoek. Ko ningin en prins maakten daar ken nis met vrouwelijke vice-rector van het instituut, die destijds samen met Elana Ceausescu petro-chemie stu deerde. Voor de lunch in het Pri- ma-Vera paleis bezichtigden de ko ningin en de prins Roemeniës grootste kledingfabriek Confex, die voornamelijk voor de export produ ceert. Nederland is een grote afnemer van Confex. Gistermiddag brachten de Koningin en de prins onder andere een bezoek aan het Dorpsmuseum in Boeka rest, waar op 16 ha. allerlei oude Roemeense bouwstijlen zijn samen gebracht. Op het ministerie van Buitenland se Zaken in Boekarest tekenden gistermiddag minister Van Agt, staatssecretaris Brinkhorst en de Roemeense vice-minister-president Gheorge Oprea een overeenkomst betreffende economische, industriële en technische samenwerking tussen Roemenië en Nederland. Voorts te kenden staatssecretaris Brinkhorst en de Roemeense staatssecretaris van Landbouw, Ibn Slanciu, een landbouwprotocol, waarin wordt ge sproken over uitwisseling van land bouwdeskundigen en over 'gemeen schappelijke activiteit op het gebied van bodemverbetering, waterzuive ring en de inrichting van landbouw bedrijven. De ministers Boersma van Sociale Zaken en Van Doorn van CRM en staatssecretaris Glastra vaai Loon hebben gistermiddag de tweedeka mercommissies voor Sociale Zaken, CRM en Justitie in kennis gesteld van de wijzigingen. De buitenlandse werknemers die menen dat zij van de vernieuwde re geling gebruik kunnen maken, die nen zich voor 1 november van dit jaar aan te meldien bij de vreem delingendienst van de politie. De da tum van 1 november geldt tevens als sluitingsdatum voor de illegale bui tenlandse werknemer om aan te to nen aan de hand van bewijsstukken, dat h(j voor 1 november van het vo rig Jaar Nederland binnenkwam. De illegalen, die zioh in de loop van de komende maand oktober nog aanmelden, krijgen een maand na de aanmelding de tijd om hun ver blijf van voor 1 november 1974 met bewijzen aan te tonen. Binnenkort, aldus minister Boers ma .komt in de ministerraad aan de orde het ontwerp van een wet op de buitenlandse werknemers. Via deze wet zal geregeld worden, dat werk gevers, die illegale buitenlandse werknemers in dienst hebben, ver volgd kunnen worden op grond van de wet economische delicten. "Dat betekent een verhoogde strafbaar stelling van de werkgevers", aldus de bewindsman. Voorts zullen, op grond van de nieuwe wet, voorwaarden gesteld kunnen worden aan werkgevers om zorg te dragen voor goeie huisves ting van hun buitenlandse werkne mers. "Dan kan een einde komen aan de onmenselijke huisvesting van de buitenlanders", zei minister Boersma. Ook kondigde de bewindsman een wetsontwerp aan, dat betrekking zal hebben op de rechtsbijstand voor vreemdelingen. De AVRO heeft besloten, haar correspondent Koen Corver van de Westduitse hoofdstad Bonn over te plaatsen naar Moskou. Hiermee ves tigt de AVRO haar eerste eigen bu reau ln Oost-Europa. Koen Corver zal over enkele weken naar Moskou vertrekken en daar tevens gaan wer ken voor de Belgische omroep BRT en het Algemeen Dagblad in Rotter dam. Naar een opvolger in Bonn wordt nog gezocht. In een wat ongemakkelijke houdinq luistert de Amerikaanse president Ford vol aandacht naar hetgeen premier Den Uyl te vertellen heeft. Den Uyl noemde het gesprek na afloop 'openhar tig', een term die in diplomatieke kringen meestal wordt gébruikt wanneer men het niet geheel eens is. WASHINGTON (ANP) Premier Den Uyl heeft aan het slot van zijn tweedaagse bezoek aan Washington verklaard, dat hij "nuttige" bespre kingen heeft gevoerd met president Ford en minister Kissinger. "Wij hebben van ons hart geen moordkuil gemaakt", zo verklaarde hij tegenover Nederlandse journalis ten. Uit hetgeen hij zei over Spanje en Portugal, de komende topconfe rentie van de NAVO in Brussel en de speciale algemene vergadering van de Verenigde Naties over het grond- stoffenprobleem, zou men kunnen opmaken dat de Nederlandse en Amerikaanse opvattingen niet iden tiek zijn. Premier Den Uyl is vanochtend via Porto Rico naar Paramaribo ver trokken, minister Van der Stoel keert 's middags, na een gesprek met de Amerikaanse minister van Defensie James Schlesinger, naar Nederland terug. Drs. Den Uyl en mr. Van der Stoel ontmoetten president Ford en minis ter Kissinger gisteravond voor de laatste maal aan wat werd genoemd een werk-diner, dat zo informeel w;as diait de fotogirafen die de danersbajfels wilden fotograferen werd gevraagd in smoking te komen. Kennelijk doelend op Spanje en Portugal, verklaarde premier Den Uyl tegenover journalisten dat over de komende NAVO-top was gespro ken tegen de achtergrond van uit breiding van de democratie, en ver- ADVERTENTIE sterking van de democratische vrij heden in de lidstaten van de NAVO. Er was, aldus de premier, een erg openhartige en vrijmoedige gedach- tenwisseling, een formulering die suggereert dat de opvattingen niet geheel parallel liepen, (zoals bekend brengt president Ford aansluitend op de topconferentie een bezoek aan Spanje, een land waarmee de Ver enigde Staten door een defensiever drag zijn verbonden en waar zij mi litaire bases hebben). Later lichtte de premier toe, dat er voor Nederland "geen sprake van kan zijn" dat Spanje tot de NAVO zou kunnen toetreden, en dat naar Nederlandse opvatting de beginnen de democratie in Portugal steun be hoeft en verdient. In zijn tafelrede zette de premier nogmaals de Nederlandse opvattin gen over de noordatlantlsche ver dragsorganisatie, en haar functie ter versterking van de democratie en de ontspanning tussen oost en west uit- "Onze steun aan de NAVO wordt in toenemende mate in verband ge bracht met de aanzienlijke bijdrage aan ontspanning die deze organisa tie gedurende de afgelopen jaren heeft kunnen leveren, en die zij, naar wij hopen, in de toekomst nog zal le veren". Later merkte hij op dat het "alge meen bekend is dat in mijn land een levendige discussie wordt gevoerd over de huidige en de toekomstige rol van de NAVO. Het is voor de Neder landse regering van essentieel belang dat de NAVO zal bijdragen tot de onitwiikikeCiing en de verdieping van democratie en het bevorderen van ontspanning in de oost-west betrek kingen". Een autobotsing gisteren in Assen heeft aan twee men sen het leven gekost, terwijl zeven anderen toerden ge wond. Het ongeluk gebeurde doordat een Volksioagenbusje met als inzittenden verple gers en verpleegden van het psychiatrisch ziekenhuis in Franeker bij een kruispunt geen voorrang verleende aan een personenauto. De twee doden loaren de 48-jarige K. Dijkstra en de 62-jariqe S. Wiersma. DEN HAAG (SP) Aan twaalf jaar universitaire en zeven jaar par- lemenit/aóre discussies over nieuwe vorm en inhoud van het wetenschap pelijk onderwijs is vandaag een eind gekomen. De Tweede Kamer is van middag akkoord gegaan met het wetsontwerp herstructurering weten schappelijk onderwijs en heeft daar mee 't startschot getost voor stroom lijning van de universitaire studies die in '78 zal worden doorgevoerd. Tijdens het debat tussen minister Van Kemenade en de onderwijsspe- cialisten in de Kamer, gisteren wer den de laatste beletselen voor par lementaire goedkeuring van de "wet- Posthumus" weggenomen. Een van de belangrijkste problemen daarbij was de vraag hoe de minister zal beoordelen of een faculteit een cur sus van vijf jaar mag programme ren, terwijl vier jaar bij de opzet van nieuwe programma's als "werk hypothese" wordt aanbevolen. Bij de afweging of zo'n langere cursusduur redelijk is zegde de be windsman na interruptie van het ka merlid Kolthoff (PvdA) toe zich niet ais scheidsrechter, maar als grens rechter op te stellen. "Maar", zo voegde hij eraan toe, "dan wel als grensrechter met een eigen verant woordelijkheid bij het constateren van buitenspel". Bij de vaststelling of een student wegens persoonlijke omstandigheden zich langer dan in de regel - maxi maal zeven jaar - aan een universi- tet mag laten inschrijven wordt re kening gehouden met: werkstudent schap in volledige dagtaak, gezins omstandigheden van vrouwelijke stu denten en het lidmaatschap van be paalde organen van de universiteit. Een amendement van de heer Ter Woorst (KVP), dat door de minis ter werd overgenomen, voorziet in deze mogelijkheid De bewindsman sloot echter nadrukkelijk uit dat de bestuursleden van studentenvereni gingen ook voor een langere inschrij- vngsduur in aanmerking komen. ADVERTENTIE BREDA Op de maandelijkse vergadering van de rk bisschoppen is verschil van mening ontstaan tussen mgr. J. Gijsen, bisschop van Roer mond, en de andere bisschoppen. Zij bespraken twee voorlopige rapporten van de werkgroep "Pluriformiteit". Het eerste rapport gaat over de "kritische gemeenten", het tweede over "rechtse groeperingen". De bisschop van Roermond oor deelde, dat de in de rapporten be handelde stof te moeilijk is om nu al een visie te geven. Hij weigerde een communiqué van de gezamenlijke bisschoppen te ondertekenen en gaf een eigen verklaring uit, waarin staat, dat de werkgroep "kritische gemeenten" de publikatie van de rapporten heeft doorgedrukt en daarmee rijp beraad van de bisschop pen onmogelijk heeft gemaakt. Hij verwijt de werkgroep ook. groeperin gen buiten de kerk in de overwegin gen te hebben betrokken. De andere bisschoppen laten in hun verklaring uitkomen alle waar dering te hebben voor wat wordt na gestreefd. Zij hebben evenwel ernsti ge bezwaren tegen bepaalde opvat tingen over de geloofsinhoud zoals die uit de rapporten naar voren ko men. Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal it pak 'n DOMO produkt

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7