'Puyckendam is geen be jaarden pakhuis 'Ik zou mijn werk geen kunst noemen Paardenmarkt: dè traditie van Rijnsburg Receptie ZANDSCHILDER CEES VAN DER PLOEG: voor promotie Oud gebruik bij indianen en traditie in Hekelgem DONDERDAG 15 MEI 1975 r De bejaarden zelf wilden ook iets doen voor de feestelijke opening van hun nieuwe wooncomplex. En daarom is er een uitgebreide tentoonstelling van zelfgemaakte spullen. Teddyberen, kleden, prachtige borduursels en nog veel meer. Alles is bovendien te koop. Mensen die er nog even willen gaan kijken kunnen er morgenavond van vijf tot negen uur terecht. Dan houdt Puyckendam "open huis" voor alle belangstellenden. Op de foto rechts: het hele complex opgetrokken in licht baksteen, maakt een vriendelijke indruk en is inderdaad geen "bejaardenpakhuis" NOORDWIJKERHOUT "Veer tien mei is een hoogtijdag voOr Noordwykerhout zo denken de be sturen van de Stichting Bejaarden- ^huisvestimg en de Stichting Dien stencentrum en het is inderdaad een grote feestdag voor Noordwil'kerihaut. Toen ik hier in 1968 kwam was er nog maar erg weinig op het gebied van de toegepaste bejaardenzorg en ik ben dan ook vol lof over de enor me inzet van die bestuursleden", met deze woorden stelde burgemeester H. J. M. Bosma van Noordwijkerhout de bejaardenflats en het diensten centrum "Puyckendam" officieel in gebruik. "Het heeft erg lang geduurd en we staan nog pas aan het begiin. Ik geef toe dlat ik wel eens wat heb dwars gelegen maar de gemeenten en ik staan achter u", zo vervolgde hij zijn toespraak. De plannen om te komen tot de bouw van een bejaardencentrum da teren al van 1956, maar het duurde tot 1966 voordat er een stichting in het leven werd geroepen die het werk ter hand zou nemen (De Stich- tting Bejaardenhuisvesting)In 1971 kwam daar nog een andere stichting bij (de Stichting Dienstencentrum). Samen zocht men toen naar de meest ideale vorm voor een ruimte waar oudere mensen die hulp nodig had den tereohit konden. Negen jaar geleden was Noordwij kerhout een van de drie gemeenten in Nederland waar nog niets (op een jaarlijks uitstapje en het werk van enkele sociëteiten na) voor oudere .mensen werd gedaan. Mensen die te oud werden om zelfstandig verder te gaan werden toen óf tehuizen in de omgeving óf naak de Bavo en Sancta Maria. De bouw van de 122 bejaardenflats en het dienstencentrum is al gerui me tijd gereed maar men meende met de officiële opening te moeten wachten totdat ook de bestrating en de aanplant van de plantsoenen op het terrein van het complex en in de omgeving gerealiseerd waken. Op het ogenblik zijn alle woningen be zet en er is zelfs al een wachtlijst van veertig personen. De heer Van Leeuwen van de Stichting Bejaardenhuisvesting: "Het is ons niet gelukt om het meest idea le te bouwen, de financiële middelen waren daarvoor niet voldoende. Toch .menien we dat met de middelen die we hadden het maximale werd be reikt. Ons doel was te komen tot een complex waar mensen hun zelfstan digheid kunnen behouden en geen mensenpakhuis en ik geloof dat ons dat wel gelukt is." De heer Van Leeuwen vertelde vervolgens dat men expres niet gekozen heeft voor een uitvoering in beton maar in baksteen (er werden, om precies te zijn 2.147.000 stenen gebruikt voor dit project dat ongeveer 9 miljoen gul den heeft gekost). "Het geheel is dan ook vriendelijk van aanzien." Er werden zoals gebruikelijk by dit soort van officiële gebeurtenissen enkele geschenken aangeboden. Zo was er van de bejaarden van De Zilk 'n wandkleed en het Bejaarden Welfarewerk kwam ook mee een eigen werkstuk. Namens het Over koepelend Okgaan van die Bejaarden- bonden werden 'n piano en een klok aangeboden. En natuurUJk waren er vele bloemstukken en werden er vele lovende woorden gesproken. H. G. de Groot (huisarts in Noord- wijkerhout) sprak namens de Stich ting Dienstencentrum over de lange jaren van overleg. 'Tk ben biy dat er nu iets voor oudere mensen is in Noordwykerhout. Aan de andere kant vind ik het jammer dat steeds meer mensen de verantwoordelijk heid voor familie, kennissen, buren etc. af gaan schuiven: er zyn toch anderen die daarvoor moeten zor gen, er zy'n mensen die er toch voor betaald worden zo redeneren zy. Vroeger was het' by voorbeeld zo dat, als iemand hulpbehoevend werd, een buurvrouw er voor zorgde dat er wat te eten was in huis. nu moeten an deren dat opknappen. We bhjven echter een bepaalde verantwoorde- ïykheid ten opzichte van "de andere" houden en ik zou niet willen dat dat zou gaan verdwynen", sprak hy Om het belang van Puyckendam voor geheel Noordwykerhout en De Zilk te onderstrepen zullen de fees telijkheden rond het centrum beslo ten worden met een Open Huis op 16 mei van vijf to: negen uur De feestdagen zullen opgeluisterd wor den door de piaatselyke muziekkorp sen en het bejaardenkoor "Bejaar- denklanben", dat ook gistermiddag by de opening aanwezig was. Lisser Boys valt LISSE In de strijd om de Hei- neken Bokaal I. het na-toernooi van de acht officiële bondszaalvoet- balteams uit de streek in de Sport hal van Lisse, is het naar de eerse klasse gepromoveerde Lisser Boys voorlopig uit de kop weggevallen. De Boys leden tegen een weer sterk spelend Van Gerven Caspers met 3-1 de tweede nederlaag, waardoor de .gedeelde tweede plaats verloren Ring. Van Gerven Caspers, vorige week verslagen door favoriet Godyla, was tg>e<n Lisser Boys de gehele wed strijd in de meerderheid. De vele kansen die kwamen werdeD echter op twee uitzonderingen na in de eerste helft niet benut. Die twee uitzonderingen waren Fred Dobbe en André van der Klaauw. Na de wisseling liep Van Gerven Caspers door opnieuw Fred Dobbe tot 3-0 uit en was de strijd beslist. Pas in de slotfase, toen Van Gerven Caspers één man op de strafbank had zitten, scoorde Lisser Boys tegen. Piet Boot was de maker van die treffer. Door de 3-1 overwinning bleef Van Gerven Caspers in het spoor van koploper Godyla, dat het gister avond tegen Van Zeist Stars overi gens bijzonder moeilijk had. Bij de rust was de stand nog gelijk (0-0) en ook het einde leek met een gelijke stand (2-2) te komen. Met nog één minuut te spelen brak Van Zeist door de Godyla-defensie en kwamen Siem Luxen en Thijs Beelen oog-in- cog te staan met doelman Wik van Harskamp. De Godyla-goalie redde het stuk echter en daarmee de 2-1 zege van de Godyla-ploeg. Die winst kwam tot stand door treffers van Peter van Dijk en Jack van Ruiten '2-0) en een tegendoelpunt van Henny Ransdorp. Uitslagen vijfde ronde: Godyla - Van Zeist Stars 2-1, Glasbergen de B-st - De Ree 3-2, Tien in één-Ta veerne Boys 5-3, Van Gerven Cas pers - Lisser Boys 3-1. Stand: 1. Godyla 5-10, 2. Van Gerven Caspers 5-8, 3 en 4 Lisser Boys en Tien in één 5-6, 5 en 6. De Ree en Glasbergen de Best 5-4, 7. Van Zeist Stars 5-2, 8. Taveerne Boys 5-0. VOORHOUT „Ik zou van mijn schilderijen niet willen zeggen dat het kunst is. Ik maak ze voor mijn plezier, om crea tief bezig te kunnen zijn. Dat heb je weieens nodig, als je een inspannende werkkring hebtCees van der Ploeg is eigen lijk schrijver. Hij werkt bij Amsterdam Boek in de hoofdstad en schrijft artikelen voor bladen als Fleur en Encyclopedie van het Dierenrijk. En na al die hersenarbeid wil hij weieens wat anders doen. Vandaar zijn uitgebreide schildershobby. "Tien iaar geleden kreeg ik heel weest, maar in al die tijd vond hij toevallig twee artikeltjes onder ogen niet de techniek waar hij uiteinde- uit tijdschriften voor de jeugd. Ik las lijk mee aan het werk ging. daarin dat de zandschilders gebruik "Het kleurzand functioneert bij maken van veertig verschillende de door my toegepaste techniek in al- kleurtonen, afkomstie van zand uit lerlei kleuren en tinten als een func- Engeland en door menging l zand tionele achtergrond van droomwezens fantastische bloemen, symbolische voorstelling en andere kleurrijke vor- Het mencomposities, die ik naar eigen ik be- ontwerp maak in velours en vilt". uit het Belgische plaatsje Mol. Daar bij vroeg ik mezelf af of het niet gelijk zou zijn zand te werd een uitdaging voor gon met experimenteren. Daarvoor, gebruikte ik zilverzand, dat in elke vogelwinkel te krijgen is. Met een helder wit materiaal als uitgangs- den in het gebouw van de KTS (vroe- punt kun je alle kanten uit. Pas ha ger Bisschoppelijke Nijverheids- een lange periode van zoeken en af- school). Zaterdag om half drie wordt tasten en na heel veel mislukte proef- de tentoonstelling geopend, zonder nemingen, is het me eindelijk gelukt zilverzand, verf, lijm en fixeerprepa- raat met elkaar te combineren, zon der dat ze nadelig op elkaar inwer- ken". Een jaar of twee geleden brak Cees van der Ploeg een been. De ge dwongen rustperiode gebruikte hij. om zijn kennis van het kleuren van zand creatief te benutten bij het ma ken van zijn schilderijen. Daarvóór was hij daar ook al mee bezig ge- "poespas, want daar hou ik niet van". Tot vijf uur is het publiek wel kom. De beide Pinksterdagen is de expositie geopend van elf tot vijf uur. Eén ding, de schilderijen zijn niet te koop. Waarom niet? "Ten eerste omdat ik ze niet kwijt wil en omdat ik het geld niet nodig heb, en ten tweede omdat ik de houd baarheid wil uitproberen, want ik weet nog niet hoelang een schilderij mooi blijft". RIJNSBURG De paardenmarkt van Rijnsburg is een traditie. En bovendien een zeer goede traditie. Jaarlijks komen er honderden paar denliefhebbers - ook een volkje a- part - naar toe om de dieren in ogenschouw te nemen. Kinderen kun nen zich verlekkeren aan de ijsco- en patatkraampjes en het is ge woon de hele dag feest. Zo ook vandaag. Vanmorgen in alle vroegte kwamen de handelaren met hun paarden en pony's aanzet ten en allengs stroomde het markt plein vol met kijkers en kopers. En er was weer veel te zien: prachtige paarden, lieve veulentjes die dartel om zich heen kijken, want voor hen is het ook de eerste keer dat ze een echte markt meemaken, kleine ron de ponys vooral voor de kinderen een opperbeste attractie, en natuur lijk het eeuwenoude handjeklap van de handelaar en de koper. Het was weer een fraaie dag, en daarom is het maar goed dat in dit traditie-loze tijdperk toch een paar goede tradities zijn overgebleven. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN Er bestond gisteren grote belang stelling voor de receptie ter gelegen heid van de promotie van dominee Van Santen predikant van de her vormde gemeente Alphen-Ridder- veld. Tal van collega's, familie en kennissen kwamen de dominee in het Academiegebouw in Leiden felicite ren. De gelukwensen gingy veelal ge paard met geschenken en bloem stukken, zo kwam er namens het kerkbestuur van de gemeente en de gemeenteleden een enveloppe met inhoud. Op de foto rechts biedt pastoor Seysener van de R.K. parochie een blioemstukje aan. ZANDSCHILDEREN In veel boeken over het india- nenleven wordt gesproken over Bandversieringen bij plechtighe den. De Navajos staan er nog steeds om bekend, dat zij voor hun godsdienstige riten randfi guren strooien, die voordat de zon ondergaat, weer bijeenge- veegd worden. Ook in Spanje kan men versieringen in ge kleurd zand aantreffen ter ge legenheid van volksfeesten. In de loop van de geschiedenis zal er van deze gebruiken wel eens iets zijn overgewaaid naar de Lage landen. In Hekelgem (België) zijn zandtapijten voor het eerst ontstaan in 1876. Toen leefde er ene mejuffrouw Adèle Callcbaut, die prachtige figu ren van zand strooide op een houten bord. De grootte van haar schilderijen, die ook loen al grote bekendheid verwierven, was gewoonlijk vijf bij vier me ter en ze werkte twee of drie weken aan één werkstuk. De be- -""kers van haar tentoonstel lingen vonden het altijd erg jammer dat de schitterende zandtapijten na een paar da gen weer werden "opgeveegd". Later was er nog een Hekel- gemmer die zich heel serieus be zighield met zandschilderen. 't 'Vas Pierre van Ransbeeck. die na veel mislukkelingen eindelijk de manier vond om een zand- schilderij houdbaar te maken, door het te fixeren on een bou ten bord. zonder dat de kleur van het schilderij er ond^r leed. Er bestaan ongeveer twintig na tuurlijke kleuren in zand dat komt van de krijtrotsen In En geland en nog eens twintig kleu ren die door. menging van zand uit het Belgische plaatsje Mol ontstaan. Dit is in het kort de informa tie. waarmee Cees van der Ploeg uit Voorhout tien jaar geleden aan 't werk ging. De geschiede nis van het zandschilderen fas cineerde hem, maar vooral ook de techniek ervan. Hij begon zich af te vragen of het niet i gelijk zou zijn zelf zand te kleu ren. waardoor er een dimensie méér zou kunnen worden toege voegd aan de zandschilderiien. Na een schier eindeloze reeks experimenten is het hem gelukt. En nu, na tien jaar, houdt hij een tentoonstelling van zijn werk. NIEUW-VENNEP Evenals vorig Jaar organiseert de personeelsvereni ging Vicon zaterdag een luiiakfie-ts- tochit. De Jeugd van 6 t/m 14 jaar kan er aam meedoen. Zij worden om 5 uur 's morgens verwacht in de kan tine van de landbouwwerktuigen- en machinefabriek. Onder leiding zal aan een fietstocht worden gehouaen door alle straten en wegen van Nieuw-Vennep. „Voor herrie-attriDu- tem moeten de kinderen zelf zorgen", aldus één van de organisatoren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4