"Het mag beslist niet in de soep lopen woningen tot 28 mei w Aanvragen onderhoud mizu Max Euwe reikt trofee uit bij eeuwfeestschaak Tussenpaus Laman van de 3 October Vereeniging: keukens Directeur bij HCG UB/LC WINNAAR TOERNOOI DONDERDAG 15 MEI 1975 "Je moet het feest niet in een star harnas houden". Door Paul Wolfswinkel LEIDEN Tijdens de per adver tentie aangekondigde jaarvergade ring van de 3 October Vereeniging, afgelopen vrijdag, is een tijdperk af gesloten: mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt nam afscheid als voorzitter. Na ruim 22 jaren. Zijn opvolger: drs. J. H. C. Laman, econoom en registeraccountant. De vijde voorzitter in 89 jaar. Een unie ke situatie. 3 Oktober: een typischer feest be staat er niet, zo redeneer je als im- port-Leidenaar. Hetgeen natuurlijk reacties van doorgewinterde Sleutel- stedelijken kan oproepen. Te we ten: een normaler en terechter feest is niet mogelijk. Het zij zo. Maar als buitenstaander zie je din gen, waarbij je wellicht de ogen uit wrijft: is zoiets nog mogelijk? Een vereniging met rond de 25000 leden, waarvan het bestuur op 3 oktober in jacquets gehuld, met hoge hoed ge tooid en in calèches gezeten min zaam wuift naar het (verkleumde) volk? Kan dat? Wordt er niet vrese lijk gemord? Is er geen sprake meer van het woord inspraak? En vindt een ieder het wel goed of normaal dat het bestuur van deze historische kaste, na afloop van de rondrit door de binnenstad, zich te rugtrekt met gemeentebestuurderen in het onneembare stadhuis om al daar het glas te heffen, terwijl het volk buiten is, op straat, en vertier dient te zoeken? Hairing en wittebrood in de och tend voor de burgerij, een haastig toastje voor de ordecommissarissen. Toch wel. Het mag. De een drinkt een droog sherry'tje en neemt een nootje; de ander hapt respectie velijk in vette friet en blond bier. Al negenentachtig jaar. Een traditie, die we dienen te gedo gen. Hoe moeilijk we het er ook mee hebben Maar goed. dat is de frustratie kennelijk van een buitenlander. De 58-jarige Laman doet geen opmer kelijke uitspraken; hij heeft afgelo pen vrijdag gezegd, en herhaalt dat nu weer, een zogenaamde 'tussen paus" te zijn. "Ik wil niet langer dan twee jaar voorzitter blijven. Niet langer. Van tussenpausen wordt niet verwacht dat ze beleidswendin gen toepassen. Maar ik wil ook zeg gen dat we beslist niet doorgaan op de manier van De Ruijter de Wildt. Dat ook niet. U kunt niet verwach ten dat we de optocht gaan afschaf fen of stoppen met het uitdelen van haring en wittebrood. Neenee, zeker niet. "Na de hartaanval van De Ruij ter de Wildt zijn we meteen al gaan kijken naar een opvolger en heb ben we beseft dat het bestuur eigen lijk verjongd zou moeten worden" "Maar er kunnen niet teveel men sen tegelijk vertrekken. Hartevelt is nu ook weg en ik stond op de no minatie om eveneens de jas aan te trekken. En als iedereen weggaat, is de knowhouw ook verdwenen. Dat kan niet". "Ja, De Ruijter de Wildt wilde ei genlijk best ermee stoppen, maar niet vanwege de hartaanval. Hij is mu ere-lid, evenails Harteveflt. En nou ben ik tussenpaus. Oppassen dat Je niet buiten je boekje gaat". Maar wat kunnen we onder uw voorzitterschap verwachten? "Wacht maar af". Volbloed Over het voorzitterschap: "Ik was penningmeester en heette de belang rijkste man van de vereniging te zijn. Ik ben trouwens langer be stuurslid dan De Ruijter de Wildt: 27 jaar. We hebben geprobeerd, en daar zijn we nog mee bezig, om ie mand te vinden die het wil en kan. Want er gaat vreselijk veel tijd zit ten in die functie". "We zijn verder gekomen dan al leen het noemen van namen. Maar niemand was geschikt. Ze vonden het allemaal erg leuk om te doen; er waren eoht&r f actoren, in het per soonlijke leven, die die mensen niet geschikt maakten". "We streven naar een volbloed Leidenaar, maar we hebben het i- dee gekregen dat het wel import zal moeten worden. In feite was De Ruijter de Wildt dat ook. maar hij kende Leiden vreselijk goed'. "De man, die we zoeken, moet er voor voelen, die moet zich ook o- verdag vrij kunnen maken. Want de mensen die je nodig hebt, zijn vaak alleen overdag te bereiken. De voor zitter moet ook kunnen omgaan met Jan en Alleman, als ik het zo mag zeggen. Hij moet een vergadering kunnen leiden, zijn zegje kunnen doen en representatief zijn". Laman zegt dat achterin de lange gang van twee jaar nog geen lichtje schijnt. Maar mensen, die zich aan dienen, zijn welkom. "Zeker, zeker. Dan gaan we kij ken of ze in het team passen, of we er iets aan kunnen hebben. Graag zelfs". Gegevens, waar sommigen nogal eens over struikelen: er zdltiten geen arbeiders en geen vrouwen in het bestuur. Antwoord: "Ik begrijp wat u bedoelt. Maar ik heb al gezegd dat veel zaken over dag moeten worden geregeld en af gesproken. Je moet soms een hele dag wegkunnen om een bepaalde at tractie te bekijken. En ik geloof niet dat mensen, die geen vrij beroep uit oefenen. die tijd kunnen vrijmaken". En de vrouwen? De vrouwen van de bestuursleden doen net zoveel als de bestuurders zelf. De evenementen voor de rust- en verpleegtehuizen liggen in hun handen evenals de in schrijving voor haring en wittebrood. Dat is zeer omvangrijk". Advertentie Over de ledenvergaderingen "Alle leden hebben natuurlijk recht tot toegang op onze vergaderingen. Er verschijnt daarvoor een adverten tie in de Leidse dagbladen. De al gemene ledenvergadering is altijd begin mei. Dat is net zo bekend als 3 oktober zelf, zou je kunnen zeggen. Het bestuur komt dan met plannen voor de feestviering, voor de optocht". "Wij zouden het toejuichen als er veel leden kwamen. Er komen er maar weinig. Van de andere kanten denken we dan dat ze ons vertrou wen en dat we het goed doen. Dat hun aanwezigheid eigenlijk niet no dig is". Over de dag zelf"Je moet het feest niet in een star harnas hou den. De periode van De Ruijter de Wildt is een moeilijke geweest. In die 22 jaar zijn er ontzettend veel dingen veranderd. Neem nou dat de mensen allemaal op vakantie kon den gaan. Dan zagen ze in het bui tenland van alles. Ook de televisie heeft veel bijgedragen. Er zijn veel ontwikkelingen geweest die voor ie dereen meteen te zien waren. Dan moet je je festiviteiten ook aanpas sen. We hebben nu de drive-in in de Groenoordhal. De jongeren gaan daar voornamelijk naar toe". "Ook de kermis. We hebben in dertijd geprobeerd om die ook in het centrum te hebben. Op de Kaasmarkt en bij de ir. Driessenstraat. Maar de SLF vertelde dat dat tonnen zou gaan kosten, omdat er van allerlei nieuwe kabels moesten worden aan gelegd. En nu blijkt dat de mensen even gemakkelijk naar de Groenoord hal gaan. Het is trouwens ook he lemaal niet, zo vreselijk ver weg" "Vroeger vierde men 3 oktober anders dan nu. Het centrum was vol. Nu is er een andere beleving. Dat komt natuurlijk door de uitbreiding van de stad zelf. We hebben eerst gemeend dat het goed zou zijn, als we het feest naar de wijken zou den brengen. En wat bleek? Dat je bijvoorbeeld in Tuinstadwijk maar een paar mensen zag staan en de rest stond in het centrum. Daar zijn we dus ook van teruggekomen. Ik wil dat verder bevorderen". Laman laat toch weten niet erg ge lukkig te zijn geweest met het besluit de kermis te verplaatsen. "Maar Je moet je neerleggen bij het beleid dat men denkt te moeten voeren". Over het jacquet en de daarbij be horende ceremonieën: "Ik loop ook liver in een T-shirt of met een spij kerbroek rond. Dat draagt veel mak kelijker. Maar het heeft bewezen dat je je in een jaquet beter kan bewe gen. De Leidenaars zien je dan met een en maken ruimte voor Je. In de trant van: wie men heeft dingen te doen. Ze zijn het gewend. We noe men het ook ons werkpak" Varia-rot "Maar ik zie het verdwijnen. Niet dit jaar. In de toekomst. De calèches ook". Over de feestelijkheden, dit jaar op een vrijdag: "Buiten de geijkte nummers, zoals de koraalmuziek en haring en wittebrood kun je niet af schaffen) hebben we weer de hele dag festiviteiten op het Stadhuis plein, hebben we een majorettenwed- strijd en een brandweerdemonstratie met een boot bij de Hoogstraat". "Het thema van de optocht zal zijn: "Vrouw in 't spel. Nee, niet om dat het het jaar van de vrouw is. Het jaar is dan tien maanden oud en dan moet je niet met zo'n optocht aan komen. Het is een speelse variant op allerlei spelletjes, waarin de vrouw- een (grote) rol speelt. Schaakspel, kaartspel, poppenkast, noem maar op." Over zichzelf: "Sommigen zullen denken: moet je nou zonodig? Maar ik ben opgevoed met de gedachte dat als Je in staat bent om te studeren, dat er dan van je verwacht kan wor den dat je je "om niet" aan de maat schappij beschikbaar stelt. Ik ben jaren voorzitter geweest van de ou dervereniging van de chr. scholenge meenschap, ben penningmeester in het bestuur van het Diaconessenhuis en zit in de 3 October Vereeniging". "Jarenlang ben ik de "baas" ge weest van de Koraalmuziek. Met de laatste slag van acht begonnen we. Op een keer waren de burgemeester en de voorzitter er nog niet. Toch be gonnen. Het moet op tijd gaan. de hele dag moet precies lopen zoals het in de feestwijzer staat. Het mag be slist niet in de soep lopen". 3 Otober. Voorlopig blijft het zoals het al jaren gaat. Er zit alleen ie mand anders verantwoordelijk te wezen. Tussenpausen kunnen ech ter toch zware stempels drukken. Dat is al eens vaker bewezen. Slijterij-Wijnhandel „MEERBURG" IJsselkade 43 - Leiden - Telefoon 26564 Onze speciale Pinksteraanbiedingen ROSÉ 'D ANJOU per stuk f 2,95 4 flessen voor f 9,80 MOSELBLUMCHEN per stuk f 2,95 4 flessen voor f 10, Wijn van de maand: BEAUJOLAIS VILLAGE van het huis Piaf f 6,95 LET OP!!! JOHNNY WALKER, RED LABEL NU f 12,75 BLACK EN WHITE WHITE HORSE WHITE LABEL VAT 69 Koffielikeur CAFÉ ORIËNTAL NU f 11.95 JONGE JENEVER f 9,95 VIEUX f 9,95 U BELT WIJ BEZORGEN! LEIDEN/DEN HAAG —De ter- mijn tot wanneer aanvraagformulie ren voor financiële steun van het ryk voor eigein woniingianderhoud kun nen worden ingeleverd, is verlengd tot 28 mei. Staatssecretaris Schae- fer heeft dit gisteren in de Tweede Kamer bekend gemaakt, na een in terpellatie van het kamerlid mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen. De Sluitingsdatum was aanvanke lijk op 21 mei gesteld. Een motie van DS'70 om de termijn te verlen gen tot 16 juni werd door de Ka mer verworpen. Met het uitstel van de sluitings datum is waarschijnlijk voorkomen dat er op de gemeentehuizen, de formulieren moeten worden afge haald, een stormloop is gepleegd. Bovendien is de regering van het principe wie het eerst komt, wie het eerst maalt, afgestapt. Veel be jaarden en Invaliden hadden tegen een dergelijk systeem geprotesteerd. Waaneer het bedrag ran tachtig mil joen, dat als rijksbijdrage ter be schikking is gesteld, overschreden zal worden -en dat staat wel vast - zal er geloot worden. Met als lei draad het aantal eigen woningen, is er per provincie een verdeelsleutel gemaakt. De aanvrogen moeten worden opgestuurd naar de Hoofd- ADVERTENTIE nAssendelftstraat2 Oegstgeest tel.50292 DIE KEUKEN DIE U ZOEKT DIE STAAT BIJ ONS! Ingenieur Directeur, de provinciale vertegenwoordiger van het ministe rie van volkshuisvesting. Een eige naar, die zijn huis wil opknappen kan vyftig procent subsidie krijgen, met een minimum van vijfhonderd en een maximum van drieduizend gulden. In Leiden was er in de vroege och tenduren nog geen sprake van een massale toeloop; toen het stadhuis om half negen zijn poorten opende, stonden er zestig a zeventig mensen te wachten. Bij de balie van Buro Voorlichting kon men de stroom aanvragers zonder veel problemen verwerken. Rond de klok van tien uur waren er ongeveer 2000 formu lieren uitgereikt; goed voor duizend huiseigenaars, omdat per aanvraag twee formulieren noodzakelijk zijn. Leiden beschikte aanvankelijk over 629 exemplaren, maar omdat de ge meenten de formulieren zelf mogen kopiëren is het aantal in feite onbe perkt. 9,95 9,95 Pinksterprijzen Jonge Jenever Rijnenburger liter Q 05 elke tweede liter gulden goedkoper. Beerenburger Rijnenburger liter elke tweede liter gulden goedkoper. Vieux Rijnenburgei liter elke tweede liter gulden goedkoper. Bessenjenever Rijnenburger 'iter O CE elke tweede liter gulden goedkoper. Gilde Pilsener 1 kist 24 pijpjes 8,95 krat 12 halve liters 6,95 en gratis thuisbezorgd ir Lelden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. """SE!&S? Haarlemmerstraat 181 Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Een uitgelezen collectie. Altijd voorradig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateJers voor het repa reren en ontwerpen van Uw Sieraden. LEIDEN Niemand minder dan de alom bekende oud-wereldkampioen schaken, dr. Max Euwe, zal op twee de pinksterdag de Geuzen-trofee aan het schoolteam uitreiken dat zich na 5 ramden, te speilen volgens het Zwit serse systeem, het sterkste op de 64 velden heeft getoond in de schaak- marathon, die ter gelegenheid van het 400-Jorig bestaan van de Leidse Uni ersiteit op de Breestraat ter hoogte van de studenten-sociëteit Mi nerva zal worden gehouden. Onder die teams, die bestaan uit 4 jongelui in de leeftijd tot en met twaalf jaar (alleen basisscholen mo gen meedoen), bevindt zich natuurlijk de kampioen van de Leidse Schaak bond, de ploeg van de Siem van der Stoelschool uit Leiderdorp. Ook neemt een team van één van de Leidse LOM-scholen, De Twee Sleu tels. aan dit schaakfestijn deel. In to taal zullen veertien teams, waaron der vier uit Leiden, twee uit Leider dorp, twee uit Oegstgeest en zes uit LEIDEN Met ingang van 1 september 1975 zal G. J. van Leeuwen worden benoemd tot directeur van de Hollandse Construc tie Groep B.V. te Leiden. De HCG is onderdeel van de Hollandse Betongroep N.V., waar de heer Van Leeuwen hoofd is van de in terne accountansdiensb Bij de HCG zal de heer Van Leeuwen lei ding geven aan de organisatorische administratieve en financiële sectoren. Met ingang van 1 september zal de directie van de HCG derhalve bestaan uit ir. J. H. Dickhoff, tevens lid van de Raad van Bestuur HBG, en de heer Van Leeuwen. De drukte bij het Leidse stadhuis viel alleszins mee. De stroom belangstellenden was goed te verwerken. Loting nodig om subsidie te verdelen Voorschoten vechten om de Geuzen- trofee. Aan de basisscholen in Voor schoten werden onlangs maar liefst meer dan honderd toren-diploma's uitgereikt, zodat de overige teams wel mogen uitkijken. Elke partij word indien nodig na een half uur spelen gearbitreerd door de beide wedstrijd leiders LSB-voorzitter Van Boekei, en de jeugdschaakleider van Leider dorp Brands. Tegelijkertijd zal de Leidse burge rij het moeten opnemen tegen leden van de universitaire gemeenschap. Voor dit onderdeel zijn reeds veertig borden bezet. Het ligt in de bedoe ling de strijd op ongeveer honderd borden te voeren, d,wjz. 28 voor de schoolteams en de rest voor bo- hoopt zonder tegenstander komt te vengenoemde match. Wie onver- zitten of liever simultaan speelt, kan deelnemen aan de simultaanséance, met Lex Jongsma in de hoofdrol. In dien nodig zal de huidige LSB-kam- pioen Arthur Schuering en even tueel ook oud-LSB-kampioen Theo Piket hem bijstaan. Deze schaakmarathon gaat op maandag 19 mei om half twee pre cies van start. LEIDEN Het gecombineerde zaal voetbalteam van de Universiteitsbi- bliotheek/Leidse Courant (met een gastspeler van het Leidsch Dagblad) heeft gisteravond de eerste plaats veroverd in het door de studenten vereniging TAS, ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit, georganiseerde zaalvoet baltoernooi voor Leidse bedrijven, in stituten en universitaire instellingen. De combinatie hield op de finale avond eerst in de poule Batteljee en Terpstra en de Landmeetkundige Dienst (via strafschoppen) achter zich en klopte vervolgens het team van Van Gend en Loos in de eind strijd met 2-0. Het Gorlaeus Labora torium eindigde via een 4-1 zege op de Landmeetkundige Dienst als der de in dit toernooi, waaraan in totaal zesendertig ploegen hebben deelge- Uitslagen en standen finale-avond: Poule A: B en T - Landmeetkundige Dienst - UniversSteitsbitolotheek/L.C. 0-0; Universiteitsbibliotheek/L.C. B en T 4-0. 1. ma strafschoppen) Universiteitsbibliotheek L.C. Poule B: Van Gend en Loos - Fa. Ladan 0-1; Fa. Ladan - Gorlaeus Labora torium 0-4; Van Gend en Loos-Gor laeus Lab. 4-0. 1. Van Gend en Loos <op doelgemiddelde). Om de eerste plaats: Universiteits bibliotheek/L.C. - Van Gend en Loos 2-0; om de derde plaats: Gor laeus Lab. - Landmeetkundige Dienst 4-1; om de vijde plaats: Ben T - Fa. Ladan 5-2.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3