LEIDSCH DAGBLAD SCHIP EN BEMANNING VRIJ mijncters Ook uitgeverij Sijthoff gaat naar Alphen Sherry Actie mariniers met helikopters Gifgas spoorloos in West-Duitsland vandaag Amerikanen maken einde aan het vasthouden van de Mayaguez9 LEIDSCH HS DAGBLAD Ruim 3 ton uit bedrijfsfonds voor 'De Groene' RISICO'S fles-795"" Kunstroof met geweld in Italiaans museum TREINBOTSING IN ZWEDEN DONDERDAG 15 MEI 1975 OPGERICHT T MAART I860 34627. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON/BANGKOK (AP/Reuter) In een bliksemactie van Amerikaanse vliegtuigen en mariniers zijn vanochtend vroeg het Amerikaanse vrachtschip Mayaguez en zijn bemanning bevrijd uit de handen van de Cambod- janen, die het schip maandag hadden geënterd en opge bracht. De militaire actie, waartoe president Ford opdracht had gege ven en die aan Amerikaanse zijde enkele doden en gewonden heeft gevergd, kwam kort nadat de Cambodjanen via de radio hadden laten weten, het schip en zijmbemanning vrij te willen geven. Inmiddels zijn de Amerikaanse mariniers, die tegen de wil van Bangkok gisteren naar Thailand werden gevlogen, weer vertrokken voordat het ultimatum van de Thaise regering was afgelopen. de actie werd Het begin nacht omstreeks kwart over twee tijd bekend gemaakt, de stad Kompong. teneinde te voorko men dat de Cambodjaanse lucht macht in zou grijpen in het strijdto- i de operatie werd slaagde afloop pas vanochtend vroeg meel bij Koh Tang. Daarbij werden door president Ford persoonlijk in 17 Cambodjaanse vliegtuigen e?n korte verklaring, die direct op nield. de televisie werd uitgezonden. Het hoofddc Achteraf is gebleken, dat opdracht bereikt toen was gegeven tot de actie nadat een voorzien van ultimatum met een looptijd van 24 zij de Amerikaanse duikbootjager uur tot vrijlating van sehin en be- Wilson verscheen om de veertig Ame- manning een reactie vpI tot de aanval was gegeven kwa het bericht, dat Phnom Penh Amerikaanse eisen zou maar toen was het te laat om de ac tie te stoppen, aldus het Pentagon. TEGENSTAND i zich los te bodjaa andere marinilers aan boord Mayaguez, waarop zioh echter geen bemanningsleden meer bevonidu luchtmacht, opererende vanaf vli-vdekschip Coral Sea, bombar- doden en acht gewonen deerde inmiddels de Cambodiaanse kaanse zijde en het verlies luchtmachtbasis Ream bij de haven- helikopters. CONTROVERSE Winst Shell 30 pet. lager DEN HAAG (ANP) De maat schappijen van de Koninklijke-Shell Groep hebben in het eerste kwartaal van dit Jaar een ongeveer dertig pro cent lagere netto winst behaald dan in de eerste drie maanden van 1974. De winst daalde tot 219,9 miljoen pond sterling (ongeveer 1200 miljoen gulden), tegen 319,1 miljoen pond sterling (ruim 1750 miljoen gulden) in het eerste kwartaal van 1974. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met plaatse lijk een bui. Tot matig toenemende wind uit noord tot noordoost. Mini mumtemperaturen omstreeks 8 gra den Maximumtemperaturen van 13 aan zee tot 19 graden in het zuid- ir, laag water te 2.10 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 30 mei 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor; half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, verlopen zonder dat rikaansc opvarenden van de Mava- i ontvangen. Nadat be- guez en vijf Thailanders ongedeerd de Amerikanen over te dragen. de De herkomst van de Thailanders is inwilligen, nog steeds niet bekend, om de ac- De Mayaguez was op het moment van de overval niet onder stoom en moest op sleeptouw worden geno- Met helikopters gingen mariniers OP het eilandje Koh naar het eilandje Koh Tang in de 8 km lang en 1,6 km breed, buurt watmvan het gekaapte schip den de Amerftaanse nummers nog lag. Daar werd aanvankelijk hevi- eni6e "id nodis tegenstand geboden door de Cam- ken uit d*««venten al vorens zij troepen. Inmiddels gingen met helikopters naar de Coral Sea die konden terugkeren. oJen De gegevens over de verliezen zijn 'bevonidem De nog nilet definitief bekend, maar het de laatste berichten melden twee Ameri- 11 twee- Nauwelijks waren de be richten over de Amerikaanse actie tegen Cambodja binnen of ze waren er alweer. Een handvol merendeels jeugdi gen begon een betoging voor het gebouio van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag. Zij wilden zo proteste ren tegen de actie van de mariniers om schip en be manning te bevrijden. De be togers die waren vóórzien van nagenoeg eensluidende bor den hadden van de Haagse politie toestemming gekregen hun demonstratie tot zes uur vanavond voort te zetten. DEN HAAG (ANP) Het linkse opinieweekblad De Groene Amster dammer krijgt een renteloze lening van f 330.000,- uit het bedrijfsfonds voor de pers. Minister Van Doorn van CRM heeft dit vandaag bekend gemaakt. Eerder was al bekend geworden dat de subsidieaanvraag van het week blad De Nieuwe Linie is afgewezen. Dit weekblad had een renteloze le ning van f 2.691.000,- gevraagd. Met deze twee beslissingen volgt minister Van Doorn het advies van het be stuur van het bedrijfsfonds. Volgens de minister zijn de bezui nigingen, die De Nieuwe Linie in een aanvulling op de aanvraag heeft voorgesteld, onvoldoende om tot een rendabele exploitatie van het blad te komen. De ruim drie ton voor De Groene bestrijken een periode van vijf jaar. Het bedrijfsfonds zal dit bedrag blokkeren De financiële middelen voor De Groene moeten komen uit de rente van dat bedrag. De Groene heeft steeds bezwaar ge had tegen een krediet uit het fonds. Het blad wil geen financiële ver plichtingen aangaan die later ge neraties kunnen belasten en die de volstrekt onafhankelijke financiële positie aantasten. Die verplichtingen zouden het blad er toe kunnen dwin gen in economisch slechtere tijden zijn bestaan te beëindigen, aldius De Groene. Het gekwetste Amerikaanse ge voel van eigenwaarde zal onge twijfeld weg weten met de snel le ingreep van vannacht, waar mee het geënterde vrachtschip Mayaguez weer vrij kwam. Zonder allerlei risico's was het niet. En de vraag is bovendien of de actie nog nodig was, om dat kort tevoren de Rode Khmers hadden laten weten dat ze het schip zouden vrijge ven. Volgens Amerikaanse bronnen schijnt de minister van Defensie Schlesinger ge kant te zijn geweest tegen de actie, die dan door zijn collega van Buitenlandse Zaken Kis singer zou zijn doorgezet. Risico's voor de schepelingen van de Mayaguez. Wie had zeker heid over hun verblijfplaats toen de Cambodjaanse marine schepen werden aangevallen? En waren China en Rusland op de hoogte gesteld? Waren alle diplomatieke mogelijkheden in derdaad uitgeput, zoals ook se nator Kennedy zich in grote twijfel afvroeg? Wat precies de territoriale wa teren zijn is een weinig vast be grip. Verschillende landen ne men daarvoor zeer verschillen de criteria aan (soms uit eco nomische motieven, IJsland!). Misschien is wat nu precies een spionageschlp is, een even weinig vast begrip. Amerika heeft categorisch ontkend dat het hier met de Mayaguez om een schip ging als destijds de door Noord-Korea opgebrachte Pueblo. Maar zelfs als er mepr met de Mayaguez aan de hard zou zijn dan blijft in de poli tieke conceptie van het machtsevenwicht spionage we derzijds een noodzakelijk kwaad en is een land dat dus spionaee bedrijft als zodanig niet moreel verwerpelijk. Iets anders is of men dan strategisch-militair zo driftig tegen de balans van het machtsevenwicht mag sto ten dat de andere supermach ten onrustig worden, als er bij het bespieden iets fout gaat Vele vragen dus. ook nu de hele procedure redelijk goed lijkt afgelopen. Griezelig blijft machtsvertoon altijd. Het is te hopen dat het gehavende Ame rikaanse zelfrespect door dit militaire succesje wat wordt opgevijzeld, niet dat een soort revanche-gevoel wordt gevoed. Overigens heeft zich tijdens de cri sis om het schip een controverse ont wikkeld tussen de Amerikaanse mi nisters van Buitenslandse Zaken en Defensie, resp. Kissinger en Schle singer. Kissinger wilde hard toeslaan, ook al zou dit het leven van de beman ningsleden van de Mayaguez in ge vaar kunnen brengen. Schlesinger waarschuwde tegen een al te massale reactie. Maar Kissinger won het pleit en de actie ging van start zodra de mariniers in positie waren gebracht en het vliegdekschip Coral Sea aanwezig was om de no dige steun te verschaffen. Diplomatieke jnoedlijkhedein. zijn er ook met Thailand geweest, maar die schijnen enigszins uit de weg te zijn geruimd nu de Amerikanen hebben verklaard, dat de mariniers niet vanuit Thailand hebben geope reerd. Zij zouden eerst naar het vliegdekschip Coral Sea zijn gevlo gen om van daar uit hun actie te beginnen. Een woordvoerder van het Thai se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft niettemin vanochtend bekend gemaakt dat de regering "diploma tieke stappen" voorbereidt als reac tie op het feit dat de Verenigde Sta ten geen rekening heeft gehouden met de Thaise belangen. de spaanste sherry LEIDEN Niet alleen de tijd schrifteneenheid van Samsom-Sijt- hoff Grafische Bedrijven zal, zoals al eerder bekend is geworden, van Leiden naar Alphen aan den Rijn verhuizen, maar ook de eveneens aan de Doezastraat gevestigde A.W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij. Bij deze overplaatsingen zijn in totaal 70 a 75 mensen betrokken. A. W. Sijithoffs Uitgevers maat schappij zal worden ondergebracht bij Samsom Uitgeverij in Alphen aan den Rijn. (Zoals bekend maken beide uitgeverijen deel uit van het ICU-concern, Informatie- en Com municatie Unie, waartoe ook Wol- ters-Noordhoff behoort). De resultaten van de Leidse uit geverij hebben de laatste Jaren te wensen overgelaten. Hoe de resulta ten precies zijn geweest, is niet bp- kend. Het jaarverslag over 1974 van de N.V. ICU schrijft slechts dat A.W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij in 1974 een periode van heroriëntatie doormaakte. Het bedrijfspand aan de Doeza straat zal worden vèrkocht. Volgens de heer J.F. Samsom, voorzitter van Vele schilderijen gestolen MILAAN Een gemaskerde en gewapende bende heeft zich iri de afge lopen nacht met geweld toegang verschaft tot het museum van moderne kunst in Milaan. De mannen zijn er vandoor gegaan met 33 schilderijen, die volgens de politie een zeer grote waarde vertegenwoordigen. De schilderijen zijn werken van vooraanstaande Italiaanse, Franse en Nederlandse impressionisten. Tot de gestolen werken behoren, schilderijen van Cezanne, Renoir, Millet en Corot, van Van Gogh en van de Italianen Modigliani, Fattori en Segantini. De overvallers hebben bjj het binnendringen van het museum twee nacht wakers overmeesterd, vastgebonden en een prop in de mond geduwd. de raad van bestuur van ICU, zijn er een paar gegadigden die belang stelling voor het gebouw hebben. Wie dat zijn maakte hij niet be kend. Toch aal de naam Sijthoff waar schijnlijk niet uit Leiden verdwijnen. De raad van bestuur van ICU is niet van plan om het bedrijf, waar van de naam nauw verbonden is met die van Leiden, geheel uit de stad weg te halen. Volgens ir. M. Ververs, lid van de raad van bestuur, is het vrijwel zeker dat A.W. Sijthoff International Publishing Company 'die wetenschappelijk uitgaven voor namelijk in het Engels, verzorgt) in Leiden gevestigd zal blijven Die zal dan wel elders in de stad een kan toor moeten betrekken, want het gebouw aan de Doezastraat is veel te groot voor de 15 mensen die bij deze maatschappij werken. ICU trekt zich niet alleen terug uit Leiden, maar ontplooit daar ook weer initiatieven. Begin van deze maand heeft het concern het aan delenkapitaal van de Leidse univer siteitsboekhandel J. Ginsberg, met vestigingen aan het Kort Rapenburg en de Breestraat overgenomen. De leiding van het bedrijf zal volgens de heer Ververs in handen blijven van de heer Ginsberg. Het beleid van ICU is erop gericht de identiteit en het eigen gezicht van de boekhan del te handhaven. Norrköping (AP) Twee sneltrei nen' zijn vianochteaiid op hieit station van Norrköping in midden Zweden op elkaar ingereden. Daarbij kan telde één rijtuig. Acht personen - onder wie vijf schoolkinderen - zijn bij de botsing omgekomen. Er waren vele gewonden. Zeventien van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Drie verkeren nog in levensgevaar. Massale voorzorgsmaatregelen BONN (SP> Alle militaire hospi talen in West-Duitsland zijn inge licht over de manier waarop ver wondingen door mosterdgas moeten worden behandeld. Dit heeft gisteren in de Bondsdag staatssecretaris van Defensie Schmidt-Würgendorff op vragen van de christendemocrati sche oppositie meegedeeld. Boven dien hebben alle legeronderdelen en bureau's van .de Bundeswehr voor het geval van vergiftiging door mos terdgas aanwijzingen ontvangen. De CDU had deze vragen gesteld naar aanleiding van de diefstal van 41 bussen met mosterdgas uit een bunker op de Lunenburgerheide waar gifgassen ter vernietiging lagen op geslagen. Ook de burgerziekenhuizen, aldus de staatssecretaris hebben op dracht gekregen .anti-stoffen in ge reedheid te houden. Ontsmettings- groepen van de speciale afdelingen der Bundeswehr kunnen onmiddel lijk - eventueel met helikopters worden ingezet. Men vreest, dat het gifgas in handen is gevallen van linkse extremisten, die het wellicht willen gebruiken om de regering te dwingen vier anar chistische leiders vrij te laten, tegen wie volgende week een proces begint. Het gifgas is weggenomen uit een opslagplaats in Münster op 27 anriL Het zijn 41 stalen cilinders met elk een liter gas, dat de naam 'lost' draagt. Het is een gas dat in de tw"^" wereldoorlog voor het Duitse leger is gemaakt, maar niet gebruikt Gezien de hoge kosten van het ver nietigen van de gifgasvoorraden uit de Tweede Wereldoorlog hebben de opeenvolgende West/duits- regerin gen dit probleem weinig aandacht gegeven. Bovendien heeft een op pervlakkige bewaking van de Voor raden diefstal vergem 'blijkt - van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Wellicht spande Arnhem vanoch tend de kroon, gezien de lange rijen (foto), maar het was in vrij wel alle gemeentehuizen in ons land veel drukker dan normaal. Men kon immers formulieren op halen, waarmee men subsidie voor het onderhoud van de eigen woning kan aanvragen. En staats secretaris Schaefer had tevoren nadrukkelijk gezegd: "Wie het eerst komt wie het eerst maalt". Een uitdrukking overigens die hij gisteren in de Tweede Kamer wat heeft afgezwakt. Want de termijn, waarover men formulieren kan halen, is aanzienlijk uitgebreid FAGINA LEIDEN De Sarinaamse hoofdrolspeelster van Klaverweide Alma Gardes- len is een geboren actrice PAGINA 5 28 PAGINA'S Dynamo Kiew werd de eerste Rus sische ploeg, die een Europese be ker veroverde. In een uiterst mat te finale, overigens PAGINA 13 Architect zijn is ook een vak, maar je moet er wel hart voor hebben PAGINA 19 Geestelijke vader van de VAD had liever deling van overwinst per bedrijf gezien üc plaats van een landelijke pot PAGINA 17

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1