Het is gewoon een vak g| maar je moet er wel hart voor hebben Piet van der Sterre ziet terug op dertig jaar monumentenzorg GROMIKO VERWIJT KISSINGER EEN DUBBELHARTIGE POLITIEK Lugdunum „KVP MOET NU NIEUWE STOOTKRACHT ONTWIKKELEN" Dode en vijf gewonden bij auto-ongeluk 4e Leiderdorpse avondvierdaagse waf ik je brom! H. HUISMAN B.V. DONDERDAG 15 MEI 1975 Door S. J. de Groot LEIDERDORP In de keuze van Piet van dier Sterre oan architect te worden hebben zijn vader en een oom een voorname rol gespeeld. Zijn vader ihad in Koudekeafc, waar Van der Sterre iB geboren, een bedrijf voor de f abricage van broeikassen, ketelhui zen en dergelijke en bij zijn oom in Amerika, diie kamt-en-küare bouwon derdelen leverde, kon Je Je eigen huis bestellen, compeet met de methode beSbeUlen, compleet met de methode ben werkelijk tussen het hout en de epantjes opgegroeid". Piet heeft een poosje rondgelopen met het plan de oversteek te wagen om die onbegrensde mogelijkheden van zijn oompje ter plekke te bestu deren en een veelbelovende construc tie-combinatie van beton, hout en staal in de lage landen te introduce ren. maar de oorlog heeft dat ver ijdeld. Formeel zat Piet van der Sterre in Duitsland, in werkelijkheid verdiende hij de laatste jaren van de oorlog een karige boterham als rond trekkende kunstschilder, onder een naam die niet hollandser kan: Piet van der Water. Maar in 1945 ontmoette hij de Ha- .zerswoudse architect Jan Dekker, die hem vroeg of hij zich met hem wilde associëren. Dat was het begin van het architectenbureau Dekker en Van der Sterre te Hazerswoude Leiderdorp. Deze maand is dat dertig Jaar geleden. Zijn medewerkers heb ben deze gelegenheid aangegrepen om Piet van der Sterre eens feestelijk te onthalen. Dat gebeurde gistermid dag in het Hooglandse Huys te Lei den, een plek met een voor hem bij zondere betekenis, omdat dit huis deel uitmaakt van de langdurigste restauratie in zijn hele loopbaan, de Hooglandse kerk, waar het steiger- werk na vijftien Jaar nog altijd on wrikbaar tegenaan staat. Gekke dingen Dat kunstschilderen doet hij nog, alls hij zioh nilet kan bedwingen. Maar niet meer oan te verkopen. Er komen nu alleen maar "gekke din gen" uit.- Met de toelichting "alles wat me in de bol schiet" kun je alle kanten op. En de aanduiding "Een Eva bijvoorbeeld" geeft evenmin hel der zicht op zijn artistieke vaardig heid, Het heeft wel iets te maken met een compensatie voor zijn werk. "Je moet overal braaf doen en dan moet er ook weieens wat gebeuren dat nergens op slaat. Jezelf als het ware terugvinden." Die waarden heeft voor hem ook zijn boerderijtje in het Gelderse Hall. een dorp bij Eerbeek, welks bossige uitgestrektheid het tweede domein van de Van der Sterre's onvindbaar maakt. "Daar heb ik een boom gaard aangelegd. Met morrelen, ap pels en peren. We maken daar wijn van. Van een buurman kon ik er laatst nog een hectare bij kopen en dat ben ik nu aan 't bebossen. Het geeft je spierarbeid en dat is goed voor een mens. Een boer heeft me in een berm geleerd met de zeis om te gaan. Ik ben met hart en ziel architect, daar niet van, maar als we bouwen moet alles in dezelfde vorm blijven De natuur is niet statisch. Altijd in ontwikkeling. Hoewel ik m'n boom gaard wel in bedwang moet houden als ik er de vruchten van wil pluk ken. De mens en de natuur liggen Sltijd met elkaar overhoop. Bomen ïnogen niet te groot worden, gras niet te lang, op de graanakker mag geen ander gewas opgroeien. Het is allemaal zo afgemeten, zo geregeld. Ik voorzie, dat in de toekomst bij de stedebouw de relatie met de natuur weer in acht genomen gaat worden. Om de stad heen moet je geen mo nocultuur hebben. Niet alleen maar weiland, ook tuinderijen en bos en bloemkwekerijen. De spitsneus moet weer bij de Burcht kunnen komen." Geen romantiek Is aan deze romantische geest ook de uitgesproken verknochtheid aan het monument ontsproten? "Dat is geen romantiek. Land en plaats hebben hun identiteit te dan ken aan wat in het verleden is ont staan. Als je het over Utrecht hebt, denk je dan het eerst aan Hoog Catharijne? Toch aan die grijze Dom. Door de monocultuur in de woningbouw hebben veel plaatsen hun karakter verloren. Een tegen wicht geeft wat van vroeger is. Trouwens, mijn eerste opdracht bij Dekker gold een monument, de kerk van Hazerswoude. En toen is een hele rij gevolgd: Woubrugge, Zoe- terwoude.' Rijnsaterwoude, Hoogma- de en noem maar op. Ik zag een paar dagen geleden de lijst van res tauraties waar ik mee te maken heb gehad. Ik schrok ervan. Zijn het er dan zóveel geweestAls iets klaar is, doe ik er ook afstand van. Dan vraagt het volgende werk weer m'n volle aandacht. Er zijn ook nog zoveel andere dingen. Je gezin, je lectuur. Laten we vooral nuchter blijven: architect voor monumenten is ge woon een vak. Je moet er natuur lijk ook hart voor hebben. Maar in de eerste plaats behoor je het vak technisch te doen zoals het hoort. Ik mag het monument niet gebrui ken voor mijn eigen visie. Als het goed is, kom je de mensen tegen die het gebouwd hebben. Zij hebben in een bepaalde cultuurperiode geleefd en dat heb je eenvoudig te respec teren. Ik lees dan ook graag histo rische romans om me het leefklimaat van die vroegere geslachten een beetje te kunnen indenken. Als Je er zó mee bezig bent. kan het ge beuren dat je ineens weet hoe het moet. Mijn opvatting van monumenten zorg houdt het midden tussen ste riele perfectie en instandhouding van het bestaande. Mijn criterium bij restauratie is: er zo min moge lijk aan doen. Een gebouw loopt bij ingrijpend herstel schade op in zijn karakter. Het gaat erom, die schade zo gering mogelijk te laten zijn. Res taureren is: het er zo laten uitzien alsof het altijd in goede handen is geweest. Omdat het dan niet is, restaureer je." Vijftien jaar. Heeft Van der Sterre last van dwarliggers en is hij dat zelf wei eens? "Och, ik heb heus wel gefaald als ik mijn gedachten over het gebrui ken van een gebouw moest overbren Architect Piet van der Sterre achter de tekentafel. gen. Maar als mensen je voor de voeten lopen moet Je ze niet uit de weg gaan. Ik heb het meermalen meegemaakt, dat gerichte en exacte voorlichting van bepaalde weerstan den tegen mijn voorstellen niets heel liet. Over de inrichting van een gerestaureerd gebouw moet je vaak veel praten. Betreft het een kerk, dan is de kerkelijke gemeente de op drachtgeefster. Maar die gemeente moet wel goed weten waarover zij moet beslissen. Hierin heeft de ar chitect een duidelijke taak." Heeft Van der Sterre een "levens werk"? Hij ontkent dat, alle bewe ringen ten spijt. "Ook de Hoogland se kerk zie ik zo niet, al zijn we er vijftien Jaar mee bezig en is het eind nog altijd niet in zicht. Het tempo wordt helaas almaar trager. Met hetzelfde bedrag per jaar doe je steeds minder. En dan wordt Je aandacht ook minder nodig." Wat vindt Van der Sterre, die uitgerekend in het monumentenjaar op dertig jaren monumentenzorg kan terugizien, van het overheidsbeleid op dit gebied? "Er is geen beleid, omdat er geen geld is. Naast de bouwstroom voor de nieuwbouw zou er een stroom moeten komen om in het oude bezit te consolideren. Een afzonderlijk beleid, dat de continuï teit garandeert. Het is niet alleen een zaak van geld. Waar halen we, als het geld er is, de bekwame ar chitecten, uitvoerders en opzichters vandaan?" Zonder werk zit Piet van der Ster re, die sinds drie jaar met zijn col lega's Van Dam en Van Straten, elk met een eigen praktijk, één architec tenbureau runt, voorlopig niet. Grote restauraties, van kerken, kastelen en woonpanden, heeft hij zowel in uitvoering als in voorbereiding. Aan ophouden heeft hij nog nooit ge dacht. "Het is ook zo'n geweldig boeiend vak. Omdat je moet denken en tegelijk je handen gebruiken." MOSKOU (AP) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken An- drej Gromiko heeft gisteren zijn Amerikaanse ambtsgenoot Henry Kissinger in eigen persoon berispt voor zijn steun aan een verhoogd Amerikaans militair budget. "Zacht uitgedrukt, kloppen zijn sympathie voor ontspanning en tege lijkertijd voor een verhoging van het militaire budget niet met elkaar", zo verklaarde Gromiko tijdens een massa-bijeenkomst ter gelegenheid HAAG (ANP) De KVP moet eerst haar politieke lijn bepa len. Als dat mijn lijn niet is, zal ik geen kandidaat zijn voor het voorzitterschap van de partij. Dr. Dick de Zeeuw, de ex-voorzitter van de KVP, zei dit gisteren in Den Haag tijdens een discussie met drs M. van Amelsvoort, tweede kamer lid voor de KVP en een van de opponenten van De Zeeuw in het partijbestuur. De Zeeuw trad in maart jl af als voorzitter, omdat, zoals hij gis teren zei, het hem onmogelijk werd gemaakt een aantal inzichten aan de partij voor te leggen. De ex- voorzitter sprak" met klem tegen dat- hij met zjjm ideeën nieit loyaal te genover hét CDA zou zijn. De KVP kalft steeds yerd'er af. Als we wach ten met een reactivering van de partij tot het CDA in september 1976 tot stand is gekomen, dan zal de KVP zo klein geworden zijn dat van een wezenlijke inbreng in het CDA geen sprake meer kan zijn. De oude KVP is een gepasseerd station. De enige moeilijkheid is dat de partij nu begint nieuwe stoot kracht te ontwikkelen. Een sterke KVP. daar heeft ook het CDA het meeste baat bij, aldus de Zeeuw. Volgens Van Ameflsfoort had het CDA op straat gelegen als het da gelijks bestuur van de KVP had toe gestaan, dat de nota. waarin De Zeeuw zijn ideëen had neergelegd, binnen de partij tot punt van discus sie zou zijn geworden. 'Het CDA had niet meer gerealiseerd kunnen wor den'. aldus het kamerlid. Hij zei dat er op korte termijn een noodproce dure opgesteld moet worden voor het geval het voor 1977 tot verkie zingen zou komen of de ene CDA- lijst bij de eerstvolgende verkiezin gen niet tot stand zou komen. Die noodprocedure moet de partij de zekerheid geven'dat de KVP bij e- ventueüe verkiezingen onverbloemd haar CDA-kleur kan tonen. Volgens Van Amelsvoort moet de reactivering van de partij geschieden via de CDA- afdelingen plaatselijk van de 20ste verjaardag van het Warschau-Pact. Deze ongewone per soonlijke kritiek werd geuit vijf da gen voor Gromiko Kissinger in We nen zal ontmoeten. Gromiko verwees hiermee naar Kissingers recente toespraak in St. Louis, waarin hij zei dat de groeien de Russische militaire macht de Ver- enige Staten grote bezorgdheid baar de en dat de graagte waarmee de Russen strategische kansen uitbui ten "een zware hypotheek op de ont spanning legt". "Uit naam van de Amerikaanse president verklaarde hij dat de VS Blindenraad uit bezwaren tegen nieuw dagblad DEN HAAG (ANP) Rond 1 juni start 'het gesproken dagblad'. Deze krant, die zes ochtenden oer week zal verschijnen, is bedoeld voormen sen. die om welke reden dan ook niet in staat zijn van gedrukte dagbla den gebruik te maken. In eerste in stantie wordt daarbij gedacht aan mensen, die verblijven in ziekenhui zen, instellingen voor visueel en an derzins gehandicapten, verzorgingste huizen voor somatische zieken, be jaardentehuizen, klinische 'revali datiecentra etc. Bij de introductie van het ge sproken dagblad is de indruk gewekt dat het hier om een sociaal-gericht project zou gaan. In werkelijkheid is er sprake van een commercieel ini tiatief, waarbij wordt gedacht aan een uiteindelijk aantal abonnees van 100.000 tot 200.000 personen. De Nederlandse Blindenraad zegt dit in een verklaring, die gisteren is uit gegeven. Bij de voorbereiding van de krant, die twee jaar heeft geduurd, zijn de blindenorganisaties op geen enkele wijze betrokken, aldus de blinden raad. Deze voert verder als bezwaar aan dat de individuele blinde of slechtziende voorlopig van de krant geen gebruik kan maken. Wel de gene die in een blindentehuis woont, maar dat is op het totaal een zeer gering aantal. De blindenraad vindt verder dat de gewenste pluriformiteit in de voor lichting haar niet gegarandeerd lijkt. 'Blijkens schriftelijke medede lingen van de blindenbibliotheek Le Sage ten Broek te Nijmegen, die bij de uitgaven is betrokken, gaat het gesproken dagblad uit van de uitge verij De Lage Landen BV, neemt het dagblad De Telegraaf de financiële ri sico's voor zijn rekening, zetelt de 'onafhankelijke redactie' in het ge bouw van dat dagblad en zal ge bruik worden gemaakt van de know how van De Telegraaf' aldus de blindenraad. naar ontspanning zouden moeten streven em tevens naar onitsponmdmg in de betrekkingen met de Sowjet- Unie. Dit zijn juiste stellingen", aldus de Russische minister van Buitenland se Zaken. "Maar diezelfde minister van Bui tenlandse Zaken lanceerde ook een vrij scherpe aanval op die Ameri kaanse politici die heel timide en bepaald niet doordrammerig zich uitspreken tegen gezwollen defen sie begrotingen en ze juist willen ver minderen, ook die van Amerika". Gromiko lanceerde ook een scher pe aanval op Kissingers diplomatie ke activiteiten in het Midden-Oosten, hoewel hij hem hierin niet bij naam noemde. Hij sprak over eer om stap voor stap verder van eer regeling verwijderd te raken". Gr-amiitoo herhaald© de Russische op roep voor een zo spoedig mogelijke hervatting Boksen De Westduitse televisie zal in de nacht van vrijdag op zater dag een rechtstreeks verslag uitzen den van de bokswedstrijd om het wereldkampioenschap in 't zwaarge wicht 'bussen titelhouder Mohammed Ali en Ron Lyle, dat in Las Vegas wordt gehouden. De uitzending begint om 3.20 uur. Schumanprijs De Robert Schu- manprijs van de Hamburgse stich ting FVS is dit jaar toegekend aan "taktiek de vice"Presidenfc van de Europese ADVERTENTIE Gemeenschap, sir Christopher Soa- „.v. De vroegere voorzitter van de dé *Geneefsê"vredes- raadgevende vergadering van de i Europa ontvangt de prijs, een bedrag van 30.000 gul den verbonden is, voor zijn bijdrage aan het idee van de Europese een- persconferentie dat hij haid- Hii heeft de ,sr°te erfenis conferentie en noemde dit de enige Raad manier waarop er vrede in het Mid- den-Oosten kan worden bereikt. Kissinger verklaarde maandagavond tijdens zijn stap-voor-stap bemiddeling mis- W schoonvader sir Winston Chur- schien zou hervatten maar dat de chili voortgezet. Overgave Een leider van het Israëlische premier Yiteak Rabin. teren met 32 andere leden Duitsland- Nederland rechtstreeks Hilversum Zaterdag zenden NOS- tv en NOS-radio een rechtstreeks verslag uit van de voetbalinterland West-Duitsland - Nederland in Frankfort. Het radioverslag, te geven door Heinze Bakker en Dick van Rijn, is van 16.03 tot 17.45 uur te horen via Hilversum 3. De televisie, met als commentator Herman Kuiphof, zendt uit van 15.55 tot 17.45 uur op Nederland 1. KLIMMEN (ANP) De 69-jarige J. P. Swinkels uit Mierlo is gister avond om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in het Limburg se Klimmen. De man reed met zijn personenauto van de Craubekerweg de provinciale weg op. Dat is een voorrangsweg. Hij kwam in botsing met een personenauto. De andere drie inzittenden en de twee inzitten den van de auto die op de provincia le weg reed werden lichtgewond. De Postduivenvereniging De Reis duif heeft een wedvlucht gehouden vanaf St. Ghislaiin H. In concours waren 388 duiven. De winnende duif was van W. vd. Kooy, die ook be slag wist te leggen op de tweede en vierde plaats. Verdere aankomst: 3: S. Koster: 5: W. Kop; 6: W. v. Oosten; 7: K. le Febre; 8: W. de Roode; 9. W. Tolboom; 10. C. Kop. genoemd. Het feit dat de militaire opera- wel doen zou kunnen wijzen ties van het front voor de provincie op harde besprekingen binnenkort in Zamboanga in de streek van Minda- Wenen. nao, Yacub Ibrahim. Het LEIDSCH DAGBLAD organiseert i.s.m. de Leiderdorpse Korfbalvereniging „VELOCITAS" de op 27 - 28 - 29 - 30 mei. AFSTAND: 4 maal 10 kilometer. START: Velocitasterrein, Essenlaan, Leiderdorp. INSCHRIJFGELD: t/m 12 jaar f 2,25 13 jaar en ouder f 2,75 groepen f 2,p.p. aan de start f 0,50 verhoging. INSCHRIJFADRESSEN: LEIDSCH DAGBLAD: Witte Singel 1, Leiden, E. Gijzenij, Splinterlaan 1, Leiderdorp, J. A. de Ronde, Bernhardstraat 6, Leiderdorp. HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. HANDELSDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK FORMULIEREN PERIODIEKEN TABELLEN STATEN Witte Singel 1, Leiden. Telefoon 071—25041, toestel 33. Wat zegt de vakman ervan? zo'n degelijke Vespa brommer wordt probleemloos aangedreven (zonder ketting). Dus altijd startklaar en geen duur onderhoud. Een stuk uitgekiende techniek. de probleemloze automatische, fluister- Comfortabel, dubbel geveerd zuinig Uw vakman is: afd. bromfietsen en motoren Hogewoerd 66—68 - Leiden - Telefoon 071-31292

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19