'Overwinst delen per onderneming is beter dan een pot' landelijke SLOOFF, VADER VAN DE VAD TOPAMBTENAAR DR. L. 'Emancipatie' laat zien wat vrouwen allemaal kunnen doen om zichzelf te ontplooien Eigen briefpapier, daarover zal uw lieve moeder blij verrast zijn. Grote Gnork. Gratis van de Amro Bank. Voor nieuwe spaarders die al eigen briefpapier hebben.^) Niet-alledaags aanbod voor nieuwe Amro spaarders: KONINGIN OPENT EMANCIPATIEBEURS IN UTRECHT DONDERDAG 15 MEI 1975 PAGINA De nota inkomensbeleid is uit. Grootste strijdpunt, zo is de afgelopen weken gebleken, was de vermogensaanwasdeling. De naam is afkomstig van de enige Nederlander, die tot nog toe op dit onderwerp promoveerde, dr. F. L. G. Slooff (58), topambtenaar bij het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. Dr. Slooff deed zijn promotie in 1969 op het proefschrift Vermogens aanwasdeling aan de universiteit in Leuven bij prof. dr. Bosman. Zijn materiaal vergaarde hij tijdens een onderzoek, dat hij in 1965 in opdracht van het Centraal Planbu reau deed. De toenmalige Commissie Bezitsspreiding wilde weten welke mogelijkheden er voorhanden waren om werknemers te laten delen in de groei van het vermogen van een onderneming. Dr. Slooff maakte deel uit van een interdepartementale werkgroep, die ten zeerste bij de totstandkoming van de inkomensnota is betrokken geweest. In bijgaand interview doet hij een en ander over de VAD uit de doeken. Den Haag - Dr. Slooff is niet geheel en aü tevreden over de dnkomensnota. En zeker niet over het hoofdstuk vermogensaanwasdeling, zijn stekkie zogezegd. „Als we er een half jaar langer aan hadden kunnen werken was er een betere nota uit de bus gekomen", meent de topambtenaar bij het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, die ten zeerste bij de voorbereidingen voor Door Nico van Grieken de Vermogensaanwasdeling betrok ken is geweest. „Het is nu haastwerk geworden". Het dinsdag bereikte compromis zou htf dan ook wilen kenschetsen als het zoeken van een oplossing om wiüile van die oplos sing. De interim-nota vertoont, aldus dr. 61ooff, hier en daar hinderlijke oneffenheden, onuitgewerkte ge dachten. Het beleid dat het kabinet-Den Uvl denkt uit te voeren, komt er wel in tot uiting. Het gaat erom - een sociaal-ethisch standpunt - met behulp van de vermogensaanwasde ling werknemers mee te laten delen in het vermogen van de oindiernie- iming. Met andeer woorden: een bedrijf bestaat niet alleen bij de gratie van de ondernemer, de man, die er zijn geld in heeft gestoken, maar ook dankzij de werknemer, die de onderneming en de ondernemer in stand helpt te houden. De VAD, zo zou Je kunnen zeggen, is in wezen een stapje op weg naar volledige medezeggenschap en mede bezit. Maar daar gaat het nu uiet Dat „mee-laten-delen-door-de-werk- nemer-in-het-vermogen" is bepaald geen socialistische gedachte, aldus confessionelen vermogensaanwasde ling louter en alleen verwezenlijkt willen zien in de onderneming zelf. De socMisten echter vinden VAD een landelijke zaak, waaraan dan ook een nationale pot te pas moet komen. VAD voor iedereen en niet alleen voor die werknemers, die nou toevallig in een goed florerende, winstmakende, onderneming werken, zeggen Den Uyl, Boersma en niet te vergeten NW-voorzitter Wim Kok. Dr. Slooff, van wie zo langzamer hand een „uitgekristalliseerde" ge- dachtenvorming over vermogensaan wasdeling mag worden veronder steld, geeft, de voorkeur aan de ondernemingsgewijze vermogensaan wasdeling. Hij is niet erg overtuigd van de solidariteit, die aan de Nederlandse werknemers wordt toe gekend, en waarop de voorstanders van een „landelijke pot" hun keueze baseren. Geestdrift „Ik geloof, dat veel werknemers het niet prettig zullen vinden als hun deel van de vermogensaanwas samenkomt met een veel' minder deel van werknemers, die in een slecht lopend bedrijf werken. Waar doen we het dan voor? zullen ze zich afvragen. Als je VAD per onderneming toepast zal de geest drift om eraan mee te werken veel groter zijn. Het zal de produktiviteit van het bedrijf, het vermogen van de werknemers en in z'n totaal het hele land ten goede komen als het het bedrijfsleven voor de wind gaat". Bovendien, aldus dr. Slooff, zal een landelijk systeem vele negatieve effecten in de hand werken. Een onderneming, zo meent hij, zal niet nalaten de winst te drukken. „Dat kan in het voordeel van de werknemer zijn. Bijvoorbeeld door middel vata het verhogen van de tantiemes of door vermeerdering van het winstaandeel. Dit directe financiële voordeel voor de werkne mer is natuurlijk niet de bedoeling van vermogensaanwasdeling". Vrees De vrees is dan ook niet ongegrond, vindt dr. Slooff, dat de overheid bij de invoering van een nationaal VAD-stelsel ingrijpende maatregelen zal moeten treffen om dit soort verwachte vormen van „ontduiking" tegen te gaan. Ingrijpende maatre gelen in het functioneren vam de onderneming wei be verstaan. Onduidelijk is ook, minister-presi dent Den Uyl gaf dat onlangs zelf al aan, wat er nu precies onder die term overwinst moet worden ver staan. Dr. Slooff vertaalt het regerings standpunt aldus: „Overwinst wordt verkregen door op de winst een redelijke beloning voor het gehele in de onderneming aanwezige eigen vermogen in mindering te brengen. De winst is dan het financiële overschot, dat een onderneming behaalt na aftrek van alle kosten, met onbegrip van beQiasiting, rente over vreemd vermogen en afschrij vingen". De werknemers zullen dus noodza kelijkerwijs een deel van die overwinst moeten kunnen claimen om voor VAD in aanmerking te komen. Daarbij komt nog, dat de VAD, zoals die in de inkomensnota naar voren komt, een compromis-regeling is. Met andere woorden: een mengsel van ondernemingsgewijze en landelijke vermogensaanwasde ling. Dr. Slooff hoopt er het beste van. En dat terwijl we het alleen nog maar hebben gehad over aanwas, groei, van vermogen. Om over het probleem van het beheer van de VAD-kas maar te zwijgen. ADVERTENTIE Vaag Deze begrippen nou juist - een deel van de overwinst en een redelijke beloning - vormen onderdeel vam het grote vraagstuk, dat vermogens aanwasdeling heet. Blijven „een deel" en „een redelijke beloning" zo vaag dan kan VAD in de inkomensnota als doodgeboren kindje worden opgegeven. Dr. Slooff: „Ik hoop er het beste van dr. Slooff. Vlak na de Tweede Wereldoorlog al, in 1945, publiceer den prof. mr. C. P. M. Romme en prof. dr. J. R. M. van den Brink, de huidige president-directeur van de Amro-bank, een boek onder de titel „Verbreiding van privaateigendom, deelneming in de winst, kapitaal deelname en vermogensvorming door werknemers." Het boek wordt als voorloper van de tegenwoordige VAD beschouwd. Dr. Slooff: „Deze, noem het confessionele, gedachte is later pas door de socialisten overgenomen. Je zou minister Lubbers, inderdaad, een exponent van de confessionele gedachte kunnen noemen. Den Uyl is meer produkt van de socialisti sche kijk op vermogensaanwasde ling, zoals die ook door de vakbeweging wordt gehuldigd". Verschil Het verschil tussen deze - grofweg - confessionele en socialistische denk beelden is, aldus dr. Slooff, dat de Iedereen die vóór 7 jnni a.s. gegevens gedrukt met daarbij een spaarrekening opent bij passende enveloppen. de Amro Bank, kan z'n eigen briefpapier bestellen. 100 Velletjes met op 't briefhoofd uw persoonlijke U betaalt er weliswaar f 10,- voor, maar de Amro stort ook meteen f 5,-op uw nieuwe -Spaarrekening. En heeft u al briefpapier, dan kunnen we ook gewoon f 5,- op uw rekening zetten, of een gekke grote Spaar- Gnork geven. Maar dat briefpapier, dat is natuurlijk wel het aardigste. Vooral ook omdat er keuze is uit 6 verschillende mogelijkheden. 'Margot Rasch - van der Hoeven Beukenstraat 68 Nieuw Loosdrecht Ueoe. Ifoatu., opnL ic^p K Ltiiü. |e "teek. abU Nog euew UMokteU ttu ülwj fcrfefie. CNteetfctwd W&Uii. loeehwaUew uemr p. prcusMa* Cadeau. t -W edot {cuütoA-tfïck.cte. burew UKMOJ er cvtr fc*» •ze. 's cumwOi Uwaweij e*j de. luwolers UkAUew «■«U^cr-W h.,, „„......i UTRECHT (SP) Koningin Julia na zal volgende week dinsdag 20 mei in het Utrechtse Jaarbeursgebouw, de Emancipade, de nationale mani festatie ter gelegenheid van het Jaar van de Vrouw, officieel openen. Op de informatiebeurs, die tot en met 8 jtni a.s. wordt gehouden, zullen 150 deelnemende verenigingen, actiegroepen en organisaties voor licht iiig geven over mogelijkheden zich bij te scholen. een meer bij hun persoonlijkheid passend beroep te kiezen, een (parttime) werkkring te vin den, hun huishouden efficiënter in te delen, zich aktief in te zetten voor ouder commissies, burenhulporganisaties of andere sociale instellingen, en meer betrokken te raken bij het overheidsbeleid door lid te wor den van een politieke partij. Vorens Néllien do Ruiter, voorzit ster van het Nationaal Comité Inter nationaal Jaar van de Vrouw, mag de "Emancipade" beslist niet worden gezien als een soort radicaal feminis tische demonstratie tegen mannen. Integendeel de informatiebeurs in Utrecht zal het karakter krijgen van een gezellige voorlichtingsmarkt, waar vrouwen door middel van films, cabaret- en toneelvoorstellingen, de monstraties en forumbijeenkomsten wordt gewezen op de mogelijkheden, en de dringende noodzaak om wat ak- tiever aan het maatschappelijke le ven in Nederland deel te nemen. Mannen zijn hartelijk welkom om aan eventuele discussies mee te doen. En voor peuters en wat oudere kinderen wordt op de "Emancipade" een speciale crèche ingericht waar de jongensen meisjes met roldoor- brekend spjeelgoed kunnen spelen, en onder toezicht van ervaren leid sters speciale kindervoorstellingen bij kunnen wonen. Het Nationaal Comité Internatio naal Jaar van de Vrouw hoopt met' de "Emancipade", een mentaliteits verandering in ons land op gang te brengen. Het comité vindt namelijk, dat het hoog tijd wordt, dat vrouwen die uiteindelijk meer dan de helft van onze bevolking en ons kiezers korps uttmaken, zich wat meer la ten gelden. Het meent dat vrouwen niet alleen dezelfde rechten en pro motiekansen als mannen moeten krijgen, maar dat vrouwen ook meer inspraak in alle mogelijke bestuurs college^ moeten opeisen. Dat mannen het nu nog in veel gevallen alléén voor het zeggen heb ben, komt vaak doordat er niet vol doende vrouwelijke deskundigen be schikbaar zijn. Terwijl vrouweliike experts die in een vol ledig door mannen overheerst be roep werkzaam zijn. door chefs en collega's dikwijls niet serieus worden genomen. Om aan die ongewenste situatie een einde te maken, is het dringend noodzakelijk zo menen de aan de "Emancipade" deelnemende organisaties, dat meer vrouwen een aktieve rol in de maaitsdhappy gaan spelen. Dat wil overigens helemaal niet zeggen dat de Utrechtse Infor matiebeurs er helemaal op gericht is om alle gehuwde Nederlandse vrouwen aan het werk te krijgen. Maar een belangrijk uitgangspunt is wel dat men vrouwen door mid del van voorlichting op de mogelijk heden wil wijzen om het huishouden efficiënter in te delen, waardoor ook tot dusver zeer druk bezette huis moeders wat meer tijd voor zichzelf over kunnen houden. Op de "Emancipade" laat men zien wat vrouwen, die graag de kans aangrijpen om zich zelf wat meer te ontplooien, allemaal kunnen doen. Er wordt ondermeer ruime aan dacht besteed aan de zogenaamde "Tweede kanscholing", speciaal ep- richt op getrouwde vrouwen met Op de "Emancipade" wordt ook veel aandacht besteed aan het emancipatie-toneel. De Nieuwe Comedie zal er een aantal voorstellingen geven van "Voor een bloemetjeen een zoen". Een toneelstuk waarin ondermeer het abortusvraagstuk aan de orde wordt gesteld. En waarin de voor abortus bepleite procedure nogal betrekkelijk wordt gemaakt door de rol van man en vrouw om te draaien. Hier één van de scèneseen man voor een abortuscommissie. kinderen, die een steeds grotere be hoefte blijken te krijgen om hun ho rizon te verbreden. Hetzij met de bedoeling om alsnog een diploma te bemachtigen, of gewoon om wat meer zelfvertrouwen te krijgen, en zich wat meer te oriënteren in de maatschappij. Naast scholing en vorming komen op de "Emancipade" ook tal van an dere aspecten aan bod. In de Merwe- de-hal van het Utrechtse Jaarbeurs complex laten een aantal "architee- ten-winkels" zien hoe veel huizen op een bijzonder praktische manier kun nen worden verbeterd. En welke ver rassende effecten met kleuren kun nen worden bereikt. Maar ook stands van organisaties die voorlichting over de geestelijke en lichamelijke gezondheidszorg ge ven krijgen op de "Emancipade" veel ruimte. Terwijl ook de veran derende positie van de vrouw in de kerk en de vraag hoe de vrouw in de vrede kan beïnvloeden aan de orde wordt gesteld. Bovendien vragen het Melania- Gilde en de Nederlandse Christen Vrouwenbond met een derde-wereld winkel aandacht voor het ontwikke lingswerk. En zullen vertegenwoordi gers van de grote politieke partHen aanwezig zyn om met vrouwen over actuele problemen te discussiëren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17