KNWU: geen interesse voor een gratis foto-finishapparaat In ieder geval bij Ajax weg...' HORDEN-ZEGE FIELDMASTER DONDERDAG 15 MEI 1975 MONSTER Bijna wekelijks wordt er in Nederland na afloop van wielerwedstrijden getwist over de correctheid van een uitslag. Zijn de meningen verdeeld over de noteringen van een massa-aankomst, omdat de deskundige juryleden bijna on mogelijk met het oog een compacte groep spurtende renners in de juiste volgorde kan rangschikken. De oplossing lijkt simpel. Onze nationale wielerbond zou tot de aanschaffing van fotofinish-apparaten over kunnen gaan. Net zoals bijvoorbeeld in België, waar men het rumoer met acht elektronische kastjes al enkele jaren geleden deed verstommen. De Koninklijke Nederlandse Wielren- Unie lijkt niet zo voortvarend. Al enkele seizoenen houden de officials zich bezig met de aanschaf van een fotofinishapparaat. En daar is het tot op heden bij gebleven. Want oriëntering in het buitenland kost tijd en geld. De „markt" is weliswaar niet groot, maar de verscheidenheid aan apparaten, maakt het de armlastige en kleine sportbond er niet gemakkelijker op. Een houding, die gerespecteerd moet worden, omdat er uiterst zuinig met de centjes moet worden omgespron gen. Daarom is het des te vreemder, dat de KNWU niet of nauwelijks reageert, als het een nieuw type fotofinish-apparaat gratis krijgt aangeboden. Want daar komt het aanbod van Jan de Ron, fabrikant van home-trainers en in z'n vrije tijd KNWU-lid, op neer. „Als de Unie wil meewerken," bedenkt hy, „zijn er zelfs voor organisatoren en Door Hans Coolegem geen kosten aan verbonden". Desondanks staat het bijna afge bouwde otofinish-apparaat nog bij de Westlandse electronicus in de werkplaats. Omdat Jan de Ron na zes besprekingen met KNWU-verte- genwoordigers en een artikel in Wielersport nog steeds geen concreet voorstel en/of overeenkomst van de wielerbond mocht ontvangen. Hy op bittere toon: „Ik vind het nu welletjes. Al een paar jaar ben ik er over bezig. Ik had op 1 april met het apparaat willen beginnen, maar de reactie van de KNWU was opnieuw flauwtjes. Toen eind maart Btayercoach Martin Wierstra van de een op de andere dag aan de kant werd geschoven, heeft mij dat aan het denken gezet. Vooropgesteld, ik weet niets van de situatie rond het vertrek van Wiersma, want de KNWU wil na het uitgegeven communique geen commentaar meer geven". ..Wiersma had ook geen contract. Voor hem is het echter overkome lijk, omdat hy voor zijn bemoeienis sen slechts vijftienhonderd gulden p— (aar declareerde. Voor mij ligt dat anders. Ik investeer veertig mille. Dat is op zich niet zo erg. als ik de gelegenheid krijg, om dat geld terug te verdienen. Normaal werken, op een gezonde basis. Maar niet met een hoofdknikje aan de gang gaan en op een gegeven moment een briefje thuis krijgen met de boodschap, het hoeft niet meer". Jan de Ron. die in 1967 zorgde dat er in de grote wedstrijden koersradio's kwamen lang in klassiekers strijden de radiocommunicatie zorgde, heeft als technisch-wiskun- diee in de afgelopen jaren veel gedaan, om alles over de bestaande fotofinish-apparaten te weten te komen. Hij bezocht buitenlandse fabrieken en kwam na praktijkerva ring en de voor een technicus niet te omzeilen Wet van Ohm. tot de conclusie, dat de apparatuur die door de Stichting Draf- en Rensport werd gebruikt en ook de veel geprezen video's onmogelijk massa sprint van wielrenners dermate konden registreren, dat vanaf het celluloid of de beeldbuis direct de uitslag kon worden opgeschreven. Video „Bij de paarden zijn alleen nummer een en twee belangrijk Ze hebben voor de twaalf paarden die een koers lopen echt geen fotofinish nodig. Wel als er 'n onooglyk klein verschil is. Dan wordt er snel van het negatief een afdrukje gemaakt, waardoor iedereen (vooral de spelers j by dè totalisator) zich kan overtuigen. Bij de KNWU heeft men ook lang gesproken over video, maar dat is niet te gebruiken. Hoewel het moeilijk is om de niet-technici bij de KNWU te overtuigen, ook al kan dat via een eenvoudig rekensomme tje worden aangetoond, heeft men lang het video-syndroom bij zich gehouden". Toen zelfs de importeur van Longines de mogelijkheid aanbood om een nieuw fotofinish-apparaat rechtstreeks van de fabriek te betrekken, hetgeen zo'n tienduizend gulden goedkoper was, begon Jan de Ron, toen de Unie ook daar niet op reageerde, anderhalf jaar geleden zelf een electronisch registratie-ap- paraat te bouwen. „Het is eigenlijk een prototype. Een origineel Longines-apparaat is na tuurlijk beter, maar dit instrument, waarmee ik verschillende proeven heb genomen, werkt uitstekend. Maar met alleen zo'n apparaat ben Je er niet. Een bestelwagen, lichtaggregaat, stellage, klein doka om afdrukken te maken als de situatie dat wenst en niet te vergeten een dubbel stel frame-en' mouwnummers moeten worden »ian geschaft". Jan de Ron wil de daarvoor benodigde veertigduizend gulden wel investeren, als er voor honderd procent kan worden samengewerkt met de KNWU. Door de reclame, die op de stellage wordt aange bracht, is het fotofinish-apparaat selfsupporting. De Ron: „Ik kan onmogelijk reclamecontracten af sluiten, als er met de KNWU nog geen basis is om te werken. Na alle moeite, die ik er voor heb gedaan, zal ik nu niet hard meer lopen. Ik vind, dat de Unie nu maar eens moet aankloppen. Maar ik ben genoeg wielerman om te weten hoe dat gaat". „Twee jaar geleden had ik met de penningmeester een onderhoud over fotofinish-apparatuur. Ik zou op korte termijn iets horen. Tot op heden is dat uitgebleven. Hoewel het sterk bij de renners leeft, want uiteindelijk is de uitslag van elke wedstrijd belangrijk, is dat blijkbaar niet zo. bij de KNWU. Ik heb tenminste nog niet gehoord: „De Ron, je zou op 1 april toch starten met een fotofinish-apparaat? Waar blijf je nu met dat ding?" Ongebruikelijk tafereel: Mo- instapte en de bokser uitdaagde, hammed Ali liggend op het can- "Gespeeld" ging Ali neer op een vas. Geveld door de kinderlijke rechtse van de kleuter. Ron Lyle onschuld van de vierjarige Ronny moet nog maar zien dat hij dat Calvo die tijdens een training van morgen voor elkaar krijgt. Ali in Las Vegas parmant de ring Start IWAZ dag vervroegd DEN HAAG Ook de IWAZ internationale wieler-avondzesdaag- se) is op de kalender iets verschoven. De openingsrit van Nederlands enige door de UCI erkende meerdaagse criteriumwed strijd is een dag vervroegd. Maandag 30 juni worden aan de Haagse Ley weg de twintig ploegen WASSENAAR Al gingen er gis- waaronder enkele zeer sterke termid'dag op Duimjdiigit slechts zeven buitenlandse kwartetten) voorge- volbloeds over de horden en was er steld, waarna de renners hun eerste tenslotte toch nog een jockey dde tachtig kilometer daar betwisten. zyn parvours onvrijwillig moest be- Rozenburg, de laatste jaren steeds eindigen, de show over 3400 m. was eerste etappeplaats van de IWAZ, is het aankijken waard. De veel be- Koersen op Duindigt op donderdag plaats toneel. De Stichting Organisatie Sporteve- geval tot gevolg had dat menten, onder welke auspiciën de .d. Kraats deed dat op een de 3 kg. die gaat bijkrijgen Heeswijkplein of de Betje Wolff- Henk straat. bekeken manier, Ook voor vrijdag 4 juli moet de de winnaar er keus nog definitief worden bepaald zal de komende maanden Leiden is voorlopig genoteerd, maar gaan wegen. Amatrice Mi wedstrijd in Roelofarendsveen Kat^-Englebert reed in de ort tot de mogelijkheden. De amatrices hi finale wordt in elk geval zaterdag ing Dancer naar zijn seizoen-over- verreden in Scheveningen. Voor de winning. Een overwinning die niet amateurs daar vanaf 14.30 uur over helemaal onve 100 km het eindklassement bepalen de verrichting organiseert „De Kampioen" nog een mej voorwedstrijd voor liefhebbers. Horst Blankenburg: HAMBURG De Ajacied Duitse Voetbalbond zullen zater- Horst Blankenburg heeft giste- dag alle kassa's van het stadion ren in Hamburg onderhandelin- geopend zijn. gen gevoerd met Hamburger SV Bondstrainer Hein: over een mogelijke transfer naar riveerde gistermidda deze Westduitse Bundesligavereni- tien geselecteerden ging. Volgens de voorzitter HSV, Peter Krohn, vormen de eisen van Blankenburg geen al te ningscentrum Grünberg. Alleen Berti Vogts (Borussia Mönchen- gladbach) voelde zich niet hele- grote hindernis. De club rekent maal fit. Schön: "Zaterdag kan ik afkoopsom van rond half miljoen gulden. Peter Krohn zal met pinksteren naar Amster dam vliegen voor een gesprek met Ajax-manager Hans Kraay en Blankenburg zal in de loop van de volgende week nog een keer naar Hamburg reizen voor een medisch onderzoek. "Ik zal in ie der geval Ajax verlaten", aldus Blankenburg. De Hamburgse club voert ook elke speler beschikken, i opstelling geef ik nu nog zeker Maar niet". De Zwitser Walter Hunger- Bühler zal de interlandwedstrijd West-Duitsland Nederland lei den. Hij wordt geassisteerd door zijn landgenoten Mario Osta en Bernhard Gantner. Een krappe twee weken voor de finalewedstrijd van het toer nooi om de Europese beker onderhandelingen met Hans landskampioenen tussen Bayern "Buffy" Ettmayer, de Oosten rijkse international van VFB Stuttgart. Gisteren kaarten beschikbaa: München en Leeds United, die op 28 mei in Parijs wordt gespeeld, worden toegangskaarten op de nog 13.000 zwarte markt in Engeland reeds de voet- voor astronomische bedragen balwedstrijd West-DuitslandNe- kocht. In Leeds vraagt (en be- derland, die zaterdag in het taalt) men al 100 pond (ongeveer Waldstadion in Frankfort wordt gespeeld. Het gaat om 9000 staan plaatsen en 4000 zitplaatsen. Vol- eens een woordvoerder van de 550 gulden) voor een kaartje. De UEFA heeft Leeds evenals Bay ern in totaal 8000 tickets toege- Toernooien bij SVLV VOORSCHOTEN Zaterdag en zondag organiseert de vijftig jaar be staande Voorschiotense voetbalver eniging SVLV een tweetal jubileum- toernooien voor junioren. B-junio ren van Blauw Zwart, RCL, RKSVM (Monster), GDA (Doosduinen) en SVLV binden zaterdag in Voorscho ten vanaf 10.00 uur de stryd met elkaar aan. Zondag komen de A-ju nioren van het Duitse FSV Elzava VVSB, KDO (De Kwakel) Meer burg, DOSR en SVLV tegen elkaar uit. Aanvang 10.30 uur. In het officieel orgaan van de KNVB afdeling Leiden is de voet ballende dames voor de tweede maal via een redactioneel stuk duidelijk gemaakt dat zij eigen lijk maar beter een andere sport kunnen kiezen. In zijn "column" roept Peter Onvlee deze week het eerste schoolvoetbaltoernooi voor dames (meisjes van 15 jaar en ouder) in de herinnering terug. Eerder wijdde hij, op de ironische toer, een artikel aan het dames voetbal in het algemeen, waarin tot uiting kwam dat hij "het voet bal voor dames niet zo zag zit ten". Alsof de dames dat zelf niet kunnen beslissen. Veel toeschou wers, die enkele weken geleden getuige waren van de wedstrijd tussen de damesteams van Lei den en Haarlem (een "opwarmer tje" voor het Zilveren Molenduel RCL UVS) keken hun ogen uit. en verbaasden zich over enkele leuke "ééntweetjes", de techniek van sommige dames en het bij vlagen goed verzorgde combina tiespel. Toegegeven, het betreft hier selectieteams, maar ook in de competitie waar het voetbal uiteraard vaak op een lager peil ligt, hebben de dames afgerekend met verscheidene vooroordelen. In de officiële mededelingen opent Onvlee deze week een "nieuwe aanval" op de dames. Ditmaal staat het schoolvoetbal centraal in Lisse waar de dames een maand geleden te grote moeilijk heden ondervonden bij het af wikkelen van het eerste school voetbaltoernooi voor dames. In het stuk voorkomende citaten als "Zo hoeft het ook niet meer" en "Het schoolvoetbal is een anti climax geworden" belichten die kant van de medaille vooral, die Onvlee het liefst boven ziet lig gen. Enthousiasme is er bij de da mes genoeg. Aan tegenwerking ontbreekt het ook niet. De meis jes mogen vaak zelf niet beslis sen of zij gaan voetballen. Op straat horen meisjes niet te voet ballen (Nel van Beelen, topscoor- ster van KRV"Toen ik op straat voetbalde werd ik als een halve jongen beschouwd"), op school is voetbal voor meisjes taboe en de ouders zien hun dochters liever een "normale" sport beoefenen. Kortgeleden heeft Weteringse Girls een enquête gehouden in Alkemade. Reactie van een moe der: "Ik hoop niet dat mijn doch ter gaat voetballen, er zijn toch genoeg sporten voor meisjes". In dat licht bezien is het niet vreemd dat het schooltoernooi in Lisse een flop werd. Voor velen was het de eerste kennismaking met voet bal. Het experiment verdient ech ter herhaling, maar dan wel met volledige steun (voorbereiding) van de scholen. Ruïnes De eerste minister van de Ca nadese staat Quebec, de heer Ro bert Bourassa, heeft de Olympi sche wereld toch wel stevig de stuipen op het lijf gejaagd met zijn verklaring, dat hij sociale rust in zijn provincie belangrijker vindt dan de Olympische Spelen. Voor hem dat is duidelijk hoeft het allemaal niet meer. Al even duidelijk begint het te wor den. Dat Montreal met de orga nisatie van de Spelen 1976 zich een brok taart op het bord heeft geladen waaraan de stad alleen maar een bedorven maag kan overhouden. Weliswaar heeft bur gemeester Jean Drapeau van Montreal, na de "oprisping" van Robert Bourassa. zich gehaast te verklaren, dat er geen sprake van is dat de Spelen, wegens de hui dige staking in de bouwsector, zullen moeten worden uitgesteld, maar in zijn achterhoofd houdt hij er toch wel rekening mee. Montreals (geplaagde) eerste burger: "Wij hoeven de alarm klok nog niet te luiden, maar hij heeft het klokketouw al in de hand het moment nadert wel erg snel. Als dat zou gebeuren en wij de organisatie van de Spelen 1976 zouden moeten teruggeven, dan zal Montreal de duurste ruï nes van de wereld binnen zijn stadsgrenzen hebben Niet alleen de moeilijkheden "ln de bouw", ook de veiligheids maatregelen, waarmee de heer Drapeau het "sportieve verbroe deringsfeest van alle volkeren der aarde" dient te omringen, houden Montreals burgervader constant uit de slaap. Want deze omvang rijke "legermanoeuvre" gaat ook al fors in de financiële papieren lopen. Radio Frans Canada heeft uitgerekend, dat de inzet van 10.000 militairen en politieman nen het budget van de Spelen nog eens extra zal belasten m*t het lieve bedrag van 90 miljoen gulden. De militairen zullen tij dens de Spelen 180 belangrijke punten constant bewaken, in het door een twee meter hoog hek omgeven Olympische dorp zullen dag en nacht 280 poitiemannen patrouilleren, terwijl alle leden van het IOC. vooraanstaande be zoekers en autoriteiten zullen worden voorzien van een speciale lijfwacht. Het gaat hier men zou dat licht vergeten om sportwedstrijden Laat Beter een late erkenning dan helemaal niet. Mina Wylie kan daarover meepraten. Als 14-jarig meisje won zij op de Olympische Spelen van Stockholm (1912) drie gouden zwemmedailles en voor dit ruimschoots "verjaarde" feit zal zij deze week in de Hall of Fame" in Fort Lauderdale in Flo rida, waar alle zwemgroten van deze aarde zijn "bijgezet", worden gehuldigd. Mina, 77 jaar nu, is Australische, woont in Sydney en kan de reis naar Florida maken dankzij de financiële steun van een paar vrienden. Polardachs-prijs 2040 m: 1. Mai regina (A. Knijnenburg) 2.50.1 1.23.4, 2. Miss Dartel, 3. Minerva Six. Winn 4.20 pi 2,30 8.10 4,60 kopp 59,40 trio 1023,30. Libero-prijs 2100 m (ren)1. Rho- dos (H. v. d. Kraats) 2.20, 2. Angry het stryd- sproken hindernis in de bovenbocht Grigade, 3. Yvonne. Winn 2,- pi 1,10 weggehaald, hetgeen in ieder 1.20, 1.30, kopp 1.50. Worthy Pride-prijs 2120 m: 1. Mo- ryders dan voorheen in het zadel meymaker (M. Tolenaars) 2.57.6 1.24.6, 2. Lucky Six, 3. Martina Nor ma. Winn 2.20 pi 1,20 1.40 1,70 kopp 8,50 trio 14,80. Bedevil-prijs 2040 m: 1. Nero Bui tenzorg (J. v. Dooyeweerd) 2.53.6, 1.25.1, 2. Noble Duke, 3. Naron Bui tenzorg. Winn 2.50 pi 1.30 1.30 2,10, kopp 2,60. Arklow Rock-prijs 1900 m ren (amatrices en amateurs)1. Fly ing Dancer (Mevr. M. de Kat), 103,60. Sceptre-prijs 2120 m: 1. Jonker Vo- lann (W. Duivenvoorden) 2.5.9 1.121.1 2. Victorious n, 3. Kwik Hanover Winn 2,10 pi 1,70 2,40 kopp 5,-. Olivier B-prijs 2040 m: 1. Llassel T (W. Duivenvoorden) 2.44.8 1.20.8, 2. Longshot, 3. Michael Spender. Winn 1,80 pi 1,10 1,60 1,30. kopp 12.10 trio 32,40. Enterprise-prijs 2040 m: 1. Keino <W. Geersen) 2.45.5 1.21.1, 2. Iron, 3. Kitty G. Winn 8,70 pi 2,20 1,70 2.80 kopp 7,30. Sandy-prijs 3400 m hordenren: 1. Fieldmaster (H. v. d. Kraats) 4.01.4 2. Patrick, 3. Jingo. Winn 1,70 pi 1,80 2,10 kopp 9,70, trio 120,-. Urdy Mars-prijs 2120 m: 1. Mike H (C. Laarman) 3.02.9 1.26.3, 2. Mi ke Areta, 3. Nina uit Laren. Winn 2,60 pi 2,10 3,90 kopp 8,60. Totalisaitor-omzet f 287.777,- GROTE ZEGES VOOR TEAMS VAN NORTHA LEIDEN In de stryd om de Leidsoh/Alphens Dagblad-wisselbo- kaal hebben de beide zaalhandbal- teams van Northa nog altyd de lei- ding. De dames van Northa versloe gen Rijnstreek met maar liefst 19—2 en hebben vier pünten voorsprong op HW '70. dat eveneens van Rijn streek won, zij het met heel wat be scheidener cijfers: 118. De heren van Northa hebben na de 16—6 overwinning op HVV "70 vijf punten voorsprong op Apollo, dat echter één wedstrijd minder in actie kwam. De wedstrijd HW '70 Nor tha werd geleid door "gelegenheids- arbiter" Paulus 't Mannetje, omdat de officieel aangewezen scheidsrech tter verstek liet gaan. 't Mannetje leidde het duel. waarin Northa te gen het met volledige inzet strijden de HVV '70 veel sterker bleek, uit stekend. Klasseverschil was ook duidelijk aanwezig in het treffen tussen de damesteams van Northa en Rijn streek. Rijnstreek was het veld in gekomen met het vaste voornemen de tegenstander die vier klassen hoger speelt, onder de twintig doelpunten te houden. Dat is juist gelukt: 19—2. Zelfs zag het er naar uit dat Ryn- aanzientyk eervollere ne- 11 gaan lijden, toen het ge ruime tijd de stand op 5—1 wist te houden. De doelpuntenmachine van Northa kwam echter toch nog op gang. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst ■tvakl Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN SPUI '149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON' 070 - 60 48 95 Atletiek Gerard Mentink van de Deventer atletiekvereniging: Daventria heeft gisteren in Amers foort de ee.rsoe van de vier wed strijden voor de competitie om de zomeravond-beker gewonnen. 1. Gerard Mentink (Daventria), 15 kilometer in 48 minuten en 43 secon den, 2. Rob Strik (Tempo, Bussum) 49,09, 3. Peter Kooi (Fit, Zeist) 49,27 streek 1 Paardesport De voormalige won- dermerrie van Hans Günter Winkler (WD1), Halla, heeft de respectabe le leeftijd van dertig jaar bereikt. Vergeleken met een mens komt dat neer op ongeveer 150 jaar. Tijdens de Olympische Spelen van 1956 (Stock holm voor wat de paardensport be treft) veroverde Winkler met Halla goud in de landenwedstrijd. Winstkansen heeft Rijnstreek ge had tegen HW "70. De rust brak aan met een voorsprang van 65 voor Rijnstreek. In de tweede helft ging de conditie evenwel een woordje mee spreken. waardoor HVV toch nog met 118 de winst naar zich toettrok. Amateurelftal ongewijzigd DEN HAAG Het Nederlandse amateur voetbalelftal dat vanavond in Noordwijk zijn tweede oefenwed strijd zal spelen tegen de voorlopige Mexicaanse olympische selectie is ongewijzigd. Het elftal dat dinsdag met 12 verloor van de Mexicanen, bestond uit: Quanjel (Veritas). Van der Spoel (RWH), Hakkers (Ger- manicus), Hokke en Buvens (Spij- kenisse), Van Veenendaal (FC Am sterdam), Karstens (Noordwijk) en Van der Horst (ZFC), Van den Broek (RKC), Laliaye (MKC) en Cordewe- ner (EHC). Wielrennen De Wesbduitser Pe ter Weibel heeft gisteren de vijfde etappe in de wielerwedstrijd Berlijn -Praag Warschau (Vredesprijs) ge wonnen. Hij reed de 170 kilometer van Praag naar Hradec Kralove in 4 uur 6 minuten en 3 seconden. De Pool Szurkowski blijft leider in het algemeen klassement. Beste Neder lander gisteren was Pronk met een 21ste pdaa'ts (4.06.29). Wielrennen De Nederlandse profwielrenner Cees Bal is woens dag tweede geworden in een wegwed strijd in het Belgische plaatsje Bel- sele. In de eindsprint van de 150 ki lometer lange wedstrijd werd hij verslagen door de Belg Albert van Vlierbergh, die de afstand aflegde in 3 uur en 20 minuten. Cees Priem werd derde. Vermoedelijke dader moord aangehouden EINDHOVEN (ANP) Gistermid dag heeft de gemeentepolitie van Eindhoven de 24-jarige J. M. uit Eindhoven aangehouden in verband met de moord op de 44-jarige F. van den Bersselaar. De verdachte, die nog niet heeft bekend, is dinsdag avond in enkele café's gezien in gezelschap van het slachtoffer. Ver moedelijk zijn beide mannen na het laatste cafébezoek gezamenlijk naar huis gelopen. Sectie heeft inmiddels uitgewezen dat heit slachtoffer om streeks drie uur moet zijn overleden. Volgens de politie is hij van een por tefeuille met enkele honderden gul dens beroofd. Noch deze portefeuille noch het moordwapen zijn terugge vonden. De politie heeft inmiddels huiszoeking gedaan in de woning van verdachte. Hoe laat hij is thuisgekomen is niet bekend. De verdachte woonde bij zijn ouders. Die waren op dat mo ment niet thuis. De politie zegt over voldoende aanwijzingen te beschik ken om de verdachte in arrest te houden. Regering van Suriname en oppositie willen praten PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regeringscoalitie en de op positiepartij VHP van Jaggernath Lachmon hebben zich bereid ver klaard met elkaar te gaan praten, over onafhankelijkheid van het land. Dit is gebleken na afloop van ge sprekken die beide partijen afzonder lijk hebben gehad met de voorzitters van de vier Surinaamse vakcentra les. De vakcentrales gaan in hun be middelingspoging nu mogelijkheden bekijken nieuwe gesprekken met de twee partijen te organiseren. Deskun digen zullen een agenda opstellen voor een mogelijke ontmoeting tussen premier Arron en oppositieleider Lachmon. Zij zullen dat doen aan de hand van de standpunten, die bei de partijen tijdens de nu gevoerde gesprekken naar voren hebben ge bracht. Een woordvoerder van de vakcentrales zei optimistisch te zijn. De vakcentrales vroegen de Hin- dostanen de aangekondigde acties tij dens het topoverleg in Paramaribo, niet door te laten gaan. De VHP was daartoe niet bereid. Omzet ICU steeg met 19 procent ZWOLLE De vermindering van de industriële bedrijvigheid heeft ook de ontwikkelingen bij NV ICU, In formatie en Communicatie Unie in de eerste maanden van 1975 niet geheel ongemoeid gelat-en, zo blijkt uit het jaarverslag. In ICU zijn de activitei ten ondergebracht van Samsom- Sijthoff en Wolters-Noordhoff. De raad van bestuur vertrouwt evenwel op de relatief beperkte con junctuurgevoeligheid van de activi teiten van ICU en op de, zeker op langere termijn, gunstige tendensen in de vraag naar wetenschappelijke en op de praktijk gerichte actuele in formatie en naar nieuwe methoden van kennisoverdracht. Het streven is erop gericht het in 1974 bereikte rentabiliteitsniveau te handhaven. Ondanks een aantal moeilijke ex terne omstandigheden was 1974 voor ICU een goed jaar. De sterke stijging van de arbeidskosten en grondstoffenprijzen konden worden opgevangen door een gunstige ont wikkeling van omzet en brutomarge. De omzet aan derden steeg met 19 pet tot ruim f14 7 min en de netto winst van f 4,4 min tot f 5,1 min of wel van f 9,33 tot f 10,90 per aandeel van f 20. Eerder werd voorgesteld het dividend te verhogen van f 3.40 tot f 4 in contanten. LEZERS SCHRIJVEN HELIKOPTERS Ik zou gaarne willen reageren op het artikel helikopters in de rubriek Buitenom Binnendoor in de krant van zaterdag 3 mei jongsleden. Er wordt hier gesuggereerd dat Zuid- vietoamese piloten voor miljoenen aan Amerikaanse helikopters node loos in zee dumpten. Deze helikop ters waren nl. niet van Amerika, maar van de voormalige Zuidvietna- mese luchtmacht. Daar het Vietna mese luchtmacht embleem veel -op dat van Amerika lijkt (witte ster in blauwe cirkel met 2 zijvleugels waar van de binnenkant licht oranje is met rode streep) in plaats van witte zij vleugels met rode streep. Het waren dus Vietnamese helikopters. Deze he li's werden door Zuidvietnamese of ficieren met hun gezin en familie overgevlogen naar de Amerikaanse vliegdekschepen, zodat deze schepen in enkele minuten volgepakt stonden met de helikopters. Deze moesten door plaatsgebrek weg. Er werden enkele Amerikaanse piloten bereid gevonden de V heli's overboord te zetten. Het waren dus Amerikaanse vliegers in Vietnamese helikopters. Dat ze in zee werden gevlogen was gewoon een stukje bravour van de US Navy piloten. Het was dus geen onsmakelijke vertoning gericht te gen Amerika. En wat die machteloos heid betreft bij elke helikopter die de zee inging werd enthousiast ge klapt. P.S. Deze helikopters waren niet de toestellen die voor de grote evacua tie waren gebruikt. De evacuatie heli's waren van het type Jolly green grant terwijl de in zee gedumpte he li's van het type bell 204 waren. ROGER SOUPART Witte Sineel 62 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15