Dynamo heerst in lauw cupduel KLEIN PROFIEL VAN SCHAKER J. TIMMAN Leidse schakers kunnen tegen computer spelen Eerste Russische ploeg die Europese beker wint (3-0) DONDERDAG 15 MEI 1975 8BBSB PAGINA 13 BAZEL Voor de eerste maal in de geschiedenis van het Europese bekervoetbal heeft een Russische ploeg een cupfinale gewonnen. Gisteravond zegevierde Dynamo Kiew in het met ruim 10.000 toeschouwers matig bezette Sankt Jakob stadion in Bazel met 30 in de eindstrijd van het toernooi om de beker voor bekerwinnaars over Ferencvaros. Het was een sfeerloos duel, waarin de Russen heer en meester waren. Al in de eerste helft moesten de ongeveer duizend Hongaarse supporters op de tribunes toegeven dat hun wat hulpeloos spelende jeugdige land genoten in het veld volledig kansloos waren. Uitblinkers in het door bondscoach Valeri Loba- novski getrainde Dynamo Kiew waren Onisjenko (twee doelpunten) en Blosjin (één treffer). De 26-jarige Boris OnisJ'enko was i ln de eerste helft de grote man bij j Dynamo Kiew. Met twee fraaie doelpunten zette hij zijm cltob, düe toch met de aanvankelijk nog als ge- blesseerd opgegeven Blosjin ver scheen, in feite al voor de. rust op winst. In de 18de minuut versloeg hij de Hongaarse aanvoerder-doelman Geczi met een hard, diagonaal schot en zeven minuten voor het pauze-signaal van de Schotse arbi- Sterke sprint juniore Barry van Haarlem LISSE De atletiek-instuif die de vereniging De Spartaan gisteravond in Lisse organiseerde gaf, ondanks .een gering deelname, vele goede prestaties te zien. De uitstekende weersomstandigheden en de pri ma conditie van de baan zullen daar wel niet vreemd aan zijn geweest. Op merkelijk sterk was het sprinten van Barry van Haarlem (AV Holland), die de 100m. bij de meisjes B met overmacht won in 12.8 sec. Twee Spartaan-junioren blonken uit op de middenafstand: Leo Walraven liep de 800m jongens B in 2.05.2 terwijl A junior Paul Grimbergen vrijwel in z n eentje naar 4.12.1 op de 1500m liep. Op de 5000m grepen enkele at leten de gelegenheid aan om persoon lijke records te lopen: Louis van Tright (Spartaan) 15.57.8, Hans Langeveld (Spartaan) 16.04.4 en Ni co Volker (AV Holland) 16.09.0. Een behoorlijke tijd op de 200m bij de heren liet Kees Justus Vogel (AAV 36 Alphen) klokken: 23.0 sec. Enkele andere uitslagen: HEREN: DISCUS: Jan van Heek (Spartaan) 38.38; VER: Kees J. Vogel (AAV'36) 6 40; DAMES: HOOG: Marjan Bruinsma (AV Leiden) 1.60, Ma rian Langezaal (Spartaan) 1.60; VER Francien Bakker (Spartaan) 5.12; DISCUS: Paula Kortekaas (Spar taan) 34.82; JONGENS: 200A: Piet Walraven (Spartaan) 24.2; 800B:, Dick Jan Veeger (Spartaan) 2.08.8 KOGEL B: Bert Mens (Spartaan) 32 12; MEISJES: KOGEL B: Cunie de Nie (Spartaan) 10.09. ter Davidson verraste hij Geczi met een afstandsschot waarbij de bal bo ven de te laat reagerende Hongaar se goalie pal onder de lat in het net verdween (20). De voorsprong van de Russen was bepaald niet geflatteerd te noemen. De bedwingers van PSV zonder de geschorste Weremejew, die in Eind hoven uit het veld werd gestuwd drongen Ferencvaros volledig hun wil op. De badibehandeHinig was intel ligenter, er zat meer snelheid in de acties en de schoten bezaten meer kracht. In de eerste tien minuten had Dynamo al vijf hoekschoppen geforceerd, die telkens wel gevaar opleverden, maar de Hongaarse ach terhoede kon met moeite nog over eind blijven. Na de openingstreffer van Onisjenko bleef Dynamo het duel volledig beheersen. De Honga ren konden slechts zelden iets terug doen en drongen nauwelijks door tot de omgeving van de Russische doel man Roedakow. Pas na de tweede treffer van Onisjenko kwam Ferenc varos in de slotfase van de eerste helft nog even opzetten. Roedakow reageerde zwak op een schot van Mate en gaf een hoekschop weg. Met een tweede hoekschop ebde het tegenoffensiefje van de Hongaren echter weer weg. Stormachtig In de tweede periode kwam de overwinning van de Russen geen moment in gevaar. Ook niet nadat in de 60ste minuut de hinkende Nyi- lasi werd vervangen door Ohnhaus. Integendeel. Dynamo ontwikkelde een stormachtig offensief, waarbij Geczi. talrijke schoten te verwerken kreeg. Na schitterend werk van de virtuoze Onisjenko schoot Boerjak in de handen van de Hongaarse doelman en ook de kopbal van aan voerder Kolotow had geen succes. In de 67ste minuut wist Blosjin wel de Russische voorsprong te vergroten. Hij omspeelde eerst Pataki en ver volgens Geczi en schoot beheerst in. De toesnellende Medyesi kon de bal alleen nog maar een extra tikje ge ven (3—0). Er kon Dynamo Kiew niets meer gebeuren. Dat begrepen de Hongaren ook, die de wedstrijd berustend uit speelden. De Russen konden naar hartelust combineren en kregen nog verscheidene kansen maar deze werden niet benut. Na het laatste fluitsignaal van Davidson, die acht minuten voor het einde weigerde een strafschop toe te kennen toen Oni sjenko werd geblokkeerd, konden de Russen elkaar volgens typisch Oost- Europees gebruik omhelzen. Na een lange weg (via CSKA Sofia, Ein- tracht Frankfort, Bursaspor. PSV en nu dus Ferencvaros) mocht aan voerder Kolotow de beker in ont vangst nemen. Maandagmiddag in de Breestraat LEIDEN In het kader van de activiteiten rond het eeuwfeest van de Leidse universiteit verzorgt de Leidse schaakbond maandag middag (tweede pinksterdag) een schaakmarathon aan honderd borden in de Breestraat. De mo gelijkheid bestaat dan om tegen een computer te schaken. Deze computer, die door De Control Data Corporation in Rijswijk ter beschikking wordt gesteld,zal door middel van een telefoonaanslui ting met Rijswijk worden verbon den. Deze verbinding geschiedt door een of meer terminals, die in de Breestraat en bij slecht weer binnenshuis worden opgesteld. De computer, waarin het schaakpro gramma is opgenomen, is van het type Cyber 73, welke dank zij zijn grote snelheid de goedkoopste is in "timesharing" een vorm van tijdhuur van de computer. De ver werkings-snelheid van deze com puter bedraagt 15 miljoen in- struoties per seconde. Deze com puter heeft bovendien een rand- geheugen van maar liefst een miljard tekens en kan bijvoor beeld op hetzelfde moment tegen 512 verschillende personen scha ken zonder dat van dezelfde zet ten sprake behoeft te zijn. Top- spelers uit de Leidse regio zullen via demonstratieborden iedereen op de hoogte houden van de ont wikkelingen op het schaakbord. Het schaakprogramma is van het type Chess 3.5 met een geschatte Elo-rating van 1600. Dit betekent dat een gemiddeld clubspeler het tegen de computer kan opnemen. Na de schaakmarathon kan kennis worden gemaakt met het 'Go-spel', een denksport uit Ja pan. Maandagavond is de Leidse Go Club (opgericht in 1968) yan zeven uur tot half negen aanwezig in een kraam in de Breestraat. Het wordt gespeeld met witte en zwarte "stenen", meestal gemaakt van glas. Deze stenen worden ge plaatst op een bord met negentien horizontale en negentien vertikale lijnen. De spelers beginnen op een leeg bord. Zwart begint door een steen op een volkomen vrij te kie zen kruispunt van twee lijnen te zetten. Stenen, die op het bord staan worden niet meer verscho ven. Ze komen alleen van hun plaats als ze worden geslagen. Dat "slaan" gebeurt door omsingeling. Is een steen aan alle zijden om singeld dan mag die van bet bord worden genomen. Aan het eind van de party geldt dat iedere on bezette fngesloten plaats op het bord één punt oplevert. Boven dien tellen alle geslagen stenen voor één punt. Wie de meeste punten heeft is winnaar. Opnieuw winst basketbalteam de ban van Bella Belly Topsporters "Natuurlijk zijn schakers topsporters, al werken we niet met gewichten en zo. De schaakbond heeft er wel eens op aangedrongen dat het Olympia deteam op Papendal aan conditie training zou gaan doen, maar daar is uiteraard niets van terecht gekomen. Wat wil je, als je die schakers in Nederland ziet; zo'n Donner, zo'n Ree, zo'n Hartoch. Ha ha!" Geen door onthouding gekenmerkt regime dus. Maar men zal zich toch een bepaald dagschema moeten aanmeten teneinde aan de top te kunnen blijven meedraaien? „Ik kan dat niet. Ik weet wel dat Botwinnik het deed, zo van: 's morgens een paar uur schaken, 's middags wat zwemmen en zo. Ik heb dat niet. Wel sta ik nu dus om een uur of negen op. Wat doe je? Jeugd van VTL naar Duitsland LEIDEN De Jeugd van VTL gaat ook dit jaar weer naar Duits land. De jonge Leidse voetballers zullen vier dagen té gast zijn bij de T.S.V. Laufdorf in Hessen. Hoog tepunt van de zaterdag is voor de VTL-jeugd, die vrijdagmorgen ver trekt, het by wonen van de voet bal-interland West Duitsland - Ne derland in Frankfurt. Zondag wordt dan deelgenomen aan een internatio naal jeugdtoernooi, met afsluitend een beat-feest; op Tweede Pinkster dag om 14.00 uur wordt de terug reis aanvaard. De aankomst op het sportcomplex de Vliet is rond 21.00 uur gepland. Onisjenko links achter de Hongaarse verdediger Martosscoort het eerste Russische doelpunt. Ferencvaros-doelman Geczi is kansloos. HAGEN Het Nederlandse bas ketbalteam heeft ook zijn derde wed strijd in het toernooi om het Euro pees B-kampioenschap gewonnen. Het is tegen Zwitserland een goede training geworden voor de ontmoe ting tegen Roemenië van vrijdag. Een training meer niet. want de Zwitserse ploeg kent slechts één spe ler van redelijke klasse. Dat is da lange Albert Betschart. die 23 punten tiet noteren en daarmee bijna do helft van het Zwitserse totaal voor zijn rekening nam. dat bleef steken op 48. terwijl Nederland 93 haalde De stand aan de kop van groep B luidt nu: 1. Nederland 3 3 0 6 307-177 2. Roemenië 3 3 0 6 275-167 3. Zwitserland 3 1 2 4 202-147 Van der Kroft en Jan Keizer naar Israël DEN HAAG Leo van der Kroft en Jan Keizer vertrekken morgen naar Israël om daar zaterdag twee beslissende wedstrijden voor de Is raëlische voetbalcompetitie te lei den. De laatste tijd zijn er een paar wedstrijden mede door de zwakke leiding "uit de hand gelopen". Zelfs de regering heeft zich met deze kwes ties bemoeid en gedreigd maatrege len te nemen. Reden voor de Is raëlische voetbalbond om de KNVB te- verzoeken twee sterke scheids rechters te sturen. Jan Timman is trouwens destijds helemaal niet gearresteerd toen hij na afloop van het Nederlands schaakkampioenschap in Leeuwarden zat te banketteren. Er stonden gewoon twee mare chaussees in burger in zijn hotel te wachten. Ze feliciteerden de soldaat-manque met zijn titel en vervoerden hem op rijks kosten naar Nieuwersluis waar hij een weekje heeft gelogeerd. En zeg me nou niet-dat het leger ons sportleven nimmer goed doet: voorheen stond grootmeester Timman des middags om twaalf uur op; na Nieuwersluis komt hij al om negen uur uit de veren. "Toen ik in 1970 van school kwam Door -.chaakte ik eigenlijk al te goed om i A 1 nog iets anders te gaan doen. H. JOaibeiKiKiinK Aanvankelijk zou ik gaan studeren; psjr~a ik heb aan wiskunde gedacht en A u - aan nederlands of sociologie, maar Die extra uren kunnen straks b« de is er noolt yan gekomen. En nu voorbereidingen op het wereldkam- k grootmeester ben, ben ik wel pioenschap, aardig aantikken. tevreden over mijn beroep - ik hoef Ik meen me te herinneren dat e2-e4 niefc meer op uitnodigingen te zitten een schaakopening is, maar verder waChten, die komen vanzelf wel." strekt mijn kennis van het spel niet. Het ene nog niet Toch heb ik het altijd een afgeiopen 0f het volgende wenkt; ongemeen boeiende wereld gevonden, e]k zichzel( reSpecterend bedrijf of die van meesters en grootmeesters; stadsbestUUr wenst tegenwoordig een een circus van sterk uiteenlopende toernool- te organiseren ten bewijze artiesten die de wereld rondtrekken yan sportief_cuitureie voortvarend en in met de meest welluidende heid dat geen schaakmoe- namen toegeruste plaatsen achter held op, een bord neerstrijken teneinde in ,.Ilt he); yorig jaar drie toernooien een niet aflatend peinzen te achter elkaar gespeeld ik was verzinken. Vaak heb lk me doodop en kon geen schaakbord afgevraagd: wat is nu zo'n schaker meer zien Het kan een fysieke voor een persoon? Jan Timman (23) a[keer WOrden van dat bord met die zou daar, leek me, het antwoord oo stukken erop - je wordt van nature moeten weten. al moe als Je er naar Maar op "Iemand van wie de sociale positie het ogenblik heb ik weer erg veel nauwelijks omschreven is. Je staat an om spelen jj. geloof overigens een beetje buiten de maatschappij niet dat je het yoorgoed zou kunnen en dat werkt ln de hand dat je niet afzweren. het kan misschien een erg punctueel bent. terw«I je dat ,aar dured maar dan je weer achter het bord weer juist wel moet Het ,3 net als roken; het kan zijn Typerend is ook wel dat veel een vering je geest raakt er schakers met autorijden, want je aan gewend dat je steeds portie kunt natuurlijk niet hebben dat je Echaak krijgt overigens rook ik concentratie op de weg verdwijnt sinds 10 maart met meer en ik omdat je opeens een aardige zet heb gemerkt dat je veei helderder invalt Schaken kun je volledig gaat denken." onafhankelijk van al het andere beoefenen en bestuderen, juist YW1 opinie omdat je in een wereld apart zit. geiuit Neem Fischer nou: in het dagelijks Jan Timman dus straks wereldkam- leven een grillige en onberekenbare pi0en door niet roken? jongen, maar op het schaakbord is Jan Timman überhaupt wereldkam- hij van een uiterste precisie en gaat pioen' hy keihard heen waar hij wil." -Dat heb ik zelf wel eens gezegd, T<*vr_rJifvn geloof ik. Maar dat kun je niet 1 blijven zeggen: een keer is genoeg. Klein profiel van een schaker, dus. Jawel, de kansen zijn aanwezig. Maar wat beweegt iemand zijn maar je moet een heleboel levensheil te zoeken in dat meehebben. Je kunt het niet alleen merkwaardige spel dat al zo'n bereiken door veel tè studeren en te vijftien eeuwen beoefend wordt; wat spelen, je moet in de toernooien veel is het boeiende eraan? geluk hebben. Alleen met Karpow "Alles. Voor mij is het wedstrijdele- was het anders - die is echt gestaag ment van een toernooi even boeiend omhoog gekomen, daar kwam weinig als het spel zelf. Het gaat om de geluk bij." totaliteit van het spel dat zo mooi Timman doet in oktober de eerste in elkaar zit." stap in de richting van die Juist. Ik wil er in komen. Maar wereldtitel. Hij neemt deel aan het waardoor is het nou zo fascinerend zone-toernooi in Reykjavik. Als alle dat je er je beroep van maakt? hindernissen genomen zijn zit hij Jan Timman straks wellicht tegenover wereld kampioen Karpow. Een terechte wereldkampioen? "Ik vind van weL Voor hij Fischer mocht uitdagen heeft hij iets van 75 loodzware partijen moeten spelen. En al blijft het onbevredigend, hij heeft het niet cadeau gekregen. Overigens blijft Fischer natuurlijk wel de beste." Mooie juf Fischer is een monomaan die, als hij eenmaal met schaken bezig is, aan niets anders denkt of kan denken. Is het raadzaam het brein, ook tijdens een partij, geheel voor de omringende werkelijkheid af te sluiten? "Als je achter het schaakbord zit is het soms best goed om je gedachten te laten verstrooien wil je die vijf uur goed doorkomen; volstrekte concentratie kan ook verkeerd werken omdat Je je blind gaat zitten staren op een zet. Kijk, als je een mooie juf op de tribune ziet, wil dat je wel eens afleiden. Of als er een vriend langskomt die je in lang niet gezien hebt, dan ga je daar een praatje mee maken, je loopt terug naar je bord en je doet een slechte zet - dat zijn natuurlijk heel gevaarlijke situaties. Maar een beetje drinken, wat vrouwen tijdens een toernooi, dat kan helemaal geen kwaad. En dat hebben wij voor op andere topsporters..." Ontbijtje, krantje lezen, je kijkt eens wat schaakdingen door, er komt eens iemand langs - Ja, god, ik ben eigenlijk erg ontevreden over mezelf, ik zou veel meer aan mijn schaken moeten doen. Het is geen luiheid, maar ik kan er niet lang genoeg aan werken. Je moet het eigenlijk zo'n vier a vyf uur per dag doen, ik kom tot twee drie uur. Als je het optimaal doet ben je natuurlijk in een toernooi beter voorbereid, terwijl ik nu vaak achter het bord iets moet verzinnen - maar ach, dat heeft ook zijn bekoring, dat geeft iets spannends aan schaken". Heel belangrijk heet ook het analyseren te zijn in het schaakwe- „Jawel. Ik ben er mee begonnen toen ik meester was geworden en ik merkte dat ik er een stuk verder mee kwam. Het fijne van analyseren is dat je niet aan tijd gebonden bent zoals in een partij. Het geeft een heel bevredigend gevoel als je in de analyse een zet helemaal kunt uitrafelen, zo'n zet die je op het bord niet ziet of waar je moeilijk mee zit. Zeer bevredigend". Grootmeester Timman straks, na een jaar uitstel, toch soldaat? „Liever niet. Het is toch zo dat Jan Timman als schaker voor Nederland belangrijker is dan als soldaat met een geweer om zijn nek. Niet soms?" Zeker.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13