Mariniers staan klaar voor bevrijding gekaapte schip Cuba praat over een nieuwe grondwet Asean-landen spreken over nieuwe situatie Indochina MARTELINGEN IN RHODESIE Diplomatieke stappen via Peking mislukt Kissinger wellicht toch weer naar het M.-Oosten Bel Hertz als u een vracht- of bestelwagen nodig heeft. Priester door politie Bilbao zwaar gewond P goedhart Lr bouwhuis WOENSDAG 14 MEI 1975 Wi .NGTON PEKING TOKIO (Heuter/UPI) De Amerikaanse president Ford heeft I gisteravond laat de nationale veiligheidsraad opnieuw bijeengeroepen voor een bijeenkomst half vier vannacht onze tijd, nadat gebleken was dat de pogingen om de vrijlating van het door Cam bodja gekaapte schip langs diplomatieke weg via Peking vrij te krijgen hoogstwaarschijnlijk wa ren mislukt. Inmiddels zijn op Okinawa duizend mariniers in paraatheid gebracht. Officieel is j voorts bekend gemaakt, dat het gekaapte schip Amerikaanse lichte wapens vervoerde. ADVERTENTIE ST. LOUIS (AP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke aktiviteiten voor een oplossing voor het Midden-Oos ten wellicht toch zal hervatten. Een besluit hierover zal worden ge nomen na de gesprekken die presi dent Ford zal gaan voeren met de Egyptische president Anwar Sadat en de Israëlische premier Yitzhak Rabin. De partijen zullen moeten kiezen tussen hervatting van de Geneefse vredesconferentie een nieuwe diplomatieke poging van Kis singer om tot een voorlopige rega ling te komen. Toen Kissinger's pogingen om een regeling tussen Egypte en Israël over de Sinai-woestijn tot stand te bren gen mislukten in maart, zeiden Ame rikaanse functionarissen dat een Ge neefse vredesconferentie de enig res terende mogelijkheid was. Het is echter waarschijnlijk dat de conferentie in een impasse zal ra ken omdat de Arabische landen druk op Israël zullen uitoefenen om zich aan alle fronten terug te trek ken, zo meenden functionarissen in Washington. Ford en Sadat ontmoeten elkaar 1 en .2 juni in Salzburg. Rabin komt van 10 tot 12 juni naar Washington. Olympische zegels De Canadese posterijen hebben bekendgemaakt dat zij op 11 juni uitkomen met drie Olympische frankeerzegels. De 20. 25- en 50-centszegels stel len een polsstok-hoogspringer, een hardloper op hindernisbaan en een marathonloper voor. ADVERENTIE De demarches die de Verenigde Staten in Peking hebben onderno men bij diplomaten van Cambodja en de regering van de Chinese volks republiek om de vrijlating van het vrachtschip Mayaguez en zijn be manning te bewerkstelligen, zijn vol gens bevoegde Amerikaanse kringen in de Chinese hoofdstad mislukt. In Peking verluidde dat het Ame rikaanse verbindingsbureau dat fun geert als een ambassade, gisteren contact had opgenomen met de ko ninklijke Cambodjaanse regering van nationale eenheid, het Chinese ministerie van buitenlandse zaken en Prins Norodom Sihanoek, titulair hoofd van de genoemde regering. De concentratie van Amerikaanse oorlogsschepen en mariniers in de buurt van de Mayaguez kreeg in het licht van deze ontwikkeling bijzon dere betekenis. In Washington verluidde dat Ford evenwel niet ongenegen zou zijn de Cambodjanen nog één dag respijt te gevea Op de Amerikaanse luchtmacht basis Utapao in Thailand zijn al 150 Amerikaanse mariniers uit ba ses op de Filippijnen aangekomen, samen met de voorhoede van 1000 mariniers uit Okinawa. Gratie De senaat (stadsbestuur) van West-Berlija heeft twee nazi- oorlogsmisdadigers gratie veillieend, die 20, onderscheidenlijk 21 jaar van hun levenslange gevangenisstraffen hebben uitgezeten. Het zijn de 62-jarige Otto Locke, die in het concentratiekamp Birke- nau Joodse gevangenen heeft ver moord en de 71-jarige arts Gott- gried Matthes, die deelgenomen heeft aan het doden van geestelijk minder begaafden. Tankerbrand Ter hoogte van Portorico in het Caraibische gebied is brand uitgebroken in de machi nekamer van de 37.469 ton metende Griekse tankboot Epic Colocotronis. Toen er scheuren in de romp ont stonden hebben de bemanningsle den de tankboot verlaten en zijn op gepikt door twee tankboten in de buurt. De Epic Colocotronis is gela den met 378.000 barrel ruwe olie uit Venezuela. Op Portorico houdt men zijn hart vast uit vrees dat een olie vlek ontstaat. Het vliegdekschip Coral Sea stoomt nu, vergezeld van een twaalftal on dersteuningsschepen, op naar het ei land Koh Tang op 48 kilometer uit de Cambodjaanse kust. Aan dit ei land lag gisteravond het Amerikaan se vrachtschip onder Cambodjaanse marinebewaking afgemeerd- Regeringskringen ln Washington deelden later op de avond mee dat de Mayaguez langzaam was wegge varen van het eiland. De reden daarvan was nog niet bekend, en evenmin werd duidelijk in welke richting het schip koerste. Tenminste zes F-4 Phanton ge vechtsvliegtuigen, twee F-lll straal jagers en een aantal A-7 gevechts bommenwerpers hebben gisteren vanuit Thailand vluchten naar het opgebrachte schip ondernomen. De Phantoms werden met lichte wapens beschoten toen zij laag over de Mayaguez vlogen. Maandag opende een Cambodjaanse kanon neerboot het vuur op een verken ningsvliegtuig van de Amerikaan se marine dat kort na de aanhou ding van het containerschip pools hoogte kwam nemen. Het toestel, een P-3 Orion patrouillevliegtuig, werd licht beschadigd. Volgens zegs lieden in Washington werd een gat in de vleugel geschoten. Over even tuele gewonden onder de bemanning van het toestel was niets bekend. In kringen van het Pentagon werd vernomen dat de Amerikaanse luchtmacht in de lucht boven het opgebrachte schip een permanente commandopost heeft ingesteld, een kanonneerboot blijft in de omge ving. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry A. Kis singer heeft verklaard dat president Ford bevoegd is tot militair optre den over te gaan om de teruggave te bewerkstelligen van het Ameri kaanse schip. „De Verenigde Staten zullen niet tolereren dat hun schepen in inter nationale wateren worden lastig ge vallen", aldus Kissinger tijdens een persconferentie. De minister zei dat de president in zulke gevallen zonder expliciete toe stemming van het Congres tot maat regelen kan overgaan. Kissinger voegde er echter aan toe dat de pre sident overleg zal plegen met de volksvertegenwoordiging over wat hem te doen staat als de diploma tieke stappen om het koopvaardij schip terug te krijgen inderdaad mochten mislukken. Zit u met een onverhoopte piek in uw vervoer of heeft u wat te verhuizen, huur dan voordelig bij Hertz. Van bestel tot 5-tonncr, zowel diesel als benzine. Alle wagens worden regelmatig grondig nagekeken. Bel ons bijtijds en uw wagen staat voor u klaar. Uw Hertz agent: Vondellaan 80, Lelden, tel. 071 -6 9313* Ambachtsweg 1. Katwijk, tel. 01718 - 710 46 Julianalaan 46. Voorschoten, tel. 01717-22 36 Het Motorhuis Uw Hertz auto. Een zorg minder. g Kapitein Charles P. Miller uit Fountain VaUey in Californië, gezagvoerder van het gekaapte Amerikaanse machtschip Mayaguez. MADRID (AFP) Een Baski- sche priester, Anastasio Erkisia, is tijdens zijn aanhouding door de poli tie in Santucho ernstig verwond. Hij ligt sinds zaterdag in een zieken huis in Bilbao, waar een van de be handelende artsen zei dat voor zijn leven wordt gevreesd. De priester, had zijn verwondingen volgens de eerste berichten opgelopen toen hij werd aangevallen door uiterst recht se elementen die zich "guerrilleros van Christus Koning" noemen. Maar gisteren werd in Bilbao bekend dat Erknsia zijn verwondringen opliep tijdens zijn gevangenneming. De priester heeft verscheidene bloed- KOEALA LOEMPOER (AFP) De gebaseerd moeten zijn op het begin- kele twijfel", waarbij hij aanteken- machtwisseling in Zuid-Vietnam, sel van niet-inmenging in de bin- de dat de Amerikaanse veligheids- Cambodja en Laos is het overheer- nenlandse aangelegenheden van an- sende onderwerp op de achtste ferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken den (Associatie sche landen) in Koeala Loempoer. dere staten. Indonesië en Singapore bleken van de Asean-lan- mening te verschillen over de gevol- Zuidoostaziati- gen van een snelle terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuidoost overeenkomst met Zuid-Korea is vastgelegd in een bilateraal verdrag. transfusies gehad en ligt wegens nierbeschadigikig aan 'n kunstnier. Erkisia is Md van de Orde der Augus tijnen en staat bekend als ijveraar, voor het onderwijs in de Baskische taal. Een andere priester, de 72-jarige Enrique Dominguez Echaniz, werd maandag door twee gewapende man nen aangevallen in de parochibiblio- theek in Portugalete, een voorstad van Bilbao. Ook hij ligt in het zieken huis, maar zijn toestand is niet ern stig. De afgelopen dagen kwam het in Bilbao en andere Baskische steden herhaaldelijk tot gewelddadige ac ties tegen Baskisshe activisten en hun sympathisanten. Sins 2 - ei, zijn in Baskenland uitzonderings maatregelen van kracht, en is de po litiecontrole verscherpt. Booth overleden Wycliffe Booth, kleinzoon van de oprichter van het Leger des Heils, is op 80-jarige leef tijd overleden. Booth, die de rang had van commandant, heeft voor zijn pensionering in 1965 gewerkt in Groot-Brittannië, Canada, Parijs en Oslo. Zijn grootvader, William Booth, richtte het Leger des Heils 110 jaar geleden op in de Londense sloppenwijken. Hoewel de gevolgen van die machts- Azië. De Indonesische minister gemeenschappelijke gedragslijn te genover de nieuwe machthebbers. Tijdens de openingsplechtigheid gisteren leken de redevoeringen rikanen i de ministers vooral bedoeld tiek te voeren. Maar zijn collega van Singapore, Rajaratnam, vreesde dat overhaast vertrek van de Ame- LONDEN (AP) in het noorden van Rhodesië, waar de zwart-natio- raalistische guerrillabeweging actief ls, heeft de veiligheidspolitie van het blanke minderheidsregime Smith de zwarte burgerbevolking stelsel matig gemarteld en gebrutaliseerd. Dit is de conclusie van een ver slag dat is samengesteld door de in Salisbury gevestigde rooms-katholie ke commissie voor recht en vrede in Rhodesië. Het verslag is in Lon den gepubliceerd door het eveneens katholieke instituut voor internatio nale betrekkingen, een Brtise orga nisatie. Het bevat uitvoerig gedocumenteer de voorbeelden van mannen en vrou wen die, zo wordt beweerd, tijdens verhoren door de veiligheidspolitie zijn gegeseld en met electro-shocks gemarteld. De gevallen worden na der toegelicht door foto's van de slachtoffers en van volledig met de grond gelijk gemaakte dorpen. "Als we de politie inlichtingen geven, vermoorden de guerillastrij- ders ons. Als we onze mond dicht houden, worden we door de politie gemarteld", zegt een van de slacht offers. "Zelfs als we de politie alles vertellen wat we weten, worden we even goed geslagen en ervan be schuldigd dat we de soldaten in een val trachten te lokken. We weten ons geen raad meer". Het verslag acht het zonneklaar bewezen, dat ook de güerillastrijders zich schuldig hebben gemaakt aan gruwelen. "Maar", zo vervolgt het "Uit het volledige bewijsmateriaal blijkt dat de Rhodesische autoritei ten bij hun pogingen om de trouw van de bevolking in de betreffende gebieden terug te winnen, zelf hun toevlucht hebben genomen tot thoden die daar niet fundamenteel van verschillen". Het verslag stelt voorts dat de Rhodesische luchtmacht terreurbom- bajrdiemsnt/ein heeft uitgevoerd op dop pen die van de aardbodem werden weggevaagd en waarbij onschuldige mannen, vrouwen en kinderen wer den gedood of blijvend verminkt. de collega's gerust te stellen omtrent "de twee andere supermachten", de toekomst van de Asean, en soms ook om zichzelf gerust te stellen. Over het algemeen toonden de sprekers zich verheugd over hetein- de conferentie waarschijnlijk beslui- de van de oorlog in Indochina, en be- ten met een verdrag van vriend- vestigden zij dat ze zo snel mogelijk schap en samenwerking. Ten aan- de betrekkingen met de nieuwe zien van Indochina zullen ze, in de hij kennelijk de Sowjet- Unie en China bedoelde. De vijf deelnemende landen zullen Referendum op iras later Cypi ANKARA (UPI) De leiders var de Turks-Cyprische gemeen,' schap hebben de volksstemming uit- ken bekend gemaakt, gesteld over een grondwet Penh en Saigon, en de toekomstige leiders in Vientiane, zolang deze lan den 'niet hebben bewezen dat zij vijandig staan tegenover een niet- communistische staat in Zuidoost- Azië". Groot Brittannië heeft de voorlo pige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (VRR) officieel di plomatiek erkend, zo heeft het Brit- Ministerie van Buitenlandse Za- De Amerikaanse ministers iBui- afzonderlijke Turks-Cyprische staat tenlandse Zaken Kissinger heeft x in het noordelijke deel van Cyprus. klaard erop te vertrouwen dat Het referendum dat op 18 mei ge- Noord-Korea zich niet zal wagen houden zou worden, vindt nu aan militaire avonturen in het zui- op 8 juni plaats. Het onafhankelij- den „tenzij Noord-Korea de geldig - ke Turkse persbureau Tha meldt in heid van onze verplichtingen aan de dit verband tot de Turks-Cyprische regering in Seoel in twijfel zou trek- leiders tot het uitstel besloten heb- ken", ben onder druk van de VS, Enge land, Turkije en Griekenland. Twee Amerikaanse senatoren die in het politieke gevecht hun mannetje staan, toonden op het gazon van het Capitol in Washington hun bedrevenheid op het gebied van karate. Het was een demonstratie ter gelegenheid van het wereldkam pioenschap karate dat in de omgeving wordt gehouden. Links senator Theodore Stevens (Republikein) en rechts de Demo cratische senator Quentin Burdick. Op Cuba is de discussie op gang gekomen over de plannen van pre mier Fidel Castro in het communisti sche een-partij-stelsel een bepaalde vorm van democratie in te voeren. Hij wil het staatsapparaat decentra liseren door het instellen van geko zen provinciale parlementen. De plannen van de Cubaanse pre mier zijn neergeleegd in het onlangs gepubliceerde ontwerp van de eerste communistische grondwet op het westelijk halfrond. In de loop van dit jaar krijgen de Cubanen de gele genheid het ontwerp in hun fabrie ken, landbouworganisaties en andere gemeenschappen te bespreken. Sinds Castro's machtsovername in 1959, toen er een einde kwam aan de dictatuur van Fulgencio Batista, heeft Cuba het kunnen rediden zon der grondwet. Het grootste probleem in de begin Jaren van de revolutie was het overleven van de economi sche blokkade van de Amerikanen. Nu de economische problemen afne men, achten de Cubaanse leiders de tijd rijp om het socialistische ka rakter van het eiland te institutiona liseren. Men startte dit proces in 1973 tij dens het 13e congres van het Cu baanse vakverbond. Vorig jaar voer de men een nieuw gerechtelijk sys teem in en in de provinciestad Ma- tanaas werd de eerste gemeenteraad gekozen, de "Assembleas dei podor popular" (de vergadering van de volksmacht) zoals zij hier genoemd wordt. Alvorens dit systeem uit te breiden over het gehele eiland wil men voor lopig op experimentele basis verder gaan met het Matanzas project. De ze sohets van een nieuwe Cubaanse vorm van besbuuir houdt in de de centralisatie van het staatsapparaat, de democratisering van het openbare leven en is tevens bedoeld om de bu reaucratie tegen te gaan. De gemeen teraden zullen krachbens deze grond wet te zijner tijd de produktie-een heden en de plaatselijke diensten gaan behdren. Activiteiten op nationaal niveau zullen onder controle blijven van de centrale organen. In de negen maanden dat het pro ject in Matanzas heeft gewerkt zijn er enkele wijzigingen aangebracht. Zo heeft men bijvoorbeeld de vier wijkvergaderingen van Matanzas om gevormd tot één gemeenteraad. Alle betrokken partijen volgen nauwkeurig de resultaten van het Matanzas project. Begin volgend jaar zuïlen alle Cubanen boven de 16 Jaar in een referendum het definitieve wetsontwerp goed of afkeuren. Volgens Bias Rochal, lid van het partijsedretariaat en communistisch partijMd uit de tijd voor Fidiel Castro draagt het hele wetsontwerp het stempel van de denkwijze van Fidel zelf. Hét ontwerp voorziet ln een geko zen nationale vergadering van 360 tot 400 leden. Deze nationale verga dering "van de Volksmacht" kiest een uit 31 leden bestaande Nationale Raad. De president van deze raad wordt staatshoofd en regeringsleider. Die twee functies zijn momenteel ge scheiden. Dr. Osvaldo Darticos is Cu ba's president en Fidel is, als leider van de communistische partij van Cuba, de premier. Volgens de nieuwe grondwet moe ten de gemeenteraden nauw samen werken met de communistische orga nisaties. Zij zulen betrokken worden bij het opstellen en uitvoeren van het sociale en economische ontwikke lingsplan. Het wetsontwerp speekit van een volledig gesocialiseerde le vormen van handel en produktie zullen in handen zijn van de staat. Dit laatste bevestigt eigenlijk wat in de praktijk al heeft plaatsgevonden. Er zijn sinds 1968 geen zelfstandige ondernemers meer op Cuba. Daar entegen zullen de kleine boeren het land dat zij bewerken in eigendom krijgen. Deze boeren verbouwen na genoeg alle tabak op Cuba. Op het sociale vlak vertoont het wetsontwerp veel gelijkenis met een catalogus van de resultaten van de Cubaanse revolutie. De staat garan deert iedereen recht op gratis onder wijs en kosteloze gezondheidszorg. Zij staat er voor in dat alle kinderen gevoed, gekleed en opgeleid worden en dat iedereen aan het werk zal kunnen. De "traditionele nachtmer rie" van do Cubaanse rietsnijder zal voorbij zijn. Hiermee wordt bedoeld de ongeveer zes maanden durende "dode tijd" tussen de suikeroogsten. Het wetsontwerp wil ook een einde maken aan de "Machismo", de tra ditionele mannelijke suprematie. Man en vrouw zijn aan elkaar ge lijk. Bovendien zal er geen onder scheid meer gemaakt mogen worden tusen echtelijke en buitenechtelijke kinderen. Zolang zij niet in strijd is met de Cubaanse Revolutie, is de artistieke creativiteit vrij. Voorts worden pers vrijheid en vrijheid van menings uiting erkend, "in overeenstemming met de doelstellingen van de socia listische samenleving". Ook de vrij heid van godsdienst wordt gegaran deerd. De relatie tussen de katholieke kerk en de staat zijn altijd beter ge weest dan in andere communistische landen. Zo heeft bet Vatlcaan een vertegenwoordiger in Havanna. de gezelligheid van open vuur Van de vuurtjesstoker van vroe- j ger zijn we nu geworden, tot de genieter, van de open haard. Le vend vuur, middelpunt van sfeer en gezelligheid. 7 fraaie, gemet selde schouwen laten u zien hoe een open haard uw huiskamer een nieuw gezicht geeft. Om het even of u een Bellfires, een Ring- lever, een Jotul, een Oldenstijn of pen Helex kiest. Goedhart ga randeert een goede vuurhaard. Natuurlijk zijn er ook de aan maakblokjes en de Durafiame haardblokken die 2 uur zorgen- loos branden. Schuifes gezéllig bij ih'onze showroom en fet met een o,p onze keukens, tegels, sanitair en bouw- pnsiermateria- lenyoor uw huis en.-uw tuin./ Geopend: mai/m vrij 8.30-12.30 en 14.00-17.30 uur. zaterdag: 10.00-16.00 uur. HOORN 126A ALPHEfsja/dRIJN iTEL0172Ö-91348.;(t.o.AvifaünaV

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9