'Afkopen' celstraf mogelijk 'Nieuwe opzet universitaire studies laat ruimte voor eigen 9 Tjerk Vermaning blijft gewoon vinden wat hij zoekt Groeiende nervositeit in regeringskringen Suriname Hulp aan Indonesië wordt verminderd WOENSDAG 14 MEI 1975 ASSEN (ANP) De amateur geoloog Tjerk Vermaning uit Mep- pel beschuldigd van het verval sen van vuurstenen voorwerpen uit de pre-historie heeft gisteren ver tegenwoordigers van de pers een plaats getoond, waar hij oude vuur stenen voorwerpen zou hebben ge vonden. Ook heeft hij een demon stratie gegeven van de wijze waarop hij op een vindplaats te werk gaat om de werktuigen te verzamelen. Reeds in november van het vorig jaar was zijn aandacht getrokken door de Havelter berg in de gemeen te Havelte. Hij meende dat op de uitlopers van deze diluviale heuvel aan de grens van water- en moeras gebieden nederzettingen van jagers en vissers moesten zijn geweest. Op een akker in dat gebied van de heer R. Jurriens uit Nijeveen heeft hij naar zijn zeggen de vuur stenen voorwerpen gevonden, die hij ook heeft getoond. Hij noemde het geen waardevolle collectie, niet zoals de vondsten die hij vroeger in Smil- de heeft gedaan en die uit de oude steentijd (100.000 Jaar v.c.) stam men. By de in Havelte gevonden voorwerpen van ongeveer 6000 jaar v.c. zijn twee primitieve kernbijltjes en twee schrabbers. 'Verder waren er splinters en mesjes in groten getale. De heer Jurriens die op zijn land aan het werk was, maakte geen be zwaar, toen het gezelschap journa listen mee kwam zoeken naar oude werktuigen. Hoe meer stenen je vindt, hoe liever het me is, want ze zijn voor ons werk erg lastig, zei hij. Er werden veel stenen bij de heer Vermaning gebracht, maar slechts enkele daarvan konden de erken ning van de amateur-archeoloog ver werven. Ze verdwenen in een tas, die zijn vrouw Grada Vermaning-Jan- sen bij zich had. Het zoeken ging niet zo systema tisch als de heer Vermaning het an ders zelf doet. Hij loopt de hele ak ker baan voor baan van een meter breedte af, steeds maar speurend. Volgens de heer Vermaning mag hij niet, zoals erkende archeologen, gra ven. Wanneer akkers geploegd zijn Is het mijn tijd, zegt hij. De heer Vermaning toonde een vuursteen (geen werktuig) die hij zal gebruiken als "grondig bewijs" tegen de verdenking van vervalsing die door prof. dr. H. T. Waterbolk en drs. C. Stapert tegen hem is inge bracht. De steen zou hij hebben ge vonden in de "stenenbak" van de aandajppelmeeljfabriek "Oranje" in Hijken. Die steen moet volgens hem In een kleileemlaag in Smilde ten- minste hondierd'iKzend jaar be waard zijn gebleven. Die steen mist de windklsüaag, hst patina en de hoogglans die dergelijke oude /stenen volgens drs. Stapert moeten bezitten. Volgens de heer Vermaning is dat alleen mogelijk als deze stenen aan de oppervlakte liggen en niet in een kleileemlaag bewaard blijven. Tjerk Vermaning Om achterstand in te lopen bij gevangenisstraffen DEN HAAG (SP) Mensen die een vonnis van maxi maal veertien dagen gevangenisstraf hebben lopen dat ui terlijk op 1 januari van dit jaar onherroepelijk is geworden, kunnen deze gevangenisstraf „afkopen" met 25 gulden per dag. Staatssecretaris Glastra van Hoon (Justitie) maakte gisteren bekend dat die regering een dergelijke maat regel in voorbereiding heeft. Hfj wil hiermee de achterstand van 6000 ver oordeelden die op een plaats in de gevangenis wachten verkleinen. De gTatie-maatregel geldt dus niet voor mensen die na 1 januaTi van dit Jaar zijn veroordeeld en niet meer in hoger beroep kunnen gaan. De staatssecretaris gaf toe dat er een element van willekeur in zit. Maar dat zit nu eenmaal ingebakken in een noodmaatregel, zei hij. Hij zei nadrukkelijk dat deze maatregel de •erste en de laatste keer moet zijn. Het is nog niet bekend wanneer de maatregel ingaat. Als dat bekend De synode van de Lutherse Kerk heeft ds. W. Bleij te Amstel veen tot voorzitter gekozen. Hij is ds. Ph. G.C. Kok te Weesp opgevolgd, die zeven jaar voorzitter is geweest. De Geref. synode, die in Maas tricht bijeen is, heeft een nieuw mo- deramen gekozen: dr. H.B. Weijland praeses, ds. G. van Halsema te Bols- ward, ds. C. Mak te Hengelo en dr. B. Rietveld te Den Haag. Dr. Weij land heeft zijn benoeming nog in beraad, omdat hij ook tot actuarius (secretaris) - een functie waarnaar hij had gesolliciteerd - was benoemd. Hij liet wel doorschemeren, dat hij het meest voor het secretariaat voelt. De kerken willen het ijs breken tussen de vakbonden en de buiten landse werknemers. Hiertoe besloot de Commissie van de Kerken voor de buitenlandse werknemers in West. Europa tijdens haar conferentie in Noordwijkerhout, die nu is afgelo pen. De Nederlandse delegatie gaat onderzoeken, hoe de vreemdelingen angst, die vaak leidt tot discrimina tie, kan worden weggenomen. De actie "Steun voor Peru" van de Herv.- Geref. Jeugdbond heeft f 121.000, opgebracht. Het bedrag is bestemd voor de Union Biblica Peru, een organisatie die bijbelkampen voor kinderen en scholieren organiseert, de bouw van een kerkzaal met woon ruimte voor een calvinistisch predi kant en steun aan een chr. tehuis voor doofstomme kinderen. Op 2, 3 en 4 juni (half 8) geeft The Anglo- American Theatre Group in de to neelzaal van het Ned. Congresge bouw te Den Haag een opvoering van het in 1952 door Arthur Mil ler geschreven stuk "The Crusible", een dramatische versie van de hek senjacht in 1692 te Salem (Massa chusetts). De opbrengst van de voor stellingen gaat naar de stichting Vrienden van de Pieterskerk te Lei den. Eind mei wordt de defini tieve beslising verwacht over de in tegratie van het algemeen pensioen- AMSTERDAM (SP) De Ne derlandse ontwikkelingshulp aan In donesië wordt voor het begrotings jaar '75'76 verminderd van 166 miljoen tot 150 miljoen gulden. Dit is gisteravond in Amsterdam meegedeeld na afloop van een twee daagse conferentie van de intergou vernementele groep inzake Indone sië (IGGI). Er wordt 125 miljoen uitgetrokken voor de uitvoering van Indonesische ontwikkelingsprojekten en 25 mil joen voor technische hulp. De devie- zenhulp komt te vervallen. Deze hulp vermindering houdt uitsluitend ver band met het feit dat Nederland ho gere prioriteit geeft aan hulpverle ning aan landen die het meest door economische moeilijkheden zijn ge troffen. Indonesië behoort daar niet toe. Wanneer de rechten van de mens en de positie van de politieke gevan genen in Indonesië niet snel verbe tert, moet de mogdbjkheM niet wor den uitgesloten dat Nederland zich opnieuw zal bezinnen op het ontwik- is krfjgen de betrokkenen schriftelijk bericht. Wanneer men de boete niet wil betalen gaat <ie gevangenisstraf gewoon door. De achterstand dateert sinds 1972 toen de duur van de straffen plot seling omhoog ging. Daardoor kwa men de gevangenissen met een prop te zitten die niet op normale wijze was weg te wartcen, aldus staatssecre taris Glastra van Loon. Het gebrek aan capaciteit van gevangenissen is er niet een van ruimte, maar van personeelsgebrek en technische voor zieningen. Naast de wervingscampag ne voor gevangenispersoneel wil het ministerie oude vleugels van gevan genissen weer in gebruik nemen. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gistermiddag in Boekarest aangekomen voor een vierdaags staatsbe zoek aan Roemenië. Ze werden op de luchtha ven verwelkomd door pre mier Ceaucescu (foto) en zijn ■vrouw. Langs de route van het vliegveld naar het paleis waar de koningin en prins zullen logeren, stonden tien duizenden mensen die het koninklijk paar hartstochte lijk toejuichten. Ook vice-premier Van Agt en staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Brinkhorst reizen met koningin Juliana en prins Bernhard mee. Brinkhorst heeft goede hoop dat het technisch, weten schappelijk en industrieel sa menwerkingsverdrag, dat een tijd geleden wegens moeilijk heden over de tekst niet kon worden geratificeerd, deze dagen gesloten kan worden. Verder is het de bedoeling dat deze week overeenstem ming wordt bereikt over de uitwisseling van landbouw deskundigen. Aan het eind van de mid dag legden koningin en prins een krans bij het monument "voor de gevallen helden in de strijd voor de vrijheid van het volk en het vaderland en voor het socialisme". Gister avond woonden ze een gala diner bij dat werd aangebo den door premier Ceaucescu en diens vrouw. PARAMARIBO (SP) In de hoofdstad van Suriname, Parama ribo, is men in regeringskringen nerveus over de ontvangst die minis ter-president drs. J. M. den Uyl hier morgen ten deel zal vallen. Men vreest dat een in opzet vreed zame demonstratie van Hinidiosüa- nen, volgelingen van oppositieleider Jaggernath Lachmon, uit de hand zal lopen. Daarom wordt serieus over wogen Den Uyl per helicopter over te vliegen van het vliegveld Zanderij naar de 46 kilometer verderop gele gen hoofdstad. Maandagnacht kwam staatssecre taris De Goede van Financien aan. Deze in Suriname vrijwel onbeken de bewindsman werd in een soort escorte naar zijn hotel gebracht - alsof hij een belangrijk staatshoofd was: zwaaiende sirenes, motoragen ten en tientallen politiemannen in auto's. Ook het vliegveld zelf is streng bewaakt als er weer een Ne derlandse bewindsman aankomt. In oppositiekringen wijst men op de in wezen vreemde omgeving waar de vandaag beginnende conferentie tussen delegaties van de Nederland se en de Surinaamse wordt gehou den: niet in het ministerie van Al gemene Zaken, wat gebruikelijk zou zijn, maar in hotel Torarica, waar de Nederlandse bewindslieden loge ren. "Men durft Den Uyl niet over straat te laten lopen", zegt men. Het hotel Torarica ligt op met meer dan 5 minuten lopen van het ministerie van Algemene Zaken. De nervositeit in regeringskringen is aangewakkerd door de brand van eind vorige week in een gebouw van de burgerlijke stand. Meer dan dui zend paspoorten en identiteitspa pieren gingen verloren. Naar verluidt zou dit ongeluk niet tot gevolg behoeven te hebben dat Surinamers die deze week de over tocht naar Nederland zouden ma ken dat nu niet kunnen. Maar wel heeft minister Hoost (Politie) in het openbaar de beschuldiging geuit, dat de brand is aangestoken door men sen die gekant zijn tegen registratie van Surinamers die naar Nederland willen. En deze mensen vindt men allereerst onder de aanhang van de oppositiepartij, de Verenigde Hin- doestaanse Partij van Lachmon. Enkele weken geleden hebben de Hindoestanen enkele kilometer bui ten Paramaribo een massa-bijeen komst gehouden. Deze bijeenkomst was gericht te gen de regering Arron, die de onaf hankelijkheid van Suriname wil doorvoeren ook zonder dat er een eigen Surinaamse grondwet is. Afge lopen zondag is een demonstratieve optocht in Paramaribo door enkele honderden mensen. Intussen is in de groep van ruim tweeduizend Nederlanders die in Su riname wonen en daar ook na de on afhankelijkheid willen blijven, on rust ontstaan. De groep heeft de re geringen van Suriname en Neder land per brief gevraagd om in het komende overleg meer zekerheid te scheppen. De Nederlanders willen de mogelijkheid dat zij ook als zij straks hebben gekozen voor de Su rinaamse nationaliteit de mogelijk heid behouden om met hun gezin on voorwaardelijk tot Nederland te wor den toegelaten en daar in alle op zichten als Nederlander te worden behandeld. Ook wensen zij na ver werving van de Surinaamse natio naliteit het recht te behouden op aow en andere sociale uitkeringen en pensioenen, waarop zij als Neder landers aanspraak zouden kunnen maken. kelingshulpbeleid ten aanzien van Indonesië, aldus minister Pronk. Van de Nederlandse hulp wondt in totaal 40 miljoen geschonken. Ver leden jaar was dit nog 67 miljoen. Indonesië zal trouwens over de to tale buitenlandse hulp meer rente moeten betalen. De grootste hulp krijgt Indonesië nu'van Japan: 181 miljoen dollar. Vorig jaar was Amerika met 250 miljoen dollar de grootste hulpver lener. Bezwaren tegen subsidieregeling DEN HAAG (ANP) Het twee de-kamerlid mevrouw Van Veenen- daal-Van Meggelen (DS'70) vindt de subsidieregeling van staatssecreta ris Schaefer van Volkshuisvesting, voor het groot onderhoud van de eigen woning onrechtvaardig, en hoogst-ongebruikelijk. Tijdens haar interpellatie over de regeling, van middag, bracht zij haar bezwaren onder woorden. "De stelling "wie het eerst komt, wie het eerst maalt" is onrechtvaar dig voor al degenen, die ver van de provinciehoofdstad afwonen, die ziek bejaard of invalide zijn en verder voor aUlen die om welke reden dan ook niet snel een formulier kunnen afhalen en weer inleveren", aldus mevrouw Veenendaal. Zij vtodft het voorts hoogst-ongstorui- kelijk dat een publiekrechtelijke re geling niet geldt voor een ieder die aan de criteria voldoet, maar slechts zal gelden voor een beperkte groep, die door toevallige factoren het eerst aan bod komt. ADVERENTIE 20 mei t/m 8 juni Jaarbeurs Utrecht Voordelige trein-toegangbil j etten op vele stations verkrijgbaar. fonds van de Herv. Kerk met het pensioenfonds voor de gezondheid, geestelijke en maatschappelijke be langen. Als de beslissing positief is wat men verwacht, zal de integra tie binnen een jaar haar beslag krijgen. Dr. W. A. Visser 't Hooft, oud-secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, heeft op een bijeenkomst in New York de Ame rikanen aangeraden, op de komende algemene vergadering van de Wereld raad in Nairobi "eindelijk hun mond weer open te doen". Voor een slecht geweten, voortkomend uit Wa tergate en Vietnam, behoort, naar zijn mening, geen plaats te zijn. Ie der moet in de ander een mede christen zien. Bij een bezoek van twee weken aan het Nabije Oosten heeft een af vaardiging van de Wereldraad van Kerken een toegenomen verlangen naar vrede in dit probleemgebied waargenomen. "Maar de tragedie van de situatie schijnt te zijn, dat iedere kant gelooft, dat de andere kant niet op vrede uit is", aldus de legatieleider dr. John B. Taylor. KERKELIJKE STAND: Herv. Kerk: beroepen te Portugaal G. H. Cohen Stuart te Heerlen, te Gouda R. J. van de Hoef te Zeist, aangeno men naar Vriezenveen J. L. Raven- sloot te Oostermeer-Eestrum, naar Oegstgeest (vac. W. E. Verdonk) C. A. ter Linden te Hoogvliet, bedankt voor Vriezenveen H. C. van Itterzon te Gouda, voor Ede J. den Hoed te Sliedrecht. Geref. Kerken: aange nomen naar Amersfoort J. G. Mey- nen te Culemborg. Geref. Kerken Vrijg. Buiten Verband: bedankt voor Barendrecht J. Stuy te Steenwijk. G-r-f. '"'«meenten: bedankt voor Nunspeet A. Hoogerland te Krab- bendijke. Geref. Gemeenten in Ne derland: beroepen te Terneuzen M. van Beek te Opheusden. DEN HAAG (SP) "De herpro grammering van het wetenschappe lijk onderwijs ligt vooral in handen van de betrokkenen. Het resultaat van hun activiteiten zal leiden tot de uiteindelijke vormgeving. Deze wet geeft daarvoor het kader aan. De overheid legt geen kant- en klaar plan op". Tijdens de voortgezette behandeling van het wetsontwerp herstructu rering wetenschappelijk onder wijs liet minister Van Kemenade (Onderwijs) er gisteren in de Twee de Kamer geen misverstand over be staan dat de voorgestelde verkorting van de universitaire cursusduur tot maximaal vijf jaar geen doel in zichzelf is. Hij noemde dit, in de universitaire wereld sterk aan gevochten voorstel, "een maat schappelijke randvoorwaarde die aan al het onderwijs wordt gesteld". De bewindsman nam er de tijd voor cm de kamerleden die veertien da gen geleden in eerste termijn over het wetsontwerp hadden gesproken van repliek te dienen. In een zes uur durend betoog - een rede van 130 pagina's - ging Van Kemenade uitgebreid in op de functie en doel stellingen van het wetenschappelijk onderwijs door de eeuwen heen en de discussies in de zestiger Jaren die via de nota-Posthumus tot het uiteindelijke wetsontwerp leidden. Het wetsontwerp dat, behalve ver korting van de cursusduur, een se lectieve propedeuse introduceert zo dat studenten reeds na één jaar op geschiktheid kunnen worden getoetst èn een scherpere scheiding wil aan brengen tussen onderwijs en onder zoek, is sinds de indiening in '68 op vele punten aangevuld en gewijzigd. Volgens minister Van Kemenade moeten deze veranderingen als beteringen worden opgevat. "Wij we ten dat we door de langdurige dia loog met de Academische Raad en de Onderwijsraad meer vertrouwen in de wettelijke regeling kunnen hebben dan anders wellicht het geval was geweest", zo hield hij de' Kamer voor. "Aan de waarde van het unieke feit dat een voortdu rende discussie is gevoerd met de Academische Raad, doet de uitein delijke houding van deze Raad niets af". Deze Raad sprak op 19 april als eindoordeel uit dat het wetsontwerp verworpen moet worden. Bilt/ter Minister van Kemenade was daar over wat bitter gestemd: "In het MehJt van de problematiek waarvoor het wetenschappelijk onderwijs zich gesteld ziet en gezien de dialoog over deze materie met de universi taire wereld in de afgelopen 12 jaar die tot tal van wijzigingen heeft ge leid, acht ik een dergelijk eindoor deel van de Academische Raad on begrijpelijk en getuigend van te wei nig begrip vóór de realiteit". Hij sprak echter ook zijn vertrouwen uit dat met het wetsontwerp een nieuw tijdperk wordt ingeluid dat de Academische Raad alle ruimte zal bieden om zelf verantwoordelijke keuzen te doèh en grote invloed uit te oefenen. Een nieuwe opzet voor het weten schappelijk onderwijs is volgens de bewindsman noodzakelijk omdat "we aan het begin staan van een nieuwe schoolstrijd". "Bij deze strijd gaat het ditmaal om de vrijheid deel te kunnen nemen aan steeds schaarser wordende onderwijsvoorzieningen". Sprekend over de doelstellingen het wetenschappelijk onderwijs pleit te Van Kemenade voor handhaving van de huidige dubbele betekenis: wetenschapsbeoefening en maat- sohappeiijk nut. "Een went die meer dam een eeuw geileden ook a/1 aan de orde was", aldus de bewindsman, "met dit verschil, dat de inmiddels ontstane massaliteit aan de univer siteiten extra eisen stelt op het gebied van structurele maatregelen". Toetsing Ter geruststelling van alle ka merleden die zich in eerste termijn afvroegen hoe die minister zou gaan bepalen of een bepaalde cursus lan ger dan vier jaar mag bedragen, deci de Van Kemenade mee dat "de mar ginale toetsing van deze onderwijs programma's uitdrukkelijk geen be trekking zal hebben op de inhoud van het programma". "Deze toetsing heeft vooral betrek king op de wijze waarop de voorstel len tot stand zijn gekomen en op de mate waarin is afgewogen of de benodigde tijdsduur redelijk is en als maatschappelijk verantwoord kan worden beschouwd". De bewinds man zegde opnieuw toe dat hij van de richtlijnen die bij deze toetsing zullen worden gehanteerd een soort samenvatting zal geven. "Het recht van toetsing moet de overheid zich wel uitdrukkelijk voor behouden", aldus Van Kemenade. "Wij hopen dat wij dat recht slechts bij uitzondering hoeven te gebrui ken, in de verwachting dat de voor stellen door het wetenschappelijk Minister Van Kemenade betoog zes uur onderwijs nauwgezet en met begrip voor de maatschappelijke redelijk heid zullen worden afgewogen". Over de kans dat de herstructu rering tot daadwerkelijke bezuini gingen zal leiden was de minister minder positief. "De koek kan maar éénmaal worden opgegeten", zo waar schuwde hij. "De besparingen vóór het doctoraal examen bepalen in no- ge mate de kans op activiteiten na het doctoraal. Als die besparingen er niet komen via de cursusduur dan komt óf het post-doctorale ge deelte in de knel, óf moeten wij trachten door vergroting van de on- derwijsdichtheid toch besparingen te bewerkstelligen". De bewindsman sloot niet uit dat het kamerlid Ver- maat (AR) gelijk krijgt in zijn voor spelling dat de bezuiniging voor net doctoraal tot 10 procent beperkt zal blijven, u. len wat dat treft som ber is of niet hangt van de ver- w- 'neren die men koesteri >ver het aantal malen dat de cursusduur vijf jaar zal bedragen", aldus Van Kemenade.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7