'Gemeentehuis is geen schaftlokaal' "Die grote kerels hebben allen een klein wijfie Club van Zware Jongens één jaar ROCK IN HET MICHELSHUIS Discussieavonden in Zoeterwoude en Voor hout over woningbouw Povere discussie over Regionaal Economisch Plan in de commissie VOORHOUT "Vanmiddag gaan we weer. We moeten van de gemeen te Voorhout toch zonodig het dak boven ons hoofd afbreken? Nou, we hebben geen andere plaats om ons boterhammetje op te eten, dan in het raadhuis". Gisteren begon het allemaal. Met een trommeltje onder de arm stap ten de gebroeders Van Leeuwen doodgemoedereerd het gemeentehuis binnen. De enkele bezoeker keek wel wat vreemd toen de mannen op een bamk gingen zitten en rustig begon nen te eten. Maar verder sloeg nie mand er acht op. Waarom, vroegen we vanmorgen Gijs van Leeuwen, deze op zich toch wel wat vreemd aandoende actie? "Omdat we toch niet zo maar in een weiland kunnen gaan zitten eten. We hebben bij het gemeente bestuur een vergunning gevraagd voor het bouwen van de schuur. Dit verzoek is afgewezen, omdat er een agrarische bestemming zonder be bouwing op het gebied ligt. Maar Ge deputeerde Staten zijn het helemaal niet eens met de gemeente Voorhout. Wij hebben toch gebouwd. En nu gebeurt dit". Gijs van Leeuwen heeft een be hoorlijk bedrijf aan de Boekhorst laan. Het beslaat vijftien hectare. De schuur moet hij hebben om spul len in op te slaan en, indien dat no dig is, voor het onderbrengen van zieke koeien. "Nu lopen er vieren twintig dieren buiten. Dat is geen probleem. Maar wat moeten we straks beginnen? Er zal een oplos sing moeten worden gevonden. Want als het winter wordt kunnen de koei en niet buiten blijven". De gemeente heeft Van Leeuwen te kennen gegeven, dat hij vóór 12 mei het hele spul afgebroken moest hebben. Dat heeft hij niet geklaard. "Ik denk, dat we aan het eind van de weèk wel alles plat zullen heb ben". Hoe dan ook: vanmiddag waren de gebroeders Van Leeuwen weer te "gast" in het gemeentehuis. Giste ren werd de "actie" met gemengde gevoelens ontvangen. Van Leeuwen: "De bode werd woest toen hij ons zag. En ook de burgemeester kon 't bepaald niet waarderen wat wij de den. Het was de eerste en de laatste keer, zei hij. Als we terug zouden ko men, zouden we eruit gezet worden". Burgemeester Stolwijk zei vanmor gen: "Het raadhuis is niet bestemd voor willekeurige burgers, diie er him boterham komen opeten. Het is geen schaftlokaal. Gisteren heb ik het toegelaten, maar vandaag neem ik het niet. Als het moet zal de politie de mannen buiten de deur zetten. Zij hebben diverse familieleden in Voorhout wonen. Daar kunnen ze tussen de middag toch gaan eten? Het is belachelijk, dat de gemeente voor een onderkomen moet zorgen voor mensen, die alleen maar land hebben waar ze op werken". Dat de schuur wordt afgebroken gebeurt mede op aandringen van diverse dorpelingen. "Ook bij hem was het bekend, dat daar zonder vergunning was gebouwd. De ge meente is op alle mogelijke manie ren tolerant geweest". Ook vandaag zaten de drie heren op hun gemak te eten in de hal van het raadhuis. Om kwart over twaalf moesten ze opstappen want toen gingen de deuren dicht LISSE Vrijdag organiseert de recreatiecommissie van "De Poel" in Lisse weer een klaver jasavond. Ieder een is, met of zonder maat, vanaf acht uur welkom in het Poelhuys. reisen. Gelukkig heb 'ik een vrouw, die veel zelf maakt. Heb ik het geluk toevallig een winkel binnen te lopen waar ze kleren naar m'n zin heb ben en er is een voorraad, dan neem ik altijd wat meer mee. Jasjes kun je over het algemeen vrij gemakke lijk kopen. Maar overhemden en broeken zijn een ramp". Wat zeggen hun vrouwen van de dub? "Dat is helemaal geen punt. En weet je wat het mooist is", noept Goof, die tot nu toe alleen maar ge luisterd heeft, "die grote kerels heb ben bijna allemaal nog een klein wijfie ook NOORDWIJK De Noordwijkse Reddingsbrigade begint om 6 juni weer met de cursus strand wacht. De ze cursus wordt gegeven op vrij dagavonden in Post I. Men kan zich ervoor aanmelden op 30 mei, 's avonds om zeven uur in Post I. Verder heeft de Reddingsbrigade deze zomer ook nog wel wat anders te doen dan redden. Op 19 juli (een zaterdag) organiseert de groep een prestatietocht over één kilometer. Er is een open inschrijving en dat bete kent dat iedereen daar aan mee mag doen. Let wel: dit is een zwem-pres- tatieticht. In het water, dus. Voor de veiligheid zullen er volgboten wor den ingezet, die naast en achter de deelnemers blijven varen om ze op te kunnen vissen, als er grote ver moeidheid op mocht treden. LISSE De afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op dinsdag 20 mei een plantenbeurs in de zaal van de Pauluskerk in Lisse (Ruishornlaan). De beurs begint om acht uur. Men kan er zowel ruilen als kopen of alleen maar kijken. En dat er veel te zien zal zijn, staat vast. De opbrengst van de beurs is voor de kas van de Koninklijke Maat schappij. HAZERSWOUDE De Leidse rock formatie Spirit of St. Louis treedt in de avonduren van tweede pink sterdag op uitnodiging van de gym nastiekvereniging Hou Vast op in het Hazerswoudse Michelshuls. De gebroeders Arthur en Roland de Leeuw, respectievelijk slagwerker en gitarist van de groep, bassist Martin van Weizen en organist/pianist Frits van Wanrooy timmerden de laatste tijd aardig aan de hitweg. Met "Down by the radio" prijkte Spirit eind vorig jaar hoog op de nationale hitparade. "Dreams", geproduceerd door Richard de Bois, was de opvol ger van deze single. En in juni ho pen de vier van Spirit een lang speelplaat te lanceren. ZOETERWOUDE/VOORHOUT De komende weken zullen zowel in Zoeterwoude als in Voorhout open bare voorlichtings- en discussiebij eenkomsten worden gehouden over de vraag of extra woningbouw in het westelijk deel van Zuid-Holland wen selijk en mogelijk is. Op 22 mei wordt in café Boerhaave in Voorhout voor de Bollenstreek ingegaan op de pro blematiek van de nieuwe bouwloca ties. Voor Voorhout is berekend dat in 1990 een extra woningbouw zou moeten plaatsvinden. De streekcom- missie die een nieuw streekplan mee helpt voorbereiden wil de dis cussie daarover op gang brengen. Voor de pauze zal een aantal in leiders deze problematiek behande len. Aanwezig zijn onder meer de heer D. A. v. d. Bosch, lid van de Provinciale Raad voor de Ruimte - lilke Ordening en secretaris van de Gewestelijke Raad voor 't Land bouwschap in Zuid-Holland. Ook het college van B. en W. van Voorhout is gevraagd medewerking te verlenen. Na de pauze is er gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen. Od 28 mei wordt in het jeugdgebouw Ons Huis in Zoeterwoude voor de Leidse agglomeratie ingegaan od de problematiek van een groot Zoe terwoude (10.000 woningen). Bs streekcommissie voor Leiden en Om streken zal daar proberen een discus sie op gang te brengen rond het vraagstuk: moet de Stevenshofjes- polder volgebouwd worden, wanneer ook een bouwplaats in Zoetermeer gerealiseerd wordt, of dichter bij huis in Zoeterwoude. Daarbij zullen onderwerpen aan de orde komen als: de aanleg van de Rijksweg 11, de Leidse Baan aan sluiting op openbaar vervoer, de bur gemeester Smeetsweg, de werkgele genheid en de waarde van het natuur gebied de Weipoort. Voor de pauze zal daarover on der meer worden gesproken door de werkgroep Milieubeheer uit Leiden, de heer Stikkelorum, voorzitter van de Federatie van Woningbouwvereni gingen. een vertegenwoordiger van de Nederlandse Spoorwegen en de beer Van Keulen van de Kamer van Koophandel. Ook hier bestaat na de pauze gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen. Iedereen die het woord wil voeren op één van de twee bijeenkomsten, kan zich opgeven bij het bureau van de PPRO (070-264111, toestel 2800) of 's avonds in de zaal. LEIDEN Tot en met 25 mei is in de dependane van de Rembrandt-scholengemeenschap Vijf Meilaan 210 een tentoonstelling te zien van werkstukken, die door de leerlingen tijdens de handvaardigheidslessen zijn gemaakt. De foto toont een stadje dat uit hout en karton is opge trokken en dat gemaakt is door leerlingen van de brugklas. BOSKOOP "Ik weet het nog goed. M'n vrouw had honderdtach tig spekpannekoeken gebakken. Met z'n vijftienen zijn we daar even recht voor gaan zitten. Nou, binnen drie kwartier was het bekeken. Er was geen kruimeltje meer over". In het Boskoopse café Lion d'Or Is het rood het middaguur nog duis ter. De gordijnen voor de ramen zijn gesloten. Twee lichtpuntjes zor gen voor een schemerachtige sfeer. Een vrouw is druk in de weer met het leegmaken van asbakken waarin peukjes liggen van de vorige avond. Als zij even later wil gaan stofzui gen maakt Gerrit Gouw hieraan met een handgebaar een einde. In twee slokken drinkt hij dan z'n "kleintje pils" leeg, haalt een pakje "zware van de weduwe" tevoorschijn en vertelt en passant, dat de "Club voor Zware Jongens" zo maar op zondagmiddag is opgericht. Wie er met het idee kwam weet hij niet meer. "Ineens was de club er. Als iemand negentig kilo weegt mag hij lid worden. Komt hij niet aan dat gewicht, dan eet hij maar net zo lang tot hij er wel aan komt". De bel rinkelt. Twee "zware jon gens", één met een pet op, die an der met klompen stappen op ons ta feltje af. De man met de pet blijkt Giel Kuystermans te zijn. Hij is de voorzitter van de club en weegt hon derddertien kilo. De tweede man is Goof van der Velden, weegt schoon aan de haak honderdzestien kilo en is secretaris. blauw trekken. "En we hadden he lemaal niets in de gaten", vertelt Gerrit, die bij de gedachte aan het voorval nog moet lachen. Schiphollijn BOLLENSTREEK De streek commissie voor de Bollenstreek heeft een commmentaar uitgebracht op de nota over de vaststelling van het tracé van de Schiphollijn. Bij de behandeling van de nota is de streekcommissie uitgegaan van de volgende punten. De geluidshinder (het vastgestelde maximale geluids niveau mag niet overschreden wor den): d)e visuele binder (spoorweg- moet bij voorkeur gebundeld wor den met de bestaande grote wegen): dt kosten en de baten. De commissie komt tot de conclusie dat tracé 2 het meest daarmee overeen stemt. Het meest ideale tracé moet vol gens de commissie voldoen aan de volgende elementen. De schiphollijn moet ten noord-oosten van de ou de lijn gelegd worden; wil de lijn veiliger zijn voor het scheepsverkeer op vaarten, veiliger voor treinen, minder visuele hinder, geluidshinder en ruimtebeslag geven dan moet de schiphollijn vanaf de Mennenweg onder de Sassenheimervaart en de Ringvaart doorvoeren. De lijn moet zoveel mogelijk verlaagd worden. De commissie pleit in het alge meen voor een bundeling van de lijn met bestaande rijkswegen met name ook om een al te grote ver snijding van het agrarisch landschap te voorkomen. In vrijheid De Chileense regering heeft drie linkse politici uit gevan genschap ontslagen en naar het bui tenland laten vertrekken. De socia listische ex-afgevaardigde Camilo Salvo vertrok naar Zweden en Ro- dolfo Weddeles en Patricio Maison Padilla naar respectievelijk Frank rijk en Canada. Hoe reageert de buitenwereld op de club? Het koppeltje zwijgt. De koffie waar aan zij lurken, vinden zij op dit mo ment belangrijker dan de club. Voorzitter Giel doorbreekt het zwij gen: "Er zijn heel wat mensen, die best lid willen worden van onze club. Maar ja, ze moeten nu eenmaal ne gentig kilo wegen. Komt een kandi daat-lid erg dicht in de buurt van dit gewicht, dan zien- we wel een paar onsjes door de vingers". Boven de tapkist in het café hangt een lijst waarop de namen van de zware jongens staan. Giel zegt: "De man, die dit ding heeft gemaakt, heeft zich al meermalen klem gege ten om er ook op te kunnen komen. Maar tot nu toe is hem dat niet ge lukt. Hij reikt niet verder dan zeven entachtig kilo. Dat verschil vinden we te groot. Ik denk, dat hij met tranen in z'n ogen heeft gezeten toen hij die lijst maakte". En dan kent de club ook nog de "stipnotering". Om de drie maanden gaan de "zware jongens" op de weegschaal staan en kijken dan wie het meest is aangekomen. De man, die de meeste kilo's erbij gegeten en gedronken heeft krijgt dan een stip achter zijn naam. Het gebeurt wel eens, dat iemand in die periode van dertien weken drie kilo groeit. Het lykt erop of de club zich niets aantrekt van waarschuwingen, die de artsen de wereld inzenden Niet teveel eten, weinig drinken, veel li chaamsbeweging enz Giel fel: "Ik ken iemand, die is nu al drieënzeventig jaar. Hij drinkt een stevige borrel en rookt als een ketter. Nou, dan vraag ik je toch. We voelen ons prima. Nou ja, we moeten natuurlijk niet gaan hardlo pen want dan blijven we nergens. We hebben dat één keer gedaan. Wie het laatst in het café kwam moest een rondje betalen. Er zaten toen wel elf "lijken" aan de tap". Is het voor de "zware mannen" moeilijk om aan kleding te komen? "Verschrikkelijk", neemt nu Ger rit Gouw weer het woord. "Als ik werkelijk kleren naar m'n zin wil hebben moet ik half Nederland af- LEIDEN Het voeren van een kundig regionaal-economisch beleid is geen kleinigheid. Alleen het op stellen van doeleinden voor dat be leid geeft al de nodige moeilijkhe den. Zoals bekend heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land in een lijvig rapport de aanzet gegeven tot een döscussie over die doelstellingen. Eén van de partijen waarmee die discussie gevoerd kan worden is de gemeente Leiden. De raadscommis sie voor Economische Aangelegenhe den boog zich gisteravond dan ook en niet voor de eerste keer over het rapport van de Kamer. Met voor alsnog een pover resultaat. Om een vruchtbare discussie te kunnen voeren is het volgens Woel- ders(PvdA) nodig, dat de gemeente eerst een nota over het economisch beleid van Leiden opstelt. Als aanzet daartoe stedde Van Baaren (PvdA) voor om eens te bekijken in hoever re de stellingen en de conclusies van het Binnenstadsonderzoek overeen stemmen met die van de nota van de Kamer van Koophandel. Ook Van Duya (WD) was van mening, dat de gemeente in eerste instantie zal moeiten nagaan wat haar doelstellingen voor het econo misch beleid zijn. In de nota over het economisch be leid van Leiden zou volgens Woel- ders bijvoorbeeld een antwoord gege ven kunnen worden op de vraag wat de gemeente zou kunnen doen om de economische positie van de stad te verbeteren. In zijn antwoord merkte wethou der Van Aken op, 'dat het een goe de zaak zou zijn, als er een aanzet tot een economisch beleid in Leiden bestond, dat geënt is op een meer jarige ervaring. Maar dat ont breekt". Wel vindt er op het ogen blik een nauwkeurige analyse plaats van het in Leiden geregistreerde ar beidsaanbod. De gemeenteraad heeft zich namelijk uitgesproken voor een verdere uitbreiding van de zg. ter tiaire sector (kantoren) Maar vol gens de wethouder is het nog niet be kend hoe groot het arbeidsaanbod in die sector is. Gegevens daarover zijn volgens hem van belang, omdat er van die zijde belangstelling voor Lei den bestaat Het is deze week een jaar geleden, dat de club werd opgericht. Gebeurt er nog wat bijzoners? "Het zal wel weer uitdraaien op lekker eten en drinken", vertelt Giel die boomkweker is in het sierteelt centrum. "We zullen er wel een dag je gezellig uitgaan van maken. Ten slotte zijn we een gezelligheidsclub je". Wat doen de leden van de club al zo? "Uitgaan en plezier maken", zegt Giel weer. "We zijh al eens een keer met een koppeltje van vijfentwintig man naar Amsterdam geweest. Het was toen maar goed, dat we naar Links voorzitter Giel Kuyster mans midden penningmeester Gerrit Gouw en rechts Goof van der Velden, die secretaris is van de "club". (Foto Jan Holvast) de bioscoop zijn gegaan want om elf uur was al het kasgeld op". Gerrit Gouw weet zich te herin neren, dat de club een keer mee deed aan touwtrekken. De tegenpar tij, die weinig kans had tegen de "zware jongens" was echter slim. Zij bond het touw aan een auto vast en leit de zwaargewichten zich

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4