Stichting voor Leidse binnenstad op komst Driessen: 99 Verlaging van politieke 99 Commissie Spaarbank wil de Leidse in Kopermolen Werkgelegenheid in Leiden verslechtert9 Middelweg een jaar afgesloten Aad Laros dirigentWW PRIJSVRAAG STADSVERSIERING WOENSDAG 14 MEI 1975 Hoeven (CPN): 'Machtspositie van meelfabrieken' LEIDEN "Er vindt in Lei den een steeds verdergaande ver slechtering plaats van de werkge legenheid. Nu zijn er weer be richten over een overplaatsing van de Leidse Brood Fabriek, en ook bij Adler dreigen weer ont slagen". Aldus de heer D. Hoe ven (CPN) gisteravond tijdens ee.n vergadering van de Commis sie voor Economische Aangelegen heden. Wethouder Van Aken ant woordde dat het verdwijnen van de LBF uit Leiden onderdeel is. van een landelijk gebeuren. "Het is geen zaak waar je op plaatse lijk niveau greep op kunt krij gen". De heer Van Aken zei er nogal boos over te zijn, dat er onder het mom van een lande lijke herstucturering te makkelijk voorbij wordt gegaan aan de ge volgen daarvan op plaatselijk ni veau. Het gevolg is namelijk dat de werkloosheid o.a. in deze ge meente stijgt. Maa^ de landelijke overheid doet volgens Van Aken niets om de gevolgen daarvan voor de gemeentelijke overheid te verzachten. En dat terwijl deze herstructurering plaats vindt met goedvinden en met financiële steun van de landelijke overheid. Hoeven wees nog op een ander aspect van de herstructurering van de broodmarkt. De sanering vindt volgens hem plaats vanuit een machtspositie. "De meelfa brieken hebben een dergelijke macht, dat de vakbeweging vrij wel machteloos staat", aldus Hoe ven. Hij benadrukte dat de sane ring slechts gebaseerd is op ren dementsoverwegingen, waarbij de menselUjfce aspecten volkomen ver waarloosd worden. Hij drong er tenslotte bij de wethouder op aan, al het mogelijke te doen om de werkgelegenheid in Leiden te be houden. LEIDEN De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland wil 'in aantal iinisiüeffinjgsin, die van be tekenis zijn voor 't economisch func tioneren van de Leidse binnenstad, bundelen in een stichting. De nieuw op te richten stichting zal genaamd zijn Stichting Leidse Binnenstad. De stichting heeft ten doel "de economische functie van het centrum van Leiden te bevorderen, in even wichtige samenhang niet de sociaal- culturele en ruimtelijke aspecten van de binnenstad, waarbij onder de binnenstad wordt verstaan het ge bied binnen de singels van Leiden". In een brief aan de organisaties en instellingen, die docr de Kamer zijn uitgenodigd om in de stichting deel te nemen, schrijft de Kamer dat de functie van de Leidse binnenstad voor stad en regio van eminent be lang is. Maar over het behoud van die functie en haar wenselijke ont wikkeling blijken steeds weer de meest uiteenlopende voorstellingen te bestaan, aldus de Kamer. De nieuwe stichting zal volgens mr. H. A. C. Branderhorst, secreta ris van de Kamer van Koophandel, in eerst? instantie een functie hebben, om die verschillende ideeën over de binnenstad onder één noemer te brengen. 'De deelnemers in de stich ting zullen zich om te beginnen de vraag moeten stellen, wat zij met de binnenstad willen", aldus de heer Branderhorst, "zij zullen een centra le doelstelling moeten ontwikkelen". Daarna zal volgens de Kamer secretaris de stichting pas goed kun nen functioneren als gesprekspart ner van het gemeentebestuur over het behoud en de ontwikkeling van de economische functie van de Leid se binnenstad. De stichting zal worden bestuurd door een raad van bestuur, bestaan de uit zes personen. In de raad van toezicht zullen vertegenwoordigers zitting hebben van de volgende in stellingen en organisaties: het gemeentebestuur van Leiden; het grootwinkelbedrijf; de ambulante handel; het bankwezen; de Rijksuniversiteit; Het Hoogheemraadschap van Rijn land; het Leids Citycentrum; het openbaar vervoer; de vrije beroepen; de VW; de middenstand in de binnenstad; de. vakbeweging. Ook de Adviesraad voor de binnen stad is gevraagd zitting te nemen in de raad van toezicht. Mr. R. W. A. Zweerts, adjunct-secretaris van de Kamer, geeft toe dat de Adviesraad in dit gezelschap enigszins een vreemde eend in de bijt is. "Maar ook het werk van de Adviesraad heeft economische kanten en het lijkt ons gewenst dat die ook in het overleg binnen de Stichting Leidse Binnen stad worden betrokken", aldus de heer Zweerts. De heer Branderhorst wijst er op, dat de nieuwe stichting de binnenstad vanuit een economisch gezichtspunt zal benaderen. Sociaal-culturele or ganisaties zullen dan ook niet worden uitgenodigd er zitting in te nemen. De oprichting van de stichting kan volgens hem echter wel een stimulans betekenen om ook op sociaal-cultu reel gebied tot een bundeling te ko men. LEIDEN Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Dat geldt zeker ook voor het eeuwfeest van de Leidse Universi teit. Gisteravond werd op de Breestraat een begin gemaakt met het aanbrengen van de feestversieringen. De versieringen worden de universiteit aangeboden door het Leids City Cen trum en deze krant. LEIDEN De Leidse Spaarbank ning getorffen door het inzetten vier gegadigden. Dat zijn behalve de moet in aanmerking komen vestigen van een bijkantoor in nieuwe winkelcentrum in de Meren- wijk. "De Kopermolen", van de raadscommissie v< mische Aangelegenheden waren 't daarover gister avond allemaal eens. Aanleiding tot deze uitspraak vormde een brief van de directeur van de Leidse Spaarbank aan de commissieleden. Deze brief gaf rijdend bijkantoor in de Leidse Spaarbank de al eerder Merenwijk. noemde ABN, de AMRO- "In de opbouwfase is een nood- BO-banlk. De vestiging "De Kopermolen" is al definitief. LtMuii De Middelweg za. ge durende een jaar voor alle motor voertuigen worden afgesloten tussen de Nieuwst raat en de Moriaansteeg. B. en W. hebben dit besloten in ver band met de nieuwbouw van ae Stichting Huisvesting Werkende Jon geren die daar zal worden opgetrok ken. Overigens blijft het bedienend verkeer toegang tot het bewuste ge deelte houden. Werkgroep voor ontwikkeling 't Spoortje LEIDEN Binnen afzienbare tijd zaJl er een wierkgroep Emplacement Herensingel warden opgericht die op korte termijn met een „voor aflJle pair- tijen aanvaardbare oplossing" moet komen voor de toekomstige ontwikke ling vain 't Spoortje. Uit een besluit van B. en W. blijkt dat de nieuwe werkgroep moet gaan werken vanuit de volgendte programmapuntenbe- Jaardenwoningen, wijkcentrum, win kels. openbaar groein en uitbreiding van de Leiidsche Apparatemfabrdek. In de weikgroeip zullen zitting heb ben een vertegenwoordiger van de Nederlandse Spoorwegen, enkele ge meente-ambtenaren'. een vertegen woordiger van het wijkcomitee De Kool en een vertegenwoordiger van het wijkkomitee ..Plan Noord". Alvo rens dit B. en W.-besluit de gemeen teraad bereikt moet het eerst nog door de commissies voor ruimtelijke ordening en openbare, en voor volks huisvesting Man viel tussen perron en weg rijdende trein LEIDEN Een 48-Jarige gemeen te-ambtenaar uit Den Haag is gis termiddag op het Leidse station ter nauwernood aan de dood ontsnapt. De man. die volgens de politie te diep in het glaasje zou hebben ge keken, probeerde, toen hij op het perron stond, de reeds gesloten por tieren van een trein te openen. De Hagenaar verloor op het moment dat de trein zich in beweging zette, echter zijn evenwicht. Hij viel tus sen het perron en de rijdende trein, maar kwam zo terecht dat de trein juist langs hem reed. Toen hij op de RA- wilde staan kreeg de man een klap de ABN van een treeplank tegen zijn linker- De onvoorzichtige Hagenaar, in de fase waarin Van de overige drie kan er maar één werd naar het Diaconessenhius over- we nu verkeren zijn moderne en af- in het winkelcentrum. gebracht, maar daar bleek dat hij doende voorzieningen onmisbaar", "Als de Leidse Spaarbank in het £een letsel had opgelopen. Het trem- aldus de spaarbank in een brief. winkelcentrum komt", aldus wethou- verkeer ondervond geen vertraging. De Leidse Spaarbank concludeert der Van Aken, "blijven we met de in haar brief, dat zij in een grote twee andere zitten. En ook die moe stadswijk als de Merenwijk niet mag ten de kans krijgen zich in de Me- nadere toelichting op het verzoek ontbreken. En die conclusie vond al- renwijk te vestigen". het gemeen- gemene steun in de raadscommissie. De wethouder zal binnenkort nog Toch is het nog niet helemaal ze- een gesprek hebben met de drie ker, dat de Leidse Spaarbank, naast gegadigden, waarna besloten wordt de Algemene Bank Nederland, zich welke van de drie in "De Koper- in "De Kopermolen" zal vestigen. De molen" mag gaan zitten. Maar ook uiteindelijke beslissing daarover kan de andere twee zullen zich in de nameflijlk alleen genomen worden Merenwijk kunnen vestigen. Van A- door de exploitant van het winkel- ken: "Ik geef garantie dat alle vier centrum, Mevo in Rotterdam. Maar ae aanvragen voor vestiging in de bovendien zijn er volgens wethouder Merenwijk gehonoreerd zullen wor- Van Aken ook nog andere plaatsen den". "In een wijk van 16 a 17.000 in de Merenwijk, die geschikt zijn mensen mag best aan vier banken voor het vestigen van een bankkan- een kans gegeven worden", aldus toor. de wethouder. tebestuur, om een bijkantoor in het winkelcentrum te mogen vestigen. De toelichting was bedoeld om de commissieleden een indruk te geven "van de wijze waarop de Leid se Spaarbank bijdraagt aan de eco nomische en maatschappelijke ont wikkeling van de stad Leiden". In de brief wijst de Leidse Spaar bank erop, dat de in Leiden ge spaarde geleden bij voorkeur weer in Leiden worden belegd. Een aanpas sing aan de eisen die een groeiende stad stelt, is daarbij echter nodig. In het winkelcentrum mogen niet Spaarbank voorlopige voorzie- LEIDEN In de grote zaal voor de EHBO-cursus 1974-1975. van de Bevrijdingskerk werden De docent van de Eerste Leidse gisteren de diploma's uitgereikt EHBO-brigade, dokter J. G. de aan de cursisten die geslaagd zijn Bruijn (op de foto rechts) over handigde de diploijia's ADVERTENTIE CD A-verband in Leiden Van Baaren (PvdA) hield echter Met het oog daarop heeft de Leidse meer dan twee banken komen. Maar vast aan zijn standpunt, dat de Leid- vestiging minstens se Spaarbank de eerste keus zou moeten hebben m.b.t. het al of niet vestigen in het winkelcentrum. Vol gens hem is de beste plaats voor een bank, waar zich een concentra tie van publiek voordoet en dat is in het centrum. Spaarbank-directeur Van den Berg, als toehoorder aan wezig, zei het desgevraagd met Van Baaren eens te zijn Goede, smaakvolle mode is niet duur, Kan zelfs voordelig zijn. Kijk maar naar onze „Top-Tien-Prijzen". Iedere keer weer. Waafe n|ode Haarlemmerstraat 112-120 tegenover Donkersteeg Leiden HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertsjeklokken. Div. antieke stylklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, de Horloger v. d. WATER Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klokken. ADVERTENTIE LEIDEN Het belangrijkste deel va,n de oprichtingsvergadering van het CDA-Verband Leiden, gister avond in Nieuw Minerva, werd in beslag genomen door een uiteenzet ting over de politieke ontwikkelingen van het afgelopen jaar door de CDA- fractievoorzittër in die gemeente raad Driessen. De meeste ontwikke lingen beschouwde Driessen als ne gatief. Het andere punt van de agenda, de oprichting van het CDA-verband, werd vlot afgehandeld: het ont werp-regelement. waarover U in de krant van gisteren kon lezen, werd ongewijzigd aanvaard. Driessen bracht verslag uit over de gang van zaken in de fractie sinds september 1974. Het CDA heeft oo- positie moeten voeren tegen een links program-college. Het werk in de raad was daarbij wel eens min der aangenaam door de onwil die Driessen bij de linkse partijen sig naleerde om samen tot oplossingen te komen. Hij achtte de huidige wet houders over het algemeen zwak: "Verboom en Oosterman hebben ge ringe capaciteiten; Van Aken is zwak, al onderhoudt hij wel bevre digende contacten met de raad; met LEIDEN Dirigent Koos Mark heeft Werkmans Wilskracht verla ten, wegens nieuwe werkzaamheden. Hij is orkestleider geworden, bij de nieuwe revue van Mini en Maxi, dat het komende seizoen een tournee maakt door het land. Geduernde de 2'l- jaar dat Koos Mark dirigent was van W.W. heeft hij er veel toe bijge dragen W.W. op een hoger peil te brengen Aad Laaros van de Koninklijke Militaire Kapel is nu de nieuwe man. Hij was verheugd dat Werkmans Wilskracht een groot aan tal leerlingen heeft waaruit straks geput kan worden. Ook in het bestuur vonden enige wijzigingen plaats. Het secretariaat, dat in handen was van W. Filippo, moest dit in verband met drukke werkzaamheden en verhuizing wor den overgedragen aan J. Ouwerkerk. Oo kde tweede voorzitter J. v. Vliet die al zo'n 25 Jaar meeloopt en blaast wilde 't wat kalmer aan doen. Hij droeg zijn functie over aan P. Plompe. De vertekkenden werden door voorzitter A. Sasburg toegespro ken. Hij dankte hen voor de inbreng in het bestuur en hij hoopte dat beide nieuwe bestuursleden in de voetspo ren van hun voorgangers zullen door gaan. Werkmans Wilskracht zal als Leidens oudste harmonie binnen af zienbare tijd het 75-jarig bestaan vie- Tesselaar zijn de contacten' slecht." De wethouders Van Dam en Waal vond Driessen wel bekwaam, al on derhield de één slechte contacten en kreeg de ander geen tegenspel van de eigen fractie. Zorgelijk vond Driessen dat in de commissies soms opzettelijk onjuis te informatie werd verschaft. Som mige wethouders zouden in strijd met de politieke moraal handelen. Driessen meende dat met de hande lingen van de commissie voor de re organisatie gemanipuleerd was waar door deelname van de CDA aan die commissie onmogelijk werd, en con stateerde naar aanleiding daarvan een verlaging van de politieke mo raal. Het optreden van de PvdA-fractie beoordeelde Driessen als kritiekloos, al werd het ook gekenmerkt door een harde vechtersmentaliteit. Zijn mening over de WD-fractie was vaag; hij hield zich op de vlakte en sprak van een wisselende, onduide lijke politiek, waarbij de raadsleden niet altijd op één lijn zitten. In de vergadering werd ook nog Driessens eigen optreden ter discus sie gesteld: was hij niet te zeer op polarisatie uit? Driessen antwoord de dat hij zich georiënteerd had in diverse gemeentes met een links program-college en naar zijn bevin ding waren er verschillende menin gen over de door het CDA te volgen koers. Het is volgens Driessen niet duidelijk wat de beste tactiek is. Aan de stadsversieringen die ter gelegenheid van de eeuwfeesten Leidse Universiteit, in de Breestraat en in de Haarlemmerstraat hangen, is een ,,zoek"-prijsvraag gekoppeld. U moet de vijf versieringen die afwijken van de andere opzoeken. In vijf etalages, verbonden met de draden van de versiering, treft u dan een Leidsch Dagblad aan. Schrijft u nu de vijf data van die kranten op en stuur deze naar het Leids City Centrum, Post bus 550, Leiden. U kunt in aanmerking komen voor een mooie prijs! (Hoofdprijs: 4-daagse reis naar Londen). Sponsors Stadsversiering: LEIDSCH DAGBLAD LEIDS CITY CENTRUM

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3