Werkloosheid in april enigszins gedaald NAAST HET NIEUWS Spanjaarden huiverig voor Kredietgaranties opzet van 'Spaanse casa' MINISTER DE GAAY FORTMAN WELGEMOED NAAR SURINAME Examen in de cel Staat ons straks een koude douche te wachten? Teruggang geringer dan andere jaren Rechter acht zich niet bevoegd in proces kalimijnen DINSDAG 13 MEI 1975 DEN HAAG (SP) Helt werkloosheidscijfer in ons land ligt nu op 193.440 mannen en wouwen. Het totaal vs in aprül met 6.410 gedaald, ofwel 3,3 procent. Die teruggaing Ls veel geringer dlan met het seiizoenpatroon zou overeenstemmen. Tien jaar lang heeft de daling van het werkloosheidscijfer van eiind maart op eind april gemidu d'dld vijftien procent bedragen. Premier Ben XJyl die op het ogenblik een bezoek brengt aan Canada vermaakte zich tijdens een door de Canadese premier Trudeau aangeboden diner, uistekend met diens charmante vrouw Mar garet. De verslechterde situatie is goed afleesbaar uit de beweging van de werkloosheid, zoals die op papier zou bestaan als men de seizoeninvloeden kon uitschakelen. Dan zou het aan tal werkloze mannen en vrouwen met niet minder dan 17.500 zijn ge stegen tot een totaal van 201.000. Wat de stand van de werktijdver korting betreft zijn de gegevens be kend van half maart. Op dat mo ment hadden 1370 Nederlandse be-, drijven vergunning om in totaal bij na 80.000 werknemers kortere ar beidstijden te laten maken, en dat ADVERTENTIE Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee.v BB MAG VAN KAMER GEEN RIJKSDIENST WORDEN DEN HAAG (SP) De socialisten, liberalen en christen-democraten zijn tegen een ombuiging van de Be scherming Bevolking tot een rijks dienst. Zij hebben dit meegedeeld tij dens de openbare commissievergade ring over de nota hulpverlening bij ongevallen en rampen. Volgens de PvdA kan de afdeling Bescherming Bevolking worden op geheven als de gewestvorming is vol tooid. In het algemeen wenste men geen aparte hulpverleningsorganisa ties voor vredes- en oorlogsomstan digheden. Wel wil men van de minis ter van Binnenlandse Zaken een overzicht van de rampen en onge vallen die onze samenleving kun nen bedreigen. betekent een stijging van bijna 22.000 ten opzichte van half februari. De bouwsector kent nog altijd het hoogste aantal werklozen, ook al is het aantal bouwvakkers dat niet aan de slag komt van maart op april van bijna 48.000 teruggelopen tot 43.500. Het door het ministerie van So ciale Zaken verstrekte maandver slag van de arbeidsmarkt besteedt ditmaal speciale aandacht aan de werkloosheid onder academici. Eind februari waren 3.030 mensen met een academische opleiding zonder werk, verdeeld over 240 mannen en 9540 vrouwen. Precies een jaar eerder lag het aantal academici zonder baan op ruim 2400. De meeste academici zonder werk vindt men in de groepen: rechten 520, sociologie 340, scheikunde 270 en economie 250. Ruim zestig procent is jonger dan dertig jaar. Veel ministers verblijven deze week in het buitenland DEN HAAG (ANP) Omdat de ze week zowel premier Den Uyl, te vens minister van Algemene Zaken, als vice-premier Van Agt, tevens mi nister van Justitie, buitenlands ver blijven, is minister Van Doorn van CRM aangewezen als minister van Algemene Zaken ad interim. In die kwaliteit treedt hij dan ondermeer op als voorzitter van de minister raad. Premier Den Uyl is, vanwege zijn reis naar Canada, Amerika en Suri name tot midden volgende week af wezig. Minister Van Agt vergezelt de ze week het koninklijk paar op zijn reis naar Roemenie. Dezer dagen zijn meer ministers afwezig. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken en minis ter Pronk voor Ontwikkelingssamen werking gaan eveneens naar Surina me voor het overleg over de onaf hankelijkheid van dat land, minister Van der Stoel van Buitenlandse Za ken brengt met premier Den Uyl het bezoek aan de Amerikaanse presi dent Ford, minister Van der Stee van Landbouw brengt een bezoek aan Bulgarije, minister Duisenberg van Financien reist naar Joego-Slavië en minister Lubbers van Economische Zaken is enkele dagen met vakan tie. Kampioen mesfslingeren De wedstrijden mest-slingeren, vast onderdeel van het Jaarlijkse bloesemfestival in Niagara Falls in Canada, hebben het afgelopen weekeinde een internationaal tintje gekregen. Bij de heren werden ze namelijk gewonnen door een Tsjechische toerist, Robo Makicq, die de droge koeievlaai bijna' veertig meter ver slingerde. Makicq, die zomaar binnen wandelde en vroeg of hy het ook 's mocht pro beren bleef daarmee toch nog ruim tien meter achter bij het re cord dat in het bekende Guinness boek van (bizarre) wereldrecords staat afgedrukt. Van preekstoel gevallen De 48-jarige mevrouw Rosa Lanza, uit Bressoux, is zondag zwaar gewond en bewusteloos vanuit de Johannes-kerk in Luik naar het Luikse Baviereziekenhuis gebracht, nadat ze met preekstoel en al naar beneden was gevallen. De preekstoel, een kunstwerk uit de zeventiende eeuw, werd zwaar beschadigd. De vrouw was, tijdens een plechtige communieviering voor Italiaanse kinderen in Luik, uit ni^uwsgiergheid op de niet meer in gebruik zijnde preekstoel geklommen. Het ruim 200 jaar oudé kunstwerk kon dat gewicht duidelijk niet meer dragen en begaf het. (Hoge) nood breekt wet Van een fabrieksterrein in een buitenwijk van Sydney in Austra lië is vanmorgenvroeg een vrachtauto gestolen die was geleden met 25.000 rollen wc-papier. Vrouw van 120 jaar De oudste vrouw van Latijns-Amerika woont in Venezuela en is 120 Jaar, berichtte gisteren "Ultimas Noticias" in Caracas. Mevrouw Joaquina Amundary is geboren in de provincie Sucre en woont mo menteel in Maiquetia, een stad op 25 km van Caracas. Zij heeft zeven kinderen gehad van wie er nog zes in leven zijn en de oudste 99 jaar is. Bovendien heeft ze 75 kleinkinderen, 380 achterklein kinderen en 90 achterachterkleinkinderen. premier Trucleau bleken tijdens het diner goed met elkaar overweg te ARNHEM (ANP) Een vrijdag aangehouden Zuid-Molukker, ver dacht betrokken te zijn geweest bij het complot paleis Soestdijk te bezetten, mag deze week in zijn cel èxamen doen. Zaterdag verklaarde hij tegenover de recher che en zijn raadsman, dat hij maandag mocht begoinnen aan 't technisch examen "T-stroom". Het afleggen van 't examen was voor hem belangrijk, omdat hij vorig jaar voor dit examen was gezakt. Overleg met de directeur van zijn school en de directeur van 'n andere technische school in de omgeving van Arnhem had tot resultaat dat de raadsman van de verdachte gistermiddag de exa menopgaven mocht ophalen. De Zuid-Molukker zal 't schriftelijk examen inz ijn cel maken daarbij gesurveilleerd door een recher cheur en de raadsman. Na de vastgestelde examentijd brengt de advocaat de gemaakte opga ven weer terug. Deze koerierdienst zal hij deze week nog drie keer en volgende week nog een keer moe ten doen. als de verdachte nieuwe opgó-van te maken krijgt. In deze examentijd zal de jonge man niet worden verhoord, maar gelegenheid krijgen zich voor te bereiden op de examens. De po litie zegt dat deze dienstverlening onder meer te danken is aan de piketdienst waardoor ook in het weekeinde rechtsbijstand kan wor den verleend.. Men houdt de plaats waar de Zuid-Molukker verblijft g heim. Ook acht men het raadzaam de betrokken scholen niet met na me te noemen. ROTTERDAM (ANP) De civiele rechter bij de rechtbank in Rotter dam acht zich niet bevoegd in het proces, dat een Westlandse tuinder tegen de Franse kalimijnen had aan gespannen. De rechter verwees in zijn uitspraak gistermiddag naar de Franse rechter. De stichting Rein- water, die het initiatièf tot deze par ticuliere actie nam, werd door de rechter veroordeeld tot het betalen van de proceskosten. Deze waren ruim fl. 2.000. De advocaat van de stichting overweegt in hoger be roep te gaan. De Rotterdamse rechter liet bij de uitspraak de overwegingen, die hem tot het oordeel brachten, achterwe ge. Uit de stukken bleek later, dat één van de overwegingen was, dat het proces thuis hoort waar het zout in de Rijn wort geloosd. De kali mijnen bevinden zich in de EJzasin Frankrijk. De raadsman van de stichting, mr. J. R. Voute, had zich tijdens de be- olie omhoog UTRECHT (ANP) De Utrechtse migrantenraad heeft in brieven aan de Spaanse ambassadeur in Den Haag en aan de Tweede Kamer la ten weten dat de meeste Spanjaar den in Utrecht by zander huiverig staan tegenover de opzet van een "Casa Espagna" in Utrecht door de regering in Madrid. De Spaanse regering heeft vorig jaar aan het Domplein een pand ge kocht speciaal voor welzijnswerk on der de in Utrecht verblijvende Span jaarden. Maar de Spaanse leden van de migrantenraad geloven niet zo erg, dat welzynswerk het doel is van ADVERTENTIE Verstandig met aardgas Dus ook met warm water Hopelijk niet. Hopelijk is er in de volgende eeuw nog aardgas, voor het verwarmen van onze huizen, koken en verwarming van water. Onze kansen op een zo lang mogelijk gebruik van aardgas stijgen, als we er nü al verstandig mee omgaan. Hoe? Een voorbeeld: niet te kwistig omgaan met warm water. Geen warm gebruiken als het met koud kan. Niet te lang onder de warme douche. Als we daar nu aan denken, hoeft 't straks onze kinderen niet koud over de rug te lopen Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen het opzetten van de Casa. zy schry- ven de Tweede Kamer ervan overtuigd te zün dat de Spaanse 'regering via de Casa een steviger greep wil krij- gen op de in Utrecht verbiyvende Spanjaarden. "De Spaanse regering wil de aanhangers van een democra tische rechtsorde krachteloos ma ken", schryven zy. De Spanjaarden, Diez en Moreno, vinden het verdacht dat de Spaanse regering uitgerekend Utrecht heeft uitgekozen voor het opzetten van het project. De kosten van aankoop en inrichting zouden f 13 miljoen heb ben bedragen, zy vrezen dat Utrecht is uitgekozen omdat daar nogal wat "progressieve" Spanjaarden zitten! De migrantenraad en de Spaanse raadsleden in het bijzonder spreken hun "verbazing"' uit over het feit dat de grootste groepering Spanjaar den niet by de opzet van de Casa is betrokken. Bovendien vraagt de raad de ambassadeur er by de Spaanse regering op aan te dringen dat het bestuur van de Casa op de mocratische wyze zal worden geko- Volgens Diez ligt het in de bedoe ling dat het Casa-bestuur niet wordt gekozen, maar wordt benoemd. De Spaanse 'regering, aldus Diez heeft onlangs by decreet bepaald dat de Casa"s waar mogeiyk via de ambassades rechtstreeks onder de verantwoordeOykbeid van de regering in Madrid komen te staan. DEN HAAG (ANP) Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij heeft de oliekrediet garan ties voor glastuinbouw en visserij verhoogd met f 10 per ton. Een be schikking inzake deze reeds eerder aangekondigde verhogingen is giste ren in die staatscourant gepubliceerd. Voor de tuinbouw wordt de garan tie voor zware stookolie, geleverd tus sen 30 september 1974 en 1 januari 1975, f 50 per ton, voor deze olie soort geleverd tussen 31 december 1974 en 1 juü 1975 f 60 per ton. Voor halfzware olie, gasolie en lichte stookolie worden de bedragen resp. 5 en 6 cent per liter. De kredietgarantie voor zware olie en gasolie voor de visserij, geleverd tussen 1 januari en 30 juni 1975, is met terugwerkende kracht tot 1 ta- nuari 1975 op f60 per duizend liter gebracht. handeling van de rechtzaak op 24 maart j.l. beroepen op artikel 5 sub 3 van het verdrag van Brussel. Op grond hiervan kan iemand in het land waar de schade wordt toege bracht door de rechter opgeroepen worden. Het zout wordt in Frank rijk geloosd, maar brengt Nederland schade toe. Het Centraal Bureau voor de Stacistiek schat de totaie schade die door het zout in de Rijn aan de tuinders in het Westland wordt toegebracht op fl. 30 miljoen per jaar. De tuinder, die in dit geval als eiser optrad, meent dat hij een be drag van tussen de fl. 10.000 en fl. 20.000 aan schade heeft plus een investering van fL 40.000 voor een ontzoutingsinstallatie. De stichting was erg teleurgesteld over de uitspraak van de rechter, mr L. Erades. De advocaat overweegt hoger beroep bij het hof in Den Haag. Hij heeft hiervoor drie maan den de tijd. Een vertegenwoordigster van de stichting Reinwater deelde na afloop van de uitspraak mee, dat het hoger beroep voorlopig wel niet behandeld zal worden. Twee andere tuinders hebben met behulp van de stichting eenzelfde proces aange spannen by de rechtbank in Den Haag. Deze zaak zal op 10 junidie- ADVERTENTTE Voor een ieder die het nog niet weet, Philips batterijen SCHIPHOL (ANP) Met de op merking: "Ik ga ervam uit dat vij tot overeenstemming komen' is een optimistische minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken gisteravond van Schiphol naar Su riname vertrokken. Daar zal een Nederlandse delegatie, bestaande uit drie ministers, drie staatssecretaris sen en een aantal hoge ambtenaren, pogen met de Surinaamse regering tot een definitieve overeenstemming te geraken over de komende onaf hankelijkheid Voor de besprekin gen is een periode van ongeveer één week uitgetrokken. De Neder landse delegatie zal op woensdag 21 mei naar Schiphol terugkeren. Bij zijn vertrek noemde minister De Gaay Fortman de kwestie van de ontwikkelingshulp en die van het verkeer van personen tussen Neder land en Suriname de grootste pro blemen, waarvoor tot dusverre nog geen overeenstemming met Surina me is bereikt. Met minister Pronk zal hij 't probleem van de ontwikkelingshulp met de Surinaamse regering gaan bespreken, nog voor premier Den Uyl in Paramaribo is gearriveerd. Hc£ zou hei» veel voldoening sehen» ken als dit vooroverleg ertoe zou lei den dat de premier na zijn aan komst einde deze week alleen nog maar zijn handtekening onder het contract zou moeten zotten. Hetzelfde geldt voor het reizigers verkeer tussen Suriname en Neder land. Tot dusverre heeft Suriname zich op het standpunt gesteld dat na het verkrijgen van de onafhanke lijkheid de bestaande toestand ten aanzien van het verkeer moet wor den bestendigd, hetgeen zal inhou den dat Surinamers ongelimiteerd en zonder op hun weg enige hinder nis te ontmoeten naar Nederland zouden kunnen komen om zich hier te vestigen. De Nederlandse regering wil deze eis niet inwilligen. Op Schip hol herinnerde minister de Gaay Fortman eraan, dat de Nederlandse regering in maart een voorstel heeft gedaan. Dit voorstel ging minder ver aan de Surinaamse eis, maar het hield wel een voorkeursbehandeling in voor de Surinaamse staatsburgers die naar Nederland zouden willen komen. Op zijn eigen terrein gaat minis ter De Gaay Fortman zich terstond na zijn aankomst met de Surinaam se rqperin? buigen over di zoge# naamde toescheidingsverklaring, die voor de onafhankelijkheid noodzake lijk is. Het koninkrijk is volkenrech- terlijk verplicht officieel te verkla ren dat het het grondgebied van Su riname afstaat. Voor dit overleg zal ook de premier van de Antillen naar Suriname komen. Geconfronteerd met uit Suriname overgeseinde berichten over acties, die het Surinaamse comité nationa- lt onafhankelijkheid aldaar voorne mens is uit te voeren, zei de minis ter dat hij daarover inderdaad al was ingelicht door de pre-ambassa deur H. Leopold, die de Nederlandse regering inmiddels m Paramaribo heeft aangesteld. Naar gemeld zou dit comité, dat in de rug gesteund wordt door de Hin- doestaanse VHP, premier Den Uyl een petitie willen aanbieden ergens op de lange weg tussen het vliegveld Zanderij en Paramaribo. Als de Su rinaamse regering, die volgens de berichten daar weinig voor voelt, er toe zou overgaan om de premier per helikopter van het vliegveld naar Paramaribo over te brengen, dan zou het comité de delegatie naar zijn hotel willen sturen. Ministft* da Gaay Fortman vroeg zich na lezing van dit bericht af, hoe de Surinaamse regering aan een helikopter zou moeten komen. Vol gens hem is zo'n toestel in heel Su riname niet aanwezig. Helemaal gerust over de toesand in de Surinaamse hoofdstad was hij niet. Hem was bij geruchte ter ore gekomen, dat de tegen onafhanke lijkheid gekante VHP pogingen in het werk zou stellen om vrijdag, dus terstond na de aankomst van pre mier Den Uyl, de dagelijkse markt in Paramaribo stop te zetten. Op maandag zou dan een grote demon- rtratie van Hindoestanen voigen. De vier Surinaamse vaxcentrales hebben gisteren een bemiddelingspo ging ondernomen om oppositie en regering aan één tafel te krijgen, voordat het topoverleg tussen Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen eind deze week in Parama ribo van start gaat. Zowel de rege ring als de oppositie hebben welwil lend gereageerd op het Initiatief van de vakbeweging. Vandaag hadden premier Arron en opositieleider Lachman een eerste gesprek mpt hat bestuur van de vakcentrales.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7