Haringvloot begint aan de nieuwe teelt Veilingen willen fusioneren VISVANGSTBEPERKING IN WOORD EN DAAD DINSDAG 13 MEI 1975 De Nederlandse tongvangst in de Noordzee wordt binnen kort beperkt tot negen weken per kwartaal, het varen van en naar de visgronden inbegrepen. De voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten de heer B. A. de Jonge, heeft een hiertoe strekkend uitvoeringsbesluit geno men, na de voor de vangstbeperkingsregeling ingestelde ad viescommissie uit het bedrijfsleven te hebben gehoord. Men wordt geacht op tong te hebben gevist als men in totaal meer dan 300 kg tong heeft gevangen of als meer dan zeven pro cent van de vangst uit tong bestaat. Wie een week zonder zaterdag of zondag op tong en schol gaat vissen zal in die tijd tenminste tweemaal 24 uur binnen moeten liggen. Betrekt mqji wel een zaterdag of zondag in zijn visreis dan is de verplichte binnenligperiode viermaal 24 uur. In het besluit worden havens aangewezen van waar uit men tong- en scholvangst moet uitvaren en waar men de vangst moet aanvoeren. Voorts zullen de tong- en scholvissers voortaan een visdocument moeten hebben. Tussen inwerkingtreding van het besluit de datum staat nog niet precies vast en 1 juli zal in de driemijlszone niet op tong en schol mogen worden gevist. Eerder is al bepaald dat schepen groter dan 50 bruto-registerton of met meer mo torvermogen dan 300 pk zich in de twaalf-mijlszone met in begrip van Waddenzee en Eems van tong- en scholvisserij moeten onthouden. Het bestuur van het produktschap zal zich in de komende week moeten uitspreken over een uitvoeringsbesluit, waarbij wordt voorgeschreven dat in het begin van de haringteelt, de periode van 20 mei tot en met 30 juni, uit de Noordzee alleen maar gezouten of diepgevroren gekaakte haring mag worden aangevoerd. Verse en diepgevroren ongekaakte haring mogen niet worden aangevoerd. Aan die zoute-haringvisserij mogen alleen maar reders en vissers meedoen die in 1971, 1972 en 1973 in het eerste half jaar ook op de zoute haring uit zijn geweest of die toen tus sen 1 januari en 15 mei de verse-haringvisserij hebben uit geoefend. Met een groter aantal schepen dan men voor 1 ja nuari 1975 had mag men niet meedoen. Ook voor de haring vissers wordt een visdocument verplicht. Praktijk De vraag hoe men de internationale visvangstbeperkings- regeling in Nederland moet uitvoeren: via een algemene re geling zoals het produktschap die dit jaar toepast of via in dividuele quoteringen per schip, was een belangrijk thema op de visserij dagen die in de volkshogeschool te Bergen (N.H.) zijn gehouden. In een discussiegroep die zich speciaal met dit probleem bezig hield kwam van de kant van de praktische vissers, en dan met name van de kottervissers, de wens naar individuele quotering naar voren. Men kan dan zelf zijn vistijden kiezen. Er werd ook aangedrongen op stevige maatregelen om respect voor zo'n regeling af te dwingen: bij overtreders zou de vangst verbeurd moeten worden verklaard of het visdocument zou moeten worden ingetrokken. Produktschapsvoorzitter De Jonge was rapporteur van die discussiegroep. Aan zijn weergave van het standpunt der vissers: voor individuele quotering, voegde hij zijn eigen plei dooi voor het standpunt van het produktschap: algemene regeling, toe. Die regeling is neergelegd in produktschapsver- ordeningen, waarin aan de voorzitter bevoegdheden worden toegekend, maar tot nu toe waren er nog weinig concrete maattregelen uitgevaardigd. De Jonge is van plan nu ook nog iets te gaan doen tegen het vangen van kuitzieke fop het punt van kuitschieten staande) haring en voorschriften uit te vaardigen inzake het vistuig, onder meer wat betreft de lengte van de bomen bij de boomkorvisserij (visserij met aan weerszijden van het schip aan bomen hangende netten). Een regeling van individuele quoteringen zou veel bureau- cratischer worden dan een algemene, meende De Jonge. Ook kan zij leiden tot een niet-gelijkmatige aanvoer, terwijl men met een algemene regeling juist kan bijsturen. De collectieve quoteringsregeling die het produktschap nu hanteert moet eerst zijn redelijke kansen eens hebben. De tijd is daarvoor tot nu toe te kort geweest, vond De Jonge. Wat dat laatste betreft vond hij dr. H. Boelmans Kranen burg, secretaris van de stichting van de Nederlandse zeevis serij, aan zijn zijde. Individuele quotering wordt een bron van ruzie, vreesde deze. Vooral in de kottervisserij zal het moei lijk zijn. Men zit daar nog met het extra-probleem van de vele nieuwe kotters, besteld in inmiddels vervlogen goede visserij jaren, waarvoor men. geen op vangsten in het verleden gebaseerde quota kan vaststellen. Voor de haringvisserij zou het gemakkelijker zijn. Kranenburg was er ook niet van over tuigd dat individuele quotering zal leiden tot een goede ver deling van de vangsten over het jaar. Aan de vissers zelf moet men het overlaten welke vorm van quotering zij verkiezen, vonden zowel dr. Kranenburg als ir. Th. J. Tienstra, directeur der visserijen bij het ministerie van Landbouw en Visserij, maar beiden gaven zelf de voor keur aan individuele quotering, W aarschu wiing Nu door de quotering de hoeveelheid te vangen vis is ver minderd, zo waarschuwde ir. Tienstra, kan men niet met hetzelfde aantal mensen en dezelfde hoeveelheid kapitaal in de visserij doorgaan. Er zijn nu dus volgens ir. Tienstra in Nederland teveel mensen en teveel schepen die de visserij willen uitoefenen. Het achterwege blijven van individuele quotering verdoezelt dat feit. "Iedereen heeft nu het vage gevoel dat het nog wel mee zal vallen", zegt hij. Voor de grote zeevisserij ligt het wat anders, die heeft nog alternatieve mogelijkheden, zo meende ir. Tienstra. Moei lijkheden dreigen echter vooral voor de kotters en met name de middelgrote kotters, tussen 300 en 600 a 800 pk motor vermogen, lopen gevaar het loodje te moeten leggen. Zij zijn al verdreven uit de twaalf mijlszone inclusief Waddenzee en Eems, waar schepen boven 300 pk geen tong en schol mogen vissen. De Koninklijke Marine ziet erop toe dat ze zich daar- aanhouden. Ir. Tienstra waarschuwde dat de huidige regeling van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij ter verge makkelijking van de afvloeiing in beginsel eind mei volgend jaar zal eindigen, al blijft het fonds zelf wel bestaan. Voor die tijd zullen de vissers gekozen moeten hebben of ze tot de "blijvers" of de "wijkers" willen behoren. Dertig mensen hebben zich al voor de afvloeiingsfaciliteiten van het fonds aangemeld. Van de kant van het landbouw-economisch instituut werd meegedeeld hoe slecht het de kottervisserij vorig jaar ook zonder contingentering van tong- en scholvangst al is ge gaan. Er waren in de verschillende klassen kotters verliezen per schip, variërend van f 35.000 tot f 170.000. "Kostenbesparingen in de visserij" was op deze visserijda- gen een ander belangrijk thema. Een aantal medewerkers van het landbouw-economisch instituut en het rijksinstituut voor visserij-onderzoek RIVO liet er zijn licht op schijnen. Systeem De heer G. O. Boonstra van het RIVO vertelde dat dit in stituut over een of enkele jaren klaar hoopt te zijn met een systeem waarbij platvis (tong en schol) door middel van elektrische stroomstoten van de bodem wordt opgejaagd zo dat ze gemakkelijker kan worden gevangen. Over een maand hoopt men al de beschikking te hebben over de in dit systeem horende pulsgenerator, zodat men het stelsel nog slechts op kleine schaal beproefd de komende zomer al kan gaan beproeven op een bedrijfsvaartuig. Als het lukt op deze wijze tot een rendabeler en selectiever visserij te komen (honderd procent garantie kon Boonstra niet geven) dan heeft men het enige alternatief gevonden voor het "wekken" (van de bodem opjagen) door middel van over de bodem slepende kettingen. Door het wegvallen van die kettingen zou het totale ge wicht van het vistuig tot de helft kunnen worden vermin derd. terwijl 44 procent van de totale weerstand die het schip ondervindt zou wegvallen. Aan brandstof zou men daardoor per jaar ongeveer f 60.000 en aan kettingen ongeveer f 40.000 kunnen besparen. Selectief vissen zou door deze methode worden bevorderd, doordat grote vissen sterker op de elektrische impulsen rea geren dan kleine. Uitsluitend heel grote tongen vangen zal echter ook weer niet lukken, doordat ook het wel of niet gunstig op de elektroden georiënteerd zijn van de vis een rol speelt. Maar de meegevangen ondermaatse vis krijgt gro tere overlevingskansen doordat er lichter en langzamer moet worden gevist en bovendien wordt nu in opdracht van het RIVO nog een sorteermachine voor platvis ontwikkeld die deze overlevingskansen nog verder vergroot. Van de combi natie van dit alles stelde Boonstra zich veel voor. Dat om, om de elektriciteit effectief te doen zijn, langza mer moet vissen dan anders betekent wel dat er minder ge vangen zal worden. Dat zou moeten worden goedgemaakt door de vermindering van de exploitatiekosten en het reken sommetje daarover heeft het RIVO nog niet helemaal klaar. Maar Boonstra hoopte dat het uiteindelijk tot een gunstige uitkomst zal leiden. KATWIJK AAN ZEE De romantiek rond het uitvaren van de haringvloot bij het begin van de nieuwe teelt is nage noeg geheel verdwenen. Alleen Scheveningen kent nog Vlagge tjesdag. Tegenwoordig Dag van de Nederlandse Zeevisserij ge heten. Met versierde treilers en kotters in de havens, met de uitreiking van de Produktschapsprijzen en met het nodige feest gedruis. Vroeger was dat allemaal anders. Toen werd er in alle haringhavens uitbundig gefeest rond het uitvaren van de vloot, die "ter zoute" ging. Dit jaar wordt Vlaggetjesdag in Scheve ningen op 17 mei gehouden en 20 mei verlaat de Noordzee- haringvloot de havens. Maarreeds een week zijn de enorme paardekrachten, de hektreilers, vertrokken naar de Westkust van Engeland en de Ierse Zee. Het karakter van de haringrace ls daarmee geheel verloren gegaan. Die race gold vroeger voor de sche pen, die de Noordzee als operatie- terrein hadden. Alle mogelijke moei te werd gedaan als eerste weer in overtuigd. Ook, dat het zeker vijf Door Cees Combee de thuishaven te zijn. Om de valste groene aan wal te brengen. Nu is vrijwel zeker, dat de Westkust haring als eerste te koop wordt aan geboden. Deze haring mag reeds het misschien in wat minder stren- jaar zal duren voor d^t weer het ge val is. Endan nog zal men spaar zaam om moeten gaan met de vang sten' en zal een vangstregeling. ge vorm, geboden zijn. Een groot be zwaar is, dat er zoveel jonge haring wordt gevangen door de Noren en vanaf 20 mei 's morgens zeven aan de haringafslagen van Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen wor den verhandeld. Op dat tijdstip is Denen. Deze is niet bestemd er natuurlijk nog geen Noordzee-ha- menselijke consumptie, ring aanwezig, want de vloot vismeelfabrieken. Daaraan dhTdinsdag net uitgevaren. Wel moe- graag snel een einde zien gemaakt, ten de Westkust-treilers nog een reis Het is te hopen, dat het daar nog van komt. In de afgelopen vijfentwintig jaar De Nederlandse haringvissers zijn de Nederlandse haringvloot dit gebied maken. Na mogen ze in de Noordzee vissen. cok dit jaar gebonden aan vangst- ruim tweehonderd schepen terugge- beperkende bepalingen. Uit de Noord- lopen naar zo'n zeventig. Een en het Skagerak mag op langrijke vermindering dus. Men totale hoeveelheid van 494.000 ton, mag echter niet vergeten, dat e waarvan maximaal 107.000 ton jon- ie grote schepen voor de kleine trei- ge haring, door de Nederlandse vloot lers met vaak niet meer dan 27.000 ton boven wa- J- ter worden gehaald. Ten aanzien van de quotering Van de vangst ten wes ten van Schotland (Hebridenharing) heeft ons land van het totale quo tum van 205.000 ton er 12.000 toege wezen gekregen. Voor de Keltische voerde haring niet eerder Zee is dat 5000 ton op een totale consumptie wordt vrijgegeven dan gering motorver mogen in de plaats zijn gekomen. Moderne hektreilers met meer dan 2000 paardekrachten en voorzien van ultra moderne diepvriesinstalla ties. Het is namelijk zo, dat de aange- de vangst van 25.000 ton. dat ze diepgevroren is. Dit houdt in. haring is dit jaar uitvoering Atlanto-Scandische dat de vangst van dediepvriessche pen in de meeste gevallen direct in verboden in het gebied boven de i graden noorderbr. tot de Pool en rondom de Paroer Eilanden. Het gaat hier om voor ons land niet-traditio- rele visgronden. Dit houdt in, dat zo'n installatie en de haring in ons land kantjes aanvoeren, moet de vangst eerst aan de wal worden omgepakt in plastic emmertjes en daarna nog een veertig uur in de diepvrieskoel huizen worden ingevroren. De uitkomsten van de haringvis- DEN HAAG Diep in het nach telijk uur, werd een 27-jarige koop man uit Nieuwkoop door de politie in de buurt van Sassenheim aange houden, omdat hij aan het stropen zou zijn en in elk geval de Vuurwa- penwet overtrad. "Ik had een jacht- acte, maar je krijgt nergens de de kans om te jagen", zo klaagde verdachte bij de Haagse politierech ter. Hij had in Hoogmade drie jaar geleden een boerderij gekocht en de bedoeling was, daar de buks op te hangen, die in zijn bezit was. Maar de rechter constateerde, dat het toch op stropen was uitgedraaid, juist omdat verdachte dat een grotere sensatie vond, dan gewoon jagen. Het vonnis werd 350 gulden boete voor het stropen en twee weken ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van de wapens. Opening van sportcomplex VALKENBURG - Ter gelegen heid van de officiële opening van het nieuwe sportcomplex van Val ken '68 in het Duyfrak in Valkenburg houdt het bestuur van de vereniging vrijdag a.s. een receptie in de kan tine. Valken '68 speelt zaterdag om half twee (en niet om half vier zoals eer der werd vermeld) de openingswed strijd tegen het Leidse UVS. Het team van de Valken krijgt extra versterking van de oud-Ajaxspeler Sjaak Swart terwijl Gerrit Voovs, doelverdediger van AZ'67, de aftrap zal verrichten. De scheidsrechter is Koos van der Leek uit Leiden. Het sportcomplex is overigens al enkele maanden in gebruik maar men wilde met de officiële inge bruikneming wachten totdat ook het clubgebouw en de kantine, die door de eigen leden en andere vrijwilli gers werd gebouwd, af was. Burgerlijke stand Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Domi nique d. v. A. M. H. Kuijlaars en C. C. Gosliga, Arjan z. v. J. W. Rein- ders en A. M. J. J. de Groot, Reinout K., z. v. F. Zevenbergen en M. Glanzer, Willem H., z. v. C. D. J. van der Nat en B. Th. M. Molkenbocr Jurriaan A., z. v. H. de Priester en K. P. A. M. Florijn, Ilse d. v. Th. C. Prins en M. E. M. W. Eijck, Jo- rine I., d. v. J. van Delft en M. van Asperen, Daniëlle D., d. v. M. D. van Fraassen en A. M. van Heek. Edith L., d. v. M. D. van Fraassen en A. M. van Heck, Eric V., z. v. L. F. Kamphues en F. C. C. C. van Deursen, Renata M., d. v. M. J. Been en A. H. M. Wennekers, Jac queline d. v. P. M. Rietkerk en C. J. M. de Haas, Francina M., d. v. Th. C. Mosselman en H. M. K. de Roode. Walter E., z. v. R. Andries- se en H. M. Th. Walhain, Mariska A. S., d. v. A. L. Borsboom en C. A. M. Dobbe, Jitteke, d. v. M. S. de Jong en C. van Steenwijk, Patrick G. J„ z. v. G. J. A. Beekman en C. J. M. van der Wee. Overleden: W. O. Golder 70 jr. geh gew. met H. W. A. Bergamin, J. M. Warmerdam 73 jr., geh. gew. met P. Overdevest, E. D. Roukema 51 jr. echtg. van M. A'. Schreuder, H. E. Trel, 84 jr echtg. v. W. D. van Kampen, W. Witteman 57 jr. echtg. van J. Dool. LISSE De Algemene Raad van het Vuilafvoerbedrijf "Duin-en Bol lenstreek houdt op woensdag 28 mei om 15.30 uur in het Raadhuis te Katwijk een algemene openbare ver gadering. - HBG Lisse en West-Friesland LISSE/BOVENKARSPEL De veilingen HBG (Lisse) en "West-Friesland" (Bovenkarspel) willen een volledige fusie aangaan. Het is de bedoeling dat zeker de eerste jaren beide veilingen zelfstandig blijven draaien. Een concentratie is afhan kelijk van de ontwikkeling. De fusie heeft voor het personeel geen gevolgen. Over het samengaan hebben de leden van de veilingen het laatste woord. Op dinsdag 10 juni vergaderen zij. de Nederlandse vissers totaal 44.000 serij gedurende de teelt 1974/1975 ton haring boven water mogen ha- zijn door de sterke stijging van de len. Een percentage, dat men begrij- kosten olie, netten en ander vis- pelijk wel wat een de lage kant tuig en gerei bepaald niet gunstig vindt. geweest. Een geluk is, dat de meeste Graag zou men die quotering heb- reders er nog een yisverwerkende in- ben zien vastgesteld op 70.000 tot dustrie of een haringhandel bij heb- 80 000 ton.' De hoge heren beslissen ben. Daardoor kunnen zij de prijzen geven nog enigszins in de hand houden. Wordt er naar de mening van de re de vis- der door de handel te laag afgedrukt, dus blijft het en nemen! Goed, de quotering vangst is zeker een kwestie die in al- dan is die reder-handelaar in staat le visserijlanden de tongen in bewe- de vangst van zijn eigen schepen ging brengt. Nergens is men erg ge lukkig met die besluiten. Het is ech- laten verwerken ter een zeer noodzakelijke maatre gel om de visstand weer op peil brengen. Daar is iedereen wel zelf te kopen om in eigen bedrijf te te laten afzetten in binnen- en buitenland. Met de te ond- en platvis is dat niet het geval, ua Dit alles is mede de oorzaak ge weest, dat de haring goed aan de prijs blijft. Ergens echter ncf te ge ring om een gunstige exploitatie van de vloot mogelijk te maken. We kochten deze week nog uitstekende diepgevroren groene vangst juni- juli 1974 haring. Daarvoor moes ten we in de viswinkel f 1.50 betalen en aan de viswagen f 1.25. Prijzen, die kort na het begin van de haringaanvoer in juni 1974 ook al golden. De kosten van ompakken en opslaan in de koelhuizen zijn echter erg hoog. Het waren uitstekende Noordzee-haringen. Erg mals, lek ker vet en zeldzaam van smaak. Trouwens- als men de visserman spreekt, dat gaat er niets boven de haring uit de Noordzee. Dat zal dan wel zo zijn. Duideiljk willen we echter stellen, dat we Westkust-ha ring het geconsumeerd, die ook van uitstekend gehalte was en niet be hoefde onder te doen voor die van de Noordzee. Het gaat er natuurlijk wel om in welke tijd van het jaar de ha ring gevangen wordt. Als de r in de maand komt, zo luidt een oude vis sersuitspraak, wordt de kwaliteit minder en is er geen sprake meer van onvervalste maatjes. De haringvissers gaan dus weer "ter zoute". Hen wordt een goede vangst en een behouden vaart toe gewenst. Voor het zover is worden zaterdag 17 mei in de Bon Boni-zaal van het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag nog de Produktschaps prijzen voor de aan boord van vis sersvaartuigen in 1974 best verzorg de zeevis en haring uitgereikt. Dat zal de schippers C. Kuyt van de KW 124 "Sursum Corda", W. de Vries van de UK 64 "Wouter en Klaas". P. Hoek Jr. van de KW 124 "Aga tha", H. Klein van de SCH 147 "Jo hanna", D. van Duivenvoorde van de VL 110 "Michiel Jan", C. Roeleveld van de VL 105 "Elisabeth", J. West duin van de SCH 307 "Margaretha" en K. van der Plas van de KW 42 "Rijnmond V". Twee jaar geleden werd het be sluit genomen om tot een fusie o- ver te gaan. Uit gesprekken is wel gebleken, dat de overgrote meerder heid een compleet samengaan toe juicht. In een uiteenzetting over het waar om zeggen de directies van de vei lingen, dat een fusie geen zin heeft als de meerderheid van de leden er niet achter staat. "Uiteindelijk staan de belangen van de hele bloembol- lenhandel op het spel". Volgens de directie zal de fusie de kweker uitzicht geven op een bete re prijs. De moordende concurrentie, die grote en kleine kwekers en ex pediteurs bedreigt, zal geleidelijk af nemen. De veilingen HBG en 'West Friesland' beïnvloeden samen vrij wel de helft van de totale markt. "In zo'n uitgangspositie zal er van de nieuwe ve'renigde bloembollencen- trale 'n grote zuigkracht uitgaan dde de totale bloembollenhandel krach tige impulsen zal geven", aldus de directie. De besturen hebben niet zonder meer het fusie-voorstel gedaan. Men heeft de hulp ingeroepen van ad viesbureau 0 Borsboom en Hegener in Amsterdam,dat de opdracht kreeg het voor en tegen van een eventuele fusie te onderzoeken. Dat was begin vorig jaar. In augustus verscheen een discussienota. Hierop volgde overleg met besturen, direc ties en overige medewerkers. Begin van dit jaar kwam het eindrapport uit. Borsboom en Hegener kwam hier in tot de conclusie, dat beide vei lingen een totale fusie moesten aan gaan en gaf daarbij wegen aan. die tot een zo goed mogelijk resultaat leiden. Weliswaar is de financiële positie van HBG en "West-Friesland" niet slecht, maar de bedrijfsresultaten van beide bedrijven vertonen al en kele jaren een neergaande lijn. De resultaten geven nauwelijks aanlei ding tot optimisme. De optredende stagnatie heeft zich in 1973 en 1974 alleen maar voortgezet. De opbreng sten van de veilingen blijven ach teruit lopen. Zo ook de resultaten van de in- en verkoopbureaus. "De interne vernieuwing zal haar invloed op het hele bloembollenvak doen gelden", stelt de directie. "El ke maatregel, die genomen wordt, el ke beleidsombuiging, blijft echter ge richt op de behartiging van de be langen van de leden. De fusie op zich betekent geen genezing van al le kwalen. Zij is slechts een begin. De fusie betekent een totstandko ming van een krachtige organisatie die in staat zal zijn een vuist te maken".' Zodra de fusie een feit is komen aan de orde: samenvoeging van de directies; samenvoeging van de in- en verkoopbureaus en reorganisatie daarvan; de dienstverlening door de verte genwoordigers zal worden vergroot; een projectgroep gaat zich bezig houden met nieuwe ontwikkelingen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4