Verhuizing wethouder twistpunt pierre balmain Geen baileybrug bij 'De Valk' Centrum beschermen Omstreden benoeming van wethouder Waal LEIDSE KANTONRECHTER Verkeerscommissie Kooilaan moet toch toegangsweg blijven Wethouder Waal gaat praten met Maredorp 'Actiegroep' Pancras: DINSDAG 13 MEI 1975 Hoofdingeland van hoogheemraadschap Rijnland LEIDEN Wethouder Waal (ruimtelijke ordening en openbare werken) is door de ge meenteraad benoemd tot hoofdingeland van het hoogheemraadschap Rijnland namens de gemeente Leiden. De funotie van hoofd ingeland-plaatsvervanger werd toegewezen aan het WD-raadslid Kuijpers. In de Leidse Raad voor Milieuhygiëne zal het PPR/PSP/ D'66-raadslid Anne v. d. Zande voortaan zit ting hebben, als opvolgster van haar fractie genoot Beijen, die wegens tijdgebrek deze functie heeft neergelegd. Deze benoemingen werden gisteravond ove rigens niet met algemene stemmen gedaan. Driessen (CDA) maakte bezwaar tegen het feit, dat wethouder Waal burgemeester Vis. die door het college niet kandidaat is gesteld, als hoofdingeland zal opvolgen. Door de een zijdige samenstelling van het college verte genwoordigt PvdA'er Waal slechts de kleinst mogelijke meerderheid van de gemeenteraad, aldus de CDA-fractieleider. Hij kreeg desge vraagd van burgemeester Vis te horen, dat het collegebesluit hierover buiten diens aan wezigheid is genomen. Anderzijds vond Driessen het logischer dat als plaatsvervanger-hoofdingeland een lid van het college zou worden gekozen. Gezien het feit dat de plaatsvervanger vooral milieuzorg als taak krijgt toebedeeld, deed Driessen de suggestie wethouder Oosterman te benoemen, maar omdat deze niet voor de functie voelt, noemde de CDA'er wethouder Verboom, "koppelgenoot" van Waal. Driessen verwierf niet voldoende steun (Waal: „de vertegenwoordiger die nu wordt voorgesteld heeft tenminste de partijpolitieke steun van de meerderheid van de raad")Van de 34 uit gebrachte stemmen voor de functie van hoofdingeland kreeg Waal er 24, Vis 8 en Verboom 2. Kuijpers kreeg voor de functie van hoofdingeland-plaatsvervanger 23 stem men. Verboom 7, Waal 2, Vis 1. één stem werd blanco uitgebracht. Elzenga (WD) bleek uit zakelijke over wegingen het PvdA-raadslid Woelders (gis teravond zelf afwezig) te prefereren als lid van de Raad voor Milieuhygiëne boven Anne v. d. Zande. Meijer (PvdA) verklaarde echter namens zijn fractie, dat zijn partij de kandi datuur van Van de Zande zou steunen. Ztf verwierf 22 stemmen, vijf werden er op Woel ders uitgebracht, twee op wethouder Van Dam en vijf blanco. LEIDEN De verhuizing van wethouder Verboom (van de Javastraat in De Kooi naar de Bosrode in de Merenwijk) heelt gisteravond in de Leidse gemeenteraad tot een vinnig debatje geleid tussen de wethouder en de CDA-fractieleider Driessen. Op verzoek van laatstgenoemde was de verhuiskaart van Ver boom, als ingekomen stuk destijds aan de raad gericht, aan de agenda van de vergadering toegevoegd. Het huis aan de Bosrode is name- geeft, dan wordt je gediskwalifi- lijk een woningwetwoning (van wo- ceerd. Ik vind dat de heer Driessen ningbouwvereniging Ons Doel) en door zijn partijgenoten gediskwalifi- Driessen vroeg zich af of het wel ceerd moet worden". Juist is dat een wethouder gezien zijn Die partygenoten reageerden niet salaris (ongeveer vijfduizend gulden wel Drlessen aelf: "Dit het antwoord Vol als nooit tevoren ging de Leidse kantonrechter van start met wat "onbenullige overtredimkjes". Dit mag natuurlijk nooit ge zegd worden: uit opvoedkundig oogpunt zijn alle overtredingen, hoe onbenullig ook. een doodernstig vergrijp tegen de gevestigde orde. Als elfde verscheen achter het hekje verdachte R. en verdachte mejuffrouw F. met advocaat. Op zeven september van het vorige jaa'r hadden deze twee een ongelukkige ontmoeting op de Hoge Rijndijk. Om een uur of half twee 's nachts reed de heer R.. taxichauffeur, op de Hoge Rijndijk met achterin zijn auto een aantal feestgangers met een behoorlijke borrel achter de kiezen. Volgens het procesverbaal had de taxi een snelheid van 65 kilometer per uur. Mejuffrouw F., komende van rechts uit de Burggravenlaan, stopte daar volgens haar zeggen keurig achter de haaietanden die erop duiden dat men aldaar met een voorrangsweg te doen heeft. Ze zag de taxi met grote snelheid aankomen en wachtte dus eveD met oprijden. De taxi echter, menende dat mejuffrouw F. van plan was op te rijden remde krachtig en gleed over het hellende weg dek naar rechts zodat de auto van verdachte F. geschept werd. De politie mat een remspooor van 33 meter. De heer R. ontkende ech ter tenstelligste met een snelheid hoger dan 53 te hebben gereden. "Ten eerste, meneer de kantonrechter, ken je met een diesel niet vanaf het stoplicht tot aan de Burggravenlaan op 65 kilometer komen, en ten tweede had ik dat stelletje dronken lui achterin; ala ik dan hard ga rijden rollen ze dodr me hele wage heen. Bovendien hebben die agenten de afstand afgestapt in plaats van gemeten. misschien nemen ze wel veel kleinere stappen dan één meter." Eindelijk mocht de advocaat van verdachte F. ook wat zeggen: de goede man had al tien minuten van het ene been op het andere staan springen. Hij vermeldde dat mevrouw daar keurig had stil gestaan zoals het hoorde, dat R. veel te hard gereden had waar voor het remspoor van 33 meter wel een maatstaf genoemd mocht worden en vroeg om schuldigverklaring van verdachte R. en vrij spraak van zijn cliënte op grond van een onjuistheid in de dag vaarding. Daarin stond namelijk dat zijn cliënte op de Burggraven- laan gereden had. terwijl ze daar netjes had staan wachten op de aanstormende taxi. De officier was voor dit argument, dat overigens aardig bedacht was, niet gevoelig: hij stelde dat de aanrijding op de Hoge Rijndijk moest hebben plaatsgevonden, omdat beide auto's zich na de aan rijding daar bevonden. Daaruit moest de conclusie getrokken wor den dat verdachte inderdaad volgens de tenlastelegging de door gang niet had vrijgelaten en derhalve schuldig moest worden be vonden. Tegen haar werd een boete van 25 gulden geëist. Ook R. werd schuldig bevonden wegens te hard 'rijden;'de officier eiste 60 gulden. Ook de kantonrechter was de mening toegedaan 'dat F. over de stopstreep stilstond, anders was het onmogjeijk voor de beide bo lide's om op de Rijndijk tot stilstand te. komen. De snelheid van R. was ongebwijfeld te hoog geweest anders was er geen remspoor van 33 meter op een droog ("ztfknat". gilde R. verontwaardigd) wegdek uit de bus gekomen. Een boete van 50 voor R. achtte de kantonrechter wel op zijn plaats en de veroordeling van F. geschied de conform de eis. MIA BAXELS bruto per maand) een dergelijke ning zou mogen betrekken. "Wette- ^ëët'wat lijk is het niet geregeld, dat e ningwetwoning is gekoppeld aan kend»~ verboom de wethouder blijkt, da/t hij niet woningwetwoning is. Bijzonder weinig vertrouwen wek - 'Na gediskwalifi ceerd te zijn, slaat de heer Driessen nog na ook". LEIDEN Gedeputeerde Sta ten hebben geen goedkeuring gegeven aan het krediet voor de bouw van 'een baileybrug over de Rij nsburgersingel ter hoogte van molen "De Valk" De noodbrug zou gebouwd worden ter verbete ring van de verkeerssituatie ter plaatse. Volgens wethouder Waal, die de afwijzing gisteren meedeel de in de gemeentelijke verkeers- commissie, heeft GS de beslissing genomen omdat voor het project geen subsidie te verkrijgen zou zijn. Daarom wordt nu naar moge lijkheden gezocht om in de toe komst een vaste brug te bouwen, waarvoor wel subsidiemogelijkhe den bestaan. Wat wel op korte termijn op het kruispunt Rijns- burgiersingel - Schuttersveld-Valk brug zal gebeuren is de plaatsing van een nieuwe verkeerslichtin- het inkomen. Maar het is onjuist te denken dat alles wat niet is ver boden, geoorloofd is. Juist een wet houder van volkshuisvesting kan dit voorbeeld niet geven". Driessen vond het initiatief van Verboom om door te stromen overigens "positief". Voor alle duidelijkheid: hij verlaat een wo ning met een huurprijs van 85 gul den per maand (inmiddels toegewe zen aan een groot gezin) en betrekt een woning met een huurprijs van 355 gulden per maand. Verboom maakte zich nogal boos om de opmerkingen van Driessen ("hij is niet iemand die voorzichtig Is in het manoeuvreren met mense lijkheden") en noemde het princi pieel geen verschil of hij nu een wo ningwetwoning of een premiewo ning van dezelfde prijs zou betrek ken. "Ik ken ook mensen met een eigen huis, die aan aflossing minder betalen. Ik vind dat ik te goedkoop woon (de) en daarom ben ik naar een duurder huis gegaan. Daarmee is een voorbeeld gegeven van hoe het zal moeten. Dat heb ik van vorige wet houders nooit gezien". Hij wees er voorts op, dat het wethouderschap maar een tijdelijke baan is hij bij zijn vorige werkgever ont slagen ls: "ik zal echt straks tc mijn pensieon' in de w.w. moeten' Hij noemde het spel van Driessen LEIDEN Wethouder Waal zal op een tientje boete was geëist". Wet- niet fair. "In de bokssport is het zo: korte termijn een gesprek hebben houder Waal vroeg zich af of de als Je een stoot onder de gordel met de Buurtvereniging Maredorp. kantonrechter daarmee wel op de Dit onder meer naar aanleiding van goede weg was. "We moeten over- de klachten die de buurtvereniging wegen of er geen beroep moet wor- heeft geuit over de parkeeroverlast den ingesteld tegen deze uitspraken die in de buurt wordt ondervonden, van de kantonrechter." Gesproken zal onder meer worden WD-raadslid Wessels vond, dat het over de suggestie die brandweer- college nu maar eens haast moest commandant Broeshart gistermiddag maken met de oplossing van de in de verkeerscommissie deed. Na- parkeerproblemen. "Als er een actie- melijk om alleen die bedrijven een groep achter zou zitten, zou er zeker parkeerontheffing te geven die met grotere haast gemaakt worden" al- de auto voor de deur bevoorraad moe dus Wessels. Volgens wethouder Waal ten worden. was het onmogelijk om zomaar een Slager Van Zon wees erop dat de si- regeling af te kondigen. "Dan staat tuatie voor de winkeliers onhoudbaar morgen het LCC op de stoep". Beij- is. "Ei' wootden geregefld bekeuringen en (PPR/PSP/D'66) deed de sugges- udtgedieeld, maar je bedrijf tie om - als er geen andere moge- moet je de auto toch ergens neer- lijkheden zijn - maar paaltjes op de zetten". Overigens ziet ook de Leid- trottoirs te plaatsen waardoor het se kantonrechter volgens Van Zon parkeren op de stoepen onmogelijk wel in dat de winkeliers in een moei- wordt. Inspecteur La Riviere van de lijke situatie verkeren. Verkeerspolitie zag daarin weinig "Ik ben toevallig vanmiddag nog heil. "Dan zetten ze dé auto langs weer vrijgesproken, nadat er eerst de stoep neer". LEIDEN De ongeveer veertig bewoners van het oudenliedenhuis aan de Herengracht zijn gis terochtend overgegaan naar hun nieuwe behuizing ,,'t Huis op de Waardop de hoek van de Nieuwe Rijn en de Waardgracht. De verhuizing voltrok zich per taxi, per ambulance enper boot. De firma Slingerland had namelijk gratis haar "Sleutelstad I" ter beschikking gesteld om de 65-plussers op een korte rondvaart te vergasten in enkele van heidens oude grachten. Na de zonovergoten tocht over het water werden de bejaarden op hun nieuwe "stek" verwelkomd met draaiorgelmuziek en kregen ze vanwege de feestelijke gebeurtenis een vorstelijk stuk cake. Het nieuwe complex ,,'t Huis op de Waard" is overigens al helemaal volgeboekt. Het heeft een capa citeit van 88 bewoners, die de komende weken druppelgewijs zullen binnenkomen. Het oudenlie denhuis aan de Herengracht ademt nu volstrekte stilte. Het is leeg. Er lopen enkele honden om die situatie te bewaken. Dat wel. stallatie. De nieuwe installatie opent de mogelijkheid om de ver keersstromen meer te splitsen dan tot dusver waardoor het overste ken van de voetgangers wordt vergemakkelijkt. De installatie is in de toekomst, wanneer tot een reconstructie van het kruispunt zal worden overgegaan, om te bouwen tot zogenaamde "ver- keers aifhankelijike vertkeerslicn- ten". Dat houdt in dat de "groen tijd" van de verschillende rich tingen wordt afgestemd op het verkeersaanbod. De verkeerscom missie ging gistermiddag akkoord met de aanpassing van het kruispunt en kreeg tevens van wethouder Waal te horen dat nog dit jaar de aanleg van de ver keerslichtinstallatie op het kruis punt Gooimeerlaan-Willem de Zwijgerlaan zal worden aanbe steed. LEIDEN De gemeentelijke ver- doorgaand verkeer wordt geweerd, keerscommissie vindt dat de Kooi- Hij vond de Sumatrastraat totaal oommissie die de rehabilitatie v Oud-wethouder Ham daarentegen dige afsluiting en het aanleggen een groengebied ter plaatse. Wel bleek een meerderheid verkeerscommissie het beperken an heden om de toch al overvolle Lage Rijndijk te ontlasten door het door- de aande verkeer uit de richting Leider- voorstander dorp via de Sumatrastraat af te lei den naar de Willem de Zwijgerlaan. de suggestie de weg ter hoogte ADVERENTIE haute coiffure pruiken nuookinNederland De haute coiffure-creaties 'maestro'laten zich licht en luchtig dfagen net als uw eigen haar, maar blijven altijd perfekt in model. Door licht borstelen eenvoudig te modelleren naar eigen smaak en persoonlijkheid. Keuze uit 6 mo dellen in 25 kleurnuances en tal loze kleur-mêleringen. 'n Pierre Balmain Haute Coiffure modepruikje is een unieke kombinatie van verfijnde kwaliteit en exclusieve charme. Komt u dit eens gezellig ontdek ken in de spiegels van uw Pierre Balmain Haute Coiffure specialist pnaPELATTi PffflBreestraat 32 - Leiden EElTel. 071-25212 landse Kerk Choorsteeg een gapend Onderwater: "We zijn natuurlijk niet gait hadden geslagen en toen bleek tegen de bouw van een flat voor flat zou worden neerge- werkende jongeren, zet voor werkende jongeren, werd den het niet juist dat het sommige bewoners te gortig. Ze gingen met elkaar praten, spra- gepleegd. En ken er schande vai voren aan hen iets togen naar de stencilmachine om gemeenschap voor de officiële in stanties. Daar was iedereen het wel mee eens en in praatgroepjes werden de vin- diverse problemen, suggesties, ge dachtes en voorstellen besproken. Er historische wijk nieuwbouw wordt zijn commissies ingesteld die zich de toekomst dit gaan bezighouden met de grote pro- de binnenstads- niet te- soort dingen te vermijden, is het bleemstukken aagd en nodig dat we ons bundelen. wijken: de parkeeroverlast, het aan- Het is onmogelijk om studenten zien van de buurt, de renovatie, het groen en speeltuinen enz. Vooral de Middelwegbewoners dron da. wijk Pan- wordt de bewonersverhouding hier gen aan op een autovrij maken op dat apparaat een vragenlijst te uit. de binnenstad te vermenigvuldigen (400 stuks) en die ook werkende jongeren bijkomen, bij de bewoners - - LEIDEN Een feestelijke gebeurtenis gistermiddag in het Noor derkwartier: de eerste gerenoveerde ivoning van een complex van woningbouwvereniging Ons Belang in de Anna Paulownastraat, Alexanderstraat en Herensingel werd officieel geopend. Een han deling die werd verricht door mevrouw Vis, echtgenote van de bur gemeester. Zij mocht de familie Hamaker (echtpaar, één kind) ge lukkig maken. Een gezin dat zichtbaar tevreden zijn vernieuwde huis heeft betreden. In totaal betrof het desbetreffende renovatie- meyer, plan 59 woningen, welk aantal is teruggebracht tot 55. De Anna Pracht Paulownastraat heeft wat meer lucht gekregen, doordat twee be- BBB nedenwoningen, de nummers 2 en 4a zijn weggebroken, waardoor onderdoorgangen naar de Alexanderstraat zichtbaar zijn geworden. Daarlangs zijn schuurtjes gebouwd. De bovenwoning Anna Pauloio- nastraat 2a, die dus over de onderdoorgang loopt, was degene, die gisteren werd geopend. Vorig jaar startte het aannemersbedrijf Togni uit Leidschendam met de uitvoering van het door architect De Jong (aangesloten bij de NBR in Wassenaarontworpen renova tieplan; begin volgend jaar (de schatting is van Ons Belang-voor- zitter Seisveld) zal de laatste van de 55 woningen vernieuwd zijn. De huren liggen tussen de 90 en 136 gulden. De woningen hebben geen c.v. Foto: mevr. Vis overhandigt aan de bewoonster, mevrouw Hamaker, de sleutel van de gerenoveerde woning Anna Paulowna straat 2a. sies ter sprake kwam aan het verkeer te onttrekken. Sa men met de al aanwezige vijver en graskant zou ter plaatse een groen- oorziening gecreëerd kunnen worden, in deze "groenarme" wijk. Bij de NZH bestaan bezwaren te gen een onttrekking van de zuidelij ke rijbaan omdat dat tot gevolg zou hebben dat de bussen in twee rich tingen over de noordelijke rijbaan moeten rijden. Gezien de tien-minu ten-frequentie waarnaar voor de toe komst gestreefd wordt werd de vrees geuit dat terplaatse opstoppingen zul len ontstaan, wanneer bussen elkaar op deze smalle weg moeten passeren. Overigens zijn in het rehabilitatie- plan voor Leiden-Noord nog slechts ideëen neergelegd die nader moe ten worden uitgewerkt. In overleg met de bewoners zal de uitvoering van straat tot straat bekeken worden. Waar nodig zullen pok de vertegen woordigers van het openbaar ver voer, de brandweer en de reinigings dienst in het overleg worden betrok ken. LEIDEN De postduivenvereniging "Het Oosten" hield het afgelopen weekeinde 'n vlucht vanaf St. Ghis- lain. In concours waren 226 duiven. De uitslag was: 1. T. v. As (10.14), 2. 5. 9. 10. W. Gijsman, 4. H. v. Klave ren, 6. I. de Wolf, 7. S. Schoeman. De postduivenvereniging Leiderdorp vloog eveneens op St. Ghislain. Uit slag: 1. 2. H. v.d. Werff, 3. R. Slik kerveer, 4. H. Zevenovein, 5. H. Filip- po, 6. W. de Haas, 7. M. Reyerse, 8. J. v. Laar, 9. J. Brantenaar, 10. J. Borst. In concours 200 duiven. "De Vriendenclub" vloog ook vanaf St. Ghislain. Uitslag: 1. W. Vijlbrief, 2, 5. Gebr. v.d. Voorn, 3. R. Noor der - 4. 8. J. v. Seggelen. 6. L. Burg- 10. T. Gijsman, 9. S. In concours 388 duiven. s- Driehoek (Oude Rijn oneven heel erg scheefgetrokken. De gemeente Leiden treft geen behoefte les wat daartussen ligt) te stoppen. Gisteravond zat i il- blaam, want hun straat. Verder is LEIDEN Het zal binnenkort ver- moeten afzetten zullen in het voetgangersover- boden zijn om met een particuliere volg het parkeerterrein de bus gemeenschap waar ze mee kon pra- geen duidelijke steekplaats bij de ir. Driessenstraat auto te stoppen voor het Leidse sta- rechterzijde van 't station moeten gesprek met de tion. Dat "voorrecht" is de komen- oprijden om daar te mogen stoppen. ten. We willen binnen afzienbare Ambulante Handel niet uit de weg de maanden voorbehouden a cent in het Hooglandsche Huys tien pro- tijd gesprekspartner 1 worden", gaan: het lawaai op de vroege i taxi's. Het college 1 i B "Pancras-Driehoek" wil verder het terdagochtend en het ongegeneerd W heeft tot deze proef besloten a te kijken wat er gedaan zou kun- sociaal contact tussen de bewoners urineren tegen huis- het busstation op het Stations- worden, of het wel nuttig er een bundeling van krachten komen in de vorm van vereni- onderling bevorderen. De" inzet suggesties van de bewoners moeten leden tot een aanvaardbare buurt- baart de buurt zorgen. Contactadressen: Middelweg 19c en Hooglandse Kerkgracht 18. kerkmuren te bezien hoe er een eind gemaakt plein. Gedurende 14 dagen zullende kan worden aan de parkeerproble- bussen stoppen aan weerszijden van men in de omgeving van het station, de strook waar parkeermeters zijn Particuliere auto's die passagiers Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altfjd voordelig. Eigen ateliers.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3