Marine Cambodja brengt Amerikaans vrachtschip op Opheffing Warschaupact nog niet in zicht TONKIN EN DE PUEBLO Kissinger is bezorgd kracht en ambities over groeiende van de Russen President Ford: daad van piraterij Vluchtelingen ziek van heimwee in VS Grote Gnork. Gratis van de Amro Bank. Voor nieuwe spaarders die al eigen briefpapier hebben.^ Kohl kandidaat voor bondskanselierschap Niet-alledaags aanbod voor nieuwe Amro spaarders: Eigen briefpapier,daarzal uw bovenbuurman van staan te kijken. DINSDAG 13 MEI 1975 WASHINGTON (AP) Een vaartuig van de Cambodjaanse marine heeft gisterochtend in de golf van Thailand een onbe wapend Amerikaans koopvaardijschip met 39 bemanningsleden aangehouden en opgebracht naar de haven Kompong Som. President Ford noemde het incident in Washtington "een daad van piraterij". Terwijl Ford in vergadering bijeen was met de Amerikaanse veiligheidsraad om het incident te bespreken, verklaarde het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton dat diplomatieke pogingen in het werk gesteld zijn om de teruggave van het schip te bewerkstelligen. Oorlogsschepen van de Amerikaanse zevende vloot hebben opdracht gekregen om koers te zetten in de richting van de Golf van Thailand. Het Amerikaanse Congres rea geerde kwaad en geschokt. Ron Nessen, de perschef van het Witte Huis die het incident wereldkundig maakte, zei dat het 10.485 ton me tende koopvaardijschip "Mayaguez" werd aangehouden op ongeveer 100 km uit de Cambodjaanse kust en ongeveer 12 km van een klein rots eiland waarop zowel Cambodja als Vietnam aanspraak maken. Hij zei dat de Mayaguez werd beschoten voor het schip zich overgaf en ver telde dat president Ford de inbeslag name beschouwt als „een daad van piraterij". De Sea-Land Corporation, de re der van het schip, verklaarde dat de Mayaguez van Hongkong op weg was naar Thailand. De woordvoerder zei dat de Maya guez "slechts een algemene lading" aan boord had in 274 containers. De namen van de kapitein en de be manningsleden waren niet onmid dellijk bekend. Nessen zei later dat de Cambod jaanse marine op 7 of 8 mei in het zelfde gebied een Panamees schip had aangehouden, dat echter later toestemming kreeg om zijn reis voort te zetten. De Panamees zou op weg zijn geweest naar de Thaise hoofd stad Bangkok. De Verenigde Staten beschouwen alle wateren op meer dan 3 mijl (5.4 km) uit de kust als internatio naal gebied. Cambodja is echter een van de ongeveer 40 landen die al en kele jaren jurisdisctie opeisen over wateren tot op 12 mijl (21.6 km) uit de kust. Aangezien de mayaguez zich op ongeveer 12 km bevond van een eiland waarop Cambodja aan spraak maakt, was het schip in wa teren die volgens de Verenigde Sta ten internationaal gebied zijn, maar volgens Cambodja tot de Cambod jaanse territoriale wateren gerekend zouden kunnen worden. In het Congres is het nieuws als een bom ingeslagen. Sommige volks vertegenwoordigers reageerden in eerste instantie met gespierde taal. "We moeten er achter aan" zei senator John Sparkman, voorzitter van de vaste commissie voor bui tenlandse betrekkingen. We moe ten dat schip terughalen.... op elke manier die mogelijk is". Zijn collega Robert A. Taft zei dat de Verenigde Staten "eerst alle andere sancties moeten uitproberen... iets wat echter niet uitsluit dat we het desnoods moeten terughalen". "We kunnen niet toestaan dat zul ke dingen in volle zee gebeuren", al dus Taft. Onmiddellijk nadat het nieuws in Washington bekend werd heeft Ford overleg gepleegd met zijn nationale veiligheidsraad. In Washington duur de het beraad over een plan de cam pagne in regeringskringen gister avond voort. Maar ondanks de koortsachtige activiteit werd er over de inhoud van deze besprekingen weinig of niets bekend aangezien het Witte Huis aanvankelijk een vol ledig stilzwijgen tegenover de media gelastte. "Het is een uiterst ernstige zaak', verklaarde Hugh Scott, de fractielei der van de Republikeinen in de Se naat. Hij voegde er aan toe niet te geloven dat het verstandig zou zijn als leden van het congres" met een situatie als een daad van zee roof buitenlandse politiek gingen be drijven". "Ik weet niet wat de president zal doen, maar wat voor stappen hij ook onderneemt, ik hoop dat hij steun krijgt", aldus Scott. De Republikeinse senator Jacob K. Javits drong aan op het innemen van een afwachtende houding, al moest hij toegeven dat de president gelijk had toen hij het incident een daad van piraterij noemde. Het incident in de Golf van Thai land roept herinneringen op aan twee eerdere, inmiddels beruchte incidenten: de beschieting van A- merikaanse oorlogsschepen in de Golf van Tonkin door Noordviet- namese torpedoboten en het op brengen van het Amerikaanse spi- onageschip de Pueblo door Noord- koreaanse marineschepen. N*. de beschieting in de golf van Tonkin nam 't Amerikaanse con gres de Tonkin-resolutie' aan, die president Johnson machtigde alle noodzakelijke stappen te nemen in Zuid-Oost-Azië ter verdediging van de veiligheidsbelangen van de Verenigde Staten. Daarop volgden Amerikaanse bombardementen op de Noordvietnamese haven Hai- fong en de massale Amerikaanse troepenzendingen naar Zuid-Viet- nam. De Pueblo werd op 23 Janu ari 1968 in de Japanse Zee geën terd door Noordkoreaanse mari neschepen. Er viel één dode op de Pueblo en de overige 32 opva renden werden na tien maanden gevangenschap in Noord-Korea in vrijheid gesteld. Lloyd Bucher, toenmalig com mandant van het Amerikaanse spionageschip Pueblo heeft giste ren in een reactie cp de entering van het Amerikaanse vrachtschip Mayaguez gezegd dat dit optre den 'positief en snel handelen' va de kant van de Verenigde Staten eist. Onze centrale regering moet eindelijk eens het leiderschap to nen dat wij nodig hebben en dat voorkomt dat Jan-en-alleman in de wereld een loopje met ons neemt', zei Bucher in een radio interview. Bucher, die in 1973 uit de Ame rikaanse marine ging na terug keer in de Verenigde Staten, zei dat de gebeurtenissen rond de Ma yaguez hem niet hadden verbaasd. 'Ons aanzien en onze geloofwaar digheid hebben in de laatste Ja ren ernstig geleden en zulke din gen zuillen, vrees ik, Wijven ge beuren zolang wij er ons niet krachtig tegen af zetten.' Een archieffoto van het gekaapte Amerikaanse vrachtschip Mayaguez. WASHINGTON/SINGAPORE (UPI Vietnamese vluchtelingen na de mas- Reuter) De Amerikaanse senaats- sale uittocht van naar schatting commissie voor buitenlandse zaken 200.000 Zuidvietnamezen vlak voor heeft gisteren met algemene stem- de capitulatie van het bewind van men 405 miljoen dollar toegewezen Saigon. voor de hervestiging van ruim Bij de val van Zuid-Vietnam is 100.000 Zuidvietnamezen in de Ver- "bruikbaar" Amerikaans materieel enigde Staten. De regering had i gedrongen op een snelle beslissing omdat het vluchtelingenprogramma wegens geldgebrek stagneert. In het opvangcentrum voor Zuid ter waarde van ongeveer twee mil- |jard dollar (circa f 5 miljard) in handen van de revolutionaire strijd krachten gevallen. Dit heeft Erich |von Marbod, een hoge functionaris A van de financiële afdeling van het Vietnamese vluchtelingen op de Ame- Pentagon, meegedeeld. Volgens hem de rest van het militaire materieel 5 miljard dollar, dat in Zuid-Vietnam was bij de sluiting de Parijse bestandsakkoorden, ST. LOUIS (AP) De Amerikaan- vond gezegd dat de gestaag groeien- De Verenigde Staten kunnen zich zijn veroorzaakt door de voorgaande "j minister van Buitenlandse Zaken, de militaire macht van de Sowjet- niet aan hun bestaande veramtwoor- Henry A. Kissinger, heeft gistera- Unie en Moskou's begerigheid strategische mogelijkheden uit te bui- structuur van de internationale ten "een zware hypotheek op de de- de in gevaar te brengen", tente Toch moeten de Verenigde Sta- voorbeeld niet zouden houden politiek van ontspanning i de uitvoerende macht". ADVERTENTIE d.elijkheden onttrekken "zonder de "Maar als het Congres van het houden van toezicht overgaat op het Als de Verenigde Staten zich bij- tenuitvoerleggen van maatregelen, xirbeeld niet zouden houden aan als het Van het geven van richtlij- hun verplichtingen ten aanzien van nen overschakelt op het bepalen blijven nastreven en de verleiding Zuid-Korea en de Philippijnen, zou de taktiek, als het wetgevend pro- rikaanse mariniersbasis Camp Pen- dleton in Californië, lopen Zuidviet- ter~waarde* namezen rond die ziek zijn heimwee en bij het overwegen hun onzekere toekomst bijna aan hê^^veiXEThetzij kort voor zelfmoord denken, zo verklaarde gis- teren een Zuidvietnamese arts in het legerkamp. Zes Zuidvietnamese schepen met vluchtelingen zijn gisteren uit Sin gapore vertrokken om naar Zuid- Vietnam terug te keren, zo heeft de regering maakt. Volgens de bekendmaking de Sowjet-Unie te wijten aldus Kis- het gehele gebied van de Stille Oce- wordt veranderd in het uitvaar- schepen die voor de rede van Singa- digen van een reeks voorschriften pore lagen, ongemerkt vertrokken. Flats ontruimd Gisteravond kort voor middernacht zijn de 180 bewo ners van een flatgebouw in Ligny- Enbarrois in het Franse departe- Singaporé bekendge- ment Meuse geëvacueerd nadat cp de vijfde verdieping scheuren in dè muren waren ontdekt. De flat is 40 meter hoog en bevat 56 woningen, verdeeld over 14 verdiepingen. Het singer in een toespraak tot de "World Affairs Council" in St. Louis, De politiek van detente heeft reeds genoten in West-Europa, Canada geleid tot vermindering individuele stituaties, dan zal Een zevende schip maakte eveneens besluit uit voorzorg weg te gaan aan twijfelachti gworden. De Ame- onze buitenlandse politiek uiteinde- aanstalten rikaanse verplichtingen aan de band- Iijk worden beroofd van zijn vaste vaarden. de terugreis te span- Japan blijven "de hoeksteen i bewindsman toonde zich evenwel te- Westerse topconferentie in Brussel sen de twee super-mogendheden op in augustus een bezoek aan Washing ton brengt. de Russische Hij drong er bij het Congres en militaire macht die welhaast de ge- de regering op aan een einde te ma- zijn Dit is de eerste keer, dat melding vrienden en in een bejaardentehuis. is van terugkeer van Zuid- Het gebouw wordt nu geinspecteerd. ADVERTENTIE Londen dreigt IRA BELFAST (AP) De Britse rege ring heeft gewaarschuwd dat de moord op een jonge politieman af gelopen weekend in Noord-Ierland de geleidelijke vrijlating van IRA-leden zou kunnen vertragen. Groot-Brittannië heeft sinds Kerstmis 247 gevangenen vrijgela ten om de provisionals van de IRA aan te moedigen zich aan het staakt het-vuren te houden. De ERA-leiding staat nu echter on der zware druk van haar radicalen, om de bloedige campagne weer op te vatten. hele wereld beslaat, is 1 tegische mogelijkheden uit te buiten, zelfs als deze zich min of meer spon taan voordoen en niet als gevolg van Russisch optreden, betekent een zware hypotheek op de detente", al dus Kissinger. t de "de verdeeldheid sen deze twee overheidsorganen. "Wij vragen niet dat het Congres klakkeloos zijn goedkeuring hecht aan de voorstellen van de regering en wij zien in dat veel moeilijkheden En heeft u al briefpapier, dan kunnen we ook gewoon f 5,-op nw rekening zetten, of een gekke grote Spaar- Iedereendievóör7junia.s, gegevens gedrukt met daarbij Gnork geven, een spaarrekening opent bij passende enveloppen. U betaalt er weliswaar f 10,- voor, maar de Amro stort ook meteen f 5,- op uw nieuwe spaarrekening. de Amro Bank, kan z'n eigen briefpapier bestellen. 100 Velletjes met op t briefhoofd uw persoonlijke Maar dat briefpapier, dat is natuurlijk wel het aardigste. Vooral ook omdat er keuze is uit 6 verschillende mogelijkheden. BONN (DPA) De CDU wü met haar partijvoorzitter Helmut Kohl (45) als kandidaat voor het bonds kanselierschap de verkiezingen van 1976 ingaan. Het partijbestuur sprak zich gisteren met algemene stemmen uit voor een kandidatuur van Kohl. Ook Gerhard Stoltenberg, die zelf ook gold als kanshebber voor de kan didatuur, stemde voor Kohl. Kohl is premier van Rijnland-Palts. Secretaris-generaal Tandler van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, wees erop dat in zijn partij nog steeds de "wijdverbreide me ning" heerst dat Frans Josef Strauss de kandidaat voor het bondskanse lierschap zou moeten zijn. CSU en CDU zullen zich hierover nog geza menlijk beraden. SPD-voorzitter Willy Brandt heeft beklemtoond dat zijn partij eensge zind achter de kandidatuur van de huidige bondskanselier Helmut Schmidt staat. J.Hornman Julianaplantsoen 223 Zutphen TeI.070-427130 „aeficHTëneBz Bea<sK&3oex, MOSKOU-BRUSSEL (DPA) i,Agressief", „gericht tegen ontspan ning", „militaristisch" het zijn enige uitdrukkingen waarmee c'a NAVO in het oosten van Europa meestal wordt gekenschetst. ./Vrede lievend," „defensief." „vooruitstre vend" is daarentegen de karaktirise- ring van het eigen Warsohau-pact dat op 14 mei 20 jaar bestaat. Daar geen van de huidige zeven leden Albanië trad in 1968 uit na d- inval in Tsjechoslowakije zijn lid maatschap heeft opgezegd wordt het verdrag voor hen automatisch met tien jaar verlengd. De ontspanningspolitiek van de laatste jaren tot aan de Weense conferentie over een troepenvermin dering in Centraal-Europa heeft aan de militaire doelstelling van de twee blokken nog niets veranderd. Aan beide zijden wordt de bewapening opgevoerd waarbij het "oostelijke tempo" in het Westen grote bezorgd heid heeft gewekt. De afsluiting van de Europese veiligheidsconferentie zal voor het Warschaupact eclrier zijn voortbestaan moet wijzigen het leven geroepen met de uitdruk- :el elf van het met van War- keftnke verwijzing naar de oprichting JVMltolire kracht het pact van War- keftyke verwijzing sohau omvat namelijk dat het "11 het geval van de schepping van eer collectief veiligheidssysteem in Eu- Duitsland en diens opname ropa en de afsluiting van een dit Noordatlantische blok." Deze gebeur- doel dienend Europees verdrag" zijn tenissen, zo meenden de verdrag- geldigheid verliest. In de landen van partners toen, hadden het gevaar het oostblok zal echter niemand op van "een nieuwe oorlog versterkt" en het idee komen de resultaten van de bedreigden de nationale veiligheid Europese conferentie zo alomvattend van "vredelievende staten." te interpreteren dat het Warschau- intussen z«n de invloedssferen van pact ter discussie wordt sesteld Wel de twee mogendheden Amerika is reeds een aanzet tot een nieuwe eil Rusiand gj geruime tijd afgeba- 'hap t0 tonrt Ho <af.ot.ns mm in Vnrnna theorie van het bondgenootschap ontwaren: de noodzaak tot werking, zo stond kortgeleden in het i^ervan kend, de status quo in Europa is vastgelegd. Een duidelijk voorbeeld de inval van het War- Russisohe legerorgaan Rode Ster techau-paot in Tsjechoslowakije is niet kleiner maar groter overigens zonder Roemenië in geworden. Politieke verandering 1968 waarbij Amerika niet ingreep. Als motivering van de actie werd onder meer aangevoerd de "bedrei- Hoe zeer het politieke landschap ging van de socialistische orde in in de laatste 20 Jaar verandering Tsjechoslowakije" en „verzoeken om heeft ondergaan valt ook af te lezen hulp" vanuit Praag. De tekst van uit de opstelling van het Warschau* het pact van Warschau voorziet ech- De staten van het Warsohau-pact de Sowjet-Unie. Bulgarije, de DDR Polen. Roemenië, Hongarije en Tsjechoslowakije zijn momenteel in militair opzicht sterker dan oolc tevoren. Hun politieke binding is vast ondanks een eigenzinnig bui tenlands beleid van Boekarest. Niet temin heeft de Sowjet-Unie haar eens zo onbeperkte politieke en ideologische leiderspositie hier en daar ietwat zien afbrokkelen. Het is Moskou niet gelukt het politieke co mité van het pact te verheffen tot een instrument van gelijke kwaliteit als de NAVO-raad. Nog altijd nemen de zwakkere partners van het bond genootschap de vrijheid politiek-be- laden kwesties bilateraal aan te snijden en te beslissen. Militair ziin ze volledig afhankelijk van de Sow- j et-Unie die het opperbevel van het pact nooit uit handen heeft gegeven. Zeer waarschijnlijk komt daarin de NAVO In de ogen van de NAVO is het Wanschau-pact een dekmantel voor de Russische militaire hegemonie in Europa. Neemt men deze mantel weg, door het pact op te heffen, dan blijft namelijk een omvangrijk net van bilaterale vrifendschaps- en bij standsverdragen over, die Moskou met zijn partners heeft gesloten en die zijn militair overwicht door een formele ontbinding van het paot on beroerd laten. Bovendien blijft het machtige Russische leger onbeperkt op Europese bodem. Zou het westen zijn alliantie opheffen, zo argumen teert men in Brussel, dan zou de veiligheid van West-Europa na het terugtrekken van de Amerikaanse troepen en het wegvallen van de militaire integratie van een groot aantal nationale legers afhangen. Dat de Verenigde Staten in zo'n geval slechts met Bonn een militair poot zouden kunnen afsluiten over de stationering van de daar aanwe zige Amerikaanse troepen kan in Brussel zich niemand voorstellen. NAVO-strategen krijgen dan ook kippevel als ze de even onschuldig als logisch klinkende leuze horen: "Laat ons de NAVO en het War- 6dhou-paob ontbinden." Binnen de NAVO verwacht men na een succes volle afsluiting van de Europese vei. ligheidsoonfterentie door een Oost- West-top in Helsinki een verscher ping van deze eis uit het Oosten. Zwaikke punt NAVO-secretaris-generaal Joseph Luns en de hem omringende mili tairen zijn erop voorbereid dat de Sowjet-Unie de NAVO-appel met de Warschau-pact-peer in een en de zelfde mand zou willen werpen. De NAVO is echter de overtuiging toe gedaan dat Moskou het zich op dit moment niet kan veroorloven zijn troepen uit die Oosteoiropese part- nerlanden terug te trekken. Volgens westerse politici raakt men hier het eigenlijke zwakke puint van het War* sohau-pact: de twijfel aan de poli tieke betrouwbaarheid van een bond genoot in het geval van een oost west-confrontatie. Maar wat onder de aangehaalde dekmantel aan militair potentieel is samengebald dwingt de NAVO-mili- tairen respect af. In een van hun berichten aan de laatste ministers conferentie in Brussel heet het dat de verbetering van de oostelijke kracht de NAVO heeft gedwongen tot een "grondige controle van zij alarmsysteem". Wat de NAVO het meest vreest en wat haar vertegen woordigers bij de onderhandelingen over troepen/vermindering in Wenen tevergeefs ter sprake hebben willen brengen is het aanzienlijke overwicht van het oosten m conventionele aan. valswapens: 20.000 tanks, waarvan 12.500 Russische, staan in Noord- en Midden-Europa tegenover 7000 NAVO tanks. De politieke ontspanning heeft tot nu toe nog niet vermogen te veranderen dat zich in Europa twee militaire kolossen met de lopen van hun wapens blijven aanstaren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13