w%!Mh mee op Geen man Huayanay durft in te blijven Bonaventura negende bij wereldkampioenschappen vakantie Evaluatie Keerpunt '72 pas op congres PPR Transplantatie van beenmerg HAARLEMMER VRIJGELATEN IN DACCA TIG: geslaagd toneel BABYLUKJE GEVONDEN IN ROTTERDAM Geringere opkomst bij verkiezingen Leidse universiteitsraad sr. t V— UW DAGBLAD MAANDAG 12 MEÏ 1975 UTRECHT (ANP) Tijdens de in Utrecht gehouden kemgroepsverga- dering van de Politieke Partij Radi- kalen is het zaterdag niet tot de geplande evaluatie van Keerpun; 72 gekomen. Men was van oordeel dat het gezamenlijk program van de drie progressieve partijen door het op 31 mei te houden PPR-congres ge toetst wordt en dat dan de houding van de parti] ten opzichte van het Jcaouiet-Den Uyl bepaald moet wor den. Wel besteedde de kerngroep, die te vergelijken is met de partijraad van andere partijen, veel aandacht aan de verklaring van 5 mei van het partijbestuur, waarin het radikalen- congres het advies wondt gegeven stiet met het kabinet-Den Uyl te bre ken. De PPR-bewindslieden in het kabinet en de beide Kamerfracties dienen de voortzetting van de mede werking aan het kabinet voortdurend mede afhankelijk te stellen van hec uitzicht op fundamentele maatschap- pijihervonmtoaen in de zin van Keer. punt 72. Een minderheid van her PPR-bestuur vindt dat het kabinet- Den Uyl nu al heeft duidelijk ge maakt geen fundamentele hervor mingen te willen of kunnen door voeren en dat de PPR op 31 mei het vertrouwen in het kabinet moet op leggen. Alhoewel niet iedereen gelukkig was met deze. op 5 mei uitgegeven, verklaring, leed een motie om haar ingetrokken te krijgen schipbreuk, terwijl de kerngroep ook al niets voelde voor de uitspraak waarin de verklaring werd betreurd. Evenzo verging het een voorstel om het partijbestuur een verklaring te laten uitgeven waarin de wenselijkheid van het nakomen van beloften zou worden benadrukt. Deze motie was volgens de Indieners bedoeld als ruggesteuntje voor Tweede Kamerlid Van Gorkum die nog weinig voelt voor de bestaande regeringscoalitie, omdat nog steeds niets terecht is ge komen van de democratisering in de ondernemingen, waarmee in 1975 zou worden begonnen. PPR-voorzitter mevr. Beckers wüde op dit punt niet vooruitlopen op he* congres, te meer daar voor die tijd waarschijnlijk antwoord van de re gering binnen zal zijn op schrifte lijke vragen uit de Tweede Kamer. Tweede Kamer-lid Coppes tenslotte riep de kerngroep op het valste ver trouwen uit te spreken in de resul taten van het komende congres, iets dat in een warrig sfeertje schoor voetend gebeurde. KAAPSTAD Een 16-jarige, niet nader aangeduide kleurling die vroe ger of later zou zijn gestorven, heeft sinds gisteren weer hoop op een normaal leven, nadat in het Groote- Schuurziekenhuis in Kaapstad been merg van zijn jongere zuster op hem was overgeplant. Hij is de derde ontvanger van beenmerg in een over- plantiingsoperatie im Groote Schuur. Volgens de directie van het zieken huis is de operatie voorspoedig ver lopen. maar zal men pas over een dag of tien weten of geen afwijzing van het nieuwe beenmerg plaatsheeft. De twee voorgaande beenmergont- vangers overleden kort na de opera ties, de eerste in Johannesburg in 1972 en de tweede in Kaapstad in 1973. DEN HAAG (SP) De Haarlem- mar W. Balkeetein (28) d«ie in maart fcn Bamgiaxiesj werd gearresteerd, zall deze week worden vrijgelaten. Dit heeft het ministerie van Buitenland se Zaken uit Dacca vernomen. De heer Bölkemsteim. diie als vrijwilliger van de stichting Nederlandse vrij willigers in Dacca werkt werd gear resteerd omdat hij niet in het bezit was van een zendvergunning. Hij werkt sinds *73 in Dacca ais onder houdsmonteur van ziekehhuisappara- tuur. LEIDEN - In het St. Anitonöus elkaar heen slaan. Ook vreten de rol- Clubhula gaf de toneelvereniging ben op van commissaris Misset, ge- TIG zaterdagavond een opvoering speelde door John Donders (wiens van het toneelstuk „Schoenen tegen wieg waarschijnlijk niet ln Leiden de wand" (een toneelspel in zes be- heeft gestaan) en Lucy, de kranten- drijven, geschreven door Wim Bi- verkoopster, gespeeld door Oorry van schot). Het toneelstuk, dat geen blij- Doom. Als Larry op een gegeven spel was, maar het verhaal vertelde ogenblik het gevonden geld aan een van Larry, een uit de gevangenis ont- afperser wil brengen is zij degene, die slagen jongeman, düie door een baro- hem ervan afhoudt. Ook moet het ving met dodelijke afloop in nieuwe effect genoemd worden van het te- moeilijkheden verzeild raakt, werd rugspelen". In een film heet dit een door die spelers van TIG goed gestal- ..flash back", waarvan het eff?ct te gegeven. Apart genoemd dienen te meestal wordt bereikt door het beeld worden Lex Kerikvlaat, die de rol via een rimpeling te laten vervagen, speeflide van Marius, een kumstsch&l- De regisseur van „Schoenen tegen ie der en Sofia, een verpleegster en wand", Jacques Boom, bereikte i:t vriendin van Marius, gespeeld door door de commissaris zijn handen ie Odale de Koning. Odüle speelt bijzon- baten wassen achter een scherm. met juist Door het terugnemen van het licht met Larry begaan misdrijf. Larry, de uit de gevangenis ontslagen jonge man. gespeeld door Peter Westen berg was heel goed, toen hij het aan de stok kreeg met de inwonende flui tist. Het gevecht, dat op het bed ont stond kwam erg „echt' walteiidie niiet werd vervolgens de spelende acteur in de gelegenheid gesteld te refereren een gebeurtenis in het verleden. Een bijzonder geslaagd tneelspel van de toneelvereniging „Tot Ieders Ge noegen". A.C. Koekebakker jr. LEIDEN Twee mensen zijn gistermiddag op de spoorwegovergang bij De Vink in Leiden aan de dood ontsnapt. De bestuurster van de auto, de 28-jarige, uit Toulouse afkomstige Michelle Pinol reed in de richting Leiden en passeerde rond tien voor half zes de overgang. Juist op dat ogen blik begonnen de knipperlichten te werken en de bel te ratelen. Ze schrok daar zo van dat ze op de rem trapte en probeerde terug te rijden. Op dat ogenblik echter sloeg de motor af. Verstijfd van schrik bleef het tweetal zitten. Een onbekend gebleven persoon die op de fiets of bromfiets passeerde had de tegenwoordigheid van geest om de inzittenden uit de auto te halen die stil stond midden op die spoorbaan. Nog maar juist hadden ze ztóh uit de voeten gemaakt of de trein uit de richting Leiden passeerde en greep de auto aan de voorzijde. De wagen werd opzij ge slingerd en kwam gedeeltelijk vernield op hetfietspad terecht. De twee inzittenden konden even later hevig trillend van de doorgestane emotie hun verhaal doen aan de inmiddels gearri veerde politie. De trein kreeg 'n vertraging van 13 minuten. Op de foto: wat er overbleef van de auto, inzetje: links de 28-jarige Michelle Pinol, rechts een Amerikaanse student die bij haar in de auto zat. (Foto Jan Holvast) Basketbal De Nederlandse basket een wat zinloos langs balbond heeft Ton Boot zaterdag tijdens de voorjaarsvergadering te Nijkerk benoemd tot lid van ver dienste. De vergadering nam het be sluit om Boot tot erelid te benoemen omdat hij in de eerste wedstrijd van het toernooi om het Europese kam pioenschap in de b-groep tegen Wa les zijn 150ste wedstrijd voor de Ne derlandse ploeg zal spelen. Zeilen - Boude wijn Binkhorst heeft het eerste selectie weekeinde van de Finnjollen op het IJsselmeer ROTTERDAM (SP) In die vijver °nd?r Medemblik beheerst. Hij won „De WaaT to Rotterdam hebben de dne ««jijden van het afgelo- twee Jongens, die daar zaterdag- pen weekeinde. Tweede werd de Belg avoodXte pSS d«d« p<*er Voll-bregt pa£" Voetbal - Voor de mwte twee geboren baby. VOfcens dr. Zeldenrust. wedstrijddagen ziet de nacompetitie dra PSteran sectie vernachtte moet tn de eel.ste er als volgt uit. helt kind, een Jongetje, na de geboor- Donderdag 15 mei: PEC - Vitesse, ÏLTen gtefd héM>e"- Hct We Groningen - Eindhoven. Maandag i^moedOlljk enfate weken in 19 Eindhoven - PEC. Vitesse - de plastic zak gezeten. Groningen. Atletiek De Amerikaanse prof Aanranders De Amerikaanse Brian Oldfield heeft zaterdag tij- politie heeft zaterdag in Phila- dens wedstrijden in El Paso (Texas) delphia een van de twee jongeman- voor een opzienbarende prestatie ge nen aangehouden die vrijdagavond zor&d bii het kogelstoten. Oldfield laat twee meisjes hebben aange- kwam tot 75 voet precies, of te wel rand, met benzine overgoten en in 22 86 meter. Dat is meer dan een brand gestoken. Een van de meisjes, meter verder het officiële we de 16-jarige Tina Statuti uit Cons- reldrecord voor amateurs, dat met hohocken in Pennsylvania, is over- 21®2 m in handen 's van Oldfields leden. Het andere meisje, de even- landgenoot Al Feuerbach eens 16-jarige Beverly Rodden- Zeilen De Franse broers Pajot bough, ook uit Conshohocken, heeft hebben voor La Baule het open brandwonden over negentig procent Franse kampioenschap in de FD- van haar lichaam. klasse gewonnen. In de zesde en laat- Politie-bende De burgemeester ste wedstrijd eindigden zij vlak van Connellsville in de Amerikaan- voor de Nederlanders imhoff en Do se staat Pennsylvania heeft zater- Grodt, diie ook im heit klassememt dag de uitzonderingstoestand voor °ver de zes wedstrijden tweede wer- zijn gemeente afgekondigd. De re- den den is dat 7 van de 23 politieamb- Motorcross In Casala Monferra- LEIDEN De opkomst voor de ver kiezingen van de universiteitsraad in Leiden, die vorige week werden gehouden, is ten opzichte van 1973 flink gedaald: van 49.6 naar 41,53 procent van de kiesgerechtigden. Niettemin hebben de verkiezingen andermaal een voltallige universi- raad opgeleverd. Uit de voorlopige uitslag - op 2 Juni worden de definitieve resultaten be kend - blijkt dat er in de samenstel ling van de universiteitsraad nau welijks enige verandering is geko men. De Progressieve Partij, waar zowel studenten als wetenschappelijk personeel en technisch-administra- tiaf personeel in de universiteitsraad de?l van uitmaken, bleef op elf ze tels. de Centrum Groepering Leiden (een studentengroepering die poli tiek gezien wellicht rechts in D'66 te plaatsen valt) handhaafde haar drie raadzetels. In totaal werden elf raadsleden herkozen. De drie gledimgem (studenten w. p. en t.a.p.) die ter stembus gingen kwamen als geheel uit boven de wet telijk vereiste 35 procent, maar in de faculteit der geneeskunde en die der wiskunde en natuurwetenschap pen bleven de percentages kiesge rechtigden bij het technisch admini stratief personeel met resp. 28.22 en 34.55 daaronder. De universiteitsraad heeft geduren de twee Jaar zitting. De verkiezingen vaai dat jaar golden de gehele naad, om het Jaar worden verkiezingen gehouden voor de geleding van de studenten in de universiteitsraad. De studenten, het wetenschappelijk per soneel en het technisch-administra tief personeel zijn overigens evenre dig in de raad vertegenwoordigd (elf man per geleding). Daarenboven telt de raad nog eens zeven buiten-uni versitaire leden die door de Kroon worden benoemd. LEIDEN/ROME Het team Bonaventura is bij het wereldkam pioenschap schoolbasketbaJll plaats hoger geëindigd dan vorig jaar: de negende plaats. "Onver- 22-42 bereikt. De Bona bij rust op -24 wprri crp-zpf ui«64CiiCU) AAA uc wjfcii ue tweeae wedstrijd van de één Grieken leken ruim te gaan winnen. Na rust kwamen de Israel !Z- ^uSTelTb^ïteemaa^n wereldkampioemchan diend", zo luidt de algemene opinie, tijd 57-58. Uiteindelijk werd de wed- want het Nederlandse team staat strijd met 61-75 verloren. Eerder hoog genoteerd op de door de scheids rechters en andere officials opgestel de waarderingslij st. Dat de Leidse scholieren dan toch maar negende zijn geworden, komt door verschillende factoren. De lo ting zette Bonaventura in een pou- Israël van Ierland met 90-81. De tweede ronde bracht voor Bo- i onaangename verrassing. Is- sterk terug (45-42), hield stand: 50-50. In de slotfase zonk de Zilvervloot; Israël greep de weten'heeft? zege: 69-64. Öp dat moment nog geen toernooi georganiseerd brandstichtingen op haar ge- Arrestaties in Praag De Oos- morgen kende Bona de volgende te- raël versloeg de Grieken met 72-71. genstander: Denemarken. Dit team dens de herdenking En toen maakte Bona een fout die werd simpelweg ae neraenlung het veld ge- Bona pakte de winst bij meid dag en de Weense Arbeiter Zeitung zondag de aanhouding in Praag tij de dertigste eerste manche als tweede en in de tweede manche als vijfde In de stand voor het wereldkampioenschan bezet hij nu met 38 punten de twpe- de plaats achter de Fin Mikkola, dia 52 punten heeft. Turnen Een uolt vüier be- 108-65 (rust: 50-28). Zaterdag verjaardag van de bevrijding ge- staande Nederlandse turnploeg vier Tsjechen die een rol zaterdag in de Westduitse plaats In- le met Griekenland, Israël en Ier- komen. Om in doelsaldo gelijk te ko- de laatste wedstrijd tegen België men met Israël, moest Bona met de negende plaats. De Belgen v 44 punten van Israël winnen. Een den weggefloten. Bona niet geringe opgave, die echter ruim- land, een samenstelling, die vorig jaar die sberksce poule opleverde. Een zware klus, de kaarten waren in de overige groepen al eerder ge- schoots slaagde. Bij rust leidde Bo- 37-34 ruststand, met 91-65. hebben gespeeld in Alexander Doeb- gelheim tijdens het Euro-toernooi in tjeks "Praagse lente". Onder de ar- de b-groep als derde geëindigd ach- restanten is Zdenek Mlynar, ex-sec- ter West Duitsland en een gecombl- retaris van het centrale comité van neande ploeg van Finland en Zwe- de communistische partij. den. een competitie in volle zalen. Dat kwam, toen na afloop bekend werd is een ongelooflijk voordeel op Ne- dat bij gelijk eindigen in de poule derland, dat tegen Israël de met het publiek verloren. Bonaventura opende het toernooi alleen het onderlinge saldo telde dat betekende dat Nederland met 8 punten van Israël moest winnen om tegen Griekenland, een tegenstander tweede in de poule te worden of die op basis van 1974 duidelijk o- met 28 punten om eerste te worden, verschat werd. In de eerste helft Het is niet gelukt. De uitverkoch- Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 10 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Telefonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden, frankeren met 50 cent. Ons HUISADRES is: INaam: Straat: No. Woonplaats: maakte Bona aanvallend weinig te op de hand van Israël Kwartaal^ Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. tot Ons VAKANTIEADRES is: van per adres f straat no. plaatsnaam: S.v.p. in blokletters. KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese landen f 1,10 per dag. De praktijk heeft ons geleerd dat de bezorging in Zuideuropese en Noord- afrikaanse landen veel te wensen overlaat. Opzending naar deze landen moeten wij daarom ontraden. Wij kunnen geen verantwoording nemen voor kranten die niet op het va kantie-adres worden ontvangen. Drie turven hoog en het zeilbootje is duidelijk daaraan aan gepast. Toch geniet de 19 maanden oude Terèse Rodriguez aan het strand van Miami Beach als zij koers zet naar denkbeel dige kusten. Huayanay Huayanay lijkt een doorsneedorp in een doorsnee-ont wikkelingsland. Het ligt in een kleine kloof in de Peruaanse Andes, ongeveer een dag te voet of per muilezel van de kleine stad Huancavelica, die zelf weer twee dagen van de hoofdstad Lima verwijderd ligt. De driehonderd gezinnen die er in de vaalbruine primitieve huisjes om het centrale plein wonen zijn de directe nakomelingen van de Sierra- Indianen wier land eerst werd veroverd en uitgebuit door de Inca's, daarna door de Spaanse "conquista dores" en tenslotte door de blanke landeigenaren die het in Peru voor het zeggen hadden. Weinig mensen in Huayanay kunnen lezen en schrijven en veel van hen spreken slechts Quechua, de Indiaanse taal van hun voorouders. Toch is dit dorp niet in alle opzichten typerend: alle mannen tussen de 16 en 60 zijn verdwenen. Ze zitten gevangen of zijn ondergedoken. De problemen van het dorp begonnen, toen de gemeenschap besloot collectieve maatregelen te nemen tegen een van haar leden, de dertigjarige Cesar Matias Escobar, de machtige man op een landgoed voordat dit krachtens het landher vormingsprogramma van de regering onder de boeren werd verdeeld. Volgens de dorpelingen had Escobar een terreurbewind gevoerd. Hij verkrachtte vrouwen en dochters, molesteerde kinderen, beroofde ge zinnen en stak huizen in brand. "Jullie zoons", zo placht hij te zeggen, "zijn mijn zoons". In 1972 werd een van de dorpelingen Eustaquio Palomino Gabilan dorps hoofd. Hij veroordeelde Escobar symbolisch tot 24 uur gevangenis straf. Escobar zei dat hij Gabilans vrouw zou verkrachten, diens huis verbranden en hemzelf doden. Moord Binnen enkele dagen lag het huis van het dorpshoofd in as. Hiervoor kreeg Escobar twee jaar gevangenisstraf, maar hij werd voor het eind van zijn straftermijn vrijgelaten. Bijna direct daarna werd het dorpshoofd op beestachtige wijze vermoord. Escobar werd verhoord door de autoriteiten in Huancavelica, maar die hielden hem niet gevangen. In plaats daarvan kregen de dorpsbe woners van de politie het recht hem zo nodig te arresteren. (Huayanay ligt ver van de bewoonde wereld en alle autoriteiten bevinden zich op grote afstand aan de andere kant van de Andes). Op de noodlottige dag van 5 september 1974 kwam 't hele dorp bij elkaar op het kleine plein om over het geval te praten. Zij besloten Escobar te arresteren en men bracht hem naar het pleintje. Volgens de dorpsbewoners zou hij zijn misdaden hebben bekend, met inbegrip van de moord op het dorpshoofd, maar tegelijker tijd hebben gezegd, dat hij wel gauw in vrijheid zou worden gesteld omdat de autoriteiten aan zijn kant stonden. Hij zou dan terugkomen en hen allen doden. Huayanay eiste daarop een ver schrikkelijke tol van Cesar Escobar. Op het dorpsplein tussen de winkeltjes en de kerk werd hij doodgeranseld. Iedere aanwezige deelde een klap uit. Ze schreven vervolgens een brief aan de autoriteiten en legden uit waarom zij dit alles hadden gedaan. Twee boodschappers werden met de brief, die door 218 mannen en vouwen was ondertekend, naar Lima gezon den. De brief is opgesteld in een simpel Spaans, vol spelfouten en grammaticale onjuistheden. Maar de vertegenwoordigers van het dorp die de brief bij zich hadden kregen geen gehoor bij de autoriteiten in de hoofdstad. Elf dagen na de te rechtstelling brachten 150 mannen het lijk, gehuld in een poncho, naar de departementshoofdstad Huanca- oelcia en overhandigden het aan de politie, samen met hun verslag van de gebeurtenissen. Arrestaties Dê plaatselijke rechter heeft arres tatiebevelen uitgevaardigd tegen alle 186 mannen die de brief hadden ondertekend (of er hun duimafdruk onder hadden gezet, als zij niet konden schrijven). Elf van hen, onder wie twee zoons van het door Escobar vermoorde dorpshoofd Ga bilan, zitten thans gevangen. De rest is ondergedoken, in grotten of verlaten mijnschachten, hoog in de Andes, of in de anonimiteit van de armoedige buitenwijken van Lima. Mannen wier handtekeningen niet onder de brief staan, zijn ook uit het dorp gevlucht. De en—e mannen, die er zijn achtergebleven zijn erg oud. Zwijgenden onaan doenlijk zitten zij voor hun huiren. Wat jongens zijn achtergebleven; die weten nauwelijks wat er gebeurd is. Vroüwen zorgen voor de landerijen en voor de paar magere koeien. Het lot van Huayanay is slechts in de buitenwereld bekend geworden doordat een advokaat uit die streek het aan een vriend in Lima heeft verteld. "De dorpsbewo ners zijn nu bang voor wat wij de justitie noemen", zo zette hij uiteen. Hü wil zijn naam niet genoemd zien, omdat ook hij bang is voor represailles. Gerechtelijke autoritei ten in die streek pelen nog onder een hoedje met de traditionele oligarchie van grootgrondbezitters, die alles te zeggen hadden totdat in oktober 1968 een links milir bewind door een staatsgreep aan de macht kwam en begon met een landverdeling op grote schaal. Maar, aldus de advocaat, als we werkelük in rechtvaardigheid geloven «n willen dat ook anderen dat Kunnen doen dan moeten we ervoor zorgen, dat er inderdaad ;een afbreuk wordt gedaan aan die rechtvaardig heid. Even belangrijk, zo zei hii is het feit, dat Huayanay representa tief is voor grote groepen mensen in alle landen van de Derde Wereld 'ie leven aan de rand van iet sociaal-economisch systeem. Zo iets had overal kunnen gebeuren en net is toevallig voore-vallen in het dorpje Huayanay in Peru. Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7