Akkoord Israël en EG wekt kritiek Arabische wereld IRA SCHIET AGENT DOOD Crisis in Santo Domingo na ontslag militaire top SOEVANNA ERKENT ZEGE PATHET LAO Spaanse jacht op „Wilson Parijs gesprek zou kunnen stranden Duitse terroristen bedreigen Zweedse prinses Christina HAAG VRIJ Russen willen basis Can Ranh gebruiken MAANDAG 12 MEI 1975 BEIROET/KOE WEIT/BRUSSEL (AP/AFP/ANP) Volgens het in Beiroet verschijnende dagblad Al Anoear heeft de Alge rijnse regering aan de Arabische Liga gevraagd de voorberei dingen voor de Arabisch-Europese dialoog over economische samenwerking op te schorten, bij wijze van protest tegen het handelsakkoord dat gisteren tussen Israël en de EG tot stand is gekomen. Het Algerijnse verzoek heeft volgens Al Anoear in de vorm van een spoedmemo drie dagen geleden gecirculeerd onder de 20 lidstaten van de Liga. „Het akkoord tussen Israël en de EG zal zeker gevolgen hebben voor de Europees-Arabi sche betrekkingen". Dit heeft de vice-minister van Buiten landse Zaken ad interim van Koeweit, Issa Al Achmed, gisteren verklaard. Het Arabisch-Europese gesprek zou 10 juni beginnen op het niveau van deskundigen in Parijs. Aanvan kelijk had het in november van het vorig jaar zullen aanvangen, maar toen was een uitnodiging aan de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO struikelblok gebleken. Nu is besloten dat de vertegenwoordigers van Ara bische landen en de PLO als één partij zullen deelnemen en verte genwoordigers van de negen EG-lan- den als de andere partij. Verkiezingen gemeenteraden in Portugal LISSABON (DPA) Een lid van de Portugese revolutionaire raad. ka pitein Vasco Lcuretnco, hoeft verklaard dat er nog dit jaar gemeenteraads verkiezingen worden gehouden. Daar mee wordt een van de eisen ingewil ligd diie dti leider van de Socialisti sche Partij. Mario Soares. na de o- verwinning van zijn partij bij de verkiezingen van 25 april stelde. De verkiezingen worden gehouden nadat de grondwetgevende vergade ring met haar werk klaar is. Zij komt 2 juni voor het eerst bijeen en moet binnen 90 dagen een grondwet opstellen. De Europese gemeenschappen en Israël hebben gisteren een handels akkoord voor onbeperkte duur gete kend. Dit nieuwe handelsverdrag treedt op 1 juli van dit jaar in wer king. Israël zal, als gevolg van het akkoord, op den duur zijn industrie- produkten tolvrij op de Europese markt kunnen brengen. De gemeen schap zal voorts voor 85 pet van de Israëlische landbouwprodukten haar douanerechten afbreken. Het akkoord met Israël is het eerste van een reeks van verdragen die de EG met de landen rond de Middel landse Zee wil afsluiten. Het past in de Europese politiek van de zogehe ten „globale benadering" van de lan den in dat gebied. Het verdrag werd gisteren ondertekend door de Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Yigal Allon, de Ierse mi nister van Buitenlandse Zaken. Gar ret Fitzgerald (in zijn functie van voorzitter van de Europese minister raad! en door Francois Xavier Orto- li, de voorzitter van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG. Het akkoord bepaalt, dat ook Israël zijn toltarieven voor de gemeenschap zal afbreken, echter in een veel langzamer tempo dan de gemeen schap dat voor de Israëlische produk- ten zal doen. Allon. de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, noemde het akkoord „van grote po litieke betekenis". Het behelst een nieuw soort van samenwerking, die model kan staan voor ons deel van de wereld, aldus Allon. STOCKHOLM (AP) Het Sieg fried Hausner Commando, genoemd naar de Westduitse terrorist die vo rige maand in Stockholm de West- Duitse ambassade opblies, heeft de levens van prinses Christina, haar echtgenoot Tord Magnusson en van de minister zonder portefeuille me vrouw Anne-Greta Leijon bedreigd. Dit is zaterdag door de politie be- kend gemaakt. Het dreigement werd geuit in een brief aan 't blad .expressen', die in Hamburg was gepost. Het Siegfried Hausner commando eist een bedrag van twee miljoen mark in ruil voor de levens van de prinses, haar man. en min. Leijon, die vorige maand persoonlijk opdracht gaf de terro risten die de aanval op de ambas sade ondernamen uit te wijzen. Hausner is later in een Westduit se gevangenis bezweken aan de verwondingen die hij tijdens de be zetting van de ambassade opliep. Het hoofd van de Zweedse veilig heidspolitie Hans Holmer heeft ge zegd het dreigement serieus te ne men hoewel nog niet is vastgesteld of het mogelijk om een misplaatste grap gaat. Hij wilde ndet zeggen welke mootregelen zijn genomen om de minister en het koninklijk paar te beschermen. Prinses Christina en haar man zijn nu op reis in het buitenland. De politie heeft intussen berichten ontkend, dat allt Zweedse politie posten in staat van paraatheid zou den zijn gebrocht omdat terroris ten 21 mei ergens in Zweden een actie zouden ondernemen. Op 21 mei begint het proces tegen Ulrike Mednhof in Stuttgart. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Yigal Allon (links) en zijn Ierse collega Garret Fitzgerald tekenen in Brussel de overeenkomst' tussen Israël en de EG, waarover hevige ontstem ming is ontstaan in de Arabische wereld. Dominicaanse republiek hebben za- hebber van de luchtmacht generaal terdag hun ontslag ingediend, daar- Salvador Lluveres Monta en de op- mee president Joaquin Balaguer con- perbevelhebber van de marine com- fronterend met de ernstige crisis uit modore Manuel Antonio Logrondo de negen jaren dat hij aan de macht Contin. is. Balaguer heeft daarop kolonel Re- presidentieel nato Malago Montesano benoemd tot opperbevelhebber van de luchtmacht en commodore Janvier Rivera Ca- minero tot opperbevelhebber van de marine. Balaguer heeft decreet uitgevaardigd waarbij zichzelf uitroept tot "vooaüopilg" chef staf van de strijdkrachten en nieuwe oomimanrilanlten benoemd voor lucht macht en marine maar niet voor het leger. In een korte brief aan de president hebben de vier officieren verklaard, dat zij ontslag nemen omdat zij het niet eens zijn met "onlangs geno men beslissingen". Welke beslissin gen wordt door hen niet gezegd. In Santo Domingo is alles rustig gebleven. Bij het presidentiele paleis was de paleiswacht versterkt maar wees verder niets op bijzondere ac tiviteiten. Volgens het officiële radiostation, zou Balaguer zaterdagmiddag naar het binnenland vertrekken per heli kopter om een project van publieke werken te openen. Volgens verslag gevers is hij echter in Santo Domin go gebleven. De commandanten dienden hun ontslag in 48 uur nadat Balaguer ge neraal Rafael Nivar Seijas had be noemd tot hoofd van de nationale po litie. Zij woonden de beëdiging van Nivar Seijas niet bij. De aftredende officieren waren: chef staf van de strijdkrachten vice- admiraal Ramon Emilio Jimenez jr., Verder is kolonel Mario Alfredo Imbert McGregor teruggeroepen in de luchtmacht en de post van twee de opperbevelhebber gegeven. McGregor werd gedwongen ont slag te nemen nadat hij volgens Ba laguer in 1971 had deelgenomen aan de samenzwering tegen de regering, die werd geleid door oud-generaal Elias Wessin. McGregor heeft altijd ontkend be trokken te zijn geweest bij dit com plot. BELFAST (AP) in de Noordier- se stad Londonderry is zaterdagmid dag een 20-jarige politieman doodge schoten. Een menigte mensen stond te juichen en te jouwen toen zijn li chaam werd weggehaald. De provisionele vleugel van het Ierse republikeinse leger IRA heeft de verantwoordelijkheid voor de moord opgeeist. Deze mededeling geeft aanleding tot de vrees dat het nu 13 weken oude bestand binnenkort verbroken zou kunnen worden. De politieman werd in de rug ge schoten toen hij met een collega te voet op patrouille was in Londonder ry. Géén hulp Grenswachten van communistisch Oost-Duitsland heb ben zondag de Westberlijnse politie en brandweer verhinderd een vijf jarig jongetje te redden dat in de Spree was gevallen. De rivier is op de plaats van het ongeluk over de volle breedte gebied van de DDR. Na drie kwartier begonnen de Oostduit sers het kind te zoeken en borgen tenslotte 't lijkje. Volgens een West berlijnse woordvoerder bestond er grote kans het kind te redden als de Westberlijnse brandweer en politie hun gang hadden mogen gaan Hasjiesj in Elbe In de Elbe voor de haven van Hamburg is zondag 'n lading hasjisj ter waarde van twaalf miljoen mark drijvende gevonden. De politie vermoedt dat de lading groter was, maar dat een deel van de plastic zakken al was gezonken. Het incident volgde op een betrpk- kelijk rustige week in Ulster. Eer der op de dag ontplofte een bom in een café in noordelijk Belfast. Hierbij vielen enkele gewonden. Met de dood van de agent is het aantal slachtoffers sinds de opleving van de strijd tussen katholiek en pro testant in 1969 op 1219 gekomen. Het staakt-het-vuren. dat het Ierse repu blikeinse leger 10 februari afkondig de. houdt nog steeds stand. De hoop in Ulster is nu gevestigd op de pas gekozen 78 leden tellende conventie, samengesteld uit katholieken cn protestanten, die plannen moet ma ken voor constitutionele hervormin gen. KARLSRUHE (DPA) De vrij dag in zijn kantoor aangehouden ad vocaat Siegfried Haag. verdediger van Andreas Baader, is zaterdag weer vrygeüaitein. Naar een woordvoerder van de Westduitse procureur-gene raal in Karlsruhe meedeelde, is afge zien van het indienen van een ver zoek tot in hechtenisneming van Haag. De advocaat was ervan ver dacht op 5 maart in Waldshut aan de Westduits-Zwitserse grens van een onbekende een tas met wapens en explosieven te hebben aangenomen. Na de uitsluiting van de advoca ten Klaus Croissant en Kurt Groene- vold is Haag de enig overgebleven verdediger van Baader op het pro ces tegen de "harde kern" van de Baader-Meinhofbeweging dat op 21 mei in Stuttgart opent. 11 MADRID (UPI) Pedro Ignacio Perez Beotegui, pseudoniem "Wilson" is waarschijnlijk de meest gezoch te man in Spanje. Als hij tenminste in Spanje is. Uitgerust met welhaast onbeperk te huiszoekings- en aanhoudingsbe voegdheden speuren duizenden Spaanse politiemannen Basken land af, op zoek naar de separatis ten die verantwoordelijk worden ge steld voor de moord op vier politie agenten in zes weken. De 26-jarige Perez Beotegui is ver moedelijk leider van een commando van de Baskische terreurorganisatie ETA, die streeft naar onafhanke lijkheid voor Baskenland. Volgens de politie is het do van "Wilson" waarschijnlijk rechtstreeks betrokken bij minstens vier moorden op agenten. Zij brengt Perez Beotegui ook in verband met de moordaanslag zeventien maan den geleden op premier Luis Carre- ro Blanco. Perez kreeg zijn tftjnaam in de jaren zestig in Engeland. Zijn Britse vrienden noemden hem "Wilson" om dat zij zijn eigen naam niet konden uitspreken. Perez werd later Enge land uitgezet omdat hij had deelge- aanslag op de Sindsdien heeft "Wilson" in Frankrijk gewoond en clandestiene reizen gemaakt naar Spanje, aldus politiekringen. In kranten staat soms zijn foto, waarschijnlijk een oude, want hij is erop afgebeeld als een ernstig kijkende jongeman met bril met hoornen montuur. Twee weken geleden schortte de overheid de burgerrechten in de twee belangrijkste Baskische pro vincies op. In de Hoofdsteden, Bilbao en San Sebastian, heeft de politie intensieve identiteitscontrole gehou den. Burgers wordt soms opgedra gen met de handen omhoog tegen 'n muur te gaan staan om te worden gefouilleerd. In de laatste maanden is een aan tal aanhoudingen verricht. Het tijd schrift Cambio berichtte vorige week dat sinds begin februari 145 ETA- verdachten zijn aangehouden. Na Ex-president Nixon van de Verenigde Staten schudt hier de hand van Leo Llamas op de golf baan van San Clemente in Cali- fornië. Nixon werd in een wagen tje naar de golfbaan gereden door luitenant-kolonel Jack Brennan. Dat Nixon weer min of meer in het openbaar verscheen is een zeldzaamheid. Sinds zijn aftreden houdt hij zich angstvallig uit de publiciteit. Overeenkomst China en EG TOKIO (AP) China en de Eu ropese Gemeenschap hebben over eenstemming bereikt over het vesti gen van officiële betrekkingen, aldus heeft het Chinese persbureau Hsin- hua bekend gemaakt. In een uitzending van radio Pe king werd gezegd dat het akkoord is bereikt tijdens de besprekingen die in Peking zijn gehouden door de Chinese minister van Buiten landse Zaken Chioa Kuan-Hua en een delegatie van de EG onder lei ding van Christopher Soames, vice- president van de uitvoerende com missie van de gemeenschap. In ravijn Gisteren zijn in Me xico op 500 kilometer ten noorden van de gelijknamige hoofdstad 25 personen om het leven gekomen bij een botsing tussen een toerwagen, een vrachtauto en een bestelwa gen. De drie auto's stortten na de botsing in een 130 meter diep ravijn. dat bericht maakte de politie de aan houding van nog eens 56 verdach ten bekend alsmede de inbeslagne ming van veel wapens en explosie- De moordaanslagen op agenten, waarvan de laatste vorige week weonsdagavond gebeurde, hebben n rechtse reactie losgeslagen gepleegd. Het katholieke blad Ya signaleerde zestien van dit soort aanslagen. Het waarschuwde tegen de gevolgen van het vervallen in deze politiek van vergelding en wraak. Ya schreef dat de Baskische pro vincies niet het toneel mochten wor den waarop twee benden elkaar te lijf gaan, "zoals in Argentinië". VIENTIANE BANGKOK SAI GON (AP, Reuter) De Laotiaan- se regering heeft de bevolking giste ren opgeroepen kalm te blijven en ge ruchten als zou het tot bloedvergie ten in Vientiane komen ontkend. D; regering heeft verder Laotianen en buitenlanders verboden hejj land te verlaten. Het verbod werd uitgevaardigd in een uitzending van de Laotiaanse na tionale radio. De maatregelen zijn be doeld om verspreiding van geruch ten en vrees dat de Pathet Lao op gewelddadige wijze de macht zou willen overnemen te voorkomen. De geruchten zijn de wereld in ge komen na het plotselinge aftreden van de vijf machtigste rechtse leiders in Laos. Tot de afgetreden, pro-Ame rikaanse leiders behoren minister van Defensie Sisoek Na Champassak en minister van Financien Ngon Senna- nikone. Met hun aftreden is de macht binnen de regering nagenoeg in handen van Pathet Lao-verte- genwoordigers gevallen. De bevolking is via de radio opge roepen regeringsorders op te volgen. Geruchten als zou het in de stad tot bloedvergieten komen zijn volgens de Laotiaanse leiders verspreid door "bepaalde rechtste groepen" die pro beren de bevolking in paniek te brengen. Premier Soevanna Phoema heeft in een redevoering na het aftreden van de regeringsleiders en drie rechtse generaals toegegeven, dat de linkse Pathet Lao de strijd in Laos in feite heeft gewonnen. "We moeten de strijd staken. Aan- de oorlog is een einde gekomen", al dus Soevanna Phoema. "Er hebben belangrijke veranderingen plaatsge had die niet zo gauw al werden ver wacht". De coalitieregering in Laos kwam ruim een jaar geleden tot stand. Strijdkrachten van de rechtse stro ming en die van de Pathet Lao kre gen verscheidene delen van het land onder hun bevel. Vientiane en de ko ninklijke hoofdstad Loeang Prabang werden krachtens de vredesakkoor den van 1973 neutraal. Sinds p,pril hebben zich echter sporadisch scher mutselingen voorgedaan. De Pathet Lao wordt geleid door de 63-jarige broer van de premier prins Soephanoevong. De in Parijs opgevoede zoons van een Laotiaan se prins zijn 't hun leven lang al on eens over de koers van het land. Beiden waren na de tweede we reldoorlog voor onafhankelijkheid van Frankrijk. Maar Soevanna be sloot samen te werken met de zitten de regering en Soephanoevong sloot zich in Hanoi bij de Viet Minh van Ho Tsji-Minh aan. Later stichtte hij de Pethet Lao. Ruim een Jaar geleden ontmoet ten de twee broers elkaar weer na een scheiding van 10 jaar en legden zij de basis voor de derde en inmid dels onsuccesvol gebleken coalitie regering. Soephanoevong werd be noemd tot voorzitter van een mach tige politieke raad in de coalitiere gering. Meer dan 2000 personen, onder wie hoge regeringsfunctionarissen, zijn zaterdag vanuit Laos de Me- kongrivier naar Thailand overgesto ken uit vrees voor een communisti sche machtsovername in het land. Volgens de immigratiepolitie in Ahadeau, dat aan de Laotiaanse oe ver van de Mekongrivier ligt, be vonden zich onder de vluchtelingen Tianethone Chantharassy. ondermi nister van Binnenlandse Zaken, ko lonel Loen Sisoenon, opperbevelheb ber van de militaire politie en Som- phet Sossavanh, plaatsvervangend bevelhebber van de neutralisten in Laos. Ook vanuit andere steden langs de rivier zouden veel mensen naar Thailand zijn getrokken, met name in het zuiden, waar de afgelopen week anti-rechtse demonstraties zijn gehouden. De uittocht is op gang gebracht door de val van de rechtse regerin gen in Zuid-Vietnam en Cambodja en door de recente ontwikkelingen in Laos zelf. In Vietiane doen de geruchten de ronde dat 'n grote tankcolomne en troepen op weg zijn naar de hoofdstad. Maar volgens Westerse bronnen zijn er geen tekenen die hierop wijzen. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken is voornemens in de komende paar dagen bekend te maken dat diplomaat Galen Sto ne wordt benoemd tot Amerikaans ambassadeur in Laos, ondanks de waarschijnlijkheid van een machts overneming door de communistische Pathet Lao. zo verklaarden welinge lichte kringen zaterdag in Vientiane. De benoeming van een Amerikaan se ambassadeur op een al twee maan den vacante post, zou worden be schouwd als een aanwijzing dat de Verenigde Staten hopen Vientiane te kunnen behouden als laatste di plomatieke post in een door commu nisten overheerst Indochino, zelfs al is de hemel van de Amerikaans- Laotiaanse betrekkingen bewolkt. Het aantal 'officiële' Amerikanen In Laos is geleidelijk gedaald van 1250 ten tijde van de wapenstilstand in februari 1973, tot ongeveer 330 op dit ogenblik. Verder zijn er nog ongeveer 490 gezinsleden van Ameri kaanse functionarissen in Laos. In Amerikaanse kringen in Vien tiane wordt bevestigd dat er eva cuatieplannen voor deze resterende Amerikanen zijn als de siibuatie voor hen zou verslechteren. De regering in Saigon heeft via de radio bekend gemaakt de lucht haven Tan Son Nhoet spoedig te wil len heropenen voor het luchtvaart- verkeer. De luchthaven werd tijdens de laatste dagen van de Amerikaan se evacuatie getroffen door raketten. De regering heeft het luchthaven personeel en technici opgeroepen de ze week weer aan de slag te gaan. De nieuwe heersers in Zuid-Viet- nam zijn van plan in de toekomst landelijke verkiezingen te houden en uiteindelijk te werken voor een her eniging van Noord- en Zuid-Vietnam, zo meldden de internationale persbu reaus in vertraagde berichten uit Sai gon. Luitenant-generaal Tran Van Tra heeft in een persconferentie ge zegd nog niet te weten wanneer die verkiezinen worden gehouden. Radio Saigon meldde gisteren dat diplomatieke nota's zijn gezonden aan de vijf landen van de Zuidoostaziati- sehe verdragsorganisatie waarin ver zocht wordt de Zuidvietnamese vluchtelingen in die landen te advi seren naar hun land terug te keren. De regering in Saigon zal voor hun transport zorgen. De Sowjet-Unie heeft aan de regering van Noord-Vietnam en de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam gevraagd om gebruik van de uitgestrekte marine- en lucht machtbasis Cam Ranh in Zuid-Vietnam, die werd aangelegd door de Amerikanen, zo heeft de Newyorkse correspondent van de Londense Daily Telegraph gemeld. Volgens door de correspondent aangehaalde Amerikaanse militaire waarnemers vinden de Russen de voordelen van Cam Ranh zo groot, dat de Noordvietnamezen er een instru ment van onderhandeling van belang door hebben gekregen In kringen van het Pentagon in Washington zou het geen opzien baren als de Russen toegang tot Cam Ranh afhanke lijk zouden stellen van voortgaande wapen- munitieleveran ties aan Hanoi.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4