Spartaan op dreef Zutplien en DD doen LSG de das om Weinig spanning bij interland in Noordwijks bad LMHC OPENT UNIEK CLUB HUIS Dames Gemini/Kangeroes naar tweede divisie EF MAANDAG 12 MEI 1975 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN Een zwaar gehandicapt Philidor/ Leiden sloot het schaakseizoen in de hoofd klasse van de KNSB af met een fikse 7—3 ne derlaag tegen een fel op winst jagend Gro ningen. De Leidenaars, die hun 'reserves uit het vierde en zesde team hadden geput, misten De Graaff, Bakker en Ad van den Berg. Laatst genoemde vertikte het ondanks pressie van team- te gaan zitten, omdat hij zondag fit wilde zijn leider Joop Piket zaterdag achter het bord te gaan zitten omdat hij zondag fit wilde zijn voor een tennismatch in Eindhoven. Gelukkig stond er voor Philidor niets meer op het spel. Ook Philidor/Leeuwarden heeft landskampioen Desisco/Watergraafsmeer de voet niet dwars kunnen zetten. De Friezen gingen met 2&7 y2 ten onder. Utrecht, dat als derde eindigde, is vol gens Ed Spanjaard de echte amateurkampioen van Nederland, omdat zowel de Amsterdammers als de Friezen een sponsor hebben. Het begin van het duel Groningen Philidor was nogal tam. Van der Meer kwam zoals zo vaak met een snelle miezerige remise aandraven. Berg hielp Philidor aan een voorsprong door in twaalf zetten een stuk te veroveren. Van het trio inval lers was Walter totaal kansloos, maar Binnendijk en Van de Bult brachten het nog tot remisestel lingen, waarin beiden echter niet de beste zet ten vonden: 3y2J%. Joop Piket verloor onnodig door in remisestand de zetten te verwisselen. Zijn broer Theo maakte daarentegen furore met een beslissend dame-offer. Van Maaren vergooide zijn remisekansen in tijdnood: 5y2—2y2; Westerveld kwam niet in zijn spel en verloor langzaam maar zeker. Van Reek bracht het tot een "hangstel- ling", waarin hij drie vrijpionnen voor twee stuk ken bezat. Omdat deze uitermate lastige partij een half uur na de officiële speeltijd moest wor den voortgezet, werd tot remise besloten. Het grote treffen met als inzet de titel in klasse I B tussen VAS/ASC en Rotterdam is door het team uit de Maasstad met 5y2—4y2 gewonnen. Jan Timman veegde voor Rotterdam Hans Ree van het bord, maar Enklaar deed voor Amster dam hetzelfde met Hans Böhm. Tenslotte sleepte Corrie Vreeken met een zwaar bevochten remise het kampioenschap naar de Maasstad. Behalve Rotterdam promoveert ook BSG I naar de hoofd klasse. BSG werd met vlag en wimpel kampioen in klasse I A en bewees daarmee, dat het ten on rechte vorig jaar door de Bondsraad na het in cident bij Watergraafsmeer werd gedegradeerd. LSG I moest met lede ogen aanzien, dat DD II en Zutphen I tot 5—5 besloten. De Leidenaars konden toen alleen nog aan degradatie ontsnap pen door tegen SMB I minstens gelijk te spelen. De Nijmegenaren bleken echter een te harde noot om te kraken. LSG verloor met 64 en zakte daardoor af naar de tweede klasse. Opvallend was dat juist in dit duel de punten- makers van LSG het lieten afweten. Konings (hij raakte zijn 100 procent-score kwijt), Baart, Wi- chers en Hörchner dolven alle vier het onderspit. Kemperman verraste met een winstpartij door te profiteren van de zwakke vijandelijke pionnen- formatie. Wiebes en Bakker wonnen moeiteloos. Schuering en Smout hadden LSG nog kunnen redden, maar zij vonden geen van beiden de winstvoortzettingen. Philidor II geloofde niet meer in het kampioen schap van klasse II B en dat was tegen het al ge degradeerde Amersfoort II duidelijk te merken. Wel kwamen de Leidenaars nog met 24 voor, maar twee knoeipartijen betekenden 44. Van Loon bleef met een verloren eindspel zitten, maar Van de Wijngaard staat gewonnen, zodat het wel 55 zal worden. Philidor III vocht in klasse II C voor zijn laat ste kans. Het nam bij DD III een y2—2y2 voor sprong, maar daarna zakte de rest zoals vaker is vertoond als een plumpudding in elkaar. Phili dor verliet tenslotte met 6V23y2 verlies de zaal en de tweede klasse KNSB en dat terwijl Voor schoten, dat nu nog met 23 achterstaat, met ministens 64 van Rijswijk gaat winnen. De persoonlijke resultaten van de "Leidse" teams zijn: GRONINGEN I PHILIDOR I 7—3 Ligterink Van Maaren 10; Baljon J. Piket 10; Noordhoff Westerveld 10; Buurman Van Reek y2y2\ Knol Th. Piket 01; Kiers Berg 0—1; Wellner K. v. d. Meer Leyendekker Binnendijk 1—0; Van Weperen C. v. d. Bult 1—0; J. v. d. Berg Walter 1—0. SMB I LSG I: 6—4 Marcus Smout Rijken Konings 10; Storms Baart 10; H. Bartels Wichers 10; Koopmans De Vis ser 10; Roozenbeek Kemperman 01; Gijs- senSchuering y2y2\ VlieringWiebes 01; A. Bartels Hörchner 1—0; De Kort Bakker 01. AMERSFOORT II PHILIDOR II: 4—4 (5—5) Sandbrink J. v. d. Wiel y2— y2; Verbeek Van Halderen 01; Vos Van Loon xx; Rigter Van Steenwijk 1—0; Driessen Smit 1—0; West stra te Kohlbeck 01; Duetz Wisse 01; Soeters J. v. d. Wijngaard xx; Peperkamp Braggaar y2—y2; Petersen Raudenbusch 1—0. VOORSCHOTEN I Rijswijk I: 2—3 (6—4) Wouters Kuipers 10; Huizer Joustra xx; Bongers Kohier xx; Thieme Ruigrok xx; Schuckink Kool Jansen 01Wise Gaemers 0—1; Van Schaik Hansen 1—0; Sluiter Blankespoor x—x; Smit De Hondt 0—1; Hou- weling Den Ouden xx. DD III PHILIDOR III: 6y2—3y2 Auwerda Pols 1—0; De Herder Stam; 0—1; Roemjantzew Selier 1—0; Mesters Van Selms 1—0; Brèet Jongsma 10; Koster Ketting y2y2; Be- linfante L. Barendse y2y2; Zwolsman Hen- driksen 01; Mac Clean Freeke 10; Van der Horst Invaller V2—y2. Vrij spel LEIDEN De atletiekcompetitie voor senioren is dit week einde in alle hevigheid ontbrand. In Lisse kwamen de twaalf dames hoofdklasseteams in actie. Voor De Spartaan, de enige club uit deze regio die in de hoofdklasse is vertegenwoordigd, was er een zevende plaats weggelegd. De heren van De Spar taan, uitkomend in de eerste klasse, waren op dreef in Nijme gen. Zij behaalden een vierde plaats terwijl de herenploeg van het Leidse AV Holland zevende werd. De Spartaan-dames kwamen tra ditie-getrouw sterk voor de dag op de langere loopnummers. Joke van Gerven won de 800 m in 2.13.8 met voor Lenie v.d. Poel 2.18.1. Op de 400 m liet Joke van Gerven 61.1 e» Hennie Grimbergen 62.7 afdrukken. Har.neke Glas sprong 1.70 m hoog terwijl Marga Kortekaas de kogel naar 13.18. M stootte De heren van De Spartaan, debu terend in de eerste klasse, deden het in Nijmegen verrassend goed. Ook hier leverden de langere loopnum mers veel punten op: Louis van Tright en Paul Grimbergen óp de 1500 m resp. 4.07.0 en 4.13.2; Arie Meeuwissen en Pieter Waaning op de 5 km resp. 15.16.- en 15.01.- en Langeveld op de 800 m 1.58.4. De 400 m horden ging voor Aad Korte- kaas in 58.1 sec en de 3 km steeple chase voor Wim van Gerven in 9.47.1. Nico van Noort gooide 37.98 meter met die discus. De heren van AV Holland vielen, na een sterk begin, door enkele zwak bezette nummers in de slotfase te rug. Overigens zijn de puntenver- schillen tussen die nummers drie t/in acht gering. Puntenhalers bij Hol land waren Alfred Verhoef die een sterke 100 m liep (10.9 sec) en Bert Paauw die de 400 m horden won in 56.9 sec en ook een goede 110 m horden afleverde: 16.0 sec. De 4x 400 m eindigde ook in een Holland- Competitie atletiekjeugd zege. Frans Kroone. Dre de Wit. Arie Vos en Bert Paauw zorgden hier met 3.31.1 voor. Bram v.d. Mey stootte 13.27 met de kogel en Dre de Wit noteerde 4.06.8 op de 1500 m. Frank Mingelen kwam op de 400 m tot 52.1. De dames ploeg van De Bataven, die haar eerste klasse-strijd in Haar lem afwerkte, was door enkele af schrijvingen niet compleet. Jeanet Onderwater verguldde de pil enigs zins door een 100 m in 13.0 en een 800m in 2.23.0 af te leggen. Mia de Koning sprong 1.60 hoog en liep de 100 m horden in 16.6 sec. Ria van Dijk gooide 31.80 m met de speer. De heren van De Bataven, uitko mend in de tweede klasse, verspeel den veel punten op de technische nummers. Op de loopnummerss lukte het beter met een fraaie tijd van Wybo Lelieveld op de 1500 m (4 minuten rond) en een goede 5 km van Arie van Tol: 15.50.4. Rob Rijs- kamp kwam op de 110 m horden weer onder de zestien seconden (15. 9) terwijl hij ook nog 1.80 m hoog sprong. Marjan Bruin ?ma bezorgde de twee de klasse damesploeg van de AV Leiden in Zaandam heel wat punten met 1.55 hoog en een 100m horden in 16.5 sec. Marriet Boot liep een verdienstelijke 800 m in 2.29.9. Aan de Haagse Laan van Poot ver verwerkten diverse vierdeklasseteams hun programma. In de eerste dames- ploeg van de AV Htolland bracht Ine ke Altona het tot 2.31.6 op de 800m en wierp Annelies Deyn 26.22m met de discus. In de tweede herenploeg van Holland sprong Junior Wim Kar- las 1.70m hoog en noteerde een an dere junior Rudi van Schooten. 55.8 sec. op de 400 m. In de herenploeg van AV Leiden liep Kees van Bee- len 4.33.4 op de 1500m. OEGSTGEEST Sinds dit weekeinde heeft de Leidse Mixed Hockey Club een nieuw doel voor ogen: binnen de kortst mogelij ke tijd de unieke sfeer, die zo ken merkend is geweest voor het oude clubhuis, proberen over te hevelen naar het nieuwe onder komen dat afgelopen zaterdag aan de Hofbrouckerlaan in Oegstgeest in gebruik werd genomen. In het, door 'n plotstlinge regenbui kort gehouden, officiële gedeelte ver richtte de burgemeester van Oegst geest, Jhr. T. A. J. Eysinga, de opening door enkele junioren van de LMHC het sein te geven om de clubvlag omhoog te hijsen. Voor zitter Smit van de LMHC was kort daarvoor nog even in her innering teruggegaan naar 1937: 'In 1937 toen het vorige clubhuis werd geopend sprak men van een unieke accommodatie in de Ne derlandse hockeywereld. Als ik nu naar het nieuwe clubhuis kijk ge loof ik dat we dat weer kunnen doen. Overigens kostte ons vori ge clubhuis f 3600,-. Dat is nu wel iets meer geworden. Toen een groot aantal genodig den waarinder de Tweede Kamer leden mevrouw Til-Gardeniers en de heer De Koster, het prachtige clubhuis hadden be wonderd, wilde voorzitter Smit best nóg een geheimpje verklap pen. De trotste eerste man van de Leidse hockeyers: "Een tijdje te rug hebben we er nog aan ge dacht om de opening op een origi nele wijze te laten geschieden. Toen lazen we in het jaarverslag an 1937, dat de LMHC bij de ope ning van ons vorige clubhuis de toenmalige burgemeester een gratis warme douche aanbood. We vonden het een aardige gedachte, om daar een traditie van te ma ken, maar bij nader inzien zijn we er maar van afgestapt om dat we bang waren dat de burge meester er vandaag niet op ge kleed zou zijn. Burgemeester Eysinga ("Van binnen vind ik het. gebouw alleraardigst, maar aan het exterieur moet ik nog wat. wennen") feliciteerde de hockeyers hierna met hun nieuwe accom modatie en verzekerde de Leid se hockeyers dat de traditionele sfeer van de LMHC ook in het nieuwe clubhuis best wel tot zijn recht zou komen. Op de foto feli citeert burgemeester Eysinga van Oegstgeest de voorzitter van de LMHC. de heer Smit, met het nieuwe clubhuis. LEIDEN Een bedrag van duizend gulden, een horloge met inscriptie voor de gewichtheffers van het A- en B-team en veel bloemstukken: dat waren de cadeaus die zaterdag van eigenaar wisselden tijdens de geanimeerde receptie van de Leidse krachtsportvereniging De Spartaan. Een bijeenkomst die in het eigen home aan de Groenesteeg was georganiseerd ter gelegenheid van het behalen van de vijfde landstitel. De enige dissonant in het geheel was dat er voor de "zoveelste maal" (volgens secretaris Ten Brinke) blijk van werd gege ven dat de krachtsport nog erg wordt ondergewaardeerd in Leiden. Hoewel aan het gemeentebestuur (wethouder Tesse- laar) een uitnodiging was gezonden was van die zijde geen enkele reactie ontvangen Het was de enige schaduw die over de geanimeerde bijeen komst werd geworpen: de rest was louter rozegeur en mane schijn. Ceremoniemeester Prevo (die op de foto Spartaan- voorzitter Anneeze feliciteert) prees de grote zelfwerkzaam heid van de kleine vereniging en medisch club-adviseur Maas wees erop dat topsporters zich enorm veel moeten ontzeggen om dit niveau te kunnen bereiken. Wellicht daarom bood ere lid Brandt de dames van de gewichtheffers een ruiker aan, onder het motto dat zij er mede toe hadden bijgedragen dat het kampioenschap door De Spartaan kon worden behaald. Nadat de gewichtheffers van het A- en B-team vervolgens waren voorzien van een horloge met inscriptie werd Brandt zelf trouwens ook niet vergeten. De Spartaan-voorzitter Mat Anneeze, herhaaldelijk zichtbaar onder de indruk, overhan digde de nestor van de vereniging voor diens aan de club be wezen diensten een enveloppe met Inhoud. Daarna was het woord weer aan "buitenstaanders", van wie Ton Menken, na mens het bedrijf, de prestatie van De Spartaan honoreerde met een bedrag van duizend gulden. De buur-vereniging De Zijl/LGB en de tafeltennisclub DOCOS ,een vertegenwoor diger van de Nederlandse Krachtsportbond en ceremonie meester Prevo (namens de Sportstichting) tenslotte boden bloemstukken aan. Alleen van de zijde van de gemeente werd taal noch teken t LEIDEN In de regionale atle tiekcompetitie voor B-junioren, die zaterdag van start ging aan de Haagse Laan van Poot, slaagden de jongens van AV Holland (3e) en van De Spartaan (4e) er in hoge klas seringen te realiseren. Bij de meis jes kwamen de teams van De Bata ven (5e) en AV Holland (7e) goed voor de dag maar konden De Spar taan (11e) en AV Leiden (13e) geen rol van betekenis spelen. In de jongensploeg van Holland sprong Hennie Hakker 1.70 m. hoog en liep Rob Zandbergen de 1500 m. in 4.27.9. Tom Saat won de 400 ra., gelopen in een kille, stromende re gen, in 55.8 sec. Van de jongens van De Spartaan bracht Leo Walraven het op de 800 m. tot 2.08.5 en stoot ten Bert Mens en Ed Koers de kogel naar resp. 10.70 en 10.59 m. Een knappe 400 m. liep Ans Kie- vits voor de meisjes van De Bataven (64.1). Ook van goed gehalte was de 800 m. die Heieen Haverkort in 2.25.4 aflegde. Van AV Holland was het lopen van Alice Saat op de 400 m. uitstekend te noemen (64.2) en stootte Helma van Venetiën de kogel naar een behoorlijke afstand van f 65 m. Ada Koning stootte voor De Spar taan 8.64 m. met de kogel en Maar- tje Weeda kwam voor AV Leiden op de 800 m. tot 2.35.3. Motorcross Het Nederlandse duo Ton van Heügten/Dick Steenbergen heeft zijn leiderspositie in de tweede ronde om het Europees kampioen schap in de zijspanklasse versterkt door een zege in het Zweedse Vissef- jarda. In de stand om de Europese titel hebben de Nederlanders nu 55 punten. Schneider en Vink volgen met 28 punten. NOORDWIJK Het laatste pro grammanummer van de zweminter- land Nederland B—België, die zater dag en zondag in het nieuwe Sport- fondsenbad van Noordwijk werd ge houden bracht eindelijk wat span ning. Met alleen nog de 4xl00m vrije slag estafette dames te zwemmen, was de stand 153—152 in het voordeel van de Belgen, en de eindstand hing dus geheel af van de uitslag van het laatste onderdeel. Na een spannen de race bleek de Belgische estafette ploeg een tiende van een seconde sneller te zijn geweest, zodat de eind zege naar België ging: 159154. In het mooi ruim opgezette bui tenbad van Noordwijk was er verder dit weekeinde bij de zwemwedstrijden weinig opwindends te beleven ge weest. België is nu eenmaal geen zwemland en ook in de Nederlandse B-ploeg zitten natuurlijk geen echte topzwemmers. De enige die er een beetje uitsprong was de Belgische Colette Crabbé, die drie nummers won, en op de 400m wisselslag en de 200m schoolslag bovendien de Belgi sche records verbeterde. Daarnaast leverden haar landgenoten Rudy Vingerhoets (200m schoolslag in 2.34.1 en Carine Verbauwen (winst op de 400 en 800 meter vrije slag) behoorlijke prestaties, maar dat was toch niet voldoende om een beslissen de voorsprong te nemen op de Neder landse B-zwemmers, die in het kille weer van zaterdag en zondag bijna geen van allen hun beste tijden kon den halen. De ter gelegenheid van de ope ning van het "Bollenbad" in het fraaie buitenbassin gehouden inter land zwemmen en schoonspringen, was niet t enige evenement, want in het wat soberder opgezette binnen bad, dat helaas totaal ongeschikt is voor waterpolo, werd er zaterdag ge streden om het Nederlands kam pioenschap kunstzwemmen. in deze tak van de zwemsport, die door het publiek wel met belangstelling maar toch niet met volledig begrip werd gadegeslagen, bleek dit jaar het DSZ- duo Angelika Honsbeek-Helma Glu- vers oppermachtig. Zij werden bij de solo-uitvoeringen eerste en tweede, behaalden bij de duet-uitvoeringen samen de zege en hielpen bovendien mee bij de overwinning van hun club DSZ in de ploegen-uitvoeringen. Jacques de Graaf Succesvol judo Eendracht-jeugd LEIDEN De jeugd van de Leid se judoclub Eendracht heeft dit week einde met succes deelgenomen aan een jeugd judotoernooi in Middelhar- nis. De Leidse judoërs zagen kans, om in alle klassen een ereplaats te bereiken. De prijswinnaars waren Florance Boef (3e prijs in de klasse tot 29 kg), Oscar Boef (2e prijs tot 32 kg), Eelco Fielemon (le prijs tot 35 kg), Karin Verlaan (2e prijs tot 35 kg), Jan Boom (3e prijs tot 45 kg), Frans Kuyer (2e prijs tot 38 kg), Hans Dorrepaal (2e prijs tot 55 kg), Kathy Ram (3e prijs tot 55 kg). de 200 meter schoolslag in het nieuwe sportfondsenbad van Noordwijk. VOORSCHOTEN Waar eigenlijk niemand meer in geloofde is in de slotfase van de volleybalcompetitie dan toch nog gebeurd. De dames van Gemini/Kangeroes. sedert het weer optreden van Xandri Willen- brandt-Kikkert naar een hoogtepunt gegroeid, kwalificeerden zich via een enerverende beslissingswedstrijd te gen OVRA met 3-2 voor promotie naar de tweede divisie. Het was een dubbeltje op zijn kant! De score te gen OVRA spreekt boekdelen over het krachtsverschil: 15-13 na 11-13, 13-15 na 13-11, 16-14 na 9-14, 11-15 na 11-1 en tenslotte 5-2 na 8-0 in de vijfde set. In de laatste set was het Irene de Graaf die met 7 directe servicetreffes OVRA stukspeelde. Met haar was Xandri Willebrandt toonaangevend in een overigens sterk spelend team. De wedstrijd voor de promotie werd een anti-climax. Oc topus 2 trok zich als no 2 van de an dere derde divisie terug en de no 3 van de tweede divisie, Tempo Team 3 kon allleen in de eerste set. tooi Gemini-Kangeroes "overgeconcen treerd" van start ging een bedreiging vormen. Maar toen het van 2-1 15- 13 werd was het duidelijk dat Gemi ni/Kangeroes de zaak zou weten te klaren: 15-10,15-12! LUSV kan met genoegen terugblik ken op het toernooi dat Zaterdag werd georganiseerd voor teams, uit komend in de aiaelings eerste, twee de en derde klasse. In de Universitai re Sporthal beeft het vooral in de la gere klassen geducht gespannen. Bij de dames was Gemini/Kangeroes 3 veel te sterk voor KVC, NOVO 3. AGON en LUSV 2. Zonder setver- lies pakte de ploeg de eerste plaats. Toernooi LUSV 2 eiste de tweede plaats voor zich op. Bij de heren lieten DAC uit Alphen en Agon uit Boskoop verstek gaan. Daarom speelden de overblij vende teams, Gemini/Kangeroes 3, LUSV 2 en SIGI een hele compe titie tegen elkaar. Krachtsverschil bleek bijna niet te bestaan. Gemini Kangeroes eindigde als no 1 door be ter puntentotaal! Bij de dames twee de en derde klasse won Oegstgeest in een finale tussen de winnaars van de groepen A en B, met 2-0 van LUSV 2, 15-8, 15-7. Bij de heren tweede klas se pake Lisse de eerste plaats vóór LUSV 3 dankzij een beter punten- saldo. In de derde klasse klopte DAC in de finale van de groepswinnars USS na 5 kwartier spelen met 2-1. In de beslissende derde set werd het tenslotte 18-16 voor DAC.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15