Huwelijk per post Vrouw krijgt minder straf bij misdaad Cactussen kun je zelf zaaien Zeemansvrouwen: de tijdelijke weduwen Matelote 1' eeluse PAGINA 10 MAANDAG 12 MEI 1975 Met de groeiende populariteit van de cactussen groeit ook de belangstelling voor het zelf zaaien van deze stekelige schoonheden. Alhoewel de zakjes zaad vrijwel het gehele jaar verkrijgbaar zijn, is het toch beter te wachten met zaaien tot deze tijd van het jaar. En dan is er nog altijd genoeg want tot ver in juli kan het cactuszaad de grond in. Aan die zaaigrond moet wel de nodige zorg worden besteed om kans op succes te hebben. Droge bladaarde van goede kwaliteit is er voor nodig en scherp zand. Die bladaarde wordt gezeefd in een fijnmazige zeef. De fijne grond wordt apart gehouden, de grove delen kunnen weg. Van het scherpe zand nemen we na het zeven echter Juist het grove overblijfsel. Daarna mengen we een deel bladaarde op acht delen scherp zand. Daarna kan men het beste dit mengsel in een blik of oude braadpan doen (die wel goed schoon moet zijn) en zetten dat ongeveer een urn- in een hete oven. Dan is het onkruidzaad dood en zijn ook de ziektekiemen, waarvoor de jonge cactusplantjes gevoelig zijn, wel bestreden. Na het afkoelen kan worden gezaaid in de bovenlaag, die uitsluitend uit het scherpe zand bestaat. Het zaad wordt uitgestrooid met een dubbel gevouwen briefkaart. Na het zaaien met een plat voorwerp het zaad in het zand drukken (niet te diep) en een heel dun laagje grof zand ter afdekking aanbrengen. Daarna de grond goed vochtig maken met een verstuiver of als gezaaid is in een pot deze zich laten voldaïnken. Gebruik bij voorkeur gekookt water, ook bij het verdere water geven, om toedienen van ziektekiemen te vermijden. De grond wordt steeds vochtig gehouden, liefst door de potten het water te laten opzuigen. Zorg wel voor water dat minstens de kamertemperatuur heeft. De zaai- bakken of potten komen niet in de zon of fel licht te staan. Tot het ontkiemen van het eerste zaad mag zelfs worden afgedekt met een krant. Dat kiemen gebeurt vooral bij gemengd zaad zeer onregelmatig. Het kan zelfs gebeuren dat weken na het ontkiemen van het eerste zaad nog steeds nieuwe plantjes verschijnen. Voorbaan op die ZIJ-pagina weer zo veel mogelijk deze planitenrubriek Interessante nieuwtjes op het gebied van planten, zaaien, stekken e.d. Besparing CHICAGO Tip ter besparing van energie uit Amerika, in dit geval uit Chicago: in een van de voorste den van deze stad hebben elf gezin nen een "Watt watchers club" op gericht, met de bedoeling het huis houdelijk energieverbruik een beet je in te perken. Elke 2 maanden ver gelijken de 11 families hun elektrici teitsrekeningen. Wie de hoogste rekening heeft, moet voor de hele club een eenpans- maaltijd bereiden. Ieder gezin be taalt mee aan dit tweemaandelijks etentje, behalve het echtpaar met de allerlaagste rekening: dat mag voor niets mee-eten. Vlaardingen Toen ze veertien jaar geleden als Cokkie de Zanger haar ja-woord gaf aan een zekere Piet van Roon wist ze wat haar boven het hoofd hing. Een leven van afwisselend afscheid nemen en weerzien. Vaker alleen-zijn dan Drie weken verlof kreeg hij om te trouwen. Daarna vertrok hij voor veertien maanden naar zee. „Dan ben je er meteen goed doorheen", zeiden ze tegen haar. Cokkie van Roon is nu 40 jaar. Ze staat model voor de vele zeemansvrouwen. Tijdelijk weduwe: ofwel: een huwelijk per post. Ze weet wat het beibekient om zeemansvrouw te zijn: nooit zeuren over een vaste baan aan wal. Een maal heeft ze daar bewust een toespeling op gemaakt toen hun zoontje Lex weken achtereen snikkend in z'n bed om zijn papa riep. De dokter stelde: we zien het nog even aan, anders moet uw man inderdaad maar thuis komen. Toen Cokkie haar man dat schreef kreeg ze het antwoord: „Je moet niet denken dat ik om de jongen aan wal kom". Stekels overeind Ze herinnert zich de reactie van haar zeevarende echtvriend toen ze hem zei dat ze enorm tegen zijn vertrek opzag. Dat was toen hun dochtertje Diana werd geboren. „Hij verschoot van klem. Als hij maar even denkt dat ik er een vinger naar uitsteek, dan is het foute boel. Dan zet 'ie z'n stekels op en dan weet ik dat ik het wel kan vergeten. Hij is zeeman in hart en nieren. Die korte reisjes vindt hij maar niks. 't Liefst vaart hij op grote tankers, die maar weinig tijd nodig hebben om te lossen en te laden. Eerste stuurman is hij nu. Hij heeft er hard voor moeten leren. En als alles volgens plan verloopt kan hij nog net voor zijn pensioen kaptein worden". Piet van Roon, de grote afwezige tijdens het gesprek, vaart op de Grote Handelsvaart voor de rederij Phs. Van Ommeren. Op dit moment brengt hij met een bulkcarrier suiker naar Japan. Thuis leest zijn vrouw op een grote wereldklok de tijd af aan de andere kant van de wereldbol. Iedere dag Iedere dag schrijft ze een stukje in haar brief. Haar man doet het zelfde. „Zodra hij in een haven aanlegt, ligt er een brief op hem te wachten. In feite leven we helemaal op düe brieven. We babbelen over alles en nog wat, over leuke ervaringen, over de kinderen, over onze moeilijkheden, zelfs over het feit dat ik een stoel ergens anders heb neergezet. Zo blijft hij op de hoogte. Daarom is het nooit vreemd als hij thuis komt we vertellen elkaar alles". Alles. Dat betekent ook melding maken van de schijnbaar onvermijdelijke pogingen van kennissen om een zeemansvrouw „in een zwak moment" te strikken voor een avontuurtje. Zij: „Ze schijnen te denken: hij zal in ieder stadje wel z'n schatje hebben, dan zal zij ook wel eens wat willen. Laatst nog, toen belde een kennis me op waar hij me 's nachts kon ontmoeten. Nou, voor mij hoeft 'ie nooit meer over de vloer te komen. We hebben onze afspraken, mijn man en ik. Daar houden we ons aan'. Naar image Logisch, dat mevrouw Van Roon als doorsnee zeemansvrouw de vrije opvattingen in de liederen van de groep „Sailor" alles behalve kan appreciëren. „Die image van zeelui die aan wal gaan om daar hun plezier te zoeken, bestaat inderdaad nog steeds. Jammer, want er zijn Juist een heleboel zeevarenden van het goede slag. Maar een enkeling rijdt een scheve schaats. En als het gebeurt, vraag ik me altijd af: hebben ze thuis wel een goed huwelijk?" ,,'t Is misschien een gekke gewoonte", zegt ze even later bijna verontschul- digend lachend, „maar als ik een vrind van ons op bezoek heb dan houd ik de gordijnen altijd open 's avonds. Zoiets van: kijken Jullie maar, we zitten netjes te praten. Al geloof ik niet direkt dat er over me geroddeld wordt. Ik heb er tenminste nog nooit iets van gemerkt. Maar het is waar: je bent tijdelijk weduwe, geen mannenbe zoek". De enige overweging waarom een zeeman zijn baan aan de wal zal zoeken is de vrouw, gelooft Cokkie. „Ik heb altijd gezegd dat hij van mij zoiets nooit zal horen. Maar dat wH nog niet zeggen dat het altijd even makkelijk is. Ik ben tamelijk nuchter, dacht ik. Nog nooit heb ik gebruik gemaakt van de mogelijk heid om op te bellen of een telegram te sturen. Maar het type dat beweert dat het allemaal niets voorstelt, dat denkt dat ze het wel even zal fiksen in dr eenje, daar moet je niets van geloven. Dat stoere is maar 'een buitenkant. Als je man maanden lang op zee zit, moet Je aUe beslissingen alleen nemen. Soms is dat erg moeilijk. De tijd is te kort om eerst per brief overleg te plegen. Er kan een maand of nog langer overheen gaan voor je antwoord krijgt. Ja, dat is soms vervelend'. Soms overkomt het je, dat je in een restaurant niet kunt bestellen wat je eigenlijk wel graag zou willen eten. Zoüets maaikite ik oliaings mee en dait is dlajn ook de reden daJt ik u vandaag het recept geef voor het gerecht dat ik niet gegeten heb. In een vanwege de visspecialiteiten en het uitzicht bekend restaurant bij de noordersluis bij IJmuiden werd mij de matelote supreme van harte Haar zoen Lex, die nu elf Jaar is. verwoordde dat gevoel van zijn moeder toen hij zeer beslist aankondigde dat hij nooit zeeman zou willen worden. „Dat lijkt me niks, die vrouwen altijd alleen thuis, zei hjj eigenwijs. Moeilijke tijden Toen Lex en zijn zusje Diana (negen jaar) werden geboren zat hun vader precies aan de andere kant van de wereld. Moeilijke tijden voor haar („je kan je eigenlijk niet uilben")maar ook voor hem. Cokkie daarover: „Dat Uitte zich op een heel eigenaardige manier. Toen Lex werd geboren vroeg mijn man niet een keer naar hem. Wel vroeg hij in zijn brieven steeds hoe het met mij giimg. Ik ben toen erg kwaad geworden en heb gezegd dat het toch ook zijn zoon was. Toen bleek dat hij het niet kon verkroppen dat hij niieit thuis kooi zijn. In Rio de Janeiro zat ie' toen. Wat dat betreft hebben die jonge vrouwtjes het tegenwoordig wel makkelijker. Vroe ger had je het als derde of vierde stuurman niet in je hoofd te halen om te vragen of je vrouw mee mocht. Gelukkig is dat nu veranderd. Ze blijven nu ook niet langer weg dan een half jaar. Nou, als je zoals ik, veertien maanden gewend bent..." De band tussen de vrouwen van zeemannen, onderling is goed. Mede dankzij „Gezinscontact zeevarenden, een orga'nisatie die in september tien jaar bestaat. In Vlaardingen, waar ze in de Zwammerdamstraat aanbevolen. Echter kon deze stoof schotel van vis voor minimaal twee personen besteld worden en omdat ik geein van die disgenoten kon overha len de schotel met mij te delen, ging de matelot© aan mijn neus voorbij. Ik koos toen, het was een etentje ter gelegenheid van de verjaardag van mijn vader, evenals de andere familieleden de in roomboter gebak ken tongfilets. Om nu te schrijven dat ik van die keuze spijt zou hebben is erg onaardig. Die tongfilets erg verse —waren overheerlijk en precies zo klaargemaakt alsof ik er zelf in de keuken stond. Er werd een goed aangemaakte, frisse salade bij geserveerd. Een groot raadsel voor mij blijft de reden waarom er in hemelsnaam kleine frituuraardappel- tjes bij gegeven werden. Een gekookt of licht in de roomboter gebakken aardappeltje zou er veel beter bij hebben gepast. Eenvoudig Op weg naar huis moest ik toch weer aan die matelote denken en daarom vandaag het recept voor een eenvoudige stoofschotel van vis zoals woont, is mevrouw Van Roon contactdame voor „Gezinscontact. Dat houdt in: avonden organiseren,' sprekers vragen, onderling proble men bespreken en nieuwtjes uitwis selen. „Op dat soort avonden bouw je je contacten op. In mei heb ik van de maatschappij de gelegenheid om drie dagen naar Parijs te gaan. Een andere zeemansvrouw neemt de kinderen in huis. Zo vang Je elkaar op. Ook bü ziekte en dergelijke. Bezig blijven Zo vult ze de talloze dagen in afwachting op de verlofdagen van haar man. Met werk voor de gereformeerde kerk, waar ze ouder- linge is, maar ook als los-vast medewerkster van een psychiater. „Anders zit Je altijd alleen en stomp je af, gelooft ze. Als hij thuis komt, verkeert het gezin in hoera-stemming. Goede vrienden weten dat die eerste week voor het gezin is. „Zijn de verlofdagen voorbij, dan bellen ze me meteen. „Daar zijn het goede vrienden voor. Nog een jaar of twintig. Dan verruilt Piet van Roon zijn leven op zee voor een leven aan het vaste land. Het varen betaalt goed. „Ik weet echt niet precies hoeveel hij verdient. Maandelijks krijg ik m'n maandgeld via de maatschappij en de belastingpapieren bewaar ik. Ik kan er goed van rondkomen. Dat zal later wel minder zijn als we van een pensioen van 300 gulden moeten rondkomen. Tenminste: zoals het nu geregeld is. Vandaar dat we nu maatregelen moeten nemen. Je moet zorgen dat Je Je huis hebt afbetaald en dat Je een flinke spaarpot hebt. Alhoewel: wat zal de gulden tegen die ttfd waard zijn? Vernislaag je Op tijden dat, ieder echtpaar de afwas opruimt en zich voor de tevee installeert, speelt Cokkie van Roon als zeemansvrouw de rol van moeder en vader ineen. Denkt ze aan haar man die ergens bij Zuid-Amerika vaart. Aan de volgende ontmoeting. Onvermijdelijk daaraan verbonden zit de gedachte aan het vertrek. Vrouw en kinderen op de kade. Tot zo ver als de lichtbundels van de auto reiken, seinend. Een druk op de scheepsfluit als afscheid van zee. „Een week van tevoren heb ik het echlt wèl voor m'n kiezen. Dan loop ik met een dikke strot", biieoht ze op, „maar bij het afscheid zelf huil ik nooit. Voor de kinderen". Die stoerheid is slechts een vernislaagje. Het is echt niet makkelijk, dat tijdelijk weduwe zijn. ik die in dat restaurant te IJmuiden had willen eten. Ik heb er de naam van Matelote de l'ecluse aan gegeven. Voor vier personen heeft u nodig: tenminste 1 kilogram verse stevige zeevis (bij voorkeur twee of drie oorten), twee ons garnalen, mosselen of krab, vier tomaten, een* uitje, twee grote glazen witte, droge wijn, een zelfde glas koffieroom, 130 gram boter of margarine, een bolle eetlepel bloem, zout, peper, laurierblad en eventueel een bouquet garni (kant en klaar te koop ook wel kruidenbuiltje geheten). Bij de visman kiest u de vis; kabeljauw, griet, tarbot, tong, rode poon of heilbot. Bij uw keuze mag u In het Jaar van de Vrouw wordt veel gepraat over discriminatie. Maar in sommige gevallen hebben vrouwen duidelijk een streepje voor, bijvoorbeeld als er een misdrijf in het spel is. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat vrouwen voor een vergrijp over het algemeen een lagere straf krijgen dan mannen. En bovendien komen ze er bij een misdrijf vaker met een boete af. Maar dezelfde statistieken tonen aan dat vrouwen over het algemeen minder crimineel zijn dan mannen. Zo werden in 1971 27.073 personen voor het plegen van een misdrijf veroordeeld. Nog geen twaalf procent van hen waren vrouwen. Volgens Marjan Beukering, mede werkster van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die voor „Vrouwenbelangen" gegevens over de criminaliteit van de vrouw verza melde, waren bij alle soorten misdrijven de mannelijke veroor deelden duidelijk in de meerderheid. Misdrijven waarvoor vrouwen in verhouding nog vrij vaak werden veroordeeld waren meineed, beledi ging en diefstal. De meeste vrouwen, die voor de rechtbank moesten verschijnen werden veroordeeld voor het plegen van vermogensmisdrijven met het accent op eenvoudige diefstal. En verder werd een grote groep vrouwen veroordeeld wegens belediging en mishandeling. Zeden misdrijven kwamen volgens Marjan van Beukering bijna niet voor. Dat komt wellicht oiridat in het wetboek van strafrecht bij verkrachting alleen gesproken wordt over een mannelijke dader. Net als bij mannen was in 1971 de criminaliteit bij vrouwen het grootst onder de jongeren tussen de 18 en de 20 jaar. Ruim driekwart van de vrouwen, die in 1971 voor de rechtbank moesten verschijnen, waren nog niet eerder in aanraking met de justitie geweest. Dit terwijl vam alle mannelijke beklaagden al meer dan drie keer door de rechter waren veroordeeld. Drank Een kwart van de wegens een misdrijf veroordeelde mannen (ver keersdelicten niet meegerekend), verkeerde bij het plegen van het misdrijf onder invloed van sterke drank. Dat was naar verhouding bij mannen tien maal zo vaak het geval als bij vrouwen. In 1971 werd 13% van de vrouwen en 36% van de mannen voor een misdrijf tot een gevangenisstraf veroordeeld. Mannen kwamen door een veroordeling dus bijna drie maal zo vaak in de gevangenis terecht als vrouwen die door de rechter werden bestraft. Van de vrouwen die tot gevangenis straf werden veroordeeld kreeg 60% een geheel voorwaardelijke gevange nisstraf, tegen slechts 15% van de mannen. En van de vrouwen die door de rechter tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf werden ver oordeeld kreeg 90% een straf van zes maanden of minder, terwijl maar 80% van de mannen er met zo'n korte gevangenisstraf vanaf kwamen. Vrouwen moesten daaren tegen vaker met geld op tafel komen, in 1971 werd 86% van de veroordeelde vrouwen een onvoor waardelijke of voorwaardelijke geld boete opgelegd, terwijl slechts 59% van de mannen na een veroordeling wegens het plegen van een misdrijf er met een geldboete vanaf kwamen. De algemene opvatting dat winkel dieven vrouwen zijn, blijkt niet te kloppen want de statistieken tonen aan dat er zich onder de verdachten van winkeldiefstal evenveel jongens en mannen als meisjes en vrouwen bevinden. best erg prijsbewust optreden. Heus, zonder tarbot of dure tong wordt het ook een heel smakelijke schotel. U vraagt uw leverancier wel of hij de vissen wil fileren en in moten wil snijden. Hij kan u vast ook wel wat gepelde garnalen (of Noorse uit de diepvries) leveren en als bruin het kan trekken er nog wat gekookte mosseüien en wat verse of diepvriies- krab bij doen. Let wel al deze zeedieren mogen in de matelote, u mag ze er ook best uitlaten. Werkwijze Voor de matelote de l'ecluse gaat u dan aills volgt tie werk: iin een ons boter fruit u de stukken vis aan. Let u op dat de vis zo min mogelijk kleur krijgt. Strooi er de in erg fijne snippers gesneden ui bij en voeg dan een minuut later de wijn er aan toe Dan nog wat zout, peper, het laurierblad en het kruidenbuiltje. Deksel op de stoofpan doen en de vis zo een minuut of twintig op een laag pitje heel zachtjes laten sudderen. Intussen maakt u een beurre manie waarmee u straks het stoofvocht moet binden, neemt een eetlepel boter Onjuist En ook het nogal wijd verbreidde idee, dat vrouwen meer brokken in het verkeer maken is onjuist. Maar wel blijken vrouwen na het veroorzaken van een ongeval vaker door te rijden dan mannen. De CBS-cijfers tonen aan dat vrouwen na het plegen van een misdrijf minder vaak, maar ook minder zwaar worden gestraft dan mannen. Maar volgens Lynde Meenhorst-Blok, doctoraal studente in de criminologie hebben vrouwen het ook plezieriger in de gevangenis dan mannen. Zo hoeven vrouwen geen wasknij pers te maken of postzakken te stikken, waartoe mannelijke gedeti neerden vaak worden verplicht, maar kunnen ze huishoudelijk werk doen of zich zelf bijscholen als zij dat wensen. Bovendien dragen de bewaardsters in de vrouwengevangenis im R'dam een soort verpleegstersuniform, ter wijl de cipiers in de mannengevan- genissen er door hun uniform als een soort politieagenten uitzien. De redactie van „Vrouwen en hun belangen", het maandblad van de Nederlandse Vereniging voor Vrou wenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk staatsburgerschap en de Nederlandse bond van Vrouwen Werkzaam in Bedrijf en Beroep wijdde een speciaal themanummer aan de criminaliteit bij vrouwen, waarin door diverse deskundigen bijzonder interessante feiten worden aangedragen. Maar over misdaad bij vrouwen is nog zo weinig bekend dat men pleit voor een gedegen onderzoek op dit terrein. Marie Louise is 17 jaar, een me ter vijfenzeventig lang en Ameri kaanse. Ze heeft donkerbruine ogen bruin krullend haar en is afgelopen herfst regelrecht van een Ameri kaanse universiteit naar Parijs ge komen als een van de duizenden meisjes die in de grote modecentra van de wereld de titel topmodel ho pen te bemachtigen. Volgens week blad Elle, dat een fotoreportage van haar in de modewereld maak te, is Marie Louise definitief op weg naar de top in de modelotowereld. "Als ik me nu al terugtrok, en werk onafgemaakt liet liggen, zou ik me ongelukkig voelen. Ik hoop spoe dig mijn activiteiten te kunnen be perken, maar ik werk al niet langer dan twaalf uur per dag". Paul Get ty, 's werelds oudste en bekendste miljardair, in weekblad Paris Match. Over zes maanden wil hij zich defi nitief terugrekken in zijn villa-mu seum in het Californische Malibu. Ladies' home journal meldt met enige trots het bestaan van een le zeres die dit Amerikaanse maand blad al 73 Jaar leest en in al die ja ren niet een aflevering heeft gemist. Sterker nog: mevrouw Laura Boardman heeft alle afleveringen bewaard, van 1901 tot en met 1974. en kneedt die met een erg voüle eetlepel bloem tot een deegje. De vis schept u na twintig minuten voorzichtig uit de pan en legt deze ailvast op de voorverwarmde schotel Het stoofnat laat u nog enkele minuten inkoken en bindt deze door er al roerende steeds kleine stukjes van het boterdeegje aan toe te voegen. Is de saus mooi glad en goed gebonden, dan voegt u er het glas koffieroom aan toe. De garnalen, mosselen en de krab kunt u nu in de saus warm laten worden (de diep vies krab heeft u apart in een klein pannetje met water gaar gemaakt). Op het laatste moment voegt u er de tomaat aan toe. (De tomaten heeft u eerst ontveld en ontpit en dan in kleine stukles gesneden). De saus met de zeedieren en de stukjes tomaat giet u over de warm gehouden stukken vis. Bij zo'n schotel serveert u wat gekookte aardappeltjes of u geeft er slechts wat warm knapperig stokbrood bij. Met een of meer glazen koele, witte droge wijn een voortreffelijk maal.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10