'Keerpunt in betrekkingen' prénatal profiteer prijzen!! Duidelijk onderscheid tussen Surinamers en Antillianen Veel beroering in Eist over brand in chemisch bedrijf r PRAKTISCH s JVAN HULSHCFF^ iHulshoff 'iwonen sa President Sadat (Egypte) bij bezoek Van der Stoel: P goedhart tfbouwhuis Uit in de Randstad prénacol '4 Woningverbetering? VRIJDAG 9 MEI 1975 CAIRO (ANP) Het bezoek van minister Van der Stoel aan Cairo betekent een keerpunt in de Nederlands Egyptische be trekkingen, aldus heeft de Egyptische president, Anwar Sadat, gisteren tegenover Nederlandse journalisten verklaard. Hij zei dit, na ongeveer een uur met mr. Van der Stoel te hebben gesproken over o.m. het Midden-Oosten en de betrekkingen met Europa. Eerder had president Sadat ver- klaard, het bezoek van de minister te zien als „een gunstig voorteken voor 'n nieuw hoofdstuk in de betrek kingen" tussen beide landen. "In het verleden zijn er wel eens mis verstanden geweest". De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Ismail Fahmi, had, iets voorzichtiger, op het vliegveld verklaard zijnertijds zijn best te zul len doen dat het Nederlandse bezoek een keerpunt in de betrekkingen zou President Sadat noemde de Geneef- se conferentie over het Midden Oos ten over het bijeenroepen waarvan Idle twee voorzitters, de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie thans overleg plegen "de laatste hoop op vre de". Egypte heeft deelneming van Frankrijk en Engeland aan de con ferentie voorgesteld, hetzij als verte genwoordigers van de Europese Ge meenschap, hetzij als individuele landen, "uit vrees voor polarisatie, die zal leiden tot stagnatie". "Er zou 'n bijzonder gevaarlijke situatie ont staan indien het tot stagnatie of tot een confrontatie tussen de twee su- permogendheden zou komen", zo voegde hij hier aan toe. "Het is tijd dat West-Europa zijn rol op zich neemt en zijn verantwoor delijkheid aanvaardt", aldus 't Egyp tische staatshoofd. Zijn opvatting, WD-voorzitter: 'PvdA stuurt op breuk met kabinet aan' DEN HAAG (ANP) WD-VOOr- zitter mr. F. Korthals Altes verwacht dat het kabinet-Den Uyl de rege ringsperiode tot 1977 niet volmaakt. Hij meent, dat de VVD zich moet voorbereiden op tussentijdse verkie zingen. Korthals Altes schrijft dit in het kwartaalblad Liberaal Reveil. De VVD-voorzitter ziet drie mo gelijke breekpunten. Hij ziet in de NAVO-uitspraak van het PvdA-con- gres "een tijdbom" onder het kabi net. Vervolgens denkt hij dat de ver vanging van de Starfighter op een breuk kan uitlopen. En ook de be groting voor volgend jaar kan vol gens Korthals Altes aanleiding wor den voor een kabinetscrisis. De VVD-voorzitter schrijft over informatie te beschikken waaruit valt af te leiden dat de PvdA be wust aanstuurt op een breuk met het kabinet. AR-fractieleider Aantjes heeft in het blad Nederlandse Gedachten ge schreven, dat het tijd wordt dat mi nister-president Den Uyl zijn kabi net ertoe brengt een beleid te voe ren dat is gericht op versterking van de samenwerking tussen progressie ven en christen-democraten. lijkt lijnrecht te staan tegenover die welke minister Van der Stoel vorige maand, tijdens zijn bezoek aan Is raël, tot uitdrukking bracht toen hij verklaarde dat er voor de negen geen rol is weggelegd bij het doen her vatten van de Egyptisch-Israëlische besprekingen, maar dat individuele landen wellicht kunnen bijdragen tot verbetering van het klimaat. President Sadat legde sterk de na druk op het Egyptische verlangen maar wede, „maair niet een vrede tot elke prijs, een vrede gebaseerd op rechtvaardigheid' Eerder had het Egyptische staats hoofd het accent gelegd op de nood zaak de dynamiek van het vredespro ces, na de wapenstilstand en het troepenscheidingsakkoord, te hand haven. Het aftreden van Nixon als gevolg van Watergate "heeft het vre desproces vertraagd. Kissinger heeft geprobeerd de dynamiek te handha ven, maar mij faalde omdat Israël niet die minste soepelheid toonde. Is raël vreest vrede, het is niet in staat vrede te sluiten. De Verenigde Skaten hebben niet slechts een plaats in de bemiddeling, zij hebben bijna alle kaarten van het spel in handen, om de eenvoudige reden dat zij Israel van alles voorzien, van zowel kanonnen als boter". Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken wordt verwelkomd door een vriendelijk lachende Egyptische president Anwar Sadat in diens huis aan de Nijl. Minister Van der Stoel brengt een vijfdaags bezoek aan Egypte waar hij o.m. besprekingen zal voeren over de toestand in het Midden-Oosten. ADVERTENTIE Regering weet niets van atoomverdrag DEN HAAG (ANP) De rege ring weet niets van een geheim ver drag tussen W.-Duitsland, Frankrijk en Italië over de gezamenlijke pro- duktie van een atoombom. Minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken deelt dit mee aan de Tweede Kamer. Het kamerlid Patijn (PvdA) had hem gewezen op een onlangs door de vroegere secre taris-generaal van de NAVO, ir. D. U. Stikker, geciteerd tijdschriftarti kel, waarin over dit verdrag wordt geschreven. Van der Stoel wijst er nog op, dat Italië onlangs het verdrag inzake de niet-verspreiding van kernwapens heeft bekrachtigd. De produktie van een eigen Italiaanse atoombom wordt hiermee uitgesloten, aldus de minister. tuwse Eist grote beroering ontstaan door een felle brand in de chemische bestrijidtogsmiddelenfabriek Luxan. Om half vier gisteren tornden op nieuw enorme rookwolken boven het dorp, doordat vaten parathion en zakken DDT, die op het fabrieks terrein lagen (waarschijnlijk door broei) vlam vaüten. Twee mensen werden onwel en stelden zich on der doktersbehandeling. Giftige dampen dreven over de weilanden; iedereen die er zonder masker in verzeild raakte kreeg last van tranende ogen en een hardnekkige hoest. De wind was zo danig dat het dorp zelf buiten de rook bleef. De situatie was gisteravond laat nog hoogst ondoorzichtig. Burgemees ter F.W.M. Baron van Hövell tot Westerflier van Eist: "De Provinciale Milieudienst, die met zijn snuffel- wagen onmiddellijk ter plaatse was, heeft uitgemaakt dat er geen di rect gevaar voor de bevolking is ge weest. We kunnen dus vandaag weer rustig gaan slapen", aldus de bur gemeester. Hij had geluidswagens rondgestuurd om de bevolking te waarschuwen, alle vee op stal te zetten en de ramen dicht te hou- ADVERTENTIE den."Verdergaande maatregelen le ken me onnodig". In de Kamer en in de provinciale staten zijn in maart vragen gesteld over de beide voorgaande Luxan- branden. Daarop is tot nog toe geen antwoord gekomen. Een maand ge leden werden spoorwegwerkers be dwelmd door giftige dampen uit de fabriek. Van de kant van Luxan was nie mand bereid enig commentaar te geven. Wel zou men tegenover die politie hebben gezegd dat er geen parathion in brand is geraakt. De brand - bestreden doorkorpsen uit Arnhem en Eist - was gisteravond om acht uur geblust. De brandweer lieden werden na afloop aan een bloedproef onderworpen, om na te gaan .of ze nadelige invloeden had den ondervonden van de giftige rook. Koekoek rakelt affaire-Pronk op DEN HAAG (ANP) Boerenlei der Koekoek heeft prémier Den Uyl en minister Van Agt gevraagd of 't wel juist is dat ministers die een wet bij herhaling overtreden toch lid van het kabinet blijven. Zou ons volk het niet veei beter begrepen hebben als minister had opgegeven, zó luidt een van zijn schriftelijke vragen. Koekoek acht het niet gewenst dat ministers terecht moeten staan voor leden van de rechterlijke macht, die op hun beurt voor hun promotie van de eersten afhankelijk zijn. Voorts wil Koekoek vernemen waarom de ambtenaren en de hotel houder, die bij het nachtelijk borrel uur in een Veluws 'restaurant aan wezig waren, niet zijn verhoord ten einde getuigenis af te leggen over de toestand waarin de minister ver keerde. badkamers om je in te spiegelen Voor.'de inrichting van uw-bad kamer is het fijn als je goede voor- beefden bij de hand hebt, die al(e komfort die ér1 te krijgen is git buiten. door de juiste keuze van materiaal, kleuren en.accessoires. Daarom heeft onze .architekt er een paar voor u ingericht. Kom er naar kijken, kies 'alvast uw kleti- ren en ervaar wat er vandaag de dag allemaal te koop is aan lig- en zitbaden, wastafels, bidets, toi letten en accessoires. En let op de geraffineerd toegepaste tegelkeus uit eigen .assortiment... Geopend: ma t/m vrij 8.30-12.30 zateraag: ïu.uu-ijb.uo gur. HOORN 126A ALRHENa/dRIJN TEL.01720-91348 (f.ó.AVifaüna) ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 9 mei 20.15 uur, Het zuidelijk toneel Glo be met het blijspel "Chez Nous" van Peter Nichols; 10 en 11 mei 20.15 uur, toneelgroep Theater speelt "Schaften" van Peter Ter sons; 12 mei 20.15 uur, toneelgroep Centrum met "De Baby foon" van Herman Lutgerink; 14 mei 20.00 uur, "Cyrano de Bergerac" onder regie van Ko van Dijk; 15 mei 20.15 uur. Het Amsterdams Publiekötheater met 'De goede mens van Sezuan' van Bertolt Brecht; 13 mei 20.15 uur. Het Nationale Ballet met o.m. "Kwintet" en 'Tyrrische dansen" De Doelen, grote zaal: 9 mei 20.15 uur, optreden Franse chanson nier Georges Moustaki; 24.15 uur, nachtconcert Chris Barbers Jazzband; 10 mei 19.30 uur. internationale ontmoetingsavond: 23.30, Kn'aakconcert door Ensemble M: 11 mei 14.30 uur. Hal- promenadeconcert door het orkest Symphonia o.Lv. Henik Briër; 12 mei 20.15 uur, optreden violist Henryk Szeryng en pianist Eugenio Bagnoli; 13 en 14 mei 20.15 uur, concert R. Ph. O. o-l.v. Edo de Waart met de pianist Murray Perahia: 14 mei 12.45 uur. Koffieconcert. Hofpleintheater: 9. 10 en 11 mei 2015 uur. Toneelgroep Theater met het blijspel "Wat een gekke man.... en z'n vrouw dan?": 13. 14 en 15 mea, 20.15 uur, Gerard Cox en Frans Halsema met "Wat je zegt.dat ben Je zelf". Piccolotheater: 11 mei 14.00 uur. kindertheater Wiedus met een jeugdmusïcal, 13, 14 en 15 mei 20.15 uur toneelgroep De Appel brengt "KafkaKK". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 9 mal 20.15 uur, Haagse Comedde mek "Don Juan", blijspel van Molière; 10 en 15 mei 20.15 uur, Haag- se Comedie mot "Boven water, onder water" van Edward Albee: 11 mei 20.15 uur, Haagse Comedie met "Wat een geweldige rot zooi" van Ionesco: 12 en 13 mei 20.15 uur. Foins Jansen met Kwartetten"; 14 mei 20.15 uur, Pubüekstheater met "De goede mens van Sezuan" van Bertolt Brecht. HOT-Theater: 9 mei 20.30 uur. toneelgroep Centrum met "Parende mussen" van Gerard Lemmens; 10, 13 en 15 mei, Haagse Co medie met "Trijntje Cornells" van Huygens; 11 mei 14.00 uur, kindertheater Pssstt; 14 mei 20.30 uur. muzikaal theater onder regie van Anne Marie Prins. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 9 en 10 mei 20.00 uur, Pubüekstheater De goede mens van Sezuan'; 11 en 13 mei resp. 13.30 en 20.00 uur. Neder landse Operastichting met 'Madame Butterfly'; 12 mei 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met Svjek; 14 mef. 20.00 uur. Nederlands Dantheater; 15 mei 20.00 uur, het nationale ballet La Bayadere. Concertgebouw, grote zaal: 9 mei, 19.30 uur, Rott. Ph. O. o.l.v. Edo de Waart; 9 en 10 mei, 24.00 uur, Paul van Vliet; 10 mei. 20.15 uur. Camarata Lysy; 11 mei, 20.15 uur Georges Moustaki; 12 me! 20.15 uur Liefdadigheidsconcert 'The Love Machine'; 13 mei 20.15 uur, Amst. Ph. O. ol.v. Rozjdjestwensky; 14 mei. 20.15 uur Omroeporkest o.l.v. Leo Driehuys; 15 mei 20.15 uur. Gemengde zangver. Kunst en Strijd. Kleine zaal: 9 en 12 mei, 20.15 uur, Kamermuzieklestival13 mei 20.15 uur. Kon. Ned. Toonkunstenaars ver. Brakke Grond: 9 t/m 15 mei, Henk van Ulsen met "Het Fenomeen'. Nieuwe de la Mar theater: 9 t/m 15 mei. De dag waarop de paus gekidnapt werd. Klein Bellevue: 9 t'm 15 mei, Rob van Reijn met Exegese Shaffy Theater, Konsertzaal: 9, 10, 13, 14 en 15 mei, 20.30 uur. Baal speelt La Plagiata; 1 lmei, 14.30 en 20 30 uur, Fungus en het folkduo Richard en Ltnda Thompson; Shaffyzaal: 9 en 10 mei, 20.30 uur, Heren, heren, studies in bewegingstaal; 9 en 10 mei, 24.00 uur, Frans Smulders en Ineke Cohen; 15 mei, 20.30 uur, Amsterdamse mimeüga; Zuilenzaal: 9 en 10 mei, 24.00 uur, Amsterdamse mimeüga. Otto B. Wust 13.14 en 15 mei,. 20.30 uur, de groep Zarahkirï; Café: 13 mei, 22.0» uur. Zigeunerkapel Kabani; 14 en 15 mei. 22.00 uur, Jazz. Verkeersdrukte viel erg mee DRIEBERGEN (ANP) De druk te op de Nederlandse wegen tijdens Hemelvaartsdag is erg meegevallen. Alleen in de kuststreek en op de Ve- luwe was het aantal bezoekers hoger dan normaal. Dit heeft de rijkspolitie in Driebergen meegedeeld. Op de rijksweg Den Haag—Arn hem ontstond gistermorgen ter hoog te van Bodegraven een file van der tig kilometer. Voor het overige was Hemelvaartsdag 1975 te vergelijken met een normale zomerse zondag, aldus de rijkspolitie. Het nationale park "De Hoge Velu- we" heeft ondanks een vrij rustige Hemelvaartsdag toch een record aan tal bezoekers ontvangen: 10.263 men sen bezochten gisteren het park. De Keukenhof in Lisse ontving gis teren 37.500 bezoekers. "Niet meer dan andere zondagen in deze tijd van het jaar. In elk geval nog ver ver wijderd van het recordaantal van 83.000, drie jaar geleden", aldus een zegsman van De Keukenhof. De spoorwegen hebben na een zeer drukke donderdagmorgen de rest van de dag een steeds teruglopend aantal reizigers te verwerken gekregen. De donderdagavond was zelfs aanzien lijk stiller dan een zaterdagavond. "Je vraagt je af waar al die reizi gers gebleven zijn", aldus gister avond een woordvoerder van de NS. ADVERTENTIE Natuurlijk is het weer Prénatal die met u op de kleintjes let. Kom naar de winkels en overtuig u zelf. Tuinbroek en bretelrokje, beiden met afknoopbart bretels, gemaakt uit 1e klas polyester/ katoen. Strijken dus niet nodig. Wassen en zo ophangen. Maten 86-93-98. Profiteer meteen bij: Leiden, Haarlemmerstraat 57 Telefoon 071—22498 Kamerbreed wollen berbertapijt. Hoogwaardige kwaliteit. En vanzelf weer stukken voordeliger bij Hulshoff/Wonen. 390 cm breed. Keyzer Carpet. Adviesprijs fabrikant f298.- per meter. Bij Hulshoff/Wonen inol. legkosten198.- p.mtr. Vakkundig gelegd. 314 i.,— ■n>> Den Haag: Spui (vrij parkeren achterzijde) Leiden: Nieuwe Rijn Leidschendam: Winkelcentrum 'Leidsenhage' Winkelcentrum 'In de Boogaard' DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering zal omdat ook beide bevolkingsgroepen dat willen een duidelijker onderscheid gaan maken tussen Surinamers en Antillianen die naar Nederland komen en zich daar willen vestigen. Hoe dit precies zal gebeuren is nog niet meegedeeld. Rijksgenoten die naar Nederland komen, zullen in ieder geval hetzelf de worden behandeld als alle Neder landers. Dit is gebleken tijdens het overleg dat de bijzondere commis sie voor migratie en begeleiding van Surinamers en Antillianen woensdag had met de bewindslieden van Suri naamse en Antilliaanse zaken, onder wijs en wetenschappen, sociale za ken en volkshuisvesting. Tijdens het gesprek is meegedeeld dat het oentraal bureau voor de op vang van Surinamers en Antillianen, die naar Nederland komen, na een moeilijke aanloopperiode goede ont wikkelingen maakt, maar nog steeds niet volmaakt functioneert. De Suri naamse en Antilliaanse organisaties die zijn ingeschakeld bij de opvang van de rijksgenoten, werken op gun stige wijze mee aan de ontwikkeling, zo is gebleken. Tijdens 't onderhoud da*. de com missie had met de regeringsverte genwoordigers is nog eens duidelijk vastgesteld dat de spreiding van rijksgenoten in Nederland geschiedt op basis van vrijwilligheid. Surina mers, die naar Nederland komen en zich eerst vestigen bij familieleden kunnen zich later altijd nog wenden tot het bureau dat voor hen voor huisvesting e.d. zorgt. mers in Nederland soms moeilijkhe den geeft omdat in sommige plaatsen wel werkgelegenheid is maar wonin gen ontbreken, terwijl waar zowel werk als huisvesting aanwezig is men wel eens te kampen heeft met onder wijsproblemen. De Nederlandse be windslieden zegden toe dat in plaat sen in Nederland waar door toeloop van Surinamers de klassen overbe volkt raken, mogelijkheden zullen worden geschapen het aantal leer krachten uit te breiden. De resultaten van de bijscholing en omscholing van Surinamers, die naar Nederland zijn gekomen, werden gunstig genoemd. Deze bijscholingen en omscholingen hadden vooral plaats in Amsterdam en Rotterdam maar door de gunstige resultaten, zal nu ook in Den Haag een moge lijkheid daarvoor worden gescha pen. ADVERTENTIE De NMB helpt u snel aan geld om nó uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 lot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de RL Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS8ANK Voor het 'grote onderhoud' uwlnbouwkeuken - Leiden - Leidschendam - Rotterdam - - Meppel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7