Kent u ze nog de Leienaars? Leiden wil een casino mïzu Schoolleiding na gesprek: Marijnis niet continueren Leids boekje over opa's tijd keukens Leidse universiteit wil Latijnse School Leidse hovenier 4 maanden cel in Keukenhof in geuren en kleuren VRIJDAG 9 MEI 1975 LEIDEN Leiden behoort tot de 26 gemeenten in ons land die zich heeft aangemeld als ge gadigde voor de vestiging van 'n casino. Verder hebben zich in Zuid-Holland aangemeld de ge meenten Rotterdam, Den Haag Scheveningen en Wassenaar. Volgens de voorzitter van de Raad voor de casinospelen, oud kamervoorzitter mr. Van Thiel, zal het waarschijnlijk voorjaar 1976 worden voordat het eerste legale officiële casino in ons land wordt geopend. De Raad voor de casinospelen houdt zich op het ogenblik bezig met het opstellen van de nor men waaraan de gemeenten moeten voldoen willen zij in aan merking komen voor de vesti ging van een casino. In de eer ste plaats wordt door de raad gedacht aan grote bevolkingscon centraties en aan die plaatsen, waar een casino kan bijdragen, tot de bevordering of instandhou ding van het toerisme. Het ad vies van de raad wordt uitge bracht aan de staatssecretaris sen van Economische Zaken en Justitie. Over het aantal legale casino's in ons land wilde mr. Van Thiel zich nog niet uitlaten. Maar het zullen er echter zeker niet meer dan tién zijn. De raad is nog niet zover, dat zij reeds voor zichzelf hebben vastge steld, welke soorten kansspelen in de casino's zullen worden toe gelaten. Er is tot dusver slechts gepraat over; drie soorten kans spelen, te weten: roulette, bac carat en black jack. LEIDEN Terugblikken in de geschiedenis is een verrukkelijke bezigheid. Vooral als het gaat om de jaren die goedbeschouwd nog niet eens zóver achter ons liggen. Jaren waarover opa nog smakelijk kan vertellen alsof het gisteren gebeurde, maar waar de eventueel aanwezige vergeelde prentjes dui delijk maken, dat er toch een he melsbreed verschil bestaat tussen de periode dat grootvader het één cent schooltje bezocht en wij te horen krijgen dat een halfponds- pak koffie op maandag 12 cent duurder wordt. Terugblikken is je verbazen over de kleding en het schoeisel dat de mensen in die jaren droegen en te gelijkertijd beseffen, dat ze over^ 'n paar decennia weer om het meest modieuze van thans zullen lachen. Terugblikkend is geconfronteerd worden en schrijnende tegenstellin gen: de armzalige omstandigheden waaronder bepaalde bevolkingsgroe pen moesten leven als schreeuwend contrast met een groepje theedrin kende dames in de rozentuin. Dat terugblikken wordt weer eens mogelijk gemaakt door de Europese Bibliotheek in Zaltbommel. Onder meer bekend geworden door het uit geven van een schier eindeloze reeks boekjes in de serie "In oude an- zichten" en sinds enige tijd overge stapt op een nieuwe serie onder het motto "Kent u ze nog.De Leidse aflevering verscheen dezer dagen en het eerste exemplaar werd woensdag uitgereikt aan burgemeester Vis. Goeie mie Dat gebeurde door de drie samen stellers van het boekje, de heren R. E. O. Ekkart en R(uud) J. Spruit en Ingrid W. L. Moerman, in aanwezig heid van de directeur van de Ge meentelijke Archiefdienst mr. W. Downer, die voor zijn medewerking ook een exemplaar in ontvangst mocht nemen. Ingrid Moerman voer de indachtig het jaar van de vrouw het woord en bracht voor die gelegenheid ook een aantal be kende Leidse vrouwen ten tonele va riërend van de Leidse gifmengster Goeie Mie (in het boekje afgebeeld op een litho) tot Moeke en Riekje Vos, het tweetal dat aan het Vrou wenkerkhof temidden van de bor delen (ja, u leest het goed) een kof fiehuis exploiteerden waar je dag en nacht terecht kon voor een kopje koffie, een glas melk, desgewenscht met een ei, of een handvol Katjang noten. Stamgasten kregen zelfs een pijp met tabak, een eigen pijp, die na gebruik in een rekje werd opgehan gen. "Kent u ze nogde Leienaars" handelt over de Sleutelstad in de pe riode van ongeveer 1880 tot 1930 en geeft hoewel fragmentarisch 'n goed overzicht van wat zich in die periode afspeelde. Achtereenvolgens worden interessante feiten vermeld over bepaalde stadstypen (Koos van de Postkar, De Knoop van het spoor), straten (Breestraat, Plantsoen, Dui- zendraadsteeg) en de economische bevrijvigheid (spoorwegen) Van Gend en Loos, diverse typische Leid se bedrijven). Verder komt in het boekje aan bod het verenigingsleven (van de Kegelclub Toeljeetoten met de AJC) het gemeentebestuur (Er is maar ene goeie Leienaar en dat is De Gijselaar) de bejaardentehuizen en het weeshuis, het onderwijs, de u- niversiteit en de kunstenaars. Na tuurlijk ontbreken in dit boekje ook niet de foto's van roemruchte gebeurtenissen als de stadhuisbrand in 1929 en de 3 Oktober Feesten. Wat opvalt is dat de verschillende facetten van Leiden goed gedoseerd worden weergegeven. In de boekjes over andere gemeenten in deze serie is dat wel eens anders. "En groot probleem voor ons was wat we eruit moesten laten", aldus Ingrid Moer man. „We hadden zoveel fotomateri aal (o.a. van de Gemeentelijke Ar chiefdienst en van het Academisch Historisch Museum) dat het een zeer moeilijke keuze was". Overigens was de voorbereiding voor het boekje betrekkelijk kort: slechts enkele maanden. Een compliment temeer voor de samenstellers, die tal van wetenwaardige feiten aan de vergetelheid hebben weten te ont rukken. Bij voorbeeld de citaten uit de oratie die rector magnificus prof dr J.J. Hartman op 21 'sptember 1908 hield. Hij zei toen onder meer: "....dat een meisje studeren gaat in de letteren, de rechten des noods de theologie, dat is zo erg nog niet - aangenomen althans dat de ervaren medici het mis hebben met hun be wering dat de lichamelijke constitu tie der vrouw en haar zenuwgestel tegen de vermoeienissen der studie niet zijn opgewassen. Maar dat zoo vele in de medicijnen studeeren gaan, dan vind ik wel erg, zeer erg zelfs". Of de feiten uit het leven van fotograaf Kiek wiens naam in de fotografische wereld nog altijd voortleeft. Reacties Het drietal, dat het boekje samen stelde, hoopt dat deze uitgave de no dige reacties te weeg zal brengen. Van de oudere Leidenaars, die nog meer feiten over bepaalde personen weten of die nog beter fotomateri aal bezitten. Daarmee zullen ze dan hun voordeel kunnen doen voor de uitgaven en mogelijk voor een an der boekje waaraan gedacht wordt en dat waarschijnlijk "Leiden in vertellingen" gaat heten. Wat dit boekje betreft: het foto materiaal is opmerkelijk goed en de teksten zijn erg lezenswaardig. Slechts op twee punten zou ik kri tiek willen uiten: dat is in de eer ste plaats op de pittige prijs van boekje (het gaat f 92.90 kosten) en de ronduit afschuwelijke kleur van het omslag. Maar het gaat tenslot te om de inhoud, en die kan ik ie dereen aanbevelen. BRAM VAN LEEUWEN ADVERTENTIE rAssendelfWmat2 Oegs(geest tel.50392 HOEVEEL SHOWROOMS HEEFT U NU AL BEZOCHT? Zo ging het in vroeger jaren toe hij de werkverschaffing in Leiden. ADVERENTIE Het eerste exemplaar van het boekje kreeg burgemeester Vis. V.l.n.r. R. J. Spruit, R. E. O. Ekkart, Ingrid J. Moerman en burgemeester Vis. Het blussen van de stadhuisbrand in 1929. Spuitgasten moes ten bij een temperatuur van 18 graden onder nul het vuur zien te doven. LEIDEN Een gesprek tussen de schoolleiding van de Rembrandt- scholengemeenschap en vertegen woordigers evan de Algemene Bond (ABOP) deze week, heeft er niet toe geleid dat het besluit van B. en W. om leraar Marijnis aan het einde van dit schooljaar niet te continue ren, wordt ingetrokken. Weth. Teaseilaar (onderwijs)die Thorbeckecollege Leidse en Gentse universiteit LEIDEN r De juridische' facul teiten van de universiteiten, van Gent en Leiden hèbbën-'besloten 'eèii Thor beckecollege in te stellen, dataf wisselend in Leiden door een Gents e*v - Gent door een Leids docent zou moeten warden gegeven. Het eerste college zal worden gegeven door prof. dr. M.. Storme, hoogleraar in het pro cesrecht in Gent, en wel in het kader van het eeuwfeest op 20 mei in het Juridisch Studiecentrum "Graven steen". Prof. Storme zal op deze bij enkomst, die om vier uur begint spré ken over "Recht als bevrijding". Het Thorbeckecollege ontleent zijn na«m aan de neeentiende-eeuwse. Nederlandse staatsman, grondleg ger van de grondwet van 1848, docent aan de universiteiten van Leiden en Gent en zich bewegend in het gebied van de politieke, diplomatieke, en staatkundige geschiedenis, herder al in 1967 was er een vorm van sa werking op gang gekomen tus sen de Gentse en Leidse juridische faculteit op initiatief van prof. dr. E. Soa^oghe en prof. dr. M. Storme te Gent en prof. mr. R. Feenstra te Leiden. In het kader daarvan wor den jaarlijks, afwisselend in Gent en in T "«den, colleges gegeven, is er elk jaar een excursie van studenten naar Gent eh omgekeerd, "en wor den er leden van de wetenschappe lijke staven uitgewisseld. samen met de PvdA-fractie-voorzit- ter in de gemeenteraad, Meijer, bij het gesprek aanwezig was, heeft vol gens laatstgenoemde geen aanleiding gezien om zijn eerder ingenomen standpunt te wijzigen. Meijer vertel de dit op de fractievergadering van zijn partij. Hij en Tesselaar zijn in de afgelopen periode door zowel le raren als ouders benaderd om op het besluit om Marijnis niet te con tinueren terug te komen. Een en an der heeft geleid tot het bovengenoem de gesprek, dat volgens Meijer "in de sfeer van taxaties verliep. De ABOP zag in dat er juridisch weinig eer te behalen was, maar deed wel een mo reel beroep op de schoolleiding", al dus Meijer. De. schoolleiding is ech ter unaniem van mening gebleven, dat de leraar niet gecontinueerd dien de te worden. LEIDEN Bij een autobotsing, op het kruispunt Churchilllaan-Haag weg zijn gistermiddag* omstreeks tien minuten voor een, vijf mensen ge wond geraakt. Een 38-jarige Frans man wilde vanaf de Churchilllaan de Haagweg opdraaien, richting Rijn dijk. Daarbij verleende hij geen voor rang aan een over de Haagweg rij dende Leidenaar (22). Bij de botsing werden de auto's totaal vernield. De Fransman moest met inwendig letsel in het Academisch ziekenhuis worden opgenomen. Zijn 40-jarige echtgenote en zijn twee dochters, resp. 19 en 6 jaar oud liepen kneu zingen op. De Leidenaar, een in Duitsland dienende dienstplichtige soldaat, kwam er met inwendig let sel vanaf. LEIDEN Het is nu wel zeker, dat de Leidse universiteit de Latijn se School aan de Lokhorststraat in gebruik wil nemen. De universiteit, had tot 3 mei jl. optie op dit gebouw, maar volgens ir. Antvelink, hoofd van de afdeling bouwzaken van de universiteit, is er uitstel gevraagd, omdat nog niet zeker is dat het mi- LEIDEN/DEN HAAG Een 23- jarige hovenier uit Leiden is voor al .in de maand augustus van het vo rig jaar zeer actief geweest met ple gen van inbraken in Leiden en om geving. De plannen daartoe werden veelal uitgebroed in een zaak aan de Lammermarkt en de hovenier lever de zijn aandeel in de uitvoering van de plannen, wat hem nu voor de Haagse rechtbank bracht. Zes maan den gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met proef tijd van 2 jaar, luidde de eis van de officier. Melding werd gemaakt van een roof- en vernielingspartij in'een sex- shop aan de Lommerstraat, waar projectors, films en "lectuur" werd gestolen. De schade bedroeg onge veer 10.000 gulden. Deze affaire vond plaats in de nacht van 16 op 17 augustus van het vorig jaar. Verdachte werd bij een andere poging tot inbraak door de po litie aangehouden. Met behulp van een breekijzer, zou op de Apothe- kersdijk een automaat worden open gebroken, doch dat moest worden ge staakt, toen voorbijgangers het kar wei in de gaten kregen. Het bleef bij vernielingswerk. Verdachte behoorde tot een club van vijf jongelieden, die in twee auto's 's avonds uit inbreken ging. Maar dat zou nu allemaal tot het verleden behoren. Om die reden wilde de officier met een gedeeltelijk voorwaardelijke straf volstaan. Uitspraak op 20 mei. De Keukenhof in Lisse. Altijd J; goed voor'n geweldig dagje - 1 uit. Bezoek deze bloeiende y bloemenhof en bewonder. Duizend en één verschil- lende bloemen. Altijd weer- nieuw, altijd weer anders. Kom't ontdekke Morgen. "Over de vraag wat nu uiteindelijk slechter is voor de school bleven de meningen uiteen lopen", zei Meijer. "Voor mij is nu de vraag: wat de ABOP verder doet". Paul Marijnis is bijna vijf jaar als onbevoegd leerkracht aan de Rem- brandt-scholengemeenschap verbon den. Dit jaar studeert hij af. De schoolleiding heeft aan B. en W. het advies gegeven om hen niet te conti nueren, waarbij Marijnis een ge brek aan verantwoordelijkheid en oncollegialiteit is verweten, terwijl hij verder pedagogisch en didactisch vrij zwak zou zijn. Een aantal leer krachten en leerlingen heeft in middels ernstig bezwaar gemaakt te gen het niet-continueren en de ar gumenten die daarvoor aangevoerd worden. Leiden Waarschijnlijk zal het., VVD-raadslid Kuijers als plaats-' vervangend-hoofdingeland in 't Hoogheemraadschap van Rijn land namens Leiden worden ge-, kozen. Kandidaat voor de func-. tie van hoofdingeland is zoals' bekend PvdA-wethouder Waalu die daarmee burgemeester Visl. zal opvolgen (de burgemeester is door het college niet gekandi deerd). In de fracties van PPR/PSP/D'66, en PvdA leeft de wens om Kuij-,', ers als plaatsvervanger van Waal te benoemen., gezien zijn func tie als voorzitter van de Raad voor Milieuhygiëne. De WD'er heeft zich inmiddels bereid ver-', klaard om plaatsvervangend hoofd-ingeland te worden. ADVERENTIE nisterie van Onderwijs en Weten schappen en Monumentenzorg ak koord zullen gaan met de restaura tie van het pand. Inmiddels is al wel komen vast te staan dat de gemeente Leiden, die het gebouw in eigendom heeft, de Latijnse School graag wil overdoen aan de Leidse universiteit. Men wil het pand in elk geval in stand hou den. maar beschikt over te weinig geld om de restauratie te kunnen be kostigen. Ir. Antvelink deelde woensdag mee dat indien het ministerie en Mo numentenzorg ermee akkoord gaan een gedeelte van de juridische facul teit in de Latijnse School zal worden ondergebracht. Dit, zo verklaarde hij, ter ondersteuning van het Gra vensteen. Meer Leids nieuws elders in deze krant VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190,— Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten340,— Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen UW JUWELIER V. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3