essola Op twaalf plaatsen diensten - onderweg Verlies Algemene KNS en Crescendo amnsnEEB Korfbalclubs niet veel wijzer Zilveren Molen VALPARTIJ BIJ TRAINING MOTORRACES het heerlijkste toetje, één brok gezondheid VRIJDAG 9 MEI 1975 i het Lim burgse Gulpen is de vroegere Leidse predikant Dineren in de kerk Als de Anglicaanse dominee David Wickert f33) zijn zin krijgt, is het binnenkort moge lijk in zijn kerk in een Londense wijk niet alleen te bidden, maar ook te dineren. Dominee Wickert wil namelijk een gedeelte van Ie kerk ombouwen tot een ex clusief restaurant om met de opbrengst de hoge kerklasten te verlichten. Hij vermoedt met 300.000 gulden een aardig restau rant te kunnen opzetten. Zijn plan is om het restaurant boven in de kerk te bouwen, zo dat de gasten bij het eten een uitzicht hebben op het hoogal taar. De zieleherder van de St. An- dreaskerk is op het idee geko men na zorgvuldig de financiële situatie van de kerk te hebben bestudeerd. „Ik vind dait in het aUgem. dominees zich wel meer moeten inlaten met de economi sche kant van de zaak, zonder natuurlijk de essentie van hun taak te vergeten", zegt dominee Wickert. Hij is er van over tuigd dat zijn restaurant-kerk zal lopen als een trein, hoopt voornamelijk op toeristen en is van plan de gemeenteleden op zondagen na de hoogmis de tra ditionele Engelse lunch aan te bieden, bestaande uit roast beef, twee soorten groenten en York shire-pudding na. Onder het eten zal niet wor den gecollecteerd, aldus dominee Wickert, die hoopt dat de aarts bisschop v. Canterbury het eerst zal komen eten. Naar aanleiding van ons bericht over de hervatting van de „onder wegkerkdiensten" in het Pieterman kerkje onder Zwijndrecht, aan de drukste route naar het zuiden, vroeg een lezer ons, waar in ons lang nog meer van zulke diensten worden ge houden. Omdat de zomer in aan tocht is, vermoeden wij dat meer le zers hiervoor belangstelling hebben. Daarom volgt hier de hele lijst. Aan gezien wij deze maar één keer pu bliceren, raden wij geïnteresseerden wel aan, haar uit te knippen en te be- AppclschaTrefkerk 'De Klokke- stoel' in Oud-Appelscha, aan de weg Sm ïl de-Drachten. Van Pinksteren (18 mei) - 31 augustus elke zondag om 10 uur. Van 28 juni tot 3 augus tus tevens dienst om 9 uur. Blauwkapel: aan de oude weg Utrecht/Hilversum, tot begin novem ber iedere zondag om 10 en 11 uur. In de maanden juni en juli komt daar nog een dienst bij, die om 9 uur begint. Gulpen: Toeristenkerk in het cen trum t.o. de r.k. kerk. Daar zijn het hele jaar door protestantse (in dit geval: niet extra korte) kerkdien sten om 10.30 uur; van zondag 15 juni - 17 augustus tevens om 9 uur. Desgewenst na afloop koffie met ge sprek. Heerenveen: Rotondekerk nabij verkeersplein ten noorden van Hee renveen (richting Tjalleberd). Van af pinksteren (18 mei) - 31 augustus twee halfuurdiensten om 9.30 en 10.30 uur. Hoog Soeren: kapel aan de weg Amersfoort - Apeldoorn. Van 1 juni - 31 augustus om 9 en 11.30 uur. Huis ter Heide: Witte Kerkje aan de weg Utrecht - Amersfoort. Van 4 mei - 12 oktober halfuurdienst om 9.30 uur, halfuurdienst met koffie na. Nulde: in wegrestaurant 'De Pos tiljon' aan rijksweg Amersfoort - Zwolle, 4 mei tot eind september, 10 Sneek: in recreatiegebouw op starteiland in het Sneekermeer (in dien over land: bereikbaar via recre atiecentrum 'De Potten'), 18 mei - 17 augustus (met uitzondering van zondag 3 aug. tijdens de 'Sneekweek') 9.30 uur. Spaarndam: in henvorm.de kerk, tot zondag 7 sept, 9 uur, 40-min. dienst m.m. v. muzikaal solist; des gewenst koffie na. Staverden: in kapel Kasteel Sta- verden (Ermelo), 'trekkersdiensten' van omstreeks drie kwartier, vanaf 11.30 uur. Zwünrecht: Pietermankerkje, aan rijksweg 16 van Rotterdam-Dor drecht, 20 min. dienst, tot medio sep tember, 9.30 uur; in juni, juli en aug. twee diensten: om 9 en 9.45 uur. Zomerconferentie voor diakenen Een groot aantal diakenen ver wacht de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk op zijn zo merconferentie die op 30 en 31 mei in het Evert Kupersoord te Amers foort wordt gehouden. Het thema van de conferentie is: "Mensen tot hun recht laten komen". Inleiders zijn prof. dr. A. J. Rasker te Oegst- geest en ds. Ype Schaaf, directeur van t provinciaal hervormd centrum voor diakonale en sociale arbeid in Friesland, te Leeuwarden. De deel nemers zullen zich in werkgroepen met het conferentiethema en de uit werking daarvan op diakonaal niveau bezighouden. Weekje anders In een-en-twintig Vormingscentra worden in de komende zomer weer .zomeroursusweken" gehouden. Het bonte geheel van wat voor ouderen en jongeren, gezinnen, alleenstaan den en zomaar 'iedereen', maar ook voor speciale beroepsgroepen wordt aangeboden is nu gebundeld ver sohenen als brochure van de Fede ratie van Vorimiingscentra (per briefkaart aanvragen op postbus 36, Driebergen). De uitgave is getiteld '117 zomer- werken in vormingscentra' en bevat een korte beschrijving van de bedoe ling van elke week. Er zijn kreatieve weken, studiewe ken en themaweken. Men kan naar meditatie-, bezinnings- of volks da ns- weken, men kan meer aan de weet komen over lichamelijke expressie en yoga. kreatief bezig zijn of kiezen voor een onderwerp, zoals de ver houding van de mens tot de natuur. Een aantal weken wordt speciaal georganiseerd voor mensen rond 60 jaar; andere weken willen de inte gratie van gehandicapte en nietge- handicapte jongeren bevorderen. De zomerweken zijn geen vakantie weken, al vallen ze goeddeels in deze periode; het zijn veel meer handrei kingen aan velen in onze samenle ving, die in een vaak vakantie-ach- tige omgeving en in een ontspan nen sfeer bezig willen zijn met za ken waar ze 'door het jaar' zo moei lijk aan toe komen. Een predikant zal niet gauw het woord "ongelooflijk" in de mond ne men, maar ds. J. Kaai te Nieuw- veen deed het tooh, toen zijn pasto- tietuin wegens rioleringswerkzaam heden moest worden omgewoeld. "Wat de grond rondom de pastorie al niet bevatte, is ongelooflijk", meldt hij in zijn wekelijkse gemeentebe- richt. "Als dit wereldbekend wordt, wordt de tuin direct tot archeologi sche vindplaats gepromoveerd. Alles is gevonden, olie nog niet. Maar wie weet". Wij vernamen, dat Oudheid kundig Bodemonderzoek en de Ned. Aardolie Maatschappij een conces sie-aanvraag in overweging heb ben genomen. Hans van Nieuwkoop geeft za terdag 10 mei om kwart over 8 een concert op het uit 1657 daterende Goldtfusz-orgel in de hervormde kerk te Sassenheim. Enkele weken geleden werd dit oude orgel, dat bij een nauwgezette restauratie zijn oorspronkelijke dispositie terugkreeg, in gebruik genomen Nog een be richt voor de kerkmuziekliefhebbers: op zaterdag 7 juni om kwart over 8 wordt in de St. Agathakerk te Lis- se een koorconcert gegeven ter gele genheid van 't tienjarig bestaan van de orgelkring "De Bollenstreek" door het jongenskoor van de rk St. Bavo te Haarlem, met medewerking van de organist Bernard Bartelink. Orgelminaars kunnen alvast in hun agenda zetten, dat Feike Asma op 24 juni een concert hoopt te ge ven in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee. De financiële actie van de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (op Geref. grondslag) heeft f. 360.000 opgeleverd. Van dit geld zullen voor een periode van drie jaar drie evangelisten worden aan gesteld in ontkerstende gebieden in ons lan. De bond heeft nu dertien evangelisten in dienst. Binnen de Geref. Gemeenten in Nederland is de Vereniging tot be vordering van schoolonderwijs op Ge ref. Grondslag opgericht. De grond slag is: de onveranderlijke waarheid geopenbaard in, Gods Woord, beleden in de drie formulieren van Enigheid en nader in de Goudse Akte van Los making (1953). Ds. A. Wink te Veenendaal zei in zijn oprichtingstoespraak, dat er geen behoefte is aan vrome jongelingen, maar aan kinderen die tot waarach tige bekering komen. De Stichting Elisabethbode (nostbuó 100, Lo- chem) stuurde ons haar pinkster nummer toe. Acht paginas maar. Maar met suggestieve foto's en een inspirerende tekst. „De Geest spreekt, en wanneer hij dat doet klinken meestal menselijke stemmen in je oren". De Vereniging tot verspreiding der Heilige Schrift (N.Z. Kolk 19—21 A.dam) opent op 15 mei aan de Leidsestraat 26 in de hoofd stad des lands haar nieuwe centrum "De Wegwijzer". Daar zal een zo ruim mogelijke collectie christelijke literatuur en evangelisatiemateriaal worden bijeengebracht. Ook heeft het wenk voor Indonesië in dit centrum een plaats gekregen. Als een tijde lijke werkvergunning is verkregen, en toestemming van de synode in In donesië, zal dominee J. Subana, ge ref. predikant in Djakarta, met zijn gezin naar Nederland komen en zijn intrek nemen in de woning boven het centrum. Mevrouw A. Koobs is de beheerster vain het centrum (020- 239482). In 'een speciaal informatie-nummer over de groot ste prot.-chr. school in België, te Genk in Belgisch Limburg, lazen wij, dat in deze 60.000 inwoners tel lende gemeente veel gastarbeiders werken en dat op deze school kinde ren van vijftien verschillende natio naliteiten zitten. De school heeft vier bussen op de weg om elke dag 380 kinderen op te halen en weer thuis te brengen. Dat kost per jaar ruim f30.000. Ze groeide van een veracht "geuzenschooltje" tot een erkende, en gerespecteerde school met ruim 400 leerlingen en 19 personeelsleden. De verhouding met de rk bevolking is heel goed. De drie kerkelijke ge meenten die zich aan deze school verwant voelen, tellen met elkaar slechts 200 leden. Zij moeten zich voor de instandhouding van hun eigen kerkelijke leven al grote offers getroosten. Vandaar dat hulp van buitenaf onontbeerlijk is. Er is een stichting Steun School met de Bijbel te Genk (Wassenaarseweg 249, Den Haag). Haar gironummer is: 2712591. LEIDEN De drie Leidse korfbalclubs, die op Hemelvaartsdag achterstallige competitiewed strijden moesten afwerken, zijn er niet veel wijzer van geworden. Het werden evenzovele ne derlagen, waarvan vooral de nederlaag van KNS verregaande consequenties kan hebben. De oranjehemden verloren van Ons Huis, dat daarmee de laatste strohalm om degradatie te voor komen heeft gegrepen. Winst van KNS zou de beslissing ten nadele van de Rotterdammers te weeg gebracht hebben. De Algemenie verloor van Harga en dat kam gevolgen hebben voor Zui- derkwaaitier, omdat Harga nu nog 1 punt van de Leidenaars verwijderd is en daardoor degradaitde nog kam ontlopen. Tweedeklasser Crescendo verloor kansloos van Achilles, dat nu bijna eersteklasser is. Het toernooi van De Danaïden werd gewonnen door de Apeldoornse overgamgsklas- ser Steeds Hoger, dat een iets beter doelsaldo had dan de organiserende veraniging. Door Wim van Vliet ONS HUIS KNS 10—8 (7—4). Met nog twee wedstrijden voor die boeg is de beslissing in de eerste klasse A omtrent degradatie nog niet gevallen. Het is het gevog van het verlies van KNS in het belangrijke due-1 met Ons Huis, dat in de slot fase die volle winst pakte. KNS moest het vooral hebben van de tweede helft. In de eerst'e helft werd er slap gespeeld. Tot 3—3 ging het gelijk op. waarna de thuisclub ineens door stootte naar 73 en KNS voor een schijnbaar kansloze achterstand stonid. Na de rust, die met 74 kwam, herstelde de ploeg van trainer Eeg- demam zich echter bekwaam. Er werd geïnspireerder gespeeld en dat wierp direct zijn vruchten af. De gevolgen waren een volledige ommekeer in de wedstrijd en een 7—7 gelijke stand. Met Hen Brakel in de verdediging (Brake! is nog steeds niet hersteld van zijn knieblessure) had KNS evenwel niet zijn sterkste opstelling en dat leidde tot 9—7 en daarmee was de strijd alsnog in hét voordeel van Ons Huis beslist. Peter Zitman (2). Hans Kluts (2), Gees Bedijn, Wim v. d. Linden, Hen Brakel en Gerda Blamsjee scoorden. Aflopend HARGA DE ALGEMENE 7—4 (4—2). Voor De Algemene is de com petitie een aflopende zaak aan het worden. Gisteren werd na een onge ïnspireerde partij korfbal verloren van Harga, dat de punten nog hard nodig had. In de beginfase verzuim de De Algemene zaken op orde te stellen, toen Hen Rusman een straf- worp miste en o.a. Bert Moeliker vrij voor de korf geen kans zag tot scoren te komen. Harga profiteerde (20;, maar razendsnel trokken Aad Rus man en Wim v. Vliet de zaken recht. Toen de ruststand evenwel weer een achterstand aangaf (4—2), ging het in een laag tempo in de 2de helft een Stuk minder en daar profiteerde Harga gretig van. Bü 4—3 leek De Algemenie nog terug te komen, maar Hen Rusman faalde andermaal vanaf ds stip, waarna Harga tot 6—3 uit- lieu en de strijd beslist was. Wim v. Vliet (2), Aad Rusman en Hen Rus- mian scoorden. ACHILLES CRESCENDO 9—5 (6—0). Crescendo ging weinig over tuigend te werk in Dén Haag bU AchliJlllies, zodat de tweede grote ne derlaag van dit seizoen tegen dé Haagse kampioenen in spé geïncas seerd moest worden. Vooral voor rust LEIDEN Eergisteren is de loting verricht voor de halve finale wed strijden in de strijd om de Zilveren Molen. Dinsdagavond as. ontmoeten Quick Boys en Volendam elkaar, ter wijl op 20 mea as. het duel tussen de andere halve finalisten, Lugdunum en RCL, gespeeld zal worden. Boksen Bob Biron, de mana ger van de Amerikaanse zwaarge wicht Ken Norton, heeft Mohammed Ali een aanbod van 4 miljoen dollar (ongeveer 10 miljoen gulden) gedaan om uiterlijk dit najaar zijn titel te' verdedigen tegen zijn bokser. Voetbal Leeds United heeft al le achtduizend plaatsen voor de fi nale van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen, die op 28 mei in Parijs tussen Leeds United en bekerhouder Bayern Mün- chen wordt gespeeld, verkocht. De club had 30.000 aanvragen voor een kaartje gehad. bracht de Leidse ploeg onder het toeaienid oog van trainer Ruud Nie sing er niet veel van terecht. De twoede helft werd dan ook aangevan gen met een uitzichtloze 6—0 achter stand. Niettemin ging het In die pe riode wel betier, maar daarmee werd niet voorkomen dat de achterstand groter werd. Door goals van Louis Kok en Joke Geyer kwam het einde met 9—2. Toernooi Het toernooi van De Danaïden, is (verrassend) een zege geworden voor de Apeldoornse overgangsklassen Steeds Hooger, die weliswaar in pun ten gelijk eindigde met De Danaïden, maar door een ieits beter doelsaldo in het bezit kwam van de wisselprija Van de Belgische clubs deed het Ant werpse Borgerhout het htet best. Als club slaagde het erin van de nen. De Danaïden verloor alleen van Steeds Hooger (3—4). De uitslagen luiden: Hoofdklasse: 1. Steeds Hoo ger; 2. De Danaïden. Res. hoofdkl.: 1. Pams l; 2. De Danaïden 2. Re6. 2de kl.: 1. Blauw Wit 3; 2. De Danaïden 3. Afd. 2de kl.: 1. Foituna 3; 2. De Algemene 3. Junioren: 1. De Danaï den; 2. Borgerhout. Uitslagen Gerard Nap voor de Danaïden in de aanval in de wedstrijd tegen Blauw Wit tijdens het toernooi van zijn vereniging. OIRSCHOT Het zwaartepunt van de eerste wegraces dér KNMV, op Hemelvaartsdag te Oirschot ge houden, heeft in de zware klasse ge legen. In de 350 cc nestelde Wil Har- toch zich van meet af aan op de eer ste plaats. Zijn zege kwam geen mo ment ernstig in gevaar. Bij de halve liters nam Van de Wal van de start af een resolute voorsprong en niets leek een gemakkelijke zege in de weg te staan. In een later stadium begon zijn motor over te slaan en daardoor kwam Dick Alblas aardig in de buurt, maar dankzij de met twee ronden ingekorte race ging de zege naar de Oirschottenaar. Cees Schermer had met de concurrentie bij de kwartli ters weinig problemen. In de 125 cc was er van feitelijke strijd nooit sprake en de Drent Roel Cornells ondervond op de weg naar de zege geen problemen. In de 50 cc daarentegen hebben Theo van Gef- fen, Jan Bruins en Genüt Strikker om iedere centimeter asfalt gevoch ten. Tenslotte vloog Bruins met een verschil van muweHjks een meter voor Strikker langs de geblokte vlag. Tijdens de training voor de 350 cc internationaal, deed zich door een noodlottige samenloop van omstan digheden een valpartij voor. Eddy Tieleman uit Doesburg kreeg door een blokkerende rem zijn motor niet tot stilstand. In zijn val sloeg hij in volile vaart tegen de langs de kant staande Van Disseldorp aan, die daarbij een arm brak en zware her senschudding opliep. Ook Tieleman werd vrij ernstig gewond. Beide cou reurs werden met spoed naar het St. Elisabeth ziekenhuis in Tilburg vervoerd. RHENEN Op het Grebbeberg- circuit te Rhenen heeft de 32-jarige Zweed Ake Jonsson voor 25.000 toe schouwers een internationale motor cross in de klasse 500 cc gewonnen. Bij de zijspannen zegevierden de Zwitsers Robbert Grogg/Andreas Graber die ook de hoogste prijs in de inter-side-car serie wegsleepten. Amateurs: RBCEmmen 1—1. Stand: RBC 2 0 2 Emmen 10 1 Rood W. a 1 0 1 1 1—1 Zaterdagcompetitie, eerste klas B; RVYHWCG 2—0. Derde klas A Loosduinen—Vlaardingen 31. Betaalde jeugd: NACNEC 0—1; Wageningen— FC Den Bosch 3—3; FC Den Haag— Ajax 1—0; PSVFeyenoord 1—3. Hockey KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND (dames) Were Di—Oranje Zwart 1-0; HGC —Amsterdam 01; Apeldoorn—Up ward 21; GHBSGr. Studenten 0—1. Stand: Amsterdam 4 4 0 0 8 100 Were Di 4 4 0 0 8 10- 1 HGC 4 3 0 1 6 9—1 Or. Zwart 3 2 0 1 4 9—1 Or. Stud. 3 1 0 2 2 2—5 Apeldoorn 4 1 0 3 2 2—8 Upward 4 0 0 4 0 1—14 GHBS 4 0 0 4 0 0-13 HOOFDKLASSE HEREN HGC—EMHC 1—0. PROMOTIE NAAR HOOFDKLAS SE HEREN: Venlo—Victoria 2—1. Ake Jonsson kreeg pas in de derde manche de totaal zege in de schoot geworpen, toen Gerrit Wolsink niet meer voluit Iron gaan door een af gebroken voetsteun. Eindstand; inter side car serie: 1. Grogg/Graber 840 pnt.; 2. Van der Laan/Vonk 584 pnt.; 3. Van Heug- ten/Wery 510 pnt. HOOFDKLASSE: Fortune, Blauw Wit 7—5. OVERGANGSKLASSE B: Swift (A) Allen Weerbaar 6—13. WEST I A: Ons Huis KNS 10-8. WEST I B: Hespa Quick 2—10: Harga De Algemene 74; Rozen burg Amersfoort 55. ZUID WEST II B: OSCR GKV uitg.; AOhalles Crescendo 9—2: ODO ADO 4—6: De Zwervers Animo 56. in A: Vitesse Seoïto 6—1. IH B: Ventura Sport Oranje Wit 4—5; Sagiibta Snel 6-2. RES. I B: De Algemene 2 Achilles 2 7—6; Detftos 3 Fides Pacta 2 4—12. RES. II B: Rozenburg 2 HKV 2 0—10; Phoenix 2—GKV 2, 7—2. RES. II C: VEO 2 Die Hagh^ 3 uitg.; Ons Huis 2 KNS 2 10—2. JUN. B: Ons Eibernest Ten Donck 3—4. ADVERTENTIE Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haalh pak n domo produw

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21