kardomel HET KABINET GAAT STUK AAN OVERVERMOEIDHEID Boersma in kabinet de overwinnaar ara!*5— Reünie verzetslieden in Wassenaar Veel kritiek op nota over gezondheidszorg Wapenstilstandin conflict met de over KLM-vluc WD: ACTIE BRENGT 3,5 TON OP Kunstschilder overleden in politiecel SSi-;"1*" .gSJSSS- tS3Kw«» J eottBe?*rdeteJ VAN HET VROEGERE BUREAU INLICHTINGEN NEDERLAND Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. WOENSDAG 7 MEI 1975 PAGINA 7 DEN HAAG (SP) Er is één ding dat het kabinet Den Uyl niet heeft geleerd van zijn voorgangers, dat is: tijdig ophouden met vergaderen. We hebben te maken met een aan tal doodvermoeide ministers, die tot diep in de nacht worden beziggehou den met de lopende problemen. En daai komt er plotseling de behande- kelijk gesteund door zijn KVP-colle- bers was het zat. Evenals Van Agt. ga Van Agt, die allang baalt. Daarom zag de KVP eergisteravond in CDA-verband bijeen het somber in. De KVP verder wM van mets. Wat begin je met twee ministers die Frans Andriessen. fractieleider in er gew00n geen zin meer ln hebben? de Tweede Kamer noch Westerterp Die eigengereid dwars gaan liggen? of Van der Stee hadden ook het flauwste vermoeden dat er een ultimatum was gesteld: een brief die op maandag op het bureau van Joop den Uyl, Wim Duisenberg en Jaap Boersma lag. Lubbers baalde van het geheel ;n vond steun bij Van Agt, c w lierviews al duidelijk had laten ^TOigd'dTO™De"Brauw' Het is jammer dat premier Den Uyl niet zijn les heeft getrokken uit de val van het vorige kabinet. Het was na half vier in de ochtend dat Drees (DS'70) in 1972 na zijn "onaan vaardbaar" over de. hem toegemeten gelden de deur van het Catshuis ach ter zich dichtsmeet; in zijn kielzog ling van een inkomensnota en dan roept een oververmoeide minister Lubbers van Economische Zaken: "Ik moet er nog over nadenken". Resultaat eer: ultimatum. Geschreven door Lubbers, moreel en daadwer blijken dat de collegezaal hem in middels toch wel liever was dan het Den Uyl vergist zich in twee din- ministerschap. Twee bekwame, maar gen; hij gaat er namelijk van uit a-politieke figuren uit de KVP zei- dat elke minister toe kan met zijn den: "Nee. En dan kan je gaan pra- eigen weinige uren slaap en voorts ten over de vermogensaanwasdeling, dat een gezinsleven niet meer telt. kortweg de VAD genaamd, maar Dat het laatste nog wel in tel is, dat was de essentie niet. Nee, Lub- hebben twee ministersvrouwen hem bers had allang aangekondigd dat intussen zelf al meegedeeld. Zij pro hij deze week afwezig zou zijn. Over- testeren tegen de slopende tijden die vermoeidheid leidt tot irritatie, tot dit kabinet tijdens vergaderdagen onwezenlijke voorstellen. En Lub- maakt. Joop den Uyl is van ijzer, maar niet al zijn mannen zijn het. Hij kan zich nog permitteren om na vier slopende dagen van de Algemene Beschouwingen 's nachts om vier uur op het Catshuis binnen te komen, waarna drie uur te tafeltennissen, dan drie uur in een stoel te slapen om vervolgens fris de Ministerraad voor te zitten. Volgens de marechaussees van het Catshuis eindigt een ministerraad zelden voor half drie in de nacht. De laatste weken is er nog veel meer en veel intensiever vergaderd. Er is geen vrij meer. Geen mogelijkheid op bezinning. Te veel is het stadium ontstaan waarin een aantal doodvermoeide mensen gedwongen worden om beslis singen te nemen. Daarvan was de' KVP de afgelopen week de dupe. Twee KVP mensen zeiden: "Het is ons genoeg": Lubbers en Van Agt. Frans Andriessen was dat weekend afwezig, voor hem kon de mooie droom van het CDA nog twee da gen langer blijven bestaan. Vorige week maandag werd hij wel bikkel hard met de werkelijkheid geconfron teerd. Zijn minister Lubbers van Economische Zaken had "nee" ge zegd tegen de versie die bij het ka binet op tafel lag van de inkomens nota. Donderdagavond en - nacht werd er geplakt en gelijmd. Beide fractie voorzitters. Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) kwamen met hun zes ministers rond half twee in de nacht de trap afwandelen op Sociale Zaken. De breuk binnen het Christen-De mocratisch Appèl, waar de minister van Financiën Duisenberg (PvdA) zich zo briljant heeft buitengehouden, is weer even bezworen. Er is gelijmd volgens de harde lijn van vakbonds man Boersma van Sociale Zaken. In zijn club waren er duidelijk min der moeilijkheden. Lubbers als a-politiek piems vr&ègt om begeleiding. Boers ma accepteert dat van niemand. Hij kent het klappen van de zweep. De AR was een hechte eenheid; de KVP niet. Al leek het er vanaf donder dagnacht naar buiten toe wèl op. De KVP zit nu met twee ministers in de maag die niet meer hóeven. Zoals de PvdA in feite met Defen sieminister Henk Vredeling zit. Al leen de laatste is een vechter. 5 ls er echte problemen zijn, is hij er. Voor Van Agt geldt dat hij het bin nenkort verwachte abortusdobaJ lie ver vermijdt Dries van Agt is als minis ter van Justitie een gedesillusioneerd mens. Voor hem hoeft het allemaal niet meer. Lubbers is bekaf, maar toch als één van beiden zou willen aftreden zou de rest van de KVP- ministers mee moeten. Daar is de KVP niet bij gebaat. Dus ze zullen blijven zitten, on danks nachtvergaderingen, ondanks de slopende rit. Hun enife tief is een verkiezingsstrijd zo dir CDA en dat betekent alleen verl es. DEN HAAG (SP) Minister Boersma van Sociale Zaken is gisteren als overwinnaar tevoorschijn gekomen uit het hoog oplopende conflict in de ministerraad over een vermogensaan wasdeling voor werknemers. De progressieve ministers van PvdA, D'66 en PPR gingen uiteindelijk akkoord met de geest van het compromis, dat hij tezamen met zijn christen-democra tische collega's en de fractieleiders Aantjes (ARP) en Andries sen (KVP) vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag had uitgedokterd. Dit compromis houdt in, dat de het christendemocratische compro- omvang van de venhogensaanwas- mis, dat de minister van Sociale Za- deling van jaar tot jaar zal worden bepaald mede aan de hand algehele economische situatie. ken de bevoegdheid wilde geven de werking van de vermogensaanwas deling op te schorten als de econo- De progressieven hebben etn vast mische situatie daar volgens deze percentage van tien laten vallen, Een aanvankelijk strikte eis van mi nister Lubbers van Economische Za- het eerste commentaar ken, dat de hoogte van de lonen al- fractieleider Kruisinga. Hij les bepalend zou moeten zijn, is minister aanleiding toe gaf. Buiten het regeringskamp kwam CHU- ;r- op, dat de eigenlijke beslissingen nog vallen. Ook de mogelijkheid, dat in moeten worden genomen. Jaar helemaal geen vermogens- ken worden geregeld bij wet en niet aanwasdeling als de lonen de verdiensten, is uit het stuk dwene worden toegepast bij nota. Dit kabinet overlaadt iden stijgen dan met nota's, maar wetsontwerpen ko men er veel te weinig. Daardoor is teveel gepraat en worden üfe opluchting óver de overeenstem weinig concrete beslissingen ge- ming in het kabinet was gisteravond nortien. Juist die concrete beslissin- algemeen. Zowel de fractieleiders Aantjes en Andriessen als PvdA- fractieleider Van Thijn waren tevre den. Aantjes: "De overeenstemming minister Bger: gen zijn voor een gezonde economie 5 land noodzakelijk". Waarschijnlijk nog deze week zal niet zijn bereikt, als de chris- het kabinet j ten-democraten daarvoor niet de ba- brengen. In deze nota het Ongeveer 200 demonstranten hébben gistermiddag op het Haagse Binnenhof uiting gegeven aan hun ongenoegen over de structuurnota gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks. Ze droe gen spandoeken met zich mee waarop o.m. te lezen was 'Weg met de zieke nota'. Tweede-kamer voorzitter Vondeling nam enkele duizenden handtekeningen in ontvangst. kelijk zo omstreden hoofdstuk een vermogensaanwasdeling. Na de behandeling van de nota im het par lement, komt er een wetsontwerp, vermogensaanwasdeling. dit hadden gelegd.' De AR-fractielei. der betreurde het, dat het akkoord al niet vorige week vrijdag was be reikt. 'Kennelijk vond het progressieve deel van het kabinet het noodzake- Het is de bedoeling deze al lijk de indruk te wekken, dat aan jaar te laten gelden. de christen-democraten de vermo- gensaanwasdeling ontwrongen moest worden", zei Aantjes. Blij Andriessen: "Ik ben blij, dat er op dit gevoelige punt een oplossing is gevonden". De KVP-fractieleider was na afloop van de besprekingen in de ministerraad door zijn partij genoot Lubbers opgebeld. Lubbers had gezegd, dat het kabinet eruit kwam, op een voor hem redelijke basis. Vol gens Andriessen is het uitgangspunt van Lubbers recht overeind gebleven. Lubbers zelf zei later, dat voor hem het belangrijkste was geweest, dat een koppeling tot stand kwam met de economische situatie. Van Thijn had de indruk, dat de formule die het kabinet heeft aan vaard inhoudt, dat de tariefstelling van de vermogensaanwasdeling van jaar tot jaar automatisch zal schom melen, afhankelijk van de conjunc tuur. Naar zijn oordeel geen slech te oplossing. "De vermogensaanwasde lmg zelf is niet meer in het ge ding. Zij is in essentie erkend als recht van de werknemer telkenj are van winstdeling te profiteren," zei Van Thijn. De PvdA-fractieleider meende, dat het kabinet zijn toezeggingen aan parlement en vakbeweging nakomt. "De doorvoering van de vermogens aanwasdeling is nu niet meer af hankelijk van de loonpolitieke ont wikkelingen. De eventuele opschor ting van de winstdeling is nu van de baan. Voorts is in de gekozen for- 5dus Van m0gellilJ"' WASSENAAR (SP) - Gisteravond Wassenaar. Er T egenhanger Volgens Van Thijn is de 'schom- tusen bezet Nederland i DEN HAAG (SP) Een financië le actie onder leden van de WD heeft tot nu toe 360.000 gulden opge bracht. Penningmeester mevrouw Van Someren had elk lid om een ex- tra bijdrage aan de partijkas ge vraagd van een tientje om een te kort van 55.000 gulden over 1974 weg te werken en een verwacht tekort tan 150.000 over dit jaar te voorko- De buitengewone algemene leden vergadering van de WD krijgt op 31 mei In Den Haag een voorstel voorgelegd om de contributie te ver hogen. Van f 20 tot f 25 voor gewone leden van 18 tot 27 jaar en van f40 tot f 50 voor gewone leden van 27 tot 65 jaar. De contributie voor 65-plus- serns van f 30 wil de VVD handhaven. DEN HAAG (SP) De opzet van de gezondheidszorg zoals staatssecreta ris Hendriks die voor de komende Jaren ziet is weinig mensen duidelijk. De vele en lange discussies over een kwalitatief betere en minder kostbare gezondheidszorg hebben er nauwelijks toe bijgedra gen dat de consument weet waar hij straks aan toe is. Dat aan de planning van onze gezondheidszorg nog veel debatteren vooraf zal gaan, bleek gisteren bij de behandeling van de structuurno ta Hendriks in de Tweede Kamer. In de reeks kritische kanttekeningen bij het huiswerk van de staatssecre taris zat ook een gevoel van onbehagen over de ondoorzichtigheid van het beleid op het gebied van de volksgezondheid. De scherpste kritiek kwam van Dolf Coppes (PPR), die zich afvroeg of de structuurnota nu eindelijk een start is, of alleen maar een vlag die een zeer schamele lading van "conservatisme" en "bureaucratie" moet dekken. "De zin ontgaat me om langer te praten. Er is al genoeg gediscussieerd. We moeten nu snel iets gaan doen", zei hij. "Er is behalve de structuurnota eigenlijk niets gebeurd. De indruk is wel heel sterk dat dit departement kwantitatief en kwalitatief te onderbezet is om een begin te kunnen maken met echte veranderingen. Het wordt,hoog tijd dat de staatssecretaris op korte termijn met een echte beleidsvisie komt". Ook wees Coppes op het feit dat de staatssecretaris extra grote verantwoordelijkheid draagt omdat hij onafhankelijk opereert van zijn minister. 'Minister Vorririk", aldus 't Kamerlid, "die ook nu weer niet aanwezig is, terwijl hier de structuur van de gezondheidszorg wordt besproken". De structuurnota gezondheidszorg van Hendriks uitgekomen in augutiu 1974 wil de grondslag leggen voor een nieuwe opzet van de gezondheidszorg. De nota wil de gezondheidszorg verdelen in lagen. Zo staat in de eerste laag de huisarts centraal. Hij wordt ook de belangrijkste figuur in de nieuwe opzet. Verder moet de gezondheids zorg per regio worden geregeld. Daarvoor moet aansluiting worden gezocht bij de nog te vormen gewesten. Om de kosten te beperken wil Hendriks onder meer het aantal ziekenhuisbedden omlaag brengen van 5,4 naar 4 bedden per duizend inwoners. Deze voorgenomen maatregel bracht de Algemene Bond van Ambtenaren kortgeleden tot de uitspraak dat het vasthouden aan 4 bedden per duizend inwoners zo'n 50.000 werkers in de gezondheidszorg werkloos zal maken. Voor de CPN-fractie was dit punt uit de structuurnota gisteren aanleiding voor het indienen van een motie om te voorkomen dat de norm 4 pro-mille uitgangspunt van het beleid zal worden. Het Kamerlid Beekmans (D'66) geloofde daarente gen dat de maatregel niet zal leiden tot grote teruggang van personeel in de gezondheidszorg. Met Drenth (PvdA) was hij van mening dat inkrimping van de ziekenhuizen juist tot gevlog zal hebben dat andere sectoren in de gezondheids zorg zoals de wijkverpleging het drukker krijgen en dus meer personeel nodig hebben. Volgens mevrouw Veddr-Smit (WD) biedt de structuurnota geen garanties voor handhaving van de kwaliteit van de gezondheidszorg, geen bewijs dat de nieuwe structuren tot verbetering zullen leiden en geeft de nota ook geen behoorlijke analyse van de oorzaken van de sterk stijgende kosten. "Zolang de nota nog zulke funda mentele zwakheden vertoont en zulke gorte lacunes bevat, kunnen wij onze instemming met vele ingrijpende voorstellen niet betui gen. daarvoor zal nog veel meer denkwerk moeten worden verricht", aldus het Kamerlid. Zij had kritiek op het ontbreken van het kruiswerk in de structuurnota. Ze drukte de staatssecretaris op het hart het werk van de kruisverenigingen niet te verwaarlozen, maar het erg goed erg goed te onderhouden. DEN HAAG (SP) De Neder landse regering en de regering van de Verenigde Staten zijn een "wa penstilstand" overeen gekomen in het conflict over het aantal transat lantische vluchten van de KLM. Dit is geschied na de Nederlandse toe zegging, dat het aantal KLM-vluch ten op New York en Chicago per week wordt teruggebracht van 21 tot achttien. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft dit meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer. Hij schrijft, dat de nu getroffen rege ling belangrijke voordelen inhoudt. "De ernstige dreiging van een een zijdig Amerikaans ingrijpen is nu afgewend door de verklaring dat de Amerikaanse regering deze kwestie in overfleg met de Nederlandse rege ring zal blijven behandelen", aldus de brief van Westerterp. De brief verwijst naar twee ver klaringen die op 4 mei zijn opge steld, een van de Nederlandse rege ring en een van de Amerikaanse. In de Amerikaanse verklaring wordt de nadruk gelegd op de onevenredige vervoerscapaciteit van de KLM op de transatlantische route. De Ameri kaanse regering behoudt zich het recht voor deze kwestie later weer aan de orde te stellen. Het laten vallen van drie KLM- vluchten per week naar de VS wordt in rechtstreeks verband gebracht met het plan van Pan American Air- AMSTERDAM (ANP) De 33-Ja- rige kunstschilder Johan Koster is gisterochtend gestorven in een cel vam het politiebureau Overtoom in zijn woonplaats Amsterdam. De man was volgens de politie ter ontnuchte ring opgesloten nadat hij in de vroe ge ochtenduren op de Amstelveense- weg dronken op straat was aange troffen. Voor de politie Koster naar het bureau overbracht was hij door twee broeders van de geneeskundige dienst onderzocht en behandeld aan een wondje op het voorhoofd. Volgens een politiewoordvoerder was de man regelmatig in zijn cel gecontroleerd Toen men hem om elf uur wilde laten gaan bleek hij te zijn overle den. De doodsoorzaak is nog niet he kend. De recherche stelt een onder zoek in. Arrestaties De Spaanse politie heeft in Baskenland 57 personen ge arresteerd die betrokken waren bij terroristische activiteit. De arresta ties vonden plaats in de Baskische provincies Vizcaya en Guipuzcoa, waar de regering elf dagen geleden de uitzonderingstoestand het be perken van de burgerrechten afkon digde. ADVERTENTIE Smbadnf speelplaats tramP0'1" -s Assenaar 'a«taCtvPRken eten poUerteS 8m^enjSf ^onderlanX iIüscooters' voor 3 (kampdag dan 110 voormalig minister van defensie, die i rege- land gekomen. "Een verheugend fraaie villa in Wassenaar ring in Engeland trachtten te onder- aantal", aldus gastheer Hans de bijeenkomst ter beschikking gesteld, houden, elkaar tudens een reünie in Koster, het WD-Kamerlid en Eregasten op de reünie waren prins ADVERTENTIE 6 persooisiiterpak tijdelijk vanl-21 voor "JP9 haalnpak 'n DOMO prod Bernhard, drs. G. H. J. M. Peijnenburg, secretaris-generaal van het ministerie van defensie, dr. L. de Jong, van wie zojuist het zesde deel van het „Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Oorlog" is verschenen en voorts de Brit Henry Druce, die talloze malen als geheim agent in bezet Nederland werd gedropt. Door Jam Kees Kokke Heel wat namen, die in het hoofdstuk „De Illegaliteit" (spionage- groepen en verbindingen met Londen) van dr. L. de Jongs zesde deel genoemd worden, waren aanwe zig. Mensen uit het verzet, die geheime informatie verzamelden en die deze onder uiterst moeilijke omstandigheden naar Engeland trachtten te smokkelen. Maar ook mensen die informatie in Engeland verzamelden. De heer De Koster zei in zijn begroetingstoespraak dat zij zich allen .soldaten van Oranje" hebben gevoeld. Niet alleen toendertijd, in die vaak moeilijke momenten, maar ook nu soms nog. Hij vroeg zich af waarom er dit jaar weer zo'n enorme belangstelling wa voor de doden herdenking en voor de bevrijding. „Kan dat zijn omdat men er na al die jaren nu wat vrijer over kan praten, dat er meer aandacht aan wordt geschonken op de televisie? Maar het kan ook zijn dat het verband hoedt met de gevaren, die onze Westerse democratie op het ogenblik bedreigen. „Ik voel eigen lijk nu dezelfde soort angst als in de jaren dertig", aldus gastheer De Koster. „En velen hier hebben een soortgelijk gevoel dat er groot gevaar dreigt." De stemming op de reünie van het Bureau Inlichtingen Nederland leed echter allerminst onder deze woor den. Organisator Andre Koch, die zelf gedurende de bezetting naar Engeland was gegaan om daar geld voor het verzet los te krijgen, betreurde het wel dat de Polen en de Joegoslaven, met wie toendertijd een intensief contact bestond in Londen, er niet waren. Vijf jaar geleven vond de reünie van het Brueau Inlichtingen Nederland overigens in Londen zelf plaats. Een van de oudste aanwezigen, was jhr. P. J. Six, die in het bezette Nederland de functie van chef-staf Orde Dienst vervulde. Jhr. Six, nu 80 jaar, was een man van zeldzame koelbloedigheid. De angsten, die anderen kenden, voelde hij nauwe lijks. Hij heeft nooit ondergedoken gezeten en leefde alttüd onder zijn eigen naam. Wel wisselde hij veelvuldig van adres. „Maar door de vele arrestaties die in OD-kringen hadden plaats gevonden, had ik wel gemerkt dat ik veel voorzichtiger te werk moest gaan", zegt hij nu. Grote veron .Yusting by veel reünis ten bestond over de wijze waarop Nederland zich tegenwoordig bewa pent. „Nederland was in veertig niet voldoende bewapend, maar nu zijn ze het evenmin", aldus organisator A. B. J. Koch.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7