Verblijf in een kamp vaak seizoengebonden Alphens gezin: "Nooit weer naar Frankrijk Nederlandse Dagblad Unie: goed resultaat REGIONAAL WOONWAGENCENTRUM: Forse boete door vergeten van „stempel" aan de grens Verlies van bijna 59 miljoen voor AKZO Te snel speculaties over breuk in C.D.A. PAGINA 4 WOENSDAG 7 MEI 1975 Poor Christ a vain Hees Foto Jan Holvast ALPHEN AAN DEN RIJN Sinds een maand of tweè heeft het Re gionaal Woonwagencentrum Gouwsluis (een samenwerkings verband van 37 gemeenten om te tomen tot de oprichting van een achttal woonwagencentra in de regio) een eigen secretariaat. Het fcordje woonwagenschap op het f>and Julianastraat 36 duidt dat Secretariaat aan, dat wordt be- fnand door secretaris/coördinator J. P. Burger (33). De functie van coördinator is Bur ger niet vreemd. Alvorens hij naar £lphen kwam werkte hij drie jaar in diezelfde functie bij het in 1967 opgerichte woonwagencentrum "De Kievit' in Rotterdam. Hij ken schetst "De Kievit" met 72 stand plaatsen als één van de grotere re gionale centra. Een grootschaligheid jvaarvan het rijk inmiddels is te ruggekomen, omdat het effect ervan averechts werkte. De in 1968 tot stand gekomen woonwagenwet had ten doel het maatschappelijk en cul tureel welzijn van de woonwagenbe volking te bevorderen. Men dacht dat toen te kunnen bereiken door het stichten van grote regionale woonwagencentra. "Gebleken is ech ter dat grote centra niet een inte gratie met de maatschappij in de hand werkten, maar juist een isola tie", zo zegt Burger. De grote centra met eigen voorzieningen op het ge bied van onderwijs, sport, cultuur en recreatie werkten een permanent verblijf op één plek in de hand, en de bewoners hoefden nauwelijks meer naar dorp of stad. Een ander punt is dat vele woon wagenbewoners bijvoorbeeld hande len in oude auto's, metalen etc. Voor twee of drie handelaren ligt het ver blijf op één en dezelfde plaats mak kelijker, dan voor 15, 16 collega's die eenzelfde beroep uitoefenen. Ook tussen de diverse zeer hechte fami ne's zijn duidelijke verschillen aan te geven. Om het wat simpel te stel len: "Als Piet Jan niet mag, en hij komt hem in het kamp in Ridder kerk tegen, pakte hij vroeger zijn boeltje op en trok verder naar Zwijndrecht. Met grotere kampen kan de woonwagenbewoner de ver schillen niet meer uit de weg gaan", verduidelijkt Burger. 'Dat kan re sulteren in grote spanningen. Nu is er vanuit de woonwagenbevolking zelf eigenlijk de wens, niet om een goed geoutilleerd kamp, maar om tóe stemming om te staan. "Het verblijf in een kamp is vaak seizoengebon den: aan de oogst in Zeeland, of de kermis ïn de Achterhoek Die ervaringen en gedachten heb ben ertoe geleid dat het rijk afstap te van de gedachte aan grote regio nale woonwagencentra. Dat leidde er tegens toe dat ook het plan om in Alphen aan den Rijn één groot/an trum voor alle 37 gemeenten van 90 standplaatsen te vestigen, werd ver laten. In augustus vorig jaar werd door het dagelijks bestuur van het Regionaal Woonwagencentrum Gouwsluis een nieuw, spreidingsplan ontwikkeld. Dat plan behelsde onder meer de op richting van een achttal kleinere cen tra, in plaats van één groot cen trum in Gouwsluis (aan de Goudse Rijweg/Steekterweg richting Zwam- merdam). Gouda en Alphen zouden volgens dat plan elk een dertig plaat sen krijgen, terwijl daarnaast op een zestal andere plaatsen in de regio (waartoe ondermeer Krimpen en Ca- pelle aan den IJssel behoren) klei nere centra. Inventariseren Op dit moment wordt door drie werkgroepen uit 't Regionaal Woon wagencentrum Gouwsluis en het da gelijks bestuur aan de uitwerking van dat plan gewerkt. Allereerst zal er een inventarisatie van de aanwezige voorzieningen moeten komen. Een in ventarisatie die binnen enkele we ken op tafel moet kunnen liggen, verwacht coördinator Burger. En ver volgens zou dan een programma van eisen moeten worden opgesteld. Hoe snel het verdere verloop van het spreidingsplan geschiedt hangt hele maal af van de omstandigheden in de diverse plaatsen waar een cen trum gepland gaat worden. "Wat Alphen betreft is de verwachting wel gewettigd dat binnen afzienbare tijd - wellicht in de loop van volgend jaar - zichtbaar gewerkt kan gaan worden", gelooft Burger. Alphen heeft vóór dat 't woonwagencénitr. al in het bestemmingsplan is opgenomen, en dat de benodigde grond via de ge meente Alphen, al is aangekocht door het Regionaal Woonwagencentrum Gouwsluis. Een naam overigens die gezien de nieuwe ontwikkelingen in de richting van meer dan één cen trum, in de toekomst wellicht zal veranderen. Hoe kom je in dit werk terecht? Burger: "In Schiedam woonde ik in de buurt van een kamp. Ik ken die bevolking van jongs af aan. Nu, na jaren in het verzekeringswezen, heb ik die draad weer opgepakt.... De zorg voor woonwagenbewoners tó tot nu toe zeker niet optimaal geweest ("ik weet dat ik daarbij alles op de grote hoop gooi, ook de goede uitzonderingen"). Woonwa genbewoners werden zichtbaar ach teraf geplaatst, achter de vuilnisbelt of het kerkhof. Voor mij ligt de vraag: Hoe kan ik eraan meewer ken dat de woonwagenbewoner zich maatschappelijk wel voelt? Anderzijds is dit hier een nog maagdelijk gebied met betrekking tot de deconcentratie van woonwa gencentra. Dat is interessant. Dat was ook een reden voor mij om te zeggen: "Ik ga dit doen". De taak van Burger met betrekking tot de tot stand koming van een Burger: ,flleewerken atschappelijk welzijn van woonwagenbevolking". aantal woonwagencentra: "Het goed Het "zijn" van een soort sluis die stuur en werkgroepen, tussen dage- doen functioneren...", zo omschrijft zicht houdt op de eenvormigheid lijks bestuur en woonwagenbewoners hij zelf. Het "zijn" van een soort van allerlei maatregelen... Het op en tussen woonwagenbewoners en "disciplinaire verkeersagent. Zorgen gang houden van het proces. En an- werkgroepen. En soms een direct dat er geen tegenstrijdige dingen ge- derzijds het hebben van een soort contact tussen gemeentebestuur en beuren met de woonwagenbevolking, vertaalfunctie: tussen dagelijks be- woonwagenbewoners ALPHEN AAN DEN RIJN "Nou nee, liever niet meer", zegt mevrouw Adrie Paling uit de Pieter Florisz- straat 39 in Alphen, als haar wordt gevraagd of zij nog eens op vakan tie gaat naar Frankrijk. De 14-daag- se trip naar het land van Marianne, met een gehuurde tent-caravan, heeft een bittere nasmaak achter gelaten. "Ik kan er nog een beetje om la chen, maar mijn man helemaal niet," aldus mevrouw Paling. Haar relaas komt neer op een bi zarre belevnis, die de aversie te gen Frankrijk als vakantieland we) begrijpelijk maakt. In mei 1967 trok het gezin Paling er met enige fami lieleden - in totaal 8 man - op uit voor een vakantiereis naar Frankrijk. Bij firma De Jong in Nieuwkoop was een tentcaravan gehuurd, welke als tijdelijk onderdak diende. IBB-Kondor heeft te weinig orders - AMSTERDAM (ANP) De or derportefeuille van de IBB-Kondor Groep NV is op dit moment onvol doende om over het lopende jaar tot positieve resultaten te komen. In dien er niet meer orders kunnen worden geboekt, hetgeen in de hui dige markt erg moeilijk is, dan dreigt er onderbezetting, zo is op de jaar vergadering gezegd. Beroering rond Sociale Dienst in Brussel BRUSSEL (ANP) Rond 2.000 demonstrerende stakers van de "com missies voor openbare onderstand" uit de 19 gemeenten die de Brusselse agglomeratie vormen, zijn slaags ge raakt met de rijkswacht. Dat gebeur de toen de stakers het zogenoemde "neutrale terrein" rond het konink lijk paleis en het regeringscentrum in Brussel, waar nooit een betoging ■wordt toegestaan, trachtten binnen te dringen. Een tiental betogers en rijkswachters werden bij de gevech ten gewond. Eén betoger moest in een ziekenhuis opgenomen worden. 36 mensen werden gearresteerd, maar later op de dag weer vrijgelaten. De Belgische commissies voor o- penbare onderstand (COO) zijn ge meentelijke instellingen, voortgeko men uit vroegere "liefdadigheidsorga nisaties". Nu zijn het gemeentelijke overheidsinstellingen, ongeveer verge lijkbaar met de Nederlandse gemeen telijke sociale diensten, maar met een breder werkterrein. Aan de sta king werd dan ook deelgenomen door verplegend, verzorgend en para-me disch personeel, maar ook door ad ministratieve krachten. De grote grief van het personeel van vooral de Brusselse coo's is dat in alle 19 gemeenten die samen Brus sel vormen verschillende arbeidsvoor waarden voor het personeel van de coo'fc Die reis (nu bijna 8 jaar geleden) kwam de familie Paling duur te staan. Letterlijk. De Alphense kan tonrechter mr. H. H. Kirchheiner ver oordeelde het gezin onlangs tot het betalen van bijna 1600,- omdat de vakantiegangers destijds nagelaten hadden om bij hun terugkeer naar Nederland aan de Frans/Belgische grens een verklaring te laten afstem pelen door de douane, dat de Alpen Kreuzer het land weer uitging. Die bepaling gold namelijk (tót in '69) in Frankrijk. Een caravan moest bij de inreis een invoerver- klaring, en bij de grensovergang op de terugtocht weer een verklaring van uitvoer meekrijgen. En dat laat ste paperas kon de familie Paling niet tonen. Mevrouw Paling: "we hebben dat In eerste kwartaal 1975 ARNHEM (ANP) Akzo heeft over het eerste kwartaal van 1975 'n netto verlies geleden van f 58.8 min. tegen een netto winst (excl. voor- raadwinsten) van f 100.2 min in het eerste kwartaal van 1974. Per gewoon aandeel van f 20 kwam het verlies uit op fl.99. De netto winst per aandeel over de eerste drie maanden van 1974 bedroeg f 3.57. De omzet daalde in het eerste kwartaal met 17 pet. van f 2.784 min tot f2.313 min. Het bedrijfsresultaat gaf een verlies aan van f37.4 min. Over het eerste kwartaal van 1974 werd een bedrijfswinst van f236.4 min behaald. De uiterst slechte gang van zaken werd veroorzaakt, aldus de raad van bestuur in een toelichting, door de sterk verliesgevende situatie waarin de meeste chemische vezelonderne mingen van Akzo zich in het eerste kwartaal van 1975 bevonden (nega tief bedrijfsresultaat f 150 min.). De afzet in deze hoofdproduktgroep was 34 pet. lager dan vorig jaar, terwijl bovendien de prijzen onder zware druk stonden. De situatie van onder bezetting duurt in deze bedrijfstak voort. Ook het lagere aandeel in het re sultaat van de niet-geconsolideerde deelnemingen weerspiegelt de slech te gang van zaken bij de chemische vezels. Het aantal personeelsleden daalde in het eerste kwartaal met 2.400 tot 103.000. In de VS verminderde het aantal personeelsleden met 1.600 en in Europa met 800. Aan. het einde van het eerste kwartaal gold in Eu ropa voor 23.500 personeelsleden werktijdverkorting. domweg vergeten. Ook al, omdat er bij de grensovergang een ongeluk was gebeurd, zodat de douane ge baarde dat we vlug door moesten rijden". Doorverkocht Dat opvolgen van een verkeersbe- vel heeft de familie Paling geweten De Franse staat nam geen genoegen met de verzekering van de Alphense vakantiegangers, dat zij toch echt met tentcaravan het land weer had den verlaten. Het douanekantoor in Leiden probeerde een half jaar na de bewuste vakantiereis de zaak nog recht te trekken. Probleem: het ver huurbedrijf De Jong had de Alpen Kreuzer inmiddels doorverkocht. De nieuwe eigenaar bleek - ondanks een advertentie in De Autokampi oen - niet op te sporen. Wel kon de firma De Jong nog twee kwitan ties tonen van andere vakantiegan gers, die de caravan na de familie Paling nog hadden gehuurd voor een vakantietocht. De eigenaar van het verhuurbedrijf verklaarde zich ook bereid om onder ede te zweren dat hij het vehikel inderdaad had terug ontvangen. Het mocht niet baten... Inmiddels had de ANWB de "in voerrechten", een som van f 1191.89 om precies te zijn, al in de France schatkist gestort. En de ANWB wil de van lieverlee die centen wel te rugzien van de familie Paling, lid van de Algemene Nederlandse Wie- Ier Bond ("toen nog wel".). Kantonrechter De hele zaak kwam het Alphense gezin zó onzinnig voor, dat men in de Pieter Floriszstraat niet klak keloos tot betaling bereid was. De kwestie kwam voor de kantonrech ter, en die veroordeelde de familie Paling tot betaling van het inmid dels door rente en deurwaarderskos ten opgelopen bedrag van bijna 1600 aan "invoerrechten" van een huur caravan. Te voldoen aan de ANWB. Mr. Kirchheiner stelde in zijn von nis dat het beleid van de Franse staat in deze kwestie buiten beoorde ling kon blijven, nu de ANWB door Frankrijk verplicht was tot het be talen van de invoerrechten en de fa milie Paling zich door onderteke ning van een ANWB-reisdocument had verplicht tot het opentrekken van de portemonnee. De Alphense kantonrechter vond wèl dat er nala tigheid van de familie Paling in 't geding was. Mr. Kirchheiner meen de dat de vakantiegangers na terug keer meer hadden kunnen doen om de documenten in orde te laten ma ken. In het jongste nummer van "De Praktijkgids", een tijdschrift eewild aan de Nederlandse rechtspraak, schrijft prof. mr. A. R. Bloember gen dat hij een glimlach niet heeft kunnen onderdrukken, bij lezing van dit vonnis, nu de Alphense kan tonrechter de clausule in het ANWB contract, waardoor de familie Pa ling tot betalen verplicht was, als NOORDWIJK^RHOUT Het clubkampioenschap van de NSL is gewonnen door Mart Zuiderduin. De in het gebied van Staatsbosbe heer uitgezette Cross van 9 km, ver deeld over 3 ronden, won hij in 25.45 Tweede werd Theo van Wetten in 25.45, derde Jan Went in 26.25. De snelste veteraan die als elfde bin nenkwam was Koos Meeuwen oord. Alle 30 atleten van de NSL kwamen aan de start. Raiffeisenbank Boskoop Hoge rente had nadelige invloed BOSKOOP Op de Jaarvergade ring van de Coöp. Raiffeisenbank "Boskoop" is naar voren geko men dat de in 1973 en 1974 zeer hoog opgelopen rente een nadelige invloed heeft gehad op de bedrijfsuitkom- sten, waardoor de rentabiliteit is afgenomen. Het investeringsklimaat is zeer ongunstig als gevolg van de verminderde export en omzetcijfers. Tot en met het jaar 1973 kon de bank aan alle aanvragen'voor lenin gen en kredieten voldoen, maar door de verminderde aanwas van spaar en rekening-courant gelden, deels haar oorzaak vindend in de vertra ging van het geldverkeer vanuit het buitenland en de vermindering van de koopkracht als gevolg van de prijsstijgingen, was het de bank aan het einde van 1974 niet meer mogelijk aan alle aanvragen tege moet te komep. De bank heeft be sloten een goede en beveiligde vesti ging tot stand te brengen in het on langs geopende winkelcentrum Snij- delwijk West. wricht waarin consumentenorgani saties, zoals de ANWB er ook één is, met veel wapengekletter ten strijde trekken tegen dergelijke clausules in standaardcontracten, aldus prof. Bloembergen. Andere regeling De hoogleraar kan zich met de strekking van het vonnis wel vereni gen, maar hij bepleit een andere voorwaarden-regeling van de ANWB bij dergelijke reisdocu menten. Minister Pronk naar Noordwijk NOORDWUJK Minister drs. J.P. Pronk komt zaterdag 10 mei naar Noordwijk. Hij zal die officie.e heropening verrichten van de We reldwinkel. De plechtigheid vindt plaats in "De Kuip" om twee uur 'f middags. Daarna zal er een ten toonstelling worden bezichtigd over het werk van de wereldwinkel en later op de middag is er nog een discussie. De Wereldwinkel is opge zet door de Stichting Oekumenische Vredeswerkgroep Noordwijk. ROTTERDAM De Nederlandse Dagblad Unie NV heeft vorig jaar goede resultaten geboekt. De oplage van de dagbladen van het concern (Algemeen Dagblad-groep, NRC- Handelsblad, participatie in Het Vrije Volk) steeg tot boven de 800.000. Een minder gunstige gang van zaken kenmerkte de drukkerij- De omzet van NDU steeg van f 242,6 miljoen tot f 291,0 miljoen en de nettowinst van f 3,9 miljoen tot 4,8 miljoen. Voorgesteld wordt een dividend van 14 procent in contan ten of naar keuze zeven procent con tant plus vijf procent in agio-aan- delen. Over 1973 werd 12 procent in contanten uitgekeerd of naar keu ze zes procent contant plus vier pro cent in aeio-aandelen. - De NDU-directie schrijft in haar jaarverslag, dat zij met grote na druk bezorgdheid uit- en afkeuring uitspreekt over de plannen van de minister van CRM, zoals neergelegd in de nota Mediabeleid van 18 maart. Bezorgdheid omdat NDU meent dat het plan Van de minister om 4 pet BTW op het abonnementsgeld van alle kranten te gaan heffen de dag bladen, en juist die bladen die met de opbrengst van deze leesboete ge holpen zouden moeten worden, in nog grotere moeilijkheden zal bren gen dan zi1 al zijn. Afkeuring, omdat uit de nota het duidelijke streven van de regering blijkt om voor de overheid een steeds vaster wordende greep op de pers te krijgen. Dit streven is in flagrante strijd met on ze democratische beginselen. Op de wijze zoals de medianota beoogd, zul len èn de journalstieke kwaliteit van de kranten èn de redactionele onafhankelijkheid alsmede de werk gelegenheid van allen in het dag bladbedrijf in de waagschaal van de politieke wisselvalligheid worden ge legd, aldus het verslag. De eerste maanden van het nieu we boekjaar tonen duidelijk aan, dat de neergaande conjunctuur een remmende werking op de groei van de NDU en het resultaat uitoefent. De oplagen van de dagbladen blij ven stijgen, maar het advertentie volume loopt terug en daarmee het gebruik van krantenpapier. Deson danks hebben de papierleveranciers de ar zo sterk gestegen prijs per 1 Ja nuari nogmaals verhoogd (10 pet). Deze prijs geit tot midden 1975. Zou tiet dalende wereldverbruik van krantenpapier niet leiden tot een substantiële prijsverlaging, dan zal een ab onnem ents- prij sverh oging in het midden van het jaar moeten worden doorgevoerd, om uitholling van de dagbladbedrijven in ons land tegen te gaan. Trottoir in de Kooistrastraat NIEUWVEEN Aan de zuidzijde van de A. H. Kooistrastraat in Nieuwveen zal een trottoir worden aangelegd. Met de betreffende grond eigenaren heeft de gemeente inmid dels overeenstemming bereikt. Alleen de gemeenteraad, die vol gende week dinsdag (13 mei) verga dert, moet zijn goedkeuring nog hech ten aan de grondtransactie. Als alles wordt geregeld zoals men zich dat thans voorstelt, komt er een doorlopend trottoir vanaf de Katten- brug tot aan het kruispunt in het centrum. Vanaf dit kruispunt tot aan het verenigingsgebouw 't Anker is reeds geruime tijd een trottoir aan wezig. Verder koiht in deze vergadering aan de orde het verplaatsen van een gedeelte van het hekwerk rond de sportvelden. Het bestuur van de voet balvereniging Nicolaas Boys heeft gevraagd om de inrijpoort nabij de Hogendijk te mogen verplaatsen naar de kiosk bij de kantine. De kosten, die de gemeente voor haar rekening moet nemen, bedragen drie honderd gulden. De agenda, die een klein aantal punten telt, ziet er als volgt uit: be grotingswijzigingen, wijziging bezoldi gingsverordening gemeentepersoneel het aanvaarden van een zakelijk recht van eigenaren van stukken grond voor het leggen van een riole ring. De vergadering begint om acht uur. KVP-kamerlid Gardeniers: LEIDEN "Het is onbegrijpelijk dat, het feit. dat de CHU in de Tweede Kamer soms afwijkend stemt op onbelangrijke punten, meteen aanleiding geeft tot specu laties over een breuk binnen het CDA, terwijl de tegenstelling tussen PvdA en PPR over bijv. defensie, die zeer groot is, nauwelijks de aan dacht krijgtaldus mevr. M. H. M. 1". Gardeniers-Berendsen, uit Leiden afkomstig lid van de Tweede Kamer voor de KVP, die gisteravond in "De Burcht' op een openbare vergade ring van de Leidse afdeling van de KVP sprak over de ontwikkelingen die haar partij de afgelopen tijd heeft doorgemaakt. Zij ging uitvoerig m op de oorzaken van het onlangs af treden van partijvoorzitter De Zeeuw Vertrekpunt van haar uiteenzetting vormde de enige tijd geleden in Woudschoten gehouden conferentie van KVP. ARP en CHU over de sta tuten van het CDA, waar alle par tijden de formule aanvaardden, dat het evangelie de grondslag zal vor men van het CDA. "De Zeeuw was er zeer teleurgesteld over", zo zei mevr. Gardeniers. "dat de datum waarop bepaald zal worden of het CDA bij de volgende verkiezingen met één lijst uitkomt, pas in het na jaar werd vastgesteld. De Zeeuw heeft toen in een nota aan het Da gelijks Bestuur gezegd, dat de KVP dian maar zijn eigen gang moest gaan en alsnog een open partij wor den. Het was dus zo, dat een vóórzit- ter met een nota op tafel kwam. die in tegenspraak was met afspraken die in Woudschoten gemaakt waren, Het Dagelijks Bestuur heeft toen gezegd: dit kan niet) het partijbe stuur heeft deze, mening onder streept. Dit houdt beslist niet in. dat er in de KVP niet gediscussieerd kan worden over de koers die dn partij moet volgen. Persoonlijk op zien ben Ik het oneens met De Zeeuw, ik vind het onjuist en spij tig dat hij weg is gegaan", aldus mevr. Gardeniers Voordat die heer Weirter, voorzitter van de KVP afdeling Leiden, haar het woord had gegeven, was door de heer A. C. Bestelink mededeling ge daan over een gesprek tussen de Leidse afdeling en de Tweede Ka merfractie van de KVP, waarin ge sproken was over defensie en werk gelegenheid. Na een pauze discussi eerden de weinige aanwezigen, onder wie zich naast het Leids gemeente raadslid Driessen ook KVP-nestor prof. Romme bevond, voornamelijk over partijpolitieke zaken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4