Van melk winkelt je tot zuivelconcern Raadslid wil meer grip op Nieuw Groenhoven lyUjjl - Menken Landbouw (50 jaar) viert jubileum met 900 man personeel de geniale vierkante millimeter. i evoluon KONINKLIJK BEZOEK 'Endegeestbegint met dagbehandeling ASFALTERING PLESMANLAAN Pappie WOENSDAG 7 MEI 1975 LEIDEN/WASSENAAR Het familieconcern "Menken Landbouw" behoort op dit ogenblik tot de tweehonderd groot ste ondernemingen van ons land. De omzet werd de afgelopen 4 jaar meer dan verdubbeld en steeg tot boven de 200 miljoen gulden. Het bedrijf biedt werk aan 900 mensen en het afgelo pen jaar werd er 221 miljoen kilogram melk verwerkt. Naast Deze en volgende week wordt er An deed Ijverig mee. Een forse dag- feest gevierd bij Menken Landbouw, taak, want daarnaast had zij nog de Peest, want precies vijftig jaar ge- zorg voor 11 zoons en 4 dochters. Het leden werd de basis gelegd voor dit gezin Heemskerk had vijf kinderen, omvangrijke familiebedrijf. In 1925 en ook die werden bij het bedrijf begonnen namelijk twee jonge boe- in Noordwijkerhout ingeschakeld, renzoons onafhankelijk van elkaar Bijvoorbeeld als "roerdertjes" wall een melkwinkeltje. De een, Th. neer in nachtelijke uren de pas aan- Heemskerk, deed dat in Noordwij- gevoerde melk in koelbakken moest kerhout; de ander, L. Th. Menken, worden omgeroerd. In Oegstgeest. "Leen ners vi Menken kenden, slaagden steeds groeiende klantenkring te een hypermoderne hoofdvestiging in Wassenaar (waar eens de rustieke boerderij "Rust en Vreugd" stond) heeft men dochter ondernemingen in Oud Gastel, Utrecht en Zeist (melk- en melkprodukten)Bodegraven en Soest (frisdranken) en Vianen (kaas)Samen met de Leidse slager Eimert Teekens bezit men bovendien Kip's Vleeswarenfabriek in Amsterdam. Wat zich al in de crisisjaren had Am", zoals vele inwo- voorgedaan en zich ook na de Twee- Oegstgeest het echtpaar de Wereldoorlog voortzette was de verdwijning van vele zelfstandige zui- velfabrieken. In 1948 waren er nog In die beginjaren werd door 614 over. In de jaren, die volgden, de meeste van de ruim tweeduizend slaagde Menken erin diverse melkfa- land toen brlekieB in Leiden en onge- ving over te nemen. melkverwerkers die ons nog kende, de melk ra koeld verkocht. Gevolg melk binnen een dag de koper ze niet direct kookte en af- gebieden van Heemskerk bedrijf koelde. De "flessemelk" werd al in "Menken Melk" snel naar elkaar toe. 1930 door Menken in Oegstgeest ge- Beide hadden echter te maken met l'ntroduceerd. Beugelflessen werden met de hand gevuld waterbakken geplaatst en vervolgens gepasteuriseerd en gekoeld. Na dat proces, dat een paar uur duurde, werden de flessen stuk voor stuk met de hand va Arbeidsweken geen uitzondering in het bedrijf van Menken. Personeel verdiende in die dagen een salaris van 12 a 13 gulden per week. "Baas" Leen werkte ze ven dagen per week en zijn vrouw flinke concurrent in Leiden, daarna in Rijnstreek en de Bollenstreek. Dat was "Landbouw Leiden" met onder meer een melkfabriek aan de Rijns- burgersingel. In 1955 sloegen Menken en Heems etiket voorzien, kerk de handen ineen en kochten "Landbouw Leiden" op. Steeds groter werd de verwevenheid tussen de beidie bedrijven totdat eind 1970 werd besloten tot een totale fusie waarui "Menken Landbouw" ont stond. De ontwikkelingen zijn daar na in versneld tempo doorgegaan. Zo snel, dat Menken Landbouw - waar het om de consumptie gaat - nu een marktaandeel van tien procent in ons land verworven heeft. Via de "dochters' bezit men in de frisdrankensector ook nog eens 9 pro cent van de totale Nederlandse markt. In al die jaren van groei, uitbrei ding en overneming is Menken Land bouw steeds een familiebedrijf ge bleven. Geen cent vreemd kapitaal en wie de namen van de verschillen de directies van de bedrijven bekijkt komt de namen Menken en Heems kerk veelvuldig tegen. De leiding van het bedrijf is op dit ogenblik in han den van wat genoemd worde de "twee de generatie". L. Th. Menken trad in 1965 bij het 40-jarig bestaan van de zaak terug als diirecteur ten gunste van vier zoons. De andere pionier, Th. Heemskerk overleed in 1965. In de overkoepelende directie zitten op dit ogenblik A. C. M. Menken (algeme ne zaken), P. C. Heemskerk (ver koop) en J. J. Heemskerk (produk- tie). Directeur Ad Menken schrijft de snelle expansie van het bedrijf voor een belangrijk deel toe aan het feit dat het steeds een familie onderne ming was. "Wij hebben steeds met hart en ziel voor het bedrijf gewerkt f in Wassenaar. Links de heer P. C. en er heerste een goede werksfeer. Bovendien werd alle winst weer in het bedrijf geinvesteerd." Toch heeft ook hij twijfel over de toekomst: 'Is die inzet er bij de volgende ge neratie ook nog? En zijn zij in staat een dergelijke onderneming nog me: familiekapitaal te bekostigen? We weten het niet. Het is ook voor ons een belangrijk vraagstuk". Maar hoe het ook zal worden in de toekomst, een feit is, dat het bij vreemde aandeelhouders niet gebrui kelijk is dat ze hun winst herinves teren in hetzelfde bedrijf." Desgevraagd maakt directeur Ad Menken er ook geen geheim van dat men op het ogenblik kampt met een zeer felle concurrentie zowel in de zuivel - als in de frisdrankensector. Werd vijf jaar geleden nog ruim 80 procent van de melkr en melkpro dukten afgeleverd via de detailhan del, nu is dat aandeel al gezakt tot beneden de vijftig procent. Ongeveer 52 procent vindt op dit ogenblik de weg naar de consument via de levensmiddelenbranche (in hoofdzaak via het grootwinkelbedrijf) Volgens directeur Menken zal het aandeel van de melkhandelaar in de komende jaren nog verder terug lopen. Voor 1980 schat hij dat via deze kanalen niet meer dan 30 pro- cen wordt afgezet. Het gevolg van die concurrentie is geweest, dat de marge flink geslonken is. "Het is op het ogenblik een hele toer om twee procent van je hele omzet te verdienen", aldus directeur Menken. Die verschuiving in het distribu tiepatroon heeft er mede toe bijge dragen, dat directeur Menken niet schroomt de overname van de U- trechtse Melkcentrale een "miskleun" te noemen. "Het bedrijf leverde voor bijna 100 procent aan de detailhan del. We hebben er van alles aan ge probeerd, maar we kunnen niet ko men tot een goede "routing". Daar om zal het bedrijf worden afgebouwd Ook is inmiddels de produktie van de Melkcentrale Zeist gestaakt en fungeert het pand nog uitsluitend als distributiecentrum. Plannen voor een nieuw produktie en distributie centrum in IJsselstein alsmede de bouw van een nieuwe kaasfabriek (een investering van ongeveer 20 miljoen) zijn voorlopig "in de ijs kast" gezet. "Gezien de onzekere ont wikkelingen op de markt van dit moment". Het optimisme voor de toekomst Van het bedrijf stoelt directeur Men ken onder meer op het feit, dat de omzet nog elk jaar een sterke stij ging te zien geeft en de frisdranken- bedrijven zich gunstig ontwikkelen. Verder wordt op dit moment een slor dige zes miljoen gulden geïnvesteerd in de vestiging in Wassenaar. Opslagtanks met een capaciteit van 800.000 liter melk zijn onlangs geplaatst en op dit ogenblik is men bezig de hele aanvoer, verwerking te automatiseren. Straks zullen com puters de opslag regelen en zal één druk op de knop voldoende zijn om de melk het juiste vetgehalte te ge- "Ons .streven is erop gericht de melk van de koe tot aan de consu ment gekoeld te houden" vertelt di recteur Menken. "Vele jaren gele den zijn we al begonnen om bij Een batterij van vier machines en een automatische inpakmachine verpakken de melk in Wasse naar in een zogenaamd "brikpak". Daarna wordt het voor verzending gepakt in rol-in-containers. melkhandelaren en de zuivelwinkels LEIDEN/WASSENAAR De nog meer koelvoorzieningen moeten treffen', aldus drecteur Menken. Om dat te bereiken starten we bin nenkort met een thermometeractie, de veehouders de plaatsing van koel- waarbij we de detaillist wijzen op tanks te propageren. Een vrij grote investering: het kost per boerderij een bedrag van 15.000 a 25.000 gul den. Op dit moment wordt al ruim het belang om onze produkten te be zwaren bij een temperatuur van vier a vijf graden celcius. Dezelfde temperatuur, die heerst vijftig procent van de door Menken grote distributiecentrum in Wasse- Landbouw opgehaalde melk op de naar, waar de computer er ook weer boerderij gekoeld voor zorgt, dat de produkten steeds Een nog verdere uitbreiding van zo snel mogelijk na de produktie wor de koeling in de toekomst zal vol- den afgeleverd gens directeur Menken tot gevolg hebben dat de allerkleinste leveran ciers zullen moeten afvallen. Hij spreekt in dat verband van "post- bodeboeren" met een paar koetjes, die per jaar niet meer dan 10.000 a 20.000 liter leveren. Op dit ogenblik wordt nog de helft de melk volgens de oude De melk, die Menken verwerkt, komt van niet minder dan 1700 boer derijen waarvan de meeste in het "groene hart van Holland en Utrecht' liggen. Dagelijks worden zo'n 1200 afnemers op de afgesproken tijd gebeld om de bestelling op te ne men. Om ook die verwerking te stroomlijnen worden er op het ogen- trouwde methode opgehaald. Twee- b»k in het bedrijf m Wassenaar vi maal per dag rijden de vrachtwagens deoschermen geplaatst. Orders kun- langs de melkveehouder om de bus- nen op die manier snel worden door- sen op te halen. "Maar het wordt gegeven en admimsratief verwerkt, steeds moeilijker om mensen te vin- De toekomst van het bedrijf over- den die dat karweitje willen doen. ziend zegt directeur Menken: De volle bus melk weegt 48 kilo kaarten op de afzetmarkt liggen op rit is pas rendabel het ogenblik vrij goed geschut. We 'n 300 tot 400 bussen tegelijk zullen moeten proberen onze kwali- worden vervoerd", aldus Menken, Voor de distributie die voor 70 pro cent in Zuid-Holland plaats vindt, teit nog verder op te steeds met nieuwe dingen op mark komen. Verder zullen de heeft Menken Landbouw de beschik- moeten bezinnen of het huidige as king over meer dan 80 wagens-Pro- sortiment het juiste is. Zo vragen we dukten, die verder dan vijftig kilome- ons op dit ogenblik af of de deelne- ter vervoerd moet worden, gaan met ming in Kip's vleeswaren fabriek een gekoelde wagen. Voor de toe- wel past bij komst mikt men er op het gehele t genpark te voorzien van een koelin stallatie. "Om de koellijn helemaal gesloten te krijgen zullen ook de bedrijf". Overwogen 'ordt of de aandelen niet moeten wor den afgestoten nu de concurrentie op de vleesmarkt zo grout geworden is. BRAM VAN LEEUWEN festiviteiten rondom het vijftig jarig jubileum v. Menken Land. bouw beginnen op Hemelvaarts dag met 'n feest voor alle mede werkers van het bedrijf. Een gedeelte van de opslaghal in Wassenaar is voor dit doel om gebouwd tot een feesthal com pleet met baars, podiums en at tracties. Tussen 's middags 4 urn en 's avonds 10 uur worden er ongeveer 1500 gasten verwacht. De jubileumviering zal on^er meer worden opgeluisterd door een boerenblaaskapel. Verder zullen tijdens het feest de 266 Jubilarissen die de afgelopen ja ren in het zonnetje zijn gezet nogmaals worden gehuldigd. De festiviteiten worden op maandag 12 mei voortgezet met een "open dag show" voor alle melkleveranciers van Menken Landbouw. En dat zijn er on geveer 1700. Woensdag 14 mei worden de feestelijkheden afge sloten met een receptie voor de relaties van 15 tot 17 uur en een ontvangst voor al de afnemers van 19 tot 22 uur. Menken Landbouw heeft ge vraagd ter gelegenheid van het jubileum geen bloemen of ca deaus te sturen, maar in plaats daarvan geld te storten in een speciaal jubileumfonds. Dit fonds, dat ondersteund wordt dioor c'e burgemeesters van Noordwijkerhout, Oegstgeest en Wassenaar, zal worden aange wend voor voorzieningen voor geestelijk- en lichamelijk ge- hamdioapte kinderen. LEIDEN Het raadslid Anne v.d. Zande (PPR/PSP/D'66) drong er gis teravond in de vergadering van de HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- ïse- en lokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig raadscommissie voor volkshuisvesting op aan, dat de gemeente zal trachten meer grip te krijgen op het functio neren van de Stichting Nieuw Groen hoven. Het college van B. en W. heeft heit voorstel gedaan om het kaalslaggebied tussen Herengracht, Zuidsingel, Binnenoostsingel en Oos terkerkstraat aan deze stichting ten behoeve van woningbouw toe te wij zen, waarmee de commissie gister avond overigens akkoord ging. Van de Zande wil echter dat bij de nadere uitwerking van de plan nen eisen worden gesteld aan het toewijzingsbeleid van de stichting, die opgezet is om woningen voor bejaar den te bouwen (waarvan er in het onderhavige gebied een honderdtal zal verrijzen). Daarnaast wil ze dat de gemeente van de stichting eist, dat ze democratisch zal functioneren, zo als ook van woningbouwverenigingen wordt gevraagd. Ten slotte vroeg ze aan wethouder Verboom om zijn invloed aan te wenden ten einde te bevorderen, dat een bewoonster van de Korte Langestraat, die in het ge bied ligt, antwoord krijgt op een brief aan de Stichting Nieuw Groen- hoven, waarin om nadere informaties over de plannen en overleg wordt gevraagd. Het raadslid Duivesteijn (PvdA) sprak er zijn teleürstelling over uit, dat ook in dit gebied weer waar schijnlijk flatwoningen voor bejaar den zullen worden gebouwd, terwijl de al weer de nodige maanden ge leden door de gemeenteraad aanvaar de bejaardennota juist aangeeft, dat er dringend behoefte is aan eenge zinswoningen voor bejaarden. Het bestemmingsplan Herengracht-Zijl singel maakt hoogbouw tot een be perkt niveau echter mogelijk. Zoals bekend is een eerder plan van de Stichting Nieuw Groenhoven vorig jaar afgewezen door de raad. Thans heeft de stichting de architecten Treffers en Polgar in die airm ge nomen, aan wie hoogstwaarschijnlijk ook een ander deel van het gebied Herengracht-Zijlsingel ter uitwer king zal worden toegewezen (door de gemeente). Over de panden Oranjegracht 87 t/m 93 waarvan de afbraak omstre den is, merkte wethouder Verboom op te verwachten dat de sloop toch zal doorgaan. De commissie ruimtelijke ordening heeft gevraagd om eén kos- tenvergelijking tussen afbraak en nieuwbouw enerzijds en handhaving en inpassing van de panden in de plannen anderzijds. De wethouder achtte het niet uitgesloten, dat bet college van B. en W. een eventueel advies van de commissie om niet te slopen, naast zich neer zal leggen. LEIDEN Burgemeester Vis speldde de heer C. H. K. Haze- broek gistermiddag een koninklijke onderscheiding op. De ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd hem toegekend omdat hij veertig jaar in dienst was bij Vroom en Dreesmann. De heer Hazebroek is op dit ogenblik eerste verkoper bij V en D. ADVERTENTIE En wat er nog r te zien valt in Eindhoven. Het Evoluon is even dichtbij als de trein. Vraag dus meteen even bij NS naar de speciale tarieven. Da's nog verbazingwekkend voordelig ook! De anti-stoplicht-computer bijvoorbeeld. En de j gidofoon. En de camera die je achterna zit. En de 1 O sprekende kikker. En de stottermachine. En de elektronische koffieroeper. En vijfhonderd- 1 achtentachtig andere open-mond-verbazingen. Allemaal in het Evoluon. 'n Dag lang van de ene verbazing in de andere, Da's het Evoluon in Eindhoven. Geopend: maandag t/m vrijdag eraag van iü.00 -17.00 uur; op zon- en teestda 5 Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. DEN HAAG Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prins Claus en mr. Pieter van Vol lenhoven zullen woensdag 21 mei in de Pieterskerk te Leiden de acade mische zitting bijwonen ter herden king van de stichting van de Leidse universiteit in 1575. Meer Leids nieuws elders in deze krant LEIDEN Het psychiatrisch zie kenhuis "Endegeest" hoopt nog deze maand te kunnen starten met een dagbehandeling van psychiatri sche patiënten. Het ministerie van Volksgezondheid heeft inmiddels zijn goedkeuring gehecht aan het plan om deze dagbehandeling in gang te zetten met een capaciteit, van twintig plaatsen. Volgens dr. Straathof, directeur van Ende- geest die de plannen gisteravond toe lichtte in een vergadering van de commissie voor de gezondheidszorg, valt het echter te verwachten dat er begin volgend jaar al een uitbrei ding nodig zal zijn. De dagbehandeling is bedoeld voor patiënten die niet behoeven te worden opgenomen en voor patiën ten die uit het psychiatrisch zieken huis zijn ontslagen maar nog niet geheel rijp zijn om terug te keren in de maatschappij. De bedoeling is dat een dagbehandeling maximaal drie maanden duurt. Na die termijn is de behandeling of niet meer no dig of moet zij poliklinisch worden voortgezet. Dr. Straathof zette gisteravond uit een dat de dagbehandeling een mul- ti-disciplinair karakter moet heb ben. Dit houdt in dat uit velschillen de vakgebieden met de patiënt ge werkt wordt. In een dergelijke sfeer is er dus sprake van een medische benadering, een psychologische en een benadering vanuit het maat schappelijk werk (om te proberen, een relatie te leggen tussen patiënt en milieu), de arbeidstherapie en de creatieve therapie. De bedoeling is verder in drie open groepen te wer ken met zes tot hooguit acht patiën ten per groep. Voor wat de personele sfeer be treft, kan er gedeeltelijk een berq^p worden gedaan op het aanwezige po tentieel, maar zullen er wel twee ze nuwartsen moeten worden aangetrok ken, een maatschappelijk werk (sti er en twee zg. activeringstherapeu ten. De commissie voor de gezond heidszorg ging daar gisteravond mee akkoord. Overigens deelde dr. Straathof nog mee dat het tarief van de dagbehan deling 75 procent zal bedragen van het normale tarief dat van toepas sing is bij opname in "Endegeest". Voorlopig zalde dagbehandeling starten op de eerste verdieping van het kasteel "Endegeest", volgend; jaar krijgt zij een definitiever be huizing in het gebouw 'Irene" aan de Endegeesterstraatweg tussen 'Endegeest" en de Jelgersmakli- niek. Met laatstgenoemde kliniek is inmiddels een vorm van overleg op gang gekomen om te bekijken of het mogelijk is de dagbehandeling in sa menwerking met de Jelgersmakli- niek gestalte te geven LEIDEN Omstreeks 15 mei a.sj begint de N.B.M. in opdracht van de dienst Gemeentewerken met hed aanbrengen van een asfaltdeklaag od de Plesmanlaan tussen het Plesman- viadukt en de rijksweg Den Haag - Amsterdam. Tijdens dit werk, dat ongeveer 3 weken zal duren, wordt het verkeer^ beurtelings over 1 rijbaan van dd Plesmanlaan geleid. Dat geldt, ook voor het verkeer in het Plesman-j viadukt. In de loop van juni word den vervolgens de 5-Meilaan, de An-| thony Duycklaan en de SlingelandJ laan van een nieuwe deklaag voor-| ADVERTENTIE naar de Ef teling da's'nidee! argen ol met Pinksteren mag o De EFTELING in Kaatsheuvel V dagvol puur plezier voor 5 piek, y

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3