LEIDSCH DAGBLAD Tien woonpanden in Utrecht vannacht gekraakt OO IRI „Grote'' Minh moeder Dertien procent van docenten is niet bevoegd Politie bij ontruiming slaags met krakers Belgische bewakers in staking Ex-premier Ky: „Ik ben berooid LEIDSCH DAGBLAD voor 10 korting op alle zonnebrillen PSV bijna kampioen VLUCHT UIT VOLSTREKTE CHAOS MAANDAG 5 MEI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34619 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bezwaren in Kativijk tegen doden herdenking op zondag KATWIJK (ANP) De klok ken van de hervormde kerken in Katwijk aan Zee hebben niet geluid ter gelegenheid van de dodenherdenking. Dit in te genstelling tot voorgaande ja ren: van hervormde zijde is in Katwijk aan Zee bezwaar ge maakt tegen het houden van een dodenherdenking op zon dag. Burgemeester A. G. Vermeulen heeft gisteravond namens het gemeentebestuur een krans ge legd bij het monument voor de gevallenen. Dat gebeurde tij dens een dodenherdenking die was georganiseerd door de oran jeverenigingen van Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn en vier wijkverenigingen. Na afloop was een bijeenkomst in een gereformeerd kerkge bouw. De klokken van de hervorm de kerk van Katwijk aan den Rijn hebben wel geluid, net als die van de andere kerkgebou wen in Katwijk. BRUSSEL (AP) De bewaar ders in de Belgische gevangenissen hebben vandaag voor drie dagen het werk neergelegd. Ambtenaren van 't ministerie van Justitie en van de rechterlijke politie zijn prikacties begonnen. Allen wensen zij hogere salaris- UTRECHT (ANP) In Utrecht hebben ongeveer 150 jongelui de afgelopen nacht een grote kraakacbie onder leegstaande panden ondernomen. In twintig groepjes kraak ten ze tien panden. Zes zijn er inmiddels door de pottilbie ont ruimd. Dertig andere panden werden beschilderd met leu zen als ,,de kraak" en „wij wi'lllen wonen". Ook het stad huis van Utrecht werd met dergelijke leuzen beschilderd. Met het meubilair onder de arm ivordt een kraker gedwongen een pand aan de Utrechtse Laurens Realstraat te verlaten. Naar aanleiding van de actie heeft de politie 25 arrestaties verricht. In de loop van vandaag zouden alle ar restanten op vrije voeten worden ge steld, zo deelde hoofdinspecteur J. H. J. Boogmans die de ontruiming leid de, mee. Bij de actie zijn zeker drie mensen gewond geraakt. Kraakbond De kraakactie werd georganiseerd door de 3 maanden geleden opgerich te kraakbond, omdat het juist vijf jaar geleden was dat de eerste lege huizen in Utrecht werden gekraakt. De kraakbond eist van de gemeente, dat het binnen een' maand 7 pan den aankoopt voor huisvesting voor jongeren. Over de aankoop zouden al onderhandelingen gaande zijn. Verder wil de bond snel een gemeen telijke regeling om direct leegstaan de panden te kunnen aankopen. Daar toe dient een vorderingsbeleid te wor den ontwikkeld, dat lange leegstand tegenhoudt en speculaties onmogelijk maakt. Kantoorpanden en opslag ruimten in de binnenstad moeten weer woonpanden worden, aldus de kraakbond. In Utrecht staan volgens de bond vierhonderd panden leeg. De actie van de afgelopen nacht richtte zich op drie categoeriën pan- Op heterdaad door de staatspolitie en de burger- li ike verdediging. De bewaarders eisen in eerste in stantie een jaarlijkse veiligheidsbo nus van ongeveer f700.-, verder ver langen zij betere pensioenregelingen en verhogina van de veiligheid in de gevangenissen. In de Brusselse gevangenissen St. Gilles en Forest, twee van de groot ste van het land, is het stakingspa rool opgevolgd door alle bewaarders. Elders in het land werd niet door al le bewaarders gestaakt. Zonnige perioden t zonnige perioden. .Ma- 'ge. in de kustgebieden barde noordoostelijke temperaturen circa 5 BANGKOK (AP) De revolutionaire regering in Saigon heeft besloten oud-president Minh, oud-premier Mau en 14 an dere functionarissen uit de vorige regering vrij te laten, aldus Radio Saigon. het binnenland. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 MEI Zon op: 2.52 uur; onder: 15.15 uur. Maan op: 5.02 uur; onder: 20.12 uur. te Katwijk laagwatei 7.30 i 20.21 i Volgens een in Bangkok ontvan gen uitzending zou Minh op zijn vrijlating hebben gereageerd met de woorden "Ik ben gelukkig dat ik. een burger van een onafhankelijk Vietnam wordt". Minh en de andere functionaris sen hebben met functionarissen van de nieuwe regering in 'n ontspannen sfeer gepraat tijdens een ontvangst op het presidentiële paleis in Saigon, zo werd nog gezegd. Welke rol Minh en de andere Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 20 mei 1975 de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. functionarissen is toebedeeld in het landsbestuur is nog niet gezegd. Ex-premier Ky van Zuid-Vietnam die gisteren via de Filippijnen aan kwam op Guam heeft vandaag de schuld voor de val van Zuid-Vietnam gegeven aan ex-president Thieu. "Ik geloof dat als Thieu eerder was afgetreden, niet zou zijn gebeurd wat nu is gebeurd. Helaas waren wij niet moedig genoeg om Thieu snel ler ten val te brengen", zei Ky. De ex-premier viel ook Thieu aan omdat hij de Amerikanen de schuld voor de ineenstorting van zijn be wind heeft gegeven. Hij zei zich er door beschaamd te voelen. Ten aanzien van de toekomst van Zuid-Vietnam zei Ky: "Ik weet niet wat er zal gebeuren. Maar er zullen veel massamoorden zijn en de men sen zullen worden overgebracht naar concentratiekampen en een hersen spoeling ondergaan. Gemakkelijk zullen ze het niet hebben". Ky beschuldigde Thieu ervan dat hij miljoenen dollars uit Zuid-Viet nam heeft meegepikt. "Hij is een grote misdadiger. Hij is rijk. Het enige waar ie om geeft is zijn eigen zak", zei hij. De vroeger zo flamboyante Zuid- vietnamese maarschalk ziet zich in de toekomst als privépiloot of taxi chauffeur in de Ver. Staten. Hij gaat er nog vandaag naar toe. Zijn "Ik ben berooid", zei Ky. 5 Vrouwnsteeg li Leiden jg Oud-president Ky klimt aan boord van de helikopter, die hem van Manilla naar Guam zal brem gen. „Toen ik besefte dat ik ban neling toas, heb ik gehuild als een kind De tivee mandie PSV naar de landstitel hebben geschoten, scoorden ook gisteren tegen FC Amsterdam weer. Eerst juichte Ralf Edström om de eerste tref fer (foto boven), waarna Willy van der Kuijlen tweemaal het pu bliek kon bedanken voor de ova ties, waarmee het zijn tweede en derde doelpunt begroette. den: op grote kantoren in de binnen stad zoals van de Amrobank, de Ne derlandse Middenstandsbank en van de Industriebond NKV, dan op grote woonhuizen, voornamelijk in het Wil- helminapark, die als kantoor te koop staan en op kleine woonhuizen die de eigenaars laten verkrotten. De grote kantoorpanden zijn door de politie eerst ontruimd. Volgens de heer Boogmans werden de krakers steeds op heterdaad betrapt. De eige naars van de panden zijn zoveel mo gelijk op de hoogte gesteld. Bij het beschilderen van een pand van Bredero's bouwonderneming aan de Nieuwe Gracht raakte een bewaker aan het hoofd gewond, toen hij de kalkers betrapte. Bij de ontruiming van een groot winkel-woonhuis aan de Mariaplaats raakte de politie slaags met een aan tal k'rakers die haar wilde belemme ren het pand binnen te gaan. Toen de politie met een koevoet insloeg op het groepje, raakte een jongeman aan het hoofd gewond. Een politieman, de heer R. Groenen, kreeg een trap in het onderlijf. Hij werd overge bracht naar het Academisch Zieken huis, maar er konden geen inwendige kneuzingen worden geconstateerd. Tijdens deze vechtpartij begon een aantal barklanten uit een tegenover liggende dancing uit eigener bewe ging te vechten met de krakers. De politie suste de ruzie. Omstreeks zeven uur in de ochtend was de kraakactie beëindigd. Deze aanbieding geldt van 6 t/m 10 mei Haarlemmerstraat 12, Leiden 16 PAGINA'S De eerste beslissing in de eredivisie van het betaalde voetbal is ge vallen. Wageningen dat vorig sei zoen promoveerde naar de hoogste afdeling moet de terugreis naar de eerste divisie aanvaarden na een 5—1 nederlaag bij Go Ahead Eagles. Wie de tweede degradant wordt, zal zondag worden beslist in het duel tussen de gisteren ver rassend winnende ploegen NAC en Haarlem. Op de laatste dag wordt ook offi cieel de kampioen bekend, al is nu al vrijwel zeker dat de nieuwe titelhouder PSV zal heten. FC Am sterdam, de enige „hoop van Feyenoord, slaagde er niet in om in Eindhoven te stunten. Integen deel. De Amsterdammers maakten het PSV bepaald niet moeilijk, waardoor de formatie van Kees Rijvers ontspannen naar 30 kon voetballen. Feyenoord zelf zag zich in de Rot terdamse Kuip snel geconfron teerd meteen 01 achterstand, maar overdonderde Telstar daar na met een half uur goed voetbal en drie vrijwel identieke treffers van Kristensen. Het werd ten slotte 4I tegen Telstar, dat bijna voor een uniek incident had ge zorgd in de vorm van een spelers staking. Daartoe was het niet ge komen, al leek het er in de tweede helft verdacht veel op dat alle 22 voetballers het werk hadden neer gelegd. Feyenoord-trainer Wiel Coerver vertoefde kennelijk al in gedachten elders. Bij alle vragen na het duel hield hij zich „oost- indisch" doof. Op regionaal niveau eiste LDWS de derde titel op rij op. Het won met Z—1 van Quick H. en promo veert daardoor naar de tweede klasse. Onzeker is nog of de Vliet-*, club daarin het komende seizoen ook LFC zal treffen. De „kana ries" kwamen in de beslissings wedstrijd tegen HOV ook na ver lenging niet verder dan 00 en zullen zondag andermaal moeten proberen ten koste van HOV het eersteklasseschap te prolongeren. PAGINA'S 9—15 i AR-fractieleider Aantjes zou het belachelijk vinden als er gezien het geringe verschil in opvatting een kabinetscrisis zou ontstaan over een vermogensaanwasdeling PAGINA 5 Bij middelbaar onderwijs: DEN HAAG (ANP) Bij het begin van het lopende schooljaar werd dertien procent van de lessen bij het vwo, havo en mavo door onbevoeg den gegeven, terwijl per week nog eens 13.161 lessen of bijna 1,4 pro cent per week niet werden gegeven wegens gemis aan leraren of lokalen. Per week werden 944.881 lessen wel gegeven. Daarnaast waren er voor de docenten nog 15.068 studielessen en 115.733 zogenaamde diensteenhe- den, experimenturen, taakeenheden, reisuren en vrijgestelde uren. Dit blijkt uit de gegevens, die het Centraal Bureau voor de Statistiek als voorlopige uitkomsten heeft ge publiceerd over de bevoegdheidssi tuatie bij het voorbereidend weten schappelijk onderwijs (gymnasium, atheneum en lyceum), het hoger en het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs naar de toestand op 1 september 1974. In vergelijking met een jaar tevo ren is de situatie iets verbeterd. In september 1973 werd 14 procent van de lessen onbevoegd gegeven. Voor talen bleef het percentage eelilk- 11. Voor de exacte vakken liep het te rug van 16 naar 14. Voor de economi sche vakken daalde het eveneens: van 14 naar 13. Ook verminderde het aantal onbevoegd gegeven lessen met 1 procent in de relatieve en expres sievakken (van 21 naar 20) en in de overige vakken (van 29 naar 28)Het percentage onbevoegd gegeven lessen steeg alleen in de sociaal-culturele vakken, van 19 naar 20. Het bleef gelijk (1) voor het vak lichamelijke oefening. DEN HAAG (SP) Zonder per soonlijke bagage tyj zich zijn van morgen op Schiphol de Nederlandse zaakgelastigde in Saigon, mr. J. H. R. D. van Roijen en de tweede-am bassadesecretaris J. Zaadhof aange komen. Zij verlieten Saigon dinsdag middag, kort voor het leger van de VRR de Zuidvietnamese hoofdstad binnenviel. Bij hun vertrek, in een sfeer van grote chaos, moesten zy hun koffers achterlaten. Mr. Van Roijen verliet de Neder landse ambassade op eigen gezagde Nederlandse regering had het "op schorten" van de ambassade zo lang mogelijk uitgesteld en aan zijn. be oordeling overgelaten. Pas toen duidelijk werd dat de "Grote'' Minh, de opvolger van Thieu, niet m onderhandeling kon treden met de VRR, sloot de zaak gelastigde onder revolutionair raiket- vuur de ambassade. Mr. Van Roijen had voor zijn "vlucht" een afspraak lopen met de Amerikanen. Hij zou van het dak van hun ambasade door een helikop ter worden opgepikt. "Toen wij ech ter voor het hek van de ambassade stonden weigerden de mariniers daar om ons toe laten. Er was een enorme paniek onder de honderden Vietna- mezen, die voor het hek stonden. Als zij dat hek hadden open gedaan, zou den de mariniers onder de voet zijn gelopen. In een kolonne van de VN zijn we toen op het vliegveld geko men. Ook daar volstrekte chaos. De heer Zaad hof getuigde van schietgrage Vietnamese politie die rakelings over auto's schoot, die in de colonne wil den glippen. „Drie uur hebben we in een soort bunker op onze buik moe ten liggen voor we konden vertrek ken. Toen werden we met 65 man in een Amerikaanse helikopter gepropt. Alle bezittingen werden de mensen uit handen gerukt om meer plaats te maken". De helikopter bracht de twee Ne derlandse diplomaten naar het Ame rikaanse vliegdekschip .Midway, dat hen tweeëneenhaJlve dog later in Thailand aan wal zette. Met de diplomaten keerde vanmor gen ook de ploeg van de gezamenlijke tv-actualiteitenrubrieken terug van Vietnam. Hun materiaal zal van avond voor een deel in TROS-Aktua en morgenavond drie kwartier lang in Brandpunt worden getoond. Fons van Westerloo (AVRO): „Wij zijn vertrokken omdat wü geen zeker heid meer hadden wanneer we daar na nog weg konden gaan. Het had er wel ingezeten dat we nog een maand hadden kunnen blijven en geen meter materiaal naar Nederland hadden kunnen krijgen"*

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1