Dreigende tussen Thailand afgewend en VS crisis President Ford komt naar Europa Keukens naar wens Wi^DOMUS Protestanten in Ulster op weg naar grote zege in de verkiezing Overeenstemming op Cyprus? Eerste vluchtelingen uit Cambodja bij grens arah8-' in vogelvlucht 'SMUM? in vogelvlucht aI1 asss^-S [ATERDAG 3 MEI 1975 WAPENS EN VLIEGTUIGEN NIET NAAR VRR WASHINGTON (Reuter/UPI/ DPA) President Ford komt eind mei naar Europa. Hij gaat eerst naar Brussel waar hij op 29 en 30 mei een topbijeenkomst van de NAVO-landen zal bijwo nen. Daarna gaat hU naar Ma drid voor overleg met de Spaanse leiders op 31 mei en 1 juni. Van Madrid gaat de reis naar Salz burg. Op 1 en 2 juni zal hij daar van gedachten wisselen met pre sident Sadat van Egypte en de Oostenrijkse kanselier Kreisky. Op Salzburg volgt Rome waar hij op 3 Juni besprekingen zal voeren met president Leone van Italië en de Italiaanse premier Moro. Aan het topoverleg in NAVO- verband, waar Frankrijk tegen is, zal de Franse president Giscard d'Estaing niet deelnemen. Wel zal er een Franse afvaardiging naar Brussel komen. Behalve Frankrijk trekkingen tussen belde landen hebben ook andere NAVO-landen verder te versterken". Onder lei- bezwaren gemaakt tegen het ding van Ford is de Amerikaanse Amerikaanse plan om van de politiek tegenover het Mid.-Oosten jaarlijkse voorjaarsbijeenkomst grondig herzien. De Amerikaanse van de NAVO-ministers van Bui tenlandse Zaken een topconferen tie te maken. Bij deze landen zijn Canada en Nederland. Zij stelden dat er nog geen jaar geleden in Brussel een topconferentie van de NAVO-landen is gehouden en dat er geen behoefte bestaat aan een nieuwe topbijeenkomst. Verwacht wordt dat Ford m Madrid zal praten over een nieuw verdrag inzake het gebruik door de Amerikanen van Spaanse luchtmacht- en marinebases. Het Witte Huis liet weten dat Ford met de Egyptische president Sadat overleg zal plegen over wederzijds belang president zou opnieuw alles werk willen stellen om tot vrede in het Midden-Oosten te komen nu de poging van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Kissinger, een regeling tussen Egypte en Israël tot stand te brengen, is mislukt. Van diplo matieke zijde in Washington is meegedeeld dat Ford ook nog een onderhoud zal hebben met pre mier Rabin van Israël. Dit is ech ter nog niet door het Witte Huis bevestigd. Bij zijn overleg in Rome zal de Amerikaanse president, evenals trouwens bij zijn bespreking de mogelijkheden om de be- Madrid, proberen de zwakke plek ken van de NAVO te versterken. Tijdens zijn verblijf in Italië zal Ford ook een bezoek brengen aan paus Paulus om, naar de woorden van het Witte Huis. "humanitaire kwesties van wederzijds belang" te bespreken. Het Witte Huis maakte voorts bekend dat het officiële bezoek van de Westduitse president Scheel aan Washington in ver band met de reis van president Ford, uitgesteld is tot 16 juni. Scheel zou aanvankelijk op 2 juni naar de V.S. zijn gegaan. In Amerikaanse regeringskrin- g?n is meegedeeld dat Ford op zijn reis door Europa met de bondgenoten van de V.S. uitvoe rig van gedaohten zal wisselen over de Amerikaanse buitenland politiek na de oorlog in Viet- BANGKOK (AFP/DPA/Reuter/UPI/AP) Vice-premier en minister van Defensie van Thailand, Adireksarn, heeft be kendgemaakt dat zijn land de 128 vliegtuigen en talrijke wa pens waarmee Zuidvietnamese vluchtelingen naar Thailand zijn gekomen, zal teruggeven aan de Verenigde Staten. Adireksarn zei dat de Verenigde Staten de vliegtuigen hadden opgeëist omdat zij bodja en Zuid-Vietnam waren gege- gen heeft opgepikt ven in het kader van hulpprogram- schip, tna's en onder voorwaarde dat zij wanneer him gebruik niet meer no dig was, zouden worden teruggege ven. Aanvankelijk was bericht dat Thailand de vliegtuigen en wapens fcou terugsturen naar Zuid-Vietnam, waar ze door de VRR zijn opgeëist. Naar aanleiding hiervan zei premier Koekrit van Thailand, dat de nieu we regimes in Cambodja en Zuid- Vietnam nog niet zodanig heeft gisteravond naar Kopenhagen wapens geseind dat hij ter hoogte van de n Cam- Zuiidlvletnamese kust 3000 vluchtelin- zinkend Een woordvoerder van de A. P. Moelier scneepvaartmaatschappij zei dat de kapitein van de tankboot, in een onduidelijke boodschap had mee gedeeld dat hij met de vluchtelingen op weg was naar de dichtstbij ge legen haven, omdat hij voor de vluch telingen water noch eten aan boord heeft. De kapitein maakte niet bekend hij was, maar de maatschappij Singapore of De Amerikaanse regering heeft een nieuwe voorlopige schatting gemaakt van he*t aantal Zuidvietnamese vluch telingen met bestemming verenigde Staten. Volgens deze opgave zijn het er 117.500. De regering heeft nog eens een beroep gedaan op andere landen het voorbeeld te volgen van Canada en er ook een deel van op te i NKV: Kies Europese opvolger Starfighter installeerd dat zij bij Thailand kon- veronderstelde dat hij zich bevond tien reclameren. pussen Zuid-Vietnam Radio-Saigon gaf gisteren bekend- Thailand, heid aan een reeks overheidsbesluiten tiie de nationalisatie van alle land bouwbedrijven, fabrieken en zaken in Zuid-Vietnam betreffen. Ook is het hoofdkantoor van de Zuidvietnamese arbeidersbeweging overgenomen en hebben de arbeiders opdracht gekre gen onverwijld aan het werk te blij ven. Tran Quoc Buu, leider van de grootste Zuidvietnamese vakorganisa tie, is gebrandmerkt als een „verra der". Alle diplomatieke vertegenwoordigers van de voormalige Zuidvietnamese re gering. de vertegenwoordigers bij de Verenigde Naties incluis, hebben op gehouden Zuid-Vietnam te vertegen woordigen, zo verklaarde Radio Sai gon. De ambassadestaven moeten voorlopig blijven waar ze zijn en na dere instructies van de VRR afwach ten. Alle bezittingen van voormalige buitenlandse ambassades in Sai gon zijn vervallen verklaard „aan het volk van Vietnam." Een van de weinige nieuwe elemen ten in de programma's van Radio Sai gon van gisteren, was het bij herha ling ten gehore brengen van het Zuidvietnamese volkslied, dat nooit ie gespeeld op de radio van Noord- Vietnam of die van de Vietcong in Zuid-Vietnam. Dit volkslied, gebruikt onder de regeringen zowel van pre sident Diem als Thieu, werd in 1944 geschreven voor een jonge student, aan de universiteit van Hanoi, Luu Huu Phuoc, thans minister van cul tuur in de VRR. Radio Saigon ver telde ook wat er is gebeurd toen de revolutionaire troepen woensdag het terrein van het presidentiële pa leis in Saigon opmarcheerden. Zij troffen president Minh en zijn me dewerkers aan, zittend op twee rijen stoelen. „Grote Minh" stond op en sprak de historische woorden„de re volutie is gekomen. Gij zijt geko men". In de Japanse hoofdstad To- Rio Is vernomen dat de voorlopige re volutionaire regering van Zuid-Viet nam haar eerste krant heeft gepubli ceerd sinds de inname van Saigon. De krant draagt als naam „Bevrijdings- d:\ruitfd" en geeft informatie over de situatie in de Zuidvietnamese hoofd stad na de wisseling van het regiem. De Deense tanker Clara Maersk, UTRECHT (ANP) Volgens de industriebond NKV is Nederland, wat betreft de werkgelegenheid, het meest gebaat bij de aanschaf van een Europees vliegtuig als opvolger van de Starfighter. De bond heeft er ernstige bedenkingen tegen de even tuele aanschaf van het Amerikaanse toestel YF-16 van General Dyna mics, "omdat zoiets zeer riskant Werkloosheid VS: recordpeil WASHINGTON De werk loosheid in de Verenigde Staten is in april toegenomen tot het na-oorlogse record van 8,9 pro cent. Dat heeft het Amerikaan se ministerie van Arbeid vrijdag bekendgemaakt. Er zijn nu 8,2 miljoen mensen zonder werk, 200.000 meer dan in maart toen 8,7 procent van de beroepsbe volking werkloos was. de vliegtuigindustrie land en in Europa". Volgens districtsbestuurder T. van Nij natten, die de contacten met de vliegtuigindustrie voor de vakbond onderhoudt, garandeert General Dy namics slechts voor de eerste twee honderd toestellen in het totale YF- 16 project compensatie-orders voor Nederland. Dat zou volgens hem kunnen betekenen, dat Neder land daarna buiten het project komt te staan. Als er, volgens de industriebond NKV, binnen een paar jaar geen be langrijke projecten in Europa van de grond komen, kunnen we de Euro pese vliegtuigenindustrie wel geten. Daarom is het van belang dat de Nederlandse regering kiest voor de Mirage of de Viggen. Vooral Fok ker zou gebaat zijn met de aankoop van de Franse Mirage. "Het wordt morgen in Brussel een open gedachtenwisseling. Het is niet de bedoeling concrete besluiten te nemen". Dit heeft premier Den kyl gisteravond gezegd op zijn we kelijkse persconferentie over het vandaag in Brussel te houden ge sprek tussen zeven Belgische en zes Nederlandse ministers over de op volging van de Starfighter. Op het voorlopig vergaderschema van de Tweede Kamer is in de eer ste week van juni een dag gereser veerd voor een debat met de rege ring over de opvolging van de Star fighter. ADVERTENTIE In uw Vendomus komt u ogen tekort als u al die keukens ziet. Nog nooit had u zoveel keuzemogelijkheden onder één dak. In stijlen van klassiek tot progressief. In materialen. In kleuren. In aanbouwvariaties. Stuk voor stuk keukens van hoog niveau. Gemaakt door de meest vooraanstaande fabrikanten. Maar het meest verbaasd zult u staan van de prijzen bij Vendomus. Want die kunnen elke vergelijking glansrijk doorstaan. Goede raadkomt u gauw eens uw h En ontdekken dat u bij Vendomus méér keuken krijgt v geld. het woonwarenhuis van Vroom Dreesmann BELFAST (UPI) De fanatieke protestanten in Noord-Ierland zijn op weg naar een eclatante stembus overwinning in de donderdag gehou den verkiezingen voor een grondwet gevende conventie voor het uitstippe len van de politieke toekomst van de provincie. Rooms-katholieke politieke leiders in Belfast noemden de tot dusver bekende resultaten „rampzalig" voor Mosterdgas van twee oorlogen gestolen Beeld van de laatste evacuatiedag van Saigon: helikopters, die gebruikt zijn om mensen uit de stad naar het Amerikaanse vliegdekschip Blue Ridge te brengen, worden overboord gegooid, op dat andere weer kunnen landen. WENEN (AP) Secretaris-gene raal Waldheim van de VN heeft de mogelijkheid opengelaten van een gedeeltelijke overeenstemming tus sen de Griekse en Turks-Cyprioten over het vluchtelingenprobleem. Hij verklaarde dit gisteravond in We nen aan het einde van een zitting die een week heeft geduurd en on der zijn auspiciën stond. Volgens Waldheim was 't "moge lijk" dat de twee partijen ook tot overeenstemming komen over de zelf besprekingen had gevoerd met "belanghebbende partijen" om de discussie op gang te houden. Hij wei gerde echter "in het belang v besprekingen hier" te zeggen 1 belanghebbende partijen warer BONN CDPA) Uit een opslag plaats van het Westduitse leger in Münster (Neder-Saksen) is giftig mosterdgas gestolen. Volgens het Westduitse ministerie van defensie is het gestolen mosterd gas afkomstig uit voorraden uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog, die vernietigd moeten worden. Aange zien de vernietiging een technisch gecompliceerd procédé is, is daarmee gewacht. Volgens Bonn zijn de ge stolen giftstoffen niet van het West duitse leger. Een Westduitse krant heeft ge meld, dat 53 stalen flessen met het dodelijke mosterdgas gestolen zijn. Functionarissen van de veiligheids dienst vreesden, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat anarchisti sche groepen het mosterdgas in han den hebben. Lotto en toto di katholieke minderheid. Zij klaag den erover dat dit de schuld is van het IRA, dat tie katholieke kiezers door intimidatie van de stembus zou hebben afgehouden. Het ziet er op dit ogenblik naar uit dat de protestantse coalitie een over wicht van veertien zetels in de con ventie zal hebben. Dit heeft protes tantse militanten al doen uitroepen dat zij elk denkbeeld van gedeelde macht met de katholieken van de hand wijzen. William Craig, leider van de mi litante Vanguard-partij, zei: „sa mengaan met de katholieken zit er gewoon niet in". Gerry Fitt, leider van de overwe gend katholieke sociaal-democrati sche en arbeiderspartij, zei: „Het re sultaat tot nu toe doet van de con ventie weinig goeds vermoeden. Ik ben uitermate teleurgesteld dat de kiezers niet de kans hebben aange grepen te stemmen voor terugkeer van het gezonde verstand in Noord- Ierland". Fitt en andere katholieke voor mannen weten het slecht opkomen van de niet-protestantse kiezers aan intimidatie van de zijde van de po litieke organisaties van het IRA, Sinn Fein. Hte IRA had de verkiezingen be stempeld als een „oefening in zin loosheid". Intussen gaan de geweldplegingen door. In Belfast schoten twee man nen een 55-jarige protestantse auto buscontroleur dood in een busstation in de katholieke wyk Ardoyne. ADVERTENTIE Neder- heropening van de luchthaven (DPA, i lot- Nicosia. Maar hij verklaarde ctetde T,uchteIingen uit de Franse ambas- sade in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh nadert de Thailandse besprekingen ook afgerond zouden kunnen worden zonder enige over eenkomst. "De kwesties die worden bespro ken liggen niet eenvoudig. Hoewel ik hoop dat we vooruitgang kunnen boeken, heb ik altijd gezegd dat het onrealistisch zou zijn om te ver wachten dat er reeds na de eerste erg bezorgd DEN HAAG De cijfers De nieuwe regering in Phom Penh to en toto van 27 april zijn: Het eerste konvooi met heeft aanspraak gemaakt op de LOTTO nr 17: Cambodjaanse zetel in de Verenig- Aantal deelnemers 1.048.531, inleg de Naties, nu het vorige bewind van f 4.075.076. Prijzenbedrag f 2.172.598. Eerste prijs: 1 winnaar, die f666.666 de V.N. bruto (f 500.000 netto) ontvangt, grens. Twee dagen lang heeft zekerheid geheerst over het lot van heeft verklaard, dat secretaris-gene- tweede prijs: 34 die elk met gespreksronde i kan worden bereikt". het konvooi. Volgens Franse radio- raai Waldheim de geloofsbrieven van f5.693 bruto ontvangen, derde prijs: berichten is men nog 50 kilometer, de nieuwe Cambodjaanse vertegen- 324 winnaars, die elk f 896 ontvangen van de Thailandse grens af. woordiger zal aanvaarden zodra hij vierde prijs: 16.871 winnaars, die elk De regering in Parijs is intussen benoemd is. f22 ontvangen, vijfde prijs: 17.778 de gezondheidssi- winnaars die elk f 21 ontvangen. telegram aan Waldheim TOTO nr 17: tenlanders in de ambassade in vanuit Peking heeft president Tsjhak Aantal deelnemers 251.685, ,^einWdnf •.oartelviJVf' volledig akkoord tuatie onder de 610 Fransen en bui- Waldheim maakte bekend dat hij Phnom Penh. De vluchtelingen lij- de minister van Buitenlandse Zaken Inleg f696.255. Prijzenbedrag f330.721 den s i dysenterie en hebben gebrek Hockey De Hockeyclub Amster- aan levensmiddelen. Het radiocontact nationale eenheid koninklijke regering van eerste prijs: 8 die elk bru- dam heeft gisteren in Ukkel ook de met hen is sinds 26 april verbroken. Grunc, verklaard dat sinds maart Cambodja de to f 16.536 ontvangen, tweede prijs: •s, die elk f 547 ontvangen, - tweede wedstrijd voor het toernooi De Franse regering verwierp gis- 1970 de VN-zetel ongeoorloofd is be- derde prijs: 1.687 winnaars die elk zet door vertegenwoordigers van f 68,- ontvangen. "een handvol verraders, die door De jackpot voor de lotto van a.s. het Amerikaanse imperialisme wer- zondag (lotto week 18) bedraagt den betaald". f 247.752. lil een reportage uit Zuid-Vietnam onderstreepte de bekende Westduit se journalist AcMbert Weinsitein de zer dagen in de Frankfurter Allge- meine Zeitung" nog eens de tegen stellingen tussen de beide Vietnams, noord en zuid. Er is veel geschre ven over de oorzaken van de massa vlucht naar heitzuaden: afkeer van t. et communisme, vrees voor wraak wegens samenwerking met die Ame rikanen, enz., maar wat de Europe se ooggetuige steeds weer sterk op viel, aldus Weinstein, zijn ken dulden. In heit noorden staalt heit pen de Rode Khmers zuiden te boek als lichtzinnig. De den door dik en dun steun aan hitte in de delta en de zwoele lan- Vietcong. Toch richt de vreugde pe dagen van de tijd voor de moes son zouden de bewoners van Saigor en aan de Mekong lui hebben ge maakt, heet het. Dat is niet waar zegt Weinstein. De boeren zijn vlij tig, omdat alleen de werkzame land- in staat is genoeg rijst in zuidiOOöt-Azië Chinese pers verval van de supermachten. In Indo-China is "een nieuwe histori- verleen- sche periode" begonnen. Na de cul turele revolutie houdt China zich ten volle met zuidoost-Azië bezig: Si- op Cambodja dan hanoek is nu de leider van Cam bodja, maar over de verdere ontwik keling is Vietnam en de toegenomen macht van Hanoi bewaart Peking Peking zich op Vietnam. "Het zou ook moeilijk vallen", aldus een artikel in de "Neue Zürcher Zeitung" van 30 april, te horen dat zij hun ?jjn gezin te oogsten. Weinstein a den behouden. Vrijheid is tigt de aandacht op het grote aantal jn de Chinese pers wordt gesmaald hen hun levensstijl, hun le- brommers, symbool van de vrijheid: enskunst en hun levenslust. Van de mocratische vrijheden begrijpen zij riet veel. maar dat in het noorden ook wie weinig geld had, loofde zich een brommer. Die ok de eerste stap op de weg op de beide supermachten. Op Ame- king maakt rika, omdat het door zijn bemoeiin- de mening gen met het "Indochinese ley-eilanden in de Zuidchinese Zee, Die werden door Saigon en nu dus door Hanoi gecontroleerd, maar Pe- aanspraak op. Naar de "Neue Zürcher Zeitung" kan het succes van Peking anders gedacht en gehandeld wordt, de emancipatie der vrouwen Rijswijk winkelcentrum in de Bogaard dat weten de zuiderlingen, en zij be seffen maar al te goed, dat Hanoi vastbesloten is het zuiden zijn wil op te leggen. Bij het verzet in het zui den, aldus Weinstein verder, gaat het riet om de communistische ideolo gie. Welke boer heeft belangstelling voor Marx? Maar men beseft, dat het noorden zijn hardheid tegenover ce vrolijkheid van het zuiden zal plaatsen. Het zuiden schrikt terug voor het gebrek aan humor van de rode doctrinairen en voor de verve ling. die de puriteinse partijleiders bied met zich meebrengen. Men behoeft van peen profeet te zijn om te kunnen ^an voorzien, dat na het binnenrukken maa van de communisten in Saigon deze len lf vendige, vibrerende stad eiland des doods wordt. De en meisjes hebben reeds haar mooi ste ao-dais (kleurige kledingstukken van een broekrok van zijde en een tot de Jongeren op het den-Oosten. Er is geen spoor meer rika, verminderde vooruitzichten v van Pekings vroegere hulpmiddel platteland om hun nieuwsgierigheid raar het stadsleven te bevredigen. Ook politiek betekent de overneming de macht in het zuiden door gstuk-Tai- Amerika in zuid- wan, uitstel van het vredesverdrag zou voorko- met Japan en mogelijk nieuwe ver wikkelingen in Korea. En terwijl de waarin de Sowjet-Unie Noord-Vietnam onderdrukking: het hunnen binnendringen. Thans eist wereld in spanning naarIndo-Chi- locaal-patriottisme van het zuiden Peking de volledige en-- - T~"~ komt in het gedrang, omdat het deiljke aftocht oorden alle macht in handen heeft. j| "~u'1 keek, rekende India de Himala- de Verenigde Sta- ja staat Sikkim in en versterkte ten uit het zuidoosten vaai Azië, waar daardoor zijn stellingen aan de Chl- Het ritselt er 'van*de"tegënstellingen de Amerikaanse kolos niets meer kan nese zuidflank, wat Peking meer tussen volksgroepen (Annamieten, doen. zoals de "Renmin Ribao" eind prikkelt dan alle nieuwsberichten uit t n Tonkinëzen), op godsdienstig ge- april schreef. Van een vriendschap- Cambodja en Vietnam. En als, zo- aanhangers van Confucius, pelijke verhouding tussen China en als het er nu naar uitziet, China de een hervormd boeddhisme en Amerika te dezer zake is geen spra- dominerende macht op het Oostazia- het rooms-katholicisme), enz., ke meer, wel van een afkoeling. tische vasteland zou worden, aldus de nieuwe machthebbers zul- De andere supermacht, Sowjet-Rus- de "Neue Züricher Zeitung", zou het lën zich van die verschillen weinig land, wordt met spot overladen, om- dan niet eens op een dag zelf reke- rantrekken. Alles wordt met hetzelf- dat zij voor Lon Nol koos inplaate van ning moeten houden met de "histo- de sop overgoten en de achtergeble- voor Sihanoek, al koos het Kremlin rische wet van Mao", dat groten door venen rest slechts de vertwijfeling: op het laatste moment in een "lom- kleinen en sterken door zwakken alle vergiften in de apotheken van pe manoeuvre" voor de balling in Pe- overwonnen kunnen worden? Saigon zijn uitverkocht.king. D iufe^enKlauter- ,speeWeiden duinen #picloncfcP: ba1 .triffltann kheden Uilenspw jvfoPüelt1 •SvooVi»®en 0fle3»P°?e!L pogosucks Vsteltlopea: prolski sV VJondetia^4, roVniscootets

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9