Shell miljoenen investeren Kerkvoogden mijden predikant 8 Aantjes: het noorden moet meer aan voorlichting doen op pagina Buitenom Binnendoor tip voor een fijne dag: DIERENPARK WASSENAAR Boven 50 gulden wordt hoger beroep mogelijk Diepgaand conflict in Alphens hervormde gemeente vijf dagen I gewacht op goedhart saterdag 3 mei 1975 DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Sheill bedrijven zullen in de komende drie jaar vele honderden miljoenen guldens investeren. De directie van de Shell heeft dit im ide bedrijfscourant „Onder de vlam" uiteengezet ails reactie op wat zij noemt, insinuaties, die de laatste weken zijn gedaan. Van diverse zijden, aldus de direc- is echter vanwege de lagere behoefte 1 Shell, is er de laatste weken i energie in West-Europa, dat e leinsinueerd, dat een aantal grote aantal fabrieken van Shell Neder- indememingen, waaronder Shell 5 len hebben besloten investeringen, lie tot nieuwe werkgelegenheid lei- len, vanwege het ondernemingskli- haat in Nederland niet meer te doen. land Raffinaderij bv op een lagere doorzet dan hun capaciteit draaien en dat twee fabrieken (van Shell Raf finaderij dus) tussen '76 en '77 bui ten bedrijf zullen zijn. Als gevolg Deze beslissing zou meer op politieke hiervan zal tot eind 1977 in Pernis lan op economische overwegingen het eigen personeelsbestand langs ijn gebaseerd. Van vakbondszijde is hier- |ij zelfs gesproken van „een onver- iwikkelijk" spel, dat vooral door de frote werkgevers gespeeld zou worden 'd^^ee'tot^inTm? \rijwel pe Shell vertelt, dat dit insinuaties «.font hiiivpn micAAn TP- OW*"»» UUJVCU. natuurlijke weg met ongeveer 400 man verminderen. Het eigen perso neelsbestand van de bedrijven in Pernis en Moerdijk tezamen WÊÊKÈd Heer Bie en heer Kooten hebben gistermiddag op de hun eigen wijze hun eerste langspeelplaat ten doop gehouden. Een en ander geschiedde in een passende entourage van hoezen en de vlag van het Simplisties Verbond. die iedere grond missen. Er is Bovendlen mag redelijkerwijs w- Hf°^kf.SLSi^edragen den aangenomen, dat als resultaat de verhoging van de kapitaals- ot staving van deze bewering. atdfS'am'vanShStaaTctaS uitgaven bi] de raffinaderi] »t de naam van Shell in de discus veer 400 arbeidsplaatsen beschikbaar komen in de constructiesector. Met lat de naam van Shell ie over investeringen in Nederland s gevallen, doordat de mededelingen J ■an de directie van Shell Nederland ,het investeringsklimaat in Neder- ïaffinaderij en Shell Nederland che- land heeft deze gang van zaken en nie aan de ondernemingsraad over de mededeling daarover aan de lo- le ontwikkeling van het personeelsbe- cale ondernemingsraden echter mets itand tot en met het jaar 1977 de te maken, aldus de directie van andelijke pers hebben gehaald. Het ShelL t Dierenpark Wassenaar is nu op z'n mooist. Veel jong«groen. Veel Jonge dieren. Eén en al leven. Dolle pret bij de apen (grootste kollektie van 't land). Komische nummers onder leiding van 220 kg zware Bobbie op het gorilla- terras. De Afrikasteppe met z'n zebra's, antilopen en maraboes lijkt nu sprekend een itukje Afrika. Dartel geminnekoos van honderden vogels in de Paradijshal en Louisehal. Grommend liefdesspel van de tijgers. Frisse kleuren en vriendelijk-gestemde dwerggeitjes, marmotten en schapen op de grote kinderboerderij. Alles bij alles te veel voor één fijne dag. Maar dat hindert niet. Komt u gewoon een keertje terug. Gaat natuurlijk het voordeligst op een 12-maanden-abonnement. (f 15.— Even onthouden: Gezellig (en goed) restaurant met buitenterras. Goede busverbindingen vanaf stations Leiden, Den Haag CS en HS. Geen parkeerproblemen. Ruim 3000 dieren en een veelheid van dagvullende attrakties. de Kamer, vindt dat in het noorden gebracht, van ons land meer aan voorlichting Tijdens moet worden gedaan om de psycho- sen merkte logische weerstanden in de Randstad dustrieën zijn, die zich graag bijvoor- tegen vestiging in het Noorden tegen beeld in Emmen wilde vestigen, daarvan worden weerhouden, werkbezoek dat doordat de spoorverbinding tussen Emmen en Zwolle gebrekkig is, de wegverbindingen slechts tweebaans, zijn en er geen vliegvelden in de buurt zijn. Toch behoeft dat geen be lemmering te zijn, want de capaci teit van deze verbindingen is voldoen de. Het is begrijpelijk dat men vanuit de regio dan vraagt om hierin verbe tering te brengen terwijl dat niet no dig en niet mogelijk is, aldus de heer Aantjes. Een betere voorlichting achtte hij belang om de spreiding van Rijksstraatweg 667 Tel. 01751-78691 ert 79559 Den Uyl dineert met Ford en Kissinger DEN HAAG (ANP) Premier Den d« rijksdiensten te bevorderen. Uyl zal op woensdag 14 mei met de Amerikaanse preisdent Ford en mi nister Kissinger van Buitenlandse Zaken praten en dineren. In de mor genuren bezoekt drs. Den Uyl presi dent Ford op het Witte Huis. Daarna overlegt hij op het State Department met minister Kissinger, 's Avonds omstreeks half acht begint op het Witte Huis een werkdiner, waarbij premier Den Uyl zowel president Ford als minister Kissinger zal ont moeten, Mr. W. Aantjes (ARP) DEN HAAG (ANP) Pas als 1 bij de kantonrechter veroordeeld is Premier Den Uyl vertrekt volgende tot een boete hoger dan vijftig gul- wetsontwerp tot technische aanpas- enkele punten in de wet op week zaterdag naar Canada voor een den zal men in de naaste toekomst officieel bezoek van enkele dagen, in hoger beroep kunnen gaan. Dit is de rechterlijke organisatie. Een Na zijn bezoek aan Washington reist een plan van de regering, waarover derdeel daarvan is ook de invoering premier Den Uyl door naar Para- de ministerraad het in zijn verga- van een regeling voor het verlenen maribo voor het gesprek met de Su- dering van gisteren eens werd. Thans regering over de verdere kan al na veroordeling tot een boete regeling van de onafhankelijkheid. i hoger dan tien gulden in hoger ke ambtenaren. buitengewoon verlof zonder be houd van bezoldiging aan rechterlij- ,(Van onze redactie Geestelijk Leven) ALPHEN AAN DEN RIJN Tus- jsen ds. J. H. Bogers, een van de drie hervormde predikanten van Alphen aan den Rijn, en het college van kerkvoogden ter plaatse heeft zich een zo ernstig conflict ontwikkeld, dat de leden van dit college het niet meer mogelijk achten dienst te doen In een kerkdienst, waarin deze pre- ADVERTENTIE dikant voorgaat. Zij mijden ook de vergaderingen waarin hij aanwezig is. Een bemiddelingspoging van een speciaal hiervoor in het leven geroe pen commissie heeft niet het gewen ste resultaat opgeleverd. Deze com missie bestond uit drie leden van de centrale kerkeraad. De kerkvoogdij richtte zich toen tot hogere kerkelijke instanties met te verzoek het conflict in behande ling te nemen. In afwachting hier van blijft de toestand zoals hij nu is. En dat kan nog wel een poosje aan lopen. Vorig jaar liet de kerkvoogdij de centrale kerkeraad, waarvan ds. Bo gers toen voorzitter was, weten nog al bezorgd te zijn over de achteruit gang in de collecte-opbrengsten. In een later gegeven toelichting wer den, naar ds. Bogers ons meedeelde, drie punten genoemd, die als een oorzaak daarvan moesten worden aangemerkt. Ze betroffen ten eer ste de prediking binnen de Alphense hervormde gemeente, ten tweede de wijze waarop gastpredikanten wor den uitgenodigd en ten derde de kwestie van de vrouwelijke ambts dragers, die met name in de kring van de Geref. Bond ter plaatse ver wijdering heeft gegeven. Er moest in hervormd Alphen een lijst van gastpredikanten worden op gemaakt, omdat om financiële rede nen het aantal eigen predikanten van vier naar drie werd gebracht. De kerkvoogdij bleek met de door dé drie predikanten voorgestelde lijst niet onverdeeld gelukkig te zijn. De predikanten toonden zich bereid rekening te houden met de kerkvoog delij ke wensen. Ds. Bogers heeft de kerkvoogdij toen geheel persoonlijk geschreven, dat hij tegen de door haar gegeven toelichting ernstige bezwaren had en dat hij op grond daarvan zich ge noodzaakt zag zijn betalingen aan de kerkvoogdij op te schorten. Ds. Bogers: "Dit was geheel een zaak tussen de kerkvoogdij en mij". Grievend De predikant ziet het als een te kortkoming, dat de kerkvoogdij bij een voorbespreking over de begro ting voor 1975 geen reële cijfers op tafel kon leggen. Ook heeft, volgens ds. Bogers, een lid van het college van Kerkvoogden op een in oktober gehouden gemeen te-avond over' de restauratie van de Adventskerk de grote kerk in het centrum van Alphen zich grievend over hem uitgelaten naar aanleiding van het feit dat hij als voorzitter van de kerkeraad deze voorlichtingsbij eenkomst niet bijwoonde. Ds. Bogers zei ons dat verplichtingen elders hem verhinderden daar aanwezig te zijn. Pas een paar weken later hoorde hij, dat de betrokken kerkvoogd in het openbaar aan zijn ontstemdheid daarover uiting had gegeven. Van ds. Bogers is bekend, dat hij aanvankelijk zijn bedenkingen had tegen de besteding van veel geld aan het opknappen van de grote kerk. Hy zag voor de kerkelijke gemeen te wezenlijker taken weggelegd, zoals de instandhouding van (het pastoraat Naar ds. Bogers ons verzekerde, heeft hij zijn twijfel omgezet in me dewerking, toen het rijk bereid bleek in het kader van de werkverruiming een subsidie van 75 procent te ver schaffen. Vraagteken Toch is ds. Bogers van de herope ning van de kerk enkele maanden geleden geen getuige geweest, omdat de kerkvoogdij hem, naar zijn zeg gen, veertien dagen tevoren een brief liet bezorgen, waarin achter de op rechtheid van zijn aandeel in de openingsdienst een stevig vraagteken werd gezet. Hij had zich inderdaad van de restauratie-actie min of meer gedistancieerd, toen hem duidelijk werd, dat van kerkvoogdij-zij de van verschiiénde zaken die ook hem be troffen, een naar zijn mening on juiste voorstelling naar buiten, toe werd gegeven. De wijkkerkeraad van ds. Bogers kon echter niet accepte ren, dat zijn predikant, die in het belang van de gemeente zijn mede werking bij de ingebruikneming toch had toegezegd, op deze wijze button spel werd gezet. De kerkeraad schreef de kerkvoogdij een brief waarin op herroeping van de aan ds. Bogers gerichte brief werd aan gedrongen. De brief is niet herroe pen. Het was de bedoeling, dat de drie predikanten in de openingsdienst zouden voorgaan. Het werd alleen ds. M. Hanemaayer, de predikant van de wijk Centrum. Ds. M. Fokkema voelde er ook niet voor. Ds. Bogers staat in zijn bezwaren tegen de toelichting van de kerk voogden op de begroting niet alleen. De centrale kerkeraad besloot una niem, een bezwaar in te dienen bij de provinciale instantie voor de kerk voogdijen. Ook geven bepaalde pos ten op deze begroting reden tot kri tiek. Zo is er een tekort van f 48.000 geraamd, maar wordt er, volgens ds. Bogers, niet aangegeven hoe dat ge dekt moet worden. Wat de commissie van goede diens ten betreft, ontkent ds. Bogers dat zij met hem officieel heeft gesproken. Zij heeft wel een gesprek met de kerkvoogdij gehad. Ds. Bogers handhaaft vooralsnog zijn bezwaren tegen die kerkvoogd, die hem op de bewuste voorlichtings avond buiten zijn aanwezigheid zo de mantel uitveegde. Hij meent, dat er tegen hem een soort hetze aan de gang is en dat solidariteit, zoals de kerkvoogdij nu demonstreert, wel een mooi iets is, maar niet te ver mag gaan. „Je moet wel solidair zijn met de zondaar maar niet met de zon de". De predikant houdt ook staande, dat de kerkvoogden in hun verant woordelijkheid tekort zijn geschoten. „Ze lieten dingen na die ze had den moeten doen. Tegen hun fi nanciële beleid heb ik zo mijn be denkingen". De zaak is nu ln behandeling. „Komt er", aldus ds. Bogers, „niets uit, dan zullen we een klacht tegen de kerkvoogden wegens plichtsverza king moeten overwegen .Hun verant woordelijkheid laat nite toe, dat ze zomaar wegblijven". De heer P. Hoogendijk, voorzitter van de kerkvoogdij, was niet bereid zijn lezing over het conflict te ge ven. „Het past ons niet, een jour nalistieke discussie te gaan ontwik kelen". Onze opmerking dat de kerk voogdij zelf de publiciteit is begonnen met een onduidelijke mededeling in ,.Het Kerkblad" van vandaag kon hem niet tot andere gedachten bren gen. „Dat hebben we alleen gedaan omdat verscheidene mensen zich heb ben afgevraagd, waarom wij niet in de kerkdiensten komen waarin ds. Bogers voorgaat. De zaak is nu bij hogere kerkelijke organen en daar gaan we niet op vooruithollen. Wij vinden het ook in-droevig. Het zit ons erg zwaar. We hebben er alles aan gedaan om het te voorkomen". Verwacht een goede afloop? De heer Hoogendijk: „Ik zie de zaak niet zo rooskleurig in". Namen (1) Voor de mensen op de redactie die krantekoppen moeten beden ken, was het aangenaamste be richt van gistermorgen dat Saigon toch gewoon Saigcn zal blijven heten, en niet Ho Tsji Minh-stad wordt. De wetenschap van vijf tien letters en dan ook nog eens in drieën gehakt, dompelt zelfs de meest inventieve koppenmaker in uitzichtloze wanhoop. Dat leidt tot uitwegen, afkortingen, grafi sche compromissen. Het eind van het lied zou waarschijnlijk zijn „Ho stad" en ik moet niet denken aan de begoochelingen van nieuwslezers die hun berichten zouden moeten aanvangen met zinsneden la „in de Zuidviet- namese hoofdstad Ho stad" enz. Enfin, het blijft Saigon en de nieuwe machthebbers doen daar verstandig aan. Op menige naamsverandering onder de koorts van de emotie rust niet veel zegen. Cape Kennedy heet tenslotte ook al weer een tijdje net als vroeger Cape Canaveral en wie Kinsjasa nog steeds Leo- poldstad noemt, hoeft niet op de bijzondere genegenheid van Mo- boetoe te rekenen. Stalingrad staat al weer enigfe tijd als Wol- gograd te boek (grad is Russisch voor „stad") en dat is een vei lige naamgeving, omdat de Wolga nog wel een poosje de Kaspische Zee-route zal kiezen. Hoewel je dat met die wispelturige gemeen te niet helemaal zeker weet, want het heeft daar vóór Stalingrad ook nog een tijd Tsaritsyn ge heten, hetgeen mijn bescheiden Slavische kennis niet te na ge sproken iets met de vroegere fa milie Romanov te Sint Peters burg te maken moet hebben. Trouwens heet Gottwaldov nog steeds Gottwaldov of weer Zlin op zijn ouderwets? En wat ge beurt er met Lelystad, mocht ooit de Afsluitdijk in tweeën breken? Namen (2) Kleinschaliger zie je politiek en maatschappelijke processen weerspiegeld in straatnamen. De Amsterdamse Stalinlaan heet al lang Vrijheidslaan en dat de Wi- bautstraat daar in de volksmond nog altijd de „Stalinallee" wordt genoemd heeft iets te maken met de uitbundige architectuur van die uitgesmeerde betonkluit in Oost. Het is in dit verband ook aar dig te signaleren, naar wie of wat allemaal juist géén straten of pleinen worden vernoemd. De filmwereld bijvoorbeeld. Het kijk- doos-van-de-duivel-syndroom is hardnekkig. Het initiatief in Zoe- termeer om de straten in een nieuwe wijk naar filmers en ster ren te noemen is dan ook nogal uniek. Chaplindreef, Hitchccck- erf en Garbohof zal dat wel wor den. En ik moet bekennen dat ik mij het Bardotpark als zon door- stoofd voorstel. Bordes diging van de westerse waarden hond 3rd vrouwen en kinderen vermoordde, loopt al weer vrij rond), aan de lafaards Thieu en Ky, die compleet met hun grote bekken en hun tien ton bagage het hazepad kozen, aan ettelijke miljoenen Vietnamese doden, aan vijftigduizend Amerikaanse do den, aan verminkten, aan reisjes van de boys naar de hoeren van Bangkok. De afgang van een land dat wij tot voor kort voor onoverwinnelijk hielden. Het waren altijd anderen die gepakt en gezakt werden weg gevoerd, of wegvluchtten, als ze geluk hadden. Minderheden of zwakken. De joden in de treinen naar Westerberk, de Hongaren in '56, Biafranen, Vietnamese boe ren. Ze verdienden en kregen ons mededogen. En toen ineens begin deze week waren het Amerikanen, overhaast op de vlucht. Langs het berd op het ambassadeterrein dat mee deelde dat het zwembad gesloten Feestgeschal Overigens is er met de over winning van de revolutionairen geen reden tot onbegrensd feest geschal. Het is nog maar zeer de vraag óf er een stuk eenheid uit de verschillende groepen kan worden gesmeed dat daadwerke lijk aan het herstel van het on beschrijflijk verminkte land kan werken. Het is vooral ook een moreel probleem. Geweld, corruptie, dood. desintegratie, prostitutie, armoe, pauperdom waren de bruikbare epitheta voor Zuid-Vietnam. Je tackelt deze reeks alleen wanneer je probeert van de menselijke waardigheid uit te gaan. Daartoe behoort voldoende eten en drin ken en een dak boven het hoo'd, net zo goed als rechtszekerheid, eerbied voor het leven, verant woordelijkheid en meepraten over hoe het verder moet gaan. Het verbieden van kranten past daar niet zo goed in en bijltjesdagen nog weer minder. De berichten uit Saigon, het vroegere Ho Tsji Minh-stad zijn vooralsnog te spaarzaam om al geruststel lend te zijn. Sonnet Zonder de parallel tot in het absurde door te trekken, zijn er in de Journalistieke benadering van Soestdljk en het Kremlin enige punten van overeenkomst. Als op een hoogtijdag op het Rode Plein kameraad Sjelepin vier plaatsen naar rechts is op geschoven boven op het Lenin- mausoleum, dan is geen melitta- filter groot genoeg voor alle koffiedik en als tovaritsj Bresjnev ontbreekt dan mag Je aannemen dat bij Hiltermann de hotline met het Kremlin roodgloeiend staat. Nu Irene en haar carlistenvorst ditmaal op het bordes ontbraken, ontsponnen zich meteen gissin gen over conflicten in de boezem van Soestdljk. De verklaring dat er ten' paleize weliswaar voldoen de krentemikken maar te weinig kamers zijn, stootte lek op de wetenschap dat Hugo Carlos tij dens de sessies met zijn getrouwen op de Montejurra ook kampeerde en er best in Soestdljk nog wel ergens een sheltertje en een paar haringen te vinden zijn. Helikopters In het NOS-journaal zag ik donderdagavond hoe Amerikaan se helikopters in de buurt van vliegdekschepen voor de Zuid- vietnamese kust behendig aan de golven werden toevertrouwd. Kort tevoren sprong de Vietnamese piloot langszij het schip uit zijn machine en vervolgens leek het beeld op een insect dat door een gigantische, onzichtbare flitspuit werd geveld: de bewegingen wer den hoekig, stuurloos, daarna de abrupte val op het zee-oppervlak, een dun gordijn van opspattend water en dan niets meer. Machteloos zagen Amerikanen vanaf het dek toe, hoe op de allerlaatste valreep nog eens voor miljoenen plons-plons verdwenen. Een soort spel zonder grenzen; ik miste Barend Barendse als commentator. De vernedering voor Amerika is compleet. Driehonderd miljard gulden gespendeerd aan napalm bombardementen, aan Mi Lai (luitenant Calley die ter verde- Omajurken horen ertoe, IJzeren tuinbankjes met krullen even eens. A la recherche du temps perdu. Leve de romantiek. Eén van de jongste varianten binnen het nostalgie-syndicaat is zonder twijfel die van het sonnet, dat veertien-regelige vers, gevangen in het keurslijf van een straf rijmschema met vier uitgangen in geboden schikking. Leiden beleefde verleden week een waar sonnettenfestival in één van de godshuizen, de Lodewijks- kerk. Wij maakten in één van de edities van dit dagblad melding van het evenement, maar zo als een attente lezer en minnaar van het sonnet me liet weten wat slordig. Jan Kal werd niet, zoals had gemoeten, verbonden met de meisjesgedichten, zoals het volgende: „Marina, wat er ook is aangericht, Het blijft altyd van kracht Dat sinds de dag dat ik Jou door de gang aankomen zag, Ik diep en helder ben verlicht. Dat open oog van toen gaat nooit beer dicht, Gewekt door jouw stralende oogopslag Waarin de eeuwigheid besloten lag Dat er, als alles goed is, nog in ligt. Jouw zestienjarig zuivere gezicht Is voor de gang der jaren niet gezwicht Maar houdt op al je trekken overwicht. Als jy me ziet met je bevrijde lach, Gelukkig als een wapperende vlag, Maakt het me sterk als ik Je kennen mag. Kal is hier nog strenger dan de officiële sonnettenleer en ge bruikt slechts twee rijmen, op -icht en op -ag. Is dat nou mooi? Ik vind niet zo erg. Dat frutse len met op zich courante uitgan gen lijkt enigszins op de acroba tiek van de poëtica uit de tijd van de Rederijkers, toen er ge dichten gemaakt werden in de vorm van een schaakbord, die je van boven naar onder, van links naar rechts, van onder naar bo ven, enfin, wat je maar wilde, gelezen kon worden. Steeds weer ontstond geneuzelde onzin. De stemming van dit gedicht van Kal is erg intens, maar het rijm fungeert als de vervelende gong, die een boksronde afsluit, juist als het zo spannend is. Rijm is een mal geval, Kali Godgeleerden Pater dr. Walter Goddijn, hoog leraar in Tilburg, zei mij deze week dat men daar overweegt per advertentie tam-tam te maken voor de opleiding tot godgeleerde. Jonges, zorg dat Je er ook bij komt. En, voegde de olijke Fransis- caan eraan toe: „da's theologisch, hè!" HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7