Economie Nederland sterk ten opzichte van buitenland 0» WAARSCHUWING VOOR B EN W ROTTERDAM NAAST HET NIEUWS Voorstel terugdringing kortere vrijheidsstraffen Politieke bom onder kabinet 1 MEI VIERING JOOP DEN UYL Zijlstra in jaarverslag Nederlandsche Bank: Inflatie nog altijd onaanvaardbaar hoog ÏNSDAG 29 APRIL 1975 AMSTERDAM (SP) In het internationale economische ;limaat is de positie van Nederland verhoudingsgewijs gunstig. Ten opzichte van het buitenland is de positie sterk, getuige het overschot op de betalingsbalans. Intern blijven echter de infla- ie en de werkloosheid zorgwekkende problemen. Dat is het leeld, dat de president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zijl- tra in zijn jaarverslag schildert van de Nederlandse economie. inflatie is de laatste tijd iliswaar wat verminderd, maar ijft niettemin onaanvaardbaar jog. De ontwrichting die door de flatie ontstaat springt steeds lidelijker in het oog. Gelukkig is Rente De bankpresident juicht het toe dat de regering het financieringstekort 1975, dat mede door de stimuleringsprogramma's het hoge van het nationale inkomen zal bereiken, op de eindelijk""in kapitaalmarkt wil dekken. Het einaeiijK in HQ£irhi, v_n Mt.ntr Hnt. Hf>or tardoor, aldus dr. Zijlstra, >lling „dat we met de inflatie oeten leren leven" scrediet geraakt. onten voortvarend aangepakt door d stimuleren van de conjunctuur ff1™* door steun namelijk bedreigde t_e veel 8eld uit het buitenland mnv/ton aonffnlnlrf U UU1 ötCUll ttttu UCUlClgUC beisdplaatsen. Voor de bestrijding de structurele werkloosheid is chter mieer nodög en het aardgas- szit kan daarbij zijn. De remte-ontwikkeling is daarbij echter een randvoorwaarde en geen doelstelling op zich. Het kunstmatig DeiangrijKe un„don van Ho rpnti» «nu luiten-land izien het feit dat de ontwikkelin- a in Nederland voor een groot el afhankelijk zijn van wat er in t buitenland gebeurt, wordt er in Jaarverslag veel aandacht fcsteed aan de internationale onomie. Daarover is dr. Zijlstra jpaald minder optimistisch. Wan- internationaal de inflatie en de a-mindering van de bedrijfswinsten et fors wordt bestreden, is elke xmomische opleving gedoemd in de te verstikken, darbij moet ook worden bedacht it het overwinnen van de gevolgen de oliecrisis tijd vergt. Dat ede omdat het terugvloeien van de inkomsten van de olielanden de verhoging van de olieprijzen echte geleidelijk op gang komt. lersted Wanneer er alleen van een onjumctureel probleem sprake zou ou dit Jaar een duidelijke rbetering van de economie in de >reld mogelijk zijn. De bestrijding n de inflatie en de afname van de tosten laat echter nog veel te i over. Ook een herstel van de etalingsbalansen is nog niet in it. De onevenwichtigheden zijn xvoor te groot geworden. Gezien die problemen is een werkelijk conomisch herstel in de wereld dan ok pas in 1976 te verwachten. "egen de achtergrond van de tuatie in de wereld en de mderbesteding in ons eigen land is et volgens Zijlstra goed dat de ïgering heeft besloten tot een erhoging van de overheidsuitgaven, ferwacht mag worden dat de te rote overschotten op de betalings- Rlans zullen verdwijnen. Dat zeker ineer ook de bedrijfsinvesterin- zich zouden herstellen. houden van de rente namelijk een stimulans kunnen betekenen voor de inflatie. Daarbij moet dan worden beseft dat de reële rente van het ogenblik gezien de inflatie in feite negatief is. Opel's lintjesregen 1975 w!e zijn er dit jaar onderscheiden? Kijkt u naar pag. 10. In de showrooms van Het Motorhuis Leiden - Vondellaan 80 telefoon 071—69313* Katwijk - Ambachtsweg 1 telefoon 01718—71046 Voorschoten - Kon. Julian&laan 46 telefoon 01717—2236 ziet U waarom deze onderscheidingen zijn uitgereikt. Werknemers van de Hollandse Textielindustrie in het Brabantse Goirle kijken toe hoe 'hun' fa briek afbrandt. Dat gebeurde gistermiddag. Over de oorzaak van de brand en de omvang van de schade is nog niets bekend. Toilet voor minet De Canadees Doug Medley heeft op een kattententoonstelling in Richmond zijn speciaal voor deze viervoetige huisgenoot gecon strueerde wc gedemonstreerd. Het toilet is vervaardigd uit fiberglas en ziet er uit als een kleine gootsteen met een afvoer in het midden en een soort stortbak in een van de zijwanden. Een elec- tronisch onderdeel stelt het juiste contragewicht in wanneer poes op de "bril" springt. Wanneer het dier na gedane behoefte weer op de muizenjacht gaat, spuiten twee waterstralen 30 seconden lang alle ongerechtigheid via de afvoer weg. Het demonstratiemodel, dal ln serie 79 dollar moet gaan kosten, kan naar keuze direct od de afvoer worden aangesloten of boven op het toilet van de baas wor den geplaatst. Medley is van mening dat de meeste bazen hun kat de toegang tot de mensen-wc ontzeggen omdat zoiets "een aan slag op hun ego zou betekenen". Dan is „ego" waarschijnlijk voor Medley een ander woord voor mens. Als weerwolf de dood in Op een lijkschouwersproces in Eccleshall in Engeland is gisteren komen vast te staan dat de 17-jarige Andrew Primhold zichzelf doodstak omdat hij in de waan verkeerde dat hij in een weerwolf aan het veranderen was. Getuigen vertelden dat Primhold zodanig door een séance be invloed was, dat hij meende bezeten te zijn door een kat. Een vriend verklaarde tegenover de lijkschouwer dal Andrew Primhold hem de avond voor hy stierf had opgebeld en tegen hem had gezegd dat zijn handen en gezicht van kleur aan het veranderen waren. „Hij gromde en zei dat hij zichzelf het leven zou benemen", aldus Williams. Het stoffelijk overschot van de jongen werd gevonden, liggend in een plas bloed. Ernaast lag een mes. Een kleintje drug aan de bar Een nieuw verdovend middel is bij de Amerikaanse militairen ln West-Duitsland zeer in trek. Hoewel het normaliter alleen op recep' te krijgen is, kan het in discotheken gemakkelijk van 'onder de toonbank' beschikbaar besteld worden. Met een paar glazen bier wordt het slaap) middel weggeslikt en het werkt met de alcohol opwekkend en maakt de gebruiker onder bepaalde omstandigheden zelfs uiterst agressief. De bevelhebber van het Elfde Amerikaanse Pantserregiment in West-Duitsland, overste John Ballanthyne. heeft gisteren in Fulda meegedeeld, dat tegenwoordig in West-Duitsland ongeveer zeventig procent van alle 'drugproblemen' van de Ameri kaanse troepen verband houdt met de nieuwe sterk opwekkende combinatie van slaapmiddel en bier ,Zwarl is mooi" mag voortaan De hoge raad van Zuid-Afrika heeft het verbod op het dragen van t-shïrts met het opschrift 'black is beautiful', vernietigd. Het ver bod was ingesteld door de reclamecontroleraad in januari 1973. De hoge raad verwierp gisteren het motief dat 'zwart is mooi' de goede orde en de veiligheid van de staat in gevaar brengt. ROTTERDAM (ANP) Het be sluit om de rode vlag toch ma; te hijsen, is burgemeester en houders van Rotterdam op 'n schuwing komen te staan van hun partijgenoten in de gemeenteraad. In de socialistische fractie geldt de gang van zaken rond de rode vlag als een nieuw bewijs dat B. en W. "onbesuisd" optreden. Men ver trouwt erop dat deze neiging in het vervolg zal worden onderdrukt. De fractie heeft waardering voor de "doortastende daadkracht" van het college, maar constateert tegelijker tijd een weinig gelukkige hand "in besluiten, waarvan een grote psy- chologisuhe bijwerking kon worden verwacht", aldus een gisteravond verstrekt communiqué. Vorige week werd bekend dat de fractie kwaad was omdat zij weer niet gekend was in een psycholo gisch belangrijk besluit. Men had niet geweten van het plan om de ro de vlag uit te hangen (een onver standig plan volgens de meeste PvdA-fractieleden) en nu was men weer onkundig gelaten van het her- fractie al twee maal eerder voor 'n r niet verrassing was gesteld: het opleggen Wet- van een boete van f 4.5 miljoen conflict met de gemeente-ambtena ren over de manier, waarop een werktijdverkorting moest worden Verdachten metro-aanslag vrijgelaten - het chemisch bedrijf Oxirane en het ingevoerd. In beide gevallen moest iideI<ic aanslag op het college tenslotte bakzeil halen. zijnd metro-station sterdam, in afwachting van hun berechting, vrijgelaten. De voorlopi ge hechtenis van de mannen, die medio februari werden gearresteerd, werd door de raadkamer geschorst. De twee hoofdverdachtep, de tech nici J. B. (41) en R. L. (26) uit Am sterdam werden vrijdag J.l. in vrij heid gesteld. De twee andere ver dachten, de Utrechtse chemicus E. m. (30) °n de 55-jarige Amsterdam se koopman M. L zijn gisteren uit de voorlopige hechtenis ontsiagen. De reentbank in Amsterdam zal Nederlandsche Bank: scherpe winststijging AMSTERDAM (ANP) De -•ïnst van De Nederlandsche Bank nv heeft in 1974 in vergelijking met 1973 een scherpe stijging te zwn gegeven. Na aftrek van f86,4 irln (vorig jaar f62,1 min) aan personeelskosten, toevoeging bij zondere reserve van f58,8 min (vo- jaar f45 min) resteert een winst f 650,3 min, waarvan f 0,2 min is Amsterdam zijn door de vermoedelijk op maandag 9 juni de i de rechtbank te Am- metro-zaax behandelen. roepen die beslissing, die in de gestort in het reservefonds. J ge- VADER REDDE DOCHTERTJE NUNSPEET (ANP) Naar giste- D™ Haag Een nieuw conflict binnen de PvdA bekend is geworden, heeft vori- bedreigt het kabinet-Den Uyl. een „pistool week een inwoner van Nunspeet Minister Vredeling (Defensie) over- Vredeling, rijn vierjarig dochtertje gered s in weegt bezuiniging op de krijgsmacht Minister Van der Stoel (Buitenland- verdrinkingsdood. Een 16-jarige niet langer afhankelijk te stellen tongen had haar in een beerput ge- van de teleurstellende met hand [ooid. Het meisje was met een nicht- internationale besprekingen over een neefje aan het wandelen, ontwapening. de jongen, die wordt verpleegd Hoewel Vredeling zelf huiverig is internaat voor zwakbegaafde voor een dergelijke stap, wordt hij Zaken) blijft zicht daarentegen tand verzetten tegen het loslaten van de MB FR-clausule uit de Defensienota, die verdere bezuinigingen op defensie alleen tostaat in relatie tot positieve De rest komt ten goede aan de Staat, zo blijkt uit het Jaarverslag. Vorig jaar werd aan de Staat f135 min ten gunste gebracht. Toen ech ter werd ruim f 400 min van de ba ten geboekt op een speciale reke ning. Aan rente van buitenlandse vor deringen kwam aanmerkelijk meer binnen Jan in 1973; f715,8 min te- pen f416,3 min. Dit kwam doordat het gemiddeld rentegevend uit staande bedrag aan deviezen belang rijk hoger was dan in 1973; f715,8 min tegen f416,3 min. Dit kwam doordat het gemiddeld rentegevend uitstaande bedrag aan deviezen be langrijk hoger was dan in 1973. Ook verhoudingsgewijze waren de rente- i brengsten hoger dan ever 1973 «Is gevolg van de hogere rente stand in het buitenland. Burgemeester Samkalden heeft gisteren ter gelegenheid van het 7de eeuwfeest van Amsterdam de stadsilluminatie ont stoken. Het -paleis op de Dam is nu ook feeëriek verlicht. Buitengewoon verlof voor militairen in akkerbouw DEN HAAG (ANP) Minister Vredeling van Defensie heeft giste ren ingestemd met een verzoek van de minister van Landbouw om met directe ingang buitengewoon verlof te verlenen aan voor eerste oefenin gen in dienst zijnde militairen, die in het burgerleven bij de akkerbouw zijn betrokken. Het buitengewoon verlof wordt verleend in verband met de huidige achterstand bij zaai en pootwerkzaamheden ten gevolge van de slechte weersomstandigheden. Het verlof, dat boven de normale oogstverlofregeling wordt gegeven aan boerenzoons, landarbeiders en werkers in loonbedrijven, geldt, al dus een mededeling van de leeer- voorlichtingsdienst, voor een periode van ten hoogste zes dagen en blijft tot 21 mei a.s. van kracht. Voor de tijd, dat de betrokkenen in de akker bouw werkzaam zijn, worden geen militaire inkomsten of rijksrekening genoten. tinderen in Nunspeet, het meisje in die richting gedreven door de resultaten bij de gesprekken i in de bezuinigtogswoede zün collega ontwapening tussen Oost en West. Duisenberg (Financiën), die enige Premier Den Uyl liet onlangs echter miljarden her en der by elkaar al min of meer terloops weten dat regilokte, plotseling oppakte it gooide. De twee andere kinderen renden daarop naar huis van het meisje en moet schrapen om de recente de MBFR-clausule voc waarschuwden de vader, die zijn werkloosheidsmaatregelen te kunnen onaantastbaar gegeven dochtertje nog net op tijd kon red- financieren. Ook de radicale opvat- Vredeling veegde daar gisteren, den. tingen defensievermindering PARTIJ VAN DE ARBEID 19.30 uur: NIEUW LEVEN speelt op het Stadhuisplein 20.00 uur: OPTOCHT vanaf het Stadhuisplein 20.15 uur: Anthonius Clubhuis, Lange Mare 43 SPREKER: DEN HAAG (ANP) Het enige gensstraf kan worden gevonden, wel- de plaats worden gesteld. Straks in zijn toelüchting. "Die eenvoudiger ontmoeting met zijn Westduitse collega Leber, aan toe dat een vooruitgrijpen op eventuele gunstige resultaten van de MBFR-rondes „een nieuwe poiltieke beslissing" zou vergen. Hoewel hij niet aangaf dat een dergelijke beslissing nu aan de orde is, mag uit goede bron worden tijd geleden door premier Den Uyl ke evenredig is aangenomen dat hij binnen zijn ingekondigde regeringsvoorstel in- strafbare feit. departement en in het kabinet wel zake het terugdringen van (korte) krijgt dan echt het karakter van het handhaafd is evenwel dat de degeiyk de kansen voor toelating vrijheidsstraffen is gisteren bij de uiterste middel waarvan pas gebruik gende hechtenis niet langer dan van de MBFR-clausule aftast. Tweede Kamer ingediend. Het te- wordt gemaakt als andere sancties maanden kan duren. rugdringen moet worden bewerk- niet toereikend zijn", aldus de Verwacht mag worden dat Vredeling stelligd door het leggen van een windsman. behalve bij Van der Stoel ook op zwaarder accent op de geldboeten. zal stuiten bij de Hetvoorstel, in de i KVP en ARP, die wetsontwerp, omvat onder r Als, na goedkeuring regeling van verhaal door een schrif- Ge- teiyke kennisgeving bestaat ad voor lonen, wachtgelden, pensioenen en andere periodieke uitkeringen, waar op een veroordeelde recht heeft. De Momenteel kunnen niet-betaalde uitbreiding tot bank- en giroreke- vningen is dus niet van principiële stel door het parlement de rechter loonbeslag. "Dat is evenwel boeten toch geïnd worden via - cutoriale verkoop van goederen of uitbreiding tot bank- en giroreke ningen is dus niet van principiële de bevoegdheid heeft gekregen een slachtig, kost tijd en is duur, zeker betekenis. Wel zal de inning vinden dat de miljarden die de bouw worden gestoken niet ten boete in termijnen wordt betaald; koste van de defensie mogen gaan Merkwaardig genoeg de rechter kan bepalen, dat een boete met termijnbetaling op te leg- in verhouding tot kleine geldboeten", geldboeten belangrijk eenvoudiger gen, zal dat niet mogelijk zijn bij het openen van de mogelijkheid boete beneden f500. De vastgestelde lichting, een boete eenvoudiger te verhalen, termijnen zullen minstens f 100 groot Voorgesteld wordt aldus minister Van Agt in zijn toe- worden". nieuwe, forse ingreep op defensie namelijk via het saldo op de bank of moeten zijn. niet op noemenswaardige tegenstand bij de giro; in de militaire top komen te staan. beperking van de diuur De generaals die zitten zullen zich, een inkrimping de top vervangende hechtenis. betalen f 500 de vervangende hechtenis de uitvoer te leggen, met afzien bij het niet- Tenslotte is voorgesteld de rege- boete tot maximaal ling voor het innen van opgelegde ten boeten te wijzigen. Thans kan bij te late betaling de boete met hoog- verluidt, bij In zijn toelichting bij het voorstel de vervangende hechtenis aange- die mogelijkheden uitgebreid te 1 noodgedwongen schreef minister Van Agt van Jus- past aan de huidige omstandigheden, den. "De voor de hand liggende i verhaalsmogelijkheden. Wel dienen uit f 50 worden verhoogd. De rege- sommigen hebben titie, dat er bij het beleid inzake het Volgens de nog geldende bepalin- gelijkheid bank tweede eenvijfde het boetebe- DE STEM DES VOLKS CABARET DANSEN zelfs te kennen gegeven dat het best toemeten straf eerst moet gen kan voor elke halve gulden boe- of girorekenig is in het wetsvoorstel drag met i worden bezien of er niet een vermo- te een dag vervangende hechtenis in opgenomen", aldus de bewindsman een maximum van f 1000.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7