LEIDSCH DAGBLAD Meer-opbrengst gas moet terug naar verbruiker Gijzeling werk van was het een man... VORSTIN 66 JAAR Dr. J. Zijlstra: vandaag Sportschool door brand vernield AMERIKANEN VOLTOOIEN IN IJLTEMPO EVACUATIE UIT SAIGON DINSDAG 29 APRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34615 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SAIGON De evacuatie van Ame rikanen en andere buitenlanders uit Saigon is vanochtend begonnen. Zij kregen een uur de tijd om zich te verzamelen op bepaalde punten in de stad, waar bussen wachtten. De Vietcong heeft geëist dat alle Amerikanen binnen 24 uur het land zouden verlaten en de nieuwe Zuid- vietnamese president Doeong Van IMinh heeft daarmee ingestemd. President Ford heeft daarop on middellijk uitvoering laten geven aan de evacuatie. De Amerikanen worden met helikop ters naar vliegdekschepen gebracht die voor de kust liggen. Ook veel Vietnamezen maken van de gele genheid gebruik naar het vliegveld te komen. Volgens in Singapore opgevangen Amerikaanse radioberichten heeft de Amerikaanse marine besloten tactische steun uit de lucht te ge ven aan twee boten met vluchtelin gen die de rivier de Mekong af varen en aan aanvallen blootstaan. Er zijn ook enkele tientallen Ame rikanen op de boten, onder wie de consul-generaal. De schepen zou den zijn aangevallen door twee Zuidvietnamese helikopters. Voordat de evacuatie (tijdsduur on geveer vier uur) begon waren er nog 800 a 900 Amerikanen in Sai gon en omgeving. Maar ook veel Zuidvietnamezen willen weg^ Zuid vietnamese officieren trokken hun uniform uit én smeekten in de autobussen te worden toegelaten. Anderen boden geld om naar het vliegveld te worden geholpen. Van het dak van de Amerikaanse am bassade werden ook door tacf- schroefvliegtuigen vluchtelingen opgenomen. Het Pentagon meldde dat de eerste van de tientallen hefschroefvlieg- tuigen die op het vliegveld Tan Son Nhut landden van de grond af werd beschoten. Twee Amerikaanse mariniers, die op wacht stonden bij de ingang van het bureau van de Amerikaanse defensieattaché op de luchtmachtbasis kwamen om bij een raketaanval op de basis. Radio Saigon maakte bekend dat de aanval op het vliegveld was afge slagen en maande het volk tot kalmte. Wilde tonelen speelden zich af toen auto's propvol Vietnamezen probeerden het vliegveld op te ko men. Zes auto's probeerden door de versperring te breken, waarop de bewakers in de lucht schoten. Volgens Amerikaanse militairen en burgers op de schepen komen tien duizenden 'Vietnamezen in boten de rivier af om te vluchten. Terwijl de Amerikaanse evacuatie in volle gang was, is een aantal Zuidviet namese piloten aan boord van hun vliegtuigen het land ontvlucht. Ambassa<le dücK t Ook de Nederlandse ambassade in Saigon is vanmorgen gesloten. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in .Den Haag heeft men vanochtend een telegram ontvan gen van de zaakgelastigde in de Zuidvietnamese hoofdstad, de heer Van Roijen, die zegt, dat hü het niet langer verantwoord achtte de ambassade geopend te houden. Ook de Nederlandse journalisten, die nog in Saigon waren, zouden zijn vertrokken. Volgens het telegram had de zaakgelastigde het vertrek van de journalisten met de Ame rikanen geregeld. Het ministerie in Den Haag wist vanmiddag nog niet, waarheen de zaakgelastigde en de journalisten zijn gegaan. Koningin Juliana viert morgen haar 66ste verjaardag. In de ochtenduren is in Soestdijk weer het bekende, fleurige défilé lang het paleis. AMSTERDAM (SP) De extra aardgas!»!en, die de regering krijgt door de verho ging van de gasprijzen, moeten weer worden teruggegeven aan de verbruikers. Dat zegt de president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, in zijn jaarverslag. Die teruggave moet gebeuren in de vorm van verlaging van de belasting- en de premiedruk. Wanneer de extra aardgasbaten niet worden „teruggesluisd" is er in feite sprake van een verhoging van de indirecte belastingdruk. Dat zou de inflatie kunnen verscherpen. Terug gave van de extra aardgasopbrengst zou daarentegen een bijdrage kunnen leveren tot de bestrijding van zowel de inflatie als van de structurele werkloosheid. 22 PAGINA'S Lastenverlichting zal tot gevolg hebben dat de nagestreefde verbete ring van het reële inkomen kan worden bereikt met een geringere stijging van de loonkosten per werknemer. Bovendien kan het eigen vermogen van het bedrijfsleven daardoor worden versterkt. Dat is broodnodig in verband met het herstel van de investeringen. En dat dan op een manier dat er niet alleen wordt geinvesteerd om op arbeid te besparen, maar ook om nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Volgens dr. Zijlstra zijn de vooruitzichten om de structurele werkloosheid dit jaar af te remmen en terug te dringen niet erg gunstig. Er zullen met spoed maatregelen komende jaren ernstig rekening mee moeten worden getroffen. Hoe moeten worden gehouden. Anders langer daarmede wordt gewacht, hoe zal de werkloosheid blijven toene- moeüüker het wordt het probleem men. ook als de conjunctuur op te lossen. gunstiger wordt. Ook bij het loonbeleid zal daar de Zie ook pagina 7. Dr. J. Zijlstra JOHANNESBURG (ANP, AP) laatste gegevens vier doden en ten- zeiaars nog door ook de kinderen Het gijzelingsdrama in het Israëli- minste 33 gewonden geeist. Het dra- van het personeel, die hun vaders heeft iets meer dan 16 uur g sche consulaat vanochtend om 5 over half 5 tot een duurd. ontknoping gekomen zonder dat verder bloed is gevloeid. Protter begon zijn eenmansac- De gijzeling blijkt het werk te zijn tie gisterochtend filmvoorstelling kwamen opzoe ken. in te sluiten. In totaal beschikte de man over drie pistolen, twee de 24-jarige Omdat hij voorgaf dat het alle vroegte, lichte automatische wapens veiligheidsbeambte David Protter. ligheidsoefening betrof, slaagde hij Dit heeft de Zuidafrikaanse minister erin het hele personeel op te sluiten, ter werden gevoerd door generaal van Justitie, Kruger, vanochtend Inclusief de consul-generaal. De Van den Berg, het hoofd van de enige die niet in Protters smoes staatsveiligheid in Johannesburg. Hij s een collega. Toen deze slaagde erin Protter langzaam tot maakte schoot Protter de overtuiging te brengen, dat de Zuidafrikaanse regering abso- niet bekend wat Protter luut geen gehoor zou geven aan zijn meegedeeld. trapte, wa Protter, een Zuidafrikaanse Jood, bezwaar was als veiligheidsagent aan het hem dood. consulaat verbonden. Hij zou een Het -politieke wrok" tegen Israël hebben heeft Eedaan tussen het moment dat gekoesterd. Wat de grieven van de hjl iedereen achter slot had en het waarop hij pro-Palestijns stand- vijfde verdieping op voorbijgangers Hij liet de gewonden gaan, daarna begon te schieten. Bij die salvo's, de vrouwen en de kinderen gewonden volgens Protter vergrootte zijn aantal gij- Koninginnedag Morgen, Koninginnedag, zal uw krant niet verschijnen. De kantoren zullen morgen de gehele dag gesloten zijn. De Directie. Kouder plaatselijk "lerlc.. bul Matig nd uit zu: Minimumtemperaturen jjrai 11.15 uur). overdag zonnige perioden hier en daar een kust krachtige w west Minimum strceks 6, maxima circa 13 graden. (Opgemaakt 30 APRIL op 14.23 onder 20.02 onder 08.43 i 18.34 an op 00.16 Hoogwater ir', ouder 09.48 uur. 00.55 19.23 uur, laag er te 2.40 uur en 15.01 uur. Zon op onder 20.04 uur. Maan op zijn, is nog niet geheel duide- ogenblik bjk. Men meent te weten dat hij twaalven vanuitTeen sinds kort e------ - punt innam. JJJH rT1.ri[TJVTJI. Protter, die in Johannesburg op- StTde" overigiTdóden groeide maar enkele jaren in Israël gevallen, woonde, is drie jaar geleden uit het Israëlische leger ontslagen wegens "geestelijke onevenwichtigheid", zo wordt in Israëlische radio- en pers berichten gezegd. Hij kwam in '72 in militaire dienst. Zijn ontslag volg de drie maanden later. Protter was al eerder in Israël om er te studeren. In verband met zijn geestelijke onevenwichtigheid werd hij enige tijd later van school gezon den en moest hij het land verlaten. Toen hij naar het vliegveld werd ge bracht probeerde hij zelfmoord te plegen en bracht hij zich met een mes verwondingen toe. Hiervoor werd hij in een Israëlisch ziekenhuis verpleegd voordat hij het land ver liet. Later keerde hij naar Israël te rug, nam dienst bij het leger, waar uit hij na drie maanden werd ont slagen. De Israëlische en Zuidafrikaanse autoriteiten waren al zes uur voor het einde van de affaire op de hoog te van het feit dat slechts één man het consulaat bezet hield. Dit heeft premier Rabin van Israël vanoch tend meegedeeld. Deze wetenschap had men echter geheim gehouden uit bezorgdheid om de veiligheid van de 21 gijzelaars. Protter had name lijk gedreigd hen te vermoorden' als hekend zou worden dat hij alleen was. Hij had de autoriteiten gerui me tijd weten te misleiden door voor te wenden, dat zes mannen het consulaat bezet hielden. Dat het maar om één bezetter ging, kwam uit toen een arts op verzoek van Protter in het consulaat was ge weest om medische hulp te bieden. Protters actie heeft volgens de Toen het eindelijk tot Protter door- drong, dat hij zich zou moeten over- de geven, begon hij concessies te doen. resterende mannelij ke gijzelaars. Tenslqtte gaf hij zich de politie. Ook op voray Koninginnedag expositie massief'/T h eiken meubelen uit Oisterwijk. tafels stoelen TV-kasten bankstellen k slaapkamers wandkasten dekenkisten i Meubelfabriek Jg Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), I Noordeindseweg 116 (langs het I water) tel. 01891-4670. Mat/mza 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. vrije toegang Een gelukkige en trotse Jacqueline (Pien) Wiegel, echtgenote van de fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, toont haar zoon die vanmorgen werd geboren. Dat gebeurde in het Amstelveense Tulp-ziekenhuisErik Willem Geert heet hij Opel's lintjesregen 1975 wie zijn er dit jaar onderscheiden? Kijkt u naar pag. 10. In de showrooms van Het Motorhuis Leiden - Vondellaan 80 telefoon 071—89313* Katwijk - Ambachtsweg 1 telefoon 01718—71046 Voorschoten - Kon. Julianalaan 46 telefoon 01717—2236 ziet U waarom deze onderscheidingen zijn uitgereikt. i Rijnsburg heeft na tien maanden weer een burgemeester. Althans op 16 mei. Dan komt drs. \V. K. de Roos (51) over uit de Friese gemeente Barradeel, waar hij twaalf jaar burgemeester is ge weest. Hij is gereformeerd en lid van de ARP. Hij is maar een paar keer in Rijnsburg geweest. "Een dynamische plaats, waar het hart van Holland onstuimig klopt", weet hü PAGINA STREEK Knobel is er van overtuigd, dat zijn jonge ploeg het morgen tegen België zal gaan maken PAGINA 11 De laatste lintjes wegen het zwaarst. Zeker voor de West, dat volgend jaar onafhankelijk is en dus de eigen lintjesregen zal heb ben. Maar oofc voor Nederland, want minister De Gaay Fortman wil een soort eenheidslintjc instel len. Geen nieuwe officieren, rid ders en commandeurs dan meer. Maar vandaag nog volop PAGINA 15 De pelgrims naar Rome anno 1975 zijn anders dan een kwart eeuw geleden. Toen waren ze enthou siast en hoopvol. Nu hopen ze ver trouwen en bemoediging te vinden PAGINA 17 In Zwammerdam ZWAMMERDAM Een felle brand heeft vanmiddag omstreeks het middaguur in korte tijd de boerderij van de familie Goederaad i de Steekterweg op de grens Zwammerdam en Bodegraven volle- het brandde geheel uit. De bewoners waren op het mo ment, dat de brand vermoedelijk in een schuur uitbrak niet aan wezig. Hulpvaardige buren hebben ander kunnen redden. Bom vernielt synagoge Parijs PARIJS Het synagoge in Parijs is vanochtend vroeg door een bom geheel vernield. De bom was voor het gebouw ge plaatst. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De huisraad stond langs ae weg op gestapeld. Het gebouw moet als verloren worden beschouwd. Het is nog niet zo lang geleden, dat de sportschool achter de boerderij werd gereed ge maakt. Ze neeft nooit als zodanig dienst gedaan. Hoewel er plannen be stonden om er een sauna in te rich ten wezen borden "Te koop" nu toch in een andere richting.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1