Jagersverenigingeen actiegroep voor wild Corso in beeld UTRECHT (ANP) „De wild stand in Nederland is momenteel ho ger dan ooit. De meeste diersoorten in ons land weten zich goed aan te passen aan de sterk veranderde na tuurlijke omstandigheden, die het ge volg zijn van een steeds verder in grijpen van de mens in de natuur. De reewildstand bijvoorbeeld is sinds de Tweede Wereldoorlog vertienvou digd. Het winterbestand van deze dier soort wordt gedurende de laatste vijf Jaar geschat op ongeveer 22.000 stuks". Aan het woord drs. Th. J. Veen, dierenarts en sinds vorig jaar direc teur van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, K.N.J.V. waarvan ruim de helft van het aantal Jagers In Nederland lid is. Ons land telt ongeveer 33.000 jachtactehouders. Vóór 1940 waren er dat zo'n 10.000 en was het wild, volgens directeur Veen, minder talrijk dan thans. Ne derland heeft ee, oppervlakte van vier miljoen hectare, waarvan drie miljoen hectare in orincipe ceschikt ls als jachtgebied. Het overgrote deel hiervan is bos-, land- en tuin- bouwgrond. Directeur Veen: „De jager heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een natuurbeschermer. De K.N.J.V. is een actiegroep voor wild geworden. De natuurlijke vijanden van de bestaande wildsoorten in ons land, de grotere roofdieren al de wolf en de beer, zijn door onze opdringen de cultuur, met name de moderne landbouwtechnieken, de snelle be volkingsgroei en ook de toenemende behoefte aan recreatie in de vrije na tuur geheel verdwenen. De mens is daardoor gedwongen in te grijpen in de natuur om haar enigszins in even wicht en in stand te houden. De jager heeft daarbij de rol van de natuurlijke vijanden overgenomen". Niet iedereen ls gelukkig met die rol van de Jager in het natuurge beuren. Een uitgesproken tegenstan der van 1e jacht in ons land is de Haarlemse bioloog P. van Zalinge, secretaris van de natuurbescher mingscommissie Zuid-Kennemer- lan* Hij vergelijkt het jagen met het vangen van vogeltjes in landen als België en Italië. De heer Van Zalinge: „De jager be weert de rol van de natuurlijke vijan den te hebben overgenomen, maar wie heeft daartoe opdracht gegeven? De beheerderstaak ligt volgens hem bij biologen en ecologen (bioloog die de betrekkingen tussen de organis men en hun omgeving bestudeert) en zeker niet bij jagers. Jachtwet De bepalingen omtrent de jacht in Nederland zijn vastgelegd in een jachtwet die twintig jaar geleden van kracht is geworden. Daarin staat onder meer in welke periode de ver schillende diersoorten bejaagd mo gen worden. De Jacht op reewild is geheel aan banden gelegd (even als de Jacht op het edelhert is er voor die op reewild een speciale ver gunning nodig), terwijl daarentegen een dier als de houtduif het gehele jaar „vogelvrij" is. De Jacht op kleinwild (konijnen, hazen, fazanten en dergelijke) ge beurt meestal in de hesft, in de pe riode voor de natuurlijke winter - sterfte. Dan worden de zwakke, zie ke en oude dieren „geoogst" om de rest beteree overlevingskansen te ge ven ln de winter. Hoeveel dieren een Jager in zijn jachtgebied wil afschieten, kan hij in hoge mate zelf bepalen. In ar tikel 19 van de jachtwet staat dat de „jachthouder zijn jachtveld niet mag bejagen of doen bejagen op een wijze, die tot een aanmerkelijke achteruitgang van de stand van een ander dan schadelijk wild in dat jachtgebied zou leiden, tenzij zulks door belangen van de landbouw zou worden geëist". Op het ogenblik is in de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot wij ziging van de Jachtwet in behande ling, waarin wordt voorgesteld ar tikel 19 als volgt te veranderen: Tenzij de belangen van de land bouw zich hiertegen verzetten, is de Jachthouder gehouden zijn veld op zodanige wijze te bejagen dat 'n re delijke wildstand in dat veld gehand haafd blijft of bij het ontbreken daarvan bereikt wordt". De toevoe ging: "anders dan schadelijk wild" is weggelaten en de wettelijke taak van de Jager is uitgebreid, in die zin, dat hij er nu ook voor moet zor gen, dat een redelijke wildstand wordt bereikt. Examen Om te voorkomen dat iedereen met een wapenvergunning zich met die taak gaat bezighouden, wordt in het wetsvoorstel het afleggen van een jachtexamen geëist. „Door het in stellen van een Jachtexamen wordt een waarborg verkregen, dat niet voor het eerst aan de Jacht zal worden deelgenomen door personen, bij wie het aan een bepaalde minimum ken nis ontbreekt en die in het geheel niet vertrouwd zijn met het hante ren van Jachtwapens", staat in de toelichting. Directeur Veen: „De wetgever legt de verantwoordelijkheid voor het wild duidelijk bij de jager. Hij moet meewerken aan verbetering van het natuurlijk woon- en leefgebied en moet selectief te werk gaan bij zijn afschotten. Een goede jager zal het dan ook niet in de eerste plaats kun nen schelen hoeveel dieren hij af schiet dat ls sterk afhankelijk van de wildstand op dat moment maar of er een grote verscheidenheid soor ten van dieren in zijn jachtgebied leeft. Hij vindt het bijvoorbeeld prachtig als er ook roofdieren en zijn jachtgebied voorkomen. Die zal hij zeker niet gaan afschieten om dat het concurrenten voor hem zou den kunnen zijn, mits hun aantal verantwoord blijft", aldus Veen. „Als de vos de passie preekt, boer pas op Je kippen", aldus de heer Van Zalinge. ,In het algemeen kan de natuur heel goed voor zichzelf zor gen. Mocht de mens in sommige ge vallen noodgedwongen moeten ingrij pen, dan moet hij dat zeker niet doen met een geweer. De natuurbe- schermingstaak van Jagers is in ieder geval overbodig. De jager voelt zelf ook wel nattigheid en hij pro beert daarom zijn daden in allerlei mooie en quasi wetenschappelijke be woordingen te rechtvaardigen tenover de goegemeente". Sport Volgens de heer Van Zalinge blijft alleen het aspect van de soort over als de werkelijke drijfveer voor men sen om te gaan jagen. „Jagen is een passie, staat te lezen in de voorwoor den van vele dure en rijk geïllu streerde jagersboeken. Nu heb ik niets tegen een passie op zichzelf, maar als zij een ander hindert en de natuur schade toebrengt, is zij uit den boze. Hij heeft ook zijn twijfels over het sportieve element in de jagerij. Veel Jachtopzieners fokken volgens hem fazanten, om ze in de herfst, nadat ze zijn vrijgelaten in een stuk bos, te kunnen schieten. Onder het mom bezig te zijn orde op zaken te stellen in een natuurgebied, geven veel Jagers toe aan hun driften. „Als zodanig is het Jagen een feodale ui tingsvorm, die niet meer in onze tijd thuishoort. Wat vroeger behoorde tot de privileges van de aristocra tie, is tegenwoordig grotendeels over genomen door een groep industrië len, die zijn spanningen op deze ma nier afreageert in de natuur", al dus Van Zalinge. Directeur Veen: „De KNJV krijgt vaak het verwijt te horen dat ze een club is voor de gegoede klasse. Dat alleen rijke mensen het zich kunnen veroorloven om te jagen is echter een achterhaald standpunt. Uit de jachtstatistiek blijkt dat ongeveer 35 pet. van c'.e Jachtactehouders in ons land landbouwer is; dat is een groep, die dagelijks in het veld komt en daardoor heel goed op de hoogte is van wat er zich in een jachtgebied afspeelt. Landbouwers doen aan een stukje natuurbescherming vanuit de praktijk. Ik heb een hekel aan men sen en instanties die vanachter een bureau menen te kunnen zeggen wat er in een bepaald natuurgebied moet gebeuren. Een voorbeeld hiervan noemt de heer Veen de overheids maatregel om de periode waarin kievitseieren mogen worden geraapt te bekorten. „Zonder te overleggen, is er een beslissing genomen, die, geheel los van de vraag of met de maat regel het beoogde doel wordt bereikt, een grote groep mensen kwetst. Ik acht het onjuist dat deze groep niet bij de besluitvorming is betrokken", aldus Veen. In het seizoen 1973-1974 werden door jagers 2.179 reebokken, 1.898 ree geiten en 884 reekalveren afgeschoten. Daarnaast worden Jaarlijks ongeveer 1.500 stuks reewild het slachtoffer van verkeer, verdrinking, ziekte en stroperij. Stroperij Directeur Veen: „De stroperij in Nederland is de laatste tijd behoor lijk toegenomen. Daarbij is het ro mantische beeld van de slimme Jon gen, die, voordat hij 's nachts op strooptocht gaat eerst het pad van de plaatselijke veldwachter aanharkt en een uur later terugkomt om te kijken of de veldwachter misschien niet zijn ronde is gaan doen, geheel verdwenen. De stroperij is sterk van karakter verandert en ligt nu in de criminele sfeer. Het stropen ls een geliefkoosde „sport" geworden van tal rijke onderwereldfiguren. Bekend ls dat grote groepen onderwereldfigu ren over de hele Veluwe opereren. Liefst in twee groepen: de ene groep schiet op al het wild dat tevoorschijn komt, de tweede groep houdt politie agenten op een afstand". Onlangs maakte een grote poli tiemacht uit Nederland en Duitsland in de omgeving van Vaals jacht op twee stropers, die een opperwacht meester van politie hadden bescho ten. De stropers werden vlakbij de Duitse grens op heterdaad betrapt door opperwachtmeester Thissen uit Simpelveld. Na diens bevel te blij ven staan vuurde een van de stropers een schot hagel af waardoor de poli tieman vrij ernstig in het onderli chaam werd gewond. Er zijn in Nederland vijf veldde- tachementen van de rijkspolitie voor bestrijding van wildstroperij. Het eer ste werd twintig Jaar geleden opge richt in Hoog Soeren op de Veluwe (inmiddels overgeplaatst naar Els- peet) met enkele Jaren later een de pendance in Gorssel. Daarnaast zijn er detachementen in Zundert, Boxtel, Maasbracht en Maarn. Coördinerend toezichthouder erover is kolonel jonk heer B. W. F. de Beaufort. Kolonel de Beaufort: „Evenals de gehele politiemacht in Nederland is ook de veldpolitie, die zich uitslui tend bezig houdt met de bestrijding van wildstroperij, onderbezet. On langs zijn de vijf velddetachementen na vragen in de Tweede Kamer uitgebreid met een paar man. Ik ben daar natuurlijk erg blij mee maar LDP: liberale progressieven bundelen HILVEDSUM (SP) De Liberaal Democratische Partij (LDP) wil een club worden met een duidelijke link se, liberale mentaliteit. Zij wil be slist niet verzanden als een vage cen trumpartij. Zaterdag tijdens de al gemene vergadering heeft de LDP zich voor een motie van de afdeling Gelderland met eep dergelijke strek king uitgesproken. De LDP wil loyale steun geven aan het progressief liberaalactiecentrum (PLAC) om te komen tot een bun deling van de liberaal progressieven. Op 24 mei zal een vervolgvergade- ring worden gehouden, waarbij men nader op het kabinetsbeleid zal in gaan. Jongen gedood bij demonteren van granaat HELVOIRT (ANP) In het Brabantse Heivoort is het afge lopen weekeinde de 12-jarige Henk Peters om het leven geko men toen hij een vliegtuiggra naat uit elkaar probeerde te slaan. Hij had de granaat, die ver moedelijk uit de Tweede We reldoorlog stamt, in de omge ving van Vught gevonden. Een poging om de granaat daar met een steen uit elkaar te halen, mislukte. De Jongen zei toen te gen vriendjes dat hij het thuis wel zou proberen. het blijft roeien met de riemen die we hebben". Stropen geschiedt het gehele jaar door, ook in het gesloten seizoen, wan neer de moederdieren „dragen". In tegenstelling tot de jager gaat de stroper niet selectief te werk bij zijn afschot. Daardoor wordt schade toegebracht aan de wildstand in een bepaald gebied. De manier waarop de dieren wor den bejaagd is volgens kolonel de Beaufort bijzonder wreed. Stropers gebruiken over het algemeen 6 mm- buksen om zo min mogelijk lawaai te veroorzaken. Daarbij worden veel dieren wel geraakt maar zien toch kans te ontsnappen. Het is niet moei lijk te begrijpen op welke ellendige manier deze dieren aan hun einde komen. De geschoten buit komt op de zwarte markt waar ze tegen hoge prijzen worden verkocht aan poeliers of preparateurs. Het schieten van dieren geschiedt 's nachts veelal vanuit auto's. De inzittenden hebben daarvoor een gro te kans te ontsnappen als de politie op het toneel verschijnt. Het gebruik van geweld tegenover de veldpolitie is aan de orde van de dag, schiet partijen op agenten zijn geen uit zondering. Met een auto kun je het wild op zeer korte afstand benaderen omdat auto's een volkomen normale, alle daagse verschijning zijn geworden voor dieren. Gebruik je daarbij zoek lichten en spuitgassen, dan is het een koud kunstje in een nacht voor honderden guldens aan wild te schie ten", aldus De Beaufort. AR-voorzitter De Koning treedt af UTRECHT (SP) De voorzitter </an de Anti-Revolutionaire Partij, drs. J. de Koning, zal zijn functie i .eerleggen De Koning zal wel lid blijven van de tweede kamerfractie cn het Europees Parlement. Tot het najaarscongres zal dr. D. T. Kuiper het voorzitterschap blijven waarne men. Hij deed dit al gedurende de tijd, die De Koning nodig had voor zijn herstel van een hartaanval. En kele weken geleden keerde De Ko ning terug in de bankjes van de Tweede Kamer. Gisteravond heeft hij het partijbestuur echter meege deeld, dat ondanks het spoedige ver loop van zijn herstel, hij zijn werk zaamheden moet gaan beperken op medisch adv ie*. Visroof Het officiële Chinese pers bureau Nieuw China heeft zaterdag de Sow jet-Unie ervan beschuldigd meer dan 90 procent van haar vis te vangen in de kustwateren van an dere landen. Het zei dat de Sowjet- Unie op de onlangs in Genève gehou den derde V.N.-conferentie over het zeerecht "de wettige aanspraken van een groot aantal kleine en middelgro te landen met voeten heeft getreden". Wereldvrede De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kissinger, heeft zaterdag ge zegd dat Amerika tientallen jaren een nieuwe wereldoorlog heeft voorko men en zal doorgaan met het spe len van zijn wereldvrede-bewarende rol, ondanks aandringen op een nieuw isolationisme. Dr. Kissinger sprak aan een diner waaraan hij werd on derscheiden met de humaniteits- prtjs van de Internationale Vereni ging van Lions clubs, voor zijn werk voor de wereldvrede. Waterpolo HOOFDKLASSE: Zaterdag: De Zijl/LGB DZV 6—6; AZC/ Alphen Zwemluet/Den Hommel 8—4; Nereus De Meeuwen 4—5; HZC/De Robben HZPC 10—3; ZIAN/Vitesse Nept. Arnh. 3—9; VZC/RdJtmeester AZPC 9—6. Zondag: DZV AZC/Aiphera 45; Zwemlust Den Hommel Nereus 8—7; De Meeuwen HZC/De Robben 4—8, HZPC ZIAN/Vitesse 8-4; Neptu- nus/Arnh. VZC/Rttmeester 10—4; AZPC De Zijl/LGB 5—3. Stand: L HZC De Robben 22-43; 2. NeptU- nus Arnhem 22—31, 3. De Meeuwen 22-27, 4. AZC Alphon 22-25, 5. ZIAN/ Vitease 22-22, 6. VZC/Ritmeester 22- 22, 7. De Zijl/LGB 22-22, 8. Zwem- lust/Den Hommel 22-19, 9. AZPC 22-17, 10. DZV 22-15, 1L Nereus 22- 13. 12. HZPC 22-6. EERSTE KLASSE: Zaterdag: Polar Bears BZV/Fortuna 9—2, De Amer GZC 1—2, Esca DJK 10-3; Het Y - LZ *86 3-2; UZSC ZCG 9—7, PSV SVH 7—5. Zondag: BZV/Fortuna De Amer 4—4, GZC Esca 6—5.' DJK Het Y 0—4; LZ *86 UZSC 8—6, ZGC PSV 6—6, SVH Polar Bears 3—3. Stand: Het Y 22-40 DJK 22-17 PSV 22-37 SVH 22-14 LZ '86 22-31 Polar B 22-16 GZC 22-27 Esca 22-15 UZSC 22-24 ZCG 22-12 Da Amer 22-19 BZV Port. 22-12 PAGINA 7 MAANDAG 28 APRIL 1975 streek blijft de toeristische voor jaarstopper Reeds achtentwintig jaar lang komen er vele tienduizen den uit binnen- en buitenland voor naar „de streek". Onvoorstelbaar druk was het ook zaterdag weer langs de route van Haarlem naar Sassenheim en in Noordwijk, dat voor het eerst als eindpunt fungeerde. Een politie man, die nu al meer dan twintig jaar bij het corso is betrokken: 'Ik heb nog nooit zoveel mensen aan weerszijden van de corso-route ge zien. Het waren er zeker meer dan tweehonderdduizend". De kleurige Moemenstoet reed door dichte hagen ran enthousiaste mensen. Er werd geapplaudiseerd en gewuifd van je welste. De charmate figurantes op de 1 raalwagens lieten zich ook niet on betuigd. "Europa in bloemen" was i onder meer een mooi corso. Een vi sitekaartje voor de streek en voor 't hollen- en bloemenvak. Heel erg ent housiast waren de buitenlanders. De meesten hadden nog nooit zo'n gran dioze bloemenpresentatie gezien. Hoagstens enkele beelden in het tv- journaal. Er gaat van zo'n corso dan ook een ongekende propaganda uit voor de streek. In Noordwijk heeft men het heel goed kunnen merken, dat het nu echt bloemen - badplaats is geworden. Het was er heel erg druk. Met deze beelden reeks bieden wij de lezers een uit gelezen „toefje" uit het Bollenstreek corso. (Foto's Jan Holvast).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7