Minh nieuwe president van Zuid- Vietnam Portugese volk politiek volwassen geworden NAAST HET NIEUWS Israel herziet beleid inzake Midden-Oosten Britse Labour-partij zegt „nee" tegen EG Unanieme steun van parlement Toename van het aantal zelfmoorden onrustbarend BOSTON. MASSACHUSETTS <UPI> Volgens een Ameri kaanse bond ter voorkoming van zelfmoord, is zelfmoord de op één na meest voorkomende doodsoorzaak voor personen in de leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar. Volgens een overzicht van "de Samaritanen" een bond die 21 jaar geleden in Londen werd od- gericht, neemt het aantal zelf moordpogingen toe in de lente, nemen zelfmoorden en pogin gen daartoe in vrijwel alle lan- ien uitgezonderd Gr.-Brittannië toe en vinden per jaar 25.000 zelfmoorden plaats. Voeg er de gevallen die niet bekendgemaakt worden bij, en het aantal wordt minstens verdubbeld. De afdeling Boston van de Samaritanen is in april van het vorig jaar opgericht door de schrijfster Monica Dickens, ach terkleindochter van Charles Dickers. Zij deelde mee dat in de eerste negen maanden waarin de af deling werkt, drieduizend con tacten zijn gemaakt, voorname lijk met Jonge mensen. "Onder de achttien- tot vier entwintigjarigen is zelfmoord de op één na meest voorkomende doodsoorzaak in de hele wereld", vertelde mevrouw Dickens. De meest voorkomende doodsoor zaak voor deze leeftijdsgroep zijn verkeersongelukken. Monica Dickens zei dat de 150 Samaritaanafdelingen in Groot-Brittannië gezorgd heb ben voor afneming van het zelf moordgemiddelde in dat land met 34 procent in een tijdvak van tien Jaar dat begon in het begin van de Jaren zestig Nasser dreigde De Londense Sun day Times heeft zondag geciteerd uit een Egyptisch boek waarin staat dat wijlen president Gamal Abdel Nas ser van Egypte in Januari 1970 de Russen dreigde met overdracht van de regering aan een pro-Amerikaan, als zü zijn land niet voorzagen van moderne raketten van het type Sam- 3 en straaljagers. Het boek heet "De weg naar Ramadan' en het is geschre ven door Mohammed Hassanein Hei- kal, oud-hoofdredacteur van het ge zaghebbende dagblad Al-Achram. LONDEN (SP) Het congres van de Britse Labouw-partij heeft, zoals werd verwacht, de kiezers opgeroe pen nee te stemmen in het komende referendum over Engelands lidmaat schap van de EG. Tevens werd be sloten dat de Labour-partij een lan delijke anto EG-campagne zal star ten, voorafgaand aan het referendum. Hiermee gaat de partij lijnrecht in tegen de eigen regering van Wilson, die geadviseerd heeft ja te stemmen bij het referendum, dat op 5 juni wordt gehouden. Voor de eerste keer in zijn politieke carrière kreeg Harold Wilson als partijleider geen staan ovatie, nadat hij zaterdag het Labour-congres had toegesproken. Die ovatie was voor de felle anti-Europeaan, Michael Foor, de minister van Arbeid. In een zeer emotionele rede zei hij dat de "EG het volslagen einde betekende van Engelands onafhankelijkheid en verraad aan onze voorouders". Wil son zelf was uiterst kalm. "Dat En geland lid blijft van de EG is het beste voor haar toekomst, die van Europa, de Gemenebestlanden en de rest van de wereld", aldus de Brit se premier. De Europeanen in de Labourpartij tonen zich echter verheugd met de uitslag van de stemming (1.9 miljoen voor de EG, 3.7 miljoen tege Zij hadden een veel groter aantal tegen stemmen. vanwege de interne anti- twijfelden de Europeanen of de vak bonden, die de meerderheid bepalen op Labourcotngressen, inzake het EG- vraagstuk nog wel representatief ziln voor hun achterban. De meeste vak bonden waren genoodzaakt nee te stemmen, vanwege de interne anti— EG-resoluties, aangenomen in 1973 en 1972 en soms nog eerder. Geble ken is dat bonden, die zich voor het congres opnieuw over de EG hadden beraden, vóór de gemeenschap had den gestemd. Japanse mannen met lang haar moeten met ingang van volgende maand in de openbare badhuizen evenveel voor het wassen van het haar gaan betalen als de vrouwen. Met de maatregel wordt tege moetgekomen aan de klacht van badhuiseigenaren, dat mannen met lang haar evenveel water bij het wassen verbruiken als vrou wen. Overigens verschilt het entreegeld van de traditionele badhui zen in Japan van prefectuur tot prefectuur WASSEN LANG HAAR DUURDER JERUZALEM, CAIRO (AP)— De Israëlische regering heeft gisteren bekend gemaakt dat zij haar beleid ten aanzien van de pogingen om te komen toe vrede in het Midden- Oosten aan een nader onderzoek zal onderwerpen in voltallige kabinets vergaderingen. Dit wijst erop dat Israël wil ko men met nieuwe voorstellen voor een regeling van het conflict met de Ara bische landen. Het besluit tot een nieuwe discussie in het kabinet over het te voeren be leid volgt op sterke druk van Was hington dat verlangt dat Israël met r.ieuwe voorstellen komt. Minister van Buitenlandse Zaken Yigal Allon heeft gisteren in de ka binetsvergadering verslag uitge bracht van zijn besprekingen met tie Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissinger in Washington. In Jeruzalem is niet bekend ge maakt of de discussie van het be leid door het kabinet zal plaatsvin den voor of na de afronding van de Amerikaanse herbezinning op het heleid ten aanzien van het Midden- Oosten. Vier Arabische landen nebben zich onverwacht gekant tegen het hou den van de komende Arabische top conferentie in de Somalische hoofd rad Mogadisjoe en voorgesteld de conferentie in Caïro te doen plaats vinden omdat men dan in directer contact za! zijn met de ontwikkelin gen in het Midden-Oosten. Secretaris-generaal Machmoud Riad van de Arabische liga ver klaarde gisteren na afloop van de zevendaagse conferentie van Arabi sche ministers van Buitenlandse Za ken dat Egypte, Saoedi-Arabië, Sy rië en Marokko zich tegen de confe rentie in Mogadisjoe hebben uitge sproken. Donderdag hadden de mi nisters nog besloten dat de topcon ferentie in Mogadisjoe zou worden gehouden van 28 juni tot 1 Juli. Volgens een Arabische gedelegeer de moet er altijd rekening worden gehouden met een plotselinge Israë lische aanval en kunnen daarom de regeringsleiders van Egypte en Syhië hun land niet verlaten. Volgens Egyptische functionarissen is Cairo ook daarom een betere plaats van bijeenkomst der rege ringsleiders omdat op de conferen tie de positie die de Arabische lan den moeten innemen op de Geneefse vredesconferentie een belangrijk on derwerp van gesprek zal zijn Riad heeft nog verklaard dat de ministers een aantal resoluties heb- r>en aanvaard, waaronder een die het begin var een Arabisch-Europese dialoog in juli inhoudt. De Palestijnse bevrijdingsbeweging zal volgens Riad worden opgenomen in de Arabische delegatie, tenein de Europese landen die de PLO niet erkennen niet in verlegenheid te brengen. VS-MANDAAT IN GOLAN VERLENGD BEIROET (UPI) Syrië heeft besloten het mandaat van de VN- macht in de Golan dat op 30 mei af loopt met twee maanden te verlen gen. Dit heeft een functionaris van de regerende Ba'ath-partij gisteren meegedeeld. Het besluit was genomen in over eenstemming met Egypte dat eerder besloot het mandaat in de Sinaï dat op 24 april eindigde, met drie maan den te verlengen. In een vraaggesprek met een plaat selijk persbureau in Beiroet zei de functionaris dat beide mandaten nu ongeveer op dezelfde tijd zouden af lopen. "Wat van de gevechtsterrei nen wordt verwacht na het aflopen van de mandaten is Israël te dwin gen zich terug te trekken uit de be zette gebieden en het Palestijnse volk zin volledige rechten te geven". Hij verwachtte dat de strijd dich terbij kwam omdat "alles er op wees dat Israël zich niet zou terugtrek ken en niet de rechten van de Pa- lestijnen zou erkennen". SAIGON (Reuter/AFP) Generaal Duong Van Minh, bijge naamd „Grote" Minh, heeft gisteren van het Zuidvietnamese parlement unaniem steun gekregen om te pogen tot onderhan delingen te komen met de VVR. Minh doet dit in de hoedanig heid van president van Zuid-Vietnam als opvolger van Tran Van Huong. Hem wacht een zware taak nu de revolutionaire troepen aan de poorten van Saigon staan. Mocht Minh als onder handelingspartner voor de VVR aanvaardbaar zijn dan rest hem nog slechts te voorkomen dat een bloedige strijd ontbrandt om dè Zuidvietnamese hoofdstad. De Zuidvietnamese nationale ver gadering stemde met 134 tegen 0 ten gunste van generaal Minh. Ze gaf daarmee gevolg aan het verzoek van president Tran Van Huong, na minder dan een week een plaatsver vanger voor hem te vinden die accep tabel zou kunnen zijn voor de VRR. De actie van de nationale vergade ring, die de reputatie genoot blinde lings te staan achter ex-president Nguyen Van Thieu, kwam na zes dagen van intensieve en verhitte dis cussies over de vraag hoe een eind kon worden gemaakt aan de eenzij- OPGEBLAZEN PRINS CHARLES dige strijd. De militaire druk op Saigon en de hoofdstad zelf kreeg 2 raketaainvallein te doorstaan. Mo gelijk heeft de intensievere strijd en kele afgevaardigden doen omzwaaien en anderen aangezet tot snelle actie. Maar de opvolging van Tran Van Huong door generaal Minh werd al verwacht omdat hij wordt gezien als een van de weinigen die met enige kans op succes de revolutionairen er toe kan brengen tot onderhandelinge tekomen. Minh heeft zich de reputatie ver worven voorstander te zijn van een venzoenlmgsbeleid en tegenstander van de harde lijn die voorgaande presi denten aannamen. De eerste reactie van de VRR, die van het hoogste belang is. was kort maar niet nood zakelijk ontmoedigend. Majoor Phu- ong Nam, woordvoerder van de Viet- cong-delegatie bij de reeds lang op geschorte militaire besprekingen in Saigon, herhaalde dat de voorlopige revolutionaire regering twee eisen heeft. Dat zijn de beëindiging van alle Amerikaanse militaire activiteit en interventie in de interne aange- legeheden van Zuid-Vietnam, en de vorming van een nieuwe regering die geen enkele band heeft met de "kliek van Thieu" en die bereid is de Pa- rijse vredesakkoorden van 1973 toe te passen. 'Iedereen die dit land werkelijk liefheeft en zijn deel wil bijdragen aan de zaak van vrede, onafhanke lijkheid en democratie, nationale ver zoening en samenwerking zoals neer gelegd in de Parijse akkoorden, moet deze twee eisen inwilligen", zo stel de majoor Nam. De 59-jarige grote Minh, een glim lachende vaderfiguur die met kop en schouders boven de gemiddelde Vietnamees uitsteekt, heeft zich dui delijk niet ingelaten met de regering Thieu. In 1971 trok hij zich terug uit de presidentsrace tegen Thieu die inmiddels naar Taiwan is gevlucht- met de verklaring dat geen deel wil de hebben aan "deze onsmakelijke farce". Hij is al eerder staatshoofd geweest - voor korte tijd in een ver gelijkbare periode na de afzetting van wijlen president Ngo Din Diem. In Saigon is gisteren druk gedis cussieerd over de vraag of de plotse linge verheviging van de strijd uit sluitend bedoeld was om het geheu gen op te frissen van de leiders in Saigon, of dat het een begin was van een aanval op de hoofdstad. Wat het ook was, de revolutionairen kwamen benauwend dichter bij S*aigon en voor geenraal Minh betekent het dat hij onmiddellijk tot onderhandelingen moet zien te komen. Pessimisten me nen dat hij slechts nog in staat is te onderhandelen over een verhulde overgave. Maar de Vietcong heeft altijd grote aandacht betoond voor de politieke r<&els van de Parijse akkoorden, zoals het instellen van een raad van nationale verzoening en samenwerking een orgaan waar- is ook plaats zou moete zijn voor de derde, neutralistische, macht in Vietnam waarmee generaal Minh de laatste jaren werd geïdentificeerd. JAMANI GETROUWD Generaal Duong Van Minhbijgenaamd "Grote Minh", de nieuwe president van Zuid-Vietnam, die vandaag wordt ge ïnstalleerd. RESOLUTE BAAI (AP) Prins Charles van Engeland moest harte lijk lacher om zichzelf, toen zijn duikpak als een ballon werd opge blazen. D-' prins ging duiken zater dag bij Resolute Baai. Moeilijkheden De voorbereiding van de deze zomer te houden Euro pese communistische conferentie is in moeilijkheden geraakt door Sow- Jet-russisch aandringen op een ge meenschappelijk actieprogram. De communistische partijen van Joego slavië en Roemenië, die van het be gin af aarzelend tegenover de con ferentie stonden, willen niet dat de slotdocumenten verplichte richtlijnen bevatten die afwijken van hun zelf standige politiek. De Saoediarabische minister van Oliezaken. Sjeik Ahmet Zaki Ja- mani (sinds de oliecrisis een in ternationaal bekende politicus) is getrouwd met de dochter van een rijke Saoedische zakenman, zo hebben familieleden van de mi nister zaterdag bekend gemaakt. De 44-jarige Jamani en zijn bruid, Ta mam Mohamed al An bar, wer den verleden maand tijdens een eenvoudige plechtigheid In Mekka in de echt verbonden. FATALE GLIMLACH Drie gewapende bandieten overvielen in haar woning de 70-jarige Libanese Adma Daher en eisten haar geld op. Mevrouw Daher zei dat ze maar 25 gulden in haar portemonnaie had en glimlachte er allerliefst bij. Dat had ze nïet moeten doen. De bandieten zagen gouden tanden in het gebit van hun slachtoffer en haalden ze eruit. Zonder glimlach schatte mevrouw Daher tegenover de politie, dat de gestolen tanden 500 gulden waard waren. STIERENVECHTERS OP DE VUIST In een rechtstreekse televisie-uitzending hebben de Spaanse stie renvechters Paco Caminho en Palomo Linares zaterdagavond ruzie gekregen. Ze voegden elkaar beledigingen toe en gingen elkaar ten slotte te lijf. Toeschouwers hebben hen gescheiden. Stierenvechters gelden in Spanje als voorbeelden van zelfbeheersing, maar die repu tatie heeft nu een gevoelige knauw gekregen. AGENT HIELP SCHAAP BEVALLEN De politieagent Jerphanion heeft gistermiddag een schaap van de kinderboerderij aan de Haagse Cornoeljestraat helpen bevallen. Het schaap was halverwege de bevalling in moeilijkheden gekomen Omwonenden hadden toen de politie gebeld, die echter geen dieren arts kon vinden. Tenslotte werd de agent erop afgestuurd, die ervaring heeft met bevallingen van dieren. Hij hielp het lam ver der. Moeder en kind maken het goed, aldus de Haagse politie. PANTER DOOR INDIËR GEWURGD Een jonge Indiër is erin geslaagd een schooljongen te redden door een panter, die de jongen te pakken had, met zijn handen te wur gen. Het gebeurde in de provincie Jagabalpoer. De schooljongen en zijn redder moesten beiden in een ziekenhuis opgenomen worden, maar zijn buiten levensgevaar. BEKENDE AMERIKAANSE ARTS GESCHORST De Newyorkse arts Max Jacobson. die vele bekende persoonlijk heden tot zijn patiënten mocht rekenen, mag geen medische prak tijd meer uitoefenen. De medische tuchtraad in Albany, hoofdstad van de staat New York, nam dit besluit nadat Jacobson had toege geven, dat hij verscheidene van zijn patiënten hoeveelheden amfe tamine, een 'doping', had verstrekt om 'hun moreel op te vijzelen'. Tot de patiënten van Jacobson behoorden president John Kennedy, vice-president Nelson Rockefeller, de schrijver Truman Capote en de toneelschrijver Tennessee Williams. LISSABON (UPI/DPA) Het re sultaat van de nationale verkiezin gen in Portugal zal geen effect heb ben op de samenstelling van de re gering. Haar streven blijft erop ge richt een linkse socialistische staat ln het land op te bouwen. Dit was de eerste reactie van premier Vasco Gonsalves op de met spanning tege- moetgeziene verkiezingsuitslag. Deze was voor de militaire leider in Lis sabon teleurstellend. De Portuge zen toonden zich politiek volwassen, enerzijds door het grote opkomst percentage, anderzijds door ondub belzinnig hun stem aan een politie ke partij te geven. Het feit dat de socialisten als grote ovewrinnaars uit de stembusstrijd zijn gekomen wordt uitgelegd als een bewijs dat het Portugese volk een, socialistisch getinte, parlementaire democratie wil. Verder is de vrees van Portugals jJAVO-bondgenoten getemperd dat 4e verkiezingsuitslag mogelijk tot uittreding uit het Atlantisch bond genootschap zou leiden. Deze moge lijkheid was niet uitgesloten als de communisten een beslissende invloed uit het verkiezingsresultaat hadden kunnen distilleren. Een en ander blijkt ook uit de verschillende re acties vanuit het buitenland. Minis ter Van der Stoel zei zaterdag middag reeds "verheugd te zijn dat het in Portugal tot vrije verkiezin gen is kunnen komen". De minister hoopt, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag, dat de grondwet gevende vergadering er spoedig in zal slagen de hechte grondslagen te leg gen voor democratie in Portugal. Meer dan 90 procent van de kies gerechtigde Portugezen ging vrijdag naar de stembus en gaf in meerder heid zijn steun aan de socialisten en de liberale volksdemocraten voor het vormen van een grondwetgeven de vergadering. De communisten, een belangrijke invloedsfactor in de re gering, eindigden op eerbiedwaardi ge afstand als derde. "De grondwet gevende vergadering is één zaak, de voorlopige regeringen de voortzetting en ontwikkeling van de revolutie een andere" zei premier Goncalves in een interview met het blad „O Se culo". "Het verkiezingsresultaat zal geen beslissende invloed hebben op het Portugese revolutionaire proces". Na het tellen van bijna alle stem men hadden de socialisten (PSP) een percentage van 37.8 op zich verenigd, terwijl de volksdemocraten (PDP) op 26.4 uitkwamen. De communisten (PCP) lagen aanzienlijk achter met 12.5 procent en het rechtse sociaal democratisch Centrum (CDS) ver kreeg 7,6 procent. Volgens offi ciële functionarissen zullen de definitieve cijfers vandaag worden bekendgemaakt. Maar aangezien al meer dan 5 van de 55 miljoen stem men was geteld lag het niet in de verwachting dat de percentages nog veel wijziging zouden ondergaan. De feestvierende socialisten, door drongen van de realiteit dat nauwe banden bestaan tussen de commu nisten en de militairen, hebben reeds de mogelijkheid aangestipt van een socialistisch-communistisch bondge nootschap. "Wij vormen een meer derheid met de communisten, en zelfs nog een grotere meerderheid met de volksdemocraten", zei de so cialistische leider Mario Soares. "We zijn van mening dat de communis ten essentieel zijn voor de democra tie in dit land". De partij van Soa res heeft nauwe banden met de ge matigde sociaaldemocratische par tijen in de meeste Europese landen, met name ook met de PvdA. Soares zei dat Portugal in de NAVO moet blijven en in de Westeuro- pese Gemeenschap, maar dat het een onafhankelijke koers moet varen te genover wat hij noemde het Ame rikaans en het Russische imperia lisme. De communistische secretaris-ge neraal Alvaro Cunhal zei dat het Portugese volk heeft gekozen voor het socialisme en e democratie. Gezien 't ietwat magere resultaat van zijn partij meende hij de waarde van de uitslagen uit bepaalde gebieden te moeten betwijfelen. "In deze gebie den, aldus Cunhal. had een anti-de mocratische situatie zijn partij de kans ontnomen een normale verkie zingscampagne te voeren". De verkiezingsuitslag heeft de mi litaire leiders zichtbaar verrast en teleurgesteld. Zij hebben duidelijk de politieke mondigheid van het Portu gese volk onderschat met hun op roep blanco of ongeldig te stemmen als geen keus tussen de partijen kon worden gemaakt. Minister van Voorlichting Jorge Jesuino, een be velhebber van de marine, zei dat hij en zijn collega's zeker 40 procent aan blanco cq. ongeldige stemmen had den verwacht, maar ze kwamen slechts uit op 7 procent. 'We zijn er zeker van dat deze 7 procent niet een weerspiegeling is van de ware be sluiteloosheid en het gebrek aan po litieke duidelijkheid in het land", zei Jesuino. 'We vragen ons af of de boodschap om blanco te stemmen het gehele land heeft bereikt". De grondwetgevende vergadering, die uit 247 leden komt te bestaan, moet een nieuwe grondwet gaan schrijven. Na de totstandkoming daarvan zullen parlementsverkiezin gen worden gehouden. Volgens een militaire aankondiging van zaterdag moet dit op z'n laatst over zes maanden gebeuren. De mi litairen hebben overigens de macht van de grondwetgevende vergadering al in een eerder stadium beperkt door de politieke partijen te dwingen een akkoord te tekenen dat de beweging van de strijdkrachten nog voor een lange periode politieke macht ver schaft. De uitslag van de eerste vrije Por tugese verkiezingen in 49 jaar is zo wel in Oost als West over het alge meen gunstig onthaald. Zeer positie ve geluiden kwamen met name uit sociaaldemocratische kringen »n West-Europa. Daarentegen wezen officiële krin gen in Washington op het feit dat de macht in handen blijft van de militairen en dat de invloed daarop van de communistische partij groot blijft. Het Russische persbureau Tass sprak in een commentaar van een "opmerkelijk succes" voor de communisten. Het resultaat toont dat de communistische partij grote steun vindt in de Portugese arbeiders klasse. In Portugal is nu de weg vrij naar de vorming van een "echt de mocratisch systeem" en de voortzet ting van een "progressieve politiek", aldus Tass.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4