„Ontslag" om de sfeer te redden „Snelle beslissingen GSD Waarom leraar Marijnis op Rembrandtniet wordt gehandhaafd of: Wethouder: machte loos en ongelukkig Troef en J.A.B. verhuizen QeJtavjj&ier MAANDAG 28 APRIL 1975 LEIDEN LEIDEN Paul Marijnis, die nu bijna vijf jaar als onbevoegde leerkracht aan de Rembrandt Scholengemeenschap verbonden n aan het eind van dit jaar hoopt af te studeren, kreeg medio februari j.l. van de schoolleiding te horen dat hij na augustus niet zou worden gehandhaafd. In een eg. "continueringsgesprek" met de rectrix mevrouw De Boer (28 fe bruari) werden daarvoor de vol gende argumenten aangevoerd: a. gebrek aan verantwoordelijk heid, b. een oncollegialiteit en c. pedagogisch en didactisch vrij zwak. Het gesprek, waarbij Ma rijnis klachten worden voorge schoteld die hem voordien nog nooit ter ore waren gekomen, liep uit op een welles-nietes spel dat de zaak er niet duidelijker op maakte. Door Wim Wirtz Op 11 maart geeft de schoolleiding dan ook een verklaring uit voor alle oocenten \an de school om duidelijk ie maken tegen welke achtergrond het besluit om Marijnis niet te con- linueren is genomen. In deze verkla- ling word* uitvoerig ingegaan op de positieve kwaliteiten van Marijnis «prettige verstandhouding met tal collega' en groot aantal leerlin gen, inzet voor totstandkoming van leerlingenkantine, organiseren van en reis met leerlingen tijdens de va kantie etc.). Ook staat er in de ver-^ Klaring: "Over zijn didactische aan pak heeft de rectrix zich in het ver leden, afgaande op gegevens van de fectie Nederlands, in positieve zin uitgelaten". De schoolleiding zegt het te betreuren dat de positieve kanten van Marijnis niet in het con tinueringsgesprek met de rectrix zijn genoemd. Vervolgens komt er een uitvoerige verhandeling over de sfeer op school en met name in het docentencorps. Een sfeer die veel te wensen overlaat. Enkele zinsneden: "Niemand belijdt openlijk polarisatie; het woord valt echter dagelijks en vaak wordt ge handeld of gesproken alsof het een geconstateerd feit is. Voor sommige collega's heeft deze sfeer onplezieri ge gevolgen gehad voor de gezondheid Een grote1* aantal klaagt over ge derfde arbeidsvreugde". De schoolleiding zegt weer verder op in de verklaring dat er op school plaats moet zijn voor docenten die eer onderling zeer verschillende me ningen op na houden. Maar zij vindt wel dat alle docenten begrip moeten hebben voor de in een school nood zakelijke organisatie en voor afspra ken die een goede gang van zaken moeten waarborgen. Ook. zo stelt de schoolleiding, moet iedere docent verdraagzaamheid kunnen opbren gen voor collega's die een andere werkwijze voorstaan en deze colle ga's het werk niet onmogelijk maken of onnodig bemoeilijken. 'Tegen de ze achtergrond heeft de schoolleiding zich de vraag gesteld of Paul Marij nis kon worden gecontinueerd. Zij is onverdeeld van mening dat deze vraag niet positief kan worden be antwoord". In de verklarihg wordt een aantal eerder gebruikte argumenten weer ingetrokken en wordt het accent ge legd op de houding van Marijnis, die, waar het zijn opstelling tegen over leerlingen en collega's betreft, onaanvaardbaar zou zijn. De verkla ring besluit met: "Hiermee is niet aangegeven dat er sprake is van on voldoende kwaliteiten noch dat Paul Marijnis op grond, hiervan niet in aanmerking kan komen voor continuering. Er is wel mee aange geven dat 'n naatal onplezierige kan ten in het vervolg verbetering behoe- - Grieven Intussen is Paul Marijnis in be roep gegaan bij wethouder Tesselaar met wie hij op 6 maart een gesprek heeft. In dit gesprek spuit Marijnis zijn grieven over de argumenten die door de schoolleiding zijn aangevoerd om hem niet te continueren. "De rectrix voert, zoals hij het zegt. een zeer persoonlijk beleid en volstaat tegenover hem met volstrekt uit de lucht gegrepen beschuldigingen" zo staat er in 't verslag van dit gesprek te lezen. Tesselaar wijst Marijnis er op dat de gemeente in het geval van onbevoegde leerkrachten verplicht is elk jaar opnieuw advertenties te plaatsen om bevoegde leerkrachten aan te trekken (wat dus tot gevolg kan hebben dat onbevoegde leer krachten niet worden geconti nueerd). Volgens Marijnis echter wil de rectrix nu alles kwijt, want als hij afstudeert (en dus bevoegd is en een vaste aanstelling moet heb ben) is het moeilijk hem op straat te zetten. Tesselaar maakt met Ma rijnis de afspraak dat er op school een gesprek komt met de rectrix, en kele leden van de schoolleiding, de sectie Nederlands, de lerarenraad, het technisch/administratief perso neel en van het leerlingenparle ment. Op 11 maart, dezelfde dag dat de schoolleiding haar verklaring uit geeft, vergadert de lerarenraad (een gekozen orgaan zonder bevoegdhe den) over de kwestie-Marijnis. Er wordt unaniem vastgesteld dat de schoolleiding gefaald heeft. De haoorzitting van 17 maart gaat niet door. Zij wordt verschoven naar 8 april en heeft plaats in het stad huis. Aanvankelijk lijkt de hoorzit ting openbaar te zijn. Maar de ver tegenwoordigers van de oudercom missie en de schoolleiding maken daar bezwaar tegen. En de zitting wordt besloten. Op een passend moment stelt wet houder Tesselaar vast dat Marijnis twee fouten worden verweten: een niet-verantwoordelijk optreden en 'n gebrek aan collegialiteit. Mevrouw De Boer verklaart dat haar klach ten van ouders, leraren en leerlingen hebben bereikt die bij elkaar een to taalbeeld opleveren met polarisatie als een duidelijk te herkennen ele ment. "De heer Marijnis heeft daar aan grote schuld", zegt zij. Een ver tegenwoordiger van de lerarenraad vindt dat Marijnis een kans moet krijgen, omdat hij nooit eerder door de schoolleiding op zijn fouten i6 ge wezen. De sectie Nederlands ont houdt zich van advies. Vertegen woordigers van het leerlingenparle ment zijn over Marijnis zeer te spre ken. En wethouder Tesselaar spreekt er tot slot zijn teleurstelling over uit dat er bezwaren zijn aangevoerd te gen openbaarheid van de hoorzit ting. Steun van collega's Dit droge verslag van een lange reeks van gebeurtenissen maakt een paar dingen duidelijk. Punt I: een onbevoegde leerkracht, die al bijna vijf jaar naar kennelijke (onuitge sproken) tevredenheid functioneert, moet in het jaar van zijn afstuderen verdwijnen. Punt II: na deze vijf jaar wordt hij in betrekkelijk korte tijd geconfronteerd met een lawine van klachten. Punt III: burgemees- Paul Marijnis: beschuldigingen uit de lucht gegrepen. Ook vorig jaar Vorig jaar op 29 maart ging een groot aantal leerlin gen van de Rembrandt Scho lengemeenschap in staking uit protest tegen het beleid van de schoolleiding. Aanleiding daartoe was het niet continue ren van vier onbevoegde leer krachten in het hoofdgebouw (Buggravenlaan) en het ontslag van een bevoegde leerkracht in een dependance van de school. De rectrix mevrouw De Boer verklaarde toen dat het in het eerste geval ging om pedago- gisch-didactische kwaliteiten en in het tweede geval om een on voldoende aantal beschikbare lesuren. Ook toen verzette zich een groep van leerkrachten zich tegen het beleid van de school leiding waarvan zij eisten, dat deze haar beslissing zou her ter en wethouders offeren een leer kracht op terwille van het onder wijsklimaat, waarvan geenszins vast staat dat het door het niet continue ren van Marijnis zal v'rbeteren 'een aantal leerkrachten tekent immers protest aan Inmiddels weet Marijnis zich ge steund door minstens twaalf, voor 't merendeel bevoegde collega's, die in een brief aan mevrouw De Boer heb ben duidelijk gemaakt dat zij a. het niet eens zijn met de eenzijdige vorm van overleg tussen de wethou der en de schoolleiding (de leraren raad is na de hoorzitting niet meer gehoord, de schoolleiding wel) en b. niet overtuigd zijn van de argumen ten die worden aangevoerd voor het niet continueren van Marijnis. In de brief aan Tesselaar schrijven zij met ontsteltenis te hebben kennis geno men van het besluit van B. en W. en verklaren zij dat de argumenten on voldoende door de wethouder zijn onderzocht. Ook kondigen ze aan dat er op school onrust zal ontstaan indien B. en W. hun besluit gestand doen. Verder zo blijkt uit de brief, zullen zij zich oistantiëren van pogingen cm de organisatiestructuur op school te verbetexen, indien het besluit van kracht bli.ift. Ten slotte dringen ze erop aan de vacature die zou ont staan door het vertrek van Marijnis niet op te vullen. Marijnis zelf heeft inussen de Al gemene Bond van Onderwijzend Per soneel ingeschakeld. De heer V/. F. van Weizen, voorzitter van de afde ling Leiden van deze bond. verklaar de gisteravond nog slechts een een zijdig beeld te hebben van de zaak-Marijnis. "Maar als datgene wat de heer Marijnis mij verteld heeft juist is, dan vind ik het wel vreemd", zei hij. Overigens zei hij in dit stadium nog wel mogelijkhe den te zien om "het spanningsveld De rectrix van de Rem brandt Scholengemeenschap me vrouw De Boer zei vanochtend er wei nig voor te voelen commentaar op deze zaak te geven, omdat het "uit rn te na is besproken in de school". Wel verklaarde zij dat 'ie school leiding het besluit van B. en W. on derschrijft en dat de argumenten die eerder door de leiding werden aangevoerd moeten worden gezien als "onderdelen van het geheel" Wethouder Dick Tesselaar ver klaarde het afgelopen weekeinde in een desgevraagd commen taar op de zaak-Marijnis dat hij met de schoolleiding en docenten wil gaan werken aan een betere organisatie op de Rembrandt Scholengemeenschap. "In ieder geval moeten de secties beter gaan draaien. En er moet een an dere vorm komen voor de lera- renvaard. De sectie Nederland heeft zich in deze zaak onthouden van commentaar omdat ze het niet goed kon overzien. Het blijkt dat er in de sectie nauwelijks on derling contact is. In dier voege zeg ik dan ook: er moet een an dere organisatie komen. En dat geldt ook voor de lerarenraad, die bepaalde bevoegdheden moet krij gen. Ik dacht dat je dat per re glement wel kon regeien". Marijnis is een exponent van een groep leerkrachten, die dui delijke ideeën hebben over het on derwijs en die Je schoolleiding verwijten dat het haar aan dui delijke ideeën ontbreekt. Als Ma rijnis niet wordt gecontinueerd en dat is ook al aangekondigd wordt de situatie op school er niet beter op. T."Ik heb ook gezegd dat de meningsverschillen meer berusten op verschillen van inzicht dan op harde feiten. Kijk, ik ben het er wel mee eens als er gezegd wordt dat het niet continueren van Ma rijnis de zaken niet tot een oplos sing zal brengen, deze zaak vloeit immers weer voort uit de gebeur tenissen van vorig jaar (toen er eveneens moeilijkheden ontston den rond het niet continueren van onbevoegde leerkrachten ww> Maar in alle eerlijkheid: wat moet ik dan"? Je hebt na de hoorzitting (8 april) nog overleg gehad met de schoolleiding. Maar heb je ook nog overleg gehad met de leraren raad? T.: "Nee, ik heb daarna geen overleg meer gevoerd met de le rarenraad". Vond je dat niet nodig? T."Nee. Ze hebben toch hun zegje gedaan in die hoorzitting". In hoeverre gaat de argumen tatie voor het niet-continueren van Marijnis nu op; argumenten als oncollegialiteit, geen verant woordelijkheidsbesef cn het argu ment van: pedagogisch en didac tisch vrij zwak? T.: "Ik vind het moeilijk daar op een afstand over te oor delen. Maar ik hecht er wel waar de aan als de schoolleiding deze argumenten aanvoert. Ik heb wel m'n twijfels, maar die zijn niet doorslaggevend. In z'n algemeenheid moet ik zeggen dat ik de schoolleiding respec teer". Is het niet vreemd dat de schoolleiding opeens besluit Ma rijnis niet te continueren, terwijl hij al bijna vijf jaar op deze school les geeft zonder dat er noe menswaardige klachten zijn ge weest? Het is toch iets van de laatste tijd. T.: "Ja, dat vind ik ook vreemd. Alleen moet ik er wel bij zeggen dat ik in deze zaak moet afgaan op de periode van me vrouw De Boer. En dat is geen vijf jaar. Maar het blijft merk waardig, ja". Temeer omdat Marijnis in een continueringsgesprek met me vrouw De Boer vorig jaar nog werd geprezen: hij deed het zo goed. T: „Nou dat weet ik niet, hoor. De één zegt dat dat ge beurd is, maar door de ander wordt dat weer ontkend". In elk geval zijn er toen enke le onbevoegde leraren niet ge continueerd en Marijnis wel. En dat is toch wel een teken aan de wand. T.: "Ja". Er zijn verschillen van inzicht tussen Marijnis en de schoollei ding. Als de schoolleiding per sé van Marijnis af wil, had ze er dan niet beter aan gedaan het niet continueren te gooien op zijn on bevoegdheid? T.: "Dan hadden ze geen eer lijk spelletje gespeeld". Hebben ze dat dan nu wel ge- T.: "Ja, ik vind wel dat ze het nu eerlijk hebben gespeeld. Al leen zijn er natuurlijk wel enke le tactische en strategische fou ten gemaakt. Als deze zaak eer der aan de orde was geko men, dan was het heel anders gegaan. Dan was er sho-wie-so meer duidelijkheid geweest". Kan er uit jouw antwoorden op deze vragen worden opge maakt dat je in deze zaak eigen lijk machteloos staat? T.: "Ja. Maar ik moet ook zeg gen dat ik met deze zaak ontzet tend ongelukkig ben". ADVERTENTIE LEIDEN Het college van B. en W. heeft in antwoord op vragen van het CDA-raadslid mevr. Kramp geantwoord dat er niet gesugge reerd kan worden dat er sprake zou zijn van een langzame beslissings procedure inzake de Sociale Dienst. "Wanneer binnen één week diep in grijpende maatregelen worden ge nomen, kan daar o.i. geen sprake van zijn", aldus het college. B. en W. hopen binnen drie maan den 't werk op de dienst weer in nor male banen te kunnen leiden. "Aan gezien een daling van de werkloos heid niet op korte termijn schijnt te mogen worden verwacht, zal het grotendeels afhankelijk zijn van de maatregelen die de regering neemt in het kader van de werkloosheids bestrijding of de aanvragen om hulp verlening door de Leidse bevolking kunnen worden teruggedrongen". Mevr. Kramp vroeg aan B. en W. hoelang het college al op de hoogte was van een dreigende noodsituatie binnen de GSD en waarom daar in de betreffende raadscommissies geen melding was gedaan. B. en W. zeggen met bevreemding kennis te hebben genomen van deze vraag, omdat bij monde van wethou der Oosterman in de commissie So ciale zorg, maatschappelijke aange legenheden, geeondheidszorg en cultuur van 21 november de bezorgd heid van het college over de huisves ting van de GSD en het personeel ter sprake is gebracht. Voor de moeilijkheden waarvoor de Sociale Dienst zich geplaatst ziet, heeft het college begrip gevonden bij het ministerie van CRM. Als binnen een jaar weer orde op zaken zal zijn gesteld, zal de minister de vraag hoe ten aanzien van de wellicht ten onrechte gedane uitgaven van de dienst zal worden gehandeld, beoor delen in het licht van de door het college genomen en nog te nemen maatregelen. In verband daarmee is de dienst opgedragen nauwgezet de bepalingen van de wet en de be treffende rijksregelingen toe te pas sen. Mevr. Kramp had gevraagd hoe het college de grote bedragen, die onder druk waren uitbetaald en niet aan de wettelijke regelingen konden worden getoetst, verantwoorden wil. Haarlemmerstraat 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40,— of Electronic horloge De beste merken brengen wij J. SEIKO - ETERNA-CERTINA- PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water ALTIJD VOORDELIG EIGEN ATELIERS Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam zijn geslaagd voor het doc toraal eximen rechtsgeleerdheid mevrouw E S. Schraverus-Ten Vel den (Leiden), voor het artsexamen n.c. I. J. A den Ouden (Oegstgeest) en voor het doctoraal examen eco nomie C. D A. van Muiswinkel (Bo degraven LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen mej. E. Dekker (Linschoten), J. G. Haasnoot (Lisse) cum laude, C. J. Weening (Leiden) en P. A. J. Tin- demans 'Leiden) en tot doctor in de rociale wetenschappen W. A. van der Kloot (Den Haag). LEIDEN Het college van B en W heeft besloten de "ziekenboeg" van het voormalig marinecomplex aan het Noordeinde te verhuren aan het Juridisch Adviesbureau en het vor mingscentrum voor jongeren "Troef". De financiële opzet daarbij is, dat er één sluitende exploitatie wordt ge maakt voor het Marine-complex en de Witte Poortkazerne, eveneens aan het Noordeinde. Dit laatste complex heeft inmiddels een commerciële be stemming gekregen. Zoals bekend heeft 'n confectiebedrijf hier belang stelling voor. Nagegaan zal worden of voor de nog overblijvende ruim ten m de Witte Poort sociaal-culture- de instellingen interesse hebben (en de huur willen betalen). De 'ziekenboeg' komt per 1 mei •-rij, omdat de Stichting Vorming Werkende Jongeren gehuisvest wordt in 'n nieuw gebouw in de Cronen- steijnse Polder. Troef' is nu nog ge vestigd in een door de brandweer af gekeurd gebouw aan de Hogewoerd. Het Juridisch Adviesbureau is nu gewoerd. Het Juridisch Adviesbureau te krap gehuisvest in het Volks huis (Apothekersdijk) maar moet daar weg in verband met uitbreiding van de activiteiten van dit ontmoe tingscentrum. Sluitingsavond van „Ons Grunnegerlaand" LEIDEN De afdeling Leiden van "Ons Grunnegerlaand" hield af gelopen zaterdag de sluitingsavond van het seizoen 1974—1975. Die avond werd opgeluisterd door het optreden van de zustervereniging "De Mar tinitoren" uit IJmuiden. Ze voerden het toneelstuk "Wie kinnen der nait mit oet" op. Van de toneelspelers verdienen speciale vermelding de da mes Zeeman en Eerkens. De Schui- temabeker, die als wisselbeker wordt uitgereikt aan de vereniging die het beste, toneelspel heeft geleverd in het seizoen ging naar de zustervereni ging "Grunno" uit Dordrecht en de tweede prijs ging naar Rotterdam (GOZ). De zaal was zaterdagavond zeer goed bezet. LEIDEN Een wel zeer bijzondere geboorte deed zich dit weekeinde voor bij de "Dieren- hulpdienst" in de Anna Pauw- lonastraat. Daar werden in één worp vijf geitjes geboren. Toen onze fotograaf gistermiddag een plaatje wilde schieten van het vijftal bleek inmiddels een van de dieren te zijn overleden. De geboorte van vijf geitjes tege lijkertijd geldt als een grote bij zonderheid. Op de foto: de vier nog in leven zijnde geitjes. OEGSTGEEST Half mei zal de eerste paal voor de uitbreiding van het winkelcentrum de Lange Voort kunnen worden geslagen. Het uitbrei dingsplan is ontwikkeld door 't Pro- jektiebureau de Kant BV, uit Velp. Het ontwerp is van het architecten bureau Hornstra Verschoor Key BNA uit Den Haag. De aannemer van het bouwwerk is Dura Aanneming BV. Rotterdam. De aanneemsom bedraagt 2.263.300,-. NVV: afscheid van Langezaal LEIDEN Tijdens een drukbezoch te receptie nam Nico Langezaal za terdag in het Antonius Clubhuis offi cieel afscheid als secretaris van de afdeling Leiden van het NVV. Lan gezaal heeft die functie niet minder dan 18 Jaar vervuld. ADVERTENTIE Niemand tuoont te v om 'n bloemetje te st Fleurop Int er flora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Bloemenmagazijn Een lange rij sprekers was dan ook in het gebouw aan de Mare aanwe zig, om waardering uit te spreken voor de buitengewone wijze, waarop Nico, zoals de meesten hem noem den, zijn taak heeft vervuld. De voorzitter van de NV V-af deling Lei den, de heer I. Coster, die de rij opende, dankte Langezaal "uit de grond van zijn hart" voor alles wat deze voor de afdeling heeft gedaan. Behalve een geschenk onder couvert bood hij de scheidende secretaris namens de mede-bestuursleden een fraaie plantenbak aan. In 'n uitvoerige toespraak beschreef vervolgens districtsbestuurder Over- meyer, wat Nico Langezaal voor de afdeling Leiden betekend heeft. "Je opvolger zal het dan ook niet mak kelijk krijgen", aldus de heer Over- meyer. Ook hij bood een evelopaan (zie foto rechts). Voorzitter Th. De Wilde van de NKV-afdeling Leiden sprak woorden van dank namens het overlegorgaan van de drie vakcen trales in Leiden. 'Nadat "Nieuw Le ven" met een serenade aan de heer Langezaal voor een onderbreking van de toespraken had gezorgd, kreeg de opvolger van Langezaal, Dick Wor tel het woord. Wortel zei goed te beseffen, dat het erg moeilijk is om een man als Lan gezaal op te volgen, vooral vooreen broekie in de vakbeweging, zoals hij zichzelf noemde. "Maar ik zal pro beren mijn best te doen", aldus de nieuwe secretaris.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3