LEIDSCH DAGBLAD Schietpartij in Israëlische consulaat Z.-Afrika Bommen op Saigon na beëdiging Minh Felle kritiek op visie minister Waarschijnlijk vier doden bij gijzeling I Schoolbegeleidingsdiensten OVERVALLER MAAKT f80.000,- BUITIN HAARLEM PROTESTEN TEGEN HET WEGSTUREN VAN LERAAR Niets lijkt Drama bij autoraces in Spanje: vijf doden A PSV nog indaag te kunnen stoppen LEIDSCH^ DAGBLAD MAANDAG 28 APRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34614 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JOHANNESBURG (AFP, AP) Bij een schietpartij in het Israëlisch consulaalt-generaal in het centrum vain Jo hannesburg de grootste stad van Zuid-Afrika zouden vanochtend vier dioden zijin geva'llen. Het gebouw wordt bezet gehouden door één oj meer gewa pende Palestijnse commando's. Zij zouden al in het weekeinde het consulaat zijn binnengedrongen en zouden daar tot vandaag hebben gewacht, tot de werknemers van het consulaat arri veerden. DEN HAAG De discussienota over de schoolbegeleidingsdiensten, die minister Van Kemenade van On derwijs en Wetenschappeen vanmor gen openbaar heeft gemaakt, heeft in kringen van het bijzonder onder wijs felle reacties losgemaakt. D? Nederlandse protestants-christe lijke schoolraad, de Nederlandse katholieke schoolraad en de Verenig de bijzondere scholen op algemene grondslag zeggen in een commentaar dat ..het beginsel van de vrijheid van het onderwijs in gevaar is ge bracht". Hun grief is vooral de mo nopolie-positie die de schoolbegelei dingsdiensten naar hun mening in óf diverse regio's krijgen. .iet bijzonder onderwijs wil mede financiering van de schoolbegelei dingsdiensten via de schoolbegroting. De invloed van dé scholen op de diensten zou dan vergroot worden en de scholen zouden eventueel ook ge bruik kunnen maken van andere in stellingen. Minister Van Kemenade. op de hoogte van bovengenoemde kritiek, merkt in de discussienota op dat de invloed van het onderwijs op de diensten ook op een andere manier t it zijn recht kan komen. BU het aantrekken van personeel zou bij voorbeeld rekening kunnen worden gehouden met de levensbeschouwe- Eerst opklaringen lijke verscheidenheid. De bewinds man ziet in de voorgestelde mede financiering grote praktische pro blemen alsmede bezwaren voor een verantwoorde opzet van het school- begeleidingswerk. De totale kosten voor de basis voorzieningen voor de schoolbegelei ding worden geschat op 125 150 miljoen gulden per jaar. Voor de subsidiëring kan het rijk eenvijfde tot een kwart van deze kosten beta len. De rest komt vrijwel geheel voor rekening van de gemeenten. Activi teiten die het basisniveau te boven gaan of zijn afgestemd op specifieke plaatselijke en regionale wensen moeten uit een aanvullende finan ciering worden bekostigd. Minister Westerterp Verkeer en Waterstaat heeft van morgen gezien hoe taxichauffeurs Hun wagen beveiligd willen héb ben. Aan het eind van een de monstratieve tocht van de Hout- rusthallen naar het ministerie aan de Plesmanweg, waar ruim tweehonderd taxi-chauffeurs aan deelnamen, toonden de betogers de minister een met een alarm installatie uitgeruste auto. Verder overhandigden zij een petitie waarin o.a. stond dat niet- betalende klanten strafrechtelijk, moeten kunnen worden vervolgd. Aan de demonstratie namen chauffeurs uit heel Nederland deel. erspreid voorkomende opklarin- laar In de loop van de dag van •sten uit toenemende bewolking i iinnr plaatselijk regen. Van daar mist. Tot matig en kust tot krachtig aanwakke- irlml uit zuid tot zuidwest. Ml- temperaturen omstreeks 6 gra- 'nxima van 12 graden in het circa 11 graden ln hier noordwe^.. - het zuidoosten van het land. (Opgemaakt te 11.1 29 APRIL Zon op: 5.16 uur: onder: 20.C Hoogwater te i uur) laag water i.i7 5.22 i HAARLEM (ANP) Vanmorgen heeft een gewapende maai naar schatting bijna tachtigduizend gld. buitgemaakt bij een overval op de Rabobank in de Amsterdamstraat in Haarlem. Hij kwam om half elf de bank binnen op het moment dat er een employé aanwezig was en bedreigde de bediende met een ge- De overvaller is met een gele Volks wagen (76-46) gevlucht in de rich ting van Schiphol. De politie heeft de omliggende gemeenten gealar meerd. Omstreeks elf uur kreeg de buiten wereld kennis van wat zich binnen het gebouw afspeelde. Toen begon een schietpartij. De politie werd ge alarmeerd door een telefoontje: „Er zitten zes gevaarlijke personen in LEIDEN Minstens twaalf leer krachten van dé Leidse Rembrandt Scholengemeenschap zullen bij de rectrix van de school, mevrouw J. L. de Boei-Pino, en wethouder D. J. Tesselaar van onderwijs proceste ren tegen het besluit om de 28-jari- ge leraar Nederlands Paul Marijnis na 1 augustus a.s. niet langer te handhaven. B. en W namen dit besluit vori ge week vrijdag om redenen van al gemeen belang ("handhaven van een optimaa. onderwijsklimaat")Tus- en de schoolleiding en Marijnis, zouden verschillen van inzicht be staan en bovendien zouden "de be trokken partijen zich de afgelopen tijd zo in hun stellingen hebben in gegraven dat een vergelijk niet •neer mogelijk is". Eerder in fe bruari besloot de scnooüeiding Marijnis om een aantal redenen niet te continueren. Marijnis, die nu bijna vijf jaar als onbevoegde leer kracht aan de school verbonden is, ging tegen dit besluit bij B. en W. in beroep. Inmiddels heeft zich onder de leerlingen van de school een actie comité gevormd dat vanochtend in de kleine pauze de leerlingen heeft opgeroepe. tegen het niet continue- ïen van Marijnis te protesteren. Ook is het actiecomité vandaag een handtekeningenactie begonnen. Waarschijnlijk zullen de handteke ningen morgen aan wethouder Tes selaar worden aangeboden. Zié ook pagina Leiden. het consulaat, die aan het schieten zijn. Help ons alstublieft". Over wat zich daarna afspeelde zijn de berichten nogal verward. Zeker is, dat veertig minuten na het eer ste schot er nog steeds werd ge vuurd. Volgens ooggetuigen lijkt het vuurgevecht het werk te zijn van een man met een stengun. „Hij vuurt vanuit het gebouw op de mensen in de straat. Ik zie drie mensen op de grond liggen. De po litie beantwoordt het vuur", aldus een man, die het zou hebben ge zien. De politie heeft het gebied rond het consulaat afgezet. Ambulancewa gens snellen met gewonden naar ziekenhuizen. Het ene bericht spreekt van tien gewonden, andere hebben het over meer dan dertig. ..De slachtoffers stromen binnen", zei een woordvoerder van een zie kenhuis. Radio-Johannesburg maakte melding van "een gevecht tussen zes Arabische terroristen en de politie." Hoeveel personen er worden vast gehouden is ook niet bekend. De één zegt elf, de ander vier, onder wie drie vrouwen. Zij zouden telefonisch hebben verzocht het gebouw niiet te bestormen, omdat hun leven in gevaar zou zijn. Een politiefunctionaris heeft gezegd, dat men dat ook niet van plan was. "Onze eerste zorg betreft de mensenlevens." De Israëlische re gering houdt de regering van Zuid- Afrika verantwoordelijk voor de veiligheid van de personen in het consulaat-generaal. Tot dusver hebben de terroristen nog geen eisen bekendgemaakt. Van betrouwbare zijde in Johannes burg is vernomen, dat de Israëli sche consul-generaal tot de doden zou behoren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Jeruzalem delde mee, dat men geen contact meer met het consulaat in Johan nesburg kon krijgen. De ambassade van Israël is in Pretoria gevestigd. De aanval van vanochtend is de eerste op Israëlische diplomaten sinds 1 juli 1973, toen terroristen de militaire attaché van de Is raëlische ambassade in Washington doodschoten. Deze aanvallers zijn nooit gegrepen. Sinds mei 1970 zijn zes andere aan vallen op ambassades of diploma tieke vertegenwoordigers onder nomen. De meeste door Arabische terroristen. De Duitse autocoureur Stom melen overleefde zelf het Spaanse drama, zijn auto boorde zich in het publiek: vijf doden en vele gewonden. De Grand Prix van Spanje voor formule I-wagens heeft een af schuwelijk drama opgeleverd. Ty- dens een duel om de eerste plaats tussen de Westduitser Stomme len en de Braziliaan Pace ver loor Stommelen op het hoogste punt van het Mont Juich-circuit bij Barcelona de achtervleugel van zijn „Lola". Het volgende moment vloog de wagen als een projectiel over de vangrails en raasde het publiek in. De trieste balans: vijf doden en twaalf zwaargewonden. Voor de start had Emerson Fittipaldi nog opge merkt: „De vangrails zitten niet vast. Als iemand van ons er tegen op knalt kan hij er dwars door heen gaan. Dan ramt hü het pu bliek en is het een drama van de eerste orde". Een afspraak werd gemaakt om niet te starten. Uiteindelijk hield alleen Fittipal di zich daar aan. De overige cou reurs reden wèl, al was er chan tage van de zijde van de organi satie voor nodig. Wanneer de he ren niet aan de start zouden ver schijnen dan zouden de wagens in beslag worden genomen, totdat een berekening was gemaakt van het verlies. PAGINA'S 13 - 19. O 20 PAGINA'S PSV lijkt op weg naar de lands titel niets meer te kunnen gebeu ren. De Eindhovenaren wonnen gisteren erg makkelijk van Ajax, dat pas in de slotfase aan sco ren toekwam. De cijfers 42 in het voordeel van PSV gaven ech ter een vertekend beeld, wat, de Amsterdammers zelf grif toega ven. Ruud Geels: „De stand 4-2 is geflatteerd. Voor hetzelfde geld was het 6, 7—0 geworden voor PSV". PSV puilde gisteren uit van aanvallers en verdedigers, die voor elkaar wensten te werken. Ajax lapte daarentegen de op drachten van Kraay (mandek king) aan de slof en de oude schoen. Achterspeler Gerrie Deij- kers van PSV :„Ik kon soms met de bal aan mijn voet vanuit de verdediging helemaal naar het andere doel lopen. Dat is toch niet normaal. Als Johnnie Rep me niet afstopte dan deed nie mand het". Feyenoord heeft, al dus trainer Wiel Corver. 'de strijd nog niet opgegeven': 'In voetbal is alles mogelijk'. De Rotterdam mers rekenden snel af met Wa- geningen (14)dat verloren lijkt 1 voor de eredivisie. Wim van Ha- negem'Toch jammer, fvant ik vind Wageningen een kleurrijke ploeg. AZ en Wageningen heb ben de competitie een beetje le vendig gemaakt". PAGINA'S 13—19 i Minh is president van Zuid-Viet- nam. PAGINA 4 i Al vele woningen voor Surinamers PAGINA 5 i Het bloemencorso trok door bol lenstreek en Noordwijk. PAGINA 7 Geen krant op Koninginnedag, wel op 5 mei Op Koninginnedag (woensdag 30 april) zal uw krant niet verschijnen. De kantoren zullen die dag gesloten zijn. Op Bevrijdingsdag (maandag 5 mei) zullen de kan toren tot 12.00 uur geopend zijn. Als gevolg hiervan is de sluitingstijd voor advertenties voor donderdag 1 mei gesteld op dinsdag 29 april 17.00 uur. DIRECTIE. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 13 mei 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. SAIGON (AP. AFP. Reuter) De Zuid Vietnamese hoofdstad Saigon is vandaag gebombardeerd door ten minste één Jachtbommenwerper. Terwijl het luchtdoelgeschut ratelde zag men boven de stad nog meer 'vliegtuigen. In Saigon ontstond grote vrees en 'een begin van paniek. De Jachtbom menwerper droeg het Zuid Vietnamese kenteken en nam kennelijk deel aan 'een opstand. Wat er precies gaande is kon echter nog niet worden vast gesteld. Men kon duidelijk een serie bommen horen inslaan. Een half uur was ln de hele stad het geratel van de luchtafweer te horen. De straten werden overspoeld door mensen die ln paniek her en dër heenvluchtten. De luchtaanval kwam luttele minu ten nadat generaal Duong Van Minh tot president was beëdigd. De luchtaanval leek zich te concen treren op het gebied rond het pre sidentiële paleis. In Saigon zijn vandaag hevige straatgevechten uitgebroken. Overal hoorde men het vuren van automa tische wapens In de omgeving van de Amerikaanse ambassade werd met kleine wapens geschoten. „Het lijkt wel op een mo gelijke coup", aldus een Amerikaan, „ofschoon ik dat niet met al te grote zekerheid wil zeggen". Vanochtend waren aan de rand van Saigon gevechten uitgebroken. Het verkeer tussen de hoofdstad en de luchtmachtbasis Bien Hoa werd ge stremd. De gevechten speelden zich af langs de grote Rach Chied-brug, ongeveer vijf kilometer van het cen trum. De Voorlopige Revolutionaire Rege ring van Zuid-Vietnam) (VRR) heeft geweigerd een staakt-het-vu ren in acht te nemen. Enkele uren eerder was een voor stel daartoe gedaan door generaal Duong Van Minh, de nieuwe pre sident over wat er van de republiek Vietnam Is overgebleven. Generaal Duong Van Minh had het verzoek van het parlement om op te treden als president aanvaard en verklaarde dat zijn programma vraagt om een onmiddellijk staken van het .vuren, onderhandelingen met de communisten en verzoening. Hij benoemde de oud-voorzitter van het senaat Nguyen Van Huyen tot vice-president en senator Vu Van Mau, leider van een door Boeddhis ten gesteunde politieke groepering, tot premier. In zijn eerste toespraak als presi dent zei „grote" Minh een regering te wensen van „wederzijds begrip en vrede". „In de komende dagen kan ik u niets beloven. Er zullen moei lijkheden zijn". Minh zei dat zijn regering alle politieke gevangenen die onder het regime van Thieu wer den gearresteerd, zou vrijlaten en volledige persvrijheid zou waarbor gen. In een rechtstreeks beroep op de Voorlopige Revolutionaire Regering tot een onmiddellijk bestand zei Minh: „Wij willen verzoening u weet dat. U bent voor uitvoering van de Pa- rijse (vredes) overeenkomst (van 1973). Wij zijn dat ook". Hij drong ex bij de bevolking op aan niet te pogen het land te ontvluch ten volgens het Amerikaanse eva- cuatienoodplaa zoals duizenden al Verkeer gaat er niet meer over de brug naar Saigon, waar omheen de gevechten thans in alle hevigheid woeden. gedaan hebben. „Ik wil u, dierbare burgers, zeggen dat dit ons geliefde land Is. Blijf moedig en blijf hier en aanvaard het Zie ook pagina 4

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1