Noordwijk matig Twaalfjarige pakt prijs bij Philidor DE ZIJ/LLGB EEN PUNT aan: Toch loyale zege op SDVB 0-0 MH LSG 2 promoveert naar de KNSB Noordwijk houdt rekening met de Cupfinal ONVERWACHTE PROMOTIE-KANSEN VOOR DAMES GEMINI/KANGEROES MAANDAG 28 APRIL 1975 BARNEVELD Ook bij SDVB heeft Noordwijk de traditie voortgezet, die wil dat de roodwitten zich plegen aan te passen aan matig spelende ploegen. Het team van trainer John Eelman, dat vorige week nog zo opvallend gemakkelijk CSVD opzy schoof (0—4), kon zaterdag maar zelden duidelijk maken klaar te zijn voor de topper tegen Spijkenisse. De 3—0 over winning, die aan het bezoek aan Sterk Door Vriend schap Barneveld werd overgehouden geeft in dit opzicht een vertekend beeld. Het grote verschil in de score is dan ook niet zozeer toe te schrijven aan de kracht van Noordwijk als wel aan de ontstellende zwakte van SDVB. Het harde oordeel van oefenmees- tcr Goedhart van SDVB spreekt in dit opzicht boek delen: „Wij hebben gebrek aan kwaliteit in het elftal. De jongens willen wel, maar kunnen gewoon niet beter. Noordwijk heeft wel degelijk hersens, maar speelde vanmiddag ook niet denderend". En Eelman: „De w#inst is dat we in deze slechte wedstrijd geen punten hebben verspeeld en dat is eens anders ge weest". Vooral in de eerste helft kreeg het publiek voetbal van een zeer matig gehalte voorgeschoteld. Zwakke plekken vielen er vooral by SDVB genoeg aan te wyzen. Zo bleek het linkerverdedigingsblok van de Barnevelders met de trage aanvoerder Arie van Loe- nen uiterst kwetsbaar. Noordwijk speelde zijn troeven echter te weinig op die vleugel uit. kon ook nauwelijks gevaarlijk worden, omdat in het eerste bedrijf de aanvoer van passes vanaf het middenveld alles te wensen overliet. De Noordwijkers leken ook wat over donderd door de felheid, waarmee de Barnevelders zich voorstelden, al dient meteen gezegd dat Cees Spaanderman cs. al gauw met gelijke munt terug betaalden. Een dosis agressiviteit voegden vooral Cees Spaanderman en Rob Cluinstra aan hun persoonlijke duels toe. Cluintra is het type spits, dat met het ge hele lichaam en dan vooral met het zitvlak pleegt te werken. Die werkwijze wordt efficiënt als een tegen stander nauwelijks afstand neemt. Die fout maakte Spaanderman, waardoor Cluinstra vooral in het be gin als winnaar uit de duels tevoorschijn kwam. Ge vaarlijk werd hij niet, omdat hij veel te zelfzuchtig te werk ging en medespelers meestal over het hoofd zag. SDVB werd na tien minuten dan ook niet via Cluinstra gevaarlijk, maar via Ronnie Nous, die na een gezamenlijke misser van Ton van Kesteren (overi gens goed op dreef) en Frans van Veen vrij voor doel man Constant Smit verscheen; Nous schoot de bal voor langs het doel. SDVB verspeelde daarmee een van zijn weinige kansen. Noordwijk komt in ieder geval de eer toe veel vaker voor paniek te hebben gezorgd in de defensïe van SDVB. Allereerst kopte Jan Willem Bogers de bal uit een vrije trap van Karstens ternauwernood naast het doel en even later faalde Albert Spaanderman, nadat Jaap van Keste ren hem vrij voor keeper Bertus v. d. Berkt had „neer gezet". Spaanderman corrigeerde die fout in de 32ste minuut overigens knap. Uit een vrye trap van Kar stens nam Albert de bal in een vloeiende beweging mee. passeerde v. d. Berkt en tikte de bal beheerst in het doel: 0—1. Voorlopig bleef het daarbij, omdat van goede combinaties aan Noordwyk-zyde maar spora disch sprake was. Heel wat beter verliepen de voet balzaken na rust, nadat de aan het bovenbeen ge blesseerde Ben Barten zich had laten vervangen door Ruuu Bröring. waardoor Albert Spaanderman weer eens als middenvelder moest fungeren. In die tweede helft werden de vleugels veel meer opgezocht en wer den de dieptepasses niet meer in het wilde weg ver zonden. Het tempo ging ook iets omhoog, al mochten Bogers en Boot in de 66ste minuut in alle rust aan een doelpunt werken. Bogers. uitgeweken naar de rechtervleugel, waar hij Nous behendig passeerde, be trok Boot in het spel die mocht aanleggen voor 02. Het steeds chaotische spelende SDVB kwam nog maar één keer dichtbij een tegentreffer toen Berend Schreu- der de bal over de te ver voor zijn goal staande Smit wipte, maar ook over het doel. Dat er van organisatie totaal geen sprake meer was in de Bar- neveldse ploeg bewezen tenslotte in de 88ste minuut Bogers, Bröring en Albert Spaanderman. Zy kwamen na een pass van Boot tegenover één SDVB-speler te staan, Gert van Veen, die lijdzaam moest toezien hoe Bröring Spaanderman op weg stuurde naar 0—3. JAN PREENEN KATWIJK Quick Boys heeft tegen Kozakken Boys "De slechtste ploeg van de eerste klas se", zoals trainer Ger Perdijk na derhand stelde de stijgende lijn van de laatste weken niet doorge trokken. Werden Bennekom en SDVB in die laatste duels nog met 4—0 geklopt, nu werd op sportpark Nieuw Zuid een doel puntloos gelijkspel bereikt. Een gelijkspel dat zaterdag kon worden genoteerd Een van de zeldzame momen ten dat Quick Boys er in slaagde echt gevaarlijk te worden. Jaap Hoek kopt, steunend op een "Ko zak", net naast. In de beginfase van het duel leek het er nog op dat Quick Boys ie stijgende lijn in f et spel wel zou kunnen vasthouden. De Kat- wijkers wierpen zich sterk op de aanval, maar verder dan een kop bal net naast van Jaap Hoek na een voorzet van Jaap Heerik- huisen kwamen Arie Haasnoot cs. toch niet. De paniekerig gestarte verde diging van Kozakken Boys, met de 37-jarige aanvoerder Huub de Graaf f onverslaanbaar in kop duels aan het hoofd, kreeg de gelegenheid zich te herstellen. LEIDEN De grootste sensatie op het uitstekend geslaagde toernooi van het Leidse Philidor, dat een record aantal van maar liefst 122 schakers naar de Adler-kantine trok, was niet de af gemeten zege van John van Baarle in Groep A maar de onweerstaanbare aanval van de 12- jarige Peer Gelpke uit Den Haag op de eerste plaats in groep C. Peter deed vijf koningen in 't zand bijten, terwijl Kat, Geyer, Rijnsburger en Ippel tegen hem niet verder kwamen dan re mise. Peter moest echter wel de eerste plaats delen met Lundahl, die zelfs twee keer verloor, maar in de overige zeven partijen genadeloos toesloeg. Tot de laatste ronde had Oudeman n met 2 remises op matchpoint (5 nog alleen de leiding, maar hij —2). Door een regelmatige zege van moest buigen voor de felle eind- Ossewaarde werd het 6—2, waarna sprint van LundahL Behalve Peter de beide resterende partijen remise trokken nog twee zeer jeugdige stra- werden gegeven. LSG II won derhal- tegen op de 64 velden de aandacht ve met 7—3 en omdat Groningen de 9-jarige Roy Mandias uit Voor- III Hengelo I met 7V»—21- veegde, burg en de 10-jarige Sjoerd Meijer promoveren LSG II en Groningen uit Leiden. Beide matadoren kre- III naar de tweede Klasse van de gen voor hun dapper volhouden tot KNSB. en met de laatste ronde een prijsje. Persoonlijke scores: LSG II—Em- Voor John van Baarle was het meioord I 73, WiebesNederkoorn leverde geen enkel probleem op. Met reeds de tweede maal, dat hij het »2, Van Rongen—Bosma 0—1, algemene stemmen werden gekozen rapidtoernooi van Philidor op zijn Ossewaarde—A. v.d. Vorm 1—0, wille (voorzitter), Verleur (penning naam bracht. Hij deed dat al eerder NieuwlandLemson 1 14Geerts- ln 1971. Behalve zeven winstpar- ma—Valkema \i, Noordijk—Fa- ber 4. A. v.d. Drift—Plat 1—0, 1_0, Verburg—n.o. 1—0. i Op de bondsraadsvergadering wordt van elk senior-lid verwacht, dat hij op vrijwillige basis een tien tje in de KNSB-kas stort. Ook werd het inleggeld voor KNSB-teams ver hoogd. Om dergelijke financiële kwesties in de toekomst te voorkomen is een commissie van vier man benoemd, waarin o.a. LSB-voorzir-ter Wim van Boekei is gekozen. Het punt "bestuursverkiezingen" tijen scoorde hij nog twee De ene was een salonremise Joop Piket, die met een der de plaats overigens de beste Phili- terwijl Van Baarle in debatten het voorstel dor-ir. de slotronde John van der Wiel mise toestond om daarmee zyn eindzege veilig te stellen. Behalve een geldprijs was er voor hem nog een koffer-schrijfmachine, beschik baar gesteld door de Nederlandse Adler-fabrieken. Kroon kwam net een half puntje tekort om zich nog naast Van Baarle te nestelen. Leids snelschaakkampioen Van der Aard weg kwam in dit stuk nauwelijks voor. Hij eindigde als 26-ste van de 34 schakers, die groep A telde. Met 48 koningsjagers was groep B veruit de grootste afdeling. Overi gens was het juist groep B, waarin op de tweede wedstrijddag (er werd op vrijdagavond en zaterdag gespeeld) drie spelers verstek lieten gaan. Twee van hen hadden zich keurig afgemeld, maar C. van Dijk uit Wassenaar bleef zonder bericht weg, zodat deze groep toen een on even aantal deelnemers herbergde, met het gevolg dat in de zes op za terdag gespeelde ronden telkens een 6peler geen opponent had. Groep B werd een prooi voor Fritschy. Hij maakte handig gebruik van de in zinking van Wolff, die met zes winst- partyen was gestart. Jongsma schaakte zich naast Wolff op de tweede plaats door op de tweede dag honderd procent te scoren. Er bestaan plannen om van dit toernooi, dat nu nog om de twee Jaar woydt gehouden, een jaarlijks terug kerend schaakfestijn te maken. De prijswinnaars zijn Groep A: 1. Van Baarle 8 uit 9; 2. Kroon 7V2; 3. Joop Piket 6%; 4/5. Verholt en Westerveld 6. Groep B: 1. Fritschy 7%, 2/3. Wolf en Jongsma 7, 4.VanHaastert6V2 en 5 10. Ketting, T'rijger, Serdijn, Lith, Plukker en Steffelaar 6. Groep C: 1/2. Peter Gelpke en Lundahl 7, 3/4 Oudeman en Kat 6tfe en 5/9. Ippel, E. v.d. Zaag, R. in 't Veld, D. 't Hart en G. v.d. Bom 6. LSG II had het in het promotie- duel tegen Emmeloord I bepaald ge makkelijk, want de Leidenaars be gonnen al met een 3—0 voorsprong, omdat Emmeloord met zeven man achter de borden plaatsnam. Het werd echter al spoedig 31 omdat Van Rongen blunderde. Van der Drift zette zijn opponent met een fraaie offercombinatie mat (4—1). Wiebes en Nieuwland brachten LSG KNSB in Utrecht is na heftige de afgelopen jaren. meester. Geilvoet (wedstrijdorga nisatie), A. v.d. Ree (recreatieschaak) en Slijkhuis (public relations). Op vallend tussen het de Honderden jonge schakers groep van 20 schaakgroten. Op de dat de communicatie hebben zaterdag in de Sporthal foto zien we dr. Max Euwe gecon- bestuur en de Zuid het oude RAI-gebouw centreerd een zet overdenken tij de strijd aangebonden tegen een dens deze simultaan. Boys, dat elk puntje kan gebrui ken om alsnog ontkomen, liet ste minuut geen twijfel over be staan waar het voor uit Werken dam was gekomen (in ieder geval punt vasthouden) en Quick die negatieve instelling af doende af te straffen. Sterker nog. Quick Bcys paste zich al spoedig aan bij de speel wijze van de bezoekers. De Kat- vijkers vergaten vaak te voetbal- beperkten zich, evenals de "lange-trappen" werk. Trainer Ger Perdyk blëek na afloop dan ook verre van te vreden: "We hadden gewoon ruim moeten winnen. Maar dan moet je tegen deze gasten wel blijven voetballen, blijven com bineren. En dat werd vandaag heel duidelijk vergeten". Om dan wat verzachtende woorden te la ten volgen: "Het is natuurlijk wat ruimte moet krijgen van je tegenstander". Dat gegeven bleek ook in Ko zakken Boys-kringen bekend. El ke bal werd door de Werkendam mers tot <n net oneindige nage jaagd. Een felle strijdwijze die er niet alleen toe leidde dat Quick Boys geen centimeter vrijheid kreeg, maar ook een geprikkelde sfeer op het veld in de hand werk te. Een sfeer waar arbiter De Haan uit Appelscha geen raad mee wist. Hij paste zich even eens snel aan aan het lage ni veau van de beide teams, waar door zaterdag op Nieuw Zuid, slechts de verzorgers van de twee elftallen "goed" werk konden ver richten. aanvaard om het tekort van onge veer f 130.000 weg te werken. Dit na delig saldo was ontstaan door het totaal mislukken van de jubileum loterij en de te hoge verwachtingen van de subsidies van CRM en NSF. De contributie voor senior-leden wordt verhoogd tot f 15 per jaar en die van juniores tot f 10. Deze verho ging gaat op 1 september in. Verder wel erg matig duel. Kozakken Ook al omdat Quick Boys in zijn aanvallen het verrassings-aspect degradatie te niet nodig achtte en steeds va- var.af de eer- ker de bal ver en hoog voor het doel ging plaatsen. De beste kan sen waren in die eerste helft, vreemd genoeg, ook voor de be zoekers. In de dertigste minuut. Boys miste zaterdag de kracht, ontdeed rechterspits Dick Damen goed voor de enige voldoende zich van Arie Verdoes, maar zijn inzet miste, alleen voor doel man Floor Schaap verschenen, de juiste richting. Zeven minuten ater was Damen nog dichter by treffer. Een door Verdoes. via Kozakken, tot het eenvoudige laatste man Joep den Hollander richting Schaap gestuurde terug- jpeelbal, werd door Damen attent onderschept. De nu volgende lob leek goed voor "0—1", maar de bal stuiterde via de vingertop pen van Floor Schaap en de binnenkant van de ronde paal weer in het veld terug Na de hervatting zakte het spelpeil naar een nog bedenke lijker niveau. En slechts wel zo dat je, om echt te voetbal- onmiskenbaar bij Kozakken Boys heersende degradatie-zenu wen was het te danken, dat Quick Boys in de laatste fase van de wedstrijd nog bijna de volle winst kon grijpen. Een schot van Cor Verdoes in de 20ste mi nuut na rust kon deze eerste "echte" poging van Quick Boys worden begroet werd echter door doelman Ro van der Linden gestopt, terwijl diezelfde Verdoes in de laatste minuut van de strijd centimeters tekort kwam in een scrimmage voor het Kozak ken-doel. Even daarvoor was overigens een doelpunt van Arie Haasnoot afgekeurd. Scheids rechter De Haan had terecht bui tenspel geconstateerd. GERT-JAN ONVLEE Noordwijk zal proberen de belangrijke wedstrijd tegen Spijkenisse a.s. zaterdag te ver vroegen of te verzetten naar een later tijdstip, aangezien 's mid dags de Engelse cupfinal op de teevee wordt uitgezonden. Se cretaris Spaanderman: "Even tueel spelen we od vrijdagavond een lichtwedstrijds, maar dan moet Spijkenisse er wel mee ak koord gaan natuurlijk". LEIDEN De Zijl/LGB heeft in de laatste (dubbele) ronde van de waterpolo-competitie slechts één punt kunnen behalen. Daardoor moe ten de Leidenaars de vijfde plaats af staan aan ZIAN/Vitesse dat een be ter doelsaldo heeft. LZ'86 heeft het met een derde plaats in de eerste klasse, als debuterende ploeg, knap gedaan. Tegen kampioen Het Yging zaterdag een gelijkspel in de laatste 20 seconden verloren, tegen UZSC kwamen de Leidenaars tot winst. De Zijl/LGB was zaterdag nogal gehandicapt door het ontbreken van Theo Uittenhout. De Leidse keeper had last van een gekneusde handen werd vervangen door Sake van der Veer. De rood-witten begonnen te gen het Delftse DZV nogal angstig. Om de gevaarlijke Hans Aalbert te kunnen uitschakelen werd met een zone-verdediging begonnen, maar dat had niet zoveel succes. In het eerste part nam DZV een 0-2 voor sprong door Maliepaard en Bart Selbeeck. Albert Spijker zorgde voor 1-2. In de tweede periode schakelde De Zijl/LGB over op mandekkingen dat ging beter. Tweemaal scoorde De De Zijl in een "manmeer-situatie" via Ton v.d. Bosch en Frits Welling. Van der Bosch zorgde in het derde part voor 42 en tekende eveneens voor de vijfde treffer, nadat Hans Alberts had tegengescoord: 5-3. De Leidenaars kregen de kans de strijd te beslissen toen Hans van Oort voor één minuut naar de kant moest, maar in plaats van De Zijl scoorde DZV: 5-4. De stand werd opgevoerd tot 6-5, waarna Dolf Visser twee mi nuten voor tijd De Zijl/LGB eenge- iljkspel afdwong; 6-6. Gistermiddag kwam De Zijl/LGB er tegen degradatiekandidaat AZPC in het eerste part niet aan te pas. AZPC nam een 2-0 voorsprong, die door Bert Zaagman gereduceerd werd tot 2-1. De Amersfoorters speel den fel op de man, waardoor De Zijl de grootste moeite had om de bal naar voren te krijgen. In de tweede periode werd het 4-1. Pas in de laat ste partjes kwam De Zijl nog iets terug. Na 5-1 zorgden Frits Welling de niet geheel fitte Leo Onderwa ter r 5-3. De Leidse eersteklasser LZ'86 heeft nogal ongelukkig van Het Y verlo ren. Met nog twintig seconden te spelen was de stand gelijk (2-2) toen scheidsrechter Hans van Zenderen een waarnemingsfout maakte: bij een schot van Van Schaik, waarbij de bal op de paal belandde, floot hij af voor een doelpunt omdat hij dacht dat de bal van de bassin- wand achter doelman Erik de Vos was teruggesprongen. In de nog res terende speeltijd kon het energie ke LZ'86 niet meer scorea Het Y, dat iets sterker was dan de Leidenaars, stond gedurende twee perioden met 0-1 achter (doelpunt van Joop Siera), maar nam in het derde part een 2-1 voorsprong, in het laatste speldeel kwam LZ'86 weer op gelijke hoogte door een doelpunt van Dick Houthoff. Het mocht niet baten, want het Y eiste, zoals ge zegd, op gelukkige wijze de zege op: 3-2. Tegen UZSC moest LZ aantreden zonder Wim van Zijl, die de avond ervoor dusdanig aan het gezicht ge wond werd na een botsing met Het Y-speler Van Schaik dat hij voor lopig een tijdje in het ziekenhuis moet blijven. UZSC nam een 2-0 voorsprong door Bus. Pas in het tweede part kwamen de Leidenaars terug door Jan Breedeveld (straf- worp) en de sterkspelende Jan de Graaf (2x): 3-3, omdat ook UZSC scoorde. Het werd nog 4-4 (Breede veld en Bus), waarna Breedeveld en De Graaf LZ een voorsprong bezorg de (6-4). De zege werd door tref fers van andermaal De Graaf en van Elzinga tenslotte zeker gesteld: 8-6. Basketbal Op de tweede dag van het basketbaltoernooi voor da mes ploegen om de Viledabeker te Boedapest hebben de Nederlande dames zaterdag haar tweede neder laag geleden. Tsjecho Slowakije won met 89—54 na een ruststand van 46 —27. In het andere duel won Bulga rije, tegen Hongarije, ook haar twee -de wedstrijd, 66—62 (32—26). WADDINXVEEN De volleybal- sters van de Voorschotense/Leidse combinatie Gemini/Kangeroes heb ben door een onverwachte 3—1 zege in Waddinxveen op het op de twee de plaats staande Be Fair plotseling promotie-kansen gekregen. Wanneer de pupillen van coach Nico Kok er in het slot van de competitie in slagen de nu van Be Fair overgenomen tweede plaats te behouden dan heeft de divisie plus één ploeg uit de Het herenteam van Gemini/Kan geroes leed een gevoelig verlies tegen VVB Excellent dat de Voorschotena ren met 0—3 de baas bleef. Het da mesteam van Groen Stereo Cen trum trad vergeefs aan voor de strijd tegen het reeds gedegradeerde Zaandamse Molenwiek. De Zaan- kanters lieten telefonisch weten dat een verliespunt meer of minder er toch niet toe deed en bleven daar door maar weg. Be Fair heeft tot halverwege de tweede set ruime mogelijkheden ge had het duel tegen het de laatste weken steeds beter draaiende Gemi ni/Kangeroes te beslissen. Be Fair, dat indertijd zijn uitwedstrijd met 2—3 had gewonnen won de eerste set met 15—7. De Waddinxveense da mes profiteerden van de nervositeit van Gemini dat geen lijn in haar spel kon brengen. Dat bleef zo tot de stand 11—5 in de tweede set. Toen bracht Nico Kok de geroutineerde Xandri Willebrandt-Kikkert binnen de lijnen. In voorbije Jaren was zij een steunpilaar van teams als de Prof essorenwyk en SVL en ook by deze gelegenheid kon Gemini haar inbreng niet missen. Haar secure spelverdelen bracht de nodige rust in de Gemini-ploeg en bracht de thuisploeg van slag af: 11—15. Be Fair zag geen kans meer om de nu sterke defensie van Gemini te over troeven, terwijl het tegelijkertijd ge confronteerd werd met een felle aanval. In de laatste twee sets was Gemini/K duidelijk de sterkere ploeg: 11—15 en 11—15 waardoor de ploeg van Nico Kok de zege kon bin nenhalen. Het herenteam van Gemini K had in zijn thuiswedstrijd moeite om het goede ritme te pakken te krijgen, nadat vanwege de blessure van de meespelende Wiebe Pera op een an der systeem was overgeschakeld. Daarnaast toonden de Voorschote naren niet zoveel inzet, zodat het op de derde plaats op de ranglijst staan de VVB Excellent, dat zijn thuis wedstrijd tegen Gemini verloor, met vrij groot gemak een royale zege kon binnen halen. Het ongeordende tegenspel gaf Excellent alle ruimte: 0—3. Setstanden 8—15. 8—15 en 9— 15. FRANK BONTE.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15