Geels: PSV had met 6-0 kunnen winnen FEYENOORD: 'BETER LAAT DAN NOOIT' NIEMAND WIJZER Scorebord Topscorers EC-strijd om brons? SCHRIJVERS IN DOEL TEGEN DE BELGEN «AANDAG 28 APRIL 1975 AMSTERDAM PSV heeft maar één helft nodig gehad om Ajax het toch al wazige uitzicht op de hoofdprijs van de voet balcompetitie te ontnemen. In die periode werden de Amster dammers met de wapens, die zij zelf enkele jaren geleden nog zo soepel hanteerden, vernederd. Zo zelfs dat de Eindhovense Isupporters bij de stand 03 het alleszeggende „Tien, tien, tien" aanhieven. Uiteindelijk leverde het eenzijdige duel de voor Ajax heel wat vriendelijker cijfers van 24 op. De Amsterdam mers waren echter de eersten om toe te geven dat de verras sende slotakkoorden van Brokamp en Geels het beeld behoor lijk hadden vertekend. Ruud Geels: „De stand 42 is geflat teerd. Voor hetzelfde geld was het 6-, 70 voor PSV geweest". Het verschil tussen Ajax en PSV was dan ook ongelooflijk groot. PSV puilde uit van aanvallers en verdedigers, die voor elkaar wensten te werken. Ajax daarentegen lapte iedere opdracht van Hans Kraay aan de slof en de oude schoen. Er zou mandekking worden toegepast in de eerste helft. In de praktijk kwam het er op neer dat verdediging en middenveld voor PSV één groot ontvangstcomité vormden. Tot verbazing onder meer van linkervleugelverdediger Grrie Deijkers: „Ik kon soms met de bal aan mijn voet vanuit de verdediging hele maal naar het andere doel lopen. Dat is toch niet normaal. Als Rep me niet afstopte deed niemand het. Het overnemen van eikaars mensen was er niet bij". Zelfs toen we met tien man speelden kon ik ongehinderd m'n gang gaan". Hans Kraay lit dan ook duidelijk zijn ongenoegen blijken: Te veel spelers hebben me in de steek gelaten". ste van PSV, maar anderzijds ga je je toch wel wat afvragen als je Ruud Krol hoort praten dat er zeven liepen te voetballen en dat de andere vier maar wat rond huppelden. Onze enige hoop is nu nog dat FC Amsterdam voor een verrassing gaat zorgen in Eind hoven. Gebeurt dat niet, dan heb ben we het aan onszelf te wijten dat we geen kampioen worden. Wat mezelf betreft verder nog dit: deze week heeft Feyenoord me een nieuw contract toege stuurd. Ik ben echter voorlopig niet van pldn dat te tekenen, want ik ben het niet eens met de hoogte van het geboden bedrag, nog afgezien van het feit dat er onderhandelingen gaande zijn met diverse andere clubs. Ik stuur het contract in ieder geval door naar Coster, die dan mis schien nog deze week met Feyen oord gaat praten. Een positief punt in die besprekingen kan zijn dat ik opgesteld ben in Oranje, terwijl het ook "aardig" is dat we met het Nederlands elftal in Bel gië voetballen. Daar zijn namelijk ook een paar clubs Tussen Lubse (12) en Deijkers haalt Jan Mulder uit voor een hard schot. Het blijkt toch nog te kunnen. Als iedereen maar bereid is te lo pen, blijkt Feyenoord te kunnen doen wat het moet doen. Dan zie je dat er nog veel kansen gescha pen kunnen worden. Bij Wage- ningen had het in ieder geval net zo goed 8 of 9—1 kunnen worden. Het ging veel beter dan de laatste weken nu er iveer inzet was. Dat kwam mede door de speelwijze van Wageningen dat weigerde om verdedigend te spelen maar een positief punt blijft toch dat er bij Feyenoord weer inzet werd ge toond en dat is belangrijk want we moeten die laatste twee ived- strijden wel winnen. Onze enige kans is dan dat PSV nog een mis stap maakt, hoewel ik voor die ploeg nog maar weinig problemen zie. Vooral nu PSV zo'n enorme stimulans heeft gekregen bij Ajax. Zo gemakkelijk hebben wij nog nooit gewonnen in Amster dam. Dat is enerzijds de verdien- Ajax heeft aanvankelijk nog geprobeerd met een flinke portie hardheid het klasseverschil te camoufleren. Lang slaagde het team daar niet in. Al in de negende minuut ging Invaller-doelman Heinz Stuy onderuit na een „één-tweetje" van Lubse en doelpuntenmaker Edström. Dusbaba, de directe tegenstander van de Zweqtf, was op dat moment niet te bekennen en bleef na die openingstreffer duidelijk de mindere van Ed ström. Dusbaba had nog het „geluk" dat hij zich in de 32ste minuut met een blessure kon afmel den en zich kon laten vervangen door Van Dord. Dusbaba bleef daardoor een langere lijdensweg bespaard, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Ger- rie Mühren, die aan Lubse was gekoppeld. Een vreemde combinatie, omdat de Volendammer zich bepaald niet behaaglijk voelt in de rol van verdedigende middenvelder. In het lang niet uitverkochte Olympisch Stadion mocht Lubse dan ook gaan en staan waar hij wilde. Zoals zoveel PSV'ers hun koers mochten bepalen. Het gevolg was dat Stuy niet alleen geconfronteerd werd met Edström, v. d. Kuylen, Lubse en de v. d. Kerkhoffs, maar ook met achterspelers als Deijkers, Nordquist, Krijgh en vooral PSV's laat ste man Adri van Kraay. Het licht dreigde voor PSV in de eerste helft alleen even uit te vallen na een akelig misver stand tussen Van Kraay en Van Beveren, waar van Mulder had kunnen profiteren als hij wat zorgvuldiger had gericht. Voor het overige ver liep de organisatie bij PSV vrij goed. De ploeg was veel beweeglijker en fantasievoller dan Ajax, dat zichzelf door vele slordigheden bij voorbaat de das omdeed. Zo offreerde Mühren Lubse in een royale bui de bal. Die fout had grote gevolgen kunnen hebben, omdat de Eindhovenaar zich prompt geplaatst zag voor Stuy. In dit geval zocht Lubse het doel een rang te hoog. Even te voren was hij wel als overwinnaar uit de con frontatie met de Ajax-doelman te voorschijn ge komen, door bij een uittrap de bal in het doel te tikken. Scheidsrechter Van der Kroft annu leerde die goal echter wegens gevaarlijk spel. Stuy: „Ik gooide die bal bij die uittrap even op, omdat ik wist dat wanneer Lubse met z'n been omhoog zou komen ,toch zou worden gefloten. Het wa dus eigenlijk een beetje uitdagen". Het doek. waarmee de Amsterdammers al zo lang worstelden, zou aan het einde van de eerste helft definitief over Ajax vallen. De tweede treffer werd na 37 minuten afgeleverd door René v. d. Kerkhof, die eerst Blankenburg met een lange sprint het verschil toonde tussen een haas en een schildpad en vervolgens de bal in de korte hoek deponeerde; 03 volgde even later na enkele artistieke bewegingen van Willy v. d. Kuijlen, op de rand van buitenspel. En al moest René v. d. Kerkhof kort daarop afhaken met een bloeduitstorting in het bovenbeen (broer Willy moest later na een elleboog in het gezicht van drie krammen worden voorzien), PSV bleef het duel controleren. Ook na rust, toen Ajax wat meer in balbezit mocht zijn, maar zich veel vuldig liet verrassen door de dieptepas. Ajax, dat in het tweede bedrijf overschakelde op po sitiespel, kwam onder meer goed weg toen Deij kers alleen voor Stuy verscheen, en Van de Kuylen werd „gelanceerd" door Notten, die fou tief terugspeelde. De Amsterdammers, die alleen in Krol en Steffenhagen spelers van niveau had den, mochten dan ook blij zijn dat alleen Lubse in de 87ste minuut nog toesloeg. De schitterende doelpunten, die Brokamp (vervanger van Rep) en Geels daarna met het hoofd afleverden (2—4), waren niet meer dan troostprijzen. Voor de hoofd prijs was Ajax al lang kansloos. PSV-trainer Rijvers: „Het is alleen jammer voor het doel saldo. Mijn ploeg dacht dat 't al was afgelopen". JAN PREENEN. EREDIVISIE FC Twente—FC Amsterd. Z— 1 Telstar—Roda JC 4—2 Wageningen—Feyenoord 14 NAC—Go Ahead Eagles 4—J Excelsior—FC Utrecht 2—2 SpartaHaarlem 0C MVV—AZ *672—1 FC D. Haag—De Grschap 0—1 Ajax—PSV 2—4 PSV 32 21 9 2 51 76-25 Feyenoord 32 22 6 4 50 89-27 Ajax 32 20 6 6 46 73-33 Twente 32 17 7 8 41 54-32 32 14 10 8 38 49-31 32 10 14 8 34 39-40 32 8 17 7 33 39-37 Amsterdam 32 10 10 12 30 47-43 D. Haag 32 7 16 9 30 31-36 32 10 9 13 29 46-58 32 7 13 12 27 42-52 32 8 10 14 26 34-52 32 9 8 15 26 29-51 32 8 10 14 26 40-60 32 7 11 14 25 31-51 32 6 9 17 21 34-61 32 6 9 17 21 34-61 32 6 9 17 21 37-69 AZ'67 AZ '67 Telstar Sparta Roda JC MVV Go A. E. Gr schap Utrecht Excelsior Haarlem NAC Wgening. EERSTE DIVISIE SVVVolendam 0—4 SC Amersfoort—FC VVV 2-1 PEC Zwolle—SC Cambuur 1—0 Veendam—NEC 0—4 FC Dordrecht—Willem II 2—1 FC D. BoschFC Groning. 00 Heerenveen—Vitesse 0—1 Helmond Sp.Fortuna SC 03 Eindhoven—FC Vlaarding. 3—0 NEC 34 14 17 3 45 46-22 Groningen 34 20 5 9 45 59-39 Vitesse 34 17 9 8 43 59-36 PEC Zw. 34 16 11 7 43 47-31 Eindhoven 34 16 10 8 42 57-33 VW 34 13 13 8 39 53-30 Heerenveen 34 16 7 11 39 44-32 Fort. SC 34 15 8 11 38 43-32 Volendam 35 15 7 13 37 55-45 D. Bosch 34 11 13 10 35 38-42 Heracles 34 10 12 12 32 44-53 Cambuur 34 10 9 15 29 42-52 Amersfoort 34 9 10 15 28 36-45 Willem 2 34 11 5 18 27 36-48 Helm. Sp. 35 9 9 17 27 28-47 SVV 34 8 10 16 26 32-49 Vlaarding. 34 9 8 17 26 31-52 Dordrecht 34 8 9 17 25 35-55 Veendam 34 8 6 20 22 28-70 Eindhoven. FC Groningen, NEC en Vitesse periode-kam pioen. 1. Geels (Ajax) 29 2. Van der Kuylen (PSV) 25 3. Kreuz (Feyenoord) 21 4. Jansen (Amsterdam) 20 5. Edström (PSV) 15 6. Kist (AZ'67) 14 WAGENINGEN Wageningens wilskracht cnakte na een half uur. Na een beginperiode, waarin het de kracht en de moed had om Feyen>ord met agressie te bestrijden, verflauwde het ,'erzet binnen vijf minuten. In dat tijdsbestek nad Peter Ressel tweemaal het net gevonden. De eerste keer in buitenspelpositie, besliste scheidsrechter Frans Derks na ruggespraak met zijn grensrechter, maar even later drukte Ressel de bal opnieuw over de doellijn, wat het einde van Wageningen inluidde. Het einde, niet alleen wat de wedstrijd betrof, maar tegelijkertijd van het eredivisieschap. Door Piet Ocks Wageningen gelooft er niet meer ln, al wil trainer Frits Korbach an- ders doen geloven. Hij weerhield zich na de nog magere 14 van elk com mentaar. "In deze situatie lijkt het me beter dat ik de spelers niet be kritiseer", luidde de verklaring van Wageningse trainer. By Feyen oord is de situatie bijna identiek. Men zegt het niet hardop, maar het houdt nauwelijks nog rekening met een prolongatie van de landstitel. Trainer Wiel Coerver maakt zich er bijna ongeïnteresseerd vanaf met: "In voetbal is alles mogelijk. Daar om hebben we het nog niet opgege- Waarnaar het in de afgelopen we ken echter wel uitzag. Zonder inspi ratie en werklust werden de wedstrij den afgeraffeld, maar op de Wage ningse berg werd een licht uitzonde ring gemaakt. "Toch hebben we het -ustig aan gedaan", mompelde Wim 'an Hanegem later. "Het lijkt alsof we nu pas aar dig gaan spelen". En lachend: "Be ter laat dan nooit". Wageningen stond dat trouwens na het eerste half uur gewillig toe. Nadat Eddie Treytel afstandsscho ten van Tomas en Ponsen en een kop bal van Jan Groenendijk met moei te had verwerkt, stortte Wageningen na de 0—1 van Peter Ressel ineen. Oppermachtig drukte Feyenoord de beigbewoners steeds verder terug, maar vooralsnog bleken John Steen Olsen (als extra middenvelder voor de gepasseerde Willy Kreuz) en Pe ter Ressel niet in staat de 0—1 stand uit te breiden. Dat gelukte Feyenoord pas in het tweede bedrijf, waarin Jörgen Kris- tensen sinds lange tijd weer flonker de, waarin Jan Everse zich defini tief herstelde van zijn aanvankelijk onzekere begin en waarin Wim Jan sen en Wim van Hanegem gebles seerd uitvielen. Van Hanegem: "Mijn linkerbeen is dikker dan het andere. Ik weet niet wat het is, maar ik heb vorige week maar twintig minuten kunnen trainen". Willy Kreuz verving hem na 35 minuten. Eerder was Arie van der Linden voor Wim Jansen ("Ik heb last van PARIJS Het Franse sportdagblad „l'Êquipe", dat twintig jaar geleden het initiatief nam tot de instelling van een toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, pleit ervoor in de nabije toe komst ook in een wedstrijd uit te maken wélk team zich derde en welk zich vierde mag noemen in het toernooi. In de editie van zaterdag vraagt het blad de Europese Voetbalunie op korte termijn liever nog dit jaar dan na afloop van het volgende seizoen het reglement in deze zin te veranderen. ,JIet geeft de mogelijkheid voor twee teleurgestelde teams die de laatste horde niet hebben kunnen nemen toch nog te strijden voor een bronzen medaille", zo merkt het blad op. mijn achillespees") komen opdra ven. Van der Linden: "Dat was de eerste keer in deze competitie. Het is me overigens erg meegevallen" Wage ningen vergemakkelijkte zijn debuut, dat hij bij een 0-3 voorsprong maak te. Want na achttien min.Ren kopte John Steen Olsen een voorzet van Kristensen door naar Ressel, die slim 0-2 inknikte. Zeven minuten la ter kopte Wim van Hanegem een voorzet van Peter Ressel voor de voeten van Theo de Jong die ver woestend uithaalde: 0-3. Tam Wageningen stelde er nauwe lijks iets tegenover Gelaten liet het Feyenoord op zich afkomen, dat zich riante mogelijkheden schiep maar het verzuimde (Dick Schneider, Theo de Jong, Van Hanegem en Peter Res sel) de score te vergroten. Alleen Pe ter Ressel slaagde er nog eenmaal in Bert van Geffen kansloos te laten, omdat Kristensen een pass van Van Hanegem geraffineerd tot de Feyen- oord-spits had verlengd en daarmee de Wageningen-doelman al uit even wicht had bebracht (0-4). Een ople ving in de laatste minuten verbruik te Wageningen om nog iets terug te doen. Het werd daarbij ongewild ge holpen door Eddie Treytel, die een hoekschop van Zuidersma verkeerd beoordeelde, waardoor Jan Groenen dijk over de Feyenoord-doelman naar 1-4 lobde. Wageningen lijkt zich bij een te ruggang naar de eerste divisie te hebben neergelegd. Wim van Hane gem: "Toch jammer, want ik vind Wageningen een kleurrijke ploeg. Zoals vorig jaar Amsterdam, zijn het dit seizoen AZ en Wageningen die de ze competitie een beetje levendig hebben gemaakt. Bovendien is Wa geningen niet zo'n bange ploeg, die van begin tot eind voor het doel blijft hangen". En daarvoor zal het dan nu zijn tol moeten betalen. Wageningen-speler Vermeer grijpt naar zijn hoofd, terwijl Wim van Hanegem op het doel kopt. Wielrennen Freddy Maertens, heeft zaterdag in Roeselare een wegwedstrijd over 201 kilometer ge wonnen. Maertens was de snelste sprinter uit een groepje van vijf man Verbeeck werd tweede, de Meyer derde, Wil de Vlam vierde en Cael vijfde. Wielrennen Eddy Merckx heeft een aantal weggroten in een omnium te Genève duidelijk verslagen. Zijn gevaarlijkste concurrent was Roger de Vlaeminck. Sercu won de afval- wedstrijd, Merckx de wegwedstrijd over 25 kilometer en Bitossi de han dicapwedstrijd voor Merckx en De yiaeminck. ZEIST Bondscoach George Knobel heeft voor de 102de interland tegen de Belgen, woensdag a.s. m Antwerpen mede gedwongen door de afwezigheid van Johan Neeskens en Johan Cruijff maar liefst vier debutanten opgesteld: Adrie van Kraay, Frans Thyssen, Johan Zui- dema en Kees Kist. In vergelijking met de laatste landenwedstrüd, op 20 november in Rotterdam tegen Italië (3-1), is Oranje op zes plaatsen gewijzigd. Jongbloed behoort nu tot de wisselspelers en is vervangen door Piet Schrijvers, Haan heeft in de achterste vier plaats moeten maken voor Van Kraay, Van der Kuylen en Neeskens zijn uit het middenveld weggevallen voor Thyssen en Jansen en in de voorhoede nemen Zuidema en Kist de posities in van Rep en Cruijff. Opstelling: doel: Piet Schrijvers (Ajax); achter: Wim Suurbier (Ajax), Wim Rijsber- gen (Feyenoord), Adrie van Kraay (PSV), Krol (Ajax); midden: Frans Thijssen (FC Twente), Wim Jansen (Feyenoord), Wim van Hanegem Feyenoord); voor Johan Zuidema (FC Twente), Kees Kist (AZ'67) en Rob Rensenbrink (Anderlecht). Wisselspelers: Jan Jongbloed (FC Amsterdam), Jan Everse (Feyenoord) Willy van der Kuylen (PSV), Jan Peters (NEC) en Bobby Vosmaer (AZ'67). Raymond Goethals, de Belgische Bondscoach selecteerde zeven spelers van Anderlecht. De selectiegroep be staat uit de volgende zestien spelers: Broos, Coeck, Dockx, Binst, Van den Daele, Vanderelst en Verheyen (allen Anderlecht), Dewalque, Piot en Van Moer (allen Standard), Cools en Lambert (beiden Club Brugge), Caers (Antwerp), Devrindt (Lokeren) Leonard (KV Mechelen) en Teugels (RWDM). ENSCHEDE Trainer Hennes Weisweiler van Borussia Mün- chen Gladbach, FC Twente's te genstander in de finale van het toernooi van de UEFA-cup, is gistermiddag niet veel wijzer ge worden. Nadat hij vorige week erg geïmponeerd was door het spel van Twente tegen Juventus besloot hij om de equipe van Spitz Kohn nog eens een keertje te gaan bekijken. Hij liet daarvoor zelfs de interland Bulgarije West Duitsland schieten, maar zal daar ongetwijfeld spijt van hebben gehad. FC Twente trad lang niet op volle sterkte aan. Bos, Van Iereel, Jeuring en Van der Vall waren buiten de ploeg gehouden en Twente bleek niet bereid zich tegen FC Amsterdam tot het uiterste in te spannen. Een kwartier voor afloop vertrok Weisweiler, dit in tegenstelling met oud-bondscoach George Kess- ler, thans trainer van Hertha BSC, die speciaal was gekomen om Johan Zuidema aan het werk te zien. De Berlijnse Bundesliga- club, die met FC Köln de tweede plaats deelt met een achterstand van twee punten op Borussia Mönohengladbach, heeft be langstelling voor de spitsspeler, wiens contract aan het eind van het seizoen afloopt. Ook Kessler is niet veel wijzer geworden want Zuidema speelde ver beneden zijn normale niveau.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13