onn en Stockholm niet voor eis terroristen bog en eerlijk leer Diplomatie een riskant beroep PAS OP DE PLAATS VAN VRR De uitersten raken elkaar Top Baader-Meinhof-groep blijft gevangen Arabische |top tegen ind juni Verliezen op Cyprus L mIJDAG 25 APRIL 1975 STOCKHOLM/BONN (AP/DPA/Reuter) Het vurige en bloedige slot van het gijzelingsdrama in Stockholm werd gis- Iteravond vooraf gegaan door koortsachtige onderhandelingen tussen de autoriteiten in Stockholm en Bonn, die voor de vraag werden gesteld, of de hoge vraagprijs van de terroristen zou rnoeten worden betaald: de vrijlating uit Duitse gevangenissen van maar liefst 26 topfiguren van de anarchistische Baader- Meinhof-groep. Voor het eerst in een Westeuropees land werd in een politiek getinte terreuractie niet gebogen voor de terro risten, ondanks hun dreigement om ieder uur een van de twaalf gegijzelden neer te schieten. Alleen in Israël is men steeds lergelijke acties "hard" tegemoet getreden. Aanvankelijk waren er enige aan wijzingen. dat de Duitsers wellicht lereid zouden zijn, op de eisen in te aan. Gisteravond tegen half negen bezoek voortijdig had afgebroken. De crisis-staf in Bonn, die ook tij dens de ontvoeringsactie van de Duit se politicus Lorenz in actie was ge- erschenen twee autobussen van de weest om het beleid uit te stippelen, lolitie met een groot escorte moto- kwam in de loop van de avond eni- bij de gevangenis Stuttgart- ge malen bijeen. Ook de oppositie- jtammheim, waar de leiders ie Baader-Meinhof-groep verblijven. Dp de luchthaven Stuttgart-Echter- lingen landde een Boeing-707 van de Aifthansa die volgetankt werd voor maximale vlucht van negendui- end kilometer. Inmiddels was de Duitse presi dent Walter Scheel terugge keerd uit Frankrijk, waar hij een partijen zijn in dit beleidslichaam vertegenwoordigd. Scheel bleef in de loop van de avond vrijwel constant in telefonisch contact met de Zweedse premier Palme. De terroristen hadden als eis ge steld, dat de vrijlating van de gevan genen in Frankfurt zou moeten ge schieden. Elk van de 26 vrijgelaten gevangenen (onder wie de topfiguren Baader en Meinhof en ook de juist gisteren tot zes jaar veroordeelde Nederlander Augustin) moest on geveer 50.000 gulden losgeld meekrij gen. Een en ander zou voor negen uur gisteravond zijn beslag moeten hebben gekregen. Zou dat niet ge beuren, dan zou ieder uur één van de twaalf gijzelaars worden doodge schoten. Bij de bezette Duitse ambassade bleef het over het algemeen rustig, ICAIRO/WASHINGTON (UPi/AP) De achtste Arabische topconferentie tal in de laatste week van Juni in Wogadisjoe (Somalië), worden ge houden. Dit heeft de Arabische Liga Igisteren in Cairo meegedeeld. De raad van ministers van de Liga opsporingsfoto's vastgesteld, dat De Westduitse ambassadeur in Stockholm Dietrich Sioecker, die slechts licht werd gewond, in het ziekenhuis in gesprek met zijn vrouw Ingrid. ring afgegeven. De beslissing over wat er nu ver- besluit van de bezetters, het gebouw heenkomen te zoeken. Zij slaagden tot omstreeks tien uur het bericht der moest gebeuren werd de autori- in de lucht te laten vliegen en in in die vlucht niet. kwam, dat de eisen van de terro- PARIJS (AFP) De gisteren bij bassade, door leden van de Tupama- de overval op de Westduitse ambas- ros-guerrillabeweging ontvoerd. Mi- sa de in Stockholm doodgeschoten trione werd doodgeschoten en Diac. militaire attaché, luitenant-kolonel Gomide vrijgelaten. Andreas von Mirbach, is de negen- 17 mei 1971: Ephraim Elrom, con- de diplomaat die sinds 1968 op ge- sul van Israël en Turkije, door vier welddadige wijze bij terreuracties t leden van Dev Jenc (het Turkse on- leven heeft gelaten. dergrondse bevrijdingsfront) ont- De lijst van slachtoffers ziet er voerd. De regering weigerde in te als volgt uit. gaan op hun eis een aantal gevan- 28 augustus 1968: John Gordon, gen zittende kameraden van de ont- ambassadeur van de Verenigde Sta- voerders vrij te laten, waarna zes ten in Guatemala bij zijn ontvoering dagen later Elrom werd doodgescho- door revolutionairen gedood. De ont- ten. w voerders lieten later weten dat Oor- 1 maart 1973: Acht leden van de don zich had verzet. Palestijnse guerrillabeweging 31 maart 1970: Karl von Spreti, „Zwarte September" gijzelen in de ambassadeur van West-Duitsland in ambassade van Saoedi-Arabië in Guatemala door opstandelingen ont- Chartoem vijf diplomaten (1 Belg, 2 voerd. Deze vermoordden hem toen Amerikanen en 2 Arabieren) en ei- de regering van Guatemala de eisen sen de uitlevering van in verschei- van de ontvoerders, losgeld en vrij- dene landen gevangenzittende Pa- lating van politieke gevangenen, lestijnen. Nadat deze eis door enke van de hand wees. ie landen was afgewezen doodden de 31 juli 1970: Aloysio Dias Gomide, Palestijnse commando's op 2 maart teiten uit de hand genomen door het de verwarring te trachten, een veilig consul van Brazilië in Montevideo de drie westerse diplomaten, gaven Een van de terroristen wordt hier door kogels en vlammen gewond en met de handen geboeid op een brancard het Karolinska-ziekenhuis binnengedragen. Zwaarbewapende politie volgde hem tot in de operatiekamer, waar hij behandeld moest worden. Dan Mitrione, chef van de veilig- zich twee dagen later i heidsdienst van de Amerikaanse i lieten risten door Duitsland 1 l afgewe- ADVERTENTIE Korte tijd later klonken er scho ten uit het bezette gebouw. Later is gebleken, dat dit niet de uitvoering van het dreigement is geweest. Inmiddels was aan de hand leeft i resolutie aanvaard i de overvallers de anarchis- bijeenkomsten van 24 tot 27 ten Angela Luther en Andres Vogel |uni in de Somalische hoofdstad te louden en de topconferentie van Ara- lische staatshoofden van 28 juni tot juli te doen plaatsvinden. Koning iHoessein van Jordanië heeft een uit- lodiging van president Ford aan- zal hem komende dinsdag in Washington ontmoeten, zo heeft l het Witte Huis meegedeeld. Hoessein, die een particulier be- zoek aan de V.S. gaat brengen, zal de toestand in het Midden-Oosten met Ford bespreken, waarna de pre sident voor hem een diner geeft in het Witte Huis. Hoessein zal tijdens zijn verblijf lin Washington ook hoge regerings functionarissen en leden Vrijgelaten De 50-jarige Emilia Bosco, die een week geleden bij baar woning in Turijn was ontvoerd, i? gisteren in de buitenwijken van Congres ontmoeten. HQ is 'gisteren de vrijgelaten. Een meisje vond worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de ont voering van Peter Lorenz. Het was toen nog altijd niet bekend, hoeveel terroristen het ambassadegebouw bezet hielden. Even na elf uur lieten de bezetters drie vrouwelijke gijzelaars vrij. Zij hadden een brief van de terroristen bij zich. die onmiddellijk door de politie in ontvangst werd genomen. Over de inhoud werd geen verkla- I., mi de grootste tweewielerfabrikant tér wereld. HON DA inlichtingen: Honda Motor N.V. Lierenstraat 5 Ridderkerk tel. 01804-16300 i kort bezoek in Parijs j i shock huis dat zij als zakenvrouw heeft helpen opbouwen. De vrouw kon van u'tputting vrijwel geen woord uit trengen. Haar familieleden zouden ten losgeld van ruim hebben betaald. de aanval De pogingen van president Tran op de hoofdstad én duizenden in pa- Van Hoeong een vredeskabinet te riek geraakte Zuidvietnamezen en dat aanvaardbaar is voor Amerikanen hebben de gevechtspau- Bosco toen zij in h« een ontmoeting toestond en volkomen uitgeput op dÈstoing™ met president Gl5CMd nf.ff SAIGON/WASHINGTON (OPI/AP) troepen staan gereed Saoedi-Arabië heeft aangeboden alle Egyptische arbeiders die momen teel in Libië werken op te nemen in dien Egypte mocht besluiten zijn onderdanen uit Libië terug te trek ken, aldus regeringsfunctionarissen in Cairo volgens het persbureau van het Midden-Oosten. De regering van Saoedi-Arabië zou president Anwar Sadat tijdens zijn buitenwijken besprekingen met koning Khaled de Syrische president Hafez Assad i dit ieder moment kunnen gebeu- de twee Arabieren ongedeerd vrij. 26 februari 1975: ontvoering van John Patrick Eg an, Amerikaans consul in Cordoba door "Montene- ros", een linkse Argentijnse bewe ging. Twee dagen later werd Egan vermoord. NICOSIA (Reuter) OngeveSr zesduizend Griekse Cyprioten zyn ge dood of worden nog vermist sinds de vanuit Griekenland geïnspireer de staatsgreep in juli van het vorig jaar en de daarop volgende Turkse invasie, zo hebben regeringskringen in Nicosia donderdag bekendgemaakt. Een Turks-Cyprische woordvoerder heeft het aantal doden in zijn ge meenschap door de gevechten van vorig jaar bepaald op 380, en Turkse berichten hebben de verliezen in het Turkse invasieleger bepaald op on geveer 500 doden en ruim 1000 ge worden. Het is voor het eerst dat Grieks- Cyprische slachtoffercijfers zijn ge- beland door gekibbel tus- teren het land te verlaten. Slechts sen de aanhangers van generaal Doe- 500 Amerikanen verblijven nu nog Vuurgevecht Een lid van de Bas- eng Van Minh en senaatsvoorzitter in Saigon. kische guerrillaorganisatie E.T.A. la Tran Van Lam. Een woordvoerder van het Ameri- divisies tegenover stellen, gisterochtend doodgeschoten in een Op het oorlogstoneel was er wei- kaanse Ministerie van Defensie heeft vuurgevec.it met de politie in de üg activiteit. De VRR-troepen heb- verklaard dat de Noordyietnamezen en 37 mm luchtaf weergeschut in stelling gebracht tot de voorlopige re- op 30 km van Saigon. Hij stelde i de Noord- drukkelijk dat er geen rapporten geven. zijn ontvangen dat Amerikaanse vlieg zouden jen sterkte hebben bereikt tuigen die aan de evacuatie van van minstens 14 divisies. De Zuid-Vie Amerikanen en Zuid-Vietnamezen Boroboedoer Het 'Amerikaanse Co- kunnen daar minder dan 7 aeelnemen zijn beschoten. mité voor de BQroboedoer', een par- i san Sebastian. Een ben weUicht de opdracht pas op de elk moment de beslissende aanval dagen wellicht moet worden tweede S.T.A. - lid zou zijn gearres- -laats te maken in afwachting teerd, een politieagent gewond bij de vorming van hebben meegedeeld dat Saoedi-Ara- bet treffen. In Baskenland zijn ex- lutionairen acceptabele regering in heden een massale aanval te lance- bij de oprukkende troepen te bren- aldus generaal majoor Winant gen. Sidle in een persconferentie. In de afgelopen dagen, aldus de tieagent, afgelopen dinsdag. Naar schatting 150.000 man VRR- 'Wat betreft hun mogelijkheden woordvoerder, hebben de Noordviet- Wat betreft de mogelijkheden tot ticuliere organisatie, heeft een che que ter waarde van 1.275.000 dollar overhandigd aan de Unesco, de or ganisatie voor onderwijs, wetenschap I-en en cultuur van de Verenigde Naties in Parijs, om te besteden aan de restauratie van het boeddhistische Heiligdom. Er is tot nu toe 4 miljoen dollar verzameld maar er is acht miljoen dollar nodig. luchtmachtbasis Than Son Nhut niet langer gebruikt zou kunnen worden, verklaarde Sidle dat in geval van rood 1600 Amerikanen en anderen in één dag met helikopters uit Sai- oon zouden kunnen worden geëva cueerd. ADVERTENTIE Anarchisten in West-Duitsland: Voor de vrouw die graag avontuurt met leer heeft Lambert de Jong een bekoor lijke nappa jas uit een eigentijdse kollektie. Het slanke model is zeer apart en heeft als opmerkelijke details: vlotte kraag, fraaie knopen en gedurfde zakken. Te passen in 5 kleuren: zwart, bruin, hardgroen, donker groen en lichtbruin. 0^ 0 Ook in suède. Kleuren sand en pomona. Meteen passen. Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406 Bonn - De zesentwintig in Westduitse en Westberlijnse gevan genissen opgesloten zittende anar chisten, die de inzet vormden van de aanslag op de Westduitse ambassade in Stockholm, behoren vrijwel allen tot de Baader Meinhof-groep, die zichzelf overi gens Rote Armee Fraktion noemt (naar het voorbeeld van het „Rode Leger" in Japan, dat eveneens gewelddadig-anarchistische acties in eigen land en daarbuiten heeft uitgevoerd). Deze Rote Armee Fraktion, geleid door de politicoloog Andreas Baader (31) en de journaliste Ulrike Meinhof (40) is in 1970 ontstaan als een late vrucht van de buitenparle mentaire protestbeweging van de studenten in West-Berlijn. Geïnspireerd onder andere door de neo-.arxistische leringen van Her- bert Marcuse wil een minderheid van de studenten op gewelddadige wijze de bestaande orde ten val brengen. Diezelfde Marcuse zou later de daden van Baader c.s. veroorde len als „onzinnige terreurhandelin- gen". Door brandstichting in een waren huis in Frankfurt (1968) komt deze neo-marxistisohe leringen van Her- het eerst in de openbaarheid. Baader. mede-schuldig, wordt gear resteerd en veroordeeld en in mei '70 bevrijd, onder meer door toedoen van Ulrike Meinhof, die van dat ogenblik af tot de „harde kern" van de groep behoort. Na training in een Palestijns guerrilla-kamp in Syrië, keren Baader, Meinhof, de advocaat Horst Mahler (later Baaders tegenstander) en de onderwijzeres Gudrun Ensslin (34) najaar 1970 terug om in de Bondsrepubliek met de systemati sche opbouw van de Rote Armee Fraktion (RAF) te beginnen. In 1968 en '69 had de groep al verschillende aanslagen gepleegd (de Amerikaanse bibliotheek Berlijn, regeringsgebouwen in Bamberg). Een spektakelstuk vormt in 1970 de overval op drie banken op één dag (29 september), buit: ruim 217.000 DM. Spoedig volgen arrestaties: Horst Mahler, de medisch-assistente Ingrid Schubert (30), de scholiere Irene Goergens (23). In de zomer van 1971 volgt de tweede fase „de aanval op het onderdrukkingsappa raat", aanslagen op het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg en andere acties, waarbij doden vallen, zowel bij de politie als bij de RAF: Petra Schelm, George von Rauch. In Juni 1972 wordt de harde kern gearresteerd: Baader, de Oosten rijkse socioloog Jan-Carl Raspe (30) kort daarna ook Meinhof. Maar ook vanuit de gevangenis zet de groep - zeker niet zonder actieve steun van hun verdedigers - de strijd voort. Het aantal (in hoofdzaak passieve) medestanders van de RAF in de Bondsrepubliek en West-Berlijn wordt op het ogenblik op enkele duizenden geschat. Kenmerkend voor de RAF, is, dat haar leden voor het overgrote deel afkomstig zijn uit de „gezeten burgerij". Zij worden beschouwd als in een geheel eigen denkwereld op gesloten mensen, die ver buiten de werkelijkheid met hun theorieën nooit hebben kunnen doordringen tot de klasse, waarvoor zij zich zeiden in te zetten: de arbeiders. De 2 Juni-beweging is een aanzienlijk kleinere, maar evenzeer gewelddadige groep, die weliswaar raakpunten met de RAF heeft, maar toch min of meer onafhanke lijk opereert. Zij bestaat sinds 1971 en noemt zich naar de dag, waarop in 1967 bij een protestbetoging tegen de Sjah van Perzie in Berlijn de student Benno Ohnesorge werd doodgeschoten. Bekend werd de 2 Juni-beweging vooral door de ontvoering op 28 februari van dit jaar van de Westberlijnse CDU-politicus Peter Lorenz. De groep slaagde er daardoor in vijf gevangen anarchis ten op vrije voeten te krijgen; ze werden naar Zuid-Jemen gevlogen, waar de autoriteiten hen overigens opnieuw gevangen hebben gezet. Als een van de leiders van de „beweging" geldt de vroegere student Ralf Reinders (26), zoon van Nederlandse ouders. Hij geldt als „ijskoude killer", die tesamen met ex-onderwijzeres Angela Luther (34) en voormalig student Fritz Teufel (31) de groep leidt. Deze drie en nog enkele anderen worden - sinds de ontvoering van Lorenz gezocht. Hun naam wordt ook in verband gebracht met de moord op de Berlijnse rechter Gunter von Drenkmann. Ze worden eveneens verdacht van zes bank overvallen (buit: ruim 600.000 mark), een aanslag op de Bri^e jachtclub in Berlijn en de „terechtstelling" van een vroegere medestander, Ulrich Schmticker, die de politie informaties over de groep had gegeven. Het commando-Holger Meins, dat zich verantwoordelijk heeft gesteld voor de gijzeling in de westduitse ambassade in Stockholm, is een nieuwe groepering, maar bestaat •waarschijnlijk alleen uit leden van de 2 Juni-beweging. Angela Luther en een ander lid van de 2 Juni-groep, de 19-jarige scholier Andreas Vogel, zijn volgens ooege- tuigen bij ae aanval in Stockholm betrokken. Het „commando" ontleent zijn naam aan Holger Klaus Meins. die 33 laar oud, op 9 november 1974 aan de gevolgen van zijn langdurige hon gerstaking in de gevangenis Wittlich (Eifel) is gestorven. Aan zijn dood had de gevangenisarts van Wittlich ongetwijfeld mede schuld. Meins sloot zich in 1970 bij de RAF aan. Hij werd er ook van verdacht in mei 1972 de politiecommissaris van Milaan, Calabresi te heben doodge schoten. Op 1 juni 1972 word hij, samen met Baader en Raspe, in Frankfurt gearresteerd.'

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9