voor YS is de oorlog Indochina verleden tijd NAAST HET NIEUWS Grens over? Kaoenda geeft geheime garanties Saigon remt evacuatie af fRatja, Croissant uitgesloten als advocaat Baader ISRAEL VREEST WAPEN EMBARGO AMERIKA Defensiebesnoeiing gevaar voor veiligheid Trampolientjes Bel Hertz als u een vracht- of bestelwagen nodig heeft. ,:v- JONDERDAG 24 APRIL 1975 NEW ORLEANS (AP) President Ford heeft gisteravond verklaard dat voor de Verenigde Staten de oorlog in Indochina voorbij is en het Amerikaanse volk opgeroepen een "nieuwe agenda voor de toekomst" op te stellen. De president sprak aan de Tulane University, waar twee jaar geleden heftige protestacties tegen de oorlog in Vietnam plaats vonden. Hij zei dat de gebeurtenissen in Indochina hem droevig stemden, maar dat deze niet "het einde van de wereld, noch het einde van de Amerikaanse leidersrol in de wereld" be tekenden. In een op schrift gestelde toespraak Foid zei dat de Sowjet-Uniemin- die door een woordvoerder Witte Huis de eerste post-Vietname se toespraak van de president werd genoemd, zei Ford dat "Amerika de trots kan herwinnen die het bezat vóór Vietnam". 'Maar dit kan niet worden bereikt procent aan defensie door uitgaf dan de Verenigde Staten. Hij zei dat de Sowjet-marine nu op fclle wereldzeeën haar vlag liet waai- «.n, van Hawaii tot de Golf van Me xico De president verklaarde dat de, oorlog te hervechten die kostenstijgingen wegens de inflatie afgelopen - wat Amerika betreft' aldus de president. Ford heeft hen, die kritiek op zijn uiet meegerekend, de Amerikaanse defensiebegroting sinds het hoogte punt van de oorlog in Vietnam met defensiebeleid uitoefenen gisteren in 40 procent was besnoeid en nog al andere rede gewaarschuwd dat tijd 15 procent ligt ander het niiveau elke verdere besnoeiing van het de fensiebudget gevaar zal opleveren 'oor de nationale veiligheid Verenigde Staten. Ford verdedigde de defensiebegro ting ad 92.8 miljard dollar en ver klaard dat allen die zeggen dat de Verenigde Staten te veel wapenen nebben en te veel aan defensie uit geven onjuist redeneren. "De grondslag voor ontspanning is i vóór Vietnam. De voorspoed van Amerika, zelfs het i de testa an van Amerika hangt af van de vrijheid van de oceanen, die al- !een door een sterke marine gewaar borgd kan worden. Volgens Ford beseft ook de Sow- jet-Unie het belang van de marine Zij versterken hun marine, terwijl Verenigde Staten toelaten dat n marine kleiner wordt. Hij zei net^Uit^re^v^h'rSit op dit de Amerikaanse marine nu 500 moment bestaat", aldus de president die een bijeenkomst van de a Dond in New Orleans toesprak. Gisteren kwamen duizen den communisten in Portugal bijeen in het Eerste-Mei-Sta- dion in Lissabon om de cam pagne af te sluiten voor de verkiezingen, die morgen worden gehouden. Het en thousiasme van de deelne mers, die met vlaggen en spandoeken van hun voor keur blijk, gaven, ontlaadde zich in oorverdovende sa menzang. VS-Senaat akkoord met gebruik troepen ADVERTENTIE lekkere drop van Langen berg Uitslag Brits eferendum per district LONDEN (Reuter) Het Britse agerhuis heeft gisteravond beslo- dat de uitslagen van het refe- endiim van 5 juni over het al of niet id blijven van de EG, per district allen worden bekendgemaakt. Het leed dit ondanks de waarschuwing de regering dat hierdoor tegen- tellingen onder de bevolking kun- ontstaan. Het Lagerhuis nam het be- luit in vrije stemming met 270 egen 153 stemmen. SAIGON (UPI, Reuter) Zuidvietnamese regering heeft gis teren de Amerikaanse ambassade Saigon gedreigd de evacuatie Zuidvietnamezen naar de Verenig- staat. e Staten te beletten als de Ameri- kanon doorgaan jonge Vietnamezen te evacueren die nog dienstplichtig si ach tof f< zijn De Zuidvietnamese autoriteiten j.'ln voorts begonnen vertrekvisums bekostigd, t.* weigeren aan jonge vrouwen, die terder w:l toestemming hadden ge kregen net land te verlaten. Ver scheidene van deze vrouwen werden g'steren /an het vliegveld gon verdreven, hoewel zij waren er- ingeschakeld. Kcnd als "naaste bloedverwanten" en Amerikanen. Het betreft voor- ia meJijk Vietnamese vrouwen die met Amerikanen zijn gehuwd Overigens zijn ook gisteren weer bonderden Amerikanen en Zuidviet namezen met de dag en nacht af i an vliegende toestellen uit Saigon vertrokken. Terwijl de officiële evacuatie on verminderd voortgaat verdrongen Zxch gis te-en rijke Zuidvietnamezen met koffers vol geld in de havenstad Vung Tau, 65 km zuidoostelijk van f-aigon, :n de hoop vervoer naar 't nütenland te kunnen kopen. Ande re Zuidvietnamezen zakken in Jon- f en de Mekong af in de hoop de kust van Maleisië te bereiken. Intussen hebben vier buitenland se ambas ;3des in Saigon hun poor ten gesloten, hun geheime documen- 'fn verbrand en het grootste deel van hun personeel het land uit ge zonden De ambassades van Groot-Brit- tannië, Australië, West-Duitsland en Thailand maakten bekend dot zij 'tijdelijk'' dicht gingen. Ds Amerikaanse Senaat heeft gis- h ren met 75 tegen 17 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een wet De welke in beperkte mate het inzetten an Amerikaanse troepen voor de evacuatie van Amerikanen Een wrordvoerder van het Penta gon verklaarde voorts dat meer dan veertig schepen volgens ingewij- ietnamezen uit Zuid-Vietnam toe- den 44 i liggen om bij de evacuatie te De wet voorziet ook in 150 mil- helpen of deze te dekken. Daarbij on dollar voor hulp aan oorlogs- sijn twaalf tot vijftien jagers en ne- in Zuid-Vietnam en 100 gentien amfibievaartuigen, alsmede miljoen dollar voor een noodfonds vijf vliegdekschepen, waaruit de evacuatie moet worden De kas van de Verenigde Naties de eva- voor hulp aan Indochina Is leeg. De Zuidviet- volkerenorganisatie heeft alle be schikbare gelden verbruikt en werkt op "krediet" tot meer geld door Voor Je bescherming uatie vin Amerikanen .amezen die toestemming hebben hun land te verlaten zijn momenteel - iesduizend Amerikaanse mariniers de lidstaten beschikbaar wordt ge steld. schepen telt, en kleiner is dan coit sinds 1939, twee jaar voor Pearl Harbour is geweest. Per 30 juni 1P76 zullen er nog maar 490 schepen ?jjn Maar gelukkig, aldus Ford, be zit Amerika meer onderzeeërs en schepen met k ernaajHJrij ving dan enig ander land ter wereld. Ford zei dat een sterke marine en een krachtige koopvaardijvloot onmisbaar zijn om Amerika sterk te houden. ADVERTENTIE Zit u met een onverhoopte piek in uw vervoer of heeft u wat te verhuizen, huur dan voordelig bij Hertz. Van bestel tot 5-tonner, zowei diesel als benzine. Alle wagens worden regelmatig grondig nagekeken. Bel ons bijtijds en uw wagen staat voor u klaar. Uw Hertz agent: Vondellaan 80. Lelden, tel. 071 -6 9313* Ambachtsweg 1. Katwijk, tel. 01718 - 7 10 46 Jultanalaen 46 Voorschoten, tel. 01717 - 22 36 Het Motorhuis Hertz Uw Hertz auto. Een zorg minder. BONN (SP) Advocaat dir. Klaus Croissant mag van het gerechtshof in Stuttgart niet optreden als verdediger van de anarchist Andreas de gevangenis van Stuttgart begint. Volgens het gerechtshof heeft Croissant zich op ontoelaatbare wijze vereenzelvigd met de doelein den van de Baader Meinhof-groep. Zo zou hij de leden van de groep hebben aangespoord tot hongersta king en ze bemiddeling hebben verleend bij de totstandkoming van een schriftelijk vraaggesprek, dat Baader, in sUrRd met de voorschrif ten, vanuit de gevangenis in januari aan het weekblad Der Spiegel heeft gegeven. Aanvankelijk was Croissant vanwege de rechtbank aan Baader als verdediger toegevoegd en als zodanig door de .staat betaald. Deze functie werd hem echter al ontnomen toen een steeds sterker vermoeden rees, dat hij in strijd met zijn plicht als advocaat voor Baader en diens medestanders koeriersdiensten ver leende. Croissant bleef echter daarnaast door Baader zelf gekozen verdediger. Als gevolg van de beslissing van het gerechtshof is daaraan nu ook een eind gekomen. Croissant heeft al verklaard tegen de beslissing In beroep te zullen gaan bij het Bondsgerechtshof Id Stuttgart (te vergelijken met de Hoge raad in Nederland). Het gerechtshof in Stuttgart wil soortgelijke stappen ondernemen tegen de Berlijnse advocaat Strobe- le, die verdediger is van een ander kernlid van de Baader Meinhof- groep, Jan-Carl Raspe. Ook hij staat, tesamen met Baader, Ulrike Meinhof en Gudrun Ensslin, op 21 mei in Stuttgart terecht. Op vissers geschoten Naar in Bangkok vernomen wordt, heeft een Biirmaanse kanonneerboot zondag drie Thailandse (Siamese) vissers vaartuigen beschoten, waardoor 26 vissers heit laven Haten. Drieëntwin tig vissers konden zwemmend de kant bereiken. De vissersboten zou den zich volgens de Thailandse poli tie nog in Thailands territoriaal wa ter hebben bevonden. TEL AVTV (UPI) De Ameri kaanse druk op Israël om concessies la doen ten behoeve van een vredes- iegeling in het Midden-Oosten zul len missenien spoedig de afmetingen van een wapenembargo aannemen, heeft de Israëlische minister van Defensie Sjimon Peres in een toe spraak tot studenten in Tel Aviv tezegd. De beloofde gevechtsbommeniwerpers •an het type F-15 en de raketten van het type "Lance" voor doelen op de grond zijn nog niet geleverd, ver klaarde hij. Premier Rabin en minister van Buitenlandse Zaken Allon hebben laten weten, dat al het matrieel waarvoor contracten zijm getekend, wordt geleverd. Een Isiaëlische regeringsfunctiona ris 'die niet met name wilde worden genoemd, zei: "Het is duidelijk dat merika ons dingen wil laten doen waartoe wij niet bereid zijn, zoals het doen van nieuwe voorstellen die aantrekkelijker voor de Arabieren zijn". Amin wil standbeeld voor Hitler LONDEN President Ida Amiin van Oeganda noemt nazi-leider Adolf Hitler een groot man en zal ter ere van hem een monument oprichten op een plaats waar Britse en Duitse troepen elkaar tij dens de eerste wereldoorlog bestreden. Dit blijkt uit een bericht van radio Oeganda dat in Londen is opgevangen. Volgens het radio bericht prees het Oegandese staatshoofd de Duitsers, en met name Hitler, voor hun moed, maar hij zed teleurgesteld te zijn geweest geen portret van hem of een monument te zijner nagedachtenis in Berlijn te hebben aangetroffen. Een historische plek in de pro vincie Kigezi zal naar Hitler worden vernoemd en een monument zal worden opgericht voor de overleden dictator, aldus Amin. Pralen legen planten De Amerikaan CLeve Backster zegt dat als hij spreekt tot plan ten, bomen, bepaalde schimmels, kippeëieren en zelfs menselijk zaad. er naar hem wordt geduisterd. Dat is meer dan hij kan zeggen van mensen van de wetenschap. Die laten hem maar klappen Backster zegt dat hij het eerst in 1967 had ontdekt dat planten „gevoel" hadden. Hij had toen de electroden van een ingewikkelde eleotrische apparatuur, een soort „leugendetector" die moet vast stellen of de ermee verbonden persoon de waarheid spreekt, be vestigd aan de bladen van een plant. Toen hij tot die plant zei „Ik ga Jou verbranden" was de naald van het apparaat hevig gaan zwaaien en dat betekende, aldus Backster: „Nee, alsjeblieft niet" Hoogleraar in de plantkunde James Cruise van de universiteit van Toronto zegt dat er geen enkel wetenschappelijk bewijs bestaat dat planten gevoel hebben. Gevraagd naar zijn oordeel over Backsters theorieën zegt hij: „Laten we het netjes houden. Pure kletskoek en flauwekul'' Huwelijkstrouw belonen Een groep neo-fasoistasche afgevaardigden in het Italiaanse par lement heeft gisteren een wetsvoorstel Ingediend, dat beoogt 25 Jaar huwelijkstrouw te belonen met een medaille en een gouden trofee. De echtparen die vinden dat zij voor de anderscheiding in aanmer king komen, zullen zich bij de plaatselijke autoriteiten moeten melden. Deze zenden de aanmeldingen door naar de centrale over heid. Volgens het voorstel zal het staatshoofd jaarlijks de onder scheidingen uitreiken. Carel Hugo „Koning der Carlisten" In Madrid is vernomen dat prins Carel Hugo van Bourbon, de echtgenoot van prinses Irene, 8 april „koning van de Carlisten" is geworden als gevolg van de troonsafstand van zijn vader .koning" Francisco Xavier. In een document dat gisteren in de Spaanse hoofdstad door zijn persdienst is verspreid, zegt de 86-jarige Fran- oisco Xavier. „Uit vrije wil in verband met zijn leeftijd, zich be wust van zijn verantwoordelijkheid en gebruikmakend van het reoht dat aan hem is overgedragen door zijn oom, de koning Al fonso Carlos, besloten te hebben troonsafstand te doen ten gunste van zijn zoon prins Carlos Hugo". Het document is in Parijs op gesteld en gedateerd op 8 april. In het document wordt de aan spraak op de Spaanse troon bevestigd. „Als het ogenblik is aange broken dat de Spaanse volken daartoe vrij en democratisch be sluiten". De Carlisten worden opgeroepen zich rond de nieuwe ko ning te scharen. De oudJe vorst verklaart zich niet te zullen terug trekken, maar „als een soldaat maast zijn zoon" te zulten blijven. Carel Hugo herhaalt in het document de doelen van het Carlisme- „tot de instelling van een socialistische monarchie te komen". Vrcuw hoort in het huishouden Enkele kleine rechtse partijen en een deel van de VVD- en CDA- fmoties hebben gisteren in de Gelderse staten gestemd tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten om f 40.000 beschikbaar te stellen voor provinciale activiteiten in het kader: het nationale Jaar van de vrouw. De tegenstemmers bleken vooral moeilijk aan te kijken tegen een evenement dat zal worden georganiseerd door het vrou- wenkontakt in de Partij van de Arbeid en een plan om de voorlich ting over kinderopvangcentra te subsidiëren. SGP-vertegenwoordi ger D. van Mourik achtte het streven naar maatschappelijke ge lijkheid van man en vrouw in Strijd met Gods woord. „De vrouw is ondergeschikt aan de man en zal zich verre moeten houden van al deze activiteiten. Zij zal haar aandacht moeten richten op het huishouden". De meerderheid van de staten ging overigens akkoord met de voorstellen. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de LEIOSE SPAARBANK Vertrouwelijk rapport gaat in Salisbury van hand tot hand Kenneth Kaoenda van Zambia. SALISBURY (AP) President Kenneth Kaoenda van Zambia zou volgens een vertrouwelijk rapport dat thans in Salisbury van hand tot hand gaat, tegen twee bezoekende blanke Rhodesiërs hebben gezegd dat een zwart meerderheidsbewind in dat land niet overijld tot stand mag worden gebracht. Er bestaat nauwelijks twijfel aan de authenticiteit van het rapport Kaoenda zou zijn uitspraak die door de Rhodesische zwarte nationa listen wel eens als „dolkstoot in de rug" zou kunnen worden opgevat hebben gedaan in een gesprek met twee Rhodesische hereboeren, John Strong en Andy Firks, dat op 1 april plaats had tijdens een gemeen schappelijke lunch in Kaoenda's re sidentie te Loesaka. Van de gedachtenwisseling werd een stenografisch verslag gemaakt en bU hun terugkeer naar Rhodesië kregen Strong en Firks 21 rapporten mee voor strikt confidentieel ge bruik. Het enigszins verkreukelde or- gineel verdween in een prullenbak, waar het door een ordonnans werd opgevist. Deze speelde het door naar dr. Edson Sihole, de publicise iitsman van het Rhodesische Afrikaans-na tionale congres en broer van ds. Nda- baningi Sithole van Zanu Zambesi - sche nationale unie), en die heeft de ze week in eigen kring honderden "piratenedities" van het rapport ver spreid. Hij deed dit zonder medeweten van ANC-voorzitter bisschop Abel Moezorewa en met de kennelijke be doeling om Kaoenda in zwart-natio- listische kringen te compromitteren. De Zambiaanse president neemt mo menteel op Jamaica deel aan het overleg van Britse gemenebest-pre miers. Volgens het rapport zou Kaoenda tegen zijn bezoekers hebben gezegd dat .een plotselinge overschakeling op een (zwart) meerderheidsbewind tot een ineenstorting van de Rhode sische economie zou kunnen leiden, waarbij niemand baat zou hebben'. Hij zou voorts hebben gezegd: dat hij I. Smith heeft laten weten dat hij bereid is zijn handtekening te zetten onder een verklaring waar in de blanken het recht op behoud van hun eigendommen wordt gega randeerd. dat Zambia zijn steun zal ont houden aan zwarte Rhodesiërs die zich schuldig zouden maken aan dis criminatie (tegen wie dan ook), dat er voor blank Rhodesië nog maar weinig tijd overblijft om naar een constitutionele regeling toe te werken, dat hij meer vrees koestert voor een strijd van zwart tegen zwart in Rhodesië dan een botsing tussen zwart en blank, dat de blanken In Rhodesië op recht moeten pogen een politiek ver gelijk te bewerkstelligen en dat Zam bia in dat geval zijn hulp aan de zwarte guerrilla's zal stopzetten. Volgens het document zou Kaoen da de twee hereboeren uit Rhodesië hebben verzekerd, dat Zambia in hun land niet direct streeft naar de in voering van een algemeen Kiesrecht, maar dat schoolopleiding In eniger lei vorm bepalend zou moeten zijn voor de vraag wie wel en wie niet zou mogen stemmen. Als dit waar is speelt Kaoenda's standpunt min >f meer in op het blanke paternalisme in Rhodesië.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9