Kindermishandeling signaal uit het gezin Woningwetwoningen tussen Herengracht en Zijlsingel mizu DRIEDAAGSE CURSUS IN LEIDEN no sier ABN en Leidse Spaarbank in Merenwijk GEMEENTE ZELF OPDRACHTGEVER EN COORDINATOR keukens 't Karrewiel DONDERDAG 24 APRIL 1975 Vandaag, morgen en overmorgen wordt er in het Laboratorium voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg een cursus gehouden over "Kin dermishandeling in Nederland." De cursus wordt georganiseerd door de (Leidse) Boerhaave Commissie voor Voortgezet Onderwijs in samenwerking met de Vereniging tegen Kindermishandeling in Den Haag. De sprekerslijst van de drie congresdagen vermeldt een Indrukwekkend aantal inleiders uit verschillende vakgebieden. Er zUn juristen bij, politiemensen, vertegenwoordigers van de Raad voor de Kinderbescherming, en afgevaardigden uit de hoek van de gezondheidszorg. De Leidse kinderarts A. Th. Schweizer, weten schappelijk hoofdmedewerker bij de vakgroep kindergeneeskunde in het Academisch Ziekenhuis, hoofd van de buitenkliniek voor kindergeneeskunde in Noordwijk en plaatsvervangend vertrouwens arts van het district Rotterdam (is: geheel Zuid-Holland en Zee land). maakt deel uit van de organisatie van de cursus. Hieronder een gesprek met hem over het verschijnsel kindermishandeling. LEIDEN "Er was een jonge tje van vier jaar dat een paar keer met z'n moeder naar de kin derarts ging. Steeds weer met klachten over buikpijn. Daarbij viel het op dat de moeder, als ze op dat spreekuur was, steeds on aardig over dat kind praatte in de zin van: het is een lastpak, hij maakt allerlei dingen kapot. Terwijl bij dat jongetje opviel dat-ie onrustig was en z'n moe der sterk provoceerde. Enfin, de kinderarts kon niets vinden. En op een keer kwamen ze weer en I was dat jongetje vreselijk ver velend. De arts bemerkte toen een paar blauwe plekken bij dat kind en hij vroeg aan de moeder hoe dat kwam. En zij zei: het is gewoon een vervelend joch, het liefst zou ik willen dat-ie het raam uitvloog. Waarop de arts zei: het lijkt me dat u nog meer problemen hebt. En de moeder erkende dat ze het niet meer aan kon." Door Wim Wiirtz "Wat was nu het geval? Dat jon getje was het kind van haar man. n.iet haar eigen kind. Ze was zijn tweede vrouw, zijn eerste vrouw was ij hem weggelopen. En die man trok dat jongetje vóór ten opzichte van een dochtertje dat ze had mee gebracht toen ze bij hem kwam. Enfin, toen was er dus een duidelijke entree, en een duidelijke gezinssitua tie. Er werd met de ouders gespro ken en voorgesteld dat jongetje voor bepaalde tijd op te nemen en te ob- rerveren. En toen bleek ook dat de i'ader en moeder nog nooit over dit probleem hadden gepraat. Er kwam een maatschappelijk werkster bij. En omdat het jongetje bleef provoce ren, ging hij naar 'n medisch kinder- t agverblijf. Daar is hij twee jaar feweest. En nu is hij weer thuis. Fn het gaat beter'. Bedachtzaam diept Schweizer dit suthentiexe praktijkgeval uit zijn ge heugen op om aan te geven waar n de mjeste gevallen de oorzaken liggen van kindermishandeling. Het ge at om een gezin in nood", zegt hij. "Het disfunctioneren van een gezin". Meer inzicht Het verchijnsel kindermishandeling riaat sinls een Jaar of vijf midden- 'n de publieke belangstelling. Onge twijfeld droeg de oprichting van de Vereniging tegen Kindermishande ling daar belangrijk toe bij. Maar ook het inzicht in de achtergonden werd groter. Met het gevolg dat kindermishan deling niet langer meer gezien wordt als een louter criminele aangelegen heid, maar veeleer als een signaal dat zegt dat er in de gezinssituatie van het kind iets mis is. Schwei zer: "Tot zo'n tien a vijftien jaar ge leden was de reactie als er een ge val van kindermishandeling ontdekt werd: dit is een crimineel gebeuren, er is een dader en die moet dus naar de politie en vervolgens naar de rechter. Nu is het anders. Het wordt nu algemeen aanvaard en daar is ook onderzoek naar gedaan als een verschijnsel dat z'n oor zaken heeft ito 't disfunctioneren van het gezin, in een stress-situatie. Er zijn veel, ook jonge mensen die on der stress staan en dat dan op één of andere manier moeten afreage ren: hetzij in geweld hetzij in pros titutie. Kindermishandeling is één van die vormen waarin het wordt afgereageerd". Huisvesting is ongetwijfeld één van de factoren die tot het slecht func tioneren van het gezin bijdragen? Schweizer: "Ja, dat behoort tot de materiële omstandigheden, het slecht wonen, mensen die op elkaar zitten en buren die last van elkaar hebben. Maar er zijn ook immate riële factoren. De ouders zijn bij voorbeeld vroeger thuis verwaarloosd en hebben een slechte controle over hun frustraties. Ze zijn van huis uit slecht geprepareerd op moeilijkhe den. En dat moet je dan zien in com binatie met het krijgen van kinde ren. Het is in deze gevallen opval lend dat er veel kinderen te vroeg worden geboren. En ook opvallend is dat er in dergelijke situaties veel hy per-actieve kinderen zijn, die dan vanzelf provoceren tot kindermis handeling. Verder komt het ook voor in situaties van kinderen met een li chamelijke of geestelijke handicap, waar de ouders niet tegen opgewas sen zijn". Er kan zich natuurlijk ook een ge val van pedofilie voordoen, een va der die zijn kind misbruikt. Dat wordt dan al gauw als argument ge bruikt om te zeggen: die man moet worden opgesloten. Schweizer: "Ja. maar dan is het toch ook een disfunctioneren van het gezin waarin de pedofiele vader een factor op zichzelf is. Ook in deze ge vallen vind ik dat het gezin eerst voor een bepaalde tijd intensief moet wor den begeleid en als het echt niet gaat, dat er dan pas wordt gezegd: het is onverantwoord, dit is een zaak voor de Raad voor de Kinderbescherming. Maar nogmaals: dit soort gevallen zul je eerst heel goed moeten onder zoeken. Want er wordt naar mijn smaak al veel te gauw gezegd: die vrouw of man, daar is geen garen mee te spinnen". Preventive Ook de bestrijding van kinder mishandeling stoelt op de gedachte dat voorkomen beter is dan genezen. De Vereniging tegen Kindermishan deling, die vier jaar geleden spontaan verrees uit een groepje van veront rusten, probeert daarom zoveel mo gelijk voorlichting te geven. Aan het "lekenpubliek", maar voornamelijk aan de professionele werkers in het veld, om daar een goed startpunt te verkrijgen voor een gezamenlijke aanpak van de kindermishandeling. Daarnaast is er dan nog de ver-/ trouwensarts. Een instituut dat drie Jaar geleden onder auspiciën van de ministeries van Justitie, CRM en Volksgezondheid in het leven werd geroepen om als een soort meldings- post en adviseur te gaan fungeren. De vertrouwensarts krijgt de mees te meldingen binnen uit de eerste lijnsgezondheidszorg: huisartsen, wijkverpleegkundigen etc. Maar ook van het publiek, dat overigens veel anonieme telefoontjes verzorgt. Schweizer: "Dat komt vaak voort uit de angst om fouten te maken, dait is een rem voor veel mensen. Er wordt namelijk nogal eens verkeerd aangemeld. En als je dan een geval van kindermishandeling bij je bu ren hebt aangemeld, en dat komt la ter uit, dan is dat natuurlijk niet zo prettig". De signalen van kindermishande- Kinderarts Schweizer: oorzaken stresssituatie. International Home Leiden IEIDEN Nog dit jaar zal op de eerste etage van net Prytaneum aan hét Rapenburg (6) het Internatio- i al House worden geopend. Een ontmoetingscentrum voor de vele honderden medewerkers en studen ten uit alle delen van de wereld die jaarlijks de Leidse universiteit be zoeken. Het nieuwe internationale ontmoe tingscentrum wordt een soort tehuis vaar de buitenlanders contac ten kunnen leggen met Nederlanders, waar ze een partijtje ping-pong of fhaak kunnen spelen en waar zij zich ook gewoon kunnen verpozen in do bibliotheek of de muziekkamer. Om dat echter te kunnen realiseren is er geld nodig. Daarom wordt er op het ogenblik in elk geval al bin nen de universitaire gemeenschap stevig actie gevoerd om aan het be nodigde bedrag te komen voor de inrichting van het international louse: f 50.000. De Stichting International House roopt dit bedrag als "glanspunt van het eeuwfeest" op korte termijn be reikt te hebben. Wil men de actie steunen, dan kan dit door een fi nanciële bijdrage te storten op de V.B.N.-Leiden, bankrekeningnum mer 56 03 15 254 t.n.v. "Internatio- ral House" of op het gironummer 3541633 t.n.v. penningmeester "In ternational House". ling zijn verschillend. Onmacht bij de ouders tekent zich af in blauwe plekken op het lichaam van het kind, in botbreuken of in huiddefec ten. Maar ook de geestelijke mishan deling laat duidelijke sporen na: vroeg verwaarloosde kinderen die Jong Euro Songfestival AMSTERDAM Nederland is uitgenodigd deel te nemen aan het Jong Euro Songfestival, dat van 6 tot 9 augustus in de Kurzaal van het Casino in Oostende wordt gehou den. Impressario Frans van Klinge ren is uitgenodigd, evenals vorig Jaar een ploeg te formeren. Vorig jaar won deze ploeg het festival met Hed- dy Lester, Fon Klement en Saskia Martijn. Aan het festival zullen behalve Ne ctar ia nd en België ook Luxemburg. Duitsland, Engeland en Spanje deel nemen. De ploegen moeten alle be staan uit een zanger, een zangeres en een groep Van maximaal zes per sonen. Geen van de deelnemers mag ouder dan 25 jaar zijn en allen die nen elk tenminste één nieuwe com positie te presenteren. zich onrustig en provocerend gedra gen, kinderen ook die zich overgeven aan zogenaamd café-gedrag - praten zonder enige diepgang. Samenwerking Op de cursus wordt als één van de belangrijkste problemen op tafel gelegd de samenwerking tussen de verschillende instituten die met kin aermishandeling te maken hebben: justitie, gezondheidszorg en de Raad voor de Kinderbescherming. Wat is daar zo moeilijk aan? Schweizer: "Justitie, politie en kinderrechter hebben zulke andere uitgangspunten dan de gezondheids zorg, dat dat principieel grote moei- rjkheden kan gaan geven zodra ze ?aan samenwerken. En dat geldt dan cok voor de derde sector: de Raad voor de Kinderbescherming. Bij de ze drie zijn de uitgangspunten eigen lijk tege.istrijdig aan elkaar. Stel: een kind wordt mishandeld. Dat wordt, ontdekt door iemand uit de ge- ondheidszorg, die vindt dat de poli tie dat moet weten. Goed, dat gaat can naar de rechter, er komt een ad vies van de Raad voor de Kinderbe scherming en via de rechter een uit huisplaatsing van het kind. Als het zo gaat, dan zitten er samenwer kingsproblemen in. Want er staan dan mensen op in de gezondheidszorg en die zeggen: dat is niet goed voor 't kind. Welnu, nu is er een nieuwe sector: de vertrouwensarts. En nu neggen we: eerst de hulpverlening, en dan pas de justitie. Want heel veel gevallen lossen zich op door di recte hulpverlening". Voorjaarsprijzen Spaanse Sangric literfles nu Jonge Jenever Ryneburgei •literfles nu Napoleon V.S.O.P. Frans import fles nu Gilde Pils 24 fles tijdelijk 4,75 rger 9,35 11,95 7.95 en gratis thuisbezorgd ii Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. LEIDEN De twee plaatsen die er voor bankinstellingen zijn inge ruimd in het nieuwe winkelcen trum "De Kopermolen" in de Me renwijk zullen naar alle waar schijnlijkheid ten deel vallen aan de A.B.N. en de Leidse Spaarbank. De drie PvdA-leden in de commissie I Economische A angle genheden zul len in elk geval bü de exploitant MVO, die uiteindelijk beslist, be pleiten, dat tenminste één plaats wordt toebedeeld aan de Leidse Spaarbank, gezien haar binding met de stad. Tijdens de PvdA-fractievergadering stelde Mentzij gisteravond vast, dat de commissie niet meer kan doen dan er bij de MVO op aandringen. Par tijgenoot Van Baren was het met Mentzi eens d*t dat een vervelende ls en dat in de toekomst wan neer weer nieuwe winkelcentra opge zet worden, de zaken anders gere geld moeten' zijn. Wethouder Van Aken deelde mee, dat in totaal vijf bankinstellingen een verzoek hebben ingediend om een vestiging te mogen openen in het winkelcentrum. Gezien het tekort aan plaatsen in het centrum zei Van Aken in de begeleidingscom missie van het winkelcentrum te zullen voorstellen om de banken, die niet in de Kopermolen kunnen ko men, de gelegenheid te bieden zich elders in de Merenwijk te vestigen. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Een uitgelezen collectie. Atjjd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa- reren en ontwerpen van Uw Sieraden. LEIDEN Onze krant ktreeg gisteren bezoek van de heer Rudra Nath Sharma uit Ne pal, de bergstaat tussen India en China. De heer Sharma is plaatsvervangend hoofdredac teur van het Nepalese persbu reau RSS (National News Agen cy of Nepal) en is hier op uitno diging van de Vereniging Hol land-Nepal. De heren die hem begeleid- dien, Lex Raat (bioloog) en Eg- bert van der Pol (bijna afgestu deerd bioloog) beschrijven de heer Sharma als een behulp zaam en gastvrij mam. die voor een ieder van buiten zijn land 'n steun en toeverlaat is. Expedi ties op biologisch of alpinistisch terrein zoeken Nepal nogal eens op, omdat de fauna er varieert van tropisch tot antarctisch en er bovendien 'n wat uit de slof geschoten heuvel te vinden is die naar de naam Mount Everest luistert. Op de foto bekijkt de heer Sharma een aantal loden vor men van pagina's van de krant. Verder van links naar rechts: hoofdredacteur Han Mulder en de heren Van der Pol en Raat. R A'iseodeflUnaat2 Oegslgeest fel 50392 Als je zoveel keukens hebt staan, wil je d'r best eentje kwijt. LEIDEN Aan de woningbouwver eniging De Goede Woning is ver gunning verleend voor de bouw van 'JC6 woningwetwoningen in het cen trum van de Merenwijk. HOTEL-CAFE-RESTAURANT ttefoUwuter STEENSTRAAT55/LEIDEN 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's LEIDEN Het college van B. en W. wil er met kracht naar streven, dat de woningbouw in het gebied tussen Herengracht, Oosterkerkstraat, Zijlsingel en Nieuwe Rijn in de woningwetsec tor gepleegd zal worden. Het college heeft zich aangesloten hij de keuze, die een speciale beoor delingscommissie heeft gemaakt uit de in totaal achttien ingediende bouwplannen voor dit gebied. De commissie koos er destijds drie uit, die in combinatie voor uitvoering in aanmerking kwamen. Alle achttien plannen zijn rond de jaarwisseling in het Jruggehoofd tentoongesteld. De reacties, die bij die gelegenheid konden worden gegeven, waren voor de beoordelingscommissie geen aan leiding om haar advies aan het col lege te herzien. Opvallend is dat er geen reactie van het buurtcomité is Binnengekomen, hoewel inmiddels Lekend is dat er bezwaren bestaan tegen de afbraak van de panden öranjegracht 87 tot en met 93. B. en W. kiezen dus voor de plan van de architecten Goedhart en Links, Den Hollander en Van Loos- oroek, alsmede van het architecten bureau Treffers en Polgar. Uit een globale technische en financiële be oordeling van de plannen was des tijds al gebleken, dat twee van de Ir ie plannen niet realiseerbaar wa ren in de woningwetsector, hoewel de door de inzenders zelf gegeven oerekeningen anders deden geloven. Wanneer een exacte berekening eveneens tot de conclusie leidt, dat de plannen in hun huidige vorm niet in de woningwetsector uitge voerd kunnen worden, dan "zullen zij moeten worden vereenvoudigd of worden aangepast zonder daarmee van karakter te veranderen", aldus B. en W. De aannemers, die te zijner tijd in het gebied willen gaan bou wen, zullen van te voren akkoord moeten met de voorwaarde, dat zij het werk niet kunnen uitvoeren, wanneer het merendeel van de wo ningen niet in de woningwetsector san worden gerealiseerd. Beheersinstituut De gemeente wil zelf als opdracht gever van de bouwplannen gaan fungeren. Dit "gezien het geringe aantal te bouwen woningen (300) en *n verband met de voortgang van de p'anvoorbereidingen". aldus B. en W "Er bestaan dan tevens goede mogelijkheden om alle drie plannen op elkaar af te stemmen, terwijl ook goede coördinatie kan worden ver kregen tussen de werkzaamheden rond het bouwrijp maken en de bouwactiviteiten voor de woningen". Er hadden zich al gegadigden voor de woningen gemeld: de Leidse Wo- mngstichting, alsmede de woning bouwverenigingen De Goede Wo ning en Werkmanswoningen. Het college zal onderzoeken of de gemeen te na de bouw van de woningen het- «ij geheel, hetzij gedeeltelijk aan de (gemeenitèlijke) woningstichting zal overdragen. De grond zal in ieder geval alleen op erfpachtbasis worden uitgegeven. Woningbouwverenigin gen komen pas in aanmerking, wan eer zij aan bepaalde voorwaarden voldoen. B. en W. laten in hun voor stel aan de gemeenteraad doorsche meren, lat dan in ieder geval het zg. centraal beheersinstituut van de grond moet komen. Een oude wens van de gemeente, waar een aantal wo rungbouwverenigingen nogal huive rig tegenover staat. De kwestie zal opnieuw voorgelegd worden aan de Federatie van Woningbouwverenigin gen in Leiden. Voor Werkmanswonin een geldt dan nog, dat wil de ver eniging voor de woningen in het ge bied Herengracht-Zijlsingel in aan merking komen, zij met een zg. «..pen verenigingsstructuur (dus met bevoegdheden voor bv. een le denvergadering) dient te opperen en riet meer, zoals nu. als besloten ver eniging mag fungeren. Behalve als opdrachtgever zal de gemeente zich ook als coördinator fan de bouwplannen gaan gedragen. Voor project-ontwikkelaars is dus aeen plaats. Bij het plan van het ar- chitechtenbureau Treffers en Polgar is weliswaar een projectontwikke laar betrokken geweest, maar vol gens B. en W. hebben de architecten verklaard, dat zij aan hem niet ge bonden sijn, wanneer er woningwet woningen worden gebouwd. In het gebied, waarvoor de bouwplannen rijn ingediend zullen vrijwel geen woningen voor bejaarden worden ge bouwd, omdat, aldus B. en W. de tichting Nieuw Groenhoven naar alle waarschijnlijkheid in 't stuk tus sen de Zuidsingel en de Oosterkerk straat al ongeveer honderd bejaar- lienwoningen zal realiseren. Verder ligt het in 1 en W. om de nog ongebruikte pot voor ongeveer tachtig nieuwbouwwonin gen, waarvoor in Leiden een extra rijksbijdrage geldt (uit het Fonds Voorheffing Pensioenverzekering, de zg kinderbijslagregeling) voor het gebied tussen Oosterkerkstraat en Nieuwe Rijn te gebruiken. Voor de ontwikkeling van de deel- plannen zal een begeleidingscom missie worden samengesteld, met vertegenwoordigers van de gemeente d.p plaatselijke Vrouwenadviescom missie voor de Woningbouw, de Ad viesraad voor de Binnenstad, de Pro vinciale Commissie Woning en Woon milieu, de Provinciale Planologische Dienst en de Provinciale Directie voor de Volkshuisvesting en de E-uwnijverheid. Om wille van de snelheid ligt het niet in de bedoeling ven het college om de uitgewerkte deelplannen nog eens voor advies naar de diverse instellingen te stu- Het voorstel van B. en W., zoals h;. rboven beschreven, zal vanavond in de commissie ruimtelijke orde- n{ng en openbare werken ter spra ke worden gebracht. LEIDEN De Suriname-week, die tot en met zondag in de Vredeskerk wordt gehouden en de tegenstellingen tussen het leven van alledag in het warme Suriname en het kille Neder land treffend weergeeft, was gistermiddag een en al gezellig heid. Kinderen speelden (huiten) Surinaamse spelletjes, ter wijl verschillende in fraaie kleding gehulde moeders bezig waren Surinaams eten te bereiden. Buiten kon men allerlei Surinaamse produkten (groente, houtsnijwerk, limonadesiroop enz.) kopen. Op de foto van Jan Holvast twee jochies, die alles geweldig plezierig vonden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3