Centrale opvang buitenlandertjes /«s^riv LEZERS SCHRIJVEN Rabbani: chaos in Midden-Oosten door falen van V.S. agenda DONDERDAG 24 APRIL 1975 LEIDEN Met een heftige aan val op de Amerikaanse buitenland se politiek begon Koeweits honorair consul Rabbami gisteravond in so ciëteit Minerva zijn inleiding over het Midden-Oosten. "Ik hoop dat de toestand in het Midden-Oosten niet zo chaotisch zal worden als deze nu is in het Verre Oosten. Die chaos is het resultaat van het falen van de Amerikaanse buitenlandse politiek. De volkeren in het verre Oosten zijn zeer nationalistisch ingesteld, door de Amerikaanse inmenging in hun politiek worden ze in handen van de communisten gedreven. Het zelfde kan gebeuren in het Midden-Oos ten". "Wij, Arabieren, zijn slachtof fers van de westerse buitenlandse 'politiek. U zult van mij dan ook geen woord van kritiek op de Sow- jet-TJnie horen. We hebben gewoon de keus tussen leven en dood. Dood door de Amerikaanse wapens. We moeten daarom wel met de socialis tische landen in zee gaan als we willen overleven. Voor de Palestijnen - Rabbani zelf is Palestijn van geboorte -) is de situatie in het Mid den-Oosten erg onduidelijk". De Pa lestijnen hebben volgens Rab bani het gevoel dat Amerika de kern van de problematiek niet wil aanpakken. En ook Israël wil met iedereen onderhandelen behalve met de Palestijnen. "We gaan daarom door met de strijd tegen de bezetting van ons land. We zullen de vijand een nederlaag toebrengen". Rabbani stond in Minerva duide lijk de Palestijnse en niet zo zeer de Arabische zaak te verdedigen. Hij ontkende dat in de discussie ook niet. Hij zei dat de Palestijnen willen praten over een democratische op lossing voor het probleem, maar dat Israël weigert. De discussie over het Palestijnse probleem liep vrij stroef omdat Rabbani bleef vasthouden aan het teruggeven van Palestina aan de oorspronkelijke eigenaars, de Palestijnen. Toen uit de zaal de opmerking kwam dat Israël toch voor z'n grondgebied had betaald weerlegde hij dat. "In alle jaren dat Israël bestaat zijn ze er niet in geslaagd meer dan zeven procent van het land tot hun eigen dom te maken." Met wat de Engel sen met de Israëliërs hadden afge sproken (BatfourdeclaraitiQn) wfflde hij niets te maken hebben. "De En gelsen waren niet de eigenaren van het land. Ze hebben het alleen maar tijdelijk beheerd" Rabbani wond zich duidelijk op over de "onwil" van zijn gehoor de zaak van zijn Palestijnse kant te bekij ken door te blijven doorvragen over het wapenbezit van de Arabische landen, die volgens Rabbani samen nooit meer wapens zullen hebben dan waarover Israël kan beschikken. 'Onze problematiek met betrek king tot Israël is een hele andere dan die van Nederland. We hebben de Joodse bevolking van Amsterdam riet vermoord. U moet niet probe- len ons de rekening van de Tweede Wereldoorlog te presenteren, dan moet u bij uw bondgenoot West- Duitsland zijn". Op de vraag wat de Arabische lan den dan eigenlijk voor de Palestij nen hadden gedaan gaf hij een bij na hooghartig antwoord. Het kwam er eigenlijk op neer dat de Palestij nen de hulp van de andere Arabi sche landen helemaal niet nodig hadden, als ze maar over hun eigen dommen (nu in de staat Israël) zou- oen kunnen beschikken. Natuurlijk kwam ook de olieboycot ter sprake. Rabbani vond dat als landen in oor log de Arabische landen zich nog netjes hadden gedragen door de boy cot als dwangmaatregel te gebrui ken. Hij geloofde ook niet dat de boy cot een "energiecrisis "had veroor zaakt. Het enige is dat men nu is gaan zoeken naar andere bronnen om energie uit te putten. 'Een on derzoek waar ook de Arabische lan- oen aan meewerken. Wat is het ook in ons belang dat nieuwe energie bronnen worden gevonden omdat de niie ook niet onuitputtelijk is. Van olie naar geld was ook maar een klein stapje. Hij ontkende dat de Arabische landen rijk waren. "Wij zijn een volk van arme boeren. De •vesterse landen zijn rijk. Rijk is riet het geld dat je op de bank hebt Ltaan maar de sociale voorzieningen voor de boeren en arbeiders, de kunst schatten :n musea. Het zal nog vele tientallen Jaren duren voordat de Arabische landen dat hebben be- leikt". Rabbani toonde zich geen voorstander van investering van Ara- risch kapitaal in Europa. 'Het Ara bisch kapitaal moet in Azië en Afri ka woredn geïnvesteerd. Het moet hv gebruikt worden om de voedsel- produktie in deze werelddelen te vergroten. Dat zou voor veel landen ook een mogelijkheid zijn om onder de Amerikaanse invloed uit te ko- DONUbRDAG Boumanweg 236, J dorp. Bijbelstudie en Gesprekskrlng Baptistengemeente. 8 uur nam Nieuwe Rijn 20a. Theehuls Leidse Werkgroep Homofille/COC. ..Begijntje", 7.30—9 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel. Stadhuis. Commissie Onderwijs. Re creatie, Sport en Samenlevingsopbouw; Commissie Ruimtelijke Ordening. 8 uur Rijnlands Lyceum, Jubileumuitvoering Sempre Avanti „Muziek kent geen tijd". 8 uur nam. Stationsweg 28. 8 uur nam.: verga dering Over leg- W JJ korganen Apotheken De avond-, nacht- en zondagdlenst der apotheken in de regio Lelden. Apotheek, Haven 18. telefoon 20085; Apotheek Voorschoten. Leidse weg 66. telefoon 01717—2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegsteeestse Apotheek. Wilhelmina- park 8, telefoon 53274. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulD bejaarden en langd i- geztnsverzorglng Mare i vrJI 9—10 LEIDEN Er bestaat een goede «rans dat binnen afzienbare tijd in i eiden geëxperimenteerd zal wor den met een centrale opvang voor kinderen van buitenlandse werkne mers. Tijdens een informatiemid dag gisteren in het gebouw van de Drie Octoberschool werd besloten dat er een projectgroep zal worden samengesteld die de verschillende mogelijkheden van centrale op vang gaat bekijken en deze vervol gens gaat samenvatten in een rap port. In deze projectgroep zouden zitting moeten hebben vertegenwoor digers van het kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs, de schoolad- ■•^esdienst, de gemeente, de Stichting Hijn en Lek" en de ouders van ae kinderen (Marokkanen en Tur ken). Nog niet bekend is of het ministe- Maatregelen GSD financieel niet helemaal rond LEIDEN De financiële kant van de maatregelen die genomen worden voor de Gemeentelijke So ciale Dienst zijn op dit ogenblik nog niet helemaal uitgekristalliseerd. Dat deelde wethouder Van Dam gis teravond in de PvdA-fractieverga - dering mee. In het stadhuis wordt hard gewerkt om de begrotingswij zigingen die noodzakelijk zijn om bijvoorbeeld de huur en de koop van panden te regelen op tijd klaar te krijgen. Dat wil zeggen voor maandag wanneer in de Leidse raad over de Sociale Dienst zal wor den gesprolken. De PvdA-fractie be sloot gisteravond nog geen stand punt in te nemen in deze kwestie, maar eerst de financiële regeling vande voorgsdtelde maatregeken af te wachten. rie van onderwijs (of CRM) genegen is in een centrale opvang geld te steken. Maar gisteren bleek datals ten en ander in een experimenteel jasje wordt gestoken dit van de zij de van het ministerie van harte zal worden toegejuicht. Het besluit om een projectgroep in te stellen was het resultaat van een middagdurende kennismaking voor betrokkenen uit verschillende Ineen van het onderwijs met het project op de Drie Octoberschool, waarbij Turkse en Marokkaanse kin deren gedurende 1 dag p. week iin him eigen taal en eigen cultuur worden onderwezen. De Nederlandse leerlin gen van de school worden daarbij ingevoerd in het leven en de cultuur van de Marokkanen en Turken door middel van films, excursies naar het Museum voor Volkenkunde etc. De bedoeling van de informatie middag nu was om te bekijken in hoeverre het mogelijk is voor ge heel Leiden een soortgelijke opvang te realiseren. Dit zou bijvoorbeeld kurmen door een opvang per school (aü deun niet incidenteel) of door een centrale opvangklas, waar de ruitenlandse kinderen zoveel en zo goed mogelijk worden klaargestoomd om zonder problemen te kunnen doorstromen naar een of andere school in Leiden. Tijdens een forumdiscussie, die een cur duurde, stelde een vertegen woordigster van het kleuteronderwijs de vraag of het niet mogelijk zou zijn een betaalde contactpersoon te creëren die de verbindingen onder houdt tussen de school of een groep «an scholen, het gezin en het kind. De rijksinspectrice van het kleuter onderwijs mej. Semplonius deed daarop de suggestie deze vraag door t spelen naar "Den Haag". Andere vragen concentreerden zich voornamelijk rond de gedachte van een centrale opvang, die unaniem nuttig werd geacht. Op verschillen de scholen voor kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs blijkt het in lassen van buitenlandse kinderen in het Nederlandse onderwijs namelijk soms een groot probleem te zijn. Bij zo'n opvang zou gedacht kunnen worden aan een klas met een bi-cul- lureel karakter (buitenlands in com binatie met Nederlands onderwijs), cf uitsluitend een buitenlandse klas. Wethouder Tesselaar, die eveneens m het forum zitting had: 'Als het nodig en nuttig is, moet het er ko- Vooraf gaande aan de discussie, werden de bezoekers in een situatie geplaatst waarbij ze betrokken wer- cen bij het onderwijs aan buiten landse kinderen. Dat leverde, uiter- ïard, moeilijkheden op, omdat ze de buitenlandse leerkracht niet konden verstaan. Op die manier ervoeren ze min of meer hoe de buitenlandse kinderen zich moeten voelen in een Hollandse klas. Gisteravond werden de resultaten van het project bekeken door de (Ne derlandse. Marokkaanse en Turk- re) ouders. Aan de hand van een film. En een. tentoonstelling. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer R. S. Sakko tot algemeen secretaris van de Raad voor de Kunst. Sedert 1970 is hij werkzaam bij de Raad voor de Kunst als secretaris van afdelingen en commissies. Sinds 1 november 1974 is hij ook waarnemend alge meen secretaris van de Raad voor de Kunst. De heer Sakko is drie jaar werkzaam geweest in de journalis tiek. Een ets van Rembrandt heeft gis teravond op de veiling van Paul Brandt in Amsterdam de ronde som van f 40.000 opgebracht. De ets, voor- stellende een oude man die geholpen wordt bij het naar bed gaan, bleef in Nederlands bezit. HU werd gekocht door een particulier verzamelaar. Een hoge prijs (f 17.000) werd voorts betaald voor het complete gra fische werk van P. Fouquet jr., be staande uit topografische prenten en kaarten over Amsterdam in de achttiende eeuw. LEIDEN De heer H. Freijsen gaf gisteravond zijn laatste les als hoofdinstructeur van "Kunst en Genoegen" in het re-petitielokaal in de Munikkenstraat. Reden derhalve om hem in het zon netje te zetten. Freijsen, die ruim 18 jaar verhonden is geweest aan dit overbekende gezelschap, kreeg een fiets aangeboden. In 1966 zorgde hij ervoor dat K en G wereldkampioen werd in Kerk- rade. Na de lange werkperiode vond Freijsen het wel zinnig als er eens een nieuwe wind ging waaien. De zaterdagen zullen tegenwoordig in de huiselijke kring worden doorgebracht. En dat is ook van behime Voor weduwen en weduwnaars Nederlandse Vereniging voor Wedu wen en weduwnaars tel Lelde advies bureau! 01112 Gespreksa vonden Oespreksa vonden Baha-i gemeen schap Wo 8 uur nam Kennedviaan 11. Oegstgeeft. vr 8.16 uur nam Pre*, ilendrlkplantsoen 26 Leiderdorp Architecten Architecten-inform a tie centrum Rijnland Op werkdagen tel bereik baar onder 26385 Zitting op wc «v.,nd van 7 309.30 uur op bet adre.- Mid delweg (bil Hooglandse kerk Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau Volkshuls, ApothekersdlJk 33 Dl. woe en du 10 Dienstencentrum Van Hogendorostr. SOS-dienst 80S te) nulpdlenst. tel. 071— 25202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren dag er. nacht te berei ken Burgerraadsman Buro Burgerraadsman. Koornbrug- steeg 7 (hoek Breestraat/Koornbrug steeg). tel. 071-4317L Spreekuren, ma. van 11.30-14.00 uur. do van 19.00-21.00 uur. Dierenhulpdienst. Anna Pauiownastraal lö. Leiden Voor Alweer sloop in Leiden Een paar maamidan geleden zei wethouder Waal dat het schoenen winkeltje in de Korevaarstraat het laatste pandje zou zijn dat in de bin nenstad zou worden afgebroken. Daarna moest het uit zijn. Van avond wordt aan de Commissie van Ruimtelijke Ordening voorgesteld er weer twee af te breken. Er Ugtt een Nota van de afdeling Stadsontwik keling die er niet om liegt. Voor wat de bedoeling betreft, maar haar ar gumentatie stoelt op twee grove on waarheden. Naast het wevershuis en de twee huurpanden, alle drie Mo nument staan nog drie pandjes. De kleinste geveltjes en wat daar ach ter zit zouden er tussen uit moeten. Enaigie maanden geleden kreeg ds Rijksdienst voor de Monumenten zorg het verzoek om de drie panden waar het nu om gaat op de voorlo pige lijst van beschermde monumen ten te plaatsen. 9 januari 1975, op 'n vergadering van de werkgroep Mo numenten krijgen directeur Vos van de Dienst Gemeentewerken en heer Logtenberg van Stadsontwikkeling dit te horen. Volgens hen "paste 't één en ander niet in de nieuwbouw- plannen". Vandaar zeker de ver hoogde activiteit die er direct op volgde. De bewoner van het hoek huis kreeg herhaald bezoek van bu reau Huisvesting waarbij diens ar gument dat zijn huis een monument zou worden er niet toe deed. Je kon het altijd dichtmetselen, werd er ge zegd. De man die in het ene pak- huisje werd "gedoogd" had minder kans. Ontruimen stond er in de brief die hij onder zijn deur kreeg doorgeschoven. 5 februari wilde men slopen: Als de sodemieter, want op 7 februari zou een Rijkscommissie van Monumentenzorg beslissen of het aan de lijst werd toegevoegd. Als iets weg is valt er niets meer te bescher men. Da's makkelijk zat. Die Com missie besloot de pandjes "toe te voe gen". Lees er de notulen maar op na. En wat zegt afd. Stadsontwikkeling nu? Dat "dit verzoek inmiddels is afgewezen". Een telefoontje naar de Rijksdienst levert wel wat anders op. Het positief advies aan de minister ligt in Den Haag. Waarop het wacht zou misschien duidelijk worden als Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Miranda d. v. Th. W. van 't Riet en C. de Graaf, Patrick Christian z. v. C. J. J. van Rantwijk en L. M. Vrijssen, Sven Omar, z. v. D. Bavelaar en E. I. onrad. Overleden: A. R. Kandhai (2) zoon, W. Mieloo (52), man, C. Hazenoot C5) vrouw. J. H. Segaar (72) man. je de interne lijnen wist tussen amb telijk Leiden en Den Haag. Dat dat me een zorg zal zijn is duidélijk. Ge marchandeer met feiten levert straks mogelijke verzakkingen en scheuren op in het pas gerestaureerde huis dat we bewonen. Bovendien zij er op gewezen dat bij art. 14 van de Mo numentenwet "het verboden is een besphermd monument te beschadi gen of te vernielen". Misschien een grotere boeman dan de belangen van een bewoner die a priori niet schijnen mee te tellen. RENE HENDERIKS. Oranjegracht 83, Leiden. Sociale raadsvrouw Spreekuren nenstad, Gt Noord. v. Hogendorpstraat 36. Raadsvrouwe: Bln- l. Gerecht 10. lorpe Kool. Driftstraat tua, 1 t DiJkstraat 2a, dl. 10.30-11.30 stadswijk. Herenstraat 46 vr. 10.30- Koordatudio Centrum voor intermenselijke oe- trekkingen ontmoetingsruimte voor ca. 25 tot 60-;arigen Oude Rijn 88, Ontmoetingsruimten. Werkdagen Bejaarde vrouw zwaar gewond LEIDEN De 82-jarige me vrouw H. Sustrath-Lieman van de Lorentzhof kreeg ernstig hoofdlet sel. toen zij gisterochtend omstreeks half tawalf by het oversteken van de Lammenschansweg onder een auto kwam. De bejaarde vrouw stapte volgens de politie zo onverwacht het nabij de Zoeterwoudsesingel gele gen zebrapad op, dat de bestuurder van de auto, een 88-jarige Voorscho tenaar, een botsing niet kon voor komen. Zy heeft vermoedeiyk een schedelbasisfractuur. De HD zorg de voor vervoer naar het Diacones- senhuis. capten. Elke donderdag van 16—16 uur spreekuur Alg. Ned Invaliden Bond Begijntje öexueei voorlicncingscencrum. Begijn- Dl 7.jo_|o.30 uur Vormingscentrum Troet Programma rroef Jongerencentrum: Maandagavond: Toneelgroep en So- sjale Kreagroep; Dinsdagavond Ken- nlamaklngsgroep Werkgroep Naald en b^eenkomsten enz.; Donderdagavond: Filmgroep, Handenarbeid en Samen- oelen. Troef Hogewoerd 67 telefoon Infosentrum Infocentrum Breestraat 66. Lelden. Donderdag 8.30—10.30 uur nam en eaterdag 24 uur nam Dienstencentrum Noordelnpleln 2b tel 40483. algeme- informatie, dag 9—10 Vietnam De recente gebertenissen in Vie- ram zijn voor de Vietnam Werk er oep Leiden aanleiding om een Vietnam informatieavond te organi seren op 29 april in de mensa van Augustinus (8 uur. gratis toegang). Papenburg 24. Op het programma staan: een film ("Vietnam, still an American war") en een inleiding van dr. J. Pluvier, lector moderne Aziatische geschiedenis. Hij zal, on dermeer aan de hand van de berich- len via kranten, radio en televisie, iets vertellen over de huidige ont- v ikkelingen ter plekke. Uiteraard, kan er gediscussieerd worden. Aan het woord komt ook drs. Go, secretaris van het Medisch Comité Nederland Vietnam. Voorafgaande aan de avond, zal ei een informatiekraam komen te staan op zaterdag aanstaande op de Hooglandse Kerkgracht. Voorbij gangers kunnen daar worden gein- iermeerd over de avond in August!- rus en over alles dat betrekking heeft op Vietnam. Wellicht is het nuttig om eens iets op de girorekening van het MCNV te storten. De barre ellende, die mo menteel in dit land heerst, kan van uit Nedeiland voor een klein deel worden verholpen met geld. Nummer 1090400. t.n.v. MCNV, Amsterdam. Duo In "De Grot", Oude Singel, treden v? terdag Bart van Schoonhoven en Kaïns Wil'leimsen op. zymdie het duo Nimbus. Ze doen het een en ander i an muziek. Of we dat even wilden doorgeven. Ja hoor. Redactie Paul Wolfswinkel delaars kunnen starten op de afstan den 5-10-15-20 en 40 kilometer. Er wordt gestart by het ontmoetingscen trum aan de Boshuizerkade 38b. De wandelaars die 40 kilometer afleg den starten tussen 9 en 10 uur; voor oe overige afstanden is de starttijd bepaald tussen 9 uur 's ochtends en 2 uur 's middags. Het inschrijfgeld bedraagt 2 gulden per persoon. Voor gezinnen is er een aparte regeling: vader en moeder betalen f 4.- en de ónderen tot en met 19 jaar wande- jen gratis mee. Release Hulpverleningscentrum Release. Nieu we Rijn 20a. tel. 24555. Open op don derdag van tien uur 's ochte-is tot tien uur 's avonds. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Kinder- i Leiden. Hooglandse Kerkgracht —12 i 30360. Geopend 1 2—5 1 Molentocht Wandelen Zaterdag 3 mei wordt voor de vijf de achtceepvolgende maal de "Zuid West"-wandeltocht gehouden. Wan- Op 10 mei is er een nationale Molendag. Dat is eigenlijk ieder laar het geval. Zoveel mogelijk mo lenaars stellen dan hun molens in werking. Ia Leiden is molen De Valk te bezichtigen van 10—5 uur. Ook is er een molenboottocht om tien uur. Rederij Slingerland verzorgt dat. Nadere informatie bij de VVV, tele foon 46846. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagbiao B.V Witte Singel 1 Leiden. Postbus 54 - Giro 5*7055 1'eieloon directie eD miminl- itratie 071-25041 Telefoon redactie 071-21507 Hoofdredacteur Han Muider Kwartaalabonnement i 5435 Per Pust f 56.75 Jaarabonnement f 126.10 per post 136 70 r 030 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen By automa tische overschry vingen geep ad ministratie- en incassokosten Nabezurging van 18.00—20.00 u Zaterdag van I6 00-18 0C uur Telefoon 071-30500. Indien in gesprek 07i-34o39. Onderwijs aan buitenlandse kinderen. En Leidse leerkrachten

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2