EIDSCH DAGBLAD Eis bij gijzeling: "Anarchisten in Duitsland vrij SrTilllTO ers uitkering voor lang-werklozen Rusland wil staat Israël garanderen coiiemevnje koffie beter vooruis... is de echte Ikans op hogere KOFFIE HUE Het Tapijtcentrum mm vandaag Minh weigert functie premier Dode bij Michels is zondebok actie in Stockholm VIJFDUIZEND FITFRS GINGEN DE STRAAT OP Augustin krijgt zes jaar Zuid-Vietnam ONDERDAG 24 APRIL 1975 ^^1 OPGERICHT I MAART I860 34611 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Michelswaarheen? 0 Rinus Michels is vandaag de grote zondebok in Spanje. De Spaanse pers stortte vanmorgen venijnige kritiek uit over het hoofd van de trainer van Barcelona, dat gisteravond de toegang tot de Euro pa Cup I-finale werd ontzegd door het onverzettelijke Leeds United. De Engelse kampioen hield, zelfs met tien man, de 1-1 in handen waardoor de United over twee wedstrijden een winnende score van 3-2 bereikte. Rinus Michels heeft het geweten - "Michels en zijn spelers zijn op een enorme manier afgegaan" "Baroelona was een schip op drift en Michels heeft enorme tak- tische fouten gemaakt" was de me ning van de Spaanse pers, die Cruijff een "absoluut negatieve" houding verweet. Heel anders was de stemming in Eindhoven. Met de uitschakeling van PSV voor het Europa Cup II gebeuren was al rekening gehou den. De Eindhovense formatie keek na de niet toereikende 2-1 winst, dan ook al zonder te treu ren vooruit naar het belangrijke duel met Ajax zondag aanstaande. Reden tot vreugde had alleen FC Twente, dat in Turijn bewees dat "het Italiaanse voetbal niets voor stelt". Zo gemakkelijk kon Twente (via een 0-1 zege) doordringen tot de finale om de UEFA-Cup, dat laatste man Epi Drost stelde: "Ju- ventus speelde zoals wij op de training doen" Panama's 15 ©n 17 STOCKHOLM (ANP AP) - Bij een gijzeling in de Westduitse am bassade in de Zweedse hoofd stad Stockholm is vanochtend een dode gevallen. Waarschijnlijk zijn drie personen gegijzeld. Een gro te politiemacht heeft het gebow omsingeM. Omstreeks twaalf uur werden in het gebouw schoten ge hoord Volgens de politie bevinden zich twee met automatische wapens uitgeruste mannen in het gebouw. Na de schotenwisseling werd de telefoon in het ambassadegebouw niet opgenomen. Politie-agenten die het gebouw wilden binnen gaan, werden onder vuur geno- Eet eerste alarm was afkomstig var de secretaresse van de West duitse consul, die meteen om twee ambulances vroeg, zodat de mogelijkheid, dat er ook nog ge wonden zijn, verre van denkbeel dig is. Het Westduitse ambassadegebouw, ligt in een moderne wijk. De am bassades van Engeland, Noorwe gen, Japan en Amerika liggen vlak in de buurt, net als het ge bouw van de Zweedse radio. Het „Commando Holger Meiins" heeft de verantwoordelijkheid voor de actie in de ambassade voor zich opgeëist. "Om daardoor politieke gevangenen in de Bondsrepubliek te bevrijden" zei een man in het Duits tijdens een anoniem telefoongesprek met een persbureau in Stockholm. "Als pogingen worden onderno men de ambassade te bestormen ontsteken wij 15 kilo tnt". Holger Meins -- een lid van de Baader- Meinhof groep overleed eind vorig jaar na een hongerstaking. Volgens een woordvoerder van de Stockholmse politie is ambassadeur Stöcker één van de gegijzelden. De overvallers het zouden drie man nen en één vrouw zijn hebben gedreigd de militaire attaché Von Mirbacb dood te schieten ais de ambassade niet wordt ontruimd. De overvallers hebben zich op de derde verdieping verschanst. Zij eisen, dat de politie het gebouw verlaat en dat ook alle mensen uit de laagste twee verdiepingen van het gebouw weggaan. Het is niet békend hoeveel mensen door de terroristen worden vastgehouden. Een tiental personen, dat zich tij dens de overval verborgen had ge houden kon rond één uur het ge bouw verlaten. Onder hen bevonden zich twee vrou wen, die toen zij in de keuken aan het werk waren hoorden, hoe twee mannen enkele salvo's losten uit hun automatische wa pens. Even later dreunde het ge bouw door een ontploffing. Wat dat is geweest weet men nog niet. Inmiddels hebben andere ooggetuigen gemeld, dat zij voor een van de ramen in het gebouw een vrouw be zig hebben gezien met het blinde ren van het venster. Het zag er naar uit, dat zij dat met een vloer kleed deed. Personeel van de Britse ambassade aan de overzijde van de straat vertelde, dat voor een ander raam een man stond, die tekens gaf aan politiemensen op straat. Om half twee hoorde men opnieuw een salvo, uit een automatisch wa pen. Waarschijnlijk werden die schoten op de derde verdieping ge lost. Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat het contact heeft opgenomen met de regering in Bonn, omdat er steeds sterker rekening mee wordt gehouden, dat het anonieme tele foontje de waarheid onderstreepte, dat hier sprake is van een of an dere Westduitse anarchistische groepering. DEN HAAG (SP) Een iets hogere uitkering voor langdurig werklozen is niet uitgesloten. Minister Boersma van Sociale Zaken wil serieus bezien of de uitkering volgens de wet werk loosheidsvoorzieningen (wwv) van 75 op ongeveer 80 procent van het loon kan worden gebracht en dan met terugwerkende kracht tot 1 januari. De gehuwde werkende vrouw wil hij echter niet onder de werking van de wwv-regeling brengen. Het zal er wel van komen, dat voor werklozen van 57% jaar af de wwv blijft doorlopen tot die 65-ja- rige leeftijd. Wat een regeling betreft waarbij 63-jarige en 64-jarige werknemers vrijwillig met werken kunnen stop pen op basis van 80 procent van het salaris, blijft de regering erbij, dat eerst het onderzoek in die materie moet worden afgewacht waaraan drie externe deskundigen hard bezig zijn. Deze punten beheersten gisteravond en vannacht een flink deel van het voortgezette werkgelegenheidsdebat in de Tweede Kamer. Het stand punt van minister Boersma over de uitkeringen stemde de PvdA gema tigd tevreden. PPR-kamerlid Van Gorkum, bleef, in een motie, aandringen op meer spoed met de "vrijwilli- Veel bewolking Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking en in de kustge bieden mistbanken. Zwakke tot ma tige noord westelijke wind. Mini mumtemperaturen ro*--1 6 grc. ".en. Maxima van 9 gr aan zee tot 14 gr in het zuidoosten van het land. (Opt~emaakt om 11.15 uur) 25 APRIL Zon op: 5.24 uur; ouder: 19.53 uur. ■■■■■■■■■Hi Politiemensen hebben dekking gezocht achter auto's bij het Westduitse ambassadegebouw in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Op de derde ver dieping houden een paar bewapende terroristen de ambassadeur en enige leden van de ambassade gegijzeld. ge werkloosheid" voor ouderen. De regering weigerde zich nu al vast te leggen op maatregelen, wel ke volgend jaar de lasten voor het bedrijfsleven zouden kunnen ver lichten. "Alle zaken moeten in sa menhang bekeken worden", zei mi nister Boersma. "Het is niet zo ge schikt om aan de vooravond van het begrotingsoverleg in het kabinet en het bijstellen van de meerfarenra- mingen zich op bepaalde onderdelen vast te leggen", aldus minister Lub bers van Economische Zaken. De opmerkingen sloegen min of meer op twee VVD-moties, in de loop van gisteren ingediend: de een voor verdere structurele lastenver lichting voor het bedrijfsleven, en de ander voor het duurzaam maken van de tijdelijke vermindering van de sociale premielast voor het bedrijfs leven. Opnieuw p.jn vanochtend in Den Haag zeker 5000 PTT- ambtenaren de straat opge gaan om te protesteren tegen het spreidingsbeleid. Het was de derde keer in ruim een jaar tijd, dat de PTT'ers versterkt door hun vrouwen en soms ook kinde ren, massaal demonstreerden. Op het Binnenhof werd een zak met 4100 handtekeningen aan de heer Wier enga aange boden, voorzitter van de vas te kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat. Aanleiding voor deze beto ging was dat vandaag for meel de nota Spreiding Rijks diensten wordt ingediend. De stoet werd voorafgegaan door een PTT-wagen, waarop een pop in een bezorgersuniform. Op de kop van de pop toas een bord gespeld met de tekst „PTT'er, een monster zonder waarde?" Tevoren had een delegatie in het ministerie van Alge mene Zaken een open brief aangeboden. ondertekend door ruim 4.000 PTT'ers, be stemd voor minister-presi dent Den Uyl. In de brief wordt gezegd dat "bij hand having van de huidige rege ringsplannen van de mede werkers van de centrale di rectie van de PTT in rede lijkheid geen vrijwillige me dewerking aan de uitvoering van de plannen kan worden gevraagd". De PTT'ers wijzen de ver antwoordelijkheid voor de uitvoering van de plannen van de hand. Zij vrezen na melijk, dat dat ten koste zal gaan van de dienstverlening. De 4.000 ondertekenaars zeggen in hun brief, dat spreiding slechts zal kunnen plaats hebben na een open studie, waarin alle aspecten vooral die van de vrijwil ligheid bekeken zijn. Pre mier Den Uyl was niet zelf aanwezig om de brief in ont vangst te nemen. Zijn secre taris-generaal vertegenwoor digde hem. MOSKOU (AP) De Russische u inister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko heeft verklaard dat Sowjet-Unie garanties voor Israëls bestaan als onafhankelijke staat zal ondersteunen in ruil voor Israëli- f che terugtrekking uit bezette Ara bische gebieden en een vredesrege ling Gromiko sprak deze belofte uit tij dens een diner in het Kremlin ter ere 'an zijn gast, de Syrische, minister van Buitenlandse Zaken Ab'del Halim Khaddam, die eerder in Moskou is •aangekomen voor besprekingen met oe leiders van de Sowjet Unie. 'Indien de leidende kringen in Is- BUCKEBURG (SP) De 25-jari ge Nederlandse anarchist Ronald Augustin is vandaag door de gezwo renen-rechtbank tot zes jaar gevan genisstraf met aftrek veroor deeld. Hij werd schuldig bevonden aan een poging tot gewelddadig ver zet tegen het openbaar gezag, over treding van de wapenwet, het ge bruik van een vals paspoort, alsme de - in West-Berlijn - steun aan een criminele vereniging (de zogenaam de Twee Juni-beweging) en in samen hang daarmee vervalsing van pas poorten. De rechtbank achtte niet bewezen dat Augustm op 24 juli 1973 in de trein van Hengelo naar Bentheim uit vrees voor een arrestatie een con trolerende politie-ambtenaar had willen doodschieten. De openbare aanklager had twee weken geleden negen jaar geëist. *aëï niet werden gedreven door hun dorst naar terreinwinst maar door een werkelijk verlangen naar het ver zekeren van vreedzame omstandig heden voor het bestaan en de ont wikkeling vaai de Israëlische staat dan zou düit gemakkelijk te doen zijn" aldus Gromiko. "Hiervoor zouden alleen de plan nen moeten worden opgegeven het land van andere volkeren te annexe ren, zich daaruit terug te trekken en de weg van vrede met de Arabische Staten te bewandelen". Israël kan, indien het dat wenst, de meest bindende garanties krijgen met deelname in een passende overeenkomst van de Sowjet-Unie. Deze garanties zouden vreedzame voorwaarden verzekeren voor het be staan en die ontwikkeling van alle sta ten iin het MMdm-Oosten'. Gromiko herhaalde dat de Geneef- se conferentie op korte termijn dient te worden hervat maar voegde hier aan toe dat degelijke voorbereiding voor deze conferentie noodzakelijk is. Hoge Rijndijk 90-Levendaal 159-Driftstraat1 -Leiden MEUBELEN Kanaalstraat - Héerewég. Tei. 02521-14642. Êigeh parkeerterrein. LEI DEN (4000.m2) Lange Gracht 5^aan de City-Ring). Tel. 01710-21645 bij molen De ValkrParkeerplaats voor 1000 auto s. 30 PAGINA'S SAIGON (AFP, AP) Generaal Doeong Van Minh heeft de post van premier met grote volmachten, die hem vanochtend in Saigon was aan geboden door president Tran Van Hoeong geweigerd. Het. secretariaat van "Grote Minh" verklaarde, dat zijn benoeming tot premier niet vol doende zou zijn om de tegenpartij, de VRR, tot onderhandelingen te be wegen. De VRR verlangt namelijk ook het vertrek van president Hoeong als staatshoofd. Minh was aange zocht voor het premierschap na het aftreden van Nguyen Ba Can gis teravond laat. Can was onaanvaard baar verklaard door de VRR. De negatieve reacties van de VRR op de veranderingen in het bewind i<n Saigon hebben die hoop van "Washington, dat alsnog een bestand en een vreedzame oplossing voor het Vietnamese geschil bereikt zouden kunnen worden, aanzienlijk doen dalen. De evacuatie van Amerika nen en met hen verbonden Zuidviet- namezen is vanochtend in verhoogd tempo voortgezet. De opmars van de troepen van de VRR naar Saigon verloopt zo snel, dat sommige waarnemers verwach ten, dat de Zuidvietnamese hoofd stad binnen 48 uur zal vallen, indien de VRR niet besluit de opmars te vertragen en nieuwe politieke ont wikkelingen af te wachiten. Vooruit geschoven eenheden van een artil lerieregiment hebben voorposten van de regeringstroepen op slechts 25 km ten noordoosten van Saigon bereikt. „Voor Amerika is de oorlog in Indochina verleden tijd". Dat verklaarde president Ford giste ren voor een gehoor van voorna melijk studenten in New Orleans. „Maar dat betekent nog niet het einde van de wereld", zo voegde hij er aan toe. Wanneer de Ver enigde Staten hun defensie niet verder besnoeien kunnen zij hun leidende positie in de wereld handhaven en werken voor vrede en welvaart PAGINA 9 Erik Tagg kwam via het Vondel park in de platenstudio terecht PAGINA 5 Prof. Van der Burgt zegt, dat mi nisters cijfers van het CBS voor demogagie gebruiken. PAGINA 7 Volop muziek Zuid-Afrika alleen de internationale sport gemengd KAAPSTAD Piet Koornhof, de Zuidafrikaanse minister van sport heeft gisteren verklaard dat de re gering van zijn land gemengde teams van blank en zwart zal toestaan in 76 vormen van internationale sport wedstrijden met inbegrip van het wereldkampioenschap voetbal. In zijn toespraak tot het Zuidafrikaan se parlement maakte hij twee uit zonderingen: cricket en rugby. Waarnemers beschouwen de ver klaring als een belangrijke verdui delijking van het regeringsstand punt inzake de Zuidafrikaanse sportpolitiek.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1