3ver taak van luchtmacht ai vertrek van bedrijven LEZERS SCHRIJVEN Bonus-Sparen: 7% rente voor konstante spaarders. Het Tapijtcentrum _^NK lERDAG 24 APRIL 1975 Vorige week donderdag hebben de ïidse heren M. Boere en J. Verver een merkwaardige stijl gereageerd mijn artikel "Communistische ressie in Azië nog pas aan hetbe- Het niveau van hun stukje was dien aard, dat ik aanvankelijk Bende er stilzwijgend aan voorbij moeten gaan. Maar omdat dit rijgen, naar mij uit andere reac- bleek, verkeerd zou kunnen wor- uitgelegd, kom ik er toch nog en op terug. ga nu maar voorbij aan de de heren Boere en Verver ge nikte aanhalingstekens bij hun Wijven over de "heer" Rottevee.l collega, die hun artikel doorgaf tar de zetterij, heeft die aanha- ïgstekens, zonder enige opmerking (JnerziJds en dus geheel uit eigen iweging, weggestreept. Correct toch Jammer, want die lees- kentjes waren wel typerend voor peil van het stuk. Erger was intussen de kritiek van V. op het redactioneel beleid, heren wensen in dit blad uitslui- te lezen wat hun aanstaat. Wie anders over denkt, moet het zwij- worden opgelegd. Ook dat is tó nend voor hun instelling. Het deed dan ook genoegen, dat de heer Dam te Noordwijk (ingezon- op 18 april) een andere opvat- huldigt: "Iedereen die alleen zijn eigen mening in de krant «en wil. geeft blijk van een volko- len anti-democratische inslag". Tenslotte en dat weegt nog wel et zwaarst hebben de heren loere en Verver wel geschreven over lijn "kortzichtigheid", mijn "krom- la redeneringen", zijn „beperk- denkvermogen" en mijn "valse iterpretaties", maar letterlijk met i enkel woord mijn zienswijze po- tó weerleggen. Ik werd dus op lijn wenken bediend. Want op 10 )ril schreef ik o.m. over de syste- natisch en met grote bekwaamheid communisten bedreven laster- ampagnes, die, als het zover zou ko- len, bijv. ook premier Den Uyl ten eel zouden vallen. Het spijt m^»te loeten vaststellen, dat de inzenders tot welke partij zij ook behoren die gedragslijn nauwkeurig heb- gevolgd: laster maar raak, en :huif de tegenpartij bij wijze van 'leidingsmanoeuvre iets in de .boenen, wat hij niet ter sprake eeSt gebracht. Conclusie: het rordt tijd, dat de heren Boere en «g Verver zich gaan verdiepen in goede manieren democratische gezind heid en de kunst van argumenteren. Géén of goed Enkele jaren geleden vatte ik, ""aar aanleiding van een discussie te dezer plaatse over defensie, mijn standpunt samen in de woorden: géén leger of een goed leger. Men kan zich voorstellen, dat ik het der- nalve allerminst eens ben met de conclusies van het congres van de PvdA, ja, die niet alleen gevaarlijk, maar ook oneerlijk acht. Oneerlijk, cmdat men duidelijk had dienen te Hezen: óf, zoals voor de Tweede We reldoorlog, "geen man en geen cent", óf de eigen-partijminister Vredeling volgen in zijn verdediging van de F-16 als opvolger van de Starfighter. Bezuinigingskreten op het gebied van defensie begrijp ik des te min der, omdat men altijd de mond vol neeft over "solidariteit" (wie voor "vol" wil worden aangezien, spreke flit woord uit als "sollidariteit"!). Waarom geen sollidariteit met ar me landen als Turkijke en Grieken land, die strategisch in een heel wat gevaarlijker positie verkeren dan Ne derland? Het aanschaffen van een prima opvolger van de Starfighter in ruim voldoende aantal zou de mili taire lasten van die arme landen 'an wier defensie ook wij, indirect, profiteren! kunnen verminderen. r»nze "sollidariteit" zou de zwakke broeders in de Amerikaans-Europe- se militaire gemeenschap steun ver lenen en daarmee de opbouw van de democratie in die landen versterken. Maar zover reikt het gevoel van saamhorigheid van bepaalde Neder landers met: zij maken er zich met een Jantje van Leiden af en onder mijnen daarmee de democratische ollidariteit. Bestaat niet In dit verband vestig ik de aan dacht op een artikel in "Elsevier" \an 19 april van de hand van de luchtvaartdeskundige J. Heinemans, die o.m. het volgende schrijft. "Een jachtvliegtuig, uitsluitend be stemd voor een verdedigingstaak bet schoonhouden van eigen lucht ruim en steun aan grondtroepen bestaat niet. Zelfs al zouden we met dt overjarige Spitfires en Hurricanes uit de Tweede Wereldoorlog gaan vliegen. Verdediging van eigen lucht- luim en het helpen van zich verwe rende grondtroepen geschiedt kan niet anders geschieden -- dan aan vallend. Het verbijsterende tijdens de debatten op het PvdA-congres bij de T-raag weuc vliegtuig de Starfighter moet gaan opvolgen, is vooral dat geen enkele congresganger die daar het woord voerde, eigenlijk wist waarover hij sprak. De PvuA-deskundigen mag wor den verweten dat zij verzuimd heb ben hun achterban degelijk voor te lichten over doel, aard en werk wijze va:i een moderne luchtmacht; fle congresgangers dat zij zich niet oeter op de hoogte hebben gesteld. Het heeft niet de minste zin, het is zelfs onlogisch steeds maar weer te spreken over een 'goedkoop" en aan de typiscn Nederlandse defensietaak aangepast jachtvliegtuig". Eerlijker zou het dan zijn ronduit te zeggen: "Wij wwsen geen opvolger voor de Starfighter". lijk in balans te houden. Het is dui delijk dat zulks alleen maar kan wanneer de tegenstander voortdu rend het besef bijblijft dat zijn eventuele agressieplannen terstond effectief zullen worden beantwoord. Dat valt allemaal onder het hoofd- ttuk "afschrikking". Daarbij kun nen nu eenmaal geen wapens voor "beperkte taken" worden gebruikt. Dergelijke wapens zouden geen en kele kans hebben tegen hetgeen de Tegenstander aan oorlogsperfectie in de lucht kan brengen of op de grond kan opstellen. Met die gedachte in het achter hoofd is minister Vredeling, gead viseerd door zijn luchtmachtspecia listen, terecht van het enige juiste standpunt uitgegaan dat een vlieger die in een conflict met een defensie- opdracht wordt uitgestuurd, het recht heeft op fatsoenlijk materiaal, Door C. J. Rotteveel "Het nele wezen van het lucht- raachtwapen is aanvallend, dat van ten jachtvliegtuig in het bijzonder", aldus gaat de schrijver verder. "Het vindt zijn enige bescherming in de aanval. Van de F-16 wordt in pro gressieve kring beweerd dat het een veel te duur toestel is, dat Nederland geen behoefte heeft aan een "alles- fcunner" en dat Nederland in een onverhoopt conflict uitsluitend een defensieve taak is toegewezen. Drie treurige denkfouten die de Star- fighter-debatten op het PvdA-con gres beheersten. Goedkoper Terecht heeft minister Vredeling met nadruk gesteld dat de F-16 niet alleen het beste jachtvliegtuig is dat het vrije Westen op het ogenblik voorhanden heeft; hij kon ook gemakkelijk de geruchten ontzenu wen dat de F-16 duurder zou zijn dan de concurrenten. "De F-16", zei Lij, "is geen duur toestel. Het is goedkoper dan de andere kandidaten: de Saab-Viggen en de Mirage". Hij entkende tevens dat de aankoop van de F-16 de in de Defensienota ge plande bezuinigingen onmogelijk zal maken, zoals het kamerlid Dankert heeft beweerd. De NAVO heeft onder meer de taak het militaire machtsevenwicht tussen Oost en West zo goed moge dat berekend is voor de taak die hij moet uitvoeren. En dat die vlieger ook recht heeft op een kans zijn ge vaarlijke opdracht te overleven. Met materiaal voor beperkte opdrach ten zal hij die kans nimmer heb ben. Dat valt nu al te berekenen. Dank zij bijzondere kwaliteiten is de F-16 niet alleen geschikt voor aan vallen op gronddoelen; het kan in de lucht afrekenen met de tegenstan der. het is dank zij uitzonderlijke manoeuvreerbaarheid praktisch on grijpbaar. En dat kon het dappere kleine groepje in hun oude kisten in de meidagen van '40 niet zeggen....". Tot zover "Elsevier". Tot een gelijke conclusie, zij het op geheel andere gronden, komt on ze vroegere minister van Buitenland se Zaken en oud-secretaris-generaal van de NAVO mr. D. U. Stikker, in een uitvoerig artikel in NRC/Han- delsblad van 19 april. De heer Stik ker acht het waarschijnlijk, dat, in dien Europa zijn defensie-inspanning vermindert, "het gevaar voor het ge bruik van nucleaire wapens eerder dichterbij komt dan vermindert. Ik ben driemaal in mijn leven betrok ken geweest bij een crisis in de NA VO, eenmaal over Cyprus, eenmaal over de weg naar Berlijn en een maal over Cuba. Volgens mijn er varing is een crisisbeheersing zonder de steun van een eigen afdoende con ventionele (niet-nucleaire, C.J.R.) militaire dekking niet mogelijk", al dus mr. Stikker. Het Lanid uilt "Als het Nederlandse bedrijfsle ven nog plannen heeft voor uitbrei ding, zal dat in toenemende mate in het buitenland gebeuren. Dat is", aldus het Alg. Dagblad, "de tendens die blijkt uit de eerste jaarverslagen over 1974". De Verenigde Machine fabrieken VMF, die al veel buiten landse belangen heeft, heeft het oog op de Verenigde Staten laten vallen. Philips zal op zijn best de werkge legenheid in ons land handhaven, maar beslist niet uitbreiden. De groep machinefabrieken Holec heeft aangekondigd verder de weg op te gaan van internationalisatie: Indo nesië, Ierland, Spanje en Australië. Meerdere bedrijven zullen de weg naar het buitenland weten te vin den, in navolging van confectionairs, overhemdenfabriekanten en drukke rijbedrijven, die n.l. grote hoeveelhe den werk naar het buitenland uitbe steden." Wat zijn de oorzaken van deze aantasting van de werkgelegenheid in ons land? Het blad citeert ir. G. D. Klijnstra, topman van de Unilever: "De enige macht die een multina tionaal concern heeft, is om ergens niet te investeren". En die wens om naar het buitenland te gaan vloeit voort uit de aanzienlijke kostenstij ging èn uit de moeizame procedure voor het tot stand komen van nieu we investeringen in ons land. Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, VNO, heeft berekend dat de loonkosten in ons land rekening houdend met de hogere koers van de gulden in drie jaar tijd ruim twee maal zo snel zijn gestegen als in de concurrerende landen. Die kosten, aldus mr. C. van Veen, voorzitter van het VNO, liggen per eenheid produkt nu al hoger dan in de Verenigde Staten. Vergeleken met een groot aantal andere landen ligt ons kostenpeil twintig a dertig pro cent hoger. Volgens dezelfde zegsman duurt het bovendien hier te lande veel te lang voordat voor een uitbreiding de schop de grond in kan. "Vooral in de chemie is het noodzakelijk om snel te reageren. Een leuke vinding moet direct op de markt worden gebracht, anders zijn Japanners en Amerika nen ons voor. Dat betekent ook de Mr. D. U. STIKKER Eigen poot De vindingrijkheid van het Neder landse bedrijfsleven heeft ertoe ge leid, dat men een "eigen poot" in het buitenland heeft waarmee men zaken kan doen. Dat kan gebeuren, aldus mr. Van Veen, via een eigen dochteronderneming maar ook via een bedrijf dat wordt opgezet met lokale belangen. Vandaar de komen de reis van een Nederlandse delega tie naar Perzië: onder leiding van minister Lubbers van Economische Zaken gaan vertegenwoordigers van vijftig bedrijven naar dat land, be drijven die daar eigen vestigingen of belangen hebben of er al bezig zijn met projecten. Nederlandse bedrijvigheid in Per zië en elders, jawel, maar ook "het in toenemende mate binnendringen van buitenlandse bedrijven op de Nederlandse markt". "Daar is niets op tegen", aldus mr. C. van Veen, "behalve dan dat de concurrentiepo sitie van buitenlandse ondernemin gen hier vaak sterker is dan van on ze eigen bedrijven. In de afgelopen zeven jaar zijn de binnenlandse prij zen sterker gestegen dan die van de invoerprodukten. Als de vestiging in Nederland van een in het buitenland opererend Nederlands bedrijf niet meer een producerende maar alleen nog slechts een administratieve zaak is, dan gaan wij hier gegarandeerd de verkeerde kant op. Wij moeten er voor waken, dat wij niet dat admini stratieve centrum worden, maar ook dat wij niet met probleembedrijven blijven zitten, die alleen nog met overheidssteun op de been worden gehouden". Tot zover mr. Van Veen. Het spreekt vanzelf, dat deze kwestie van uitzonderlijk belang is voor de werk gelegenheid hier te lande. Het is niet moeilijk het bedrijfsleven steeds verder in de hoek te drijven, maar actie wekt reactie. De schade op de lange duur kan aanzienlijk groter zijn dan de voordelen op korte termijn. Opnemen van Orleven in De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de Inhoud eens ls wel In te korten. Radio-actieve afvalstoffen 1 Aan de Wassenaanseweg, rechte n het biochemisch laboratorium, lat sinds 1966 -*n rechthoekig ste in gebouwtje. Een deel daarvan, lt als tranforma/tiehuisje ge nikt In twee andere ruimten de radio-actieve afvalstoffen, in de universiteit en het AZL opge- Eén ruimte bevat de zware inge kapselde stralingsbronnen, zoals een (Cobalt-bom (plm 50 Curie, zeer ra dio-actief), en in zes betonnen putten dito deksel wordt zwaar radio actief materiaal (in totaal een paar srd Curie) bewaard. De tweede ruimte bevat tientallen rode stalen vaten (van het actor Centrum Nederland in 'etten). De grijze bevatten radio- ictieve vloeistoffen, de rode vast ra- -actief afval. Verder staan er tien- -jtaMen gl'azen mandflessen (van 30 lii- rin vloeibaar afval in to- len of dioxaan opgeslagen zit. To- i of dioxaan kunnen nl. niet in door RCN voorgeschreven va- Iten worden opgeslagen, omdat ze de plastic binnencoating van die vaten aantasten, welke na ongeveer twee maanden zou doorrotten. Vandaar, dat provisorisch van mandflessen ge bruik wordt gemaakt. Wanneer RCN de vaten komt ophalen wordt de in houd van de mandflessen geleegd, in vaten van RCN, omdat RCN al leen haar eigen vaten vervoert. Het afvaldepót beschikt wel over een bouwvergunning en is goedge keurd door de brandweer en de ar beidsinspectie. Maar hoewel de kernenergiewet sinds september 1969 in werking trad, beschikt deze ruimte nog steeds niet over een voor deze wet vereiste vergunning. Dit kwam onlangs min of meer toeval lig aan het licht. Toen de inspectie voor milieuhygiëne terloops in formeerde of die vergunning bestond leefde men bij de afdeling Stralings hygiëne van de Rijksuniversiteit en het AZL in de veronderstelling dat dit zo was. Hij bleek echter onvind baar. Schielijk werd op 10 februari van dit jaar alsnog een vergunning aangevraagd, die vanaf 2 april tot en met 23 april ter inzage lag op het stadhuis. Gedurende die drie weken was een ieder in de gelegenheid be zwaarschriften in te dienen tegen het verlenen van de vergunning, nb. voor een gebouwtje, dat al bij na tien jaar in gebruik is! Hoewel deze opslagruimte zeer degelijk in elkaar zit (dubbele be tonnen muren en een dik betonnen dak), moeten toch enige opmerkelij ke dingen vermeld worden. De ver gunning wordt nl. aangevraagd voor maximaal 100 vaten. Nu is met na me het vorig jaar de hoeveelheid radio-actief afval enorm toegenomen tot 15.000 liter vast afval en 10.000 liter vleoibaar. Elk jaar werd vroe ger ongeveer 100 vaten opgehaald. Maar in 1974 was dit aantal 300, dat in twee keer is opgehaald door RCN. In januari en februari van dit Jaar zijn er al 200 weggegaan en de ze maand zal er weer een lading van meer dan honderd vertrekken. Dit betekent dat de opslagplaats gere geld met 150 tot zelfs 200 vaten vol staat. Dit jaar zal RCN vier maal langs komen. De ruimte met het zware radio actieve afval is zeer gevaarlijk om te betreden. Hier staan bronnen met in totaal honderden Curie's. In de vergunningsaanvrage staat vreemd genoeg, dat er alleen bronnen met ten hoogste milliCurie's en meestal microCurie's aanwezig zijn. Het vervoer van de radio-actieve afvalstoffen uit de stad naar de centrale opslagplaats aan de Was- senaarseweg geschiedt door de afde ling Stralingshygiëne met behulp v. een VW-busje, dat eerst aangevraagd moet worden bij de Veiligheidsdienst ADVERTENTIE Bontis-Sparen bij de NMB levert u 7% rente op. Dat is 31/2% meer dan op een gewone spaar rekening. En toch kunt u dagelijks over uw spaargeld blijven beschikken. Hoge rente en geen opzegter mijn,dat is interessant! Eris alleen één'tnaar': als u geld opneemt wordt 1 van het opgenomen bedrag als retourrente in rekening gebracht. Dat betekent dat als u vaak geld opneemt, een Bonus-Spaarrekening wat minder gunstig kan uitvallen. Bent u echter éen konstante spaarder, dan speelt die retourrente nauwelijks^ een rol en geniet u een Ikl Q N D aantrekkelijke hoge rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTAND SBANK Bonus-Sparen: voordelig voor elke konstante spaarder. van de universiteit. Dit busje, dat als enige bescherming een houten schot tussen bestuurder en lading heeft, is dermate oud, dat het regel matig afslaat bij een stoplicht en niet meer aan de praat te krijgen is. De kans bestaat dan dat hij van achter wordt aangereden, waarna de glazen mandflessen kunnen breken. Ontsmettingsmiddelen zijn dan niet direct aanwezig. Stralingshygiëne zou over een eigen auto met loden be- schermwand en een rood zwaailicht moeten beschikken. Volgens de Algemene Veiligheids voorschriften Straling (AVS) ten behoeve van de universiteit en het AZL, die nu 'n Jaar van kracht zijn en als wettelijk gelden, dient door het College van Bestuur, resp. het bestuur van het AZL (samen met de beheerders van de gebouwen de eer ste verantwoordelijken) een Stra ta gsbechermings-comm issie (SBC) ingesteld te worden, die de tweede aansprakelijke zou zijn. Deze com missie zou als uitvoerend apparaat een Stralingsbeschermingsdienst (SBD) als deskundige met bevoegd heden moeten bezitten. Het een noch het ander bestaat momenteel! Juist het ontbreken van een ef fectieve Stralingsbeschermingsdienst is een groot gemis. Deze wettelijk verplichte dienst zou tot taak heb ben om een doeltreffende, objectie ve controle op het functioneren van de organisatie en het naleven van de voorschriften uit te oefenen. Onge lukjes en besmettingsgevallen blij ven nu binnenshuis en onontdekt en administratieve fraude of "verschrij vingen" van inventarisatie van ra dio-actieve stoffen, die gebruikt wor den en als afval weer verdwijnen, blijven mogelijk. Insiders spreken van een wanbestuur. REINOUT VAN GULICK, student farmacie, Salvatorhof 14, Leiden. Reinout van Gulick heeft in het maart-nummer van "Aescu- linair," het orgaan van de sub faculteit f har made, eveneens een stuk geschreven over de af- val-problemen van universiteit en AZL. In deze krant zijn ge deelten uit dat artikel overgeno men, hetgeen enige deining heeft veroorzaakt. De heer Dijkstra, hoofd van de afdeling Stralings hygiëne, verklaarde in een brief aan deze krant dat hem door Van Gulick uitspraken in de mond waren gelegd, die hij niet gedaan had. Bovenstaande brief wilden we aan de heer Dijkstra voorleggen en hem om commentaar vragen, maar hij verklaarde desgevraagd "geen zin meer te hébben om op de verhalen van de heer Van Gulick in te gaan." De heer Dijk stra zei dat hij over deze zaak gezegd heeft wat hij er over te zeggen had: "Ik voél er weinig voor om er opnieuw mee te be ginnen. Er moet eens een eind aan komen. En dat punt is nu wel bereikt." De heer M. Cats, veiligheids inspecteur van de universiteit, wilde wel commentaar op de brief van Van Gulick leveren. Volgens hem wordt de zaak nogal overtrokken voorgesteld. Maar hij zegt ook: "Al jaren geleden héb ik er op gewezen, dat het gebouwtje aan de Wassenaarseweg niet aan de huidige eisen voldoet. Maar de veiligheid met betrekking tot radio-actief materiaal behoort niet tot mijn taak. Dat is de ver antwoordelijkheid van de heer Dijkstra van Stralingshygiëne. In het busje van de Veiligheids dienst worden geen radio-actieve stoffen vervoerd. Daarvoor wordt een wagen van de brandweer van het Academisch Ziekenhuis ge bruikt. De Veiligheidsdienst zorgt uitsluitend voor het vervoer van chemisch afval. Dat gebeurd met een busje, dat inderdaad oud is. Maar er zit een splinternieuwe motor in. Overigens is het niet zo, dat er alleen een houten wand tussen bestuurder en lading is. Er zit een metalen plaat tussen. Boven dien zijn er in het busje vier brandblussers aanwezig. Ik wil er ook op wijzen, dat de Leidse universiteit de enige in Nederland is, waar er één cen trale opslagplaats voor chemisch afval en een ophaaldienst is. An dere universiteiten komen hier naar toe om te zien hoe dat werkt Dat wil overigens niet zeggen, dat de veiligheid binnen de uni versiteit optimaal is. Sommige mensen op de universiteit hebben er geen idee van wat veiligheid eigenlijk inhoudt. De veiligheid krijgt niet die aandacht, die ze verdient. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat ik de enige veilig heidsfunctionaris binnen de uni versiteit ben. Een dergelijke on derbezetting van de veiligheids dienst is geiuoon een schandaal. Er moet zeker eerst een ramp gebeuren, voordat daar verande ring in komt" Pot en ketel Graag zou ik willen reageren op een ingezonden stuk van 17 april jl. De kanttekeningen, in dit stuk, geplaatst door M. Boere en J. Ver ver op een artikel van de heer Rot teveel, behoeven m.L enig taar. Er worden nogal wat schuldigingen geuit aan het adres van de redactie van uw krant t.a.v. het redactionele beleid en t.a.v. de heer Rotteveel met name: meest fantastische kromme redeneringen, twijfel aan de geloofwaardigheid van gefundeerde berichtgeving, kort zichtigheid, misbruik van gegevens, en valse interpretatie. Ook heeft de heer Rotteveel een beperkt denkver mogen. Helaas echter hebben beide schrijvers (schrijfsters) nergens de ze beschuldigingen geargumenteerd. Ten aanzien van het verwijt, dat het L.D. zich schuldig maakt aan een minimale gefundeerde berichtge ving, geldt dus het oude gezegde "de pot verwijt de ketel, dat hij zwart is". Een pijnlijke vergissing van de hier in het geding zijnde pot, want ik heb sterk de indruk, dat hij zich vuurrood waant. De schrijvers vinden, dat de heer Rotteveel blij zou moeten zijn met een tijdelijke opsluiting in een con centratiekamp in Chili of Vietnam. Maar waarom zo'n lange reis voor Rotteveel? Dichter bij huis, op slechts 1000 km afstand in oostelijke richting is keuze in overvloed. Het noemen van folterkampen in Chili en Vietnam ik ontken het bestaan ervan piet waarbij de concentra tiekampen, gevangenissen en psy chiatrische inrichtingen (een novum in de hoeveelheid middelen om poli tieke tegenstanders te liquideren), achter het IJzeren Gordijn worden verzwegen, is net zo goed valse in terpretatie en doet bovendien den ken aan een onderwijzer, die spie ken achter in het lokaal opmerkt, maar niet ziet wat er vlak achter zijn lessenaar gebeurt. Zijn de schrijvers werkelijk niet op de hoog te van de middelen die door de com munistische regimes worden gehan teerd om andersdenkenden te be strijden? Zo Ja, waarom dan een beschuldigende vinger in de richting van iemand, met wie u het niet eens bent? Zo nee, waarom dan een com mentaar op een artikel, zonder vol doende op de hoogte te zijn van de feiten elders in de wereld? Wil men de mening van een poli tieke tegenstander schriftelijk of mondeling weerspreken, dan is een ongefundeerd en eenzijdig commen taar alleen maar in het voordeel van die tegenstander. J. DE GROOT Smaragdlaan 11 Leiden. Portugal en de NAVO De Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie, afdeling Leiden, is ernstig verontrust over de gevaren die de democratie in Portugal bedreigen. De Beweging van de Strijdkrachten in Portugal wenst, ongeacht de uit komst van de verkiezingen, de macht in handen te houden. De J.O.V.D. Leiden is daarom van mening, dat de NAVO meer druk zal moeten uitoe fenen om te voorkomen, dat Portu gal in militaire zin in de communis tische invloedssfeer terecht komt en daarmee een bedreiging gaat vormen binnen de NAVO. Een economische beïnvloeding door de EG kan met deze NAVO-druk zeer wel gepaard gaan. De JOVD-Lei den spreekt zich echter uit tegen een economische hulpverlening zon der voorwaarden, zoals door minister .Van der Stoel voorgesteld. Wat dat betreft, is het exportkrediet dat West-Duitsland onlangs verleende, verstandiger. Bij dit exportkrediet werd als voorwaarde gesteld, dat Por tugal zich aan de democratische spel regels zou houden. JOVD LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 32a Leiden Hoge Rijndijk 90-Levendaal 159-Driftstraat 1 -Leiden

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11