LEIDSCH DAGBLAD Thieu niet onder de druk van Amerika afgetreden vandaag Ouders lieten duizenden sexfoto's van hun kinderen maken Amerikaanse president Ford: VERDWENEN ITALIAANSE VERMOORD EIDSCH0IÏ DAGBLAD AANTJES EN BEERNINK GETUIGEN IN KORT GEDING Ton boete of 4 maanden cel NIEUWE STRIP Hof Amsterdam sprak Leidse nudist vrij Mr. Biesheuvel geen burgemeester Den Haag DINSDAG 22 APRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34609 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARNHEM (APA/ANP) De Arnhemse politie heeft een eind gemaakt aan de illegale praktij ken van een aantal sexbladeige- narer». zijnde het misbruiken van een 12-jarige Arnhem se tweeling (broertje en zusje), voor het vervaardigen van sex- foto's ten behoeve van sexbladen in binnen- en buitenland. De twee kinderen werden door hun ouders aangespoord om als mo del te fungeren. Deze ouders, man van 37, alsmede vier bij de sexf. «tografie betrokkenen uit Arnhem en andere plaat sen Zijn inmiddels aangehouden. De ouders zijn in Arnhem reeds voorgeleid voor de offi cier van justitie. Al sedert sep tember 1973 zijn de twee Arn hemse kinderen gebruikt als sexmodellen: men maakte dui- zenarr. foto's en daarvoor wer den de ouders grof betaald. De politie stelde vandaag, dat zij op lie wijze tienduizenden gul dens hebben opgestreken. De ouders hadden gerea geerd op een advertentie in een sexolaadje, waarin Jonge mo dellen gevraagd werden. Veel foto's werden gemaakt in het bijzijn van de ouders (vaak bij hen thuis). Volgens de inspec- trice van de Arnhemse kinder en zedenpolitie gaven de kinde ren aLs motivatie voor hun me dewei king: 'Papa wou het graai" "In de normale sexfoto- grafie zit geen brood meer, dit soort foto's ligt vee' beter in de mai"t'voegde zij eraan toe. De kinderen ontvingen voor hun werk zakjes patat en soms ook geld. Na aanhouding van hun ouders zijn zij in een tehuis ondergebracht. Gebleken is dat de 'weeling niet werd gedwon gen ontuchtige handelingen te verrichten met volwassenen. De -aak is aan- het rollen geko men toor een tipgever De po litie zet het onderzoek nog voort. Het is mogelijk dat nog meer arrestaties volgen De politie gelooft echter niet. dat er n Arnhem nog meer kinde ren op deze wijze misbruikt worden. Vertrek WASHINGTON President Ford heeft gisteravond ge zegd dat president Thieu van Zuid-Vietnam vrijwillig is af getreden en dat de Verenigde Staten daarbij geen druk op hem hebben uitgeoefend. In een vraaggesprek voor de televisie zei Ford: „er is wat dit betreft (het aftreden van Thieu) door mij noch door iemand anders pressie uitgeoefend. Maar misschien is er in Saigon druk op hem geweest". Hij heeft de uiteindelijke beslis- der deze omstandigheden vonden wij sing zelf genomen. We hebben nooit het verstandig de marine in dit deel iemand verzocht hem te vragen van de wereld op sterkte te bren- heen te gaan, aldus Ford, antwoor- gen", aldus de president, dend op vragen van journalisten. Volgens goedingelichte kringen op Het Amerikaanse ministerie van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte inmid- Defensie gaat het bij het contingent dels bekend dat het niet tevoren van Amerikaanse mariniers om onge- Thieu's besluit op de hoogte was ge- veer 800 man. een bataljon dat ge- steid specialiseerd is in amfibielandingen De president verklaarde voorts dat J^J^1 inzij* er ongeVeer 5000 hij de mogelijkheden onderzoekt door onderhandelingen regeling ken. "Met de zeer snelle verandering door het aftreden van president Thieu is er nog niet veel gelegenheid v^,wu ««.a mariniers in de Zuidoostaziatische wateren. Eerder deze maand zon- l^STte^S: den de VS aj marlzders naar dit ge- bied om hulp te verlenen bij de cuatie van Zuidvietnamezen die door het VRR-offensief waren verrast i-nieujs eraog uKIn het afgelopen weekeinde is de geweest in contact te treden met de Amerikaanse jonnen haar nieuwe regering zei _hij._ Gevraagd v5pp vlip„ripv«vViPnAn in zuidnnet. vier vliegdekschepen in de Zuidoost aziatische wateren bij Zuid-Vietnam te stationeren om zonodig te helpen bij een massale evacuatie van Ame rikanen en Zuidvietnamezen. 'Als de Noordvietnamezen hun mili tair offensief voortzetten óf de Zuidvietnamezen hun ongenoegen over een Amerikaanse terug trekking tonen zal h©t 'feitelijk Aanhoudend droog pi-atxeii droog. Vannacht weinig wind en minimumtemperaturen omstreeks 7 graden. Overdag zwakke tot, matige wind uit noordelijke richtingen en maximumtemperaturen van 12 in het noorden tot 19 graden In het zuiden van het land. (Opgemaakt om 11.45 uur) 23 APRIL Hoogwater te Katwijk te 0.58 en 13.22 uur. laagwater te 9.00 en 21.39 uur. Zon op: 05.28 our, onder: 19.50 Extreem linkse jongeren be togen in het centrum van Lissa bon tegen het gevangen houden van wat genoemd wordt "anti fascistische" elementen. Links onder militairen die een oogje in het zeil houden terwijl de menigte "Weg met de militaire dictatuur" en "Dood aan het fascisme" schreeuwt. Voorafgaande aan de betoging raakten de leden van de Communistische Partij in het gedrang toen zij door de demon stranten werden belaagd. ROME De 17-jarige Italiaan se studente Laura Orsi uit Meleg- nano bij Milaan die sinds 7 april werd vermist, blijkt te zijn ver moord. Het in verregaande staat van ontbinding verkerende stoffelijk overschot werd, gestopt in een zak, gevonden in de rivier de Lambro ten zuiden van Milaan en gisteravond geïdentificeerd. De politie was aanvankelijk van mening .weest dat Laura Orsi was ontvoerd, vooral nadat haar ove rigens onbemiddelde ouders een anoniem telefoontje hadden gekre gen waarin om een losgeld van 200 miljoen lire werd gevraagd. Maar een ooggetuige heeft verteld dat het meisje na school vrijwillig in een au tobus is meegegaan met twee Jonge lui. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 7 mei 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, fn open envelop (zonder postzegel) sturen aan Lefdsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. DEN HAAG (SP) Oud-minister van Binnenlandse Zaken mr. H. K. J. Beernink en AR-fractieleider mr. Aantjes zullen vrijdagmiddag ge tuigen in het kort geding tegen de gemeente Rotterdam over het uit steken van de rode vlag op het stad huis op 1 mei. Het kort geding, dat om 2 uur be gint, is aangespannen door de Stich ting Politieke Bewustwording uit Den Haag, een Rotterdammer en een Hagenaar. ALKMAAR (ANP) De recht bank in Alkmaar heeft vandaag de 27-jarige koopman C.M.A.M. uit Vo- lendam, die zich aan belastingfrau de had schuldig gemaakt waardoor de fiscus voor f229.000 werd bena deeld veroordeeld tot een boete van f 100.000 subsidiair vier maanden. Tegen M., een der hoofdfiguren in de zaak van de hasj-kotter Lammie, thans gedetineerd te Roermond, was veertien dagen geleden een boete van f200.000 subsidiair acht maan den geëist. Hij ha/d over de jaren '71, '72 en '73 als inkomen opgegeven f34.226, terwijl dit in werkelijkheid f 428.497 had bedragen. Vandaag beginnen we een nieuwe strip, "De Generaal". Het gaat over een onhandige, van de beste voornemens bezielde, krijgsman in een bananenrepubliek, die nimmer aflatende, maar altijd mislukkende pogingen doet om de macht te grij pen. Een verhaal met een dubbele bodem dus en uiterst amusant bovendien. Op pagina 19 begint de victorie. De generaal krijgt voor zijn verjaardag een tank. En wat voor één. AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft van daag in hoger beroep de 31-jarige laborant C. M. uit Leiden en de 37- jarige documentalist H. R. A. de R. uit Breukelen, die wegens hetnaakt- lopen op het zuiderstrand vanZand- voort door de Haarlemse politierech ter tot een boete van vijftig gulden waren veroordeeld. Vrijgesproken. Het hof overwoog dat vooral niet is gebleken dat de mannen, gelet op de plaats waar en de omstandigheden waaronder de gedragingen geschied den, willens en wetens een voor het normaal ontwikkeld schaamtegevoel kwetsende handeling hebben ver richt. Beide mannen waren in augustus vorig jaar op het zuiderstrand van Zandvoort bekeurd wegens overtre ding van artikel 239 van het wetboek van strafrecht (openbare schennis van de eerbaarheid). De officier vn justitie had een boete van f 100 geëist. In hoger beroep vorderde de of hij dacht dat Noord-Vietnam willen onderhandelen antwoordde Ford "Ik wilde dat ik dat wist. Ik ge loof niet dat iemand daar enige ze kerheid over heeft, behalve de Noord vietnamezen zelf". Mariniers Ford zei verder dat een groep Ame rikaanse mariniers van Hawaii is onmogelijk' zijn Zuidvietnamese bur- vertrokkeh naar het gebied van de gers te evacueren zonder een tame- Stille Oceaan. Zij werden met ge- lijk omvangrijke Amerikaanse mili- charterde vliegtuigen vervoerd. "On- taire hulp. aldus de president, die verder verklaarde dat er geen pro blemen zijn wat betreft de evacua tie van Amerikanen uit Zuid-Viet nam. President Ford zei in het inter view verder er niets voor te voelen de correspondentie tussen president Thieu en oud-president Nixon vril te geven. Een lid van de senaat had gezegd dat deze correspondentie ge heime Amerikaanse toezeggingen be vatte over een hernieuwde Ameri kaanse deelneming aan de strijd in Zuid-Vietnam als Noord-Vietnam het bestand zou schenden. Ford herhaalde dat hij deze cor respondentie opnieuw had onder zocht en dat hij daarin niets had gevonden dat al niet bekendgemaakt was. Hij zei dat hij vorige week met Nixon had gesproken en dat deze hem verzekerd had dat er geen ge heime afspraken bestonden. Gevraagd welke verplichtingen de V.S. tegenover Zuid-Vietnam hadden zei de president: „Er waren sommi ge (bekendgemaakte en onders- handse) afspraken in 1972 en 1973 gemaakt waaruit, geloof ik, de pre sident van Zuid-Vietnam bepaalde conclusies getrokken zou kunnen hebben, zoals hij ook deed, overeen Amerika dat gefaald heeft bij het nakomen van zijn verplichtingen'. Het gebrek aan steun heeft zeker invloed gehad op Thieu's besluit zich overhaast terug te trek ken. aldus Ford. De commissie toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft inmiddels ingestemd met 330 miljoen dollar voor militai re en economische hulp aan Zuid Vietnam: 165 miljoen voor militaire, 165 miljoen voor humanitaire hulp. Minister van buitenlandse zaken Kissinger had voor de commissie ver klaard dat de steun nog altijd nood zakelijk was. ten einde onderhande lingen mogelijk te maken die een strijd om Saigon zouden kunnen voorkomen'. Het aftreden van president Thieu komt laat: misschien wel te Iaat om een gewelddadige en bloedige inneming van Saigon te voorkomen. Veel zal ervan afhangen of in de beperkte tijd die er rest een voorlopig ver gelijk tussen VRR en het wan kelend bewind in Saigon is te maken. Hierbij is vooral ook het manoeuvreren van de v.s. een belangrijke factor; immers nieuwe militaire hulp zou nog weer nieuw bloed doen vloeien in een verloren oorlog en bo vendien zelfs de meest schuch tere toenadering tussen de beljingerenten in de weg staan. Thieu heeft gisteren nog eens de Amerikanen verweten, verant woordelijk te zün voor de In eenstorting van zijn land, om dat het van militaire steun ver stoken bleef. Het zal mede een proces versneld hebben, maar het moreel van leger en bevol king was ongetwijfeld al zoveel ondermijnd dat de uitslag van het conflict al vaststond. De chaotische ongedisciplineerde terugtocht uit hét noorden spreekt in dit verband boek delen. De Parijse akkoorden zijn aan beide zijden gesaboteerd. Door Saigon door geen begin te ma ken met de "verzoening" van de verschillende componenten in de murw geslagen samen leving, door de VRR en Hanoi door het verder uitbouwen van de militaire kracht. Maar met louter militair geweld en toe passing van de meest geavan ceerde wapens verovert men nog geen Zuid-Vietnam; dat heeft de langdurige Ame rikaanse aanwezigheid ter plaatse in elk geval wél be wezen. Er moeten dus andere factoren aan het werk zijn ge weest die de VRR zo ver heb ben gebracht; intimitatie wel licht, maar ook grote Inzet en gedrevenheid. waarschijnlijk wortelend in een belangrijk deel van de bevolking. Er wordt nogal eens vergeten dat de Vietnamezen een oud cultuur volk zijn, trots op eigen Iden titeit, door de geschiedenis heen beducht voor usurpatie van het nabij gelegen China. Er wordt bovendien in het wes ten vaak onvoldoende bij stil gestaan dat het doel dat Azia tische marxisten als Ho Sjl Mlnh voor ogen stond, een klassenloze maatschappij was met een duidelijke nationalis tische signatuur. In elk geval zal slechts een na- tionaal-Vietnamese conceptie op den duur een stuk leefbaar heid ln het land terug kunnen brengen. Misschien is het ver trek van Thieu een stapje in de richting van de verzoening. Vlaggen procureur-generaal bevestiging van het vonnis van de politierechter. In 1972 wees het Amsterdamse ge rechtshof in een zaak van twee op het strand van Callantsoog in 1971 bekeurde nudisten een zelfde arrest als vandaag uit. 20 PAGINA'S DEN HAAG (SP) Mr. B.W. Bies heuvel wil geen kandidaat zijn voor het burgemeesterschap van Den Haag. H t Haagse CDA. waarin KVP, AR .en CHU samenwerken, had hem hier voor gepolst. De oud-minister-president heeft het CDA "na een weekeinde lang naden ken" geantwoord op dit ogenblik geen burgemeesterschap te ambiëren. "Het was voor mij een hele moeilij ke beslissing", nldus mr. Biesheuvel die wij om comw^aar od zijn ant woord vroegen. "Het burgemeester schap van een grote stad als Den Haag heeft vele aantrek^lilk kan ten. Niettemin heb ik, alle facetten afwegend, gemeend nee te moeten zeggen. Ik ben op het ogenblik be zig een andere carrière op te bou wen. Zoals u weet heb ik sterke be langstelling op sociaal-economisch gebied en in de internationale sfeer. Zo vind ik het een groot voorrecht dat ik op het ogenb1"- *e tijd en de vrijheid heb om reizen te maken. Men zou dan ook kunnen zeggen dat ik gekozen heb voor onzekerheid en vrijheid. En die vrijheid heb ik lief. Mr. Biesheuvel noemde zijn be slissing "veel moeilijker" dan zijn beslissing enkele maanden geleden om geen commissaris van de konin gin in Zeeland te worden. Pater Demmers (Leiden)"De pa rochianen moeten veel meer zelf gaan doen (foto boven). PAGINA 11 Peter Faber, die in steeds meer films speelt, heeft een ratjetoe van dingen gedaan. PAGINA 5 Voor 18 miljard aan bouwplannen ligt nu klaar. PAGINA 7 We moeten in Turijn de lef van Juventus hebben, zegt FC Tw*n- te-trainer Spitz Kohn. PAGINA 9 Hanoi reageert uiterst koel op het aftreden van president Thieu. PAGINA 13 Fors gevecht in Athene Athene Forse gevechten tussen betogers en agenten bij de Amerikaanse ambassade in Athene hebben gisteravond vijftien gewon den opgeleverd. Zestien mensen zijn gearres teerd. De politie meent dat er nog veel meer gewonden ziln onder de betogers. De rellen volgden op een betoging ter herdenking van de staatsgreep van de kolonels op 21 april 1967 en tegen de steun éie de Verenigde Staten aan de militaire dictatuur zouden hebben gegeven. Ongeveer een half miljoen bewoners van Athene was daarvoor bijeen gako- men bij de technische hogeschool, waar tanks in november 1973 aan de studentenopstand een bloedig einde maakten. De betoging van gisteren ontaardde bij de Amerikaanse ambassade in de heftigste ongeregeldheden die de Griekse hoofdstad heeft gekend sinds november 1973. Met traangas verdreef de politie de betogers. Barricades werden afgebrand. In Rotterdam wappert op de eer ste mei de rode vlag; in Leiden speelt het carillon op die dag de Internationale. Menigeen ziet dat als een boos stuk machtsmisbruik van vigerende meerderheidscolleges. Misschien is dat een erg groot woord. In Italië trekken de christen-de mocratische arbeiders op de eerste mei evenzeer demon strerend door de straten als hun communistische makkers en de Internationale is een lied dat tot iets oproept, maar zo zijn er meer. Maar de samenleving wordt ook heel reëel bepaald door tradities en die kunnen per land ver schillen. Wat in allerlei omrin gende landen in zekere zin ver broederend kan werken, werkt in dit geval bij ons polariserend en irriterend. Die irritaties zijn alleen te vermijden, als vlag- grage gemeentebesturen ook op het dak klimmen, wanneer an dere numeriek belangrijke groepen wat te vieren hebben. Misschien zorgt André van der Louw dus binnenkort ook voor de pauselijke vlag (voor de katholieken) de Feyenoordvlag (voor de voetballers), de Shell- vlag (voor tevreden aandeel houders)? En speelt op de zelfde dag dat in Rotterdam de Shellvlag wappert, het Leid se carillon "Den Uyl is in den olie"? Het mag allemaal, als het maar niet uitdrukking is van de ge lijkhebberigheid van een meer derheid. Overigens siert het de katholieke minister van Agt dat hij over die vlaggen-affaire gisteren zijn geloofsgenoten adviseerde de hand in eigen boezem teste ken. Hoeveel raadsvergaderin gen zijn of worden niet geopend met gebed, terwijl een grote minderheid daar eigenlijk te gen is? Gelukkig maken niet- confessionele raadsleden daar niet of zelden problemen over. Misschien, omdat het al zolang gebeurt. En als je iets maar lang genoeg doet, wordt het traditie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1